Pokazuje rezultate 1 do 18 od 18

Tema: Baka čuvalica

  1. #1

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno Baka čuvalica

    Molim one roditelje čiju djecu čuvaju bake , mislim na cjelodnevno čuvanje , dok roditelji rade , iskustva, savjete mišljenja....D.od prve godine čuva baka , jer ga zbog čestih bronhoopstrukcija nismo htjeli slati u vrtić . Mislim da je upravo zato što većinu vremena provodi u bakinom društvu , više ili manje uvijek željan prisustva nekog odraslog u svojim igrama , u konfliktima s drugom djecom, njegovo rješenje je micanje od te situacije i tog djeteta, a ne borba za ono što želi.Upravo zato se bojim da bi njegova prilagodba u vrtić išla jako teško.Ne znam koja je zapravo svrha ove teme, valjda da samo čujem i vaša iskustva, ako ih ima.

  2. #2
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno Re: Baka čuvalica

    Citiraj CAPPY prvotno napisa
    . Mislim da je upravo zato što većinu vremena provodi u bakinom društvu , više ili manje uvijek željan prisustva nekog odraslog u svojim igrama , u konfliktima s drugom djecom, njegovo rješenje je micanje od te situacije i tog djeteta, a ne borba za ono što želi.
    Ima vec topica na ovu, probaj pretraziti...

    Samo osvrt na ovo boldano:nije problem u tvom djetetu, on nije konfliktan i ne zna biti agresivan. To sam primjetila i kod moje cure koju cuva baka (ima 4g), i ne smatram to njenim problemom, nego problemom vrtica koji toleriraju agresivnost u kolektivu. Inace, i moja H ce u vrtic najesen (ako dobijemo mjesto), i jako me strah.

  3. #3
    ivano2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    1,165

    Početno Re: Baka čuvalica

    [quote="Deaedi"]
    Citiraj CAPPY prvotno napisa
    .
    Samo osvrt na ovo boldano:nije problem u tvom djetetu, on nije konfliktan i ne zna biti agresivan. To sam primjetila i kod moje cure koju cuva baka (ima 4g), i ne smatram to njenim problemom, nego problemom vrtica koji toleriraju agresivnost u kolektivu. Inace, i moja H ce u vrtic najesen (ako dobijemo mjesto), i jako me strah.

    A na kojem iskustvu ti temeljiš ovakvu izjavu???

  4. #4
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    To je moje misljenje. Valjda ga mogu imati. I reci.
    I ja sam isla u vrtic, pa ga dijelom temeljim na svom iskustvu.

  5. #5
    ivano2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    1,165

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa
    To je moje misljenje. Valjda ga mogu imati. I reci.
    I ja sam isla u vrtic, pa ga dijelom temeljim na svom iskustvu.
    Pravo na mišljenje je neupitno...
    Međutim u ovom slučaj smatram da je izjava krajnje neumjesna jer generalizira. Dakle, ako već imaš loše iskustvo onda možeš reći "..u vrtićkoj grupi koju sam ja pohađala tolerirala se agresivnost..." a nikako generalizirati tako nešo.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    BiH/HR
    Postovi
    159

    Početno

    Renatu čuva baka, i u našem slučaju tako će i ostati do polaska u školu. Slično ponašanje sam primjetila i kod nje ( izbjegavanje bučnije djece, nije se znala postaviti kad bi joj neko dijete otimalo igračku, povlačenje, plač,...) oko 2 godine. Mi smo to riješili tako da je mama sada vodi u igraonicu. Ovdje postoji mogućnost da dijete bude 2-3 sata pri vrtiću ili negdje slično, uglavnom da se druži sa djecom. Meni nije bitna agresija unutar grupe, nego se mora naučiti postaviti i u takvim situacijama, pa vrtić neće biti ni prva ni posljednja grupa u kojoj ima agresivnih.
    Možda bi ti to bilo dobro rješenje, za neki prelazni period.
    Također, nije bitno (makar mojoj) da li je to vrtić u koji će ići. Npr. nedavno smo je upisali i u drugu igraonicu i očekivala sam probleme pošto nije ista niti sredina, niti teta niti djeca. Ostala je tamo sama na svoj zahtjev i bez problema ide i dalje.

  7. #7
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj ivano2 prvotno napisa
    Citiraj Deaedi prvotno napisa
    To je moje misljenje. Valjda ga mogu imati. I reci.
    I ja sam isla u vrtic, pa ga dijelom temeljim na svom iskustvu.
    Pravo na mišljenje je neupitno...
    Međutim u ovom slučaj smatram da je izjava krajnje neumjesna jer generalizira. Dakle, ako već imaš loše iskustvo onda možeš reći "..u vrtićkoj grupi koju sam ja pohađala tolerirala se agresivnost..." a nikako generalizirati tako nešo.
    Ivano2, ljudi na osnovu svojih iskustva stvaraju stavove i generalna misljenja. I to je neupitno, kao i pravo na mišljenje.

  8. #8
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Šmizlu čuva baka od kada sam se vratila na posao. Nisam primjetila nikakve promjene u njenom ponašanju u smislu manje/više agresivna. Baka je vodi u park, gdje Mici ima svoje društvo, koje voli i koje nju voli (prisustvovala sam jednom ponovnom viđenju nakon nekoliko kišnih dana - cika i vriska od radosti ) Ona jednako kao i kod kuće postupa i sa djecom - uzme šta joj treba Nije agresivna, ne tuče druge, samo uzme ono što je naumila - ako dijete da, OK, ako ne da opet OK, ne pravi dramu.

    Baka je s vremenom bivala sve umornija i umornija, a moje dijete prema njoj sve neposlušnije (baka je jako popustljiva). Što je još i najbitnije, postala je jako neoprezna pri kretanju (čitaj - ne gleda kud ide) jer baka ko kobac nadgleda i hvata u letu
    Elem, tu smo uposlili i dedu (mog tatu) koji ima drugačiji "stil" čuvanja i stanje se značajno popravilo (nema tantruma kad treba preko ulice za ruku i slično).
    Tako da za "čuvare" ima šaroliku ekipu - baku (tatinu mamu) dedu (mog tatu), MM povremeno izjutra kad radi drugu, a kada treba de je neko čuva popodne, i drugu baku (moju mamu, ona radi, pa je izjutra zauzeta).
    Otkako je "šaroliko" puno je vedrija, zaigranija i ljepše spava.

    Eto, kod nas je tako, mušketirski - svi za jednog, jedan za sve

  9. #9

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    377

    Početno

    Vjesticice, mislim da je to idealna situacija
    Selo odgaja dijete

    Mi imamo baku povremeno i ne bi bilo dobro da je jedina cuvalica.
    Jede malom iz ruke i penje joj se na glavu (figurativno).

  10. #10
    ivano2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    1,165

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa
    Citiraj ivano2 prvotno napisa
    Citiraj Deaedi prvotno napisa
    To je moje misljenje. Valjda ga mogu imati. I reci.
    I ja sam isla u vrtic, pa ga dijelom temeljim na svom iskustvu.
    Pravo na mišljenje je neupitno...
    Međutim u ovom slučaj smatram da je izjava krajnje neumjesna jer generalizira. Dakle, ako već imaš loše iskustvo onda možeš reći "..u vrtićkoj grupi koju sam ja pohađala tolerirala se agresivnost..." a nikako generalizirati tako nešo.
    Ivano2, ljudi na osnovu svojih iskustva stvaraju stavove i generalna misljenja. I to je neupitno, kao i pravo na mišljenje.
    Deaedi, mene zapravo fascinira kako ti sa takvim stavom prema vrtićima ipak planiraš poslati svoju malecku u te iste agresivne sredine..to je zaista hrabar potez za nekog tko ima takvo generalno mišljenje...ili možda nije?

  11. #11
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Da, nazalost, planiram je poslati u vrtic. U nadi da ce postati nesto "agresivnija", jer me je strah kako ce se snaci u skoli. I jako me strah radi toga. Ali, ne zivimo u vakumu, nego u zajednici i ne zavaravam se da ce se druga djeca prilagoditi njoj.

  12. #12
    Karin avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    398

    Početno Re: Baka čuvalica

    Citiraj Deaedi prvotno napisa
    nego problemom vrtica koji toleriraju agresivnost u kolektivu.
    Otkud ti to da u vrtiću toleriraju agresivnost. :? Ja to nisam primjetila. Marko od jeseni (od 3. godine) ide u vrtić i nitko nije agresivan niti se agresivnost tolerira. I zaista ne vidim nikakve negativne utjecaje vrtića kod njega.
    Inače od 1. do 3. su ga čuvale teta čuvalica i baka u kombinaciji, ne zato što sam se bojala loših utjecaja u vrtiću, već zato što smatram da je djetetu do 3. godine bolje doma s pažnjom jedan na jedan, nego u jaslicama.

  13. #13
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno Re: Baka čuvalica

    Citiraj Karin prvotno napisa
    već zato što smatram da je djetetu do 3. godine bolje doma s pažnjom jedan na jedan, nego u jaslicama.
    Slažem se. Nakon 3. godine dijete traži društvo, prijatelje, drugačije aktivnosti. A za sve to najbolji je vrtić.

  14. #14
    Maruška avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,926

    Početno Re: Baka čuvalica

    Citiraj CAPPY prvotno napisa
    Mislim da je upravo zato što većinu vremena provodi u bakinom društvu , ... u konfliktima s drugom djecom, njegovo rješenje je micanje od te situacije i tog djeteta, a ne borba za ono što želi.Upravo zato se bojim da bi njegova prilagodba u vrtić išla jako teško.
    (L. je išao u vrtić samo tri tjedna tako da računam kao da i nije.)

    Evo mene da te razuvjerim. U ovom dijelu o 'agresivnosti' (mislim da nije dobra riječ ali trenutno mi fali bolja).
    L. oduvijek čuva baka (jedna pa druga pa dida...). On se nikad ne povlači iz konfliktne situacije, (nažalost) često ju sam inicira. Mislim da je to više stvar njegovog karaktera nego bakinog utjecaja. A svejedno je prilagodba na vrtić išla (relativno) teško.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno Re: Baka čuvalica

    Slažem se. Nakon 3. godine dijete traži društvo, prijatelje, drugačije aktivnosti. A za sve to najbolji je vrtić.[/quote]
    Ono što mene brine kod D.(3g4mj) je to što on teško ulazi u dječja društva, ne znam , možda je zbilja takav karakter ( što se ne bi čudila jer i ja se teško ubacujem u novo društvo ) , on uvijek traži da netko odrastao ( njemu blizak ) se igra zajedno s njim unutar tog dječjeg društva. ne znam kako da se postavim u toj situaciji , pokušavam mu objasniti kako se treba igrati s tom drugom djecom i da ćemo se nas dvoje igrati zajedno kad ćemo bitit sami , da se ni druge mame ne igraju trenutno sa svojom djecom , ali on ne odustaje. Na kraju popustim jer se ljuti i prije će sjesti sa mnom nego sam s njima nastaviti igru . Mislim da se radi o nekakvoj njegovoj nesigurnosti , a ja ne znam kako da mu pomognem. Kakv pristup da upotrijebim.

  16. #16
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno

    Upiši ga u vrtić. Kažeš da se bojiš kako će ići prilagodba.
    Prvo moraš otkloniti svoj strah jer ako se ti bojiš te prilagodbe, strah će biti i dijete.
    Polako ga pripremaj na vrtić (ima dosta tekstova o tome), posjetite vrtić, dok bude trajala prilagodba ići će dan po dan. Možda će baš odlično reagirati i brzo se uklopiti. Djeca nas često iznenade.

    Ako ste na igralištu i traži od tebe da se igraš s njim i ostalom djecom, probaj se samo malo odmaknuti. Npr. igraju li se u pješčaniku, ti stoj pored njega, drugi dan se odmakni pola metra, i tako svaki put dok ne dođeš do prve klupe.
    Bude li te zvao, reci mu Tu sam ja, gledam te, skreni mu pozornost na nešto drugo, npr. ajde napravi mi kućicu od pijeska, napuni kanticu pa mi donesi pokazati i sl.

  17. #17
    ivano2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    1,165

    Početno Re: Baka čuvalica

    Citiraj Karin prvotno napisa
    Citiraj Deaedi prvotno napisa
    nego problemom vrtica koji toleriraju agresivnost u kolektivu.
    Otkud ti to da u vrtiću toleriraju agresivnost. :? Ja to nisam primjetila. Marko od jeseni (od 3. godine) ide u vrtić i nitko nije agresivan niti se agresivnost tolerira. I zaista ne vidim nikakve negativne utjecaje vrtića kod njega.
    Inače od 1. do 3. su ga čuvale teta čuvalica i baka u kombinaciji, ne zato što sam se bojala loših utjecaja u vrtiću, već zato što smatram da je djetetu do 3. godine bolje doma s pažnjom jedan na jedan, nego u jaslicama.
    Potpisujem! I potpisujem Matildu koja kaže da prvo moraš otkloniti svoj strah inače ga samo prenosiš na dijete - a posebno ako se radi o starijem dijetetu (od 3 nadalje) - oni nas čitaju kao otvorenu knjigu

  18. #18

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    Ma vrtića se više bojim zbog zdravlja jer D. je na terapiji singulara i flixotida , pa ne bi izazivala vraga, a stvar je u tome da se ne ponaša on tako samo u parku gdje su nepoznata djeca , nego i kad nam npr.neki rođaci ili susjedi s djecom dođu u goste ili mi kod njih , a tu djecu on poznaje. Kad ga pitam zašto je to tako , on da neki općenit odgovor , tek toliko da me se riješi , mislim da ni sam ne zna točan odgovor.Šta se odraslih tiče s njima ima puno bolji odnos, nije nešto poseban sramežljiv ili zatvoren , neki ljudi mu sjednu prije neki kasnije , sve zavisi od njihovog pristupa.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •