Pokazuje rezultate 1 do 29 od 29

Tema: 3 tjedna ranije rođen...cijepiti ili necijepiti

  1. #1

    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    25

    Početno 3 tjedna ranije rođen...cijepiti ili necijepiti

    Danas bi trebali otići na prvo cijepljenje,predijatar nas je naručio s puna dva mjeseca,zanima me dal bi trebalo računati što je Mauro rođen 3 tjedna ranije pa odgoditi cjepljenje za tri tjedna...

  2. #2
    KATALENIĆ avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Gornja Rijeka
    Postovi
    309

    Početno

    I ja sam Svena rodila sa 37 tjedana, 3 tjedna prije termina. Išli smo redovito na cjepljenja od dana kad se rodio a ne kad mi je bio termin. Tak da nema veze kad ti je bio termin nego kad si ga rodila. Bar je nama tako rekao naš pedijatar.

  3. #3
    khaa avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    637

    Početno

    ne znam da li se dijete vodi kao neurorizično iz bilo kojeg razloga. ako da, onda trebaš savjet neuropedijatra, koji će ti vjerojatno reći da pričekaš. P je rođen 2 mjeseca ranije i ja ga nisam cijepila do prve godine života po preporuci neuropedijatra.

  4. #4
    malena beba avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    dalmacija
    Postovi
    8,636

    Početno

    isto kao khaa, nama je neuropedijatar savjetovao cekanje tako da smo se poceli cijepiti sa 8 ili 9 mj kad je neuropdijatar rekao da moze.

  5. #5
    Snjeska avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Ni na nebu ni na zemlji...
    Postovi
    1,492

    Početno

    Odluku o cijepljenju svog djeteta možeš donijeti samo ti uz pomoć svog pedijatra/neuropedijatra tj. liječnika koji poznaje tvoje dijete i njegovo zdravstveno stanje.
    Svako dijete je posebno, ne vrijede za sve ista pravila.

    I ja sam imala nedonošče, cijepljenje smo počeli nakon 6 mjeseci.

  6. #6

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    365

    Početno

    Potpisujem Snjesku.
    Moji su oba rođeni sa 36 i 35 tj. i cijepili se normalno.
    iako im je otpunom pismu pisalo da su nedonošćad, ali s njima je bilo sve O.K.. i nisu se vodili ko neurorizična djeca. Jednino što smo morali sa 3 tj. starosti u bolnici ponoviti preventivno UVZ glave.

  7. #7
    brane avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,317

    Početno

    moj L. je 5 tjedana i 1 dan ranije rođen...redovno je cijepljen sva cjepiva...

  8. #8

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    178

    Početno

    mi smo dobili odgovor od neuropedijatrice da sa cijepljenjem nikada ne treba žuriti, bolje kasnije nego prije, tako da smo mi počeli tek sa 7 mjeseci i sve stigli ko i ostala djeca,...odluka je uvijek na roditeljima

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Jurim prema Zadru
    Postovi
    17

    Početno

    Mislim da se treba redovito cijepiti i nisam za teoriju da sa cijepivom kasne lječnici ili roditelji jer nažalost znam slučaj di je dijete radi 15 dana zakašnjenja cijepiva dobilo mums i sad se njegovi roditelji grizu jer su nalazi nažalost loši

  10. #10
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Citiraj KATALENIĆ prvotno napisa
    I ja sam Svena rodila sa 37 tjedana, 3 tjedna prije termina. Išli smo redovito na cjepljenja od dana kad se rodio a ne kad mi je bio termin. Tak da nema veze kad ti je bio termin nego kad si ga rodila. Bar je nama tako rekao naš pedijatar.
    Je. I ja tak mislim.

  11. #11
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    Citiraj Morski konjic prvotno napisa
    Mislim da se treba redovito cijepiti i nisam za teoriju da sa cijepivom kasne lječnici ili roditelji jer nažalost znam slučaj di je dijete radi 15 dana zakašnjenja cijepiva dobilo mums i sad se njegovi roditelji grizu jer su nalazi nažalost loši
    moram samo malo uskociti - kako mislis da nisi za teoriju da sa cjepivom kasne lijecnici??! pa, lijecnici su ti koji ce ti reci da li odgoditi cijepljenje ili ne tvoga djeteta (u slucaju neurorizicnog djeteta, alergija ili neceg drugog).
    naravno, postoji i opcija da roditelji odbiju cijepiti svoje dijete, ali ja se osvrcem na tvoj komentar o lijecnicima. jer, ako oni odgode cijepljenje, nije to zbog njihovog hira vec vjerojatno postoji opravdan razlog za tako nesto.

    sva sreca pa je pedijatrica reagirala na moju opasku kako je Z. dobio osip kada je probao neku namirnicu koja je u sebi imala jaja i testirala ga. ustanovila se jaka alergija na bjeljanjak jajeta i odgodjeno je cijepljenje MoPaRu DO DALJNJEGA.

    ne zelim niti pomisliti sto bi bilo da se cijepio.... :/
    medalja uvijek ima dvije strane, znas.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    25

    Početno

    ...da se napokon i ja javim...NIsam cijepila Maura prekjučer.Pitala sam pedijatra dal možemo odgoditi za tri tjedna koliko je ranije rođen i rekao je uredu,ako ja tako želim...Zadovoljna sam što sam to učinila i slažem se s gore napisanim bolje kasnije nego prije...

  13. #13
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,325

    Početno

    Moj bebač je rođen u 34TT, nikakvih poteškoća srećom nije imao, uzv mozga je u redu. Pitala sam pedijatra što je sa cijepljenjem on kaže pošto dobro napreduje i zdrav je, nema potrebe odgađati. Neuropedijatrica je bez ikakvih obrazloženja rekla može se redovno cijepiti.

    Mene ipak malo to kopka i svakako bih samo zbog toga što je nedonošće odgodila cjepivo...nisam pametna, imam još 10tak dana do termina cjepljenja....

  14. #14
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    možda bi bilo pametno pričekat dok stigne zrelost tj.odgoditi za 6 tjedana.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    883

    Početno

    Citiraj mašnica prvotno napisa Vidi poruku
    Moj bebač je rođen u 34TT, nikakvih poteškoća srećom nije imao, uzv mozga je u redu. Pitala sam pedijatra što je sa cijepljenjem on kaže pošto dobro napreduje i zdrav je, nema potrebe odgađati. Neuropedijatrica je bez ikakvih obrazloženja rekla može se redovno cijepiti.

    Mene ipak malo to kopka i svakako bih samo zbog toga što je nedonošće odgodila cjepivo...nisam pametna, imam još 10tak dana do termina cjepljenja....
    Ja sam rodila u 37. tjednu i pedijatrici sam na 1. kontroli rekla da bi rado da odgodimo cijepljenje barem za mjesec dana i žena reče u redu, slažem se, neće cjepivo pobjeći

  16. #16
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,325

    Početno

    Mi smo jučer trebali imati cijepljenje s 2.mj.pišem trebali jer sam rekla doktoru da želim odgoditi za mjesec dana najmanje. Totalno je poludio i bio ljut i da tko to mene savjetuje, da je dijete osjetljivo, dolaze gripe i treba ga zaštititi, da može dobiti hripavac koji je čest u ovom razdoblju kod beba....

    Pitao me koji su razlozi pa sam rekla zato jer je mjesec i pol ranije rođen a i nema kilažu kao djeca od 2 mjeseca, tj. da je još mali. Imamo 3800g. A neka djeca toliko tek imaju pri rođenju. Da se radi o 2,3tj ranije rođenom djetetu ne bih odgađala najvjerojatnije ali mjesec i pol dana nije malo.

    Čak mi je rekoa da nek stupim u kontakt sa glavnim doktorom za cijepljenje u Hrv. i da će mi i on reći svoje mišljenje, jer to su preporuke pedijatara i da sada ja snosim odgovornost...

    Valjda smo mu prvi pacijenti koji su "odbili" cijepljenje pa je ostao zatečen i u šoku. Rekao je još da nema veze što je ranije rođen. Svaki doktor priča svoje.

  17. #17
    TOMISLAVA avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Postovi
    392

    Početno

    Moji blizici su rodjeni u 37 tjednu pa nam je ped. odgodila cjepljenje za mjesec dana.

  18. #18
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    mislim da to nažalost sve ovisi o dobroj volji pedijatra, moje prve klince pedijatri nisu htjeli cijepit dok nisam donesla papir da se mogu, pa su prva cijepiva odradili ohoho iza 6mjeseci, a malog je doktorica doslovno otela i cijepila na silu, mada i on ima svoje bolesti za koje je bilo dobro da se malo odgodi. Još jedan podatak prije su se deca cjepila s 3 mjeseca, a sad s 2.

  19. #19
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    možda bi bilo pametno pričekat dok stigne zrelost tj.odgoditi za 6 tjedana.
    ne bi.

  20. #20
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Citiraj momze prvotno napisa Vidi poruku

    sva sreca pa je pedijatrica reagirala na moju opasku kako je Z. dobio osip kada je probao neku namirnicu koja je u sebi imala jaja i testirala ga. ustanovila se jaka alergija na bjeljanjak jajeta i odgodjeno je cijepljenje MoPaRu DO DALJNJEGA.

    ne zelim niti pomisliti sto bi bilo da se cijepio.... :/
    medalja uvijek ima dvije strane, znas.
    Ne bi se ništa dogodilo.

  21. #21
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,325

    Početno

    Citiraj mujica prvotno napisa Vidi poruku
    ne bi.
    Zasto? Mislim da je bolje odgoditi nego zuriti.

  22. #22
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Citiraj mujica prvotno napisa Vidi poruku
    Ne bi se ništa dogodilo.
    si siguran???

  23. #23
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    jesam.

    Ajde ti meni prvo podastri dokaze da je potrebno čekati a dijete dosegne dob prema terminu poroda, pa ću onda ja tebi podastrijeti dokaze da dijete ne treba čekati dob prema terminu poroda.

    Može?


  24. #24
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    si siguran???
    pardon, bio sam brzoplet, pa sam mislio da pitaš jesam li siguran da dijete rođeno prije termina ne treba odgoditi cijepljenje.

    A što se tiče cijepljenja djeteta koje je imalo osip na jelo s jajima, siguran sam u onoj mjeri u kojoj se može biti na temelju dostupnih dokaza.

    Objavljeni su članci u kojima je dokumentirano da djeca koja na hranu s jajima dobivaju osip nemaju alergijskih nuspojava nakon primjene MPR cjepiva.

    S druge strane, djeca koja nakon jela s jajima imaju gušenje, oticanje jezika, usana, vjeđa.... ne bi se smjela cijepiti s MPR cjepivom zbog teoretskog rizika od javljanja ozbiljne alergijske reakcije.

  25. #25
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Citiraj mašnica prvotno napisa Vidi poruku
    Zasto? Mislim da je bolje odgoditi nego zuriti.
    Jer nedonošćad (osim ako se radi o vrlo nezreloj nedonošćadi s porođajnom težinom ispod 2000 g) razvijaju sasvim uredan imunološki odgovor na cijepljenje primijenjeno u dobi prema kalendaru i nemaju povećan rizik od nuspojava.

    Istovremeno, za njih je bolest ako ju dobe zbog odgađanja cijepljenja veća opasnost nego za djecu rođenu u terminu.
    Posljednje uređivanje od mujica : 29.11.2012. at 19:53

  26. #26
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Citiraj mujica prvotno napisa Vidi poruku
    A što se tiče cijepljenja djeteta koje je imalo osip na jelo s jajima, siguran sam u onoj mjeri u kojoj se može biti na temelju dostupnih dokaza.
    Objavljeni su članci u kojima je dokumentirano da djeca koja na hranu s jajima dobivaju osip nemaju alergijskih nuspojava nakon primjene MPR cjepiva.
    S druge strane, djeca koja nakon jela s jajima imaju gušenje, oticanje jezika, usana, vjeđa.... ne bi se smjela cijepiti s MPR cjepivom zbog teoretskog rizika od javljanja ozbiljne alergijske reakcije.
    hajde ti meni vidi kojeg rasta su djeca ta bila baš me zanima, mislim da je suludo cijepit nekog kojem je taj razred više od 2 ( mojem je 5 a nikad nije ni jeo jaja)
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 30.11.2012. at 07:00

  27. #27
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    ajd ti vidi ove članke, pa ti meni reci koliko je rast uopće bitan za odluku o cijepljenju.
    http://www.nejm.org/doi/full/10.1056...99505113321904
    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20371591
    http://onlinelibrary.wiley.com/doi/1...038EFF2.d01t01
    ili ovu prezentaciju....
    http://www.scah.uct.ac.za/documents/...ic%20child.pdf
    na ovom se forumu malo precjenjuje vrijednost ristova, rastova i kožnih testova
    Posljednje uređivanje od mujica : 30.11.2012. at 12:58

  28. #28
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Evo još.
    http://www.google.com/url?url=http:/...D25F4ib-O3uxwQ
    http://adc.bmj.com/content/82/2/93.full.pdf
    http://lenus.ie/hse/bitstream/10147/...rticle5304.pdf


    (Mogla si to i sama pronaći. Nego, hoćeš li sad ti meni reći na temelju čega si mislila da se dijete s alergijom na jaja ne smije cijepiti MPR cjepivom?)

    a lijepo sam si nekada davno obećao da ti više neću ništa linkati.....
    Posljednje uređivanje od mujica : 30.11.2012. at 13:09

  29. #29
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    opet me mijenjaš s nekim, kad stignem proučit ću to kaj si naveo

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •