Pokazuje rezultate 1 do 23 od 23

Tema: koliko teta u smjeni?

  1. #1
    amalia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    167

    Početno koliko teta u smjeni?

    Zanima me u vašim vrtićima, u najmanjoj skupini- prvoj jasličkoj koliko imate sve skupa teta i kako su one raspoređene po smjenama- govorim o državnom vrtiću? kod nas je jedna teta od 7-12, druga od 11-16.30, i mislim da bi trebala biti još jedna u među smjeni negdje od 8- 12...stalno se događa da djeca padaju, svakodnevno dobivaju masnice po čelu i otekline, ozbiljnije rane i ogrebotine... kako je kod vas?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    hrvatska
    Postovi
    41

    Početno

    i kod nas je tako nekako,2 tete su.jedna je od 7 do negdje poslije ručka,znači do 12,a druga od pol 11,11 do 16 i onda idu na dežurstvo.Ne znam el je gore to što su samo 2 tete ili što se često mjenjaju pa je to veliki stres za djecu,a pogotovo na dežurstvu gdje je svaki dan druga teta.

  3. #3
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Jedna.

  4. #4
    domy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,244

    Početno

    Kod nas je u jaslica isto tako bilo a sada i u vrtiću.Znači preklapaju im se sjene (odnosno tada su dvije tete) Od negdje 10:30 do spavanja.
    Ali i čistačice su znale često uskočiti ako teti kad je sama treba pomoć oko oblačenja jela itd.
    I ja mislim da je to premalo kak ona jedna može sa njih najmanje 10 a kad su tak mali oni praktički niš ne znaju.Neki još ne znaju ni hodati.Ali mislim da tu nema pomoći, nažalost.

  5. #5
    amalia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    167

    Početno

    ma najgore je to što svako malo neko dijete padne i dobije masnicu, oteklinu po čelu, rasjekotine... da i ne govorimo o nekim manjim padovima o kojima mi roditelji nemamo pojma... ne možeš im ništa reći jer će ispasti da smo mi krivi...

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    hrvatska
    Postovi
    41

    Početno

    amalia, slažem se s tobom,moja N je jednom došla doma s masnicom jer ju je jedno dijete ugrizlo,drugi put sa šljivom pod okom,pa s razbijenom usnicom jer je pala,a o razbijenim koljenima da ne pričam.Pa da ne pričam koliko je plakala pogotovo na početku naučena na pažnju i da ju se mazi,a kad bi jedna teta to sve stigla,sad je lakše jer je veća i u vrtiću je,ali svejedno mislim da je malo jdna tete pogotovo dok idu u šetnju ili na igralište i tobogane,ljuljačke itd.
    U jaslicama ih je bilo 20-ak u grupi,a sad u vrtiću 23.

  7. #7
    brane avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,317

    Početno

    da tu je jedna teta u smjeni ali svaka skupina ima svoju pomoćnicu koja je stalno tu....

    nešto u skladu s temom:


    VII. MJERILA ZA BROJ DJECE U ODGOJNO-OBRAZOVNIM SKUPINAMA

    Članak 21.
    (1) Odgojno-obrazovna skupina osnovna je jedinica u kojoj se provode različiti programi za djecu predškolske dobi. Odgojno-obrazovne skupine ustrojavaju se prema dobi djece, vrsti i trajanju programa, sposobnostima, potrebama i interesima djece i roditelja.
    (2) Dječji vrtić optimalne veličine ima od 17 do 20 odgojnih skupina redovitoga programa ili 340 do 400 djece ukupno.
    (3) Dječji vrtić s područnim odjelima optimalne veličine ima 30 odgojnih skupina ili 600 djece.
    (4) Dječji vrtić može imati najmanje jednu odgojnu skupinu s najviše 25 djece.
    (5) Odredbe ovoga Standarda primjenjuju se na sve vrtiće neovisno o broju odgojno-obrazovnih skupina odnosno djece.
    Članak 22.
    (1) Broj djece u odgojno-obrazovnoj skupini u redovitom programu utvrđuje se ovisno o dobi djeteta i broju djece s teškoćama uključene u odgojnu skupinu.
    (2) U odgojno-obrazovnu skupinu djece u redovitom programu u dobi:
    – od navršenih šest do navršenih 12 mjeseci može se uključiti najviše 5 djece,
    – od 13 do 18 mjeseci može se uključiti najviše 8 djece,
    – od 19 do 24 mjeseca može se uključiti najviše 12 djece,
    – u trećoj godini može se uključiti najviše 14 djece,
    – u četvrtoj godini može se uključiti najviše 18 djece,
    – u petoj godini može se uključiti najviše 20 djece,
    – u šestoj godini može se uključiti najviše 23 djece,
    – u sedmoj godini do polaska u školu može
    se uključiti najviše 25 djece.
    (3) U odgojno-obrazovnu skupinu može se uključiti, na temelju mišljenja stručnih suradnika dječjeg vrtića, samo jedno dijete s lakšim teškoćama i tada se broj djece u skupini smanjuje za dvoje djece.
    (4) U odgojno-obrazovnu skupinu može se uključiti samo jedno dijete s većim ili kombiniranim teškoćama ako je nedostatan broj djece za ustroj odgojne skupine s posebnim programom i tada se broj djece smanjuje za četvero.
    (5) U mješovitoj odgojno-obrazovnoj skupini u redovitom programu u odgojno-obrazovnu skupinu djece u dobi:
    – od 1 do 2 godine može se uključiti najviše 10 djece,
    – od 1 do 3 godine može se uključiti najviše 12 djece,
    – od 3 godine do polaska u školu može
    se uključiti najviše 20 djece,
    – od 4 godine do polaska u školu može
    se uključiti najviše 22 djece.

    Članak 23.
    (1) Broj djece s teškoćama u odgojno-obrazovnim skupinama posebnog programa u dječjim vrtićima i posebnim ustanovama utvrđuje se ovisno o dobi djece i vrsti teškoće.
    (2) Za djecu s istom vrstom teškoće u odgojno-obrazovnu skupinu djece u dobi:
    – od 1 do 2 godine može se uključiti najviše 3 djeteta,
    – od 2 do 4 godine može se uključiti najviše 5 djece,
    – od 3 do 7 godina može se uključiti najviše 5 djece,
    – od 4 do 7 godina može se uključiti najviše 7 djece.
    (3) Za djecu s autizmom, djecu različite dobi i djecu s različitom vrstom teškoće u odgojno-obrazovnu skupinu djece u dobi:
    – od 1 do 2 godine može se uključiti najviše 2 djeteta,
    – od 2 do 5 godina može se uključiti najviše 3 djeteta,
    – od 3 do 7 godina može se uključiti najviše 3 djeteta,
    – od 6 do 7 godina može se uključiti najviše 4 djeteta.

    Članak 24.
    Iznimno, ovisno o uvjetima rada, potrebama djece i roditelja, uvođenju pokusnih programa i slično, dječji vrtić može, uz suglasnost osnivača, u odgojnu skupinu uključiti manji broj djece od broja djece za odgojne skupine utvrđene ovim Standardom





    Članak 28.
    (1) Broj odgojitelja po odgojno-obrazovnoj skupini s obzirom na trajanje programa tijekom dana je za:
    – 3 sata – jedan odgojitelj s polovicom radnog vremena,
    – 4 do 6 sati – jedan odgojitelj s punim radnim vremenom,
    – 7 do 10 sati – dva odgojitelja s punim radnim vremenom.
    (2) Ako je u odgojno-obrazovnu skupinu uključeno dijete s težim teškoćama, prema procjeni stručnog tima može raditi još jedan odgojitelj ili stručnjak edukacijsko-rehabilitacijskog profila.
    (3) Broj radnika po odgojno-obrazovnoj skupini s posebnim programom za djecu s teškoćama prema trajanju programa je:
    – 4 do 6 sati – jedan stručnjak edukacijsko-rehabilitacijskog profila s punim radnim vremenom i pomoćni radnik za njegu, skrb i pratnju s polovicom radnog vremena,
    – 7 do 10 sati – jedan stručnjak edukacijsko-rehabilitacijskog profila s punim radnim vremenom, jedan odgojitelj s punim radnim vremenom, jedan pomoćni radnik za njegu, skrb i pratnju s punim radnim vremenom.



    ostalo imate ovdje

  8. #8
    amalia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    167

    Početno

    kod nas nema treća- pomoćna

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    ne kužim baš ovo s brojem djece, kod nas je uvijek bilo više djece u grupi nego što piše u dokumentu ?

  10. #10
    brane avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,317

    Početno

    e pa sad se to MORA promijeniti i MORA biti ovako kako piše jer su inspekcije napokon počele raditi svoj posao

  11. #11

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    116

    Početno

    brane, otkud ti to? i zasto mislis da se mora? i prije je tako trebalo biti, al nikad nije. u starijim grupama bude i vise od 30-toro djece. svi ti propisi i dokumenti su forme radi,a da se netko drzi toga u drzavnim vrticima...ha,ha-i laugh on that! puno ljudi je htjelo promijeniti stanje u vrticima, al to je valjda nemoguce zbog stvari tipa malo vrtica, puno djece i sl.

  12. #12
    Tami25 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    477

    Početno

    to je novi pedagoški standard koji će zamijeniti onaj stari iz 82. ili koje već godine, međutim vrtići imaju još vremena da ga počnu primijenjivati i prilagode se, kako za koje stavke, ali konkretno ovo s brojem djece u skupini i odgajatelja mislim da je konkretno pisalo u dokumentu da je rok 3 godine od donošenja novog standarda.
    dakle, ne mora se odmah primijenjivati. imaju još fore. nažalost..

  13. #13
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Kod nas funkcionira na način da su dvije susjedne jasličke skupine veći dio dana zajedno (zajedno doručkuju i ručaju, zajedno rade neke aktivnosti) pa su tako po dvije tete sa djecom ujutro a dvije poslije podne. Preklapaju se u periodu od 11 do 14h kada su znači četiri tete na te dvije skupine. U ovom slučaju/ vrtiću to dosta dobro funkcionira tim više što su skupine relativno male, upisano je 12 do 15 djece u jednu jasličku skupinu a u praksi ih rijetko ima više od 10.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    116

    Početno

    tami25 - zivi bili pa vidjeli! ja to nekak ne mogu vjerovat jer znam da se odgojitelji dosta bore za to i do sad nikom nis.. a, nadam se da ce to uistinu zazivjet!!

  15. #15
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    Barbi, i kod nas je tako.

    Cure, jasno vam je da kad se taj novi standard počne primjenjivati, još će više djece ostati bez mjesta u vrtiću.

  16. #16
    Tami25 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    477

    Početno

    moralo bi zaživjeti. ali i ja se bojim ovoga što kaže lucija.
    ili to, ili će se zaposliti više odgajatelja i povećati broj grupa, no to bi vrlo lako moglo značiti i skuplju cijenu vrtića koju plaćamo mi roditelji.

  17. #17
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    Pitanje je koliko je realno očekivati da će se povećati broj grupa, barem u Zagrebu. Kapaciteti su već i sada "naknap".

  18. #18
    Tami25 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    477

    Početno

    ah, stalno najavljuju gradnju novih vrtića. pa da vidimo i to.
    ma, ni meni nije baš jasno kako oni to misle provesti taj novi normativ, vidjet ćemo...

  19. #19
    otocanka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Postovi
    599

    Početno

    32 djece (dob 4-5-6) = jedna teta

    Ako dođe inspekcija jedino što mogu napraviti je "izbaciti" 7 (ili više) djece iz grupe jer prostora za širenje nema i novi vrtić nije u planu. :/
    I ovako svake godine ostane blizu 100-tinjak neupisane djece.

  20. #20
    leptiric_zg avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    238

    Početno

    neće odgojiteljice dobiti posao, već se djeca neće upisivati... Ne mogu natiskati djecu u prostor koji ne može izdržati određeni broj djece, koliko god odgojitelja bilo... Neće upisivati djecu.

  21. #21
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    Citiraj "leptiric_zg prvotno napisa
    ... Neće upisivati djecu.
    To je najjeftinije rješenje.
    Prostori su ionako pretrpani. Mislim da je normativ 65m2 po grupi. Leptirić, je li tako? Ako je onda naša grupa i sad premala.

  22. #22

    Datum pristupanja
    May 2004
    Postovi
    823

    Početno

    Nema normativa veličine prostora već je određeno 3 m2 za vrtičko dijete i 5 m2 za jasličko dijete i još je ograničeno po brojem djece po skupinama, Tako da i u najveći prostor ne može se staviti djece više od normativa. ZAključak -puuuno manje djece će se upisivati u vrtić, pogotovo u jaslice. Ona djeca koja će biti u vrtičkom sustavu biti će im prekrasno, ali puuuuuno djece pogotovo jasličara ostat će bez mjesta :/

  23. #23

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    116

    Početno

    a ja bas citam te normative i cini mi se da nisu bas najbolje slozili. po njima u mjesovitu grupu moze ici isti broj djece kao u cistoj grupi ˙(+-1dijete) sto mi se ne cini bas logicno obzirom da je puno teze raditi u mjesovitoj grupi, pogotovo od3-6g.. al, ko da se oni kaj su to slagali kuze u to s prakticne strane..

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •