Pokazuje rezultate 1 do 41 od 41

Tema: Odnos prema dječacima vs. odnos prema djevojčicama

Threaded View

prethodna poruka prethodna poruka   sljedeća poruka sljedeća poruka
  1. #1
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno Odnos prema dječacima vs. odnos prema djevojčicama

    Primjećujete li kako ljudi u vašoj okolini različito tretiraju dječake i djevojčice?
    Ne mislim samo na suptilno ili otvoreno usmjeravanje prema muškim/ženskim igračkama i aktivnostima, nego i na jednom dubokom emotivnom nivou. Sve mi se više čini da je dosta rasprostranjena i duboko ukorijenjena ideja o "dobrim djevojčicama" i "zločestim dječacima". To se i u školi često vidi, taj drugačiji kriterij za djevojčice i dječake.

    Ima više aspekata ove teme koji me muče, neki samo načelno, a neki i osobno i zapravo već duže mislim otvoriti ovu temu. Sad me potakla priča jednog kolege iz razreda njegovog djeteta (petaši) gdje su dva dečka bila optužena i pozvana na red (pred svim roditeljima, usput) zbog agresije na dvije curice, iznapadana od roditelja tih djevojčica, da bi se ispostavilo da su obojica zapravo reagirala na ono što su djevojčice njima napravile. Radilo se o fizičkoj agresiji s obje strane, tj. sa sve četiri strane.

    Rekla bih da ljudi općenito a priori smatraju da se curice ne obračunavaju fizički, što nije istina. Iako bih rekla da ipak rjeđe pribjegavaju fizičkoj sili. Nadalje, često se smatra da su curice puno osjetljivije od dječaka, što jednostavno nije istina. Usljed toga, vidim roditelje djevočica koji se ne libe biti jako grubi prema muškoj djeci iz svoje okoline. Da se netko tako obrati njihovoj curici, doživjeli bi fras. Ali, kao da smatraju da je to ok i da se sa dječacima tako može.

    Da se ne zapetljam previše, sad ću stati s postom. Ali ima toga još.
    Naravno, sigurna sam da i ženska djeca imaju svoje specifične probleme. Ja sam ipak puno dulje mama dječaka, skoro 10 godina mama samo dječaka pa sam imala dosta prilike primijetiti ovakve stvari. I zapravo, otkad imam i curicu, još manje razumijem te stalne komentare: Curice su sasvim nešto drugo, zar ne? Pa, ne, ne primjećujem zasad da je to nešto sasvim drugo, dapače.
    Posljednje uređivanje od vertex : 28.06.2012. at 15:14

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •