Pokazuje rezultate 1 do 14 od 14

Tema: Dijete rođeno u izvanbračnoj zajednici

  1. #1
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno Dijete rođeno u izvanbračnoj zajednici

    Ukoliko je dijete rođeno u izvanbračnoj zajednici, te ukoliko je u rodni list upisan otac, onda majka treba pred nadležnim Centrom za socijalnu skrb pokrenuti postupak radi donošenja odluke o dodjeli djeteta majci na skrb i odgoj.

    To je važno iz razloga što onda majka ima odluku da je dijete dodijeljeno njoj, ne mora suglasnost roditelja niti za vađenje putovnice niti za bilo koj drugi pravni posao za koji se traži suglasnost roditelja.

    Ujedno se tom odlukom (rješenjem) može odrediti način odvijanja kontakata između djeteta i oca, kao i visina uzdržavanja (alimentacija).

    Ukoliko otac ne želi priznati dijete, po pozivu Centra za socijalnu skrb, da se izjasni da li priznaje dijete, u tom slučaju majka mora utvrđivati očinstvo pred nadležnim Općinskim sudom, te ponovno tražiti odluku o dodjeli djeteta njoj na skrb i njegu, tj. odgoj.

    Pokretanje postupka radi dodjele djeteta nije obavezno, međutim, mogu se javiti problemi kada npr. majka želi izvaditi putovnicu, a u međuvremenu otac odseli, ne zna se gdje je ili jednostavno ne želi dati pristanak radi vađenja putovnice.

  2. #2
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    mukice prava si enciklopedija za nas jednoroditeljske odnosno buduce jednoroditeljske obitelji. U TO IME KLICEM,HVALA,HVALA
    hehehehe ovo jednoroditeljska obitelj mi zvuci puno njeznije od samohrana majka
    -----------
    moja beba i ja se ocekujemo ugledati 8.4.2004.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    jer ja ispunjavam kriterij za bit na tvojem dijelu foruma?

  4. #4
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    Stray... NE ISPUNJAVAS!

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    48

    Početno

    ha ha mi smo upravo danas dobili putovnicu (tata nam nije upisan u rodni list, pa smo to išli obaviti dok još možemo sami, dok se ne upiše)

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    pardon, ali mi cemo se roditi u izvanbracnoj zajednici

    :D :D :D :D :D :D :D

  7. #7
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    petrunjela zar je to stvarno istina da On moze zabranit da bebac dobije putovnicu

    kako to da si se odlucila da ga ne upises kao oca
    pitam jer ja ne znam sto bi napravila
    znam da imam jos vremena,ali vec sad razmisljam o tome
    ------------------------------
    bebac/ica 8.4.2004

  8. #8
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa
    pardon, ali mi cemo se roditi u izvanbracnoj zajednici

    :D :D :D :D :D :D :D
    izvanbračna zajednica nije isto što i JEDNOroditeljstvo :wink:

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    pa sorci, pogle naslov topica



    btw u nizozemskoj otac nema nikakva prava, mama odredjuje ime, prezime i on ne moze apsolutno nista bez moje suglasnosti dok ja ne trebam nista od njega za donijeti bilo kakvu odluku (recimo ime alibaba)

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    422

    Početno

    Čekaj malo stray, pojasni mi zadnji post. Otac nema nikakva prava u bračnoj ili izvanbračnoj zajednici????

    Malo bi mi bilo čudno da otac nema prava u bračnoj zajednici, Nizozemska je članica Europske unije od osnivanja i propise je uskladila sa propisima EU.
    Vjerojatno misliš na izvanbračnu zajednicu

    Pa niti u RH nitko ne može, niti neće natjerati majku da se izjasni o imenu oca, ako ona to neće. U tom slučaju isto otac nema nikakva prava jer pravno ni ne postoji.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    48

    Početno

    Citiraj tweety prvotno napisa
    petrunjela zar je to stvarno istina da On moze zabranit da bebac dobije putovnicu
    __________________________________________________ ________

    ne zabraniti, ali mi može raditi probleme, otezati sa odlaskom na policiju, i slično. Npr. kada je trebalo upisati dijete u MUP, zači mjesto prebivališta, onda sam ga molila danima da to obavimo, jer tek kada ga upišem mogu dobiti zdr.iskaznicu, a trebali smo ići na prvi pregled.
    Tek sam poslije skužila da ako nije upisan na rodnome listu, da ga netrebam za ništa.
    __________________________________________________ ___________

    kako to da si se odlucila da ga ne upises kao oca
    pitam jer ja ne znam sto bi napravila
    znam da imam jos vremena,ali vec sad razmisljam o tome
    ------------------------------
    bebac/ica 8.4.2004
    neznam kakva je tvoja situacija i neznam šta te muči, ali ja nisam ništa odlučila, nego je jednostavno otac mog djeteta aljkav pa se nije još upisao (meni tako više odgovara)ako kaj trebaš javi se ili na PP ili na mail.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    izvanbracnoj, mi zivimo skupa nevjencano. tu postoje bracna zajednica, registrirana izvanbracna zajednica i zajednicko zivljenje, tj. neregistrirana izvanbracna (to smo mi)

    mats je unaprijed najavio bebu kao svoju (jer se na taj nacin beba automatski pise sa njihovim drzavljanstvom, u slucaju da prijavljuje bebu nakon poroda beba mora proci kroz postupak naturalizacije da bi dobila pasos, to traje 5 godina i kosta za poludit). prezime sam pristala da ima njegovo jer skvadra ovdje stvarno ima problema sa izgovaranjem mojeg prezimena, i premda duboko vjerujem da je mama vaznija i da beba treba imati mamino prezime, na kraju price sam zakljucila da je za bebu jednostavnije da ima njihovo prezime posto ce ziviti ovdje.

    a on recimo ne moze otici sam i prijaviti bebu pod imenom kojim hoce, premda se vodi ko tata. ja sam ta koja odlucuje o svemu, on bez moje suglasnosti ne moze nista. ne znam tocno kako je ako on oce sam sa malim na put nekud u inozemstvo, ali ako ja putujem sa malim sama, negdje izvan nizozemske, to je ok, a ako smo vjencani a hocu na put sa malim trebam imati sa sobom dozvolu oca. (bar je takva iskustva imala moja poznata koja je iz jordana, za hr stvarno ne znam) zato sto sam ja hr drzavljanstvo a on ce imati nizozemsko (za hrvatsko jos opce nisam pitala koja je procedura i koliko kosta, ak je preskupo necu to ni delati)

    za konkretnija pitanja daj mi sto te bas zanima pa cu pitati na sluzbi za to na opcini (hrvatski mi je sve bolji koliko vidim)

  13. #13

    Početno

    Za putovanja jednog roditelja i djeteta je i u HR potrebna dozvola drugog ako su oboje upisani...mama mi radi u konzulatu RH u Stuttgartu, vidjela sam na svoje oči kad je morala rješavat takvu situaciju gdje je žena donijela tako očito falsificirani potpis oca djeteta da je bilo čisto neugodno što se barem nije potrudila...nije dobila putni list...

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    anci moja, zato smo mi izvanbracna zajednica pa ja radim kaj ja hocu.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •