Pokazuje rezultate 1 do 32 od 32

Tema: 17 dana star i pao na težini...

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    131

    Početno 17 dana star i pao na težini...

    ...bok svima
    kao što naslov kaže, imam bebu 17 dana staru koji je rođen sa 3650g, iz rodilišta izišao sa 3440g a trenutno ima 3400g.
    Maleni se normalno ponaša, spava po noći po 2-3 sata, preko dana ima periode kad spava po 2 sata i kad je budan. Imam 10-12 podoja dnevno, na zahtjev, ako je cicao pa nakon sat vremena počne plakati, ponudim mu istu dojku, ako ponovno skoro bude nemiran, dam mu drugu pa počnem kasnije s tom kad ogladni. Jedino što kaka rijetko, svaka 3 dana otprilike ali kad se pokaka, normalna je stolica, žućkasta i kiselkastog mirisa (s prvim djetetom sam imala jako malo mlijeka i imala je stolice gladi, dobila je svega 200g u prvih mjesec dana pa sam morala početi uz dojenje s adaptiranim, potrajalo je dojenje tako 6 mjeseci jer nisam htjela odustati - mala je bila jako velika, imala je 4400g kad se rodila).
    Ima 6-8 popišanih pelenica, jedino što ga muče vjetrovi dosta, kad papa prducka, poslije isto i kad ga to uhvati jedva ga smirujem.
    Uglavnom, čini mi se da je sve u redu - nije nervozno, gladno dijete kakvo mi je bilo prvo ali mi nije jasno kako to da je pao na kilaži.
    Imam digitalnu vagu pa sam ga mjerila prije i poslije dojenja i ispada da pocica 40-60ml kad ne papa 2-3 sata.
    Naravno, okolina (muž i ekipa), budući da smo prošli kalvariju s prvim djetetom i da su me svi osuđivali kad se ispostavilo da je prvo dijete bilo mjesec dana gladno, su sad svi na gotovs i stalno me masiraju da je dijete gladno i da odem kod pedijatra po savjet jer da nije normalno da dijete gubi na težini. Molim savjet prvo kod vas...

  2. #2
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    Kao prvo, da te smirim.
    Niti jedna vaga ne važe isto.
    Da bi bila 100% sigurna u kilažu trebala bi ga izvagati na ISTOJ vagi na kojoj je vagan u bolnici.
    Tako da može biti da je to što ti misliš da je izgubio, ustvari razlika između vaga.
    Ovisi i kada je tamo vagan (prije/poslije podoja), obučen ili gol, prije/poslije kakanja.
    To sve može biti i po 100-200 gr razlika.

    Pokušaj ga za 2 tjedna izvagati opet ali na istoj vagi.
    Pa češ bolje znati.


    Što se tiče dojenja, ovako kako si navela - sve radiš dobro.
    Po tome bi trebao dobiti i ono zadnje, masno mlijeko.

    Dali bebici daješ još što osim što siše?
    Čaj, vodu, dudu varalicu?
    Kada siše, čuješ li ga da guta?
    Dali osjetiš LD (refleks otpuštanja mlijeka)?

  3. #3
    Indi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    1,702

    Početno

    Sjećam se da je Diami muku mučila s papanjem i dobivanjem na težini. Miš mali nikako nije dobivao čini mi se čak 2mjeseca, na kraju sve bilo ok.
    Pokušala sam pronaći njezinu temu, ali izgleda da je izbrisana.

    Koliko je razmak između promijenjenih dojki...moja curka ne bi unutar 3sata pocicala pa sam ja podoje na istoj produžila na 4,5sati...kako kada, kako bih bila siguna da dobiva masno mlijeko.

  4. #4
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    zovi sos telefon, i otiđi kod pedijatra (nadajmo se da je prodojeći, u svakom slučaju naglasi da želiš dojiti).
    Ako gubi na težini, možda ćeš morati dodavati ad, u tom slučaju također nazovi savjetnice za dojenje i dobit ćeš puno korisnih savjeta kako održati dojenje uz dodavanje ad i kasnije olakšati relaktaciju. Nemoj se brinuti da će te itko osuđivati.

    Također ne daj da te maltretiraju ukućani. Radiš sve što možeš. Neće se ništa dogoditi čak i ako malo izgubi na težini. Neće biti kraj svijeta ni ako budeš morala dodati malo ad, samo pokušaj da se ne navikne na bočicu kako bi kasnije nastavila uspješno dojiti. Sve se to može.

    Inače svi ostali podaci - o kakanju, piškenju, spavanju - ipak upućuju da je stanje dobro, pa je moguće stvarno da je greška u vaganju.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Svakako pozovi SOS.
    A naša priča je slična: N je prvih dana kod kuće isto gubila, mislim, rođena je sa 3050, izašli iz bolnice sa 3000g, a kad sam je ja merila sa 15 dana imala je 2720g. Posle je viče nisam ni merila do kontrole. Isto je bila OK, spavala 3h pa onda 3h sisala. Pazila sam da ne menjam dojke prečesto, i od njenog 15. dana radila sam i kompresije (masiranje dojki dok dete sisa). Ja sam nekako zaključila da je ona sitna i prilično uspavana zbog žutice pa sam joj pomagala da izvuče ono zadnje, masno mleko. Evo ti o kompresijama: http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...D=111&Show=669
    I da, na kontroli sa mesec dana imala je 3650g, a ja mislim da je sve to navukla zadnjih 10-tak dana prvog meseca.

  6. #6
    KayaR avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    1,433

    Početno

    Beba moje prijateljice je rodjena mesec dana ranije sa 3100gr.
    U bolnici je pocela sisati,ali ubrzo je dobila zuticu i samo je spavala.
    Ionako sitna i slabacka sa tom zuticom uopste nije bila zainteresovana za hranu.
    Nikako je nisu mogli probuditi.
    Hranjenja su bila na 2 sata,s tim sto su trajala po celi sat.Malo sianja i dodavanje Ad na kasicicu,prava nocna mora.Nakon izlaska iz bolnice su im rekli da dodju za 7 dana na merenja-tezina je spala na 2700gr!
    Oslabila je jos 100gr za 7 dana i skoro non-stop hranjenja
    I onda je sve nekako krenulo.postepeno su ukidali Ad.I sad malena samo sisa.
    Ima 3.5 meseca i vise od 6 kila :D
    Znaci,sve se to sredi,ne brini.
    Cesto vaganje nije najpozeljnije za samopouzdanje majke.I ja sam to radila,zato razumem.
    Meni se s mojom malom dogodilo da je u drugom mesecu bila bolesna i izgubila skoro 100gr za 2 nedelje.Kako smo svako malo isli kod pedijatrice,i vagali su je cesto.To je bilo traumaticno za mene.Kad Dr pocne da cokce i vrti glavom.....srecom nismo dobili preporuku za Ad i sve smo nadoknadili.
    Pricekaj kontrolu,sigurno ce dobiti dovoljno do kraja prvog meseca.
    Vazno je da beba prihvata siku,i da se ne navikne na bocicu,sve ostalo ce doci na svoje.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    131

    Početno

    haj, eto , mene opet...
    naime, nakon mjesec dana je kod pedijatrice imao 3750g, dakle 100g više od porođajne težine tj. 300g dobio u prvih mjesec dana. na pregledu je pedica zabrinuto odmahivala glavom i rekla da dođem tjedan dana kasnije na kontrolu težine. na toj kontroli je imao 150g više pa sam nekako ostala neumoljiva pri tome da mu ne dajem AD s čim se nevoljko složila (srećom, izrazito je prodojeći orijentirana). Danas ima 2mj i 4 dana i ima 4380g a ono što me brine je to da je dobio svega 40g u tjedan dana. dojim na zahtjev, ponekad imam i 15ak dojenja dnevno, po noći spava sa cikom u ustima jer drukčije neće i uglavnom, siše non-stop. mislim da mlijeka imam dovoljno i nedostatak istog me ne plaši. brine me moguća ''kvaliteta'' jer mi je stvarno čudno da toliko siše a da jedva da dobiva na težini. ne koristimo dudu varalicu, muče ga grčevi, prducka stalno i dalje, kaka svakih 6-7 dana i dalje (normalnog zlatnožutog izgleda, dosta tekuća stolica).
    budući da je nerastao u dužinU, djeluje mi kao jeguljica mala, kad ga nosim za podrigivanje (podrigne tri puta prije nego ga dignem do ramena na leđima mu se vidi svaki kralježak. moja pedijatrica je na odmoru do početka osmog mjeseca pa vas molim za savjet - da li je po vašem mišljenju sve što sam navela ok i mogu li ustrajati na isključivom dojenju...

  8. #8
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,283

    Početno

    Citiraj KayaR prvotno napisa
    Beba moje prijateljice je rodjena mesec dana ranije sa 3100gr.
    U bolnici je pocela sisati,ali ubrzo je dobila zuticu i samo je spavala.
    Ionako sitna i slabacka sa tom zuticom uopste nije bila zainteresovana za hranu.
    Nikako je nisu mogli probuditi.
    Ovo je opis mog mladjeg sina (bas sam neki dan gledala papire - bilo je po papirima 34+ kad su me pustili doma na vikend, a dosla sam za 2 dana s torbom... Zbog zutice smo kampirali na SD skoro 2 tjedna. Dijete je dosta izgubilo, ali to se u slijedeca 2 tjedna preokrenulo i ubrzo je poceo lijepo i dobro napredovati. Iskljucivo dojeno dijete. I u prvih mjeseci jeo je cesto jer nije imao snage za puno odjednom. Sve to dodje na svoje...

    Sretno, draga ivala!

  9. #9
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj ivala prvotno napisa
    haj, eto , mene opet...
    naime, nakon mjesec dana je kod pedijatrice imao 3750g, dakle 100g više od porođajne težine tj. 300g dobio u prvih mjesec dana. na pregledu je pedica zabrinuto odmahivala glavom i rekla da dođem tjedan dana kasnije na kontrolu težine. na toj kontroli je imao 150g više pa sam nekako ostala neumoljiva pri tome da mu ne dajem AD s čim se nevoljko složila (srećom, izrazito je prodojeći orijentirana). Danas ima 2mj i 4 dana i ima 4380g a ono što me brine je to da je dobio svega 40g u tjedan dana. dojim na zahtjev, ponekad imam i 15ak dojenja dnevno, po noći spava sa cikom u ustima jer drukčije neće i uglavnom, siše non-stop. mislim da mlijeka imam dovoljno i nedostatak istog me ne plaši. brine me moguća ''kvaliteta'' jer mi je stvarno čudno da toliko siše a da jedva da dobiva na težini. ne koristimo dudu varalicu, muče ga grčevi, prducka stalno i dalje, kaka svakih 6-7 dana i dalje (normalnog zlatnožutog izgleda, dosta tekuća stolica).
    budući da je nerastao u dužinU, djeluje mi kao jeguljica mala, kad ga nosim za podrigivanje (podrigne tri puta prije nego ga dignem do ramena na leđima mu se vidi svaki kralježak. moja pedijatrica je na odmoru do početka osmog mjeseca pa vas molim za savjet - da li je po vašem mišljenju sve što sam navela ok i mogu li ustrajati na isključivom dojenju...
    moramo ovo polako...

    rođen je, dakle, sa 3650g.
    ako dobro računam, najmanja težina mu je bila 3450 g.
    u prvih mjesec dana je došao na 3750 g.
    sa dva mjeseca je imao 4380 g.
    znači, ukupno je u dva mjeseca dobio 930 g.

    je li ispravna moja računica?

    to jest manje od prosjeka, ali ne bih rekla da je zabrinjavajuće.
    koliko često izmjenjuješ dojke, uspije li doći do masnijeg mlijeka?
    jesi li pokušala s kompresijama?
    jel ti se on čini zadovoljnim ili je nervozan?
    što radi kad je budan?

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    131

    Početno

    da, to je točna računica...
    ma on mi djeluje dobro - ima dana kada uopće ne spava nego stalno siše (ili ako ne siše, plače i nervozan je) a ima dana kad ga podojim, stavim u krevetić, pustim ga da se buni par minuta i zaspi na dva-tri sata pa opet ispočetka. stalno ga stomačić muči i ne znam da li je to razlog što je nervozan (stalno mu čujem i osjetim zvukove u trbuščiću, puno smrdljivo prducka i grči se) ili nešto drugo.
    dosta mi dugo bude na dojci, po 20ak minuta i dulje i vidim da siše aktivno (s prekidima). ne nudim mu drugu jer ka zaspi ili završi s jednom, stisnem da vidim i ima još mlijeka u njoj pa mi se ne čini pametno davati mu opet drugu sa vodenastijim mlijekom.
    ukoliko dojim unutar dva sata, ponudim mu istu, ako prođe više, ponudim drugu.
    uglavnom, češći je scenarij da mu ja vadim bradavicu iz usta nego da je ispusti sam, ali to radim kad stvarno prođe više od 20min i kad vidim da ne siše nego cucla.
    slabo se izdajam, par puta sa,m probala i izdojim možda 50ml ali mislim da je to blokada u glavi jer zaista ne volim izdajalice i uglavnom su mi neugodne. kada sam se u par navrata izdojila i dala mu iz bočice 150ml, sve je pojeo i imala sam osjećaj da bi još papao. mislim da za te grčeve nije krivo moje mlijeko jer sam za probu dva puta zaredom dala izdojeno mlijeko prijateljice i isto je tako bio nemiran.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    131

    Početno

    e da,
    kompresije stalno radim dok ga dojim, čim vidim da ne vuče dobro a što se tiče budnog ponašanja, ima dana kad leži u nosiljci i igra se ručicama i guguće, ali češći su dani kad mi je stalno na rukama i prsima i ne mogu ga spustiti a da ne počne jako plakati. navečer zaspi npr u 22h pa se probudi oko 02 a onda otad može spavati jedino sa cikom u ustima što mene ''ubija'' jer mi nikako ne odgovara taj ležeći bočni položaj - bradavice me bole, leđa, vrat...koliko god se sa svih strana poduprla jastucima ne mogu tako spavati. a još k tome je scenarij i da nam se starija kćerkica (2g)usred noći ubaci u krevet (ima svoju sobu u kojoj zaspi ali redovito dođe k nama što je razumljivo obzirom na bebu) pa ni MM ni ja ne spavamo noću - on zbog malo prostora i zvukova a ja zbog dojenja
    ne pada meni to teško, nego me jedino brine ta njegova tanašnost, sve koščice mu vidim i osjetim.

  12. #12
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    zašto podoje ograničavaš na 20 minuta?

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    131

    Početno

    ma bude mi puno dulje od 20ak minuta. stvar je u tome da vuče super prvih 10ak minuta a poslije samo cucla u polusnu (radi mu samo jezik, ne siše) tako da ge maknem nakon nekog vremena jer imam ragade već dva mjeseca, od tolike vlage budu skroz podbuhlo-bijeli vrhovi. inače ima puno mokrih pelena ali zadnja dva dana malo piški iako je stalno na ciki. kaka otpr. jednom tjedno, dosta vodenasto ali normalnog mirisa i boje

  14. #14
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Ja sam imala problem s L, jer bi se zasitila od onog prednjeg vodenastijeg mlijeka i nije dolazila do masnijeg mlijeka, unatoč čestom dojenju, neograničavanju podoja i ne mijenjaju dojke pa čak i po 4 sata.

    Jedini spas je bio izdojiti malo prije podoja, tako da više dolazi do onog zadnjeg, masnijeg mlijeka.

    U periodu kada je manje dobivala na težini i papala više vodenastijeg mlijeka imala je stolicu svako 2-3 dana.
    Nakon izdajanja jednog dijela onog prednjeg mlijeka i papanja više masnijeg, stolicu je imala svaki dan pa i po dva puta.

    Meni su zelenkaste stolice definitivno bile savršen pokazatelj da papa premalo masnijeg mijeka, čim bi krenula s izdajanjem onog prvog mlijeka stolice su opet postale zlatnožute.
    Ali to uopće nije pravilo da je tako svakoj bebi pa se ne može uzeti kao takvo.

    Ako ti ovih par rečenica mogu nešto pomoći.
    Nisam ni približno savjetnicama samo sam majka koja doji već sedam mjeseci, a uvijek ima neke probleme

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    131

    Početno

    evo sad sam ga kupala i mjerila. nakon što sam ga dojila više od pola sata ima 4370g i jako je nervozan i dalje. sjetila sam se da sam ga mjerila prije 10 dana nakon što smo se vratili s mora i imao je tada 4290g što znači da je dobio 80g u 10 dana. prije 2 dana je imao 4390g (dotad 100g u 8 dana). nije mi jasan ovaj pad, a napominjem nakon dojenja cijeli dan. kada se izdajam izdojim jako malo tako da mi ne funkcionira varijanta da se izdajem i hranim ga na žličicu jer kroz cijeli dan izdojim eventualno 100ml a da pritom ionako ranjene bradavice još više nažuljam a cijelu noć ih maleni drži u ustima. nije mi jasno što se događa.
    Pepita, za pomoć

  16. #16
    L&L0809 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,190

    Početno

    ivala - i ja sam samo mama, daleko od savjetnica i njihovih savjeta, ali...mozes pokusati, kad nakon 10min prestane cicati, tada krenuti s kompresijama, istiskivat ces mlijeko koje ce mu curiti u usta i morat ce progutat (tako sam i ja radila sa sinom jer bi mi brzo zaspao na dojci, a znala sam da se nije najeo). i s njim mi podoji nikad (prva 4mj) nisu trajali krace od 45min (iako su mi svi govorili da je 20min dovoljno i da kasnije ne jede, nego se samo mazi, ja sam si mislila, pa nek se mazi ako hoce). znam da ti je problem zbog bradavica, ali pokusaj ih sto vise drzati na zraku, poslije podoja ih namazi s mlijekom i stanje ce se uskoro poboljsati.
    sretno

  17. #17
    thara avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    Vinkovci
    Postovi
    99

    Početno

    imala sam sličan slučaj:
    Jan je rođen s 3650 i 55cm carskim rezom, pri izlasku imao 3580, i nastavio padati na težini još tjedan dana kako smo došli kući (tj. 2 tjedna odo rođenja)pa je pao na 3520 i tada su mi preporučili nadohranu, ali ja mu nisam dala.
    zvala sam sos telefon i sve je bilo kako treba s dojenjem, ali mi je savjetnica rekla da ga možda previše utopljavam pa je možda u tome problem i vjerujem da je bio
    počela sam ga laganije oblačiti i promijenila položaj pri dojenju, položaj nogometne lopte nam je zakon, više neće nikako drugačije sisati
    30.6. smo bili kod dr na cijepljenju (27.6. je napunio 2 mjeseca) ima 5020 i 62cm i rekla mi je da ga nadohranjujem, ali ne pada mi napamet jer smatram da mi je dijete dobro, jako je živahan i jako raste u dužinu, pravi banana tip

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    131

    Početno

    Thara, :D
    Jan i Vid su rođeni istog dana...blago tebi, Jan ima 5020g, Vid ima 4370g...ipak je to velika razlika a rođeni su na isti dan i s istom kilažom. doduše, Vid je imao 51cm, Jan je fakat dugačak
    budući da mi je pedica u koju imam najviše povjerenja na godišnjem (dr. Regan) razmišljam da odem u polikliniku dr. Sabola u ponedjeljak, da se vidi opseg glavice i ostalo. Po ovim vrućinama mi je preko dana samo u bodiju a preko noći je samo u pidžamici bez bodija, nepokriven. nekako se vodim logikom da ako je meni vruće, i njemu je. vodim brigu da su mu nožice uvijek u toplom.
    kompresije radim skoro stalno jer mi je mlijeko jako sporo dolazilo u početku pa sam em masirala od jutra do mraka em radila kompresije dok sam ga dojila.
    stvarno mislim da ništa ne radim krivo, zato i jesam zabrinuta, po svim savjetima koje sam dobila (ipak je ovo drugo dijete koje dojim) radim sve kako treba, nije mi jasno zašto je tako slab s težinom, nervozan stalno u zadnje vrijeme kad i po danu i po noći stalno siše.

  19. #19
    L&L0809 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,190

    Početno

    a mozda nema veze s dojenjem, mozda su grcevi? ili neki blazi oblik, pa ga samo smeta rad crijeva?

  20. #20
    L&L0809 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,190

    Početno

    jel puno bljucka ili puno kaka? neka djeca imaju jednostavno brzi metabolizam, mrsaviji su (moj mali je kakao jako puno, sva sreca nije bljuckao, a jeo je i jos jede ponekad i vise od mene). a mrsavi je... patronazna mi je prvi put kad je dosla rekla da izgleda neuhranjen, da ga moram puno hraniti, da mu dajemo i AD (naravno, nismo). drugi put kad je dosla ga je malo bolje pogledala i rekla da ce biti ko i tata, visok i mrsav. sada je, s godinu i pol, zbilja visok i mrsav!

  21. #21
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj ivala prvotno napisa
    budući da mi je pedica u koju imam najviše povjerenja na godišnjem (dr. Regan) razmišljam da odem u polikliniku dr. Sabola u ponedjeljak
    čuvaj se savjeta koje ćeš tamo dobiti
    iako jako jako cijenim dr. Sabola, liječnice iz njihovog tima jako malo znaju o dojenju
    često savjetuju čajeve proizvođača čijim logom im je oblijepljena cijela poliklinika (od kalendara, satova, olovaka do blokića)
    i, što je najbolje, isto savjetuju i kada dijete dobiva premalo i kada kažu da je "predebelo"

    prije nego što napraviš išta što ćeš tamo čuti, javi se, pliz

  22. #22

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    131

    Početno

    haj
    evo bila danas u poliklinici i pedica je ustanovila da mali premalo papa i da je na rubu pothranjenosti prema nekoj tablici percentila nešto nešto - vidjela sam istu tablicu na Rodinim stranicama ali nisam ništa shvatila, nekekvi grafikoni, tiha jeza za moju 2 iz matematike kroz život :D
    uglavnom, dojila sam ga otpr. pola sata, htjela je vidjeti kako se ponaša dok siše i ustanovila da siše aktivno 10ak minuta i to je to ( a ja nemam ono mlijeko koje šprica iz cike, uvijek sam zavidjela tim mamama koje hrane na jednu a iz druge im ide mlijeko) let down mi je nikakav, svaki gutljaj vuče svom snagomi kad bi trebao naići na masnije mlijeko, ne da mu se više. onda sam ga stavila na drugu i ista stvar, dok je relativno lko išlo, vukao je, kad se trebalo potruditi, ni uz sve kompresije nije baš zainteresiran. on popapa koliko mu treba da se zasiti nakratko i bez obzira na to što mu za sat-dva opet istu ponudim prvu, očito ne dolazi do masnijeg mlijeka.
    ja sam se izdajala poslije podoja (općenito) i uvijek bi bilo jedva prst mlijeka nakon 15ak minuta el.izdajalice (i žuljeve mi napravi, i onako, rastoči bradavicu).
    Mali je pojeo 70ml iz obje dojke u pola sata tako da je doktorica rekla da se ne igram više s tim (ima 4370g, s 3650g rođen, sa 3440 otpušten, 1.mj. 3750g, 2.mj. i 10 dana 4370g od čega je u 10 dana dobio svega 80g, narastao je u ovih 40 dana 1.5cm)
    njezin savjet je; ponuditi prvu dojku dok siše, kad skroz prestane dati drugu, kad prestane i nju dati AD koliko još hoće, u međuvremenu se izdojiti iz obje dojke još koliko ide, sljedeći put isto s tim da dam i svoje izdojeno poslije dojki pa na kraju AD koliko hoće i tako sve dok ne primjetim ad je počeo papati sve manje AD a da se napravila u mene dovoljna količina mlijeka. rekla je da je stvarno vrijeme da počnem davati AD u tim omjerima jer maleni treba početi normalno dobivati na težini. rekla je da nema zabrinutosti za kakicu svaki 7.dan jer se upravo kod nje na 7.dan pokakao pa je vidjela da je kakica ok...da jednostavno iskoristi sve...
    čini li vam se taj savjet ok?

  23. #23
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    ja bi napravila sve sto kaze osim uvela adaptirano salim se.

    Citiraj ivala prvotno napisa
    ponuditi prvu dojku dok siše, kad skroz prestane dati drugu, kad prestane i nju dati AD koliko još hoće, u međuvremenu se izdojiti iz obje dojke još koliko ide, sljedeći put isto s tim da dam i svoje izdojeno poslije dojki pa na kraju AD koliko hoće i tako sve dok ne primjetim ad je počeo papati sve manje AD a da se napravila u mene dovoljna količina mlijeka.
    radije bi davala jednu cicu unutar par sati da jede i masnije mlijeko. tocnije, u odnosu na tvoju recenicu: ponuditi prvu dojku, kad prestane pustiti ga na miru (ako je prestao sam od sebe), kad opet trazi dati tu istu i napraviti koju kompresiju, pa kad ce slijedeci put traziti dati opet tu istu, pa onda tek drugu.

    kako se tocno beba ponasa? jel nezadovoljan, kenjkav? koliko spava? i najbitnije pitanje od svega, da nemas vagu, kakav bi se tebi cinio? umoran, gladan? normalan? kakva mu je koza? sta ti kaze tvoj instinkt?

    dobro je rekla apricot: cuvaj se savjeta koje ces tamo dobiti. ako zelis pravu informaciju o dojenju, nazovi sos telefon.

  24. #24
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    aha, ako zelis nabildati proizvodnju uvela bi i izdajanje.

    btw, ovaj dio mi je :/
    dok ne primjetim ad je počeo papati sve manje AD a da se napravila u mene dovoljna količina mlijeka.
    ad pada teze na zeludac i beba trazi rjede sisati, sto vodi do pada proizvodnje. znaci bebu sto cesce na cicu, a ad ako je bas i potreban davati u vrlo malim kolicinama.

  25. #25
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj ivala prvotno napisa
    rekla je da nema zabrinutosti za kakicu svaki 7.dan jer se upravo kod nje na 7.dan pokakao pa je vidjela da je kakica ok...da jednostavno iskoristi sve...
    ja stvarno ne znam što bih na ovo rekla :/
    kakvu stolicu je ona očekivala?što znači da je "kakica ok"; koja kakica nije ok?

    ako i uvedeš adaptirano, neka maleni bude što češće na dojci, upravo iz razloga koji je mikka navela: što njemu želudac bude puniji, to će manje tražiti dojku i proizvodnja će opadati.
    koliko pojede formule, toliko ćeš ti manje mlijeka imati, osim ako i dalje ne budeš stalno nudila i izdajala...

    pokušaj izdržati još malo.
    i nazovi SOS, možda postoji neka banalna stvar koju ovdje ne vidimo, a u razgovoru će se moći "detektirati"

  26. #26

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    131

    Početno

    štima
    dojim dalje, izdajam se, dajem mu to izdajano pri svakom sljedećem obroku i pratim dalje
    što se kakice tiče, bila je malo skeptična da nisu možda stolice gladi u pitanju (što sam je uvjeravala da nije jer znam kako izgledaju budući da ih je imala moja curica) pa je zato komentirala da je sve ok kad se pokakao senfasto
    svima...

  27. #27

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Lovely place called home
    Postovi
    398

    Početno

    možda je tvoje djetešce genetski na nekog pretka koji je bio jednako tako zadovoljan s manjom količinom papice.

    ne mora svako dijete imati glavuđu jelena kapitalca i podbradak ko elizabeta gojan!!

    evo, npr. ja sam sad 2 tj. pred porod i meni se ne mogu ljudi načuditi jer svi misle da sam u 7 mj. trudnoće - naime, na 1.77 visine imam sad 85 kg. ali sav višak (13 kg dobivenih u trudnoći) je u trbuhu. a svi su očekivali da ću biti Roseanne! da se smrzneš od pomisli...ugggh...

    tako i tvoje dijete, ako vidiš da je zdravo i lijepo i da nije malaksalo, zašto se opterećuješ s kilažom?

    mene je na jednom vaganju u 5 mj. trudnoće sestra špotala da nisam dobila ni grama u zadnjih mjesec dana. ja jadna došla doma sva ucviljena i bacila se na kekse, plakala dragom... pa sam se drugi dan probudila i rekla, pa ko je tu lud!!!, zašto bih trebala dobivati xy kila "po recepturi"!? i nastavila normalno jesti...i vidi me sad - sve 5!

    isto tako moj muž, na 2 metra ima 86 kila, lijep ko slika, atleta, a stalno ga frendovi nekaj podbadaju da je mršav...a ja onda kažem: "ima on gdje treba!!!" pa nastane muk, e tu im se nije tako lako "odmjeravati"...

    zato se fino opusti, najbolje se čuj s SOS telefončićem - iskustvo i dobra namjera su oni koji će te relaksirat i ohrabrit!

  28. #28
    L&L0809 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,190

    Početno

    a stos se tice izdajanja, ono sto je meni pomoglo - sjela bih se pored bebe, gledala je kako spava, i rucno izdajala. gledanje bebe mi je pomoglo da mi se mlijeko otpusti, a rucno izdajanje mi je bilo puno ugodnije nego s pumpicom. sretno

  29. #29
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    ja ne kuzim ove stolice gladi. kaj ne bi trebalo biti da nema stolice, ako je dijete gladno?

  30. #30

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    99

    Početno

    ivala možda ti pomogne moje iskustvo s prvim dojenjem (sada je posve druga priča), naime i ja sam spadala u one dojilje kojima nikad nije strcalo mlijeko i nikad mi nisu trebali jastučići i nisam osijećala letdown, a izdajanje prvih dana nemoguća misija doslovce dva sata za 20ml!!! Dojili smo 40 minuta minimalno veći dio vremena bi spavao, valjda od umora i nakon 20 min opet dojenje, tako da sam imala oko 15 podoja u jednom danu!!! Prvih dva tjedna gotovo ništa nije dobivao na težini.
    Međutim kako je moj sin stalno tražio siku svi su me naravno uvjeravali on je gladan. Da uvjerim sebe a i druge, da li dosta posisa, umjesto pokusnog dojenja, vagala sam sve njegove pelene u 24 sata, (prema formuli količina urina u isključivo dojenje djece pomnoži se sa 1.7-1.85 ovisno o vanjskj temperaturi i dobije se količina unesene tekućine tj. posisanog mlijeka) i zaključak je bio prvih dana da 8-10 podoja mom sinu sa mojim kapacitetima tj. sikama nije dovoljno, pa sam dojila kontinuirano, sa prekidima za osobnu higijenu i jelo, nakon nekoliko dana ponovno ja sve na vagu i utvrdih da je ukupna količina povećana i nakon par dana podoji su postajali nešto kraći tj.pola sata ali i dalje smo bili na 12-14 podoja dnevno. Na kraju prvog mjeseca uspjeli smo dobiti 700gr ali samo u zadnjih 10 dana. Veliki broj podoja ostao je i u drugom mjesecu ali su bili kraći i noći su bile mirne tj. budio se svaka 3 sata. Na kraju drugog mjeseca uspjeli smo dobiti rekordnih 1000gr. ali samo zbog broja podoja koji su bili svakih 20min-pola sata.
    Dakle, ako sam dobro shvatila u jednom podoju tvoja beba posisa 70ml . Beba od dva mjeseca treba 800-1000 ml mm, dakle minimalno vam tijekom 24 sata treba 12 podoja da bi zadovoljila potrebe!i ostvarili zadovoljavajući prirast na težini!!

  31. #31
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa
    ja ne kuzim ove stolice gladi. kaj ne bi trebalo biti da nema stolice, ako je dijete gladno?
    xxx

    Mi smo imali zelene stolice kada bi L sikila više prednjeg, vodenastijeg mlijeka koje je bogatije proteinima za razliku od onog zadnjeg koje je masnije.
    Poslije par sati na jednoj dojci, stolica žučkasta, ako drugi podoj ponudim drugu, stolica zelenkasta.

  32. #32
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Citiraj PericaY2K prvotno napisa
    ima on gdje treba!!!" pa nastane muk, e tu im se nije tako lako "odmjeravati"...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •