Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123
Pokazuje rezultate 101 do 147 od 147

Tema: Povrće na balkonu...

  1. #101
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    to je umjetno gnjojivo?

  2. #102
    ZAUZETA avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    sisak
    Postovi
    588

    Početno

    mislim da da. Znam staviti i izmet od kunića oko biljke pa isto bude ok

  3. #103

  4. #104
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    umjetna gnjojiva ubijaju život u tlu (mikroorganizmi)

    toplo preporučam organski kompost:
    http://www.agroruse.si/index.php?opt...264&Itemid=363
    on na tlo djeluje probiotički (kao jogurt na naš želudac)

    samo sa tim sam podgnjijila rajčice i tikvice (inače su to veliki potrošaći dušika) i rastu ka bllesavi, biljke izgledaju odlično: jake i zdrave

    ne vidim smisao u prihranjivanju vlastitog povrća sa umjetnim gnjojivima.. čemu trud kad takvo povrče možeš kupiti bilo gdje

  5. #105
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Uf, sad si pokrenula nešto zanimljivo. Nažalost, značaj mikroorganizama tla je prilično zanemarena tema, a od svih značajki jedina ozbiljno elaborirana je pH faktor (koji opet utječe na sojeve mikroorganizama prisutne u tlu).

    Baš me zanima, što misliš o (prečesto preporučivanom) termičkom tretiranju zemlje. Meni je to svetogrđe - sve što valja u zemlji pomre.

  6. #106

    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    725

    Početno

    evo mene padobranca, samo da se pohvalim da moje nagurane rotkvice napreduju, a i peršin je ugledao svjetlo dana!!

    Inače sadim iz čistog zadovoljsta, a peršin iz potrebe jer svaki malo zatreba samo malo i onda trči u dućan po 0,50 kn peršina

    mislim da sam malo nagurala rotkvice, ali nadam se da će bit nešto, a u budućnosti msilim da ću probat s rajčicama!!

  7. #107
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Baš me zanima, što misliš o (prečesto preporučivanom) termičkom tretiranju zemlje. Meni je to svetogrđe - sve što valja u zemlji pomre.
    naišla sam na površinsko spaljivanje tj. vručim zrakom se opare listovi neželjenih biljki (poznate kao korov) i onda one usahnu
    tlo se ne 'kuha', dođe kao požar preko tog područja
    a iz okolice vidim da iako je požar protutnjao , nije ubio život tla, sve životinje koje se uspiju zakopati na vrijeme prežive

    mikroorganizmi su ti 'vrtlari' zahvaljujući kojim biljke žive duge i zdravo

    ima knjiga 'Tajni život tla'
    toplo preporučam

  8. #108
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Moj mali vrt počinje pokazivati znakove manjka hranjivih tvari.
    Iako ja većinu stvari iskoristim dok su još super mlade za salatu ili zelene sokove, ono što je malo duže ostalo definitivno zaostaje u rastu. Listovi cikle su poflekavili. Nove isklijale biljke definitivno sporije rastu.
    Jedino paradajzi i dalje rastu ko ludi i sve je puno malih plodova.

    Sad sam dodala u tegle malo Ekognojida, pa ćemo vidjeti:
    http://www.sumoopskrba.hr/katalog/ar...ojid_15l_2544/

    Ne sviđa mi se jer su dosta velike grude unutra.

  9. #109
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    I da, imam i lisnih ušiju. Na cvijeću sam ih pošpricala jučer otopinom deterđenta za suđe. Ne znam još da li je djelovalo, ali čini mi se da izgledaju manje živahno.

    A gusjenice koje smo našli na paradajzu kao male bebe, sad držimo kao kućne ljubimce u kutiji i dajemo im svakako zelenje i sad su trostruko veće.
    Nikakva uvjeravanja da ih pustimo ili potamanimo ne pale kod podmlatka.
    Ogavne su.

  10. #110
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    ima knjiga 'Tajni život tla'
    toplo preporučam
    Hvala!

  11. #111
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    stajsko gnjojivo ... ne znam da li je odležalo minimalne 2 godine i postalo stajski kompost, on je odličan

    slabi imunitet biljke = bolesna biljka

    meni su uši napale paprike, podgnjojila sam ih Biopostom i nakon nekog vremena uši su otišle
    sad su na mahnama, ali tu nema pomoći, moja procjena je da imam sjemenje hibrida (baka dala), jer je ovo 2. generacija i jako malo ih je niklo i stabljike nisu baš u punoj snazi , non-stop bolesne

    a koprive ni za ljek .....
    reci mi 'prošlost' zemlje prije ov godine tj. šta je na njoj rađeno a šta nije

  12. #112
    ZAUZETA avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    sisak
    Postovi
    588

    Početno

    Ja se baš ne bunim puno protiv umjetnih gnojiva, povremeno i po potrebi, možda 1-2 puta u sezoni. ipak to nije isto što i herbicidi, fungicidi i sl. koji ubijaju nametnike, a time tretiraju povrće koje onda dilaju na placu. Kad idem u Zg iz Siska, a ono duž jako prometne ceste, sve pod salatom, kupusom, jagodama i od nedavno nektarinama, sve prskano + promet. Koma

  13. #113
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    problem kod umjetnih gnjojiva je što su umjetna: biljak ih ne raspoznaje, pa se zna prekrcati sa njima, pogotovo dušikom

    osim toga, umjetno gnjojivo ubija život u tlu, ne bogati ga nego osiromašuje
    od početka primjenja umjetnih gnjojiva (a proizvode se od sirovine tipa nafte) do danas njihova potreba na istom tlu je porasla za 20%, čitavu petinu

    u tlu postoji mikroflora, kao npr. u vagini,
    imaš miljon dobrih bakterija , koje dokle su u ravnoteži sve je ok i super
    pobij ih i imaš problem

    umjetna gnjojiva ispire kiša, i tako se truju podzemni izvori vode , zagađuju rijeke, bujaju alge...

  14. #114
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Gdje kupuješ Biopost?

  15. #115
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    vrtni centar, inače prodaju i razne sadnice, stabla, ukrasno kamenje, navodnjavanje ...

  16. #116
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    mi smo ove godine koristili neko briketirano konjsko gnojivo i ok je. ima tu eko licencu.

  17. #117
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Fidji prvotno napisa
    Moj mali vrt počinje pokazivati znakove manjka hranjivih tvari.
    Iako ja većinu stvari iskoristim dok su još super mlade za salatu ili zelene sokove, ono što je malo duže ostalo definitivno zaostaje u rastu. Listovi cikle su poflekavili. Nove isklijale biljke definitivno sporije rastu.
    Jedino paradajzi i dalje rastu ko ludi i sve je puno malih plodova.

    Sad sam dodala u tegle malo Ekognojida, pa ćemo vidjeti:
    http://www.sumoopskrba.hr/katalog/ar...ojid_15l_2544/

    Ne sviđa mi se jer su dosta velike grude unutra.
    Slično i kod nas - rukola se "izrasla" i uskoro ću je likvidirati. Sve ok, da je u vrtu, a ne na balkonu, sad bi bila u istoj fazi.

    Paradajzi su nam dozreli (prva tri ploda) i danas ih mislimo degustirati. Moram staviti slike...

    Od gnojiva zakopala sam na dno kopanjica (još u rano proljeće, prije nego sam i mislila da će to biti za povrće) naše jabuke s grunta koje su mi posmeđile i počele trunuti. Pokazalo se dobro. To i inače radim za cvijeće.

  18. #118
    smedja avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    863

    Početno

    Sad sam gledala prekrasan prilog u plodovima zemlje o povrcu u posudama....
    :D

    Cini se da nisam trebala tako rijetko saditi, ali znam barem za slijedecu godinu... Bas kazem mm kad cemo kupovati stan postojanje veeelikog balkona ce biti vazno (donedavno bi takve stanove krizala - preskupo a premalo iskoristivog prostora )

    Odusevio me... trazim na hrt-ovoj stranici prilog ali izgleda da nema...

  19. #119
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    mozda ovo kaj pomogne

    Citiraj Mukica prvotno napisa
    http://www.gardengirltv.com/

    Žena je genijalka po pitanju alternativnog vrtlarenja, a radi i filmiće o tome, mislim da je po profesiji režiserka. Razvila je cijeli novi nači vrtlarenja, temeljen na permakultur,i a namjenjeog urbanom okolišu

  20. #120
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Ima li još ekipe koja doma klija izdanke? Možda otvoriti novi topic?
    Naime, nisam već dosta vremena klijao ništa osim riže za GABA rižu, a natrčao sam na članak o klijanju heljde i komentare da je to superhrana. Pa me motiviralo. (ne treba ni balkon)

  21. #121
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Eeeeek, ja sam citala da klice od heljde nisu dobre jer pri klijanju razvijaju neki otrov prvih dana, obrati paznju na to. Inace ljeti ne uzajam klice. Imamo u vrtu toliko svjezeg povrca da ga ne signemo pojesti.
    Zimi kojesta uzgajam u obliku klica. Ali ne i heljdu.

  22. #122
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    I mi pustimo mungo grah da klije, ali to je zimski sport. Zanima me topic, ali ima za to vremena...

  23. #123
    gorka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    VG
    Postovi
    245

    Početno

    dizem ovu temu u rano proljece i podsjecam da nitko nije pripomenuo ljupčac koji je famozna biljka, a moze i na balkonu

  24. #124
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Trebam pomoć za lovor. Imam u tegli veliki lovor, koji je ljeti na balkonu, a zimi na negrijanim osvjetljenim stepenicama. Ove zime mu se na lišću pojavila neka plijesan. Zna li netko neki eko način spašavanja????

  25. #125
    Ivana B-G avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Vinkovci/Bec
    Postovi
    953

    Početno

    ima li tko sadnice i/ili sjeme jagode? neke domace mozda? ili gdje ima za kupiti....ovdje u slavoniji...?
    na mom balkonu jos nema nicega, ova zima je pretjerala.....
    Posljednje uređivanje od Ivana B-G : 21.03.2010. at 14:49

  26. #126
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa Vidi poruku
    gdje nadjete sjeme koktel paradajza, ja to nigdje ne mogu naci
    Nama izrasli u teglama medu cvijecem u koje smo stavili domaci kompost a iz cega smo naucili da gliste ne jedu sjemenke

    Evo cijelu zimu nam rastu na kuhinjskom prozoru, svako malo pa novi cvijet i za njim novi paradajzic

  27. #127
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    joj, bas ti zavidim

    vjerojatno bi trebala osusiti sjeme nekog kupljenog paradajzica, to mi je tek sad palo na pamet

  28. #128
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa Vidi poruku
    joj, bas ti zavidim

    vjerojatno bi trebala osusiti sjeme nekog kupljenog paradajzica, to mi je tek sad palo na pamet
    Nisam sigurna.... te biljke uzgojene iz sjemena druge generacije (pogotovo ako su hibridne) nemaju garantirane karakteristike. ALi probaj, nema tu nikakve štete.

  29. #129
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa Vidi poruku
    joj, bas ti zavidim

    vjerojatno bi trebala osusiti sjeme nekog kupljenog paradajzica, to mi je tek sad palo na pamet
    Slobodno možeš uzeti sjeme iz mini rajčica iz dućana, mojoj susjedi uredno rastu takvi . Ili jednostavno kupiti gotove sadnice na placu, nađe se toga na Trešnjevci i Kvatriću.
    Posljednje uređivanje od sirius : 21.03.2010. at 20:19

  30. #130
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Narastu bez problema. Mi ih svake godine imamo u vrtu samonikle. Budu sitniji nego oni u ducanu, ali ih klinci obozavaju.

  31. #131
    gorka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    VG
    Postovi
    245

    Početno

    ali ovi sitniji budu i slađi

  32. #132
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    a ovaj? kumato?

  33. #133
    gorka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    VG
    Postovi
    245

    Početno

    nedavno je spominjana neka udruga, cini mi se u frankopanskoj, koja ima autohtono sjemenje i valjda sadnice. jel zna netko o cemu pricam?

  34. #134
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Javi se nijma http://www.rustica.hr/
    Oni su bili organizirali razmjenu, tokom godine se sjeme može dobiti poštom.

  35. #135
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Evo čitam sjemena više nema, moraš čekati drugu godinu.

  36. #136
    gorka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    VG
    Postovi
    245

    Početno

    svejedno, hvala za link

  37. #137

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    194

    Početno

    Bok vrtlarice,
    Iako zivim u kuci i imam veliku okucnicu i vrt ove sam se godine odlucila pokusati vrtlariti po svojim balkonima. Sada se sigurno pitate zasto? e pa tako sto svih ovih godina vodim rat sa puzevima, koji cim nesto posadim dodju i pojedu, tako da me od mog mukotrpnog stihanja, kopanja i sadjena u jutro ne doceka nista....Pokusala bih sve kako da ih sklonim ali ne pomaze . I tako da cu ja ove godine pokusati sa balkonskim uzgojem i kako citam u rat sa zelenim gusjenicama i usima...ali ne odustajem od svoje zelje da napokon uspijem.

    Ono sto mene zanima od vas koje ste vec sadile paradajze, krastavce....koje ste velicine tegli koristile....
    Ja sam u Samobru i tu imam jedno mjesto gdje svake godine za cvijece uzimam pravu zemlju tj kompost. Ona ne nestaje samo tako iz tegli bez obzira kojom kolicinom je zaljevate.
    Jos me zanima je li tko sadio papriku onu debelu zelenu ili crvenu? Zna li kako da nabavim sjeme, odnosno kako se zovu(neko strucno ime) krastavci koji rastu u ogradu?

  38. #138
    ivano2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    1,165

    Početno

    Htjela bi posijati zelenu salatu u teglu na balkon - imate li kakve savjete oko vrste i načina uzgoja...i koliko salati treba da izraste?

  39. #139
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Obične žardinjere za cvijeće, dobar humus... vrijeme klijanja je navedeno na sjemenu, a možeš i flance kupiti, brže je. Ne znam koliko joj treba da izreaste, mjesec dana?

  40. #140
    ivano2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    1,165

    Početno

    Hvala! za flance nisam imala pojma ...vrtlar početnik

  41. #141
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Nema frke... i ja sam isto.

  42. #142
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Citiraj ivano2 prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala! za flance nisam imala pojma ...vrtlar početnik
    da, salati treba oko mjesec dana da izraste toliko da ju možeš presaditi
    flance imaš na tržnici, prodaju se za oko 20 komada/10 kuna
    upravo sam danas presađivala putericu u bašči, a nekoliko sam donijela na balkon i posadila u posudu
    ovo mi je prvi puta da sadim i na balkonu, a u posudu sam posadila i mrkvu, peršin i kopar (imam šumu kopra u bašči, a mrkvu i peršin je trebalo raščupati)
    gledam i mislim si kako bih mogla dovući još koju posudu (zapravo je teže dovući zemlju na treći kat), ali možda bolje da oladim od svega i vidim kako će biti ove godine
    Posljednje uređivanje od SikaPika : 24.05.2012. at 03:42

  43. #143
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    U dvorištu Zelene akcije u Frankopanskoj su izloženi stalci s razrezanim PET bocama poslaganim u redovima jedne iznad drugih u kojima su makarsvašta posadili. Boce su međusobno povezane cjevćicama i zalijeva se samo gornji red, a gravitacija obavi ostalo. To buja. Razmišljam kako je takav vertikalni vrt pravo rješenje za balkon.

    Tko je u Zagrebu neka to skokne vidjeti. Ako se sjetim ću to pofotkati (ako me netko ne pretekne)

  44. #144
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Citiraj gorka prvotno napisa Vidi poruku
    dizem ovu temu u rano proljece i podsjecam da nitko nije pripomenuo ljupčac koji je famozna biljka, a moze i na balkonu
    Gdje se nabavi ljupčac? Jako bih cijenila sjeme ili flance ove biljčice!

  45. #145
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Jučer je bilo u Lidlu. Vaza ljupčaca 9,99 kuna, a lijepa biljčica. Vjerujem da i na tržnicama ima.

  46. #146
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa Vidi poruku
    U dvorištu Zelene akcije u Frankopanskoj su izloženi stalci s razrezanim PET bocama poslaganim u redovima jedne iznad drugih u kojima su makarsvašta posadili. Boce su međusobno povezane cjevćicama i zalijeva se samo gornji red, a gravitacija obavi ostalo. To buja. Razmišljam kako je takav vertikalni vrt pravo rješenje za balkon.

    Tko je u Zagrebu neka to skokne vidjeti. Ako se sjetim ću to pofotkati (ako me netko ne pretekne)
    bilo bi to sjajno, da, da ja nemam štetočinu na balkonu
    prekjučer mi zatukla tek izniklu bundevu koju trebam presaditi u vrt
    samo čekam kako će poizvlačiti i ovo što sam posadila...
    rekla sam joj da ih mora samo dragati i pjevati im
    najgore je kad čeprka po zemlji i baca s balkona, a susjedi dolje suše veš

    ajd slikaj te boce pa stavi, baš me zanima
    gledam na njihovim stranicama, nema ništa

    a zanimljivo je i staviti kao neke vreće s džepovima na zid, u džepove zemlju, u zemlju biljku
    samo ne repu

  47. #147
    ivano2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    1,165

    Početno

    Može savjet koju zemlju kupiti za tegle - sadim i cvjeće i začinsko bilje - zemlju mislim onu na vreče iz Bauhausa (ili nekog drugog centra). Ako može točan naziv ..i što staviti na dno teglica za drenažu? (nemam baš pristup ni pjesku ni kamenčićima)

Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •