Pokazuje rezultate 1 do 40 od 40

Tema: antidepresiv u trudnoći

  1. #1

    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    725

    Početno antidepresiv u trudnoći

    pozdrav svima. oprostite što otvaram novu temu, ali ono što sam našla je već zaboravljeno.
    pijem antidepresiv već pola godine radi anksioznosti, voljela bi ostat trudna li me strah radi tableta. naravno da ću se posvajetovat sa liječnikom ali naručena sam tek za mjesec dana, pa me zanimalo da li netko prolazi ili je prošao istu stvar i kako je to izgledalo?
    da li se u trdunoći može vratiti anksioznost?
    da li postoje neke tablete koje nisu opasne za trudnoću a mogu pmoći u slučaju da zatrebaju i sl?'
    puno hvala na odgovorima.

  2. #2

    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    725

    Početno

    šta baš nitko??
    mislim sva sreća da vas je malo ali da baš nitko?

  3. #3
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    a cuj, kasno je, ljudi spavaju

  4. #4
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    točkalice,
    moja kolegica s posla je ostala trudna (ne znajući) dok je bila na terapiji antidepresivima
    Kad je saznala da je trudna morala je prestat s terapijom
    Ja ti samo kao udaljeni promatrač mogu reći da je dok je radila imala epizode malo jače anskioznosti, dapače, znala se raspalakati na poslu, kao i prije nego je počela s tgerapijom, međutim, ja ne znam koja je njena točna dijagnoza bila, pa te ne bih htjela plašiti. Onako laički odokativno, ne bih rekla da je samo depresija bila u pitanju, bila je ili jaka depresija ili nešto malo ozbiljnije. Negdje sredinom trudnoće je otišla na komplikacije pa ne znam kako je dalje izgledalo
    Međutim znam da je rodila potpuno zdravo dijete, bez ikakvih "trdudničkih" problema
    Evo, nije neki svijetal primjer, ali napominjem da mi se čini da je kod te moje kolegice vjerovano bila ozbiljnija dijagnoza u pitanju
    Samo hrabro i sretno!

  5. #5

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    156

    Početno

    A koliko ti je doktor predvidio da bi trebala uzimati antidepresive ? Ja sam zbog anskioznosti također bila na antiderpresivima prije otprilike 3-4 godine. Uzimala sam ih 6 mjeseci i onda prestala , anksioznost se nije vratila i moram priznati da sam se pomalo pribojavala kada sam ostala trudna da se anksioznost ne vrati ali u trudnoći sam se osjećala fenomenalno (to je zaista "drugo stanje").
    Tako da mislim da ako nemaš neki teži oblik anskioznosti ili depresije da ne bi trebala imati problema ako prestaneš uzimati lijekove.
    teško je to procijeniti jer svaka je osoba drugačija , ali evo meni je stvarno sve bilo u najboljem redu .

  6. #6
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Najbolje da porazgovaras s ginekologom, a nakon sto cujes preporuke i sa psihijatrom, koji ce uskladiti ili promijeniti terapiju.

  7. #7
    hanumica fata avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Berlin
    Postovi
    389

    Početno

    tockalica, kao prvo je bitno to kako se ti osjecas trenutno (mozda je sest mjeseci terapije vec djelovalo?)
    kao drugo, kad ostanes trudna takodje ces da vidis kakvo je stanje kod tebe - kod nekih zena trudnicki hormoni isprave sve klinicke slike, dok se kod nekih (estimated 10% pregnancy population) simptomi pogorsaju i onda treba ostati na terapiji i ne imati nekog velikog straha od nje, jer rizik od ne-tretiranja je u tom slucaju veci od rizika da bi antidepresiv naskodio bebi.

    evo ti lijekovi koji su kompatibilni sa trudnocom (premda moras da kapiras da je sve samo uslovno receno i medicina jos uvijek uci na tu temu):
    citalopram (ponekad brendiran kao celexa)
    fluexetine (prozac)
    sertranile (zoloft)
    bupripion (wellbutirin) takodje ok

    MAO inhibitori a mozda i tryciclic depressants ja bih radije zaobisla.
    paroxetine (paxil) koji se cesto daje kod panic attacs, niposto! isto vrijedi za lithium (cesto je support therapy za anxiety i manic attacs)

    samo polako, bice sve ok! good luck

  8. #8

    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    725

    Početno

    na razgovor idem pri kraju mjeseca, tako da sam se malo obratila vamam jer niako dočekat taj razgovor. ona je rekla oko godinu dana a sada je točno polovica, a meni se tako ne da čekat do kraja.
    inače nakon što sam rodila prvo dijete, nakon par mjeseci je to počelo, preživejla sam sve napade panike, naučila živjet s njima i prebolila ih bez tabelta, snagom volje mogla bi reć. inače sam vesela i pozitivna osoba al to nešto te pokušava zavuć u čarobni krug negativizma al koliko god je grozno bilo nisam se dala. tek nakon 3,5 godine sam počela uzimat antidepresive jer sam uz anksioznost( koju sam prilično uspješno odmicala od sebe) imala prilično jake prisilne radnje ( slično tikovima). Taj dio ustvari pokušavamo riješit tabletama. sad nakon 6 mjeseci mogu reć da se psihički super osjećam a tikovi su se možda malo smanjili al ne pretjerano, a kako me prate pomalo oduvijek ( slabiji oblici) misilm da se neće ni riješit kroz tih 6 mjeseci, ali ih sad pokušavam sredit opet snagom volje i sama reć NE.
    zato sam mislila prestat ih pit, naravno u dogovoru s liječnikom preživjet trudnoću pa ako nedaj bože krene opet po zlu nakon poroda vratit se na njih. također bi se osigurala da tijekom trudnoće ako krene nagore ima nešto što bi evetualno mogla uzet. iako uopće ne želim razmišljat tako i neću. ipak samo da imam i tu opciju.

  9. #9
    hanumica fata avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Berlin
    Postovi
    389

    Početno

    Citiraj točkalica prvotno napisa
    na razgovor idem pri kraju mjeseca, tako da sam se malo obratila vamam jer niako dočekat taj razgovor. ona je rekla oko godinu dana a sada je točno polovica, a meni se tako ne da čekat do kraja.
    to sve zvuci dobro i super da imas situaciju pod kontrolom
    ja niposto ne bih prekidala sa terapijom na svoju ruku - sacekaj u svakom slucaju do razgovora sa ljekarom, pa cete zajedno da odlucite da li produziti do godinu dana ili polako prestati.

    sto se tvoje OCD dijagnoze tice, ako ti bude ponovo trebalo, u buducnosti su vjerovatno fluoxetine i sertraline neke od opcija, ali to samo ako ti se nadoveze jos neka indikacija (depresija - dakle ne melanholija nego bas full-blown, neki eating disorder etc).
    naravno, sve to uz neku dobru (i cestu) psihoterapiju, a znam da su neki prijavljivali da im je koristio autogeni trening, pomoc clanova porodice etc...
    ali drzim palceve da ostanes i dalje tako jake volje i pozitivna i da ti nista od toga ne bude trebalo! puno srece na putu do druge bebe

  10. #10

    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    725

    Početno

    ma neću ni ja prekidat na svoju ruku jer mi se dvaput dogoilo da ga nisam popila dva dana ( zaboravljivost) i drugi dan osjećam ko laganu vrtoglavicu onako jedan osjećaj u tijelu koji je teško i obijasnit.
    da vidiš imaš pravo ja ustvari imam dijagnozu OCD ( opsesivno - kompluzivni poremećaj) ja totalno zaboravila na to ime, ja pišem anksioznost . asve je to tu negdje samo se ja više trzam
    a morams e malo i našalit pa će brže proć!!!!!!!
    inače pijem lijek koji spada u Fluvoxamine.
    hvala vam na odgovorim, baš kad čitam ovakvu podrušku dođe mi drago
    iako misilm da će mi psihoterapeutica predložit da dovršim akd sam već na pola, vidjet ćemo što će bit, neću nagađat, samo da bude ok kako god.

  11. #11
    Teica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,274

    Početno

    Da ti dam podršku !

    Na moju veliku žalost, morala sam piti lijekove u trudnoći.

    Portal (iliti Prozac, to je isto) i Xanax.

    Nakon nekog vremena, Fevarin umjesto Potrala jer mi je Portal zatvarao apetit.

    A da sam imala jaki snagu volje - jesam! Ali na ne-dobro funkcioniranje neurotransmitera u mozgu, na moju žalost, nisam mogla utjecati.

    I [b]najvažnije: Terrica se rodila zdrava!

    Sve će biti OK !

  12. #12

    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    725

    Početno

    teice zanči pila si fevarin u trudnoći? ja ga sad pijem jedino njega u piočetku pola tablete dnevno a onda sam pitala da mi povisi na cijelu jer sam imala osjećaj da ne djeluje baš.

  13. #13
    Teica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,274

    Početno

    Jesam, pila sam Fevarin.

    Portal mi je zatvarao apetit, pa su ga zamijenili Fevarinom.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Ako ikako možete, izbjegnite antidepresive u trudnoći.

  15. #15
    hanumica fata avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Berlin
    Postovi
    389

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa
    Ako ikako možete, izbjegnite antidepresive u trudnoći.
    draga tanja_b, antidepresivi su nesto sto sigurno niko ne uzima iz dragosti i dosade. u svakom slucaju - mislim da ne donosi mnogo koristi davati neke konacne izjave u jednom ili u drugom pravcu ('uzimajte' ili 'niposto ne uzimajte')

    trenutna stvarnost je takva da nema konacnog konsenzunsa oko tog pitanja - fakat je da neke zene odu u mentalne i emotivne extreme u toku trudnoce, zapuste se i ucine stvari koje naskode bebi vise nego da su pod lijecnickom kontrolom uzimale antidepresant koji im odgovara.
    dakle, samo treba odvagati gdje su rizici veci tj. manji.

    u svakom slucaju, bilo bi dobro da oni koji imaju neku konkretnu i kvalitetnu informaciju da je podupru citatima, publikacijama, misljenjima strucnjaka etc, pa onda svako za sebe moze bolje da prosudjuje.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Nisam ni mislila da ih itko uzima iz dosade.
    Zato sam i rekla "ako ikako možete".
    A publikacije mogu citirati u ponedjeljak, kad mi budu pri ruci (trenutno ih nemam kod sebe).

  17. #17

    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    725

    Početno

    ma hvala vam cure na svemu. ma znam šta je tanja htjela reć, možda nije potkrijepila svoju rečenicu s ničim, ali naravno da težim tome da ne pijem ništa, ne znam kako bi si oprostila da se bebi nešto dogodi radi toga, zato i pitam za vaša iskustva da vidim kako je bilo ui trdunoći onima tko je prestao piti prije trudnoće i kako je prošlo onima koji su ih nažalost morali piti.

  18. #18
    BebaBeba avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Mali Lošinj
    Postovi
    1,859

    Početno

    Evo da dodam i svoje iskustvo, pila sam Portal i Hellex isto zbog anksioznosti, oko godinu dana, kada sam doznala da sam trudna sam prestala s uzimanjem i i dalje se osjecam odlicno, cak i bolje nego ikada prije, nemam vise problema s nicime, i smatram da mi ljekovi vise nece ni trebati.
    Mislim da te trudnoca, pogotovo ako zelis bebicu, skorz "preporodi"

    Sretno

  19. #19

    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    725

    Početno

    o super baš mi je drago čuti ovako pozitivne ishode. a ja jedva čekam razgovor za nekih 8 dana da čujem što će mi reć i kako ćemo se dogovorit!

  20. #20
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Nisu li nedavno na velika zvona dali da antidepresivi zapravo ne funkcioniraju?
    Bila je cijela afera s nekakvim likom koji je lažirao rezultate istraživanja i jako puno tih "lijekova" je prošlo proceduru odobravanja na foru lažiranih rezultata.

  21. #21

    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    725

    Početno

    da ti pravo kažem ne znam nisam čula. čujem da ljudima pomažu, sad sumnjam da je baš sve u psihi, meni recimo , a ne znam ni sama, osjećam se super, sad da li to ad poboljšavaju ili ne :? . glavni moj problem za sada nisu rješili, smanjilo se je, al prestalo nije. izričito kad ja sam odlučim NE onda uspjevam po par dana,a nadam se da će jednom preć i u zauvijek!

  22. #22
    BebaBeba avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Mali Lošinj
    Postovi
    1,859

    Početno

    Moj najveci problem osim anksioznosti i nedostatka samopouzdanja je bila trihotilomanija. i to sam vukla jedno 5-6 godina. Pokusavala se toga rijesit na sve moguce i nemoguce nacine ali nista nije pomagalo, par dana ili cak tjedana bi bilo ok i onda bi se opet vracala na staro.
    Sto se tog problema tice andtidepresivi mi nisu pomogli niti mrvicu, ali moram istaknuti ono sto je, a to je trudnoća.
    Onog trena kad sam saznala da sam trudna sam dobila tako neopisivo jak poticaj da se toga zauvijek rijesim jer nisam htjela da moja beba pati, niti u trbuhu a niti kad se rodi, jer znam da bi se moji problem na neki nacin sigurno odrazavao na njoj.
    Eto sad sam trudna vise od 6 mjeseci i iskreno receno vise nemam potrebe za time, i mislim da zaista mogu rec da je to iza mene.

    btw, ako nekog zanima sto je trihotilomanija, neg pogleda ovdje, da sad ne opisujem... http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%A2...B8%D1%98%D0%B0

  23. #23

    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    725

    Početno

    Citiraj BebaBeba prvotno napisa
    Moj najveci problem osim anksioznosti i nedostatka samopouzdanja je bila trihotilomanija.
    ajme grozno, nisam ni znala da to postoji do sad. eto isto tako kako kod te bolesti imaš impuls za čupanjem kose, tako i sa prislinim radnjama osjećaš neki poriv neki impuls koji moraš izvršit. u početku to nije , strašno, ali pošto se pod utjecajem svađa napetih situacija i sl. to sve pojača postaje sve gore i gore dok jedan dan ne skužiš da se sav "cimaš" a i počinje smetat. u društvu se trudiš da se ne primijeti. bože kakve sve gluposti neće na nas ljude. uf

  24. #24
    BebaBeba avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Mali Lošinj
    Postovi
    1,859

    Početno

    to i spada u prisilne radnje

    Samo sta je moje bilo jako ocito i u drustvu :/

  25. #25

    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    725

    Početno

    Citiraj BebaBeba prvotno napisa
    to i spada u prisilne radnje

    Samo sta je moje bilo jako ocito i u drustvu :/
    viš nisam nikad naišla na to. a uvijek me zanimalo pitanje u psiho testu da li vam je osjetljivo tjeme? možda je to bilo uz to vezano???? :?
    ja sam imala sve samo to nisam i ne spominji da me ne bi još i to uhvatilo dosta mi je ostalog. jednom mi se lopatica ukočila od silnih kretnji pa tjedan dana nisam ni pomislila napravit "tik" .
    najbolji lijek!! ehhe

  26. #26
    BebaBeba avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Mali Lošinj
    Postovi
    1,859

    Početno

    Postoji vise vrsta, one koncentrirane na tjeme i one na cijelu glavu, i normalno postoje laksi oblici koji i nemoraju biti vidljivi, i oni tezi.
    Ja sam npr do prije 6 mjeseci bila POTPUNO bez kose!

    Ma ja ti moram priznat, nije me uopce sram o tome pricat, naprotiv, jako sam ponosna na sebe jer sam se toga rjesila preko noci!

  27. #27

    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    725

    Početno

    šta baš POTPUNO? Svaka čast nadam se da će tako i ostat, a i da će meni ubrzo ovo proć. sad sam ustvari povezala. meni zna doć osjećaj ali takav da sam noktom onako prođem po tjemenu kao da se malo jače počeškaš, a stvarno malo puta sam znala onako uhvatit čup kose pa onako počupat samo radi nekog feelinga. to sam tek sad povezala kad sam ovo pročitala.. moguće da je to uz sve one moje druge samo jedan mali feelling koji et hvala bogu nije išao dalje od toga.
    ja već 5 dan uspjevam jako dobro odkad sam prestala čekat ad sda djeluju i čvrsto rekla NE. samo da potraje !

  28. #28
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Našao sam nešto friško i (vjerojatno) korisno: http://www.medicine.ox.ac.uk/bandoli.../cipriani.html

  29. #29

    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    725

    Početno

    hvala davore!

  30. #30
    BebaBeba avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Mali Lošinj
    Postovi
    1,859

    Početno

    da, potpuno. sreca je u tome da mi nije uopce ostetilo kosu i da je naraslo puuuuno gusca i ljepsa nego sta je bila :D

    I drzim ti jaaaako fige, jer bez obzira sta ljekovi mogu pomoc, ipak je sve stvar u tebi. Koiko god bilo tesko, a vjeruj ZNAM JAKO DOBRO da je, MOZES PRESTATI. Samo moras imat prokleto jaku volju i odlucnost i podrsku ljudi koje volis i koji te vole, sto je meni jako puno pomoglo.

  31. #31

    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    725

    Početno

    hvala beba na podršci. i ja mislim da mogu i hoću. samo treba neko vrijeme da dođe do glave, a i neke dane ti se i neda borit s tim pa se prepustim, ali sad me vodi jedna jaka želja za bebom i zato se borim da me to ne sprečava, a i radi same sebe da se riješim tog zla i nikad više name ni na druge.

  32. #32
    BebaBeba avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Mali Lošinj
    Postovi
    1,859

    Početno

    Znam kako ti je, draga

  33. #33

    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    725

    Početno



    možemo mi to!!!!!!

  34. #34

    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    725

    Početno

    hi!

    evo još jedna provjera prije čina!

    pisala sam već o antidepresivima, i znam da su ih neki i u trudnoći pili i da je to najbolje izbjeć. u međuvremenu sam razgovarala sa doktoricom i pokrenuli smo postupak skidanja.
    sad kako je planiram trudnoću tj. akciju sljedeći ciklus, već pijem pola tablete svaki drugi dan, tako da u slučaju trudnoće samo prestanem.

    da li je to tako ok?? ( da li da prestanem odmah u početku akcije ili pričekam dal je test pozitivan)?

    koliko se ad zadržava u tijelu?

    hvala svima!

  35. #35

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    južno
    Postovi
    49

    Početno

    meni je moja psihijatrica rekla da se ad zadržava 3 dana u tijelu , toliki je period raspadanja tablete
    ipak najbolje da pitaš svog psihijatra
    možda ovisi i o tome koji ad piješ

  36. #36
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Iako nije potvrđena neškodljivost u trudnoći i dojenju (Is St. John's Wort Safe During Pregnancy?, slično i St. John’s Wort (Hypericum perforatum) and Pregnancy), pojavila se studija koja veli da je gospina trava efikasna kod depresije uz manje nuspojava od uobičajenih lijekova.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Mar 2013
    Postovi
    1

    Početno

    Teica,

    nova sam na forumu , ali muči me kao i sve na ovoj temi problem sa AD-om ! Naime, 9.mj. nakon prvog poroda dogodila mi se tragedija, suprug mi je tragično nastradao. od tada sam bila na AD-u Fevarinu dvije godine, pa sam prestala, i opet prije tri god. počela(valjda me šokovi od tad pogađaju jer mi je narušena kemijska ravnoteza u mozgu)! Sad sam na 100 mg Fevarina, i Hvala Bogu stvari u zivotu su se poslozile, funkcioniram normalno, imam jaku zelju za jos jednom bebom, ali kako uz terapiju.Da li ju postepeno skidati, pa prestati ili biti na njoj kroz trudnocu, a strah me za bebicu tj.njeno zdravlje. A opet znam kako izgleda kad zaboravis popiti dva dana AD. Nisam pametna kako sve to prebroditi tijekom zeljene trudnoce. Da napomenem ne mislim se skidati samoinicijativno naglo, naravno uz preporuku svoje doktorice, no sve me strah kad joj kazem za tu namjeru trudnoce.sve u svemu me STRAH!

  38. #38
    Teica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,274

    Početno

    lucek, tek danas mi je prijateljica rekla za tvoj post - inače bih ti prije

    odgovorila, naravno.

    Jako, jako mi je žao zbog tragedije koja ti se dogodila...

    Ne znam koja ti je dg. ali pretpostavljam da si, bar neko vrijeme imala PTSP - to

    je nonormalan odgovor na traumu.

    Super mi je čitati da su ti se stvari u životu posložile !

    Što se tiče trudnoće, znaš i sama da trebaš razgovarati sa svojom doktoricom -

    prvenstveno da čuješ kakav je njen stav o uzimanju psihofarmaka u trudnoći.

    Pričam napamet: možda te ona dobro poznaje i zna kako bi ti postupno smanjila

    dozu u trudnoći, možda je skroz protiv ad-a u trudnoći...

    Nemoj se bojati doktorice - ona je tu za tebe, bez obzira kakav stav imala.

    Ako je se ipak bojiš, daj, pliiiz, razmisli: odgovara li ti tvoja doktorica?

    Svi mi s nekim "kliknemo", a s nekim ne.

    Tako je i s odnosom prema psihijatru.

    Tu je taj "klik", po meni, baš bitan.

    Ako hoćeš, možeš mi pisati na mail:tkovacic14@yahoo.ca jer imaš premalo

    postova za privatne poruke.

    Imam gripu - inače bih ja još odužila :brbljava:

    Sve će biti dobro, vidjet ćeš !

    Javi se!
    Posljednje uređivanje od Teica : 09.03.2013. at 01:18

  39. #39

    Datum pristupanja
    Feb 2022
    Postovi
    11

    Početno

    Citiraj hanumica fata prvotno napisa Vidi poruku
    tockalica, kao prvo je bitno to kako se ti osjecas trenutno (mozda je sest mjeseci terapije vec djelovalo?)
    kao drugo, kad ostanes trudna takodje ces da vidis kakvo je stanje kod tebe - kod nekih zena trudnicki hormoni isprave sve klinicke slike, dok se kod nekih (estimated 10% pregnancy population) simptomi pogorsaju i onda treba ostati na terapiji i ne imati nekog velikog straha od nje, jer rizik od ne-tretiranja je u tom slucaju veci od rizika da bi antidepresiv naskodio bebi.

    evo ti lijekovi koji su kompatibilni sa trudnocom (premda moras da kapiras da je sve samo uslovno receno i medicina jos uvijek uci na tu temu):
    citalopram (ponekad brendiran kao celexa)
    fluexetine (prozac)
    sertranile (zoloft)
    bupripion (wellbutirin) takodje ok

    MAO inhibitori a mozda i tryciclic depressants ja bih radije zaobisla.
    paroxetine (paxil) koji se cesto daje kod panic attacs, niposto! isto vrijedi za lithium (cesto je support therapy za anxiety i manic attacs)

    samo polako, bice sve ok! good luck
    Cijenjena, vidim da znate puno na temu pijenja lijekova koji utječu na psihičko stanje i trudnoće. Zanima me jesu li trudnoća i Depakine Chrono, tj. Lamictal u koliziji ili pak mogu ići zajedno?

  40. #40

    Datum pristupanja
    Oct 2023
    Postovi
    1

    Početno

    Pozdrav svima. U 18 sam tjednu trudnoće. Zdrava sam općenito, ali već više od 10 godina uzimam razne antidepresive. U zadnjih nekoliko godina pijem Velafax,najveću dozu. Kada sam saznala da sam trudna, tražila sam doktoricu da mi dozu smanji na najmanje, 37,5. Od tada, znači dva do 3 tjedna,pijem najmanju dozu. Uz to pijem I normabel 3x1,nekada i 4x1..zanima me imate li iskustva kao i ja i kako vam je protekla trudnoća i općenito što mi možete reći o navedenom.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •