Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 87

Tema: Dvogodišnjakinja grize - vrtić diže uzbunu!

  1. #1

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    849

    Početno Dvogodišnjakinja grize - vrtić diže uzbunu!

    Dakle, curica ima točno dvije godine, ide u jaslice i kad je ljuta (kad joj se npr. uzme omiljena igračka) zna ugristi. Nekada više, nekada manje.. počela je iza prvoga rođendana.

    Neki je dan ugrizla vršnjakinju za usnicu, usnica je jako krvarila, pozvana je medicinska sestra koja je zvala roditelje i poslala ih doktoru. Je li to bilo nepohodno, ne bih sudila.

    Pozvani su i roditelji male grickalice, u velikom su stresu, žao im je, ne žele da im se dijete na bilo koji način etiketira, mislili su da će je to već proći..naravno da joj govore da to nije u redu, da jako boli, baš i ne djeluje.

    Koliko ja znam, jako puno jasličara tu i tamo ugrize u ljutnji. Ili se varam?

    Uglavnom, pozvani su na razgovor na kojem će biti defektolog, tete, psiholog i ravnateljica! Je li to baš bilo nužno? Zašto npr. defektolog? Roditelji su baš jadni... A do tada će se curica igrati malo odvojeno od djece!!!?

    Što mislite o svemu?

  2. #2
    brane avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,317

    Početno

    UŽASNO!!!!!!

    pa sva djeca prolaze fazu griženja
    neki malo više neki malo manje

    moja sestra je grizla toliko da bi nam krvne podljeve stvarala...

    moje mlađe dijete je znalo brata za leđa ugrist eto tek tako iz zabave, a bome je i on iz vrtića znao doč zgrižen....faza....

    to ej sve samo faza koja prolazi i mislim da je buka dignuta "eto tek tako....reda radi da se kaže kako ono vode računa o svemu..."

  3. #3
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    bez veze.
    neću reći da je to nešto poželjno, ali je faza kao i svaka druga. netko ju prođe, netko ne.

  4. #4
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Jadno dijete.
    Diskriminacija!

  5. #5
    nenaa avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    1,570

    Početno

    Tresla se brda, rodio se miš. Pa naravno da će prestati. Možda treba raditi na tome, ali ne treba "odvesti dijete u Vrapče".
    Pretjerivanje.

  6. #6
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Moram mpriznati da baš i ne kužim :? Ne vidim što je tako strašno u tome da su roditelji pozvani na razgovor. Možda će im stručne osobe dati savjet kako se rješavaju takve situacije. Meni je dijete u vrtiću izgrebano do krvi i bilo bi mi drago da je roditeljima djeteta koje je grebalo netko uputio nekakav savjet. O djetetu naravno da nisam mislila ništa loše.

  7. #7
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    to je neki čudan vrtić

    meni je alen neki dan ugrizao dečka iz grupe. teta me je danas tješila da ih se dosta grize i da joj je žao što je baš ugrizao najmršavijeg pa mu se pojavio hematom, a ne nekog debelog kojem se to ne bi ni vidjelo

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    moja je s nekih dvije godine bila ugrizena u obraz na spavanju, taj maleni sada s 6 godina baca stvari na tete u dežurstvu

  9. #9
    nenaa avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    1,570

    Početno

    Citiraj larmama prvotno napisa
    moja je s nekih dvije godine bila ugrizena u obraz na spavanju, taj maleni sada s 6 godina baca stvari na tete u dežurstvu
    Moj brat je sa 7 godina zavrnuo učiteljici ruku i pljunuo na nju. Pa je u 4 razredu bacio kamen na nekog dečka jer mu je vikao *ederu. I mislim da to nije pokazatelj ničega. Ja najbolje znam koliko su sa njim pričali i mama i tata i koliko im je bilo krivo. Danas je super mladi dečko. Uspješan na svim poljima društvenog života i ne bi mrava zgazio. Ima svakakve dječice i to što je netko nešto napravio sa xx godina nije razlog da se u njega pokazuje prstom i gestama mu se pkazuje da mu je suđeno da bude delikvent. To je obilježavanje djece. Mislim da to pomaže da dijete krene kontra, a ne da mu se pomogne da shvati kako takvo ponašanje nije primjereno.

  10. #10
    nenaa avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    1,570

    Početno

    Joj Larmama ne obraćam se tebi govorim općenito, tek sada kad sam pročitala skužih kako krivi niz riječi. Sorry nema veze sa tobom i time što si htjela reći.

  11. #11
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Citiraj nenaa prvotno napisa

    Moj brat je sa 7 godina zavrnuo učiteljici ruku i pljunuo na nju.
    :shock:

    Pa koliki je bio da je to uspio??

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    nenaa, nema problema

    naravno, većinom se radi o fazi, no ima i onih gdje se agresivne faze nadovezuju i postaju sve žešće i žešće, gdje se su veliki problemi u obitelji i gdje je bitan pedagoški rad u vrtiću
    na žalost ovaj moj je takav slučaj

  13. #13

    Datum pristupanja
    May 2004
    Postovi
    823

    Početno Re: Dvogodišnjakinja grize - vrtić diže uzbunu!

    Po protokolu vrtića ( nema univerzalnog, ali su više-manje slični ) ako se u vrtiću dogodi nezgoda, odgajatelj koji je u tom trenu bio sa djecom mora podnijeti pismeno izvješće ravnatelju. Ako je medicinska sestra bila pozvana i zaključila je da je potrebna liječnička pomoć ugriz očito nije bio mali. Samim time se uključuje stručni tim.
    Smatram da je jako dobro da su roditelji pozvani na razgovor, sigurno ne zato da ih se poziva na odgovornost, već da se zajedno dogovore o rješavanju problema.
    To samo znači da stručni tim radi svoj posao, zato oni i postoje.
    Ono što nikako ne odobravam u cijeloj priči je da će se djevojčica do tada igrati odvojeno od djece.
    Ne postoji apsolutno nikakav razlog da se dijete izolira iz skupine. Na taj način se ona etiketira i kod svojih prijatelja.
    Jadno dijete, kako se ona samo mora grozno osjećati zbog svega. Po meni je to prejaka i jako nepotrebna kazna.

  14. #14
    Loryblue avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    napokon sam se vratila doma
    Postovi
    2,931

    Početno Re: Dvogodišnjakinja grize - vrtić diže uzbunu!

    Citiraj Veki prvotno napisa
    Smatram da je jako dobro da su roditelji pozvani na razgovor, sigurno ne zato da ih se poziva na odgovornost, već da se zajedno dogovore o rješavanju problema.
    To samo znači da stručni tim radi svoj posao, zato oni i postoje.
    Ono što nikako ne odobravam u cijeloj priči je da će se djevojčica do tada igrati odvojeno od djece.
    ovo potpisujem.
    iskreno meni bi bilo groznije da svi okreću glavu i cijelo to ponašanje i griženje pripisuju fazi dvogodišnjakinje. ovaj postupak mi je skroz normalan i za pohvalu.
    da je moje dite u pitanju i da je netko grize u vrtiću ja bi bila ta koja bi pozvala i roditelje i tete i ravnateljicu. sigurno se i roditelji ugriženog diteta ne osjećaju bajno što im neko drugo dite grize (ugrizlo je) njihovo dite. ja bi poludila i ispalila na živce.
    malu gizačicu ne triba nikako odvojit od druge dice, ali triba na nju itekako dobro motrit. jer ako danas grize sutra može nekom razbit glavu 8ne baš doslovno, ali....).

  15. #15
    domy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,244

    Početno

    Moj mali je u jaslicama bio dva ili tri puta ugrižen i to od istog dečkiča koji je i drugu djecu grizao.
    Tada je bio u toj fazi i roditelji su bili upozoreni i oni su to znali ali on je jednostavno bio u toj fazi i prošlo ga.
    E a sad su on i moj mali jedni od najboljih prijatelja. Stalno priča da se igra sa njim.

  16. #16
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    djevojcicu bi teta trebala cijeli dan drzat za ruku i u krilu, davat joj zadatkice i posla za obje rucice - a ne je stavit u "samicu"

  17. #17

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    116

    Početno

    potpisujem veki - to je cista vrticka procedura. izolacija - halo?!? to nije nikakvo rjesenje.

  18. #18
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    potpisujem veki.

  19. #19
    nenaa avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    1,570

    Početno

    Citiraj ana.m prvotno napisa
    Citiraj nenaa prvotno napisa

    Moj brat je sa 7 godina zavrnuo učiteljici ruku i pljunuo na nju.
    :shock:

    Pa koliki je bio da je to uspio??

    Bolje pitaj kolika je ona bila. Nekih metrić i žiletić i jaaaako sitna.

    Možda je i nije nekako zaboljelo, ali je sam pokušaj bio dovoljno užasan. Na sreću dobar splet ljudi okolo njega mu je pomogao da izraste u divnog odraslog dečka.

    Ta učiteljica je dobila brdo pohvala kao vrsni pedagog i kao divna osoba. To je učiteljica iz one stare garde još iz Juge. Meni nije bila učiteljica, ali sjećam je se kao obožavanu, ali i jako poštovanu od strane nas dječice. Ne sjećam se kako su to riješili, ali znam da ona nije nastupila upirući prstom u njega i skandalizirajući grad (mali mali grad).

    Prtoblem je meni se čini što danas mlade učiteljice (neke) iz krivih motiva završavaju taj faks i čini mi se (ne mojte me sad odmah na križ) da su nekvalitetnije i nezainteresirane za kvalitetan rad sa djecom i za usavršavanje.

  20. #20
    nana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    529

    Početno

    Ne vidim ništa loše što su roditelji djevojčice pozvani u vrtić....ali naravno nisam za to da se takvo dijete odvaja od grupe.
    Tara nije nikada grizla, i jednom je bila ugrižena od dečkića iz mlađe grupe, no ništa strašno.
    To je faza kao i mnoge druge, ali da treba reagirati sasvim sigurno treba.

  21. #21
    domy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,244

    Početno

    Citiraj nana prvotno napisa
    Ne vidim ništa loše što su roditelji djevojčice pozvani u vrtić....ali naravno nisam za to da se takvo dijete odvaja od grupe.
    Tara nije nikada grizla, i jednom je bila ugrižena od dečkića iz mlađe grupe, no ništa strašno.
    To je faza kao i mnoge druge, ali da treba reagirati sasvim sigurno treba.
    Ja se sa ovim slažem.
    Treba upozoriti roditelje, ali djete ne izolirati samo malo bolje pripaziti (koliko je to moguče sa hrpom djece) na to djete da bi se izbjegle takve situacije.

  22. #22
    gitulja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,154

    Početno

    Citiraj nana prvotno napisa
    Ne vidim ništa loše što su roditelji djevojčice pozvani u vrtić....ali naravno nisam za to da se takvo dijete odvaja od grupe.

    To je faza kao i mnoge druge, ali da treba reagirati sasvim sigurno treba.
    Ovo potpisujem.

    Moja je sestrična odgajatelj i za vrijeme njene smjene jedno je dijete ugrizlo drugo. Malenoj je ostao ožiljak na licu, a roditelji su podigli tužbu protiv vrtića. Dakle, tu se i vrtić i tete moraju zaštiti. Razgovor sa stručnjacima je meni sasvim prihvatljiv.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    75

    Početno

    i moja cerkica je isto bila velika grickalica i mogu vam reci da mi je bilo jako neugodno kada mi kazu da je nekoga ugrizla ne zato sto mi neko daje savjet ili skrece paznju vec zbog toga sto sam znala da joj je to neka faza koja ce proci a koju nismo mogli nikako sprijeciti iako smo se trudili svim silama na sve nacine.sada je proslo sada grizu nju ali to je tako sa djecicom

  24. #24

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    498

    Početno

    Potpuno se slažem sa Veki, drago mi je da se i ona ovdje javila, jer je uvijek nekako "glas razuma" .
    Podržavam razgovore odgajatelja sa roditeljima, u ovom konkretnom slučaju, zašto ne i sa defektologom i ostalima. Da sam ja roditelj tog djeteta, voljela bih čuti što neki ljudi sa više iskustva imaju za reći.
    Ukoliko sam dobro shvatila, curica je počela gristi nakon prvog rođendana, sada ima dvije godine i još grize ? To je malo dugo za fazu, po mom mišljenju, ali ograđujem se odmah da zaista ne znam puno o tome.
    Na koji način je dijete izolirano? Ne ide u vrtić? Ili ide, ali je odvojeno od drugih? Za ovu posljednju varijantu obično nema uvjeta, pa pretpostavljam da nije to.
    Slažem se i da dijete ne bi trebalo primjetno izolirati, mada će pojačanom pažnjom opet biti malo odvojena od ostale djece. Pitanje je i da li je se ostala djeca boje? Moja je curica par puta došla izgrižena iz vrtića, ali nikada, i dok je pričala o tom događaju i djetetu koje je ugrizlo, nije pokazivala da je uplašena ili da joj to djete nije više drago.
    Važno je i mišljenje djece.

  25. #25
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Ja znam za jedan potpuno suprotan slučaj. U našem vrtiću bio je dječak koji je grizao sve oko sebe. Ta njegova faza trajala je poprilično dugo. Djeca su bila totalno istraumatizirana zbog njega, gotovo čitava grupa na sebi je imala ožiljak od njegovog ugriza. Pravio im rane, bojali su ga se, bojali su se vrtića i mnogi roditelji su bili primorani ispisati djecu oz vrtića. što su tete učinile? razgovarale su u par navrata s roditeljima, oni je nisu shvatili toliko ozbiljno nego im je sve to bilo onako simpatično, "ma gle našeg malog frajera što je ratoboran". To je bilo sve od tetinih intervencija a maleni je prestao gristi nakon više od godinu dana terora nad drugima.

    Po mom mišljenju teta iz vašeg slučaja je potpuno ispravno postupila.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb,Hrvatska
    Postovi
    191

    Početno

    Ja se ne bih zamišljala u situaciji što bi bilo da netko ugrize moje dijete, već što bih očekivala od teta da moje dijete konstantno grize svoje vršnjake. I iskreno, mislim da vrtić u ničemu nije pogriješio. Ne mogu vjerovati da razgovor roditelja s psihologom i defektologom netko gleda kao kaznu ili kartu za ludnicu. Da moje dijete grize osobno bih zatražila pomoć i savijet. Što uopče znači izraz "faza"- opravdanje da ne poduzimamo ništa jer će to ionako kroz neko vrijeme prestati? Kao mama jednog hiperaktivnog dvogodišnjaka našla sam se milijun puta pred dilemom kako postupiti u pojedinim situacijama, i mislim da bih bila sretna da ovakvo jedno individualno savjetovanje imam svaki mjesec- pitanja sigurno ne bi nedostajalo!

  27. #27

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    849

    Početno

    Baš mi je drago da ste izrazile svoje mišljenje, i sama sam bila malo zbunjena, što misliti, bilo mi je žao roditelja, mislim da je u svemu najveći problem kako im je to predstavljeno - na način da osjećaju krivnju za nešto na što izravno ipak ne mogu/ne uspijevaju utjecati. malena nije u posebnoj prostoriji (to je nemoguće), koliko sam shvatila, sada je vrijeme studentske odgajateljske prakse pa se netko od odraslih s njom igra.

  28. #28
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj Matanica prvotno napisa
    Ja se ne bih zamišljala u situaciji što bi bilo da netko ugrize moje dijete, već što bih očekivala od teta da moje dijete konstantno grize svoje vršnjake. I iskreno, mislim da vrtić u ničemu nije pogriješio. Ne mogu vjerovati da razgovor roditelja s psihologom i defektologom netko gleda kao kaznu ili kartu za ludnicu. Da moje dijete grize osobno bih zatražila pomoć i savijet. Što uopče znači izraz "faza"- opravdanje da ne poduzimamo ništa jer će to ionako kroz neko vrijeme prestati? Kao mama jednog hiperaktivnog dvogodišnjaka našla sam se milijun puta pred dilemom kako postupiti u pojedinim situacijama, i mislim da bih bila sretna da ovakvo jedno individualno savjetovanje imam svaki mjesec- pitanja sigurno ne bi nedostajalo!
    a tebi je normalno da odvoje dijete od grupe zato što je ugrizla :?
    nitko ni ne dovodi u pitanje razgovor, ali ovo je stvarno previše, kao da će odvajanje rezultirati nečim dobrim :/

    baš me zanima kako će završiti taj razgovor i kakav će savjet roditelji dobiti.
    što se uopće može napraviti djetetu od godinu, dvije kad grize?

  29. #29
    Rene2 avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Na svom mjestu.
    Postovi
    1,906

    Početno

    Na pitanje "zašto defektolog" bih rekla da je to zato što neki vrtići imaju psihologa, a neki defektologa. Nije obavezno da imaju oboje.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    498

    Početno

    Citiraj Tashunica prvotno napisa
    a tebi je normalno da odvoje dijete od grupe zato što je ugrizla :?
    Da, ukoliko je se ostala djeca boje.
    To što malecka radi, ako tako dugo radi, je dokazivanje moći pred drugm djecom koja nju neće povrijediti, da bi dobila što želi.
    Ali kako pomoći tom djetetu, a spasiti druge?

    Kako pomoći jednogodišnjaku/dvogodišnjaku koji hoće skočiti kroz prozor ili izleteti na cestu? Pričati, pričati, objašnjavati, pokazivati da to boli .... i ne dati mu, dok ne postane svjestan posljedica, da bude u prilici napraviti nesreću.

  31. #31
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    svejedno mislim da odvajanje nikako nije dobro, samo bi moglo biti još gore.
    moje dijete je dva puta ugriženo od istog klinca, jednom u lice, jednom u ruku. nikako nisam za to da se to dijete izdvoji od grupe.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    849

    Početno

    Vrtić ima samo pedagoga, izvana će doći i psiholog i defektolog. Ja se i dalje pitam koja je uloga defektologa. reći ću vam kako je prošao razgovor, dogovoren tek za slj. tjedan.

    To što malecka radi, ako tako dugo radi, je dokazivanje moći pred drugm djecom koja nju neće povrijediti, da bi dobila što želi. - citat od sne

    meni je ovo malo prejako. ali ne možete naravno ni znati situaciju.

    u zadnje je vrijeme puno nove djece kojoj tete, naravno, posvećuju više pažnje, malena je očigledno zakinuta za komadić tetine ljubavi, ljubomorna. kako to riješiti? naravno da teta mora tješiti uplakane pridošlice, nosati ih, držati u krilu, učiti papati... opet isti problem - previše djece, premalo teta - nije samo u djetetu problem

  33. #33

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb,Hrvatska
    Postovi
    191

    Početno

    Dijete nije odvojeno ako je u prostoriji s ostalom djecom, predpostavljam da će se teta neko vrijeme igrati s djetetom, ali i ostalom djecom. Koliko sam primjetila i prema riječima naših teta dvogodišnjaci se rijetko kad i igraju zajedno. Krivi je vjerojatno način na koji je to predstavljeno roditeljima i znam otprilike kako se osječaju jer sam se u sličnoj situaciji optuživanja i nametanja osječaja krivnje našla. Neznam kakvav je tim stručnjaka u tom vrtiću, ali ja sm npr s našom defektologicom zbilja zadovoljna i neki savjeti koje sam od nje dobila su mi bili od velike koristi. Ovakava je situacija stvarno osjetljiva, s jedne strane trpi dijete i roditelji, a opet s druge strane teško je paziti sam na 20ak djece ako jedno od njih konstantno grize.

  34. #34

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    498

    Početno

    Citiraj ASTRA prvotno napisa
    Vrtić ima samo pedagoga, izvana će doći i psiholog i defektolog. Ja se i dalje pitam koja je uloga defektologa. reći ću vam kako je prošao razgovor, dogovoren tek za slj. tjedan.

    To što malecka radi, ako tako dugo radi, je dokazivanje moći pred drugm djecom koja nju neće povrijediti, da bi dobila što želi. - citat od sne

    meni je ovo malo prejako. ali ne možete naravno ni znati situaciju.

    u zadnje je vrijeme puno nove djece kojoj tete, naravno, posvećuju više pažnje, malena je očigledno zakinuta za komadić tetine ljubavi, ljubomorna. kako to riješiti? naravno da teta mora tješiti uplakane pridošlice, nosati ih, držati u krilu, učiti papati... opet isti problem - previše djece, premalo teta - nije samo u djetetu problem
    Slažem se da je komentar prejak i previše "blanko" izgovoren. Nije mi namjera da bilo koga uvijedim niti "učim pameti", to samo strah progovara iz mene.
    Sa druge strane, evidentno je da djetetu treba pažnja. Neka djeca koja se ne prilagode vrtiću postanu autodestruktivna, počnu povraćati, promijene ponašanje .... Tada je roditelj siguran da mu vrtić (puno djece i sve što sa sobom nosi) ne prija i da treba promijeniti sredinu.
    Možda, samo možda, ovom djetetu isto treba promjena, jer je ovo njen način da pokaže svoju neprilagođenost. Koliko god da je teta u vrtiću, neće imati pažnju jedan na jedan.

    Da, mislila sam te zamoliti da nam javiš "rezultat" razgovora. Nekako očekujem nešto konstrukno od ljudi koji se time bave godinama. Vjerojatno ne postoji recept koji sve liječi, ali dobar savjet bi nam svima dobro došao.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb,Hrvatska
    Postovi
    191

    Početno

    Potpisujem sne.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    53

    Početno

    Odvajanje nije dobro, to je istina, no također je pitanje u kojem smislu je to prezentirano/percipirano.

    No, ja bih ukazala na nešto drugo. Nama je kod prvog roditeljskog prije polaska u vrtić psihologica naglasila kako ih posebno problem griženja kod male djece, koja još ne znaju pričati, zabrinjava i žele se posebno pozabaviti djecom koja grizu (nije problematično dakle niti čupanje, povremeno mlaćenje, štipanje, vrištanje i sl., već su baš naglasili griženje) zato što je to krajnost kojoj dijete pribjegava u slučajevima kad mu je "puna kapa", tome pribjegavaju kad nama/teti/nekome žele poručiti "dosta mi je, ne mogu više".

  37. #37

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Citiraj sne prvotno napisa
    Citiraj Tashunica prvotno napisa
    a tebi je normalno da odvoje dijete od grupe zato što je ugrizla :?
    Da, ukoliko je se ostala djeca boje.
    To što malecka radi, ako tako dugo radi, je dokazivanje moći pred drugm djecom koja nju neće povrijediti, da bi dobila što želi.
    I ja sam možda radikalna pa bih se složila s nekom vrstom "izolacije" jer sam i sama bila griženo dijete. Pola naše vrtićke grupe bilo je pod "terorom" jedne curice. Eto, nakon 30 i nešto godina pamtim je samo po tome i dan-danas je ne volim sresti na ulici. Jedino negativno po čemu pamtim svoju vrtićku grupu je upravo to stalno griženje, a kad si dijete ne razumiješ zašto ti se to događa, nitko te ne brani, vidiš da se takvo ponašanje ne sankcionira, a doma te uče da se ne smiješ tući....

    Da je moje dijete u situaciji da ga netko grize vjerujem da bih zbog svoj iskustva bila manje liberalna u toleriranju "faze" jer je kod ove curice faza trajala 3 godine-sve do polaska u školu. Kasnije sam čula da štipa školske kolegice. Srećom, nismo išle zajedno u razred.

  38. #38

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    116

    Početno

    defektolog je prisutan jer je clan strucnog tima vrtica pa mora bit tamo ako tako funkcionira vrtic.

  39. #39
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,179

    Početno

    Podižem jer me zanima konačni ishod priče!
    Astra?

  40. #40
    ljerka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    mali zemljani gradić
    Postovi
    308

    Početno

    Nisam prije vidjela ovu temu pa se sad uključujem. I moj sin je imao fazu griženja, i bio je grižen i sve je to prošlo. Niti sam ja niti itko drugi dizao frku oko toga. Prošlo je. Što se tiče izvješća, naše tete svaki dan kažu što je dijete radilo, pohvale ga, kažu ako je napravilo nešto loše, kažu kakvu su kaznu dobili i to sve funkcionira kao satić! (Kazna je obično sjedenje za stolom i razmišljanje o učinjenom ako je opetovano i to prolazi i postiže rezultate.) Zaista, što je bilo?

  41. #41

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    21

    Početno

    Čudi me da nitko dosad (barem ja nisam vidjela) nije spomenuo i dodatnu opasnost od ugriza koja ga čini puno ozbiljnijom incidentom od većine ostalih oblika nasilja - mogući prijenos hepatitisa B i C. Doduše, za hepatitis B od 2007. uvedeno je cijepljenje sve djece tijekom prve godine života, a i trudnice se testiraju tijekom trudnoće pa je vjerojatnost da je u vrtiću dijete s neotkrivenim hepatitisom B vjerojatno relativno mala, što ne vrijedi i za hepatitis C za koji nema cijepljenja, a moguće je da ga dijete ima, a da nema nikakve simptome i da to nitko ne zna pa ni sami roditelji djeteta. Vjerojatnost prijenosa hepatitisa B i C ugrizom je mala, ali postoji - pitajte bilo kojeg liječnika pa će vam to potvrditi. Užasava me pomisao da mi dijete bude ugriženo i da tek za kojih 20, 30 godina otkrije da ima hepatitis i teško oštećenu jetru (hepatitisi B i C često traju i desetljećima bez ikakvih simptoma te se otkriju tek kad je jetra već teško oštećena). Stoga, mislim da ugrize treba shvatiti maksimalno ozbiljno pa ako se takvo ponašanje ponavlja i roditelji ga ne uspijevaju spriječiti (što je nažalost često kod djece jasličke dobi), za takvo dijete roditelji bi trebali organizirati drugačije čuvanje (izvan kolektiva) sve dok dijete ne "preraste" takvo ponašanje.
    Dapače, i kod drugih nasilnih ponašanja koja se stalno ponavljaju kod istog djeteta, a roditelji i vrtić ih ne uspijevaju spriječiti, mislim da bi za to dijete roditelji trebali organizirati čuvanje izvan kolektiva. Jednostavno, mislim da je pravo djece na sigurnost od izloženosti bilo kakvom nasilju pa i onom od strane svojih vršnjaka prioritet u odnosu na pravo pohađanja vrtića.

  42. #42

    Datum pristupanja
    May 2004
    Postovi
    823

    Početno

    Citiraj Nusha prvotno napisa
    Jednostavno, mislim da je pravo djece na sigurnost od izloženosti bilo kakvom nasilju pa i onom od strane svojih vršnjaka prioritet u odnosu na pravo pohađanja vrtića.
    Na žalost nije. Svako dijete ima pravo biti u vrtiću i da bi se dijete ispisalo iz vrtića mora se dati alternativa ( npr. premještaj u drugi vrtić i li nešto drugo ) i mora postojati vrlo ozbiljan i stručno argumentirani razlog za to.
    Zaboravljaš još jednu važnu stvar, a to je da je financijski problem roditeljima ispisati dijete iz vrtića i plaćati dadilju deset puta više.
    Zato je to problem vrtića i stručnog tima, da riješe problem i omoguće svoj djeci siguran boravak u vrtiću.

  43. #43
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Većina roditelja prije ili kasnije nađe se u ovoj situaciji, ako je dobar vrtić - stručna služba radi svoj posao. Na to treba gledati kao na priliku da za svoje dijete osiguramo što bolje uvjete. Evo našeg iskustva:

    Naš mlađi sin je prvih mjesec dana bio u starijoj jasličkoj grupi. Krenuo je u vrtić s 13 mjeseci (ali on je ranije rođen i bio je malen i sitan). JEDINI nije hodao, pa je počeo gristi jer se valjda ni na koji način nije mogao "izraziti" ni dostići drugu djecu. Pozvali su nas na razgovor (a da nisu, mi bi sami tražili taj isti razgovor, jer smo vidjeli da su dijete stavili u grupu puno veće djece). Isti dan je sve riješeno - dijete je preseljeno u mlađu grupu i tamo se bolje snašlo, sretno i zadovoljno.

  44. #44

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    21

    Početno

    Nažalost, vrtići kod takvih slučajeva često idu linijom manjeg otpora - razgovor s roditeljima djeteta koje grize njihov je najveći domet, a ako to ne djeluje, nikom ništa. Tako taj problem u stvari postaje problem roditelja ugrižene djece, a ne problem vrtića i roditelja djeteta koje grize, što stvarno mislim da nije u redu. Kako bi se vi osjećali da vas svaki čas na poslu netko može ugristi? Ako ja imam pravo na određen stupanj sigurnosti, onda je valjda u redu da najmanje toliko očekujem i za svoje dijete.

  45. #45
    ljerka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    mali zemljani gradić
    Postovi
    308

    Početno

    A kad će se onda privinuti na taj isti kolektiv? I tko kaže da ponašanje neće ponoviti kad se vrati jer će možda vidjeti to od druge djece? Mislim da je razgovor i otkrivanje mogućeg uzroka ipak bolja solucija.

  46. #46

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3

    Početno

    Vrtic ima pravo dignuti uzbunu i svaki normalan roditelj cije je dijete ugrizeno ne treba traziti nista manje od toga! Mislim da se u nasoj kulturi previse nasilja i pijancevanja svodi pod nazivnik "normalno" pa nam i je tako kako je. Imala sam slicno iskustvo i da vrtic nije odradio svoje, ja bih se konfrontirala s roditeljima djeteta koje grize jer dok me nema ocekujem da moje dijete bude zasticeno onako kako bih je i ja stitila i gotovo. Ako ne radite u konkretnoj grupi djece, ako ne znate kako je to biti jedna teta u vrticu na bar 20 djece i ako niste prisustvovali konkretnim situacijama grizenja onda nemate sto pricati o "pretjeranosti reakcije". Roditelji stalno umisljaju da su njihovi mali agresivci divni...

  47. #47

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    tesko je suditi...
    moja djeca nikad nisu pretjerano grizla ali ipak susosjecam s djevojcicom i roditeljima djevojcice koja grize.
    s druge strane da netko ugrize moje dijete do krvi i da za to ne snosi poslijedice, isto bih poludila.
    zato predlazem americki model. kad sam potpisivala ugovor za upis kceri u vrtic lijepo je pisalo: za prva dva ugriza opomena, a za treci ugriz iskljucenje iz vrtica.
    hladno, jednostavno i nadasve efikasno za obje strane.

  48. #48

    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    202

    Početno

    Moje dijete nije nikada grizlo, ali je par puta bilo na "meniju" jedne curice.
    Bili su najmlađa jaslicka grupa, svi su bili oko godine dana i mala je sve redom grizla i to zestoko. Teta jednostavno ne bi mogla reagirati jer se događalo u trenu. Pokusavali su s njom pricati, pokusavali je odvojiti u krevetic i sl, ali nista nije davalo rezultata.

    Sve dok se jednog dana nije namjerila na krivog frajera. Kad ga je ugrizla, on je nju udario. Drugi bi se povukli i poceli plakati. Njegova udarac ju je valjda iznenadio, teta je rekla da se primila za lice i samo ga gledala. Nikad vise posliije toga nikoga u grupi nije ugrizla.

    Nemojte me krivo shvatiti, nisam za to da se djecu zbog toga udara, samo sam htjela pokazati primjer gdje je jednogodisnjak rijesio situaciju koju masa odraslih (roditelji njeni, roditelji drugi, teta, pedagog) nisu uspjeli.

  49. #49
    L&L0809 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,190

    Početno

    zanima me - moj sin od 15mj je pred mjesec dana poceo gristi drugu djecu u vrticu (najmanji je u grupi, sva druga djeca ce vec u 6-7mj navrsiti 2godine). doma ne grize. teta je rekla da to nije nista zabrinjavajuce, da se on na taj nacin pokusava izboriti za sebe i da je to zapravo "pozitivno" jer zna pokazati svoje misljenje...a da kad se nauci rijecima pokazivati misljenje, da ce onda prestati gristi.

    naravno da sam pitala sto mi mozemo napraviti da se to prekine, al je rekla da ako doma ne grize ne mozemo nista napraviti. da ce one to rjesavati kad se dogodi.

    meni se to cini ok pristup, al me zanima jel netko ima neki drugi savjet. da li bi i kako mi to ipak trebali doma rjesavati?

  50. #50
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj tridesetri prvotno napisa
    tesko je suditi...
    moja djeca nikad nisu pretjerano grizla ali ipak susosjecam s djevojcicom i roditeljima djevojcice koja grize.
    s druge strane da netko ugrize moje dijete do krvi i da za to ne snosi poslijedice, isto bih poludila.
    zato predlazem americki model. kad sam potpisivala ugovor za upis kceri u vrtic lijepo je pisalo: za prva dva ugriza opomena, a za treci ugriz iskljucenje iz vrtica.
    hladno, jednostavno i nadasve efikasno za obje strane.
    Kako misliš "efikasno za obe strane"?
    Jasličar će pročitati ugovor i shvatiti da mu je pemetnije ne gristi? Roditelji će biti posebno motivirani da iznađu metodu kojom će uvjeriti svog jasličara da ne grize djecu?
    I moja nećakinja u Americi, dvogodišnjakinja, je nedavno počela gristi u ljutnji, i kući i u vrtiću. U njenom vrtiću nema ovakvog pravila. I još uz to, roditelje djeteta koje ugrize se obavijesti da im je dijete ugriženo, ali se ne smije reći od kojeg djeteta. Moj brat se našao tu upravo kad je teta razgovarala s drugim tatom, pa se ispričao.
    Tete su savjetovale da se nabavi neka igračka za griženje pa da je malena nosi oko vrata i da je pokušaju naučiti da u ljutnji zagrize igračku. Vidjet ćemo hoće li pomoći, ja sam malo sumnjičava...

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •