Pokazuje rezultate 1 do 30 od 30

Tema: rijeka:split: 811:7

  1. #1
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno rijeka:split: 811:7

    NEUMOLJIVA STATISTIKA: HRVATSKI ZAVOD ZA JAVNO ZDRAVSTVO OBJAVIO PUBLIKACIJU O PREKIDIMA TRUDNOĆE U 2007. GODINI
    Rijeka – Split 811:7
    Abortusa u Rijeci 2007. bilo je stoput više nego u KB-u Split, gdje je prijavljeno svega sedam legalnih pobačaja. U KBC-u Rijeka bilo ih je 811. Povijest se još jednom ponovila – situacija je gotovo identična onoj iz 2004. godine kad je u Rijeci godišnje obavljano 990 namjernih pobačaja, a u KB-u Split samo osam

    Ovogodišnji statistički podaci Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo »Prekidi trudnoće u zdravstvenim ustanovama u Hrvatskoj 2007. godine«, mr. sc. Marijana Ercega i dr. med. Zdenke Lesjak, pokazali su frapantne razlike u broju pobačaja u Rijeci i Splitu, odnosno između njihovih bolnica. U KB-u Split je tako 2007. godine bilo ukupno 426 pobačaja, od čega je prijavljeno samo 7 legalno inducuiranih pobačaja ili abortusa. No, istovremeno je prijavljeno čak 363 pobačaja kojima su prekinute patološke trudnoće (izvanmaternična trudnoća, hidatidozna mola i ostali abnormalni produkti začeća), plus 56 spontanih pobačaja.
    Dijametralno suprotna situacija zabilježena je u Rijeci. U KBC-u Rijeka je 2007. godine prijavljeno ukupno 1.183 prekida trudnoće od čega je 811 legalno induciranih pobačaja, što je nevjerojatnih 115 puta više nego u Splitu, gradu koji je brojniji za pedesetak tisuća stanovnika nego Rijeka, ili u Splitsko-dalmatinskoj županiji koja ima oko 160.000 stanovnika više. Istovremeno je u Rijeci bilo za gotovo trećinu manje prekida patoloških trudnoća, njih 275 te 97 spontanih pobačaja.
    Pritom valja napomenuti da se prekidi patoloških trudnoća obavljaju na račun države, dok se namjerni pobačaji plaćaju iz džepova klijentica koje se na to odluče. Cijena im se u zdravstvenim ustanovama kreće između 1.200 i 1.600 kuna. S obzirom na statističke podatke bilo bi uistinu zanimljivo napraviti studiju o tome jesu li Splićanke osvještenije i educiranije nego Riječanke, pa se praktično uopće ne odlučuju na abortuse. Naime, sličan podatak zabilježen je i 2004. goine kad je u Rijeci godišnje obavljeno 990 namjernih pobačaja, a u KB-u Split samo 8.

    Rađa se više dice

    Ravnatelj riječkog KBC-a prof. dr. Herman Haller nije želio komentirati splitsku statistiku nego nas je usmjerio na razgovor s ravnateljem KB-a Split. Umjesto toga nam je pojasnio stanje na riječkome području.
    – Kod nas se pobačaji legalno obavljaju, ali svake godine bilježimo pad legalno induciranih pobačaja. U zadnjih dvadeset godina ta se statistika značajno smanjila, odnosno umjesto 4.000 pobačaja 1988./89. zadnjih godina imamo oko 800 pobačaja godišnje. Treba reći da je uzrok tome veća samosvijest, edukacija i kulturna razina žena, ali i korištenje kontracepcije te jača informiranost žena o tome što im je sve na raspolaganju za sprječavanje neželjene trudnoće, kaže dr. Haller.
    No ravnatelj KB-a Split dr. Dujomir Marasović je kao mogući uzrok toliko različitih statističkih pokazatelja naveo da se u županiji rađa više djece te priznao mogućnost porasta ilegalnih pobačaja u regiji.
    – Mogu ja o tome iznijeti svoje mišljenje, ali ću vam radije navesti neke druge činjenice. Možda će na temelju toga vaš čitatelj nešto i sam zaključiti. Činjenica je da je Splitsko-dalmatinska županija jedina u Hrvatskoj s pozitivnim prirodnim prirastom stanovništva. I to vam je najvažniji podatak. Iako za lanjsku godinu podatak još nije gotov, prije dvije godine smo imali na destinacijama koje su bile inače tradicionalne u opadanju nataliteta, čak i na tim točkama pozitivan prirodni prirast. Znači da je Dalmacija počela pokazivati znakove demografskog rasta i na područjima koja su bila predmet pustošenja prije. To je jedna stvar, a druga je da se ljudi jednostavno manje odlučuju za abortus. Istina je da je razlika u broju abortusa velika. Nemojte zaboraviti da je ovo i konzervativnija sredina od Rijeke i vjerojatno ima više ilegalnih pobačaja. To, međutim, ne možemo znati ni vi ni ja, kaže nam dr. Marasović.

    Liječnički prigovor savjesti

    U našoj bolnici se obavlja svaki legalni abortus koji se zatraži. Istina je da mi imamo i izvjestan broj liječnika koji zbog prigovora savjesti odbijaju to obaviti. Mi ih na to ne tjeramo, jer imamo dovoljno liječnika koji se na to ne pozivaju. Cijena abortusa tu ne igra nikakvu ulogu. I treća stvar koju bih istaknuo jest da se više djece rađa i gotovo, rekao nam je ravnatelj KB-a Split dr. Marasović, dodavši da nije zanemariv ni religijski čimbenik, jednako kao i politički budući da je HDZ već 18 godina dominirajuća stranka u Splitsko-dalmatinskoj županiji.
    Drugi zanimljiv podatak u publikaciji Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) je da se u razdoblju od petnaestak godina stopa svih pobačaja smanjila za oko 66 posto. U tom istom razdoblju je broj namjernih pobačaja u Hrvatskoj smanjen za oko šest puta – s oko 25.179 u 1993., na nešto više od četiri i pol tisuće, koliko su ih zdravstvene ustanove, prema posljednjim službenim podacima, prijavile za 2007. godinu. Broj namjerno induciranih pobačaja kreće se oko te brojke unatrag zadnje tri godine, a od 1993. godine bilježi se kontinuiran i drastičan pad prijavljenih medicinskih pobačaja.

    pitanje legalno induciranih pobačaja u Hrvatskoj uglavnom promišljao kroz prizmu društveno neprihvatljivog ponašanja. Devedesetih se godina prošlog stoljeća o pobačaju govorilo kao nemoralnom činu koji bi trebalo i zakonski zabraniti. Crkva je padom komunizma na ovim prostorima ponovo dobila javni legitimitet i pobačaj proglasila ubojstvom, pa je zacijelo pomogla u fomiranju stava da je namjeran prekid trudnoće nemoralan. No najzaslužniji za pad broja medicinskih pobačaja srećom su još uvijek bolje obrazovanje i informiranost zbog kojih se žene sve uspješnije štite od neželjene trudnoće.
    Za razliku od legalno induciranih pobačaja, međutim, prema statističkim podacima HZJZ broj prekida patoloških trudnoća (izvanmaterična trudnoća, Mola hydatidosa, ostali abnormalni produkti začeća i drugi) lani je na razini Hrvatske bio veći nego ikad u zadnjih petnaest godina, odnosno oko 40 posto od ukupnog broja pobačaja. Tako je 1993. godine bilo 2.721, a lani je trudnoća bila prekinuta kod 4.232 žene. U 2006. godini bilo je 3.688, mada se slična brojka pojavljuje gotovo svake godine. Broj spontanih pobačaja se međutim nije mijenjao pa ih je lani bilo 1.804 (17,0 posto).

    Porast maloljetničkih trudnoća

    Liječnici su 2007. godini u medicinskim ustanovama napravili 4.573 abortusa. To je od svih prekida trudnoće (10.609) ukupno 43.1 posto. Najčešće abortiraju žene od 30 do 39 godina budući da ih je bilo .1875, odnosno 41 posto žena. Na mlade djevojke do 19 godina života otpada 423 legalno induciranih prekida trudnoće, odnosno 9,2 posto od svih žena. Pobacilo je čak 11 petnaestogodišnjakinja, 66 šesnaestogodišnjakinja i 346 djevojaka u dobi od 17 do 19 godina. Prekid maloljetničkih trudnoća se prema tome blago povećao budući da ih je u 2006. godini bilo 8,8 posto.
    Od 4.537 žena koje su zatražile prekid trudnoće u braku ih je bilo 52,6 posto. Prema mišljenju autora publikacije »Prekidi trudnoće u zdravstvenim ustanovama u Hrvatskoj 2007. godine« i lani se prekid trudnoće još uvijek, nažalost, koristio i kao sredstvo planiranja obitelji. Autori su takav zaključak donijeli temeljem podataka da je među ženama koje traže prekid trudnoće najviše onih koje već imaju dvoje djece – 1.468 ili 32,1 posto. Analizirajući stope legalno induciranih prekida trudnoće po županijama, prošle je godine najveća stopa na 100.000 žena fertilne dobi u Istarskoj županiji (925). Za njom je odmah Primorsko-goranska županija sa stopom od 907. To je gotovo duplo od prosječne stope za cijelu Hrvatsku (423).
    Najnižu stopu, naravno i ove godine ima Splitsko-dalmatinska županija (18) te Dubrovačko-neretvanska (30) u kojoj je lani izvedeno samo 9 legalno induciranih pobačaja.
    Uzrok drastičnog pada pobačaja zacijelo se može pripisati boljim mjerama planiranja obitelji. No, svejedno je stravično znati da se u nekim dijelovima Hrvatske, u 21. stoljeću, jedan dio pobačaja još uvijek radi ilegalno, čime je stvarna brojka prikrivena u »sivoj zoni«. S obzirom na još uvijek jaku društvenu stigmu ne treba čuditi što veliki broj žena ne želi da u njihovoj medicinskoj dokumentaciji stoji šifra »004« pod kojom se vode legalni, odnosno medicinski pobačaji, za razliku od prekida patoloških trudnoća »000« ili »001«.
    No, svojevremeno su nizak broj legalnih pobačaja neke ženske udruge objašnjavale »jutarnjim prizivom savjesti« kada su »etičari« među liječnicima žene s uputnicama odbijali ujutro da bi ih zatim primali navečer te za to navodno dobivali novac koji se nije vodio u dokumentaciji bolnice. No, to je bilo prije nekoliko godina...
    U Primorsko-goranskoj županiji žene više rađaju

    Unatoč tome što je na razini Hrvatske povećan broj prekida patoloških trudnoća dr. Herman Haller nam je rekao da KBC Rijeka ne bilježi takve skokove te da je ta brojka više manje konstanta, no da tek treba vidjeti službena izvješća. Za razliku od tih brojki, broj poroda u Primorsko-goranskoj županiji je lani bio u značajnom porastu. Da se rađa sve više beba, svjedoči i podatak prema kojemu je u 2008. godini rođeno 3.161 novorođenče, što je 150 više nego u 2007. godini.

    Potpomognuta oplodnja i u Splitu

    Kad je u pitanju demografki oporavak Dalmacije, ravnatelj KB-a Split ističe da će u tome veliku ulogu odigrati izgradnja nove klinike za ginekologiju.
    – Kad otvorimo novu ginekologiju, imat ćemo još više djece u županiji, odnosno još veći prirast. Ginekologija je gotova još od šestog mjeseca, ali se još nije otvorila jer imamo problema s prilaznom cestom. Sagrađen je cijeli novi kat, imamo kompletnu ekipu za medicinski potpomognutu oplodnju i najmoderniju opremu. Imat ćemo kliniku kakvu će centri kao što su Rijeka, Zagreb i Maribor moći samo sanjati. Vjerojatno u budućnosti nećemo zaostajati ni za svjetskim destinacijama.

  2. #2
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    isprika zbog duzine teksta, radi se o NL, a njega nema slobodno on-line da vam stavim link.

    zanimljivo zar ne?

  3. #3
    Arwen avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,318

    Početno

    jako zanimljivo
    i mislim da je razlika u broju nažalost ipak zbog ilegalnih pobačaja
    a ne zbog educiranosti

  4. #4
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    izvrsno za St, bilo i lijepo da nigdje više nema ab, ne zato jer je zabranjeno, nego zbog dobro korištene kontracepcije

    sigurno da je dio objašnjenja i u tom da je St konzervativnija sredina i više vjernička
    ali stvarno je pitanje u St:
    1. broj ilegalnih pobačaja, jer, priča se, da ima dr. koje u bolnici muči savijest, ali u privatnim ustavnovama imaju manje problema s njom
    2. koliko ima žena s područja St među ovih 811 u Ri, i u drugim gradovima u RH

  5. #5
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Ne znam za broj pobačaja, ali je znakovito to što jedini Split nema već godinama odjel za MPO. Malo mi je previše hvastavo od ravnatelja KB Split, koji je izabran na portalu Slobodne kao najoimljeniji Dalmatinac u 2008.-moj, da će sad odjednom iz čista mira bit bolji od svih drugih u regiji koji su desetljećima prikupljali know-how za to i rade to npr. 50 godina. Ali, ajde, i to bi bilo OK da se ispravi ta nepravda koja je parove iz Dalmacije tjerala svukud po Hrvatskoj i inozemstvu i time je MPO vrlo često značio otkaz za ženu. Iako, jedno je imat opremu, a drugo je i radit MPO u uvjetima kad HZZO smanjuje broj postupaka i time tjera bolnicu u gubitke, a rekla-kalaza je za tu splitsku opremu u bolnici imaju već dugo, ali kontinuirano zbog toga odlučuju ne koristiti. Vidjet ćemo, ja iz sveg srca držim palčeve za MPO.

  6. #6
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    I još malo brojki vezano za ST - splitski CZZS je slovio kao jedan od Hrvatskih s najmanjim brojem posvojenja u Hrv., tipa jedno ili nijedno godišnje. U razgovorima s drugim potencijalnim posvojiteljima nekako je iskrslo to da nije splitsko područje bez problema u obitelji i bez djece u domovima, nego da institucije iz ovih ili onih razloga sporije i teže rješavaju te probleme, teže se sudovi odlučuju za ukidanje roditeljske skrbi pa dijete onda odraste u instituciji i sl.

    Vezano za broj pobačaja, bilo bi i zanimljivo usporediti broj čedomorstava splitska i riječka županija pa ćemo možda dobiti još neke smjernice za diskusiju. Neki insider će možda moći reći je li se načini bilježenja pobačaja u te dvije bolnice nekako razlikuje.

    Koliko ja mogu usporediti, Split je konzervativnija sredina od Rijeke. Split je jako orijentiran na obitelj, što je super, i ja sve češće upoznajem obitelji s višeod dvoje djece. Barem po statistikama su obitelji više od drugdje orijentirane na slobodno vrijeme i po onim nekim PULS-ovim anketama slove kao najsretniji (bilo je rečeno "Dalmatinci", dakle cijela županija) u državi po vlastitoj percepciji.

  7. #7
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    da se i ja nadovežem na svoj prethodni post (malo kopiram ina33)

    3. pitanje je kako to da ST ima više prekida patoloških trudnoća nego Ri?
    da se možda koja uredna ne proglasi patološkom?
    čak ne mislim da je tu toliko novac pitanju, mada je vjerovatno i to razlog, nego će se žena lakše nositi s tim da je pobacila "patološku" trudnoću, i pred drugima, a i sebe će vremenom uvjeriti da je to istina

  8. #8
    Osoblje foruma pujica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagabria
    Postovi
    2,116

    Početno

    za ST zupaniju je to vec godinama javna tajna (da se vise od 90posto pobacaja radi privatno, kod doktora koji u bolnicama to odbijaju radi prigovora savjesti), pisala je Natasa Skaricic u Slobodnoj o tome vec sto puta

    bitno je ocito samo da selo ne prica...

  9. #9
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    ja sam 101% uvjerena da su ti podaci za SDZ na neki nacin lazirani

  10. #10
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Kao prvo podatak da Splitsko-dalmatinska županija ima pozitivan prirodni prirast treba uzeti s rezervom jer toj županiji gravitira jako velik br. stanovnišva iz BiH te žene tamo odlaze rađati kako bi mogle ostvariti određena prava u RH, poput dječjeg doplatka. Realno, mislim da se st-dal. županija ne razlikuje od prosjeka hrvatske.
    Drugo, nešto slutim da se u toj županiji veći br. trudnoća "proglasi" patološkima, kako bi sam abortus bio besplatan...
    Treće, frapira me statistika o demografsko-sociološkim pokazateljima grupe koja koja obavlja najviše pobačaja...
    Žene između 30 i 39??!!! Udane žene??!!! Postoje određeni slučajevi kad eto mogu progledat kroz prste abortusu ali šta je previše previše je...

  11. #11
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    kakvo licemjerje... da nije tragično, bilo bi smiješno.

  12. #12
    thalia avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,863

    Početno Re: rijeka:split: 811:7

    Citiraj flower prvotno napisa
    ...stvar koju bih istaknuo jest da se više djece rađa i gotovo, rekao nam je ravnatelj KB-a Split dr. Marasović, dodavši da nije zanemariv ni religijski čimbenik, jednako kao i politički budući da je HDZ već 18 godina dominirajuća stranka u Splitsko-dalmatinskoj županiji.
    kakve to veze ima??!! kakve?? jer je u Rijeci SDP i sve esdepeovke namjerno pobacuju??? ma užas. užas. guraju tu politiku i hadezej svuda, k'o košulja tamo di se gura... mah.

    ispričavam se na gomili interpunkcija, u PMS-u sam i ovo me dodatno razgalilo, nakon žene kojoj su operativnim putem odstranili mozak pa me pregazila skoro na pješačkom prijelazu na Trsatu dok je gledala sa strane i išla naprijed

  13. #13
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa
    da se i ja nadovežem na svoj prethodni post (malo kopiram ina33)

    3. pitanje je kako to da ST ima više prekida patoloških trudnoća nego Ri?
    da se možda koja uredna ne proglasi patološkom?
    čak ne mislim da je tu toliko novac pitanju, mada je vjerovatno i to razlog, nego će se žena lakše nositi s tim da je pobacila "patološku" trudnoću, i pred drugima, a i sebe će vremenom uvjeriti da je to istina
    Da, ovo se i ja pitam. Naime, pitam se je li moguće da je i dr-ovima koji to rade bed u takvoj sredini napisat stvarno stanje pa su trigger-happy proglasit trudnoću patološkom. Tj. i ja sam, kao i mukica, sklonija mislit da stvarna razlika napravljenih abortusa nije toliko velika, ako ih i je nešto manje u Splitu.

  14. #14
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Da, i potpisujem pujicu, nekako bih mislila da je to pravi razlog - taj što se stvari ne nazivaju pravim imenom i ne bilježe, zbog percepcije okoline. To nije direktno povezano s SDP-om i HDZ-om, ali je s konzervativnošću sredine. Konzervativnije sredine su sklonije pririvat takve stvari i nemat "face value" koji odgovara stvarnom stanju.

  15. #15
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    A propos konzervativnosti sredine... Recimo, sestru su u 90.-tima, na razgovoru za posao u znanstvenoj instituciji, na kraju intervjua pitali ide li u Crkvu. To mi je teže zamislivo za ZG, Rijeku... Često su me dolje moji nagovarali da odradimo sakramente, pa nema veze jesmo li uistinu vjernici, zašto bezveze sebi komplicirat život, pa da se ima problema na poslu i sl. Doduše, to jest dolazilo od starijih ljudi koje su gazili svi živi režimi, ali to nisam čula u ZG-u od tu rodbine i ostalih ljudi.

  16. #16
    Loryblue avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    napokon sam se vratila doma
    Postovi
    2,931

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa
    Kao prvo podatak da Splitsko-dalmatinska županija ima pozitivan prirodni prirast treba uzeti s rezervom jer toj županiji gravitira jako velik br. stanovnišva iz BiH te žene tamo odlaze rađati kako bi mogle ostvariti određena prava u RH, poput dječjeg doplatka. Realno, mislim da se st-dal. županija ne razlikuje od prosjeka hrvatske....
    s ovim se definitivno slažem jer u splitu rađaju žene od tomislavgrada, pa do livna i ljubuškog koje se fiktivno prijavljuju na hr adrese samo radi zdravstvenog koje im dica dobiju. ako ne svaka druga, onda svaka treća bh žena rodi makar jedno dite u splitu, sinju, makarskoj. ja ih znam nemali broj takvih. a da od splita znaju jedino ulicu kojom su došle do rodilišta. i na broj rođene djece uvelike utječe taj podatak.


    btw što je sa st ginekolozima koji u privatnoj praksi rade abortuse?
    njih se ne račina, ili šta?

    sviojedobno mi je za jedan članak trebao baš podatak o abortusima i ginekolozima koji ih ilegalno rade. znajući kako neće nitko imenom i prezimenom kazat da ja to radim glumila sam pacijenticu. i dođem u ordinaciju za koju nikad nitko ne bi kazao da je uopće ordinacija, a kamoli još i ginekološka. sve zapušteno, zabravljeno, hrpa lišća i otpada ispred nje. dr. se pozove mobitelom da dođe. i dođe taj ginekolog, objasnim mu koji je moj "problem", a on mi bez puno ispitivanja, rasprave i bilo čega drugog izbaci cifru pobačaja. napomenuvši: koliko para toliko muzike
    koliko je još takvih ginekologa u splitu????

  17. #17
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Sad se pokušala staviti u situaciju da moram/želim pobaciti i zakažem ga i onda šta? idem od dr-a tražiti potvrdu da se radi o patološkoj trudnoći jer je tad besplatno??!! ne razumijem, ako je stvarno tako, kako se te žene boga ne boje? ili bar iduće, možda željene trudnoće...

  18. #18

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    pod zvjezdarnicom
    Postovi
    1,925

    Početno

    Citiraj Mukica prvotno napisa
    ja sam 101% uvjerena da su ti podaci za SDZ na neki nacin lazirani
    možda nisu lažirani, ali stvarni sigurno nisu

    pitanje je gdje se iz splita ide na pobačaj. dobrim dijelom u zg vjerojatno

  19. #19

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    rijeka
    Postovi
    156

    Početno

    I ja sam apsolutno sigurna da su podaci lažirani. Ne možda skroz jer dobro poznam obje sredine i sigurna sam da je relativni broj induciranih pobačaja manji u splitu upravo jer su ŽENE više orijentirane na obitelj, a manje na karijeru. Ali u ovom omjeru sigurno ne.
    Mene u toj lažnoj statistici zanima da li su ginekolozi naplatili taj neprikazani novac (i gdje je završio) ili su stvarno išli na ruku siromašnim ženama pa im nisu ništa naplatili. Muče me sumnje...

  20. #20
    Berlin avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    uz more
    Postovi
    784

    Početno

    Što se tiče izbora dalmatinca godine mislim da to dosta govori kakvo je stanje svijesti u Splitu (u večini slučajeva) - nažalost.

    A što se tiče liječničkih prigovora savjsti i njihove moralnosti pouzdano se zna kako stvari stoje kada se kod tih istih dođe privatno na pregled.
    Splitsko rodilište je jedna tužna priča, ali da sada ne pišem, o tome ima i posebna tema.
    Tužno.

  21. #21
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj topluvodu prvotno napisa
    Ne možda skroz jer dobro poznam obje sredine i sigurna sam da je relativni broj induciranih pobačaja manji u splitu upravo jer su ŽENE više orijentirane na obitelj, a manje na karijeru. Ali u ovom omjeru sigurno ne.
    Potpisujem i nadodala bih da nisu samo žene relativno više orijentirane na obitelj, nego i muškarci. Okruženje je takvo, znam dosta žena koje su se logično odlučile ne raditi jer im se ne isplati kada čuvalica dođe isto koliko bi zaradile da se reaktiviraju na poslu. Znam i muškaraca (barem 2 slučaja) da su odbijali poslovne prilike ako će to značiti manje vremena s obitelji i to nije ništa čudno, što bi možda u ZG-u bilo čudno. Tako da ima tu više momenata, sklop i pozitivnih, svakako. Ne znam je li tu prije kokoš ili jaje, dal' ekonomska situacija pa posljedično mentalni sklop ili mentalni sklop pa posljedično stanje u gospodarstvu (sklonija sam da interpretaciji da ekonomska situacija generira ostalo), ali Rijeka i kvarnersko područje općenito mi se čini prilično gospodarstveno življa sredina od ST-a i dalmatinske županije, s više prilika za posao. Kad uspoređujem Brač i Krk, ne mogu doći sebi od razlika, supetarska sezona traje 2 mjeseca, ona u Malinskoj skoro cijelu godinu... I tako, meni se čini da gospodarstvene razlike vuku onda i razlike u odnosu prema poslu i obitelji (ne u svim slučajevima, nego prosječno, ono što je uočljivo na prvi tren bez nekih dubinskih analiza).

  22. #22
    Osoblje foruma pujica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagabria
    Postovi
    2,116

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa
    Treće, frapira me statistika o demografsko-sociološkim pokazateljima grupe koja koja obavlja najviše pobačaja...
    Žene između 30 i 39??!!! Udane žene??!!! Postoje određeni slučajevi kad eto mogu progledat kroz prste abortusu ali šta je previše previše je...
    ta je statistika vec jako dugo tu, zadnjih deset godina otprilike (moze se naci podatke na stranicama drzavnog zavoda za statistiku) i cinjenica je da najvise najmernih pobacaja rade zene iz te dobne skupine koje vec imaju djecu - to je na razini cijele zemlje, ne samo pojedine zupanije

    dakle, iako smo u 21.stoljecu, abortus je jos uvijek nazalost sredstvo kontracepcije jer se druga sredstva ne koriste (pricao mi jedan prijatelj ginekolog da je jedna zena dolazila u bolnicu 7 puta na pobacaj jer nije htjela vise djece (imala je mislim 4), a muz nije htio ni cut o bilo kakvoj kontracepciji jer je to grijeh)

  23. #23

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    pod zvjezdarnicom
    Postovi
    1,925

    Početno

    Citiraj pujica prvotno napisa
    Citiraj betty blue prvotno napisa
    Treće, frapira me statistika o demografsko-sociološkim pokazateljima grupe koja koja obavlja najviše pobačaja...
    Žene između 30 i 39??!!! Udane žene??!!! Postoje određeni slučajevi kad eto mogu progledat kroz prste abortusu ali šta je previše previše je...
    da, uvijek baš ta skupina

    informirana i odrasla





    dakle, iako smo u 21.stoljecu, abortus je jos uvijek nazalost sredstvo kontracepcije jer se druga sredstva ne koriste (pricao mi jedan prijatelj ginekolog da je jedna zena dolazila u bolnicu 7 puta na pobacaj jer nije htjela vise djece (imala je mislim 4), a muz nije htio ni cut o bilo kakvoj kontracepciji jer je to grijeh)

  24. #24

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    pod zvjezdarnicom
    Postovi
    1,925

    Početno

    :shock: nad samom sobom

  25. #25
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    vjerojatno bi se, kad bi se netko potrudio, moglo doci do podatka koliko trudnoca su poceli pratiti u npr domovima zdravlja, koliko njih je zavrsilo porodom, koliko spontanim a koliko namjernim pobacajem?
    vec godinama nam ovu jednu te istu info prezentiraju, a koja sama po sebi ne znaci nuzno da splicanke vise radjaju tj imaju manje abortusa ili da kupuju vise kondoma, tj bolje se stite.
    jedan sef jednog rodilista je prije vise godina (sad ministar) u svojem rodilistu zabranio pobacaje. pa nisam primijetila da je nastupio demografski bum, te zene ipak negdje odu pobaciti. pitanje je onda koliko je sigurno pobaciti u rijeci, a koliko u splitu ili gospicu. ima li hzjz i takav podatak?

  26. #26
    Berlin avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    uz more
    Postovi
    784

    Početno

    Citiraj pujica prvotno napisa

    dakle, iako smo u 21.stoljecu, abortus je jos uvijek nazalost sredstvo kontracepcije jer se druga sredstva ne koriste (pricao mi jedan prijatelj ginekolog da je jedna zena dolazila u bolnicu 7 puta na pobacaj jer nije htjela vise djece (imala je mislim 4), a muz nije htio ni cut o bilo kakvoj kontracepciji jer je to grijeh)
    Meni je ovo prestrašno.

  27. #27
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj Berlin prvotno napisa
    Citiraj pujica prvotno napisa

    dakle, iako smo u 21.stoljecu, abortus je jos uvijek nazalost sredstvo kontracepcije jer se druga sredstva ne koriste (pricao mi jedan prijatelj ginekolog da je jedna zena dolazila u bolnicu 7 puta na pobacaj jer nije htjela vise djece (imala je mislim 4), a muz nije htio ni cut o bilo kakvoj kontracepciji jer je to grijeh)
    Meni je ovo prestrašno.
    x. I onda ispada da je glavna nauka teksta s početka topica da se to ne zabilježi.

  28. #28
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa
    Citiraj Berlin prvotno napisa
    Citiraj pujica prvotno napisa

    dakle, iako smo u 21.stoljecu, abortus je jos uvijek nazalost sredstvo kontracepcije jer se druga sredstva ne koriste (pricao mi jedan prijatelj ginekolog da je jedna zena dolazila u bolnicu 7 puta na pobacaj jer nije htjela vise djece (imala je mislim 4), a muz nije htio ni cut o bilo kakvoj kontracepciji jer je to grijeh)
    Meni je ovo prestrašno.
    x. I onda ispada da je glavna nauka teksta s početka topica da se to ne zabilježi.
    ×
    ili da se ne dogodi u kbc-u nego negdje drugdje

  29. #29

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    450

    Početno

    Ako želiš pobačaj sam plaćaš. Ako je prekid zbog pataloške tr. onda ide na teret ministarstva. Da li netko plati u pola manje doktoru na ruke pa da ide na teret ministarstva? U Rijeci je za trećinu manje takvih slučaja.
    Uz to i ovi ilegalni pobačaji....
    Mislim da neki doktori u Dalmaciji imaju dobru zaradu na svemu tome.

  30. #30
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno


Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •