Pokazuje rezultate 1 do 10 od 10

Tema: bespaltna pravna pomoć- plaćeni odvjetnik

  1. #1

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    5

    Početno bespaltna pravna pomoć- plaćeni odvjetnik

    pozdrav svima,
    upravo sam registrirana, samohrana sam majka dvoipogodišnje djevojčice.
    do nedavno je masin otac uplaćivao redovno alimentaciju čiju je visinu sam odredio i zbog sto boljih odnosa za koje sam se nadala da trebaju prvenstveno biti temeljeni dogovorom nisam sudskim putem tražila utvrđivanje iznosa i uplaćivanje alimentacije. međutim prestao je uplaćivati alimentaciju. kako to traje već neko vrijeme odlučila sam da dijete nije dužno ispaštati. privatni odvjetnici nisu ni malo pristupačni, a ni nisam sigurna da li si ga mogu priuštiti pa razmišljam o besplatnom pravnom zastupniku kojeg određuje država. kako otac ima relativno visoka primanja zelim da visina alimentacije bude proporcionalna njegovim prihodima.
    e sada, pitanje je: da li po vašim iskustvima izbor odvjetnika može utjecati na visinu alimentacije. ja nemam lošu plaću, nešto slabiju nego otac djeteta ali otkad nas dvije živimo same troškovi života su nam se abnormalno povećali. nisam sigurna imam li uopće novaca za priv. odvjetnika ali ni iznos alimentacije u toj računici nije nešto s čim bi željela kockati. molim vas da mi se javite sa iskustvima.

  2. #2
    Joss avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    471

    Početno

    Ako nemaš novaca za odvjetnika možeš se javiti u Hrvatsku odvjetničku komoru i tamo će ti dodijeliti nekoga.
    Nemoj misliti da su to neki bezveznjaci,HOK odredi bilo koga od odvjetnika možeš i najboljeg dobiti iako je taj pojam "najbolji" malo precijenjen većina ljudi zna posao.
    Visina alimentacije ovisi o potrebama djeteta i mogućnostima osobe koja daje uzdržavanje.
    Inače je u takvim sporovima svaka radnja (tužba,ročište..) je 500 kn odnosno 610 ako je odvjetnik u sustavu pdv-a.
    ako trebaš detaljnije pošalji pp
    Sretno.

  3. #3
    fegusti avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    pu
    Postovi
    2,033

    Početno

    Citiraj Joss prvotno napisa
    Visina alimentacije ovisi o potrebama djeteta i mogućnostima osobe koja daje uzdržavanje.
    mislim da ovo nije točno.
    zakonom je predviđena alimentacija u visini od 1500 kn za predškolsko i 1700 kn za školsko dijete, a najniža alimentacija u iznosu od 1000 kn.
    ova najniža bi se trebala odrediti bez obzira na visinu primanja onoga koji je dužan alimentaciju isplaćivati.
    naravno da iznos može biti i veći od 1500, odnosno 1700 kn.
    Navedeni iznosi služe sudovima samo kao smjernice kod donošenja presuda o visini alimentacije. Naime, potrebe djeteta mogu se utvrditi i u povećanom iznosu ako je to u skladu s povećanim materijalnim mogućnostima pojedinog roditelja.
    http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/a...-1-700-kn.html

  4. #4
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    fegusti, ovo što je Joss napisala stoji u zakonu.
    Ovi novčani iznosi nisu propisani zakonom, oni su kao što si ti napisala smjernice sudovima. Zakon ne propisuje iznose...

  5. #5
    elin avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    2,282

    Početno

    apsolutno se pridružujem Anci i Joss u svemu što su napisale. Ena70, evo sa stranica Hrvatske odvjetničke komore ovo:

    Temeljem članka 21 Zakona o odvjetništvu i glave III Kodeksa odvjetničke etike, Hrvatska odvjetnička komora osigurava besplatnu pravnu pomoć socijalno ugroženim osobama i žrtvama Domovinskog rata u pravnim stvarima u kojima te osobe ostvaruju prava koja su u svezi s njihovim položajem.

    Radi ostvarivanja besplatne pravne pomoći u postupcima radi uzdržavanja maloljetnog djeteta potrebno je da zakonski zastupnik maloljetnog djeteta Hrvatskoj odvjetničkoj komori u Zagrebu, Koturaška 53/II dostavi:
    - molbu za imenovanje punomoćnika za zastupanje bez prava na nagradu u kojoj treba navesti za kakav postupak se traži punomoćnik (radi utvrđivanja uzdržavanja, ovrhe uzdržavanja ili povišenja uzdržavanja) i imena djece o čijem se uzdržavanju radi,
    - ako se postupak već vodi treba navesti radi čega se vodi, pod kojim brojem i pred kojim tijelom te dostaviti preslik tužbe
    - fotokopiju rodnog lista ili domovnice zakonskog zastupnika i djeteta
    Besplatna pravna pomoć radi uzdržavanja maloljetne djece

    Nadam se da sam barem malo pomogla. Svakako ti još odi do Komore i pitaj jer je veliko pitanje da li imaš pravo na besplatnu pravnu pomoć. Sretno.

  6. #6
    ANKARA avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    572

    Početno

    Nije istina da je najniža alimentacija 1000 kuna. Moj BM meni uplačuje 650kn alimentacije. Još ovu godinu je F predškolac.

    Kad smo već kod alimentacija napravila bih kratku invaziju na ovu temu u svoju korist. Nadam se da mi nitko neće zamjeriti ali trbao bi mi savjet. Trebam li se nekome obratiti ako želim da se alimentacija poveća kada F krene u školu?

  7. #7
    fegusti avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    pu
    Postovi
    2,033

    Početno

    onda sam ja naišla na sutkinju osjetljivu na dječja prava.

    da ne širim ponovo dezinformacije i u međuvremenu, dok se ne javi netko informiraniji, koliko sam ja shvatila jednom utvrđena visina alimentacije nije zacementirana odluka već se može tražiti revizija odluke ukoliko je došlo do promjene okolnosti (veća plaća, polazak djeteta u školu...)
    po meni bi to trebalo ići preko suda u obliku žalbe.

    evo jedan link na forum.hr, možda nekome bude od koristi...
    http://www.forum.hr/showthread.php?t=364432

  8. #8
    Joss avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    471

    Početno

    Na jednom pravomoćnu odluku ne može se ponovno žaliti.
    Međutim u slučaju promijenjenih okolnosti (povećanje potreba djeteta,naravno školskom djetetu treba više, ili povećanja mogućnosti davatelja uzdržavanja) treba se podnijeti nova tužba za povišenje uzdržavanja,jednostavan postupak,relativno brzo sud odluči.
    Postoje podaci o minimalnim novčanim iznosima potrebnim za mjesečno uzdržavanje djeteta koje objavljuje Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi( narodne novine 36/2008) ali visina koju će sud suditi ipak ovisi o onome što sam već napisala.

    sretno svima.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    5

    Početno

    hvala na odgovorima!

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    oprostite što upadam na temu, ali molila bih ako itko zna nekog bračnog savjetnika (ili nekog tko se i time bavi) da me uputi na njega. (može i na pp).

    hvala

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •