Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 66 od 66

Tema: Rodiljna briga ??? Roditelj izvan sustava rada???

  1. #51
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj tamara76 prvotno napisa Vidi poruku
    Bila sam prijavljena na birou prije 8 godina i od tada se nisam prijavljivala. Na zdravstvenoj knjižici mi piše nezaposlena osoba F115. Spadam li u osobe izvan sustava rada? Znači li to što se nisam prijavljivala na biro da sam izbrisana iz njihove evidencije i da mi mogu izdati potvrdu da nisam na birou?
    U smislu Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama, pripadaš roditeljima izvan sustava rada.
    Što se tiče evidencija na HZZ (burzi), mislim da se i dalje nalaziš u njima, no nemaš s osnove naknade za nezaposlenost nikakvih prava.

  2. #52

    Datum pristupanja
    Oct 2010
    Postovi
    4

    Početno

    hvala lijepa na odgovoru...znači da spadam u osobe van sustava rada?

  3. #53

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    127

    Početno

    Bok svima! Dakle ostvarila sam pravo na porođajnu naknadu kao majka izvan sustava rada, u rješenju mi piše da ću je dobivati godinu dana od rođenja moje bebe. Da li moram otići nakon 6.mjeseci predati još neke papire na HZZO ili ne? Ponavljam rješenje imam za godinu dana,tako da sam zaključila da ne, ali ipak pitam. Za svaki slučaj,...

  4. #54
    nataOS

    Početno

    Dali mi mozete rec koje papire treba prikupiti za produzenje primanja za rodiljnu brigu

  5. #55
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj nataOS prvotno napisa Vidi poruku
    Dali mi mozete rec koje papire treba prikupiti za produzenje primanja za rodiljnu brigu
    Mislim samo zahtjev, a to ćeš dobiti tamo.

  6. #56

    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    2

    Početno

    Postovani,

    molla bih vas ako mi mozete pomoci. Ja imam neprekidan privremeni boravak vec 5 godina u RH i u 8. mjesecu ove godine sam predala za stalni boravak i cekam rjesenje istog. Trebala bih roditi u 3. mjesecu 2011.god. ( znaci 6 godina cu biti u RH) i zanima me da li ja imam pravo na naknadu kao roditelj izvan sustava rada?. Zdravstveno sam osigurana, i nisam prijavljena na HZZ.
    Unapred zahvaljujem

  7. #57

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    127

    Početno

    Po propisima moraš ispuniti uvjet 5 godina trajnog boravka u HR,odnosno prebivališta,a ti imaš 5 godina privremenog boravka, tako da ne znam,...

  8. #58

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    127

    Početno

    Bok curke, htjela bi samo pitati, znači prošle godine mi je bila isplaćivana porođajna naknada od 1663 kune, odnosno naknada za majke izvan sustava rada. Da li mi imamo pravo na povrat poreza?

  9. #59
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj jošjednamama prvotno napisa Vidi poruku
    Bok curke, htjela bi samo pitati, znači prošle godine mi je bila isplaćivana porođajna naknada od 1663 kune, odnosno naknada za majke izvan sustava rada. Da li mi imamo pravo na povrat poreza?
    Normalno da imaš pravo na prijavu i obračun poreza na dohodak ako si ostvarila neke druge dohotke (npr. autorske honorare, ugovore o djelu, itd.., prihode od iznajmljivanja itd....) s osnove kojih je plaćen porez i prirez na porez na dohodak. Ovisno o uplaćenim porezima te tvojem osobnom odbitku, vidjet će se da da li imaš pravo na povrat.

    S druge strane, ako nisi ostvarila nikakav drugi dohodak s osnove kojeg je uplaćen porez i prirez, već primaš samo rodiljnu i roditeljsku naknadu, onda ne trebaš niti podnositi poreznu prijavu, jer nemaš što prijaviti, i nema ti se što niti obračunati, a samim tim niti vratiti.

  10. #60

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    131

    Početno

    imam kolegu u firmi čija žena je na burzi već 6mj a sada su saznali da je 2mj trudna. zamolili su poslodavca da je prijavi na minimalac kako bi imala naknadu kasnije, a on me zamolio da provjerim koliko to financijski utječe na naknadu.
    uglavnom, čitajući ovdje vidim da ona spada pod Roditelja van sustava rada što znači da u prvoj godini djetetova života dobiva 50% proračunske osnovice.
    mijenja li joj se išta ako je poslodavac prijavi na 3/6 mjeseci obzirom na to da ionako ima prekid u stažu?
    koja je najbolja opcija?

  11. #61
    talia7 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    466

    Početno

    Da li je netko u skorije vrijeme predavao zahtjev za naknadu po ovoj osnovi (majka izvan sustava). Što je potrebno od dokumentacije? Može li mi to suprug predati? U kom uredu HZZO-a se predaje?
    Hvala ))

  12. #62
    zadarmamica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    1,910

    Početno

    Podizem temu.i mene zanima dali su jos uvijek isti uvjeti i ista prava za roditelje izvan sustava?
    Znaci da nakon rođenja djeteta...u roku 30dana odem ga prijaviti na policiju i u zupaniju po rodni list i domovnicu.i na socijalno zdravstveno napraviti.onda predam i papire za porodiljni.

    Imam ja jos puno vremena ali volim biti spremna i vec sada brinem sto i kako.

    Hvala

  13. #63
    dunja&vita:-))) avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,891

    Početno

    Sve je isto.

  14. #64
    zadarmamica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    1,910

    Početno

    Citiraj dunja&vita:-))) prvotno napisa Vidi poruku
    Sve je isto.
    Hvala

  15. #65
    zadarmamica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    1,910

    Početno

    Evo mene opet
    Zanima me koje papire treba predati nakon djetetovog rođenja?
    I taj zahtjev...ima li ga kupiti u knjizari ili kako...dali moram sama nesto napisati?
    Hvala

  16. #66
    anabeg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,172

    Početno

    ZM, ja sam predavala papire po ovoj osnovi prije pola godine, ako nisi na birou triba ici isto na biro po potvrdu da nisi prijavljena, ustvari na socijalnom dobijes popis sto ti sve triba i za porodiljnu i za jednokratnu i zahtjev, po to moze i muz, ustvari sve ti moze samo muz osim na zupaniju.
    Posljednje uređivanje od anabeg : 14.06.2015. at 21:51

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •