Stranica 3 od 5 PrviPrvi 12345 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 209

Tema: Porod kod kuce - ovaj put bez 'protiv' ;-)

  1. #101
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    Evo i mog iskustva. I prije nego sam rodila prvo dijete i prosla nemilosrdnu torturu bolnickog poroda, privlacila me ideja da rodim kod kuce – ne zbog toga da izbjegnem strahote za koje ni u najgorem snu nisam ocekivala da ce me spopasti u rodilistu, nego zbog toga jer sam duboko u sebi osjecala da je porod nesto sto se tice prvenstveno mene i mog djeteta, i da je intima naseg zajednickog doma najbolje mjesto za to. Nisam se prije toga puno bavila temama poroda, ni literaturno ni kroz price (to je, kao i majcinstvo, bilo prilicno izvan sfera mojih tadasnjih interesa). Imala sam znanje o tome da je moja baka (s kojom sam provela veci dio ranog djetinjstva) rodila svu svoju djecu (njih 6) kod kuce, sama. I znala sam takoder nesto osnovno o fizilogiji poroda (s bioloskog stanovista). To je bilo u principu sve sto sam znala. Provlacila se, doduse, u nasoj obitelji i jedna prica s omotanom vrpcom oko vrata bebe (slucaj je zavrsio sretnim carskim porodom), ali ona nekako nije ostavila neki jaki dojam na mene (ne mogu do kraja objasniti zasto). Tek sam se kasnije zainteresirala za prirodni porod kao literaturnu temu. Ne znam kako je s vama, ali meni je nakon svakog citanja jako trebao jedan mentalni odmak od procitanog, koji bi mi dao potrebni prostor za obnoviti kontakt sa samom sobom, sa „snagom“ u sebi (joj, tesko mi je o tome govoriti, a da sama sebi ne zvucim napuhujuce i pateticno, ali imam povjerenja da ce citateljstvo ovdje dobronamjerno interpretirati moju nespretnost u izrazavanju). Ukratko, zeljela bih reci da se meni cini da je literatura tu dobar pomagac, inicijator procesa, ali da je glavnina posla, kao i u porodu, opet - na nama samima.

  2. #102
    argenta avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    sjeverno pa južno
    Postovi
    1,254

    Početno

    Citiraj thalia prvotno napisa
    što je s nama koje smo zakinute za taj odgoj? ja znam da ga hoću primijeniti na svoje dijete/djecu, ali kako kad ga nisam sama dobila?

    kužite? jesam ja izgubljen slučaj već sada ili još ima nade?
    Po tome bih i ja bila izgubljeni slučaj Moja mama ne da nije rodila kod kuće nego je strastveni protivnik istoga, kao i moja baka (bivša med. sestra koja inače ne vjeruje doktorima, ali porod je, kao, nešto drugo).

    A ipak sam tu, i nadam se.

    Mislim da je želja i odluka za porod kod kuće nešto na što ne možeš utjecati, to ili osjetiš ili ne. Ja otkad znam za sebe želim roditi kod kuće, samo što sam bila kukavica da se sama suprotstavljam sistemu. I zato su mi od neprocjenjive važnosti Rodin forum, i knjige o prirodnim porodima, i internet stranice koje o tome govore.

    Vjeru ili imaš ili nemaš, ali na uvjerenju treba poraditi.

  3. #103
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    Citiraj argenta prvotno napisa
    Ja otkad znam za sebe želim roditi kod kuće, samo što sam bila kukavica da se sama suprotstavljam sistemu.
    ovo mogu potpisati

  4. #104
    majoslava avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    sthlm
    Postovi
    654

    Početno


    Mislim da je želja i odluka za porod kod kuće nešto na što ne možeš utjecati, to ili osjetiš ili ne. Ja otkad znam za sebe želim roditi kod kuće, samo što sam bila kukavica da se sama suprotstavljam sistemu.
    S ovime se slazem, mene je to pocelo kopkati cim sam skuzila da sam trudna...

    a druga izjava, u meni se pak javlja prkos da se suprotstavim sistemu, i to me goni unaprijed...

  5. #105
    argenta avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    sjeverno pa južno
    Postovi
    1,254

    Početno

    Citiraj majoslava prvotno napisa
    a druga izjava, u meni se pak javlja prkos da se suprotstavim sistemu, i to me goni unaprijed...
    Ali tvoj sistem pruža mogućnosti, ma kako jadne, za porod kod kuće. A ovaj naš ovdje

  6. #106
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    skidam kapu curama koje su u HR provele u praksu svoju zelju da rode doma, ja sam tada bila zakljucila da je za zdravlje moga duha bolje da se ne konfrotiram sa 100% svoje okoline, danas razmisljam malo drugacije, ali sve je to ok...

  7. #107
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj argenta prvotno napisa
    Ja otkad znam za sebe želim roditi kod kuće, samo što sam bila kukavica da se sama suprotstavljam sistemu.
    Ja nisam imala takve misli. Cak suprotno, tjekom trudnoce sam mislila da se ja najsigurnije osjecam u bolnici

    I to sam ja mislila sve do onog trena kad su me trudovi sarafili i kad je trebalo krenuti u bolnicu, a moj svaki dio tijela je u tom trenu vikao "ajme sto bi ja ostala doma" :/ Tek tada sam spoznala koliko mi je neprirodno bilo ici u bolnicu.

  8. #108

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    514

    Početno

    Ono sto primjecujem i usporedjujem sa sobom jest da mnoge od nas imaju/ili su imale strah od odredjenih komplikacija pri porodu te su se radi sigurnosti i dobrobiti djeteta odlucile za odlazak u bolnicu i takav oblik porodjaja..uza sve to nadgledanje,uplitanje i minimum privatnosti,ipak logicki um zakljucuje kako ce se drugi bolje pobrinuti za njih no sto bi mi to same mogle.
    Uzevsi pak sve one ociglednosti u obzir-kako su trudnoca i porod prirodan proces(tu se medicina ipak nije uspjela umijesati jer oni mogu nadzirati i pratiti ali ne mogu uciniti da fetusu se pocnu oblikovati ruke i noge,da mu se pravilno razviju unutarnji organi…),kako je to samo cudo na djelu,uzeli su onda vlast nad onime u sto se mogu uplitati-u porod.I tu onda nastupa ta upletenost medicine u nase zivote,to pokoravanje lijecnicima jer to je odvajkada vec dio kolektivnog nesvjesnog,to prepustanje drugima i dizanje ruku od sebe i svoje snage,svoje moci.Koliko se majke tresu nad trudnocom pitajuci se razvija li se dijete normalno?Maleni broj u usporedbi sa time koliko se brinemo i strahujemo od poroda( a to sve zato jer smo se itekako udaljile od svoje moci i snage koju kao zene imamo).
    Vjerujuci u ono Vrhovno,uvijek si mislim kako ce On koji mi je podario tu dusu i spustio mi je u krilo se pobrinuti da joj nista niti ni nedostaje te da ce i sam porod biti u tom duhu,ako dopustim prirodi da ucini ono za sto sam kao zena stvorena i sposobna.

    ajmo malo poci u sumu i gledati kako npr. kestenje raste i samo se,kada je vrijeme,spusti na tlo i otvori te zreli kestenovi provire van(ili pak sa stabala padaju na tlo)...pa zasto su nam sva ta rodjenja prirode tako normalna i ocekujuca a svi panicarimo i trazimo ne znam kakvu pomoc kada nase dijete "dozori" i spremno je uci u ovaj svijet..

    sjecam se kako sam sa ocem u hladna maglovita jutra u gumenim cizmama hodala kroz sumu,trazeci kestenove i u onoj tisini,kada su ptice vec utihnule sa svojim jutarnjim pjevom(koji pocne oko pola 5 ujutro),samo se mogao cuti zvuk vlastita daha i udaljeno *tup*,*tup*..kako kestenje pada sa stabala na zemlju..i opet tisina...
    i to je ono sto dosta majki spominje u svojim pricama sa kucnih poroda,dijete je rodjeno,ujutro je lezalo ovdje tu kraj vas,sve je bilo normalno,isto kao i prije ali ono sto se ne spominje a na sto mi srce zatreperi je da ta zena,probudivsi se jutrom kraj svog rodjenog djeteta vise nikada nece biti ona koja je bila prije vec je to sada,(nisam pateticna kada ovo pisem ),bozica koja kroci,jer sumnjam da nakon takvog iskustva ima ista sto ta zena ne bi mogla,sto bi ta zena rekla da njoj nije moguce ostvariti!

    zato zahvaljujem i na tom kestenju koje oljustene djetetu stavljam u ruke i na svim majkama koje izaberu svoj dom za utociste duz porodjaja..

  9. #109

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    meni je jako privlacna metafora sa zrelim plodom koji pada sa stabla kada je spreman.
    Ako se ubere prije nego sto je spreman, nije dobro.
    Ali za nista ne raditi i samo cekati (i biti neuznemiren), potrebno je jako puno toga.

  10. #110
    kailash avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    1,821

    Početno

    sundrops tako si to lijepo napisala...

  11. #111
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Citiraj sundrops prvotno napisa
    Ono sto primjecujem i usporedjujem sa sobom jest da mnoge od nas imaju/ili su imale strah od odredjenih komplikacija pri porodu te su se radi sigurnosti i dobrobiti djeteta odlucile za odlazak u bolnicu i takav oblik porodjaja..
    Strah je vražji partner. Da ne pričamo što strah radi u porodu (adrenalin).

    A naše nam mame, tete, strine, ujne, pa i sestre groznim pričama o svojim medikaliziranim i nehumanim porodima taj strah usađuju od malih nogu.

  12. #112
    argenta avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    sjeverno pa južno
    Postovi
    1,254

    Početno

    Citiraj Poslid prvotno napisa
    A naše nam mame, tete, strine, ujne, pa i sestre groznim pričama o svojim medikaliziranim i nehumanim porodima taj strah usađuju od malih nogu.
    Pa da, ovo je i mene dokrajčilo

    Mene i seku je čuvala baka koja nam je usadila veliko nepovjerenje prema liječnicima koje je razvila nakon niza godina rada u zdravstvu. Jedino kad je bio u pitanju porod, onda im je slijepo vjerovala, unatoč svojim nelijepim iskustvima. Tako je i moja mama završila u bolnici s prilično strašnim pričama koje su se prenosile dalje, ali samo kao potvrda da bi izvan bolnice bilo još i gore.

    Čudo jedno što nam u dobu brzog prijenosa informacija radi usmena predaja

  13. #113
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Meni je to bilo užasno. Uvijek sam slušala te grozne priče i nije mi ni na kraj pameti bilo da porod ne mora biti takav.
    Dovelo je do toga da sam se ja panično bojala poroda i dugo bila zagovornica epiduralne

    A u razgovoru s okolinom vidim da takva mišljenja još uvijek prevladavaju (nažalost, Čakovečko rodilište već jako dugo doprinosi tim pričama). Kad počnem nekoj mladoj trudnoj kolegici pričati o prirodnom porodu gleda me kao da sam s Marsa pala... i odmahuje rukom

  14. #114
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Pa koje je pitanje koje trudnice pri kraju trudnoce NAJCESCE cuju od okoline? "jel te strah?"

    I ak te nije bio strah, nakon tog pitanje ce te biti htio ne htio

  15. #115
    majoslava avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    sthlm
    Postovi
    654

    Početno

    pa ima li one koja se ne pokoleba, s obzirom na strasnu karmu koja prati porod?

  16. #116

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Ima i dobre, samo se o njoj ne prica tako cesto.
    Kada je porod lak, nema potreba za pricanjem, kao i kada nemas problema s disanjem, ne pricas o disanju.
    Kada se razvije bronhitis i upala pluca, onda se iprica.

    Za ne pokolebati se, dobro je ne slusati lose, okruziti se pozitivnim i rjesavati se straha (opcenito).

  17. #117
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    strah nije nuzno losa stvar, ja zapravo mislim da i on ima svoju prirodnu ulogu u brizi za dobrobit poroda. problem je samo sto se ta njegova uloga potpuno izgubila pre-pre-pretjeranom zloupotrebom.

  18. #118
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Citiraj Saradadevii prvotno napisa
    Ima i dobre, samo se o njoj ne prica tako cesto.
    Kada je porod lak, nema potreba za pricanjem, kao i kada nemas problema s disanjem, ne pricas o disanju.
    Kada se razvije bronhitis i upala pluca, onda se iprica.
    good point!

    Ali mi svi jaaaako volimo prekrasne priče poput tvojih

  19. #119
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Htjela sam reći da baš te DOBRE PRIČE na ovom forumu mijenjaju pogled na porod u mnogim glavama... pa su tako promijenile i u mojoj.

  20. #120
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj Kanga prvotno napisa
    strah nije nuzno losa stvar, ja zapravo mislim da i on ima svoju prirodnu ulogu u brizi za dobrobit poroda. problem je samo sto se ta njegova uloga potpuno izgubila pre-pre-pretjeranom zloupotrebom.
    ima strah svoju pozitivnu ulogu u porodu.
    ali ne od poroda kao takvog, nego od svih/svega što ga može omesti ili ugroziti.
    paralela- i životinji koja se u porodu osjeti ugrožena od predatora skoči adrenalin
    i krv odlazi u ekstremitete umjesto u maternicu, porod se zaustavlja, a životinja trči i spašava goli život.
    kad se osjeti ponovno sigurnom-porod se nastavlja.
    sve ima svoje zašto i zato..

  21. #121
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    ja se trudim u svom malome svijetu promijeniti percepciju poroda kao strasnog cina koji je pun boli, patnje, straha i kojecega. pocela sam s time da ponavljam kao guska da je porod jedan predivan osnazujuci dogadaj. to govorim svakoj trudnici koja me pita kako je to roditi.

    pretpostavljam da ce jednom i moja djeca govoriti o tome kako je porod divan dogadaj i za zenu i okolinu (ako je ima ). nadam se i da ce se ta predaja prenositi sve vise, i da ce se skinuti ta "ljaga" s poroda kao takvog.

  22. #122
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    mamma Ju, upravo to - ucinci akutnog straha koje si ti pojasnila na primjeru zivotinja jednako funkcioniraju i kod zenke homo sapiensa, i oni u slucaju stvarne potrebe imaju pozitivnu ulogu u procesu radanja. Na zalost, bezpotrebno aktivirani gube svoj smisao i postaju stetni. Dodatni problem je kronicni umjetni strah cije se negativne posljedice odrazavaju na vise psiholoskoj razini: u uvjetima zasicenja strahom zamagljuje nam se intuicija i otupljuju senzori za fine podrazaje koji vode zenu kroz porod, bilo na svjesnoj, bilo na nesvjesnoj razini...

    Mikka, to i ja radim kad god mi se pruzi prilika, samo sto lako izgubim volju ako skuzim da sugovrnik ne rezonira s tim (zato pretjeram s “ojacavanjem” u svojoj maloj obitelji - pa mi i sin zeli roditi )

  23. #123
    majoslava avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    sthlm
    Postovi
    654

    Početno

    kad mislim na strah tokom mojih trudnoca, najvise se odnosilo na muku oko bolnicke atmosfere, nedostatak privatnosti, muku da tokom poroda se moras premijestati i putovati, na zelju za kontroliranjem poroda od strane medicine...

    nikad nisam mislila da bi porod sam po sebi predstavljao muku, nekako mi je tesko bilo misliti na to ce biti bolno, u smislu, ah to se meni ne moze desiti... nekako nisam se uopce htjela staviti u poziciju da razmisljam kako ce biti radjati...

  24. #124

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    514

    Početno

    Citiraj Kanga prvotno napisa
    Mikka, to i ja radim kad god mi se pruzi prilika, samo sto lako izgubim volju ako skuzim da sugovrnik ne rezonira s tim (zato pretjeram s “ojacavanjem” u svojoj maloj obitelji - pa mi i sin zeli roditi )
    ovo je Kanga jako zgodno za procitati..lijepo

  25. #125

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    514

    Početno

    Citiraj majoslava prvotno napisa
    nikad nisam mislila da bi porod sam po sebi predstavljao muku, nekako mi je tesko bilo misliti na to ce biti bolno, u smislu, ah to se meni ne moze desiti... nekako nisam se uopce htjela staviti u poziciju da razmisljam kako ce biti radjati...
    ako shvatih,u biti se ne opterecujes porodom samim vec pustas da ide onako kako ide,tj. go with the flow..to sam si i sama osvijestila jer bilo bi smijesno i bolno u biti(poradi razocaranosti ako ne ide onako kako smo si zamislile)porod u neke okvire ocekivanja stavljati vec sa mirom i povjerenjem se prepustiti i dozvoliti da se desi ono sto se treba desiti..naravno,to ne znaci dici ruke od svega na sto mozemo utjecati i poboljsati vec pripremati se ali u konacnici sva svoja ocekivanja,nadanja i planove staviti u ruke Vrhovnog i vjerovati da ce ono sto bude biti u skladu sa najvisim dobrom za nas..nadam se da sam uhvatila bit tvojih misli.jesam li?

  26. #126

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    514

    Početno

    ja,primjerice,nakon iskustva koje sam imala s carskim zelim sa novim rodjenjem djeteta proci kroz prirodni,vaginalni porod;ako mi bude dano(ne od neke institucije vec iz duhovne dimenzije),zelim porod kod kuce ili porod u kuci za radjanje,uzbudjuje me pomisao i da bude lotus birth no u konacnici sam u biti otvorena za sve,spremna na sve sto bi se s vremenom moglo pokazati potrebnim.u svojoj snazi i mogucnostima koje imam,potruditi cu se ispravnim stavom,prehranom i ostalim utjecati na sto pozitivniji ishod trudnoce no,iznova spominjem,prepustam se onom visem od sebe da me nosi i ucini za mene ono sto je najbolje..
    ispuniti cu to vrijeme ljubavlju,vjerom,nadom i molitvom i sto god bude,biti ce blagoslov.

  27. #127
    majoslava avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    sthlm
    Postovi
    654

    Početno

    oj, moje misli idu puno plice, ali ja, moglo bi se to i ako izraziti, he he

  28. #128

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    514

    Početno

    no,razumjesmo se
    da nisam tako citava se upustila u razmisljanja o novoj trudnoci,mozda ne bi tako duboko zaronila

  29. #129
    bimba iaia avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    820

    Početno

    A može sad par konkretnih savjeta šta ako stvarno "netko" rodi neasistrano kod kuće?
    Eto,recimo da se nekom "desi"(ta sreća)...ali nema primalju iz Graza,ni mudru doulu,ni najmanju namjeru zvati Hitnu....

  30. #130
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    rodiš

    ne razumin pitanje

    žene rode na brodu, na autoputu, u auti...

  31. #131
    pinocchio avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,058

    Početno

    Citiraj bimba iaia prvotno napisa
    A može sad par konkretnih savjeta šta ako stvarno "netko" rodi neasistrano kod kuće?
    Eto,recimo da se nekom "desi"(ta sreća)...ali nema primalju iz Graza,ni mudru doulu,ni najmanju namjeru zvati Hitnu....
    jesi mislila na vrijeme neposredno nakon poroda ili ...?

  32. #132
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    rodiš

    ne razumin pitanje

    žene rode na brodu, na autoputu, u auti...
    onda ih hitno furaju u bolnicu, netko je spomenuo da dijete preventivno nafilaju antibioticima jer se kao rodilo u nesterilnim uvjetima (imam li pravo?)

    Mene isto zanima što i bimbu iaiu - ne znam kako nabaviti doulu ili babicu (daleko sam od Graza ) i nekako najvjerojatnija opcija mi je ići u rodilište u zadnji čas. Ali tu je moguće da ne stignem na vrijeme. Ili da poželim ni ne otići. Dakle imam dijete rođeno u kupaonici, s kojim je sve u redu, osim što ja (ni moj uspaničeni m) ne znam što učiniti - kako podvezati pupkovinu, prije svega, i treba li još nešto učiniti? Da li zvati hitnu da nas prebacuju u bolnicu - glupo, sad kad je sve gotovo, nekako mi se čini da je moja miškica preživjela dosta nepotrebnih trauma u rodilištu tih par dana...

  33. #133
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa
    onda ih hitno furaju u bolnicu, netko je spomenuo da dijete preventivno nafilaju antibioticima jer se kao rodilo u nesterilnim uvjetima (imam li pravo?)
    Imaš pravo i u velikoj većini slučajeva mamu voze u rodilište neko, a bebe na rebro :shock: ... razdvajaju ih

  34. #134
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Legneš u krevet.
    Utopliš se! (Grijalica je obavezna.)
    Prigušiš svjetla.
    Dijete staviš na svoju kožu, blizu dojke i pokriješ ga. Uskoro će početi sisati.
    Nastojiš da te nitko ne ometa u povezivanju, za sve ima vremena.

    Kad izađe posteljica (obično nakon pola sata do sat vremena) pupkovinu koja je već tada bez krvi zavežeš žnirancem prethodno prokuhanim u vodi.
    Prerežeš škarama koje su isto prokuhane. Ne treba podvezivati s majčine strane jer tada više nema krvi u pupkovini.

    Ako si zaista u takvoj situaciji, bilo namjerno ili nenamjerno najvažnija je toplina, da ne dođe do podhlađivanja bebe i problema s odvajanjem posteljice kod majke.
    Pažnju treba obratiti i na krvarenje, ako pri pritisku na trbuh krv izlazi u jakom mlazu treba staviti ledene obloge na trbuh i zvati hitnu.

  35. #135
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj Maslačkica prvotno napisa
    Citiraj pomikaki prvotno napisa
    onda ih hitno furaju u bolnicu, netko je spomenuo da dijete preventivno nafilaju antibioticima jer se kao rodilo u nesterilnim uvjetima (imam li pravo?)
    Imaš pravo i u velikoj većini slučajeva mamu voze u rodilište neko, a bebe na rebro :shock: ... razdvajaju ih
    e to ne bih nikako htjela...

    thnx Fidji!

    Ako pozovem hitnu u slučaju da rodim doma, i ako je s djetetom i sa mnom sve ok, mogu li odbiti da me voze u bolnicu i da daju antibiotik?

  36. #136
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno

    Morala bih pitati mm, jer je on radio u hitnoj, pa da vidim da li su imali takav slučaj odbijanja.
    Iako mislim da te nekako "nagovore" i malte ne natjeraju, jer znam da i Romkinje su vodili iako su one odbijale...
    ali ne znam ništa sigurno, znam samo da se voze u različite bolnice 100% i daju im antibiotike. Možda se promijenilo nešto u zadnje 2-3 godine vezano za bolnice, ali za anti. čiiistttooo sumnjam.

  37. #137
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    ovjerena izjava da odbijaš davanje antibioika bez dijagnoze bakterijske infekcije

  38. #138
    bimba iaia avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    820

    Početno

    Naravno,mislila sam na vrijeme poslje porođaja.Ono kad na filmu zakuhavaju vodu ...u koracima me zanimalo šta je Fidji odgovorila.
    (ps:a šta je to žniranac?)
    Mislim da ako zoveš Hitnu te odmah šalju za bolnicu,jer tako rade i sa trudnicama.
    A tamo te sigurno čeka antibiotikparty dobrodošlice na svijet, jer nisi rodila u "njihovim sterilnim uvjetma",a to mi je još gore.
    Ne vjerujem da će to u mom slučaju biti doma,osim ako se ne "desi"...a tad bi mm imao lijepo iznenađenje kad bi se probudio...samo onda bi nas stvarno razdvojio.Bebu u rod.,mene na psihijatriju :/ Već mu je i spomen RI preveliko fantaziranje.

  39. #139
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    žniranac = špiget 8)
    i meni je to nekako više "ako se desi" premda me malo svrbi da pomognem tome da se desi.

    U tom slučaju bih dakle morala imati slijedeće
    ovjerena izjava da odbijaš davanje antibioika bez dijagnoze bakterijske infekcije
    spremno pod jastukom

  40. #140
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj Maslačkica prvotno napisa
    Citiraj pomikaki prvotno napisa
    onda ih hitno furaju u bolnicu, netko je spomenuo da dijete preventivno nafilaju antibioticima jer se kao rodilo u nesterilnim uvjetima (imam li pravo?)
    Imaš pravo i u velikoj većini slučajeva mamu voze u rodilište neko, a bebe na rebro :shock: ... razdvajaju ih
    Nije točno.
    Događa se da žene rode doma, dođe hitna i odveze ih u najbliže rodilište.I tamo ostanu par dana ,kao da su tamo i rodile.
    Prije 6 mj. susjeda na vikendici u bližini Čazme je neplanirano drugo dijete rodila doma.Krenulo je brzo,rodilište oko 30 min .vožnje.Svekrva joj je pomogla, nakon poroda došla hitna,odvezla ih u bolnicu,ostali dva dana.
    I nikom ništa...

  41. #141
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa
    Citiraj Maslačkica prvotno napisa
    Citiraj pomikaki prvotno napisa
    onda ih hitno furaju u bolnicu, netko je spomenuo da dijete preventivno nafilaju antibioticima jer se kao rodilo u nesterilnim uvjetima (imam li pravo?)
    Imaš pravo i u velikoj većini slučajeva mamu voze u rodilište neko, a bebe na rebro :shock: ... razdvajaju ih
    Nije točno.
    Događa se da žene rode doma, dođe hitna i odveze ih u najbliže rodilište.I tamo ostanu par dana ,kao da su tamo i rodile.
    Prije 6 mj. susjeda na vikendici u bližini Čazme je neplanirano drugo dijete rodila doma.Krenulo je brzo,rodilište oko 30 min .vožnje.Svekrva joj je pomogla, nakon poroda došla hitna,odvezla ih u bolnicu,ostali dva dana.
    I nikom ništa...
    MM je radio u Zagrebačkoj hitnoj, a oni nisu nadležni za Čazmu. I znam 100% da voze rodilje kako sam rekla, makar doktori u njegovoj hitnoj, jer su uvijek i bez iznimke tako vodili rodilje. Znam da sam se čudila i čudila tome, a i on isto.
    Tako da može biti do prakse po centrima (što nam nije nimalo nepoznato)

  42. #142
    bimba iaia avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    820

    Početno

    Al joj vikendica nije bila u Istri
    Šalim se.Možda i nije tako. Al ja ipak onda ne bi nepotrebno odlazila u taj "hotel"iako ima pogled na more.
    pomikaki. Di ćeš ti ako ne doma?
    I ja sam zamislila špiget od pastoli, ali mi je to malo čudno.Može kakav konac?

  43. #143
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa
    Citiraj Maslačkica prvotno napisa
    Citiraj pomikaki prvotno napisa
    onda ih hitno furaju u bolnicu, netko je spomenuo da dijete preventivno nafilaju antibioticima jer se kao rodilo u nesterilnim uvjetima (imam li pravo?)
    Imaš pravo i u velikoj većini slučajeva mamu voze u rodilište neko, a bebe na rebro :shock: ... razdvajaju ih
    e to ne bih nikako htjela...

    thnx Fidji!

    Ako pozovem hitnu u slučaju da rodim doma, i ako je s djetetom i sa mnom sve ok, mogu li odbiti da me voze u bolnicu i da daju antibiotik?
    Ako je sve ok, onda ne zoveš hitnu. Njih zoveš ako je hitno. Ako puno krvariš ili ako sumnjaš da dijete loše diše ili nema zdravu boju kože.
    Jer mislim da liječnici neće htjeti pregledavati novorođenče, a sumnjam da su iskusni u pregledavanju posteljice.

    Što te točno brine i zašto bi željela da dođe hitna?

    (Mene je najviše brinulo moguće puknuće međice i šivanje nakon toga, ali ima i za to selfhelp metoda na internetu.)

  44. #144
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno

    Bimba - pa ne mora značiti da je ista procedura u Istri kao što sam ja navela u Zagrebu. Evo, primjer u Čazmi, tj. njihovoj hitnoj, je drugačiji. Možda možeš i odbiti, stvarno ne znam?
    Iako, meni je tako glupo da ne možeš odbiti, mislim da možeš ako si samo dovoljno uporna. Ne mogu te na silu odvući u bolnicu. Vjerovatno bi ti tražili da nešto potpišeš, tj. da su te upozorili, posjetili i da sama preuzimaš rizik za moguće posljedice - da ne bi bilo poslije: hitna bila, rekli sve ok, a ono za 3h... krivimo hitnu.

    Evo, sad sam pitala mm vezano za porod van bolnice i gdje se voze bebe. Beba ide na Rebro, majka u Petrovu bez obzira na mjesto pripadanja. Na Rebro beba ide da je se pregleda, jer im je tako kao pedijatrija najbolja, tamo bude neko vrijeme (ne zna koje je to vrijeme - vjerovatno je ostave na promatranju neko vrijeme) i onda se beba vozi majci.

  45. #145
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno

    Zaboravila sam napisati da kaže da nikad nisu imali slučaj da majka zahtjeva da ne ide u bolnicu, osim navdene Romkinje i ona je na kraju otišla.

    Eh da, Bimba, vidim da si spomenula muža i njegov stav. Meni lično bi takav stav smetao u tom prirodnom porodu, tj. očekivala bih njegovu podršku da bi se mogla opustiti inače bi bila previše napeta i... nešto... ne bi mi budilo to lijepe i sigurne osjećaje.

  46. #146
    bimba iaia avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    820

    Početno

    Ma njegov me stav i brine,(pa čak ponekad razmišljam da li ga uzet i u rodilište...kao div mekog srca je.Nije napravio ništa loše na 1.porodu,ali nije ni imao priliku napraviti ništa dobro.Nije to pokazivao,ali mislim da je širio "adrenalin").Zato bi ga pustila da spava

  47. #147
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj Fidji prvotno napisa
    Citiraj pomikaki prvotno napisa
    Citiraj Maslačkica prvotno napisa
    Citiraj pomikaki prvotno napisa
    onda ih hitno furaju u bolnicu, netko je spomenuo da dijete preventivno nafilaju antibioticima jer se kao rodilo u nesterilnim uvjetima (imam li pravo?)
    Imaš pravo i u velikoj većini slučajeva mamu voze u rodilište neko, a bebe na rebro :shock: ... razdvajaju ih
    e to ne bih nikako htjela...

    thnx Fidji!

    Ako pozovem hitnu u slučaju da rodim doma, i ako je s djetetom i sa mnom sve ok, mogu li odbiti da me voze u bolnicu i da daju antibiotik?
    Ako je sve ok, onda ne zoveš hitnu. Njih zoveš ako je hitno. Ako puno krvariš ili ako sumnjaš da dijete loše diše ili nema zdravu boju kože.
    Jer mislim da liječnici neće htjeti pregledavati novorođenče, a sumnjam da su iskusni u pregledavanju posteljice.

    Što te točno brine i zašto bi željela da dođe hitna?

    (Mene je najviše brinulo moguće puknuće međice i šivanje nakon toga, ali ima i za to selfhelp metoda na internetu.)
    Pa, zapravo, htjela bih stručnu osobu koja nije pod utjecajem hormona ni adrenalina, da podveže tu pupkovinu, pogleda međicu, i provjeri je li sa mnom i djetetom sve ok. Zapravo babicu. Ali ne znam gdje da je nađem.

    Kakve su to selfhelp metode u vezi puknuća međice? Bolje da ne opisujem sliku koja se meni prva pojavila u primozgu.

    I to sa žnirancem, kako bi trebao izgledati konac kojim se podvezuje pupkovina?

  48. #148
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj Poslid prvotno napisa
    Citiraj sundrops prvotno napisa
    Ono sto primjecujem i usporedjujem sa sobom jest da mnoge od nas imaju/ili su imale strah od odredjenih komplikacija pri porodu te su se radi sigurnosti i dobrobiti djeteta odlucile za odlazak u bolnicu i takav oblik porodjaja..
    Strah je vražji partner. Da ne pričamo što strah radi u porodu (adrenalin).

    A naše nam mame, tete, strine, ujne, pa i sestre groznim pričama o svojim medikaliziranim i nehumanim porodima taj strah usađuju od malih nogu.
    to je to, zato se ja i bojim
    užasno...
    makar sam inače neosjetljiva na bol, antipaničarka i imam povjerenja u svoje tijelo i prirodu, uspjeli su mi godinama nametnut osjećaj da će se na porodu nešto dogodit i da ću sama bit svemu kriva. I ugrozit svoje dijete.
    Eto.
    A činjenica da sam imala komplikacije na prvom (bolničkom, medikaliziranom) porodu, umjesto da me ohrabri da iz bolnice bježim, svima je dala argumenat da komentira da moram imati "stručnjaka" uz sebs.

  49. #149
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    pomikaki, koliko si daleko od Graza?

    Što se tiče pupkovine, cijela fama oko nje je totalno nepotrebna. Oko pupkovine se nalazi sloj tkiva koji se u kontaktu sa zrakom kontrahira, suši i prekida protok krvi. Ako se dovoljno dugo čeka, pupkovina postane prilično tvrda i u njoj uopće nema krvi. Priroda je to tako zamislila da se krv ne bi vraćala iz djeteta prema posteljici.
    U rodilištu je važno da se pupak čvrsto stegne jer prekidaju protok krvi dok još pupkovina pulsira pa stavljaju one plastične kvačice.
    Ako se nađete doma nema žurbe. Pupkovina se može presjeći i par sati nakon rođenja.
    Iz predostrožnosti se prije zaveže cca 2 cm od bebine kože. Budući da je dosta žilava konac je preslab i urezuje su zato treba biti nešto plosnatije, trakasto npr. žniranac ili se uzme traka od gaze ili nešto slično. Nije panika jer je pupkovina već otvrdnula.
    Trakicu i škare treba prokuhati i ne dirati rukama već zamotati recimo u sterilnu gazu do korištenja.
    To sve rodilja može napraviti i sama.

    Ono što je puno važnije je utopljavanje i bonding s bebom, kontakt koža na kožu i prvi podoj.

    A znala sam da će te zainteresirati selfhelp za veće puknuće.

    Riješenje je ljepilo tipa cijalnofix. Ali ja ne bi probavala.
    Kod poroda kod kuće izgon sigurno nije na leđima pa su i puknuća puno manja te spontano zaraštavaju.

  50. #150
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Citiraj Fidji prvotno napisa
    Ono što je puno važnije je utopljavanje i bonding s bebom, kontakt koža na kožu i prvi podoj.
    Ovo mi zvuči predivno, pogotovo kako si to prije opisala, u tišini i polutami...zavidim svima vama koje ste tako provele prve sate nakon poroda.
    Imam ginekologa u obitelji i odmah bih pristala roditi kod kuće kada bi on samo želio doći da pogleda da li je sve u redu, ali on ne želi čuti za to...

    Savjet za lijepljenje međice sa cijanofiksom me podsjeća na epizodu kada sam u trgovini kupovala super-attak, a prodavačica je imala neki sličan, no-name.
    Pitam ja je li jednako dobar kao original, a ona kaže, odličan je, ja i dentieru (zubnu protezu) lijepim sa njom... :shock:

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •