Pokazuje rezultate 1 do 2 od 2

Tema: Odnos prema pacijentu

  1. #1

    Početno Odnos prema pacijentu

    Htjela bi cuti prituzbe novopecenih mama na ponasanje osoblja bolnice prema njima dok su bile u rodilistu.
    Stalno slusam razne price mojih prijateljica,redom negativne, pa zelim cuti jos prica,jer se zelim aktivirati u nemogucoj misliji da se promjeni odnos prema zenama koje dolaze roditi.

    Ako zene same ne pocnu poduzimati nesto, nitko nece poduzeti u njihovo ime. I dalje ce bi kako je.
    Nadalje, citam puno puta kako su neke doktorice ili babice bile izuzetno grube prema pacijenticama tjekom pregleda ili je njihovo ponasanje bilo lose. Nakon toga citam da se ispostavilo da te zene ne mogu imati djece i zato tako tretiraju buduce mame, i svaki put bi zena koja to prica imala nekog razumjevanja za to.
    Kao to je ipak prihvatljivo, ne moze imati djece, a radi u ustanovi gdje se radaju djeca, pa kad je bezobrazna i gruba, to se moze razumjeti???????

    Situacija:
    Idete zubaru i sjedite na stolcu a zubar je uzasno grub i mislite da cete umrijeti na stolici od bolova, ali poslije vidite da zubar ima jako lose zube ili je bez zubi, pa vam je jasno zasto vas je tako tretirao.........

    >Idete frizeru i unakazi vas totalno, ali kad vidite kako frizer ima ocajnu kosu, jasno vam je da je zavidan vasoj bujnoj kosi pa mu oprastate.

    Ja mogu izvrijedati nekoga tko dobro govori francuski jer sam ga ja nekad ucila, nikad ne naucila, pa sad mi je zao, ali mi se kosa digne od zavisti na svakoga tko ga je uspio nauciti pa se mogu ponasati prema njemu kako hocu a on ce to razumjeti.
    Razmislite malo, nedajte se navici na los tretman od NIKOGA.

    Ili kad se netko dere i ima povisen glas.
    To je nedopustivo.

    Ista stvar, vi ste kod zubara i boli za poludjeti i pocnete skakati po stolici ,
    proizvoditi svakave glasove, mislite da cete poludjeti od bolova, a on ne prestaje raditi sa busilicom i kad vi pocnete davati znakove da je dosta,
    da previse boli, on se pocne derati na vas, pa sta ako boli, pretrpite malo,
    niste prvi pacijent koga boli. Sve to sa dernjavom.
    Sta bi mislili o tom zubaru, a sto mislite kako bi muski pacijent odreagirao kasnije, kad bi se digao sa te stolice??

    Moja poanta je da o nicemu ne treba sutjeti i imati razumjevanja.
    Nema razumjevanja za bezobrazne i nekulturne ljude nigdje,pa zasto bi bilo za doktore ili sestre ili babice??

    Moja prijateljica je rodila u Karlovcu, prica koju mi je ispricala je kao iz filma strave i uzasa. Kaze da je pocela plakati kad je usla u bolnicu, nakon sto se sestra izderala na nju i nastavila plakati sve dok nije dosla doma, sa olaksanjem jer je ziva. Pa zar je to normalno?
    Sljedeci put kad je bila u drugom stanju, uhvatio ju je uzas, jer je znala sto ju ceka. Pa kako onda nece imati postporodajnu depresiju?

    Sta bi bilo da , u situaciji kad se netko jako lose ponasa prema vama,
    da u tad i vi reagirate jako ostro.
    Njoj su recimo rekli , nakon poroda, da je vristala kao svinja koju se kolje. Ona je samo plakala i na to.Sta bi bilo da je rekla :
    "Kad mi svinja to kaze, onda i vjerujem" ili " Mogli bi odvratnu jezicinu malo zaustaviti" ili bilo sta jako ostro?
    Je li netko tako odreagirao?

  2. #2
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    RODA i humanizacija rađanja

    Udruga RODA kontinuirano radi na poboljšanju uvjeta u rodilištima već gotovo četiri godine upravo da bi postigla stanje u kojem su svaka majka i dijete važni.

    Započeli smo s prikupljanjem informacija u zagrebačkim rodilištima kako bi trudnice upoznali s uvjetima i mogućnostima u svakom od njih. Naša prva humanitarna akcija bila je upravo za rodilišta, kada smo od prikupljenog novca rodilištima donirali ono za čim je svako izrazilo potrebu, naravno u okviru mogućnosti.

    Volontirali smo u rodilištu Kliničke bolnice "Sestre Milosrdnice" i pružale pomoć tipa "majka majci" majkama koje su upravo rodile te nastojali biti most između tih majki i medicinskog osoblja.

    Nizom okruglih stolova upozoravali smo na potrebu humaniziranja odnosa prema majkama i djeci i na potrebnu zaštitu i promociju dojenja.

    Organizirali smo peticiju "Moje tijelo – moj porod – moj izbor" koju je potpisalo gotovo 9.000 ljudi, a kojom smo tražili omogućavanje prisutnosti osobe bliske rodilji na porođaju u svakom rodilištu, donošenje smjernica za normalne porođaje koje će biti usklađene s preporukama Svjetske zdravstvene organizacije baziranih na novijim istraživanjima o različitim postupcima u porođaju, što bi značilo ukidanje niza rutinskih postupaka koji ili nemaju dokazanu korisnost ili su štetni za rodilju, kao i uvođenje korisnih postupaka, te objavljivanje detaljnih statistika o različitim postupcima u svakom rodilištu. Nažalost, unatoč peticiji i tako izraženoj želji velikog broja ljudi, na tom području nema sustavnih promjena na razini države.

    Nakon peticije, započela je suradnja s Hrvatskim društvom za perinatalnu medicinu. Formirana je radna grupa sastavljena od stručnjaka ginekologa opstetričara i pedijatara neonatologa iz Društva, predstavnice Ministarstva zdravstva, primalje iz Hrvatske udruge primalja i predstavnice Udruge RODA. Radna grupa je donijela plan porođaja prilagođen hrvatskim uvjetima, koji je nedavno objavljen na Rodinom portalu i anketu za rodilje koja se ne provodi zbog nedostatka financijskih sredstava.

    S bivšim Državnim zavodom za obitelj, materinstvo i mladež započeli smo projekt "Razvoj mobilnih timova za edukaciju trudnica majki i obitelji" kojem je bio cilj omogućiti svakoj trudnici kvalitetnu edukaciju na trudničkim tečajevima, što je mogućnost koja nije postojala niti sada postoji. U suradnji s istim zavodom tiskali smo edukativnu brošuru "Što budući roditelji moraju znati" te letke, "Roditelji obratite pažnju" i "Što ako…".

    Započeli smo sustavno prikupljati podatke o rodilištima u Hrvatskoj i želimo ih objaviti na portalu kako bi trudnice dolazile u rodilište sa što većim znanjem i što manje straha od nepoznatog.

    Imamo uspješnu suradnju s Hrvatskom udrugom primalja što je rezultiralo sudjelovanjem Udruge RODA na Simpoziju primalja u Opatiji 2004. godine. Svojim aktivnostima podržavamo primalje u nastojanjima da dobiju visoko obrazovanje i postanu samostalne na porođajima.

    Upozorili smo pravobraniteljicu za djecu i ostale stručnjake s kojima surađujemo na štetnost prakse rutinskog odvajanja, kako novorođenčadi od majki, tako i hospitalizirane djece od roditelja.

    Paralelno s ovim nizom aktivnosti radimo edukativno – objavljivanjem tekstova na Rodinom portalu educiramo trudnice o trudnoći, o porođaju kao i prednostima nemedikaliziranog porođaja, o dojenju, o njihovim pravima.



    Roda, travanj 2005.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •