Stranica 5 od 5 PrviPrvi ... 345
Pokazuje rezultate 201 do 208 od 208

Tema: Porodiljne naknade po novom zakonu - 2.dio

  1. #201
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj nina70 prvotno napisa Vidi poruku
    I ja sam već postavila isto pitanje na jednom podforumu i dobila odgovor da ako imam plaću 6000,00 kn na komplikacijama dobivam upravo toliko. Međutim, u NN novinama stoji malo nerazumljiva formulacija te sam ja shvatila da 100% plaću dobiva ona koja ima manje od 4.200,00 kn, a ona koja ima više može dobit maksimalno tih 4.200,00 i nešto kuna??? Ima milijun izmjena i dopuna zakona pa se ni ja baš ne snalazim a i nemam vremena na pretek da istražujem, tako da ste mi vi najbrža pomoć. Hvala unaprijed.
    puno plaću dobivaš samo prvih 6 mjeseci nakon poroda, dakle u vrijeme rodiljnog dopusta

    na komplikacijama dobivaš punu plaću jedino ako ti je ona manja od 4250kn (ili tako slično, kuna gore dole). ako ti je veća od toga onda je ovo maksimalni iznos kojeg možeš dobiti

    drugih 6 mjeseci nakon poroda (dakle, roditeljski dopust) dobivaš punu plaću ako je ona manja od 2660kn (isto kuna dole gore, ovisi o osnovici i mijenja se povremeno). ako je plaća veća od toga...nažalost dobivaš maksimalno taj iznos, tj. cca 2600kn

  2. #202
    Točka avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    659

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa Vidi poruku
    Za odgovor na tvoje pitanje mogu ti linkati jedan Zakon i još jedan pravilnik pa probaj prokopati. .... :green:

    Točka, koje je točno tvoje pitanje?
    Koji je tvoj slučaj?
    Mene samo zanima da li za prvih 6 mjeseci rodiljnog dopusta dobivam naknadu od max. 4250 kn, ili dobivam punu plaću, također da li za drugih 6 mjeseci dobivam max. 2600 kn neovisno o primanjima (koja su mi veća od navedenih iznosa)?

  3. #203
    Točka avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    659

    Početno

    Ispričavam se, vidim da je puntica odgovorila na moje pitanje. Hvala.

  4. #204
    nina70 avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2011
    Postovi
    1,123

    Početno

    Cure hvala. Meni uvijek treba više od jedne potvrde jer nije prvi put da od službenih osoba dobijem totalno krivu informaciju. Nažalost telefonom nam mogu reć šta hoće i nemaju nikakvu odgovornost, ali kad zatražiš njihovo ime odmah izgube samouvjereni stav
    He, sad su izbori i možda se još štošta promjeni u zakonu, nadam se nabolje Pošteno bi bilo da i trudnicama s manjom plaćom daju maksimum, a ne da u tom stanju brinu za egzistenciju, a i povećao bi se natalitet! Hvala još jednom....

  5. #205
    YoungMummy avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zapresic
    Postovi
    243

    Početno porodiljna naknada za oca

    Ja imam jednu specifičnu situaciju, i ne znam gdje da dođem do odgovora.
    Pa ako je tko čuo nešto u ovom stilu - molim pomoć!
    Ovako: radim u međunarodnoj organizaciji, na međunarodnom ugovoru i nisam uopće prijavljena u Hrvatskoj kao zaposlena niti nezaposlena osoba. Plaćam produženo mirovinsko, a zdravstveno imam preko supruga, kao član obitelji (ako je to za išta relevantno).

    Nakon poroda, prema svom ugovoru imam pravo na 4 mjeseca porodiljnog koji je plaćen sa strane moje tvrtke (odnosno organizacije), dakle nema potrebe da išta tražim od HZZO-a, niti planiram. Naredna 2 mjeseca ću kombinirati godišnji odmor/rad od doma/povremene dolaske u ured, a od 6. mjeseca djetetovog života planiram početi raditi, jer nemam mogućnost ostati duže na poroidljnom.

    Moj suprug bi uzeo porodiljni od 6. do 12. mjeseca djeteta. E sad slijedi pitanje - obzirom da ja neću koristiti nikakvu porodiljnu naknadu, da li on onda ima pravo na naknadu u punom iznosu plaće na period od 6 mjeseci? (bez obzira što bi taj dopust krenuo od 6. mjeseca djetetova života)
    Kakva je uopće procedura (za njega) u ovom slučaju obzirom da ja neću otvarati (obavezni) porodiljni dopust?

    Hvala!

  6. #206
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    da li on onda ima pravo na naknadu u punom iznosu plaće na period od 6 mjeseci?
    ne, jer je zakon isti za sve

    ostatak neznam...

  7. #207

    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Postovi
    111

    Početno

    Ako ima tu nekog, mene zanima slijedeće: rodila sam u siječnju prošle godine, sredinom veljače počelo mi je mirovanje radnog odnosa do treće godine života djeteta. Kako planiramo uskoro još jednu bebicu, zanima me kako će se npr. da ostanem trudna u npr. travnju obračunavati iznos moje naknade ukoliko ponovno budem na komplikacijama tj. koliko bi bio iznos te naknade, pretpostavljam da tada ne bih dobivala cijelu plaću jer bi se uzeli u obriz i ovi mjeseci tijekom kojih nemam primanja? Nadalje, zanima me ako ostanem trudna pred kraj godine, budući se gleda samo 6 mjeseci (ako dobro mislim) onda bih dobivala onaj minimalni iznos je li tako? KOliki je to iznos? 1600 kuna ili ipak bar malo više? I zanima me da li ako si sama uplaćujem staž ovih mjeseci koliko sam na mirovanju mogu išta promijeniti što se iznosa naknade tiče (ako uplaćujem minimalno što se može tj. nekih šestotinjak kuna)?

  8. #208
    ekoi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    501

    Početno

    Citiraj vesna72 prvotno napisa Vidi poruku
    da. bolovanje ulazi u staž i ispunjavat ćeš uvjet prethodnog staža osiguranja od 12 mjeeci.



    ukoliko se radi o rodiljnom dopustu koji se nastavlja direktno na komplikacije (ili je prekid manji od 30 dana) uzima se prosjek koji je povoljniji (bilo onaj izračunat prije otvaranja komplikacija - s tim da se s njega skida limit i priznaje satna osnovica navedana u R-1, bilo novi. ako je novi prosjek povoljniji, tada sama trebaš tražiti novi izračun jer ga hzzo ne traži po defaultu kad ide jedna naknada direktno na drugu)

    ako je prekid između bolovanja i rodiljnog veći od 30 dana, računa se novi prosjek.

    napominjem - to važi danas. da li će tako biti i za 6 mjeseci, ne mogu reći.

    Je li ovo vrijedi i danas?
    Naime, u trenutku otvaranja bolovanja zbog komplikacija u trudnoći imala sam 17 mj. isprekidanog rada u 2 godine pa su me stavili na minimalnu naknadu od 830 kn. Na komplikacijama sam sada već 4 mj. i biti ću još valjda do poroda, dakle još 2 mj. Eh sad me zanima ako mi ove naknade od 830 kn ne ulaze u prosjek za izračun porodoljne naknade, što će meni točno uračunati u prosjek? Molim za nekakav odgovor jer se bojim da ću za cijelo vrijeme porodiljnog dopusta i dalje dobivati samo 830 kn?!!! (Pa ko će živjeti od toga?!)

Stranica 5 od 5 PrviPrvi ... 345

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •