Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 208

Tema: Porodiljne naknade po novom zakonu - 2.dio

  1. #1

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    9

    Početno Porodiljne naknade po novom zakonu - 2.dio

    mene zanima konkretan odgovor u vezi moje situacije. u neprekinutom radnom odnosu sam od 02.05.2008. Na bolovanje uslijed kompl u trudnići sam otišla 10.12.08.Jasno mi je da nemem pravo na naknadu u iznosu od 4250 kn jer nemam 12 mj staža, nego samo 831 kn. al me zanima dali imam pravo na isplatu delimitirane rodiljne naknade kad otvorim rodiljni dopust koji bi trebala otvoriti u 6-om mjesecu budući da ću imati do tada 13 mj neprekinutog staža ( ako bolovanje ulazi u staž ). I ako imam dali mi se uzima prosjek plaća 6 mj prije nego su mi otvorene komplikacije.
    Unaprijed zahvaljujem na odgovoru

  2. #2
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno Re: Porodiljne naknade po novom zakonu

    Citiraj luce27 prvotno napisa
    mene zanima konkretan odgovor u vezi moje situacije. u neprekinutom radnom odnosu sam od 02.05.2008. Na bolovanje uslijed kompl u trudnići sam otišla 10.12.08.Jasno mi je da nemem pravo na naknadu u iznosu od 4250 kn jer nemam 12 mj staža, nego samo 831 kn. al me zanima dali imam pravo na isplatu delimitirane rodiljne naknade kad otvorim rodiljni dopust koji bi trebala otvoriti u 6-om mjesecu budući da ću imati do tada 13 mj neprekinutog staža ( ako bolovanje ulazi u staž ).
    da. bolovanje ulazi u staž i ispunjavat ćeš uvjet prethodnog staža osiguranja od 12 mjeeci.

    Citiraj luce27 prvotno napisa
    I ako imam dali mi se uzima prosjek plaća 6 mj prije nego su mi otvorene komplikacije.
    ukoliko se radi o rodiljnom dopustu koji se nastavlja direktno na komplikacije (ili je prekid manji od 30 dana) uzima se prosjek koji je povoljniji (bilo onaj izračunat prije otvaranja komplikacija - s tim da se s njega skida limit i priznaje satna osnovica navedana u R-1, bilo novi. ako je novi prosjek povoljniji, tada sama trebaš tražiti novi izračun jer ga hzzo ne traži po defaultu kad ide jedna naknada direktno na drugu)

    ako je prekid između bolovanja i rodiljnog veći od 30 dana, računa se novi prosjek.

    napominjem - to važi danas. da li će tako biti i za 6 mjeseci, ne mogu reći.

  3. #3
    anjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    3,849

    Početno

    nemam vremena iscitavati temu
    zanima me jel su komplikacije u trudnoci limitirane na max. 4250 ili ovise o visini place

  4. #4
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    ovise o visini plaće, ali gornji limit je 4.257,28 kn

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb- Dubrava, Špansko
    Postovi
    188

    Početno

    malo sam zbunjena, pa molim odgovor: kada se najranije/kasnije treba predati HZZO potvrda o plaći( obrazac R-1)
    U mom slučaju ako počnem koristiti rodiljni dopust 45 dana prije poroda( termin 24.08.) to pada na 10.07. , sukladno tome dali će mi u izračun naknade ući 12.mj 08- 05. mj 09. godine ili 01.mj 09.- 06. mj 09.? Bilo bi mi u interesu da uđe 12 mjesec 2008 kada sam imala znatno veću plaću nego što je primam ove godine, pa sam mislila ranijom predajom R-1 obraca iskoristiti veći prosjek
    Thanks na odgovoru

  6. #6
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    ući će plaće isplaćene u 1, 2, 3, 4, 5. i 6. mj. ove godine (a ne plaće za te mjesece. obično je isplata plaće za prosinac u siječnju. ne znam kako je kod tebe, ali računaju se isplate u 6 mjeseci koji prethode mjesecu u kojem se rodiljni otvara i ne možeš pomaknuti razdoblje ranijom predajom. ne budu ti primili papire ako nisu traženi mjeseci unutra)

    uzmi u obzir i da je novim zakonom otvaranje rodiljnog 28 dana prije termina, a 45 samo po preporuci ginekologa (nema više da sama biraš hoćeš li 45 ili 28 )

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb- Dubrava, Špansko
    Postovi
    188

    Početno

    vesna,
    hvala na brzom odgovoru

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb- Dubrava, Špansko
    Postovi
    188

    Početno

    zaboravih, kada treba predati papire u HZZO

  9. #9
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj Pingu prvotno napisa
    zaboravih, kada treba predati papire u HZZO
    čim prije kako bi ostvarila naknadu već u narednom mjesecu (odnosno tekućem, ovisno o datumu predaje dokumenata).

  10. #10
    icyoh avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    3,717

    Početno

    Imam pitanje za prijateljicu koja sjedi kraj mene ako netko zna: u porod. naknadu ulazi prosjek zadnjih 6 plaća zar ne?. Ona je u sklopu srednje (tj. 3.) plaće dobila stimulaciju pa joj je ta plaća duplo veća nego ostale. Inače kod njih u firmi 3x godišnje dobiju stimulaciju na plaću ako ostvare neke ciljeve tako da im je cca svaka četvrta plaća duplo veća.
    Kako će joj se računati prosjek? hoće li se stimulacija gledati kao plaća ili...?

  11. #11

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    23

    Početno pozdrav

    Cure,
    evo mene zanima onaj dio o otvaranju porodiljnog. Do sada je bilo da možeš birati od 28 do 45 dana prije termina, a kako je sada? U slučaju da si na komplikacijama mislim da automatski spadaš pod 45 dana zar ne?

  12. #12
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    Citiraj icyoh prvotno napisa
    Imam pitanje za prijateljicu koja sjedi kraj mene ako netko zna: u porod. naknadu ulazi prosjek zadnjih 6 plaća zar ne?. Ona je u sklopu srednje (tj. 3.) plaće dobila stimulaciju pa joj je ta plaća duplo veća nego ostale. Inače kod njih u firmi 3x godišnje dobiju stimulaciju na plaću ako ostvare neke ciljeve tako da im je cca svaka četvrta plaća duplo veća.
    Kako će joj se računati prosjek? hoće li se stimulacija gledati kao plaća ili...?
    hoće. pod uvjetom da su obračunati doprinosi (a trebali bi biti)

  13. #13
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno Re: pozdrav

    Citiraj enabacko prvotno napisa
    Cure,
    evo mene zanima onaj dio o otvaranju porodiljnog. Do sada je bilo da možeš birati od 28 do 45 dana prije termina, a kako je sada? U slučaju da si na komplikacijama mislim da automatski spadaš pod 45 dana zar ne?
    sada je 28, a iznimno (prema preporuci ginekologa) 45 dana prije termina.
    nema više "vlastitog izbora" - "ja bi 45 dana prije..."

    ako si na komplikacijama, spadaš pod 45 dana. ne automatski (ginekolog mora napisati mišljenje, dr opće prakse na to izdaje doznaku s drugom šifrom), ali spadaš.

  14. #14
    icyoh avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    3,717

    Početno

    Citiraj vesna72 prvotno napisa
    Citiraj icyoh prvotno napisa
    Imam pitanje za prijateljicu koja sjedi kraj mene ako netko zna: u porod. naknadu ulazi prosjek zadnjih 6 plaća zar ne?. Ona je u sklopu srednje (tj. 3.) plaće dobila stimulaciju pa joj je ta plaća duplo veća nego ostale. Inače kod njih u firmi 3x godišnje dobiju stimulaciju na plaću ako ostvare neke ciljeve tako da im je cca svaka četvrta plaća duplo veća.
    Kako će joj se računati prosjek? hoće li se stimulacija gledati kao plaća ili...?
    hoće. pod uvjetom da su obračunati doprinosi (a trebali bi biti)
    Hvala

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    623

    Početno

    Citiraj icyoh prvotno napisa
    Citiraj vesna72 prvotno napisa
    Citiraj icyoh prvotno napisa
    Imam pitanje za prijateljicu koja sjedi kraj mene ako netko zna: u porod. naknadu ulazi prosjek zadnjih 6 plaća zar ne?. Ona je u sklopu srednje (tj. 3.) plaće dobila stimulaciju pa joj je ta plaća duplo veća nego ostale. Inače kod njih u firmi 3x godišnje dobiju stimulaciju na plaću ako ostvare neke ciljeve tako da im je cca svaka četvrta plaća duplo veća.
    Kako će joj se računati prosjek? hoće li se stimulacija gledati kao plaća ili...?
    hoće. pod uvjetom da su obračunati doprinosi (a trebali bi biti)
    Hvala

    i ja imam isti situaciju, svaka tri mjeseca dobivam bonus na koji plaćam sve doprinose,prireze,poreze i sve što se može naplatiti

    ali rekla mi je kolegica koja se vratila sa porodiljnog da hzzo ne želi uvažiti ako imaš veliki skok u prihodima u jednom mjesecu.....pa su njoj navodno u firmi na prikazu prihoda taj bonus rasporedili na tri mjeseca.

  16. #16
    icyoh avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    3,717

    Početno

    Citiraj freya7 prvotno napisa
    Citiraj icyoh prvotno napisa
    Citiraj vesna72 prvotno napisa
    Citiraj icyoh prvotno napisa
    Imam pitanje za prijateljicu koja sjedi kraj mene ako netko zna: u porod. naknadu ulazi prosjek zadnjih 6 plaća zar ne?. Ona je u sklopu srednje (tj. 3.) plaće dobila stimulaciju pa joj je ta plaća duplo veća nego ostale. Inače kod njih u firmi 3x godišnje dobiju stimulaciju na plaću ako ostvare neke ciljeve tako da im je cca svaka četvrta plaća duplo veća.
    Kako će joj se računati prosjek? hoće li se stimulacija gledati kao plaća ili...?
    hoće. pod uvjetom da su obračunati doprinosi (a trebali bi biti)
    Hvala

    i ja imam isti situaciju, svaka tri mjeseca dobivam bonus na koji plaćam sve doprinose,prireze,poreze i sve što se može naplatiti

    ali rekla mi je kolegica koja se vratila sa porodiljnog da hzzo ne želi uvažiti ako imaš veliki skok u prihodima u jednom mjesecu.....pa su njoj navodno u firmi na prikazu prihoda taj bonus rasporedili na tri mjeseca.
    a to onda pretpostavljam ovisi o firmi. Možda da priloži nekakav dopis? Da je zaista dobila taj bonus, a ne da je greška.

  17. #17
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    firma ti ne bi smjela "rasporediti" bonus po mjesecima, jer i poslodavac mora biti u mogućnosti dokazati istinitost podataka, a hzzo-u nije problem provjetiri kad su doprinosi uplaćeni.

    u jednom periodu hzzo je odbijao masu stvari radi procjene da se radi o muljanju. a nitko (ili gotovo nitko) se nije žalio, jer se većinom zaista i radilo o muljanju.

    tipa ima 5 plaća po 2.000,00 kn i zadnju od 10.000,00. priznajem da bi i meni bilo čudno. treća veća plaća ne bi mi bila sumnjiva
    (ovo zadnje je moje osobno mišljenje )

    a službeno - ako odbiju, nek se žali. i nek navede da je takva i takva situacija, da je stimulacija određena tim i tim, da se radi o isplatama koje imaju svoj kontinuitet, a ne o jednokratnoj..bla-bla... nek ne odustaje, i MORA proći

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    623

    Početno

    mene ovo zaista zanima......

    Citiraj vesna72 prvotno napisa
    firma ti ne bi smjela "rasporediti" bonus po mjesecima, jer i poslodavac mora biti u mogućnosti dokazati istinitost podataka, a hzzo-u nije problem provjetiri kad su doprinosi uplaćeni.
    pa podaci su istiniti....tako da ne kužim zašto bi u tome bio problem...pogotovo kad znam koliko dobijem brutto, a koliko netto....
    jel znaš molim te kako bih to mogla riješiti???




    Citiraj vesna72 prvotno napisa
    tipa ima 5 plaća po 2.000,00 kn i zadnju od 10.000,00. priznajem da bi i meni bilo čudno. treća veća plaća ne bi mi bila sumnjiva
    (ovo zadnje je moje osobno mišljenje )
    ja imam fiksnu plaću, i po ugovoru imam pravo na bonus svaka tri mjeseca.......
    i neopisivo me živcira kad mi naplate sve poreze,uđem u 4 stup s time,prireze,mirovinski 1 i 2 stup i zdravstveno i onda kad bi mi trebalo to ući u prosjek za porodiljnu naknadu onda im je to čudno??? gamad......iritira me što toliko izdvajam za zdravsteno svaki mjesec, a drugih 6 mjeseci neću dobiti ni približno koliko me opale svake mjesec po brutto plaći

    Citiraj vesna72 prvotno napisa
    a službeno - ako odbiju, nek se žali. i nek navede da je takva i takva situacija, da je stimulacija određena tim i tim, da se radi o isplatama koje imaju svoj kontinuitet, a ne o jednokratnoj..bla-bla... nek ne odustaje, i MORA proći
    a koje je onda rješenje??
    a što onda da donesem platne liste od zadnjih 2,3 godina???


    vesna72, sorry što sam tebe citirala......nisam ništa uputila protiv tebe osobno

    samo me cijela ta situacija izluđuje.......

  19. #19
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    ma nema beda, nisam ja osjetljiva

    also, ne bi ti ih smjeli rasporediti drugačije nego kaj su isplaćene. ako je bonus isplaćen u recimo trećeme mjesecu - tak mora i pisati. a ne ga rascjepkati po malo na svaki mjesec da "bolje izgleda"


    rješenje je napisati tak kak su bile isplate. a ako njima ipak bude sumnjivo, onda se žaliti i priložiti sve te silne isplatne liste i dokazati da si u pravu.

    glupo je da ljudi koji jesu u pravu to moraju dokazivati na takav način, i da ih se (pre)često po defaultu smješta u muljatore, umjesto da im budu zahvalni kaj njihovi doprinosi iz bonusa pokrivaju još pokoju porodiljnu... iako sam svjesna zbog čega je to

    iritiraju nas iste stvari
    ok, mene još i neke dodatne

  20. #20

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    623

    Početno

    vesna72
    hvala puno

    moji u firmi su stvarno super i uvijek pokušavaju zakonski izvući najpovoljnije za nas......

    budem se raspitala u financijama kako će to riješiti.....

    ma nekako se pomiriš sa naknadom drugih 6mjeseci...po zakonu je i nemaš izbora, ali onda poludim kad ti ne daju u prvih 6 mjeseci ono što si uredno zaradio ....

    ka treba smanjiti to se radi bez prevelikih komplikacija, ali kad treba dati veću svotu nego što se to njima čini prihvatljivo to je problem.....


    hvala još jednom

  21. #21

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Možda ti pomogne kopija ugovora o radu, ako ti je u njemu navedeno pravo na bonus od svaka tri mjeseca.

    Jedan radnica kod klijenta iz firme gdje radim imala je sličan problem, kopija ugovora o radu je to riješila jer je tamo bilo vidljivo da povećana plaća nije izvanredna, nego je ugovorena.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    623

    Početno

    imam to u ugovoru, lijepo crno na bijelom :D
    bonusi stvarno lijepo povećaju prosjek :D

    ma luda sam stalno nešto dokazivati, naravno da zakoni i pravila postoje da ne bi ljudi zloupotrebljavali, ali me svejedn iritiraju ti sa hzzo

    još jedno pitanje kad nosim u hzzo potvrde zadnjih placa, nosim zadnjih 6.mjeseci?

  23. #23
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    da. upravno onako kako piše na obrascu.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    623

    Početno

    hvala

    do tog trenutka imat ću još hrpu pitanja

  25. #25
    icyoh avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    3,717

    Početno

    da se nadovežem - kaže mi prijateljica da su joj u HZZO-a rekli da nikakvi bonusi ne ulaze u obračun i da ako ne donese "normalnu" platnu listu da će zanemariti taj mjesec i računati da nije dobila plaću.
    Tu info je dobila preko telefona, sad ide uživo pitati i odnijeti papire. Pitat ću ju navečer detalje da ne ispadne da sam nešto krivo shvatila.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    623

    Početno

    samo poludim od takvih hzzo zakon....

    bum ih novine dala
    haha

  27. #27
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    prema zakonu o obveznom zdravstvenom osiguranju plaća je:


    Pod plaćom na osnovi koje se utvrđuje osnovica za naknadu plaće podrazumijeva se, u smislu ovoga Zakona, redovita mjesečna plaća osiguranika utvrđena u skladu s odredbama propisa o radu i drugih propisa o određivanju plaće, te naknada plaće isplaćena za vrijeme odsutnosti s rada (godišnji odmor, plaćeni dopust i bolovanje) koja se isplaćuje na teret pravne ili fizičke osobe kod koje je osiguranik zaposlen.
    prema propisima o radu

    Plaća obuhvaća osnovnu plaću i sva dodatna davanja bilo koje vrste koja poslodavac izravno ili neizravno, u novcu ili naravi, na temelju ugovora o radu, kolektivnog ugovora, pravilnika o radu ili drugog propisa isplaćuje radnici ili radniku za obavljeni rad.
    i ne može službenica ne telefonu hzzo-a odlučiti da bonus na koji je sve plaćeno i koji je određen ugovorom o radu nije plaća. mislim... može probati...

  28. #28

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    623

    Početno

    Citiraj vesna72 prvotno napisa
    i ne može službenica ne telefonu hzzo-a odlučiti da bonus na koji je sve plaćeno i koji je određen ugovorom o radu nije plaća. mislim... može probati...
    tako je !!!! :D

  29. #29
    Loryblue avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    napokon sam se vratila doma
    Postovi
    2,931

    Početno

    imam i ja jedno pitanje:
    ako po zakonu moraš otići na porodiljni 28 dana prije termina samoga poroda dobiva li se za tih 28 dana (računat ću kao mjesec) normalna plaća koju i inače imaš ili odmah padaš na onih 1600 i nešto kuna?

    konkretno:
    meni je termin 06.07. i po zakonu moram otići na porodiljni 09.06. (ako sam dobro izračunala)
    kakva me plaća sljeduje za taj 6. mjesec?
    šta mi je radit za ovih 6 dana 7. mjeseca dok ne rodim (ako sve bude u terminu)?

    i još nešto:
    može li mi netko (onako kao malom ditetu u vrtiću i step by step) kazat koja je procedura s HZZO-om, doznakama, prijavom.....kad rodim. i je li se triba bilo šta prijavljivat prije poroda na HZZO?

  30. #30
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    1. od prvog dana korištenja rodiljnog dopusta (dakle, uključujući i tih 28 dana prije poroda) dobivat ćeš naknadu plaće u iznosu 100% osnovice za naknadu (6-mjesečni prosjek plaće - u tvom slučaju prosjek plaća isplaćenih u periodu 12.mj.2008-05.mj.2009; pod uvjetom da ispunjavaš 12 mjeseci neprekidnog staža osiguranja)

    2. ovih 6 dana u sedmom mjesecu ne radiš ništa. odmaraš, uživaš i čekaš bebu

    3. step-by-step
    a) ginekolog određuje termin poroda i početak rodiljnog dopusta
    b) dr opće/obiteljske medicine izdaje izvješće o bolovanju (popularna "doznaka")
    c) poslodavac izdaje potvdu o plaći
    d) sa doznakom, potvrdom o plaći, zdravstvenom knjižicom, osobnom iskaznicom i iskaznicom tekućeg računa na koji želiš primati naknadu odlaziš u područni ured hzzo-a
    e) ispunjavaš izjavu majke (formular na hzzo-u) i tamo odmah možeš odlučiti da ćeš koristiti rodiljni dopust do 6 mjeseci starosti djeteta. ispunjavanjem izjave obvezuješ se hzzo-u u roku od 30 dana od dana rođenja djeteta dostaviti rodni list ili otpusno pismo iz bolnice, radi određivanja trajanja rodiljnog dopusta.
    f) ukoliko se odlučiš na neke promjene u korištenju - kombinacije majka/otac - i/ili raniji prekid - o tome obaviještavaš poslodavca i hzzo najmanje 30 dana ranije

    to bi bilo ukratko

  31. #31
    Loryblue avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    napokon sam se vratila doma
    Postovi
    2,931

    Početno

    Citiraj vesna72 prvotno napisa
    1. od prvog dana korištenja rodiljnog dopusta (dakle, uključujući i tih 28 dana prije poroda) dobivat ćeš naknadu plaće u iznosu 100% osnovice za naknadu (6-mjesečni prosjek plaće - u tvom slučaju prosjek plaća isplaćenih u periodu 12.mj.2008-05.mj.2009; pod uvjetom da ispunjavaš 12 mjeseci neprekidnog staža osiguranja)

    2. ovih 6 dana u sedmom mjesecu ne radiš ništa. odmaraš, uživaš i čekaš bebu

    3. step-by-step
    a) ginekolog određuje termin poroda i početak rodiljnog dopusta
    b) dr opće/obiteljske medicine izdaje izvješće o bolovanju (popularna "doznaka")
    c) poslodavac izdaje potvdu o plaći
    d) sa doznakom, potvrdom o plaći, zdravstvenom knjižicom, osobnom iskaznicom i iskaznicom tekućeg računa na koji želiš primati naknadu odlaziš u područni ured hzzo-a
    e) ispunjavaš izjavu majke (formular na hzzo-u) i tamo odmah možeš odlučiti da ćeš koristiti rodiljni dopust do 6 mjeseci starosti djeteta. ispunjavanjem izjave obvezuješ se hzzo-u u roku od 30 dana od dana rođenja djeteta dostaviti rodni list ili otpusno pismo iz bolnice, radi određivanja trajanja rodiljnog dopusta.
    f) ukoliko se odlučiš na neke promjene u korištenju - kombinacije majka/otac - i/ili raniji prekid - o tome obaviještavaš poslodavca i hzzo najmanje 30 dana ranije

    to bi bilo ukratko

  32. #32
    Loryblue avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    napokon sam se vratila doma
    Postovi
    2,931

    Početno

    Citiraj vesna72 prvotno napisa
    1. od prvog dana korištenja rodiljnog dopusta (dakle, uključujući i tih 28 dana prije poroda) dobivat ćeš naknadu plaće u iznosu 100% osnovice za naknadu (6-mjesečni prosjek plaće - u tvom slučaju prosjek plaća isplaćenih u periodu 12.mj.2008-05.mj.2009; pod uvjetom da ispunjavaš 12 mjeseci neprekidnog staža osiguranja)
    puno, puno ti hvala za detaljne upute step by step

    pod ovim 1. imam malu kvaku22 - neću imati neprekidnog radnog staža od 12 mjeseci. znači neću imati ni punu plaću.
    ako dobro kužim znači da ću za 6. mjesec dobiti odmah 1600 i nešto kuna plaće jer ću taj 6. mjesec biti na obveznom porodiljnom????

  33. #33
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    ako nemaš 12mj. staža, naknada ti cijelo vrijeme iznosi 1.663,00 kn.

    za 6. mjesec ćeš dobiti plaću od poslodavca za prvih par dana, te naknadu za 2o i nešto dana od hzzo-a (tako da to od hzzo-a ne bude 1.663,00 kn, nego toliko manje koliko si ispod 30 dana - cca 1.150,00 kn - onak od oka, ako si dobro izračunala datume. to nisam računala)

  34. #34
    Loryblue avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    napokon sam se vratila doma
    Postovi
    2,931

    Početno

    vesna hvala ti još jednom

  35. #35

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    25

    Početno

    imam pitanje ako mi netko moze odgovoriti....od 12.mj.-tj.od pocetka trudnoce sam na bolovanju zbog komplikacija.bila sam prijavljena zadnje 3 godine na min.placu(prije je to bilo i manje a u zadnje vrijeme oko 2800 kn.)naknada koja mi stize je uvijek oko 2200 kn,a ovaj mjesec cak i 2000 kn.zanima me kako oni to racunaju jer zadnjih 6 placa mi iznosi 2800 a stalno mi uplacuju manji iznos i hoce li kada predem na porodiljni i to jos pasti...ako netko zna,bila bih mu zahvalna...hvala.....

  36. #36

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    623

    Početno

    pa mislim da na komplikacijama ne dobivaš punu plaću??kaj ne

  37. #37
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    da, dobiva se 100% osnovice za plaću.

    osnovica je izračunata na bazi radnog sata.

    i iako mnogi imaju kod poslodavca fisknu plaću svaki mjesec, kod obračuna hzzo-a (koji je u ovom slučaju onak kak bi trebalo biti ) dolazi do izražaja razlika u broju radnih sati u pojedinom mjesecu.

    zadnja naknada ti je bila za veljaču. koja je mjesec s najmanje sati. otuda razlika.

    da pojednostavim. ako netko od poslodavca dobije svaki mjesec 2.000,00 kn (bez obzira imao mjesec 168, 176 ili 184 sata) - njegova satna osnovica je između 10,87 i 11,90 kn/sat unatoč tome što svaki mjesec dobije jednako. ako je nekakav prosjek recimo 11,39 to daje naknade hzzo-a u rasponu od 1.913,52 do 2.095,76. odnosno za veljaču koja je imaa 160 radnih sati samo 1.822,40.
    razlika između najviše i najniže naknade je čak 273,36 kn.

    sa rastom satne osnovice, rastu i razlike po mjesecima.

    to bi trebalo biti to

    p.s. a sama početna razlika između plaće od 2.800 i naknade:
    teorija a) ovih 2800 je otpriike minimalna plaća (ali u bruto iznosu) i to daje neto oko 2120 - otprilike kao i tvoja naknada
    teorija b) ako je 2800 neto - da bi ti i prosjek za osnovicu bio toliki, s obzirom na to da si od 12. mj. na komplikacijama, na toj plaći si trebala biti neprestano od svibnja prošle godine. spominješ da si dugo bila na minimalcu, i dovoljno je da ti je upao jedan-dva mjeseca minimalca da ti toliko sruši prosjek.


    a sad dalje
    na rodiljnom neće padati. može samo porasti, ukoliko bi ti novi obračun bio povoljniji. ali ako si od početka trudnoće na bolovanju, sumnjam u tu mogućnost. najvjerovatnije je da će ti naknada ostati ista, no to je još predaleka budućnost za raspravu

  38. #38

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    119

    Početno

    Da li mi može tkogod pomoći, Naime,zaposlila sam se i radila sam 3 mjeseca neprekidno,otišla na bolovanje i trebam roditi u 6mj. Pošto moram imati 12mj. neprekidnog staža,da li ako si sama platim staž unazad,što mislite da li bi mogla imati 100% plaću. Plaća u firmi mi je dosta velika,ima li koja slučaj kao i ja. Inače imam 12god.staža u prekidu od 10 mjeseci.
    Molim brzi odgovor jer doista se moram požuriti da si platim staž ako će me to spasiti.

    HVALA VAM

  39. #39

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    623

    Početno

    vesna72

    oprosti na smetnji, ali ti sveznalica :D

    na komplikacijama se dobiva "puna plaća"???
    pod punom mislim na onaj iznos koji ti izračunaju na osnovu radnih dana i cijene satnice??

    da li je tako i bolovanje??

    meni su rekli u slučaju komplikacija(ne daj Bože) da će mi plaća biti max nekih cca 4200??

  40. #40

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    623

    Početno

    Citiraj freya7 prvotno napisa
    vesna72

    oprosti na smetnji, ali ti sveznalica :D

    na komplikacijama se dobiva "puna plaća"???
    pod punom mislim na onaj iznos koji ti izračunaju na osnovu radnih dana i cijene satnice??

    da li je tako i bolovanje??

    meni su rekli u slučaju komplikacija(ne daj Bože) da će mi plaća biti max nekih cca 4200??

    sorry kaj quotam samu sebe.....

    koliko iznose ta osnovice??

    tj . limiti koje maximalno možeš dobiti

  41. #41
    uporna avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    3,848

    Početno

    freya, na komplikacijama je maximum 4250 netto pa jedino ako ti plaća nije veća od toga onda ćeš dobiti punu plaću.

  42. #42

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    623

    Početno

    Citiraj uporna prvotno napisa
    freya, na komplikacijama je maximum 4250 netto pa jedino ako ti plaća nije veća od toga onda ćeš dobiti punu plaću.
    veća mi je plaća puno....
    hvala puno.....

    ma nešto mi je palo na pamet, ne daj bože da nešto ne bude ok...pa da moram na bolovanje i komplikacije...pa da u tom užasu i strahu me još opale i po novčaniku......
    ta naknada mi ne pokriva ni ratu kredita.....

  43. #43
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    Citiraj TIGRICA prvotno napisa
    Da li mi može tkogod pomoći, Naime,zaposlila sam se i radila sam 3 mjeseca neprekidno,otišla na bolovanje i trebam roditi u 6mj. Pošto moram imati 12mj. neprekidnog staža,da li ako si sama platim staž unazad,što mislite da li bi mogla imati 100% plaću. Plaća u firmi mi je dosta velika,ima li koja slučaj kao i ja. Inače imam 12god.staža u prekidu od 10 mjeseci.
    Molim brzi odgovor jer doista se moram požuriti da si platim staž ako će me to spasiti.

    HVALA VAM
    mislim da te neće spasiti, tim više što se radi o relativno dugom prekidu (10 mjeseci) i kratkom vremenu u radnom odnosu iza toga.

    ali informacije koje imam su različite -nekoliko mama mi se javilo da su nakon mirovanja radnog odnosa dobile minimalnu naknadu unatoč uredno plaćenom stažu - čak nisu bile ni retroaktivne uplate.
    a neke su rekle i kako su s hzzo-a dobile informaciju da će im prosjek biti priznat :?

    pogledaj slične teme, ima ih dosta...

    i probaj zvati hzzo 0800 7979 ili im pisati na glasnogovornica@hzzo-net.hr

  44. #44
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    Citiraj freya7 prvotno napisa
    ma nešto mi je palo na pamet, ne daj bože da nešto ne bude ok...pa da moram na bolovanje i komplikacije...pa da u tom užasu i strahu me još opale i po novčaniku......
    ta naknada mi ne pokriva ni ratu kredita.....
    na žalost, u slučaju bolovanja naknada bi ti bila 4.257,28 kn bez obzira na visinu plaće. naknada je 100% osnovice (teoretski), ali ima i dodatak kako naknade isplaćene na teret hzzo-a ne mogu biti više od proračunske osnivice uvećane za 28% (osim naknade za rodiljni dopust).

    jedina koliko-toliko dobra stvar je da ti to bolovanje ne bi utjecalo na kasniju visninu naknade na rodiljnom dopustu. na roditeljskom - drugih 6 mjeeci - naknada će ti biti 2.660,08 kn (80% proračunske osnovice)

    think pink i nadaj se da budeš otvaranje rodiljnog dopusta dočekala na poslu

    p.s. nisam sveznalica. samo znam kaj ne znam i tamo se javljam samo kad druge pitam za savjet

  45. #45

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    623

    Početno

    Citiraj vesna72 prvotno napisa

    p.s. nisam sveznalica. samo znam kaj ne znam i tamo se javljam samo kad druge pitam za savjet
    ma o ovakvim stvarima sve znaš....

    hvala ti puno.....
    ma jučer smo nešto pričali i baš me to zainteresiralo u slučaju ne daj bože....
    ma radit ću do kraja, čak me i šefica počela štediti a ja se pobunila.....rekla mi da ne idem na neki kongres, a ja poludila.....

  46. #46
    uporna avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    3,848

    Početno

    freya7, samo ti uspori i nek te štede da se ne preforsiraš pa u nadi da ti neće bolovanje niti trebati, iskombiniraš još i godišnji i izgurat ćeš ti to. I meni je pad na 4250 malo :shock: ali što se može, beba je najvažnija a fala bogu kredit mi nije veći od toga.
    Ti vidi ako bi ti bilo lakše da svaki tjedan uzmeš koji dan godišnjeg tako da radiš 3 ili 4 dana a ostalo odmaraš - možda će ti to odgovarati.

  47. #47

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    623

    Početno

    Citiraj uporna prvotno napisa
    freya7, samo ti uspori i nek te štede da se ne preforsiraš pa u nadi da ti neće bolovanje niti trebati, iskombiniraš još i godišnji i izgurat ćeš ti to. I meni je pad na 4250 malo :shock: ali što se može, beba je najvažnija a fala bogu kredit mi nije veći od toga.
    Ti vidi ako bi ti bilo lakše da svaki tjedan uzmeš koji dan godišnjeg tako da radiš 3 ili 4 dana a ostalo odmaraš - možda će ti to odgovarati.
    hvala na savjetima....
    ma ja se ok osjećam....ali nešto smo pričali pa me eto zainteresiralo...da sam upućena....

    ma super su mi u firmi....

    planiram pola lipnja biti na godišnjem-to mi je stari....pa od cca 20.7. do 20.8. i vratiti se na 20 dana i onda redovni godišnji....

  48. #48

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    623

    Početno

    redovni porodiljni sam mislila

  49. #49
    Baby avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    321

    Početno

    Molim vas da mi pojasnite sljedeće: da li ispunjavam uvjet prethodnog staža osiguranja od najmanje 12 mjeseci rada bez prekida, neposredno prije početka korištenja rodiljnog dopusta, obzirom da sam u međuvremenu bila na komplikacijama u trudnoći (3 mjeseca)?

  50. #50
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj Baby prvotno napisa
    Molim vas da mi pojasnite sljedeće: da li ispunjavam uvjet prethodnog staža osiguranja od najmanje 12 mjeseci rada bez prekida, neposredno prije početka korištenja rodiljnog dopusta, obzirom da sam u međuvremenu bila na komplikacijama u trudnoći (3 mjeseca)?
    da. bolovanje se broji pod staž osiguranja.

Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •