Stranica 5 od 5 PrviPrvi ... 345
Pokazuje rezultate 201 do 230 od 230

Tema: A zake je "kaj" lošiji od "ča"?

  1. #201
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    ja pijem pivu

    piva pivo
    pivu pivo
    pivi piva

    5 pivi za decke iz pilane

  2. #202
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa
    magriz je napisala:
    ne mogu vjerovat da se 3 stranice uzrujava zbog zagorskog kaj i dalmatinskog ča, a nikome ne smeta nepismenost i nerazlikovanje č i ć, te ije i je
    da ne govorim o razmaku nakon zareza ili točke
    Baš si to lijepo rekla. To ti je kao da veliš: ne mogu vjerovati na koliko stranica se rastegnula tema "debeli, ružni i nesretni", a ima toliko gladi u Svijetu.
    reče Anemona i pokaza svijetu svoju pismenost


    Citiraj darci prvotno napisa
    magriz (napisa):

    a da budem on topic, neslužbeno me niti jedan dijalekt ne smeta, ali me izuzetno uzrujava što je >90% crtića sinhronizirano zagrebačkim slengom. zašto aladin mora govoriti budem, kaj, curka?

    samo da odgovorim na ovaj budem (nisam lingvist, ali ovo je ostalo iz škole) - ovo nije nužno samo kajkavski nego je svršeni prezent glagola biti koji se dalje koristi za tvorbu futura drugog

    problem može postojati jer se u kajkavskom futur II koristi umjesto futura I
    gle draga, svi smo mi učili hrvatski, i svi znamo gramatiku, bolje ili lošije
    kad sam napisala komentar o aladinu, nisam mislila na futur II nego njegovu upotrebu u kajkavskom, odnosno, gramatički netočnu primjenu

    a sad me prosvijetli, ja sam ipak kemičar, a ti lingvist

  3. #203
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Reče Magriz i pokaza svoju pristojnost.

  4. #204
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    uvijek

  5. #205
    sunca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    372

    Početno

    ja sam iz istre i studirala sam u zagrebu. držim se za osobu koja ne govori dijalekt.

    a sad ..... trebalo mi je dobrih mjesec dana da skužim kako kupit sendvič u zagrebu u dućanu, jer panin sa pet dek mortadele nitko nije razumio.

    iz moga kuta gledanja, u zagrebu svu svi zagorci (naravno osim dalmatinaca), tako da ne razumjem baš anemoninu frustraciju.

  6. #206
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj sunca prvotno napisa
    ja sam iz istre i studirala sam u zagrebu. držim se za osobu koja ne govori dijalekt.

    a sad ..... trebalo mi je dobrih mjesec dana da skužim kako kupit sendvič u zagrebu u dućanu, jer panin sa pet dek mortadele nitko nije razumio.

    iz moga kuta gledanja, u zagrebu svu svi zagorci (naravno osim dalmatinaca), tako da ne razumjem baš anemoninu frustraciju.
    sori ali sta je panin ako nije dijalekt?

  7. #207
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa
    Luminitsa je napisala:
    Nekako se slažem, češće se i na televiziji čuju dalmatinski izrazi i riječi za koje mi "sjevernjaci" ne znamo što su. I imam dojam da se nekako šarmantnijim smatra slušati (meni osobno iritantnog, ali ne zbog naglaska) Barbieria kako priča o "pomidorima" nego da dođe neka kumica i počne "je, onda si bumo zeli jednoga paradajza". Nekako se... ne znam, kao da tolerira, iako meni u nekom "poslovnijem" kontekstu, pa i na televiziji nije baš pristojno koristiti ni lokalne izraze ni izraze iz stranog jezika. Kao da se podrazumijeva da svi moramo znati kaj Gibonni misli dok kaže "dišpet" a riječ "truc" nikome ne bi bila jasna.
    Točno u sredinu! O tome otprilike nabadam.
    Zato što se manje pripadnika nekog dijalekt.kruga uopće zapita da li je ikome ta riječ razumljiva, jer ako nije taj nije ni važan kad nije "njihov". Ti se pitaš kad je zgodno govoriti na narječju, a oni ne - govore po svojem, drugo ne znaju niti će ikad naučiti gdje god živjeli.
    Po meni je kajkavcima to teže prihvatiti jer se ne radi o seljačkom dijalektu već govoru koji je bio književni jezik i imao riječnik i gramatiku još u 17. stoljeću, u vrijeme kad je ovaj štokavski istočno hercegovački koji smo odabrali kao službeni zbog dodvoravanja južnoslavenskoj braći bio jezik gange.

  8. #208
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj sunca prvotno napisa
    ja sam iz istre i studirala sam u zagrebu. držim se za osobu koja ne govori dijalekt.

    a sad ..... trebalo mi je dobrih mjesec dana da skužim kako kupit sendvič u zagrebu u dućanu, jer panin sa pet dek mortadele nitko nije razumio.

    iz moga kuta gledanja, u zagrebu svu svi zagorci (naravno osim dalmatinaca), tako da ne razumjem baš anemoninu frustraciju.
    Dođi ti nama u Zagorje, pa će ti itekako biti jasna razlika.

  9. #209
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    S timda ja obožavam dijalekte i obožavam u bandićevom stilu isprobabvti lokalne fraze svugdje gdje boravim duže od tjedan dana. Veseli me učiti nove izraze i gledati kako su prirodno ukloplenji u neke lokalne običaje isl., ali zato nisam sljepa da vidim da da ponos pojedinih na svoju baštinu ne uključuje i neku pretjeranu želju da ih drugi razumiju. Ne moramo ići na more i otoke, bednjanci u zagorju npr

  10. #210
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Priznajem, bednjance niti ja ne razumijem.

  11. #211
    elin avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    2,282

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa
    Citiraj sunca prvotno napisa
    ja sam iz istre i studirala sam u zagrebu. držim se za osobu koja ne govori dijalekt.

    a sad ..... trebalo mi je dobrih mjesec dana da skužim kako kupit sendvič u zagrebu u dućanu, jer panin sa pet dek mortadele nitko nije razumio.

    iz moga kuta gledanja, u zagrebu svu svi zagorci (naravno osim dalmatinaca), tako da ne razumjem baš anemoninu frustraciju.
    sori ali sta je panin ako nije dijalekt?
    dobro ajde kaj je napisala panin (u funkciji je pokazivanja kako se prve dane nije snalazila u Zg.), ali ono "skužim" - draga sunca, sorry kaj te moramo o tome obavijestiti, ali čisti purgeraj

  12. #212
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ja sam se iznenadila kako pulezani pricaju, tako da bas i ne bi svojatala taj "kuzis"

  13. #213
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa
    Zato što se manje pripadnika nekog dijalekt.kruga uopće zapita da li je ikome ta riječ razumljiva, jer ako nije taj nije ni važan kad nije "njihov". Ti se pitaš kad je zgodno govoriti na narječju, a oni ne - govore po svojem, drugo ne znaju niti će ikad naučiti gdje god živjeli.
    Po meni je kajkavcima to teže prihvatiti jer se ne radi o seljačkom dijalektu već govoru koji je bio književni jezik i imao riječnik i gramatiku još u 17. stoljeću, u vrijeme kad je ovaj štokavski istočno hercegovački koji smo odabrali kao službeni zbog dodvoravanja južnoslavenskoj braći bio jezik gange.
    ako ovo nije uvredljivo i omalovažavajuće, onda ne znam što je
    sreća da su svi zagorci plave krvi, a svi ostali seljačine koji deru gange

  14. #214
    Juroslav avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Agram - centar, jug i negdje između
    Postovi
    1,509

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa
    Citiraj pikula prvotno napisa
    Zato što se manje pripadnika nekog dijalekt.kruga uopće zapita da li je ikome ta riječ razumljiva, jer ako nije taj nije ni važan kad nije "njihov". Ti se pitaš kad je zgodno govoriti na narječju, a oni ne - govore po svojem, drugo ne znaju niti će ikad naučiti gdje god živjeli.
    Po meni je kajkavcima to teže prihvatiti jer se ne radi o seljačkom dijalektu već govoru koji je bio književni jezik i imao riječnik i gramatiku još u 17. stoljeću, u vrijeme kad je ovaj štokavski istočno hercegovački koji smo odabrali kao službeni zbog dodvoravanja južnoslavenskoj braći bio jezik gange.
    ako ovo nije uvredljivo i omalovažavajuće, onda ne znam što je
    sreća da su svi zagorci plave krvi, a svi ostali seljačine koji deru gange
    prosim liepe, milostiva, moja krv je crvena

    a poboldane su činjenice (ake hmekneš male posprdni način pisanja)

  15. #215
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Ton cijelog posta je malo preoštar za temu, isitna, ali baš boldan idio je povjesna istina.

  16. #216
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    A ton sam si dozvolila jer sam podrijetlom i brakom takav mješanac da mogu pričati viceve na račun mnogih naroda i narodnosti s enterprajza misleći pri tom na sebe 8)

  17. #217
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    proširi si povijednu istinu malo, pikula. možda je činjenica da je kaj imao gramatiku u 17. stoljeću, ali ni ganga u to doba, a ni ranije nije bila nepismena.
    1595. F.Vrančić je napisao petojezični rječnik koji je uključivao hrvatski (šokavski), kakvim se tada govorilo južno od Save 8)

  18. #218
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    znala sam da će se ova tema svesti na kaj protiv svih ostalih ili obrnuto.

    šteta, jer ja baš volim kaj, a bednjanski mi je naj-kaj. iako ga ne razmijem kao ni viški ča.

  19. #219
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Prvi hrvatski rječnik, djelo Fausta Vrančića iz 1595, pretežno je čakavskoga idioma.

  20. #220
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj Juroslav prvotno napisa
    Citiraj magriz prvotno napisa
    Citiraj pikula prvotno napisa
    Zato što se manje pripadnika nekog dijalekt.kruga uopće zapita da li je ikome ta riječ razumljiva, jer ako nije taj nije ni važan kad nije "njihov". Ti se pitaš kad je zgodno govoriti na narječju, a oni ne - govore po svojem, drugo ne znaju niti će ikad naučiti gdje god živjeli.
    Po meni je kajkavcima to teže prihvatiti jer se ne radi o seljačkom dijalektu već govoru koji je bio književni jezik i imao riječnik i gramatiku još u 17. stoljeću, u vrijeme kad je ovaj štokavski istočno hercegovački koji smo odabrali kao službeni zbog dodvoravanja južnoslavenskoj braći bio jezik gange.
    ako ovo nije uvredljivo i omalovažavajuće, onda ne znam što je
    sreća da su svi zagorci plave krvi, a svi ostali seljačine koji deru gange
    prosim liepe, milostiva, moja krv je crvena

    a poboldane su činjenice (ake hmekneš male posprdni način pisanja)
    nije posprdni način pisanja, već vrijeđajući i to hotimično

    što se tiče krvi i njene boje, majka mi je zagorka, zakoniti također. i volim kaj, ali volim i očev ča
    ali ne volim izdizanje jednog dijalekta iznad drugog. a to se upravo cijelim ovim topicom radi - po tebi, anemoni, pikuli - kaj je plemeniti i knjievni, a što i ča je blitvarski, kamenjarski jezik gangi i nekulturnih

    dajte malo stanite na loptu

  21. #221
    Juroslav avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Agram - centar, jug i negdje između
    Postovi
    1,509

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa
    Citiraj Juroslav prvotno napisa
    Citiraj magriz prvotno napisa
    Citiraj pikula prvotno napisa
    Zato što se manje pripadnika nekog dijalekt.kruga uopće zapita da li je ikome ta riječ razumljiva, jer ako nije taj nije ni važan kad nije "njihov". Ti se pitaš kad je zgodno govoriti na narječju, a oni ne - govore po svojem, drugo ne znaju niti će ikad naučiti gdje god živjeli.
    Po meni je kajkavcima to teže prihvatiti jer se ne radi o seljačkom dijalektu već govoru koji je bio književni jezik i imao riječnik i gramatiku još u 17. stoljeću, u vrijeme kad je ovaj štokavski istočno hercegovački koji smo odabrali kao službeni zbog dodvoravanja južnoslavenskoj braći bio jezik gange.
    ako ovo nije uvredljivo i omalovažavajuće, onda ne znam što je
    sreća da su svi zagorci plave krvi, a svi ostali seljačine koji deru gange
    prosim liepe, milostiva, moja krv je crvena

    a poboldane su činjenice (ake hmekneš male posprdni način pisanja)
    nije posprdni način pisanja, već vrijeđajući i to hotimično

    što se tiče krvi i njene boje, majka mi je zagorka, zakoniti također. i volim kaj, ali volim i očev ča
    ali ne volim izdizanje jednog dijalekta iznad drugog. a to se upravo cijelim ovim topicom radi - po tebi, anemoni, pikuli - kaj je plemeniti i knjievni, a što i ča je blitvarski, kamenjarski jezik gangi i nekulturnih

    dajte malo stanite na loptu
    prosim, citiraj gde to

  22. #222
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    no, srećom da je pretežito, a ne sav, čakavski.

  23. #223
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    magriz je napisala:
    što se tiče krvi i njene boje, majka mi je zagorka, zakoniti također. i volim kaj, ali volim i očev ča
    ali ne volim izdizanje jednog dijalekta iznad drugog. a to se upravo cijelim ovim topicom radi - po tebi, anemoni, pikuli - kaj je plemeniti i knjievni, a što i ča je blitvarski, kamenjarski jezik gangi i nekulturnih

    dajte malo stanite na loptu
    No, ovo je totalni fijasko, nakon što se 4 strane javljam na temu koju sam otvorila iz razloga što smatram da su svi dijalekti prekrasni i jednako važni, a meni se čini da se "kaj" stigmatizira kao seljački, dobijem ovakvu izjavu.
    Ostavljam prostora da sam se negdje krivo izrazila (jelte, us svojoj nepismenosti ), ali ipak smatram da si me negdje krivo razumjela. :/

  24. #224
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    tko kaže da je ganga uvreda? ima i ona svoju etnografsku vrijednost i zna biti zadivljujuća u izvornom obliku. Svi dijalekti imaju svoju ljepotu i treba ih čuvati od nestanka sustavno i na znanstvenim osnovama isto tako je činjenica da upravo kajkavski ima bogatu i zabilježenu povijest, kao i čakavski, kao i štokavski u mješavini sa crkvenoslavenskim i to u kontinuitetu u slavoniji i dubrovačkom području - dok je istočnohercegovački štokavski koji mi poznajemo kao naš standard doista u to vrijeme poznat samo kroz usmenu narodnu književnost.

  25. #225
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Kao što je netko rekao, to je toliko bogatsvo i trebalo bi učiti a ne omalovažavati. Meni je moj dalmatinski moj, svakodnevan, to je moj jezik.
    Ne razumijem bodule koji žive sat vremena vožnje odavde. Ne razumijem niti riječ(svekrvin, možda smo zato tako dobre frendice ) ali guštam slušati ih. Zagorce ne mogu ni uhvatiti. Već je netko spomenuo ali ja sam jednom upoznala jednu curu koja me uvjeravala da je Zagorka (ili Prigorka, ubijte me, pojma nemam) a ja sam bila 100% uvjerena da je Slovenka. Ali di ćeš ljepše stvari, živimo u maloj Hrvatskoj sa tako malo stanovnika a imamo tako bogat i raznolik jezik.

    Zagorci su nama nepoznanica uglavnom jer je ovdje stvarno rijetko za čuti baš pravi zagorski. I koliko sam shvatila po postovima, reakcija većine ljudi na taj dijaleket je nešto slično reakciji većine ljudi ovdje na vlaški. A hebiga, ljudi su podrugljivi.

  26. #226

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Kaj je ovo ljudi, kaj, ča, šta, jeste se raspametili :shock: :shock: , nema me jednu stranicu, pomislim - vidi kako su svi shvatili kako je to lijepo da svi znamo naša narječja, pa i na ovom forumu pišemo tako da se super razumijemo i nitko se ne stavllja iznad nekog drugog.
    Kad odjednom vi krenuli oštro. :?
    Ja sam, Trina, rekla da je to bogatstvo, a vidiš, za tebe sam dosad mislila da si iz Slavonije ili Zagorja, eto koliko često koristiš dijalekt u postovima.
    Zagorci malo trebaju smanjiti komplekse, nije istina da je kaj podcijenjen, samo ljudi zbog mentalitea drugačije nastupaju.
    Gore je dugo bilo kmetstvo, ostavilo je to povjesnog traga na mentalitetu u smislu pokornosti vlasti, dolje Vojna krajina i hajdučija pa je ostalo malo više bahatosti kod ljudi (to sam ja, genijalka 8) , krenula u mozganje jer sam živjela u različitim sredinama), no to je samo stvar nastupa. A opet ću ponoviti, mi
    ćemo se sprdati sa svim i svačim, takav smo narod.

  27. #227
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Slažem se Nena-Jabuka s rečenim, pa čak i za Trinu iz Slavonije.
    O ovoj teoriji s kmetstvom nisam nikad razmišljala, baš mi nema smisla, ali nije za odbaciti. Kad ću imati vremena, pozabaviti ću se time.

  28. #228
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Nekako sam naučena pisati po pravilima i propisima a pričati kako selo nalaže

  29. #229

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    SZ Hrvatska
    Postovi
    1,942

    Početno

    [quote]A opet ću ponoviti, mi
    ćemo se sprdati sa svim i svačim, takav smo narod. Grin
    na žalost.

  30. #230

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,983

    Početno

    Ne razumijem problem (osjecaj manje vrijednosti?!), bitno je kakav je covjek po karakteru a ne s kojim naglasom govori. Eto na primjer mene, govorim hrvatski sa stranim naglasom, govorim da cu 'prici', pasat', koristim 'pirun' i 'pjat' , kupujem grincajg i koristim rijec feuerzeug pa sto?! Nadam se da me ljudi cijene zbog mojih karakternih osobina a ne zbog nacina govora :?

Stranica 5 od 5 PrviPrvi ... 345

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •