Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 107

Tema: Krštenje djeteta nevjenčanih roditelja

  1. #1
    Banned
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    597

    Početno Krštenje djeteta nevjenčanih roditelja

    Prijatelj koji nikad nije stupio u bračnu zajednicu s majkom svog djeteta, u međuvremenu se i rastali, želio bi sada krstiti svoje dijete, međutim rečeno mu je u župnoj crkvi da prema crkvenom zakonu nema pravo krstiti dijete ukoliko nisu crkveno vjenčani.

    E sad u razgovoru s njime, prvo nisam mogao vjerovati da je Crkva tako kruta u zakonima, jer ispada po tome da čak niti djeca rastavljenih roditelja u novim bračnim zajednicama, nemaju pravo biti krštena, jer svi nanovo sklopljeni brakovi nisu crkveni. A kako nam je krenulo u društvu s rastavama ispada onda da će pola malih Hrvata ostat nepokršteno! jel to uistinu tako rigorozno ili je samo naletio na nekog rigoroznog svećenika?

    Ima li tko iskustva s time, da li je netko doživio slične neugodnosti i postoji li kakvo rješenje? Da li su možda neke druge župe blagonaklonije prema tome i progledavaju li kroz prste? Čovjeku bih stvarno volio pomoći, a ostao sam zatečen takvom krutošću crkvenog sistema i bez ikakve logične ideje za rješenjem.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    108

    Početno

    Nažalost,stvar je u svećeniku.
    Djetetu se ne smije odbiti sakrament krštenja. Bez obzira kakvi roditelji bili(rastavljeni,samohrani,debeli ili mršavi).
    To nije stvar bračnog stanja roditelja već se dijete riješava Istočnog grijeha.
    Ako se ne želi svađati sa svojim župnikom,neka ode u drugu župu i objasni stvar,naići će na razumnog svećenika koji će dijete krstiti.

  3. #3
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    ode u drugu župu

  4. #4
    Banned
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    597

    Početno

    Pa dobro onda ću preformulirat, ima li ko provjerenu informaciju u kojoj župi se u Zagrebu i okolici to može, jer ne može se ni u maminoj župi, ni u tatinoj, a imamo slučaj još jednog poznanika koji se oženio rastavljenom ženom (njemu je to prvi brak) sa dvoje djece i sad su dobili zajedničko treće, ni oni se naravno ne mogu, jer je brak sklopljen (jedino moguće) građanski. Isto su probali u dvije tri župe.

    Nisam nikad o tome prije razmišljao, ali stvarno mi se čini "pregazilo me vrijeme" takav stav crkve.

    i onda se sjetim onog slučaja Ivaniševićevih koji se provlačio po novinama svojevremeno, kad je Goran izjavio da se zbog takvog stava crkve koji izričito neda da im se kćerkica krsti, ako oni nisu vjenčani, seli van Hrvatske. Pa si mislim ak oni nisu uspjeli sa svim svojim vezama i kredibilitetom koji nosi, kak bi to jedan običan građanin uspio.

    Nekak mi se čini da nije baš sam da odeš u drugu župu i cik gotovo!

  5. #5
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ima ih dosta u Zg-u gdje se moze. U crkvi Majke bozje Lurdske u Zvonimirovoj je bilo moguce, ne znam je li jos uvijek jest. Tamo smo krstene sestra i ja (prije istinabog 20-ak godina), a u to vrijeme smo bili djeca rastavljenih roditelja, nevjencanih u crkvi. Poslije su krstili i brata, bez ikakvih problema (recimo prije 10 godina), a mama i ocuh takodjer nisu vjencani u crkvi.

    Nije to tako tesko naci, pogotovo za lovu. Vjerojatno je problem u bas toj jednoj zupi. Nedavno se frendica udavala u crkvi u koju po mjestu stanovanja NE pripada, a vjencavao ih je gostujuci svecenik iz druge zupe. Sve se moze. Samo treba pitati (i vrlo cesto ponuditi koju kunicu).

  6. #6
    njokica avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    245

    Početno

    Moja sestra i ja smo krštene iako nam se mama i tata nikada nisu crkveno vjenčali, a i mama mi je ateist. Krstile smo se kad sam ja imala 12, a sestra 10 godina i u prekrasnom nam je sjećanju ostalo. I sada i mi razmišljamo o krštenju naše curice, ali bismo to najradije obavili onda kad se bude bar malo mogla sjećati tog događaja. I MM je imao 16 goduna kada se krstio i obavio sve skupa - do krizme. Ni njegovi roditelji nisu crkveno vjenčani - tako da je često stvar u svećeniku očito :/

  7. #7
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,247

    Početno

    mi smo krstili sina prije 2 godine.
    nismo crkveno vjenčani i svećenik nije radio probleme oko toga.

    bitno je da kum/a ima sve sakramente. npr. ja ne mogu biti krsna kuma jer se nisam crkveno vjenčala.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    108

    Početno

    Djetetu se sakrament krštenja ne može odbiti.
    Naravno da se može krstiti,ali ne znam u kojoj župi jer smo mi vjenačni crkveno.
    A što se tiče "mita",tvoja je stvar ako ćeš donirati župu,nije obavezno.
    Mi smo dijete krstili u župi u kojoj sam ja krizmana i u kojoj sam živjela 20ak godina,nitko nije pitao zašto i kako.
    Isto sam vjenčana u maminoj župi jer u našoj nije bilo slobodnog termina.
    Svećenik jedino može odbiti krštenje ako smatra da dijete nećete odgajati u vjeri(a oni to misle čim niste vjenčani crkveno).
    Znači bilo bi dobro sjesti sa župnikom i objasniti mu razloge nevjenčanja u Crkvi,i zašto želite krstiti dijete.

  9. #9
    M&A avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    309

    Početno Re: Krštenje djeteta nevjenčanih roditelja

    Citiraj Tata! prvotno napisa
    Prijatelj koji nikad nije stupio u bračnu zajednicu s majkom svog djeteta, u međuvremenu se i rastali, želio bi sada krstiti svoje dijete, međutim rečeno mu je u župnoj crkvi da prema crkvenom zakonu nema pravo krstiti dijete ukoliko nisu crkveno vjenčani.
    Krstenje je sveti sakramenat,nije upis u plesnu skolu ili karate klub!
    Crkva ima zakone koje pravi vjernici postivuju.
    A ovaj tvoj ne samo da nije crkveno vjencan,nego nije nikako i jos su se i razisli!
    Mozda...da majka zatrazi krstenje za dijete(ako je majka primila sve sakramente osim vjencanja),prije bi joj udovoljili,ali bi dijete bilo krsteno na majcino prezime,kao vanbracno.

  10. #10
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno Re: Krštenje djeteta nevjenčanih roditelja

    Citiraj M&A prvotno napisa
    Crkva ima zakone koje pravi vjernici postivuju.
    A ovaj tvoj ne samo da nije crkveno vjencan,nego nije nikako i jos su se i razisli!
    Krsti se dijete ne roditelji. Kako su se krstili prvi kršćani kojima roditelji garant nisu bili crkveno vjenčani?

  11. #11
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Ne hvatajte me za riječ, ali neka probaju u Petrovoj crkvi. (onoj u Vlaškoj)

  12. #12
    M&A avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    309

    Početno Re: Krštenje djeteta nevjenčanih roditelja

    Citiraj Cubana prvotno napisa
    Kako su se krstili prvi kršćani kojima roditelji garant nisu bili crkveno vjenčani?
    Krstili su se kao odrasle osobe.Ni Isus nije bio beba kad se krstio.
    I danas crkva dozvoljava krstenje odraslih i u tom slucaju nije bitno ni koje su ti vjere roditelji ni jesu li sklopili crkveni brak.
    Uvjet je da nisi krsten u nijednoj drugoj vjeri,jer ne moze se krstiti vec krstena osoba.

    Krsti se dijete ne roditelji.
    Da i bas zbog toga sto je malo i ne moze odlucivati,roditelji su oni koji na svoja ledja uzimaju obavezu o odgoju djeteta u duhu vjere,biraju mu za krsno ime neko od katolickih imena,koje moze biti potpuno razlicito od civilnog imena.
    Kasnije,sakramentom krizme (potvrde) dijete potvrdjuje svoju vjeru,pripadnost katolickoj crkvi,tj. ono sto za sto su se roditelji obavezali u njegovo ime na krstenju.

  13. #13
    mirje avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    763

    Početno

    Prvi kršćani su se krstili kao odrasli ali su prije toga prolazili razdoblje katekumenata. Krštenje djece podrazumijeva katekumenat poslije krštenja a što jamče roditelji djeteta koje se krsti te kumovi. U tome leži sav župnikov "bezobrazluk".

    Ostalo je već sve fm lijepo opisala i dala konkretne savjete


    A "kunica" koju davate župniku prilikom sakramenta propisana je i niste dužni dati više ukoliko ne osijećate to kao dobrotvorni prilog za župu jer biste dotičnog mogli prijaviti biskupu s druge strane župnik po svojoj savjesti može vjernika osloboditi takse

    ... i mislim da dragi fratri iz Zvonimirove nebi bili sretni da pročitaju post od Kaae

  14. #14
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno Re: Krštenje djeteta nevjenčanih roditelja

    Citiraj M&A prvotno napisa
    Da i bas zbog toga sto je malo i ne moze odlucivati,roditelji su oni koji na svoja ledja uzimaju obavezu o odgoju djeteta u duhu vjere,biraju mu za krsno ime neko od katolickih imena,koje moze biti potpuno razlicito od civilnog imena.
    Kasnije,sakramentom krizme (potvrde) dijete potvrdjuje svoju vjeru,pripadnost katolickoj crkvi,tj. ono sto za sto su se roditelji obavezali u njegovo ime na krstenju.
    Hm, sad mi je jasnije. I logičnije.

  15. #15
    Banned
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    597

    Početno Re: Krštenje djeteta nevjenčanih roditelja

    Citiraj Cubana prvotno napisa
    Citiraj M&A prvotno napisa
    Crkva ima zakone koje pravi vjernici postivuju.
    A ovaj tvoj ne samo da nije crkveno vjencan,nego nije nikako i jos su se i razisli!
    Krsti se dijete ne roditelji. Kako su se krstili prvi kršćani kojima roditelji garant nisu bili crkveno vjenčani?
    Al što je najžalosnije (bez uvrede svim velikim vjernicima) mislim da M&A ima doista pravo! Upravo se točno takvi odgovori dobijaju složbeno od svečeništva.

    Ma znam i ja onih beba koji su u košarama i cekerima krišom kršteni u gluho doba noći, zbog zadrtosti i netolerancije ondašnjeg sistema i sam sam takav primjer, al to je očito apsolutno nelegalna stvar koja i danas tu i tamo prolazi.

    Slažem se M&A da se Crkveni zakoni moraju poštivati, ali oni su tisućama godina već zastarjeli i evolucijom društvenih okolnosti odavno pregaženi. I da su imali svoj opravdani smisao u vremenima i okolnostima u kojima su nastajali. Jel znaš zašto muslimani briju stražnjice i peru ih vodom kao sveti ritual? iz čisto praktičnih razloga ondašnjeg vremena kad je kuran zapisivan, jer se arapi nisu vozili na kožnim sjedalima mercedesa ko danas, nego na dlakavim devama i u onim haljetcima svojima šta ne štite intimne djelove dodirivali i trljali direktno stražnjice na tu devinu dlaku i razvijale su se infekcije!

    hrpa crkvenih obreda je tako podređena zapravo čistim praktičnostima i uvjetima onoga doba, a sve se to uvelike izmjenilo!

    Pa zar ti je ugodno svaki puta se ispovijedati i osjećati se velikom griješnicom, zato što si vodila ljubav sa svojim dragim prije braka, i to još da samo s jednim. Zar nije to nonsense??? Doć tamo ispovjedit se, skrušeno usadit činjenicu da si griješnik, a znati da ćeš to svejedno i opet napravit čim izađeš i samo smislit dan kad ćeš opet doć na griješničku pokoru, da ti bude lakše!

    Krštenje djece u današnje vrijeme tolikih rastava brakova, postaje onda sa službenog stajališta njima nedopustivo, pa Crkva si sama time čini medvjeđu uslugu, jer će zbog nekorigiranih kriterija ostat automatizmom bez polovice vjernika, pa time i donatora. Malo karikiram, al ko će je financirat?

    Otišo sam s teme, neka praktična promišljanja me odvela nebu pod oblake, a ko zna nakon ovakvog buntovništa kaj me tamo čeka.

    No htio sam samo reći da sam svesrdnom zaslugom jedne forumašice na PP dobio zadovoljavajuće rješenje i konkretnu imenom i prezimenom pomoć za frendov problem. Hvala joj još jednom!

    Hvala svima na prijedlozima i savjetima.

  16. #16
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa
    Ne hvatajte me za riječ, ali neka probaju u Petrovoj crkvi. (onoj u Vlaškoj)
    Ta je bila nasa 'maticna', al nas gospon nije htio (mislim da bi sad, za lovu ili vino napravio bilo sto.

  17. #17
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj mirje prvotno napisa
    ... i mislim da dragi fratri iz Zvonimirove nebi bili sretni da pročitaju post od Kaae
    Kad pisem, ne razmisljam o tome hoce li netko biti sretan ili ne. Pisem ono sto znam, ili samo izrazavam svoje misljenje.

    Fratri iz Zvonimirove nemaju razloga biti nesretni. Nit' smo im nesto osobito placali, nit' su nas nesto trazili. Istina, ne sjecam se bas tih detalja svojeg krstenja jer mi je bilo 10ak godina, ali poznavajuci mamu i njene principe, sigurna sam da nikoga nije podmicivala. Ili sam, mozda, krivo procitala tvoj post? Pa bi, prema tome, fratri trebali biti nesretni jer su krstili troje djece nevjernika? Nis' mi jasno, ali nema veze, ionako je off topic.

    Frendicino vjencanje nema veze sa Zvonimirovom. S novcem ima.

  18. #18
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    ja sam krštena, a moji nisu crkveno vjenčani niti su išli u crkvu

    koliko je nama rečeno, bitno je da kum ili kuma budu vjernici

    djete muslimana, hindua, ateista .... se može krstiti
    prvi kršćani su bili židovi, rimljani, barbari, mnogobožci .....

  19. #19
    mirje avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    763

    Početno

    Kaae, ako već ne želiš dati on topic informacije, bar ne vrijeđaj i ne piši ono što ti padne na pamet. Optužuješ za mito i to otvoreno i konkretne osobe. Ili sam možda ja krivo pročitala tvoj post

    MGrubi, sve to teoretski stoji ali krštenje i svi drugi sakramenti prvenstveno su odraz i izraz vjere i potrebno im je pristupati u duhu vjere. Stoga, ne želeći preispitivati ničiju vjeru niti savjest, u ovakovim je slučajevima najbolje prvo razgovarati sa svećenikom i izraziti svoje namjere u smislu: zašto uopće želim da moje dijete bude kršteno.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    204

    Početno

    Krstila sam dijete u katoličkoj crkvi iako nisam vjenčana i dijete nema upisano ime oca u dokumente. Kada sam to rekla svećeniku, njegov odgovor je bio "Dobro". Nakon krštenja me pitao neke podatke za upis u knjigu krštenih. Između ostalih podataka ima i onaj o vjeri roditelja. Krštenje je dar, ne treba ga zaslužiti, niti dijete, niti roditelji. Čak i roditelji druge vjere mogu krstiti dijete u katoličkoj crkvi. Čini se da službeno tako stoje stvari, a ostalo su slobodne interpretacije pojedinih svećenika.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    316

    Početno

    Neka probaju kod Franjevaca, oni su nekako najliberalniji.

    Doduse, moram reci da se slazem sa M&A - vjernici postuju pravila - vjencaju se u crkvi i odgajaju djecu u vjeri, a upravo to znaci krstenje; odgajati dijete u vjeri.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    163

    Početno

    mislim da je za krštenje bitno da kum ili kuma imaju sakramente krštenja i potvrde, a ovo ti Tata! uistinu ovisi samo o svećeniku (ja bih ga prijavila biskupiji, imala sam sličnih iskustava, ali u vezi vjenčanja i dan danas kada se sjetim, žao mi je što to nisam učinila)...

  23. #23

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    Krstili smo dijete prije dvije godine kod franjevaca u zvonimirovoj. Nismo vjjenčani ni crkveno ni ikako, MD ima sve sakramente a ja ni jedan.

  24. #24
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj mirje prvotno napisa
    Kaae, ako već ne želiš dati on topic informacije, bar ne vrijeđaj i ne piši ono što ti padne na pamet. Optužuješ za mito i to otvoreno i konkretne osobe. Ili sam možda ja krivo pročitala tvoj post
    Osim prepucavanja s tobom, sve sto sam napisala je on topic. Uvrijedila nisam nikoga, osim ako je nekom bila namjera tako se osjecati, tj. traziti nepostojecu dlaku u jajetu.

    Za mito ne optuzujem nikoga, vec iznosim cinjenice koje znam. Meni ni iz dzepa, ni u dzep, a informacija moze nekome pomoci. Napisala sam ono sto znam, a sto ce i kako ce citatelji s informacijom, njihova je stvar. Svecenike ne rangiram vise od bilo koga drugoga (osobe ili ustanove) pa ako imam informaciju koja nekom moze pomoci, svavako cu je podijeliti.

  25. #25
    Banned
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    597

    Početno

    a lijepo su mi na jednom poslovnom seminaru objašnjavali da se obavezno izbjegavaju teme seks, vjera, politika i plaće... i eto vraga, živa istina...

    ajd sve je ok, nemojte se svađati, vjerska tematika je vrlo osjetljiva i može osobno vrlo povrijediti i ne treba se ovdje natjecati tko je veći vjernik i tko živi principjelnije po religijskim pravilima... siguran sam da nitko nije imao namjeru nikoga uvrijediti s namjerom, ako i jest nespretno nehotice nečija načela, neka bude u duhu kršćanstva i praštanja - oprošteno!

    pitanje je bilo sasvim praktične prirode i dobio sam sasvim praktičan odgovor!

    Hvala

  26. #26

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    črnomerec
    Postovi
    523

    Početno

    moj sin je kršten ali i moj uskoro bivši i ja smo imali malih problema oko Janovog krštenja jer mi nismo crkveno vijenćani a moj muž nije kršten s obzirom da je dijete iz dviju vjera . No naišla sma na jako dobrog svećenika koji je ipak ućinio iznimku i krstio malog Jana-Renata . Meni je jako bilo bitno da moj sinko bude kršten s obzirom da sma jako teško došla do mog sinka . Moja trudnoća je bila ravna čudu 9i zato sma željela da moj sinko bude kršten .
    Mislim da je krštenje djeteta stvar roditelja a manje crkve.
    Ja sam dvostruka krsna kuma i znam kolika je to obaveza , znam ada sma za čitav život na neki naćin druga majka svojoj kumćadi .


  27. #27
    mirje avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    763

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa
    Ta je bila nasa 'maticna', al nas gospon nije htio (mislim da bi sad, za lovu ili vino napravio bilo sto.
    :?


    Tata!, drago mi je da si došao do tražene informacije; tu smo da jedni drugima pomognemo Dakle, svatko tko prije nije kršten može biti kršten; važna je samo pozitivna nakana, zato smatram da je treba u ovakovim situacijama izožiti i objasniti svećeniku i da su odbijanja dijeljenja sakramenata, bez obzira kakav se dojam dobije na temelju nečijih komentara, iznimke a ne uobičajene situacije

  28. #28

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Ja uopće ne razumijem zbog čega bi nevjenčani roditelji htjeli krstiti svoje dijete :shock:

    Preobraćenje ili?

  29. #29
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj rena7 prvotno napisa
    Ja uopće ne razumijem zbog čega bi nevjenčani roditelji htjeli krstiti svoje dijete :shock:

    Preobraćenje ili?
    Zašto bi netko morao biti crkveno vjenčan? I zašto ako nije, a katolik je ne bi smio za svoje dijete tražiti sakrament krštenja. Moja majka je bila crkveno vjenčana i taj čovjek nije htio imati djecu. Razvela se (ne crkveno) i ponovo udala.
    I šta, sada, ja po tebi nisam sjela biti krštena :shock:

  30. #30

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Ja mislim o sklapanju braka po prvi puta i o krštenju djece iz tog braka. Mislim da je u tom smislu i bilo postavljeno pitanje autora posta. U situacije kao što je tvoja nažalost se ne razumijem i nisam u tom smislu niti pisala. Iako, kada bolje razmislim, razvedena žena (ili muškarac) ne bi smjela primiti ni svetu pričest na misi, ne može se ispovijediti, već samo joj svećenik može dati blagoslov, pa onda da li bi smjela krstiti svoje dijete, ne znam, ne znam stvarno. Savjest je jedno, a crkveni propis drugo, naše želje treće.... i savršeno je ako se to troje pomiri u jedno.

    Drago mi je da si krštena, BTB


  31. #31

    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    108

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa
    Citiraj rena7 prvotno napisa
    Ja uopće ne razumijem zbog čega bi nevjenčani roditelji htjeli krstiti svoje dijete :shock:

    Preobraćenje ili?
    Zašto bi netko morao biti crkveno vjenčan? I zašto ako nije, a katolik je ne bi smio za svoje dijete tražiti sakrament krštenja. Moja majka je bila crkveno vjenčana i taj čovjek nije htio imati djecu. Razvela se (ne crkveno) i ponovo udala.
    I šta, sada, ja po tebi nisam sjela biti krštena :shock:
    Tvoja majka se mogla i crkveno rastati ako taj čovjek nije htio djecu i ako joj je zatajio da ih može imati.
    Tako da se mogla i u crkvi ponovo vjenčati.
    Crkvena su pravila takva od pamtivijeka.
    Svećenik ne mora krstiti dijete ako posumnja da ga roditelji neće odgajati u vjeri,a ti roditelji su recimo nevjenčani,pa se postavlja sumnja da ne žive u vjeri.

  32. #32
    M&A avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    309

    Početno

    Citiraj rena7 prvotno napisa
    Ja uopće ne razumijem zbog čega bi nevjenčani roditelji htjeli krstiti svoje dijete :shock:
    Bilo bi zanimljivo cuti njihova misljenja :/

    Danas sam o toj temi pricala sa zupnikom,pa mi kaze da je i on krstio dosta djece iz takvih "divljih veza",cisto zbog djeteta da ne zivi nekrsteno kao zivotinja,u nadi da ce ga bar baka/kuma/netkoizmase nauciti kako se prekriziti i izmoliti ocenas.
    Ali isto tako kaze da vecinu tih roditelja,a i djece vrlo rijetko,gotovo nikako ne vidi na svetoj misi
    I onda kad dodje vrijeme za prvu sv.pricest,takvi roditelji padnu kao padobranci - i oni bi "to" za svoje dijete.
    Kao da umjesto hostija dijele smoki.
    Ni ja ne kuzim takve roditelje!
    Cak i ako zi zaglibio pa nisi crkveno vjencan,cak i ako imas vanbracno dijete,ako si razveden...mozes prisustvovati svetoj misi,naravno bez ispovijedi i pricesti,pa odvedi onda to dijete na misu.
    I isprica mi zupnik jedan njegov nedavni dogadjaj : jedno takvo krsteno dijete iz "divljeg braka",krenulo po prvi put kao devetogodisnjak na vjeronauk da bi moglo primiti Prvu Sv.pricest.
    I dok im je pricao na vjeronauku o svetoj pricesti,dijete mu rece - da su ljudi u crkvi ljudozderi,jer u onom keksu (hostiji) jedu Isusa!
    Naravno sastav "Moja Prva Sv.pricest" je napisao u stilu,bio u crkvi,bilo puno ljudi,bilo dosadno...ali je imao super odijelo,bila proslava u restoranu,puno gostiju,dobio poklone,lovu...ni rijeci o tome da se raduje sto je primio sveti sakramenat !

  33. #33
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    [/quote]
    Tvoja majka se mogla i crkveno rastati ako taj čovjek nije htio djecu i ako joj je zatajio da ih može imati.
    Tako da se mogla i u crkvi ponovo vjenčati.
    Crkvena su pravila takva od pamtivijeka.
    Svećenik ne mora krstiti dijete ako posumnja da ga roditelji neće odgajati u vjeri,a ti roditelji su recimo nevjenčani,pa se postavlja sumnja da ne žive u vjeri.[/quote]

    Dobro, da li to da je netko kršten i ima sve sakramente garantira da živi svoju vjeru. Znam slučaj gdje je cura koja je pobožna i ima sve sakramente jedva našla svećenika koji bi ju vjenčao samo zato jer joj je budući bio anglikanac. I sada kada je trebalo krstiti djecu netko je mogao to navesti kao razlog (muž druge vjere). Iskreno mislim da u današnje vrijeme ima ljudi (svećenika) koji se ponašaju po onoj narodnoj -"najgori bogovi su mali bogovi". Malo su previše dobili krila, a zaboravili ono zbog čega su u stvari odabrali taj poziv. To bi mogla potkrijepiti i nekim drugim primjerima, ali neću.
    Ali na sreću još ima dobrih i poštenih svećenika, i zbog njih se Crkva još uvijek drži. Jedan od njih je i pokojni Papa.

  34. #34
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj M&A prvotno napisa
    Danas sam o toj temi pricala sa zupnikom,pa mi kaze da je i on krstio dosta djece iz takvih "divljih veza",cisto zbog djeteta da ne zivi nekrsteno kao zivotinja,
    Ovo mi je grozno za čuti :shock:

  35. #35
    M&A avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    309

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa
    Znam slučaj gdje je cura koja je pobožna i ima sve sakramente jedva našla svećenika koji bi ju vjenčao samo zato jer joj je budući bio anglikanac. I sada kada je trebalo krstiti djecu netko je mogao to navesti kao razlog (muž druge vjere).
    bez obzira sto nisu iste vjere,mogli su se bez problema crkveno vjencati (uz biskupov oprost od zenidbene zapreke razlicitosti vjere) i krstiti djecu kao i svi ostali parovi koji su sklopili crkveni brak

  36. #36

    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    202

    Početno

    Ja nisam vjenčana, ali dijete sam krstila bez ikakvih problema. Došla sam u župu kod svećenika, objasnila situaciju i rekla da želim krstiti dijete. I sama imam sve sakramente, osim vjenčanja. Svećenik je to primio najnormalnije, s osmjehom, i rekao da je najvažnija moja želja da dijete odgajam u vjeri.

    Moja školska prijateljica je udana u crkvi, ima dijete začeto nakon medenog mjeseca, sve po špagi. Njezina se mama mojoj žalila prije desetak godina da je dva puta do 20 godine njena kćer pobacila, tj. otišla na abortus. Danas nismo tako dobre, život nas je udaljio, ali izgleda mi kao dobra mama.

    I kako danas suditi koja je bolji vjernik, čije dijete "zaslužuje" biti kršteno? Mislim da je kod krštenja djeteta najvažnije da se to radi kad se i živi kao vjernik, a ne zbog baka, običaja ili sela...

  37. #37
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa
    Citiraj M&A prvotno napisa
    Danas sam o toj temi pricala sa zupnikom,pa mi kaze da je i on krstio dosta djece iz takvih "divljih veza",cisto zbog djeteta da ne zivi nekrsteno kao zivotinja,
    Ovo mi je grozno za čuti :shock:
    Da, fin neki župnik, svaka čast.

  38. #38
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj kina prvotno napisa
    Mislim da je kod krštenja djeteta najvažnije da se to radi kad se i živi kao vjernik, a ne zbog baka, običaja ili sela...
    Potpisujem u potpunosti.

  39. #39
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa
    Citiraj kina prvotno napisa
    Mislim da je kod krštenja djeteta najvažnije da se to radi kad se i živi kao vjernik, a ne zbog baka, običaja ili sela...
    Potpisujem u potpunosti.
    X
    zato mi nismo krstili malu
    iako smo vjenčani u crkvi
    neka sama izabere

  40. #40

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    Citiraj rena7 prvotno napisa
    Ja uopće ne razumijem zbog čega bi nevjenčani roditelji htjeli krstiti svoje dijete :shock:

    Preobraćenje ili?
    Prvo-ovaj buljeći smajlić ti stvarno nema tu šta raditi.
    Drugo-mislim da nije tvoje da razumiješ/ne razumiješ zašto bi netko krstio/ne krstio svoje djete.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Gita, ja sam samo dala odgovor na naslov ove teme. I sve dok ne vrijeđam druge korisnike foruma, ja na to imam pravo. Jesi li me razumjela? To što si se ti našla prozvana, ah... to je tvoj problem i riješi ga sama sa sobom, mene ostavi na miru.

    BTB, ugodna noć!


  42. #42
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    pa u pitanju je volja jednog rastavljenog roditelja, pričamo o jednoobiteljskoj zajednici i krštenju djeteta

    mislim da i vanbračna djeca (kakav je i sam Isusu bio) imaju pravo na krštenje

    svi smo mi grešnici i imamo pravo na pokajanje i vračanje natrag u vjeru

  43. #43

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    Citiraj rena7 prvotno napisa
    Ja uopće ne razumijem zbog čega bi nevjenčani roditelji htjeli krstiti svoje dijete :shock:

    Preobraćenje ili?
    Ovo je tebi odgovor na naslov teme? I ja se nisam našla prozvana obzirom da mene krštenje baš ne interesira.

  44. #44

    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    108

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    mislim da i vanbračna djeca (kakav je i sam Isusu bio) imaju pravo na krštenje
    Isus nije bio vanbračno dijete
    Marija je bila u braku s Josipom.

  45. #45
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    čitam - i ne vjerujem... :/

    da li osobe koje su dale ružne komentare (a ima ih) - sebe smatraju vjernicima??????

    moje vanbračno dijete kršteno je u remetama (nisam se trebala ni željela "preobratiti"), a krstio ju je divan čovjek. a kad sam željela krstiti moje dijete - rekao je da je to BOŽJE dijete (kao i SVA DRUGA djeca), i da nema nikakve prepreke za krštenje.

    bilo bi lijepo da ova tema ode u konstruktivnom pravcu (uputom svećeniku koji smatra da su sva djeca BOŽJA djeca), a ne prodikama .

    rena7, itekako vrijeđaš druge korisnike. npr. jednoroditeljske obitelji.
    no ja ću ti kao (iako neklasični) vjernik - oprostiti. griješiti je ljudski, opraštati...

  46. #46
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Nisam nikad čula da bi netko prigovarao krštenju vanbračnog djeteta, samo djeteta čiji su roditelji u braku koji nije crkveni.

  47. #47
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa
    Nisam nikad čula da bi netko prigovarao krštenju vanbračnog djeteta, samo djeteta čiji su roditelji u braku koji nije crkveni.
    ja jesam.

    btw - ti smatraš da je u redu tako diskriminirati djecu?

  48. #48

    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    202

    Početno

    U mojim je knjigama pisalo da joj je Josip bio zaručnik . Osim toga, vremena se mijenjaju, ljudi rastavljaju i opet sastavljaju... Za mene krštenje djeteta u vjerničkoj obitelji uopće ne bi smjelo biti upitno.

    Uostalom, nigdje nije propisano da se neko dijete ne smije krstiti. I djeca nevjenčanih u crkvi, i vanbračna, sva imaju pravo na krštenje. A od svećenika do svećenika ovisi kako će to u svojoj župi provoditi. Da moje dijete nije htio krstiti (ponavljam, bio je zaista ok, još je on mene ohrabrivao), ja bih inzistirala na pismenom obrazloženju, potkrijepljenom propisom. Osim toga, uvijek postoji viša instanca...

  49. #49
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj fm prvotno napisa
    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    mislim da i vanbračna djeca (kakav je i sam Isusu bio) imaju pravo na krštenje
    Isus nije bio vanbračno dijete
    Marija je bila u braku s Josipom.
    1. bila je zaručnica u trenutku začeča
    2.Josip nije biološki otac Isusa

  50. #50

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Ajde Sorciere izdvoji mi rečenicu u kojoj sam uvrijedila bilo koga. Ja čitam, ali ne nalazim.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •