Pokazuje rezultate 1 do 37 od 37

Tema: Kako do blizanaca???

  1. #1
    archy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    15

    Početno Kako do blizanaca???

    Drage moje, nakon jednog carskog i sljedeci porod ce morati na isti nacin nakon cega mislim da nece doci u obzir treci zbog vise razloga. Mi bismo voljeli puuuno djece, barem troje. Postoji li nacin drugu trudnocu nekako uciniti visestrukom???

    Hvala unaprijed na odgovorima!

  2. #2
    tamaris avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    181

    Početno

    Eventualno MPO ili velika sreca u prirodnom :/

  3. #3
    Lutka avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    243

    Početno

    Citiraj tamaris prvotno napisa
    Eventualno MPO ili velika sreca u prirodnom :/
    x.
    kad smo kod prirodnog ja sam nedavno cula da navodno Imotski obiluje blizancima :/ e sad je li to magija jezera i podzemnih voda, ne znam
    al uvijek mozes jedan vruci vikend provest u Imotskom.

  4. #4
    archy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    15

    Početno

    MPO je i meni bilo jedino logicno i prihvatljivo sto bi se moglo uraditi. Mozda stimulacija ovulacije klomifenom ili nesto slucno?

    Ne znam kako da pocnem ovaj razgovor sa dr ali moracu.

  5. #5
    Indi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    1,702

    Početno

    Poznanica ima troje djece, svo rođeni carskim.

  6. #6
    wewa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    3,188

    Početno

    Nisam htjela nista pisati, jer koliko vidim nije trazeno misljenje, vec informacija, ali osjecam potrebu da ukazem na slozenost MPO-a koja se ovdje ili presucuje ili ne uvidja.

    Lijepo je zeljeti mnogo djece, i sama sam u toj grupi, no treba izvagati rizike - na stranu kako se dodje do (viseplodne) trudnoce, treba razmotriti kako ce je tijelo podnijeti. Ja bih se, licno, prije odlucila za 3 konsekutivna carska reza (pod uslovom da ljekar(i) to smatraju potrebnim i mogucim), nego za hormonalni sok za tijelo (sto je svaka stimulacija), pa viseplodnu trudnocu s maternicom koja je vec jednom rezana. Na stranu novcani, emotivni, vremenski i zdravstveni troskovi koje MPO iziskuje.

    Crtica iz licne "povijesti bolesti" - nakon samo jednog ciklusa sa samo jednom dozom klomifena dobila sam polip na maternici koji se morao operativno odstraniti i cistu na dojci koju moram pratiti svakih 6 mjeseci.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj Lutka prvotno napisa
    Citiraj tamaris prvotno napisa
    Eventualno MPO ili velika sreca u prirodnom :/
    x.
    kad smo kod prirodnog ja sam nedavno cula da navodno Imotski obiluje blizancima :/ e sad je li to magija jezera i podzemnih voda, ne znam
    al uvijek mozes jedan vruci vikend provest u Imotskom.
    :shock:

    Ok, dobro da znam, sad ne idem doma dok ne ostanem trudna... Ja baš i ne bih bliziće.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Inače, mogu samo potpisati wewu, nemojte se zezati sa nečim ozbiljnim kao što su klomifeni.

  9. #9
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj wewa prvotno napisa
    Crtica iz licne "povijesti bolesti" - nakon samo jednog ciklusa sa samo jednom dozom klomifena dobila sam polip na maternici koji se morao operativno odstraniti i cistu na dojci koju moram pratiti svakih 6 mjeseci.
    Potpisujem wewu i MartinuP, pa ću dodati crticu iz svoje osobne povijesti, i to reakcije na klomifen, kojeg će neki liječnici prepisati i bez UZV-a (po literaturi je i tako OK) - 2x endometralni polip, užasno stanjen endometrij, jednom polip riješen histeroskopijom (operacija u općoj narkozi), drugi put dabrostonima, ali onda poremećaj ciklusa plus par mjeseci antibebi da se to sve smiri. Prvi put sam bila izvan reproduktivnog stroja 3 mjeseca, drugi put 6. Plus rizičnost blizanačke trudnoće. Razgovaraj sa svojim ginekologom o rizicima uzastopnih carskih versus rizici MPO-a. Sretno !

  10. #10
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Mislila sam na rizičnost blizanačke trudnoće em same po sebi em po rezanu maternicu.

  11. #11
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Zaboravila pridodat hiperstimulaciju u ciklusu nakon klomifena i dolazak hitne doma u 2 ujutro.

  12. #12
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa
    Inače, mogu samo potpisati wewu, nemojte se zezati sa nečim ozbiljnim kao što su klomifeni.
    ja ne znam puno o tome, čujem samo usputne priče o MPO. No dovoljno da bih puno prije bila za opciju usvajanja ili udomljavanja. Nadam se da se neće nitko osjetiti povrijeđen, napravite ono što se vama čini najbolje

  13. #13
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa
    Citiraj martinaP prvotno napisa
    Inače, mogu samo potpisati wewu, nemojte se zezati sa nečim ozbiljnim kao što su klomifeni.
    ja ne znam puno o tome, čujem samo usputne priče o MPO. No dovoljno da bih puno prije bila za opciju usvajanja ili udomljavanja. Nadam se da se neće nitko osjetiti povrijeđen, napravite ono što se vama čini najbolje
    Nije MPO sad baš toliko opasan, ali treba znati rizike, kao i oko svega - ide u rubriku "zu Risiken und Nebenwirkugen fragen Sie Ihren Arzt oder Apotheker". Svaka stvar ima svoje rizike, i treba ih znati i onda procijeniti jesu li rizici situacije A (uzastopni carski) ili rizici situacije B (višeplodna trudnoća, stimuliranje) veći ili manji. To je sve.

  14. #14
    wewa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    3,188

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa
    Citiraj martinaP prvotno napisa
    Inače, mogu samo potpisati wewu, nemojte se zezati sa nečim ozbiljnim kao što su klomifeni.
    ja ne znam puno o tome, čujem samo usputne priče o MPO. No dovoljno da bih puno prije bila za opciju usvajanja ili udomljavanja. Nadam se da se neće nitko osjetiti povrijeđen, napravite ono što se vama čini najbolje
    Klomifen je vrlo korisno i opravdano sredstvo za pripomoci u postizanju trudnoce koja ne dolazi sama po sebi, to se ne smije zaboraviti. Ima mnogo rizicnijih stvari na koje parovi, a primarno zene koje prolaze MPO pristaju da bi dosli do svog cilja.

    No, kad se radi o reproduktivno zdravom paru s uspjesnom trudnocom iza sebe, ja bih svakako odvagala prioritete - i prije razgovora s ljekarom. A da ne velim koliko bih bila oprezna u odabiru ljekara koji bi mi bio sagovornik, narocito kad se radi o Sarajevu.

  15. #15
    archy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    15

    Početno

    Hmm :?

    Apsolutno ste u pravu sa svim pobrojanim rizicima.
    Klomifen sam pila jednom nakon sto je izostala menstruacija (ciklusi mi idu od 28-60 dana) i dobro sam reagovala tada (menstruacija je dosla sto je i bio cilj).

    Prije trudnoce ciklus je korigovan kontracepcijskim tbl i bio je uredno na 32 dana. Trudnoca se desuia vec drugi mjesec po prestanku uzimanja kontracepcije.

    Nakon poroda su mi ciklusi ponovo na starom (do 60 dana) i uzevsi sve u obzir tek sam sad :?

  16. #16
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj archy prvotno napisa
    Nakon poroda su mi ciklusi ponovo na starom (do 60 dana) i uzevsi sve u obzir tek sam sad :?
    Imaš li PCOS?

  17. #17
    archy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    15

    Početno

    Ne. Hormonalni disbalans je uocljiv samo po posljedicama (neredovan ciklus i pojacana dlakavost) a status hormona je uvijek bio u normali.

  18. #18
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    OK. Trebala bi popratiti nekako ovuliraš li, bilo folikulometrijama, bilo LH trakicama, ili još najbolje - mjerenjem bazalne temp.

  19. #19
    archy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    15

    Početno

    Slazem se, pogotovo sad kad zelimo novu bebicu i nemam vremena za korigovanje ciklusa kontracepcijskim tabletama morala bih nekako znati kad se ta ovulacija desava.

    Ili da navalimo svaki dan sa hopa cupa (ma ne bismo fizicki to izdrzali)

  20. #20
    wewa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    3,188

    Početno

    Svakako trebas vidjeti s ginekologom, ali samo jedna napomena: zene s PCO-om ili njegovim elementima znaju jako burno reagovati na Klomifen, kao i na druge vrste stimulacije.

    Ne znam kakvo ti je bilo to prvo iskustvo, jesi li tad radila uzv, ali eto jos jedan faktor za uzeti u obzir u odlucivanju.

  21. #21
    archy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    15

    Početno

    Citiraj wewa prvotno napisa
    Ne znam kakvo ti je bilo to prvo iskustvo, jesi li tad radila uzv, ali eto jos jedan faktor za uzeti u obzir u odlucivanju.
    Ma naravno, tada je najprije uzv pregledom iskljucena mogucnost da je u pitanju amenoreja usljed trudnoce.

    Bez dr nikad ne bih sama na svoju ruku nista ni popila ni slucajno. Ali eto, bas s obzirom na cinjenicu da klomifen moze inducirati ovulaciju koja je kod mene svakako kilava, a rezultat same indukcije moze biti blizanacka trudnoca nekako sam pomislila da bi sve skupa bilo jako lijepo. Bilo bi savrseno, ali ne znam da li je moguce?

  22. #22
    hanumica fata avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Berlin
    Postovi
    389

    Početno Re: Kako do blizanaca???

    Citiraj archy prvotno napisa
    Postoji li nacin drugu trudnocu nekako uciniti visestrukom???
    evo ti recept, u bosni su govorili da za blizance trebaju dvojica
    (mislilo se na dva oca, tj. sex sa dvojicom muskaraca)

    eto, palo mi na pamet...nemojte ko da se naljuti ili pogresno shvati

  23. #23
    elena-mk avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Makedonija
    Postovi
    79

    Početno

    ajme, hanumice i tvoj smisao za humor hahaha pusa za tebe

  24. #24
    Dodirko avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,405

    Početno

    Joj sorry ali moram biti gruba.

    Molim te spusti se na zemlju i uživaj u mogućnosti da možeš imati djete. Svake 2 godine možeš roditi jedno.

    U svakom slučaju ovakva pitanja i uopće idea da se ide na MPO zbog želje za blizancima zvuči mi nezrelo. :/

  25. #25
    Lutka avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    243

    Početno

    Citiraj Lutka prvotno napisa
    kad smo kod prirodnog ja sam nedavno cula da navodno Imotski obiluje blizancima :/ e sad je li to magija jezera i podzemnih voda, ne znam
    al uvijek mozes jedan vruci vikend provest u Imotskom.
    ovo sam fakat naspisala kao Š.a.l.u. jedino se sa hanumicom mogu zezat na ovu temu, očito. draga archy, možemo se mi zezat s ovim ili onim, al iza bilo koje tvoje terapije u smislu iznošenja zdrave trudnoće (pa tako i višeplodne) traba stajati odgovoran doktor, pa možda da prvo popričaš s njim o svojim opcijama.

  26. #26
    wewa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    3,188

    Početno

    Citiraj archy prvotno napisa
    Citiraj wewa prvotno napisa
    Ne znam kakvo ti je bilo to prvo iskustvo, jesi li tad radila uzv, ali eto jos jedan faktor za uzeti u obzir u odlucivanju.
    Ma naravno, tada je najprije uzv pregledom iskljucena mogucnost da je u pitanju amenoreja usljed trudnoce.

    Bez dr nikad ne bih sama na svoju ruku nista ni popila ni slucajno. Ali eto, bas s obzirom na cinjenicu da klomifen moze inducirati ovulaciju koja je kod mene svakako kilava, a rezultat same indukcije moze biti blizanacka trudnoca nekako sam pomislila da bi sve skupa bilo jako lijepo. Bilo bi savrseno, ali ne znam da li je moguce?
    Mislila sam na uzv pregled nakon popijenog klomifena - osim sto je uspjesno okoncao ciklus, bilo bi korisno znati je li izazvao i visestruku ovulaciju.
    Naime, bilo bi idealno da nakon klomifena nastupaju samo blizanacke i jednoplodne trudnoce, ali znaju se desiti i trojke. To bi tek bilo rizicno s oziljkom na maternici.

    Dakle, lijep je taj idealni scenarij koji si zamislila - ali nista manje idealne nisu ni tri jednoplodne trudnoce. Ne bi bila ni prva ni posljednja koja je imala 3 carska reza.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    1,405

    Početno Re: Kako do blizanaca???

    Citiraj hanumica fata prvotno napisa
    Citiraj archy prvotno napisa
    Postoji li nacin drugu trudnocu nekako uciniti visestrukom???
    evo ti recept, u bosni su govorili da za blizance trebaju dvojica
    (mislilo se na dva oca, tj. sex sa dvojicom muskaraca)

    eto, palo mi na pamet...nemojte ko da se naljuti ili pogresno shvati
    ej hanumice, ja ću odvalit
    archy poznajem nekoliko žena koje su imala 3 carska , radije bih to nego manipulaciju

  28. #28
    wewa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    3,188

    Početno

    Uz rizik da budem dosadna, sjetila sam se jednog zanimljivog slucaja koristenja klomifena - istina kod para koji nije mogao zanijeti bez MPO-a. Na Discovery Travel and Living ide zanimljiva serija o paru koji ima blizance od 7 i sestorke od 3 godine...

  29. #29

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Italija
    Postovi
    198

    Početno

    mozda grijesim,ali koliko se sjecam predavanja o genetici gen za blizance nose iskljucivo zene te se prenosi samo preko zenske strane. sto bi znacilo da blizance (zacete prirodnim putem ofkors) mozes imati samo ako ti netko sa mamine strane ima iste (mamine, pa mama od mame itd). i uz srecu valjda da se potrefi .... a jes mi odgovora

  30. #30
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    sibell, točno je da se blizanci "prenose po majčinoj strani", mada mislim da dvojajčane može laički rečeno uzrokovati neki "poremečaj ciklusa" bez obzira da li u obiteljskoj povijesti ima blizanaca.
    Ovo je stvarno laički rečeno.

  31. #31
    wewa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    3,188

    Početno

    blizanci mogu biti dvojajcani ili jednojajcani - sklonost visestrukim ovulacijama je nasljedna, dok je cisti hir prirode da li ce se embrij podijeliti - i koliko puta - u ranoj fazi razvoja i da li ce tako nastati "identicni" blizanci.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    333

    Početno

    Ja sam se nakon IVF-a nadala blizancima..... Sreca pa nam Bog dragi ne da sve sto pozelimo .

  33. #33
    Snjeska avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Ni na nebu ni na zemlji...
    Postovi
    1,492

    Početno

    Citiraj Dodirko prvotno napisa
    Joj sorry ali moram biti gruba.

    Molim te spusti se na zemlju i uživaj u mogućnosti da možeš imati djete. Svake 2 godine možeš roditi jedno.

    U svakom slučaju ovakva pitanja i uopće idea da se ide na MPO zbog želje za blizancima zvuči mi nezrelo. :/
    x

    i nadam se da u HR ne postoji dr. koji bi radio MPO samo zbog želje za višeplodnom trudnoćom

  34. #34
    Franny avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    izgubljena u svemiru
    Postovi
    2,847

    Početno

    bit cu iskrena, moze?
    oduvijek sam si nekak mastala o blizancima, ali nikad mi nije palo na pamet ic na umjetnu samo zato da bih iih dobila...(a sve u svrhu izbjegavanja carskog?)

  35. #35
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Snješka je napisala:
    Dodirko (napisa):
    Joj sorry ali moram biti gruba.

    Molim te spusti se na zemlju i uživaj u mogućnosti da možeš imati djete. Svake 2 godine možeš roditi jedno.

    U svakom slučaju ovakva pitanja i uopće idea da se ide na MPO zbog želje za blizancima zvuči mi nezrelo.


    x

    i nadam se da u HR ne postoji dr. koji bi radio MPO samo zbog želje za višeplodnom trudnoćom
    XXX

  36. #36
    amyx avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    2,197

    Početno

    Citiraj Snjeska prvotno napisa
    Citiraj Dodirko prvotno napisa
    Joj sorry ali moram biti gruba.

    Molim te spusti se na zemlju i uživaj u mogućnosti da možeš imati djete. Svake 2 godine možeš roditi jedno.

    U svakom slučaju ovakva pitanja i uopće idea da se ide na MPO zbog želje za blizancima zvuči mi nezrelo. :/
    x

    i nadam se da u HR ne postoji dr. koji bi radio MPO samo zbog želje za višeplodnom trudnoćom
    X

    i ja se iskreno nadam da ni jedan dr ne bi pristao na to jer to bi bilo omalovažavanje i umanjivanje stvarnih problema ljudi koji ne mogu ni do jednog djeteta a ne da bi išli na MPO zbog blizića :shock:

  37. #37
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    tko kaže da se mora opet na carski, pretežno je pravilo ako je jako mala razlika, ili ako su već 2 carska da se ide dalje na carski>!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •