Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 88 od 88

Tema: ...pričajmo o VBAC-u...

  1. #51

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    936

    Početno

    Ja sam prošle godine u petom mjesecu rodila svoje drugo dijete prirodnim putem poslije prvog carskog. Indokacije za prvi carski rez su bile položej djeteta zadkom i zastoj u razvoju. Kad sam drugi puta ostala trudna puno sam razmišljala o carskom rezu i prirodnom porodu. Što se termin približavao to me sve više hvatala panika jer su mi govorili da idem na prirodni porod (pročitala sam sve o svim mogućim komplikacijama koje se mogu desiti kod prirodnog poroda nakon carskog reza). Već sam počela razmišljati da nađem vezu za carski rez , ali!!! Dva tjedna prije termina trudovi su počeli i bili su odmah u razmaku 1 do 2 minute, jedva smo stigli do bolnice i bila sm otvorena 4 prsta, a u idučih pola sata skroz otvorena i beba se rodila. Bolilo je ko sam vrag, ali osječaj nakon poroda fenomenalan. Moram napomenuti da je stav doktora bio sljedeći: čeka se do 40-tog tjedna, ako porod ne počne prirodno bez ikakvih intervencija ide se na carski rez. Na samom porodu nikome nije palo na pamet da mi daju drip jer je to kod VBAC-a strogo zabranjeno (što je bio i stav liječnika u Merkuru), nisu mi uvodili kanilu kao mjeru predostrožnosti, nisam potpisala nikakav papir (gdje odobravam njihove intervencije), nitko mi nije skakao po trbuhu i sl. stvari. Danas kada gledam s odmakom od 10 mjeseci mogu reći sljedeće znam što je carski i znam što je prirodni porod i jedan i drugi prošli su kod mene bez komplikacija. Što je lakše? PRIRODNI POROD. Isto tako znam koliki strah žene mogu imati jer VBAC nije bezazlen, a neznaš kome češ pasti u ruke. Drage žene, ako vam indikacija za carski nisu bile disproporcija zdjelice ili deformacije maternice , skupite hrabrost i probajte ako je trudnoča besprijekorna, ali inzistirajte bez ikakvih intervencija.

  2. #52
    babel avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    jug
    Postovi
    163

    Početno

    Isuse Krampus šta su ti napravili??!!
    Tako je to kad oni idu nešto na silu glumeći Boga

  3. #53

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Najlipši grad na svitu..
    Postovi
    635

    Početno

    kažu ljudi da se sve zaboravi...to jest i nije istina..
    Osjećaj rađanja prirodno ,vidjet i osjetiti dijete na trbuhu..je nezamljenljiv ako uzmemo u obzir carski pod punom anesteziom...ali ja ne zaboravljam ništa...bez obzira na radost
    Ni jednu jedinu sekundu od oba poroda....sve pamtim u detalje...šta ću, takva sam

  4. #54
    babel avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    jug
    Postovi
    163

    Početno

    I ja pantin moj porod.
    Ne operaciju ali ono šta je bilo prije nje i nakon nje :/
    I neću to nikad zaboravit a mogu mislit kako je tek tebi
    Ali imaš živu i zdravu dicu i u svemu tome šta si prošla ovo je njavažnije

  5. #55

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Najlipši grad na svitu..
    Postovi
    635

    Početno

    Ooo daaaa..imam predivna dva stvora u pubertetu, sa svim onim što s time dolazi i ne sjećam se ni jedne tegobe njihovog odgoja, ali svake sekunde poroda
    A bilo je svega, naravno...i bolesti i padova i razbijanja i šteta po kući...sve je to vrijedno..svake sekunde i svakog onog punta unutra a vani

  6. #56
    suncokret avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    1,091

    Početno

    Napišem kilometarski post i onda mi nestane
    Babel želim ti lak porod (carski ili vag) .
    Moj porod je bio stvarno težak, nisam se otvarala, trudovi nikakvi i par sati nakon puknuća vodenjaka (šetala, skakala na lopti),silno sam željela prirodni porod, no pristala sam na drip (lagan, ali višesatni), spazmeks, otvaranje prstima.. jer je beba bila nisko i jedina prepreka vag. porodu je bio taj cerviks od 4cm koji nikako da popusti. Usprkos svemu porod mi nije bio traumatičan, štoviše izliječio mi je neke traume s prvog poroda (hitni CR zbog ugroženosti djece), ali isključivo zahvaljujući ekipi- dr. Bekavac, prim. Željki i još jednoj dr. i primalji kojima nažalost nisam uhvatila imena (valjda zbog dolantina)- stvarno svoj posao rade sa i naravno mojoj maloj mrvici .
    Da moram ponovo odlučivati o načinu poroda ne znam što bi odlučila, ali bi najvjerojatnije opet probala prirodno.

  7. #57

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    5

    Početno

    Predložen mi je VBAC indukcijom "na hladno", sa 39 tjedana, na SD. Navodno je indukcija VBACa svakodnevna i uobičajena, no čula sam za istu bolnicu i drukčije stavove. Ima li tko kakvih friških iskustava?

  8. #58
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Iz strane literature učimo da su za vbac najvažnije 3 stvari: spontani trudovi bez ubrzavanja, mogućnost kretanja i neuznemiravanje rodilje.

    To što je kod nas svakodnevno i uobičajeno je drugi par rukava...

  9. #59

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    808

    Početno

    Nemam iskustvo sa SD,ali imam sa indukcijom VBAC-a.
    Neznam,mozda kod nekog zaista i uspije,ali kod mene nije.
    Jako sam zeljela normalan porod i makar sam znala za rizike koji postoje,pristala sam na indukciju.
    Napatila sam se 3 dana i na kraju je opet bio carski
    Slazem se s Fidji o uvjetima koji moraju postojati za VBAC. Pogotovo nakon prozivljenog iskustva.

    Da ne kazem,kako smo jos super zapravo prosle,a sto je moglo biti... Taj treci dan "silovanja",nakon druge doze gela dobila sam u sekundi "napadaj trudova",nekontrolirane trudove bez pauze(neznam kako se kaze na hrvatskom).
    Ma,da ne duljim,grozno iskustvo.

    Ako porodaj pocne prirodno,sam od sebe,svakako sam za to da se proba,ali za indukciju nisam nikako!

  10. #60

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    5

    Početno

    Cure, hvala na odgovoru!
    Tak' sam si i mislila, no meni je teško raspravljati s medicinskim osobljem, pogotovo kad pričaju uvjerljivo.
    Nadam se da neće inzistirati na indukciji i poslije termina...

  11. #61
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Kopiram s drugog topika, molim odgovorite lali.
    Fidji



    Citiraj lali prvotno napisa
    Evo otvaram ovu temu, zanima me kako su vam prošli porodi poslije carskog, općenito ponovni carski ili vaginalni. Ako je bio vaginalni koliko je trajalo?Kako su vas tretirali na porodu? To me najviše zanima!! Jesu li vam pred kraj trudnoće provjeravali stanje reza od prvog carskog ili slično?

  12. #62
    djeca su zakon avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    61

    Početno

    Citiraj lali prvotno napisa
    Evo otvaram ovu temu, zanima me kako su vam prošli porodi poslije carskog, općenito ponovni carski ili vaginalni. Ako je bio vaginalni koliko je trajalo?Kako su vas tretirali na porodu? To me najviše zanima!! Jesu li vam pred kraj trudnoće provjeravali stanje reza od prvog carskog ili slično?
    Ja sam nakon 1. carskog imala 2 vaginalna i proslo je dobro (necu sad detalje, ali moglo je i bolje
    1. vaginalni je trajao 13h od prvih pravih trudova i tretirali su me kao prvorotku i dosta oprezno,
    tj. pustili su da sve ide maxim. prirodno, bez ikakve indukcije s njihove strane.
    Rodila sam na merkuru i gore ne provjeravaju nista obzirom na 1. carski, ali znam za petrovu da nakon vbac-a rade vaginalni UZV.
    Jednoj mojoj su radili sa anestezijom, a drugoj bez (mislim da ovisi o tome jesi li sivana ili ne)
    Tijekom same trudnoce ne gledaju stanje reza, jer dovoljna je 1 godina da rez dobro zaraste.

  13. #63
    djeca su zakon avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    61

    Početno

    Inace, ako zaredaju i (opravdani) carski, oporavak uglavnom dosta dobro prolazi, ovisi o zeninom tijelu.
    Eto, poznam jednu svoju koja sad ceka 6. dijete, a sve ih radja CR, jer uopće se ne otvara.
    A razlika je u prosjeku 2 god. od poroda do poroda.

  14. #64

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    808

    Početno

    Citiraj djeca su zakon prvotno napisa
    Eto, poznam jednu svoju koja sad ceka 6. dijete, a sve ih radja CR, jer uopće se ne otvara.
    :shock:
    Svaka joj cast! Ja se nebih usudila.

  15. #65

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    804

    Početno

    Hvala na odgovoru, eto ti si jedan dobar primjer!

  16. #66
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    da li netko ima iskustvo sa neasistiranom VBAC-u kod kuće ili pak čekanje za odlazak do bolnice do samog izgona? o čemu se mora pri tome obratiti pažnju?

  17. #67
    pinocchio avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,058

    Početno

    neasisitirani vbac kod kuće? uh, ne znam baš. tada nisam o tome niti razmišljala.

    nisam čekala do samog izgona ali sam došla otvorena 10 cm. ubrzo nakon dolaska mi je pukao vodenjak i da sad rađam vjerojatno bih rodila taj čas, ali tada (prije nešto manje od dvije godine) sam si dala vremena možda sam podsvjesno čekala erikinu smjenu (rađala sam u vž) ili je nešto drugo posrijedi. otom potom.

    na što treba obratiti pažnju? na eventulane jake bolove u predjelu reza i krvarenje. vjerojatnost da se to dogodi je mala, ali ipak treba obratiti pažnju.

  18. #68
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    možda ću morat u rijeku na porod (45 min vožnje), ali htjela bi doći pri sam izgon (ili barem pri sam kraj poroda), no istovremeno željela bih se informirati o tome što paziti kad si doma bez primalje u tim prvim fazama prije poroda kada je u pitanju VBAC.

    dakle, Pinnochio, tebi je to uspjelo? jesi napisala možda priču već na forumu? jeste vozili do varaždina iz zg ili si bila negdje bliže? imaš možda koji link ili knjigu za preporučiti?

  19. #69

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    808

    Početno

    U Njemackoj na primjer nemozes rodit kod kuce ako si prvo dijete rodila na carski, iz razloga sto babice nezele preuzet odgovornost.
    Kao, prerizicno je. A i je- ako ti nedaj Boze pukne maternica,nema ti vise spasa. Kako bi dosla do auta i do bolnice? Radi se o minutama!

    Tako da ja to nikako nebih pokusavala. Mozda sam ja preveliki panicar...ili sam citala previse prici s poroda.
    Svakako se dobro informiraj i dobro razmisli!

  20. #70
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    u svoj literaturi koju sam ja do sada čitala, šanse da pukne maternica su samo malo veća nego kod žena koje nisu nikada imali carski rez (ako je u pitanju CR koji je lower transverse... joj onako nisko a ne da su rezali cijeli trbuh), odnosno da su vrlo, vrlo malene. dapače, veća je šansa da se to desi u bolnici u slučaju da ti daju drip, ležeći položaj, stres.... a dalje šanse da se pojavi problem kod majke i bebe kod ponovljenog carskog reza su puno veće nego kod VBAC-a. mislim, kužim da zbog osiguranja babice to ne smiju doma u pojedinim zemljama (zbog toga što bi premije za osiguranje bile previsoke, što je birokratski problem a ne realni zbog toga što to nije još u svim zemljama postala normalna praksa, kao na primjer u UK), ali istovremeno ne vidim sebe u situaciji gdje bi bolnička atmosfera meni omogućila toliko (psihički) nesmetan porod da bi mogla roditi tamo prirodno. zato želim ići što kasnije, odnosno odraditi trudove kod kuće.

    a što se tiće vremena za akciju 'odmah' u bolnici, to vrlo često nije baš slučaj. naime, dok se pripremi sala, složi ekipa, nađe anesteziolog... zna proči i do 30-40 minuta. u toliko vremena možeš stići do bolnice, a s time da javiš da pripreme salu unaprijed na istom si.

  21. #71

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    808

    Početno

    Znam,znam,citala sam i ja puno o tome,jer sam i sama siiilno zeljela VBAC.
    Pri tome sam i sama bila sklona razmisljati-pa necu bas ja biti u tako malom postotku. Ali samo tu na forumu sam procitala nekoliko takvih prici. Na nekoliko stranih foruma isto tako.
    A ako se (ponavljam,ne daj Boze!) tebi desi kod kuce, samoj ili evtl. s muzem,neznam kako bi u tim bolovima uspjela doci do bolnice :/
    Osim toga nakon 30-40 min. bi najvjerojatnije bilo prekasno.

  22. #72
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    u velikoj dilemi sam, što da ti kažem, no imam još nekoliko opcija na vidiku pa ćemo vidjeti kako će se zvijezde posložiti

  23. #73

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    808

    Početno

    Neznam... mislim da bi bilo najbolje naoruzat se strpljenjem i odlucnoscu u eventualnoj borbi s osobljem i odlucit se na porod u bolnici,pod nadzorom.
    Ali dati im jasno do znanja da zelis sto manje uplitanja u prirodni tijek poroda.

    Sretno,kako god odlucila

  24. #74

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    5

    Početno

    ...da podijelim i svoje iskustvo, doživjela sam VBAC (39+2) i sve je prošlo OK i rodila se prekrasna cura. :D
    Nisam išla na predloženu indukciju, trudovi su došli sami za dva dana. Tražila sam i mogućnost kretanja i neprokidanje vodenjaka i izostanak dripa i nisam se dala omesti od protoka ljudi i opće užurbanosti. Većinu svojih zahtjeva sam ostvarila, širina zdjelice je premjerena, vodenjak je prokinut pred kraj poroda, položaj djeteta je u jednom trenutku "iskorigiran", i sve je krenulo, drip-mislim da su ga malo dodali na kraju izgona ili su to bili "neki vitamini".
    Jako sam sretna tijekom i konačnim ishodom, samo se ponekad pitam bih li pristala odnosno trebala pristati na indukciju da sam izašla iz termina.

  25. #75
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    Citiraj Nina prvotno napisa
    U Njemackoj na primjer nemozes rodit kod kuce ako si prvo dijete rodila na carski, iz razloga sto babice nezele preuzet odgovornost.
    Kao, prerizicno je. A i je- ako ti nedaj Boze pukne maternica,nema ti vise spasa. Kako bi dosla do auta i do bolnice? Radi se o minutama!
    primalja monika u grazu prima vbac bez problema. nikad nije imala smrtni slucaj majke ili djeteta u svojoj kuci za porode.

    kao sto kaze danci, misilm da je to vise stvar birokracije nego realne opasnosti.

  26. #76
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    mislim da je svaki vbac priča za sebe, no da u principu isti je puno sigurniji nego što tradicionalna medicina želi priznati iz niz razloga - birokracija, slaba istraživanja, percepcija velikog rizika (koje nije uvijek potkrepljeno znanstvenim istraživanjima) i još toga.

    svaka majka može puno toga napraviti da se pripremi za vbac počevši od puno, puno učenja o porodu (pogotovo porodu nakon carskog, ima brdo materijala na internetu i u knjigama) do meditacije (ima čak i vođene meditacije ili hypnosis koji se može kupiti online), vježbe, pravilne prehrane, upoznavanje svog tijela i svoje želje i naravno inzistiranje na to da se poštuje to što ona smatra da je ok za nju... zapravo, to bi trebala svaka buduća majka, a ne samo vbac majka

  27. #77
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    još da dodajem da znanstvena istraživanja uglavnom ne stvaraju razliku između potpunog puknuća maternice i djelomičnog puknuća - onaj prvi je puno rizičniji a ovaj drugi puno manje rizičan. nadalje, treba uzeti u obzir da znanstvena istraživanja također često ne uzimaju u obzir da postoji razlika između poroda augmentiranog dripom i drugim lijekovima i prirodnog poroda, a kada uzmu u obzir vidi se da ti lijekovi i druge intervencije u veliko povečavaju mogućnost puknuća maternice i drugih komplikacija koji na kraju vode do ponovnog CR-a.

    korisno bi bilo znati koji je postotak uspješnih VBAC-a u pojedinačnim rodilištima u RH, baš me zanima ako vode tu statistiku.

  28. #78
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Našla sam par zanimljivih stvari o VBAC na netu pa stavljam tu:

    How should I move forward after deciding to plan either a VBAC or a repeat c-section?
    Planned repeat cesarean may be the safest choice in a small number of situations, but for most mother-baby pairs, the overall risks of surgical delivery outweigh VBAC ("vee-back" or vaginal birth after cesarean) risks. If you do not have a clear and compelling need for a repeat cesarean, planning VBAC is far safer for you and any future pregnancies and babies. Thinking just of your baby in the current pregnancy, some rare but serious risks of VBAC need to be weighed against a number of more common risks of c-section. Planned VBAC is also likely to be the most emotional satisfying option for you.


    If your birth plan is for VBAC, there are no guarantees that you will avoid another cesarean. However, you can take steps to increase your chances for having a safe and satisfying vaginal birth. Most of these steps are strongly supported by good research. Advance preparation in pregnancy can make all the difference. Careful choice of a doctor or midwife and birth setting that support and encourage VBAC and a trained or experienced companion who will be available to provide continuous labor support may be the most important things you can do. The Q&As that follow give detailed guidance about these and other tips to include in your pregnancy and birth plans.



    While overall risks favor vaginal birth, you may have a repeat cesarean delivery for various reasons. There may be special considerations in your individual case, or some risks may be especially important to you and override others. Or your options may be limited by what is available in your community or through your health plan. Finally, no one can know what labor may bring. For these reasons, this section concludes with tips for having a safer and more satisfying cesarean birth.



    WHEN PLANNING VBAC, what are some tips that can help avoid problems with the scar in my uterus in labor?
    Try to:
    Wait at least 9 months before trying to conceive again: While the difference is small (1 more woman in every 100), research suggests that you are less likely to have a problem with the scar opening in labor with a birth-to-birth interval of 18 months or more compared with a shorter time period.
    Avoid induction of labor, whenever possible: Experts disagree about some common reasons given for induction (for example, the pregnancy has gone beyond 41 weeks), and others are not supported by research (for example, induction for suspected big baby). Some inductions may be recommended for non-medical reasons, such as your convenience or that of your caregivers. Because induction agents may increase risk of scar rupture and do increase the likelihood that the labor will end with a c-section, it is best to limit induction to situations where there is a clear, compelling, and well-supported reason. Should the question of induction arise, discuss the trade-offs with your caregiver of awaiting labor, having the induction, or scheduling a c-section. In many cases, awaiting labor is the safest option. (See making informed decisions for tips on how to discuss your options with your caregivers.)
    If you are having labor induction, avoid cervical ripening agents: Available research on the role of cervical ripening agents is hard to interpret but suggests caution. Dinoprostone, also called prostaglandin E2, the agent found in Prepidil and Cervidil, may increase the likelihood of scar rupture, especially in combination with synthetic oxytocin (Pitocin or "Pit"). Misoprostol, also called prostaglandin E1, the agent found in Cytotec, may increase the chance of scar rupture. Please note: although a recent independent review concluded that evidence about impact of labor induction on VBAC labors is unclear at this time, the manufacturer of Cytotec includes a warning on the official Food and Drug Administration (FDA) "label" that use of this product for induction increases risk for uterine rupture, which is higher for women with a previous cesarean (see references for Searle and Guise, McDonagh and colleagues).
    Avoid use of synthetic oxytocin (Pitocin or "Pit") early in labor: Available research suggests caution about synthetic oxytocin in early labor. However, synthetic oxytocin given once labor is well underway doesn't seem to cause a problem. This may be because more forceful contractions over a longer period are needed to get labor going than to help it along once it is in progress.


    Are there some practices used in VBAC labors that I might want to avoid?
    There appears to be no research showing benefits for using the following practices in VBAC labor, and all either reduce the chances of vaginal birth or increase discomfort. Should they be recommended in your case, you may wish to discuss the trade-offs with your caregivers. (See making informed decisions for tips on discussing options with caregivers.):


    internal monitoring of contraction pressures (as opposed to internal monitoring of the baby's heart rate): The theory is that should the scar give way, internal contraction monitoring will pick up a drop in contraction pressure, but studies have not found this to be the case. Meanwhile, internal monitoring increases the risk of uterine infection and limits mobility.
    prohibition of eating and drinking in labor: The fear is that in the event of general anesthesia, the woman may risk serious infection by vomiting and inhaling the vomit into her lungs. But cesareans are rarely performed under general anesthesia. When general anesthesia is used, a tube is inserted to protect the airway. If hospital staff are unwilling to permit solid food, a compromise is frequent sips of clear fluids, which are rapidly absorbed into the bloodstream.
    routine intravenous (IV) drip: If the hospital will not agree to forgo an IV line, a good compromise is a heparin or saline lock. The IV needle is inserted with a short piece of attached tubing, and heparin or saline keep the needle from clogging. In an emergency, an IV bag can be connected immediately.
    routine internal examination of the uterine scar after vaginal birth: This is extremely painful for a woman who doesn't have an epidural, it could introduce infection, and it could convert a small, harmless gap in the scar into a problem.
    http://www.childbirthconnection.org/...e.asp?ck=10214
    Ovdje imaju i vrlo dobru usporedbu rizika VBAC i ponovnog Carskog reza
    http://www.childbirthconnection.org/...e.asp?ck=10210


    Feelings after a caesarean...
    article by Birthtalk

    Some women who have met their babies through a caesarean operation share similar emotions and thoughts about the experience. They also can share similar ways of behaving and coping afterwards.

    This not often talked about by many obstetricians and midwives to women after they have had a caesarean. Not because they don’t care…but because they don’t know.
    Does any of this sound like you?

    feelings of emptiness...a feeling that there was something missing from the birth.

    a lack of confidence with mothering and difficulty accessing your mothering instincts

    hypervigilance in your care of your baby...(a natural expression of feeling powerless during childbirth

    feelings of failure, that you failed to be a “real woman”, which can impact upon your general confidence in life

    anger with your partner if you felt he should have rescued you (whether or not he really could).

    feeling so constricted by the trauma of the birth that you cannot fully express your love for your baby.

    Having a caesarean can be a challenging start to motherhood
    Parenting a newborn is hard enough anyway, but often, after a caesarean, women are “behind the eight ball” before they’ve even left the hospital

    It is really tough going into parenthood with any of the above feelings colouring your postnatal life.

    Plus there are the physical challenges & restrictions facing a woman recovering from major abdominal surgery. You can’t pick up your baby, breastfeeding can be difficult when lying down post-surgery, often you can’t even walk to the bathroom let alone stand to bath your child. It can be physically difficult to tend to your baby’s needs.

    This combination of valid emotional vulnerability post-birth, and physical struggles in recovery can result in a very negative experience, and a rough start to life as a family.

    Why does a caesarean often produce these results?
    There are many reasons – and none of them are commonly talked about. But not because they don’t exist…but because most people just don’t know.

    Some reasons are below…

    Caesarean women don’t get the “good” hormones of birth
    Even if you have a labour before your caesarean, once you have an epidural or Syntocinon, your body alters its production of hormones. This is due to a feedback mechanism in the brain that leads to a marked reduction in the production of a specific cocktail of hormones. Their job includes aiding bonding after the birth, and encouraging a good start to breastfeeding. Basically, the hormones switch on our natural mothering instinct, created by nature to ensure our babies’ survival by making us fall in love with them and aid breastfeeding and making us want to just sit and stare at them.

    One way that these hormones are produced is by holding a naked, slippery, gooey baby to our breast after the birth, who smells of birth and feels of birth. That rarely happens with a caesarean – usually women get a clean, wiped baby wrapped up to the neck in a blanket, and are usually allowed only a quick touch before the baby is whisked away.

    So if you feel a bit empty after the birth, or numbed emotionally, or struggle with feeding, it does not at all mean that you are not maternal, and it certainly does not mean that you must not love your baby.

    What it does mean is that you might need a bit of help to kickstart those hormones that are waiting there for you. (A simple way is baths with your baby where you are both wet and slippery together- your baby to your chest- contact us for more ideas)

    The indignities: having to buzz when you want to hold your baby and being unable to care for your baby postbirth

    We imagine that, after our baby is born, we will hold, caress, and care for our babies. We will change their nappies and comfort their cries. We will envelope them in all the warmth and nurturing they received in utero.

    This is not the reality for many women after a caesarean. Instead, we have to buzz the midwife when our baby is crying in the cot – lying so close to us, but out of reach. The post-operative pain forces us to lie back and wait, helpless, while our baby cries. This indignity can strike deeply in the heart of a new mother. And the feeling of helplessness that may have begun during the birth, is amplified by yet again feeling unable to be a “real woman” and comfort her child.

    This indignity and helplessness must not be underestimated. And we must stress that the situation is not made worse because a woman “set her expectations too high”. The time post-birth is designed by nature to be the penultimate hours of bonding. It was designed to ensure our baby’s survival. If we miss out on this, it undoubtedly can have repercussions for our postnatal life.

    Not being considered in the decision-making, not being acknowledged, and feeling like a “piece of meat”

    These are not “little things” that don’t really matter. Being involved in decision-making is one of the most significant factors women who have had a positive birth have in common. That is, a good birth is one where you are involved in deciding “what happens”.

    Sure, you’re having major surgery, and you are trusting the surgeon’s skills. But being involved in decision-making does not mean knowing as much as the head obstetrician.
    It means being included in the deal. Being acknowledged as an important stake-holder in how things go. After all – it is you, not the medical staff, who will leave hospital with this child and have to deal with the repercussions of the birth.

    Simple things such as being talked to, not over. Or everyone involved remembering that this is a birth, not just an operation. This is a peak moment for you and your partner, and it is very hard if you are seemingly viewed as just another uterus.

    To be involved in the decision-making before and during a caesarean takes a great deal of confidence and previous knowledge. It is not knowledge that is freely available in our community. So not many people know it.

    Having birth “done to” you, instead of you “doing” birth
    In an active, drug-free birth, a woman can move around freely, changing positions, working through contractions, using her body and her mind to meet the challenge of birth…she is “doing” birth.

    In a caesarean, you are prone on a surgical table – literally at the mercy of the medical staff, which can be a frightening, and again, helpless feeling. Many women describe their caesarean birth as being “done to” them, and that they didn’t really give birth.

    But why should this matter for us?
    Birth was designed to have us “doing it” as a means of showing us how powerful and strong we can be – power and strength are important attributes for a newborn’s mother to have. If we don’t have the chance to meet that challenge, and feel those hormones created to help us with the job of meeting the pain of labour and nurturing a newborn, we have to work much harder to do what is supposed to “come naturally” postnatally.

    Plus, a lot of women grieve for this lost chance…without even fully understanding what they are grieving for. It is ok and normal to feel a sense of loss if you missed the chance to face the final challenge before motherhood. It makes sense to be sad about that : from a physiological point of view,(because you’ve missed out on vital hormones meant for you) and from an emotional position (you’ve missed out on gathering mental strength meant for you).

    So what can I do now? I can’t change the fact that I had a caesarean. How can I feel better?
    We can’t alter our path to birth once it has happened. But we most certainly can change how we feel about it, and the intensity we feel about it. It is definitely possible to make peace with the experience. And to gather some of those lost hormones. And to feel much, much better.

    Some initial ideas include:
    receiving validation for how you feel. This is tricky as most family members don’t understand. A great resource is an IRL support group. Birthtalk has a Brisbane group called “Moving On From a Negative Birth” to support women even years after their birth. Also see www.canaustralia.net/support for other Australian caesarean support groups in your area. And check out specialist caesarean support forums such as that at the International Caesarean Awareness Network.

    Read about other women who have moved on after a challenging caesarean on our BirthStories page.

    write your birth story from the point of view of “how I felt” rather than “what happened”.
    It may give you insights into what aspects you need to heal and explore.

    Read more about the emotional effects of a caesarean: Birthing from within by Pam England, Silent knife and Open season by Nancy Wainer Cohen are all great places to start

    Get on the Caesarean Awareness Network Australia website,they have a heaps of articles and further resources, plus a National Support Phone Line, where a midwife is available to answer any questions and hear your concerns.

    Just keep reading, researching, asking questions…getting the right knowledge is power!
    http://www.birthtalk.org/Art4FeelingsCS.html
    If my goal is VBAC, how can I increase the likelihood of giving birth vaginally?
    (For additional ideas, see tips for lowering your chances of having an avoidable cesarean within Tips & Tools: C-Section.)


    Choose a doctor or midwife who favors VBAC: Unfortunately, with changing cultural views of c-section, VBAC and vaginal birth, and fears of legal claims and lawsuits, caregivers who offer you the option of VBAC are becoming more difficult to find. Discuss your goals and preferences with potential caregivers, and find out how they will work with you to meet your objectives. If their response does not satisfy you, and you have other options, seek a better match.

    A pro-VBAC caregiver:
    believes that women should labor unless there is a new reason for cesarean or a compelling reason not to labor. Even in these cases, the caregiver respects a woman's right to make the ultimate decision.
    does not have policies that discourage VBAC but are not supported by sound research. Examples of unnecessary barriers would be caregivers who refuse VBAC for women thought to be having a big baby, for women with "gestational diabetes," or when the pregnancy goes past 40 weeks. (To learn more about what such policies might be, see Options: VBAC or Repeat C-Section.)
    has a VBAC rate (proportion having a vaginal birth among those who plan VBAC) of 70% or more. Dozens of studies involving tens of thousands of women have shown that a VBAC rate this high or higher is an achievable goal.
    Hire a doula (trained labor support specialist): Because your prior labor ended in a cesarean (or if you haven't experienced labor), and there is growing bias against VBAC, you and your partner may feel heightened anxiety and doubts during a VBAC labor. The continuous presence of a trained, experienced woman can help you deal with this. She will know ways to help you relax, ease pain, and promote progress.
    Work with your caregivers to delay hospital admission until your cervix is beginning to open: Women who are admitted to the hospital before their uterine contractions are well-established are less likely to have VBAC.
    Avoid labor induction procedures, when possible: when caregivers use drugs or other techniques to try to start labor artificially, a woman's risk for c-section goes up
    Commit yourself to vaginal birth: If you ask for a cesarean in a weak moment, your request is likely to be granted.
    Avoid epidural and spinal analgesia: Although these generally provide excellent pain relief, they have many drawbacks. One in particular is important to VBAC labors: a common side effect is slowing of the baby's heart rate. As a drop in the fetal heart rate is also the most reliable symptom that the uterine scar has given way and is causing problems, this side effect could lead your caregivers to push for an urgent c-section. If you wish to avoid this "regional" analgesia, be sure to learn about the wide variety of comfort measures and other strategies, including continuous labor support, that can help you cope effectively with labor pain. (See Options: Labor Pain for more information on epidurals and other methods of coping with labor pain.)

    One factor that need not enter into the epidural decision is the concern that having an epidural could mask the pain of the scar giving way. Pain has not been shown to be a reliable symptom. Experts agree that women should not be denied an epidural for this reason.


    What are some tips I can use to reduce my risk of having an unnecessary repeat cesarean?
    You can:
    If a c-section is proposed and you're not in an emergency situation: Ask about (1) why it's being recommended, (2) the benefits and risks of surgery, (3) other possible solutions to the problem, including just waiting longer, and (4) the benefits and risks of those. If you aren't in labor at the time the issue arises, you should have time to do your own research and talk things over with your partner and caregivers before making a decision. (See making informed decisions for more information on this topic and Options: VBAC or Repeat C-Section for information on reasons that may given for a c-section.)
    If your baby is in a buttocks- or feet-first position (breech): Very few caregivers will agree to vaginal birth with a breech baby. Ask your caregiver about having an external cephalic version (a doctor turns the baby to a head-first position by manipulating your belly) if your baby is still breech when you reach "term" (about the 37th week of pregnancy). You may need to search to find a caregiver who has skills and experience with this technique. We do not have much research on external version in women with prior cesareans, but what little we have has not found extra problems. See more on breech position and external version on the Cesarean Section page in Resources A-Z.


    What if I have unresolved emotional issues?
    Some women who have had an extremely difficult or frightening prior birth experience or other traumatic experiences such as sexual abuse find that thinking about labor brings up such strong emotions that it interferes with their ability to make decisions. Unresolved issues can interfere with the smooth progress of labor as well. If you feel that you have unresolved emotional issues, you will want to work through them so that they don't get in your way when planning for or experiencing your next birth. Keeping a journal, talking through the troubling events and your concerns with a friend or relative who is a good listener, or getting peer support from other women with similar experiences may help with this. Getting professional counseling from a competent mental health professional who is well-informed about maternity issues proves very helpful in resolving extremely deep fear and anxiety for many women.


    Consider, too, what you will need during this birth to feel safe and well-cared for. If you were dissatisfied with your previous care, you will want to pinpoint the sources of your dissatisfaction and plan to do things differently this time.



    What if I can't find a hospital and caregiver who will support my wish for VBAC?
    If you feel strongly about having a VBAC and do not have access to VBAC care in your community, you may wish to consider relocating at the end of your pregnancy to stay with a friend or relative in a community where such care is available.


    It may be possible in some communities to find a practitioner willing to take on a VBAC client who wishes to give birth outside of the hospital at home or in a birth center. You should know, however, that while many birth center and home birth practitioners have had good success with helping women who plan VBAC achieve vaginal birth, a national study of VBAC in birth centers concluded that risks of laboring with a scarred uterus warrant hospital care.

  29. #79
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Mame koje ste imali uspješan VBAC, gdje ste ga imale (u kojem rodilištu) i kako ste zadovoljne?[/code]

  30. #80
    djeca su zakon avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    61

    Početno

    ja sam nakon prvog poroda carskim (vinogradska) imala 2 "prirodna" u merkuru.
    zadovoljna, jer nije bilo komplikacija, ali si zarko zelim pravi PRIRODNI porod,
    bez suvisnih i besmislenih intervencija

  31. #81

    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    7

    Početno

    Evo i moje iskustvo.
    Prvi porod s.c. zbog stava zadkom i IUGR.
    drugi porod 6 g kasnije. trudnoća uredna, dijete glavom. U KB Sestre Milosrdnice me naruče da sa 39 tj. dođem u bolnicu i čekamo porod ( naime takva je praksa kod drugog poroda nakon prvog carskog). Ja stigla u bolnicu ujutro i navečer mi pukne vodenjak. Liječnici me pregledaju. otvorena tek 2 prsta, bez svojih trudova, portio održana. kaže doktor to će biti ponovno carski. Ali ipak me stave u predrađaonu na lagani drip (najmanje što smiju zbog reza), jer su imali prije mene još jedan s.c.. Nakon sat vremena trudova situacija se potpuno promijenila. Ja se počela otvarati. Odlučili su još malo pričekati ( na carski uvijek stignem). Uglavnom 4 sata nakon početka trudova ja sam rodila curicu. Nisam rezana, nisam pukla. osjećala sam se kao da i nisam rodila. Liječnici su bili super. Kod svake vizite sam bila javno pohvaljena " Vidite kako se može roditi prirodno nakon carskog!"

    I kada sada uspoređujem ta dva iskustva S.C. - VBAC ( tj. prirodan porod) rezultat je: prirodan porod je meni bio neusporedivo lakši. Nikako se ne može mjeriti 2 sata najjačih trudova s nekoliko dana užasnih bolova rane nakon s.c.

    Drage žene, sve koje ste rodile carskim, ne trebate se bojati VBAC-a.

    Posebo se želim i zahvaliti dr. Rudman Sabolović i dr. Bilandžija koje su bile uz mene. I naravno veliko hvala babicama ( nažalost ime im ne znam).

    pozdrav, Vlatka
    :D

  32. #82
    emira avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,647

    Početno

    Citiraj Danci_Krmed prvotno napisa
    Mame koje ste imali uspješan VBAC, gdje ste ga imale (u kojem rodilištu) i kako ste zadovoljne?[/code]
    1. na Svetom Duhu
    2. otvaranje stalo na 6 cm, trudovi bili česti ali neučinkoviti. Pristajem na prokidanje vodenjaka. Otvorila se 10 cm u roku 1 h, rodila 2 h nakon amniotomije. Trudovi su bili jaki i česti, ja sam se već gubila od bolova a bebač se nije spustio u zdjelicu. Rodila u 2 truda ali uz nalijeganje na trbuh i mini epiziotomiju. Bebač bio veliki 4050 g pa je sve i išlo malo "teže". Poslije me uspavali i učinili manualnu eksploraciju ožiljka. Sve u svemu, nije bilo bajno ali neusporedivo sa carskim.

  33. #83
    kailash avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    1,821

    Početno

    Evo jedna lijepa priča o uspješnom VBAC u Varaždinu:

    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...=145&Show=2508

  34. #84

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    15

    Početno

    Citiraj Danci_Krmed prvotno napisa
    Mame koje ste imali uspješan VBAC, gdje ste ga imale (u kojem rodilištu) i kako ste zadovoljne?[/code]
    1.Imala sam uspješan VBAC na SD uz lagani drip
    2. sve skupa trajalo par sati, hodala cijelo vrijeme i imala loptu uz sebe - to mi je turbo pomoglo, povremeni nadzor ctg ali kratko i nitko me nije sputavao ležanjem, mirovanjem itd..
    3. jako sam zadovoljna-babica pazila na međicu, popucala gotovo ništa, nitko mi nije nalijegao na trbuh, doktor bio prisutan samo u svojstvu promatrača...

  35. #85

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    82

    Početno

    ja bi sad pitala sve mamice koje su imale 1.carski zbog uske zdjelice dali je moguc drugi vaginalni .
    ja sam imala carski zbog toga jer mi je curka bila teska 4056g i 51cm.ja sam inace niska i sitnija (ak ne gledamo da sam dobila kilica u trudnoci) i rekli su mi da nemogu roditi toliko dijete.zanima me ako u drugoj trudnoci (koju planiram) moje djete bude manje a porod krene kako treba dali bi mogla vaginalno roditi ?? dali ima netko s takvim iskustvom.

  36. #86

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    95

    Početno

    Kad vas hoce..


    Ja sam htjela elektivni carski (umirala od straha), rekla da mi daju sve protiv bolova sto postoji i uredno se narucila na porod. Kad ono u 38 tj pukao vodenjak na vecer i rodila i bez dripa i epiduralne, potpuno proirodno


    Zeli jedno i dobit ces drugo.. 8) Naravno da mi je sad drago i msilm kako sam luda bila

  37. #87
    mamamišić avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Varaždin, okolo naokolo
    Postovi
    299

    Početno

    imala sam VBAC nakon prvog carskog.
    u prvom porodu dobila drip, sve moguće lijekove i nisam se otvarala dovoljno brzo (?)..bebica je imala dva puta omotanu pupčanu vrpcu oko
    vrata i dobio asfiksiu.

    drugi porod skoro sve prirodno!jedino mi je dokt. prokinula vodenjak.
    rodila sam na stolčiću. nisam se dala smesti i nisam htjela nikakve lijekove.otvarala sam se kao prvorotkinja ..počelo po noći oko 1h, pa ujutro ispao čep, od 11h jaki trudovi, došla sam u 15h u bolnicu, a rodila u 20 h.

    sad molim Boga da mi treći porod prođe što prirodnije slično kao drugi samo da kraće traje

  38. #88

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    936

    Početno

    Prvi porod carski zbog stava bebe zadkom, zastoja u razvoju i...

    Drugi porod vaginalni bez dripa, gela, prokidanja vodenjaka i ostalih medicinskih blagodati u Merkuru. Porod je trajao od prvog truda kojeg sam osjetila do izgona 3,5 sata.Stav liječnika je bio da sve mora teći prirodno ili opet carski. Ožiljak od carskog mi gledali na živo-pipanjem i nekakvim ogledalom. Imala sam dosta veliku epizotomiju (3 tjedna me bolilo ko sam vrag).

    Treći porod vaginalni, opet u Merkuru. Druga ekipa. Pustili me da hodam dok sama ne želim u boks. Ulazim u boks otvorena do kraja i tad počinje šou. Prokidanje vodenjaka, moje odbijanje dripa, epizotomija, zatim nestanak trudova od iživciranosti zbog borbe, nemoč i pristanak na drip. Na pitanje upučeno dr. da jel nije opasno davati drip nakon carskog, ona odgovara da je i tako sve odrađeno i da nema veze. Tiskanje bez truda, epizotomija (mislim da me tri puta primalja rezala ili me ponovno brijala i to van truda). Bebica prosječna 3400 grama i 50 duga. Porod trajao 12,5 sati, cca 3 sata u bolnici i pola sata u boxu.

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •