Stranica 3 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 194

Tema: "patnja" u spojenim grupama

  1. #101
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Lorans, veliki X na tvoj post!

  2. #102

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,037

    Početno

    lorans, slažem se sa dosta toga što si napisala, ali s nekim riječima, rečenicama baš i ne

    primjerice... što se podrazumijeva pod pojmom "normalan roditelj"? misliš da onaj tko je doma cijelo ljeto, a svoje dijete dovodi u dežurstvo nenormalan, ili onaj koji čak ne radi cijelu godinu, a dovodi dijete u vrtić? mislim da bi ipak trebalo malo paziti s izborom riječi
    moje mišljenje je da roditelji koji vode dijete u dežurstvo preko ljeta, a oni sami su doma ili uopće ne razumiju svoje dijete i njegove potrebe, ili smatraju da im je djetetu bolje s nekim drugim nego s njima samima, ili nešto treće... ali nisam baš sigurna da bih ga nazvala nenormalnim, koliko god da mi se primjerice ne sviđa takav način postupanja s djetetom
    i nemojmo se zavaravati da takvih roditelja nema ili da ih ima jako, jako malo... dovoljno je reći - ima ih (sad bilo to malo ili puno, ne želim procjenjivati niti voditi neke statistike)

    ovo što se tiče jel bolje da je dijete u dežurstvu ili kod bake - neka svatko osobno procijeni za sebe i za svoje dijete... primjerice, ja bih radije dijete poslala s bakom na more (ili da budu u Zagrebu, ali da ima drukčiji ritam...da spava koliko želi, šeta, igra se u parkiću, odu u zoo, botanički, bazen, knjižnicu...tek toliko da se malo odmori od svakodnevnog užurbanog ritma) - ne radi vlastitog komoditeta, nego zato što smatram da bi mu tako bilo bolje... a da ne pričam koliko su bake i djedovi sretni što mogu imati unuče samo za sebe... i vjerujem tebi kad kažeš da misliš da je za tebe i tvoje dijete bolje da ti je dijete u dežurstvu, da ga svakodnevno viđaš... to je tvoje viđenje situacije i imaš pravo na njega, jer sama najbolje poznaješ i sebe i svoje dijete

    naravno da se imaš pravo pitati sve što te muči u vezi tih dežurstava...i ne samo sebe, nego i one koji su odgovorni za to... ovdje se može pročitati kako se u različitim vrtićima to različito organizira i kako negdje doista dobro funkcionira, bez ikakvog nametanja osjećaja krivnje roditeljima (što je jako nekorektno i za svaku osudu)
    i naravno da svi nezadovoljni imaju pravo komentirati negativnu organizaciju, razne nesuptilne komentare teta i slično, ali činjenica je da se iz godine u godinu ovakvi topici ponavljaju a da se ništa konkretno ne poduzima... ja bih kao roditelj kojem bi teta rekla nešto što mi se ne sviđa odmah reagirala i dala joj do znanja da ne dopuštam takav način razgovora sa mnom... a ako ne bi prestalo, zna se što se dalje može napraviti

    a što se tiče godišnjih odmora teta... pročitaj malo topic otpočetka (i bilo koji drugi na tu temu koji postoji)... uvijek se ta tema potakne od strane roditelja i pitanjima koliko tete imaju dana odmora, gdje su tijekom ljeta itd....ali mislim da smu tu temu razjasnili i da ju je nepotrebno više razvlačiti

    i stvarno mislim da ne bi bilo u redu i ovaj topic, kao mnoge druge ovakvog tipa, pretvoriti u topic ispunjen tenzijama tete-roditelji, nego međusobne pomoći, suradnje i savjetovanja (koliko je to moguće ovim putem)

  3. #103
    ivano2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    1,165

    Početno

    Lorans potpisujem!
    Mi smo danas imali šok jer smo došli u vrtić odnosno jaslice a u našoj grupi totalno nepoznata teta...a naša teta lijepo pazi stariju vrtičku...
    Moja F koja inače voli ići u jaslice i nemamo problema sa time, nikako ne voli ići u druge sobe a pogotovo ne nepoznatim tetama jer su ih prve godine jaslica (znači imala je 14 mjeseci) svaki dan u 16 sati šaltali u dežurstvo i njoj se taj dio jasličkog "staža" nikako nije svidio...a koliko sam vidjela ni većini njenih prijatelja koji su se u toj dobi prvenstveno vezali za svoje tete i svoju sobu....

  4. #104
    domy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,244

    Početno

    Citiraj lorans prvotno napisa
    ia rečeno mi je da obje tete iz naše grupe najvjerojatnije neće raditi ni srpanj, ni kolovoz.
    Naravno da se imam pravo pitati, ako već obje tete neće raditi dva mjeseca, je li se barem spajanje grupa moglo prolongirati do 1. srpnja, ili ako već nije je li se moglo izvesti da jedna teta iz grupe radi barem tri tjedna u srpnju i kolovozu da mi dijete ne bi bilo puna dva mjeseca u dežurstvu?
    I da, ružno mi je pročitati da i jedna teta može roditelju reći kako je djetetu vrtić ljeti patnja, jer s time samo na neukusan, neprihvatljiv način želi izazvati grižnja savjesti kod roditelja koji nema drugu mogućnost.
    Veliki potpis na ovo.

    I meni je totalno nelogično da jedna teta ima godišnji 2,5 mjeseca.
    Pa di toga ima?

    A za ove komentare o "patnji" i krivnji koja se nameče roditeljima jel dejcu dovode u vrtić preko ljeta neču ni komentirati.

  5. #105
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Istina je da uvijek postoji ljepši i bolji način da se roditelje pripremi na prvo i drugo ljeto u vrtiću.

    Istina je i da postoji osoblje koje je spremno roditeljima uvaliti osjećaj krivnje (čak i ne svjesno, ja sam se i sama dovoljno grizla zato što uopće dajem djecu ispod 3 godine u jaslice, pa mi je vrlo malo trebalo - nije to bilo samo do odgajatelja...)

    Našim tetama i stručnim službama pak moram skinuti kapu - uvijek su se radile ankete tko će i kada dolaziti u vrtić i jako se vodilo računa da ostane odgajatelj najbrojnije grupe, koliko se god moglo organizirati. Nažalost, teško je svima udovoljiti jer i odgajatelji imaju pravo na godišnji, slobodne dane itd. Obično krajem svibnja bude poseban roditeljski gdje se objasne sve te stvari... ali odziv na to nije uvijek bio sjajan. S druge strane, uvijek se može pitati odgajatelje i na vratima.

    No, ljeto u vrtiću, a i jaslicama kod nas (DV Cvrčak Zg ) organiziralo se tako da djeci ne pada teško - suncobrani na terasama, igre vodom, kadice u obliku školjki u kojima su se djeca mogla prljužiti do mile volje kad je bilo vruće... kupaće gaće i ručnici (za mog mlađeg to je bila motivacija da se ostavi pelena i uspjelo mu je :D ) i koliko god mi je u prvom trenutku izgledalo strašno, uspjeli smo sagledati cijelu ljetnu priču u pozitivnom svjetlu, unatoč eventualnim nedostacima i problemima. Obično smo dali djeci da nose kantice za polijevanje i druge igračke za vodu (u dogovoru s odgajatlejima) i bilo je zabavno.

    No, moram se prisjetiti i neodgovornih roditelja :/ koji su na anketama zapisivali da će djeca dolaziti, a nisu... pa se ni dežurstvo nije moglo organizirati na najbolji način. To se događalo ne samo preko ljeta, nego i za vrijeme drugih praznika. Ima svega. Te ankete su bile svakako primljene od strane roditelja :/ ali meni se čini da su bile dobra i korisna stvar.

    Vrtić je ustanova koja ima svoju dinamiku, a naše je da s njima nađemo najbolji način komunikacije. I vrtić je uvijek tu, cijelo ljeto, ali treba računati s tim zamjenama odgajatelja i soba... Djeca kroz ta dežurstva s vremenom prošire broj ljudi koje smatraju osobama od povjerenja i to se relativno brzo okrene na dobro. Veći problem bio mi je vrućina+nedostatak klime nego zamjena osoblja.

    Za utjehu zabrinutima - ljeto, a bome i jasličke/vrtićke godine brzo prolaze... Ne okrenemo se, evo nas na ponovnoj jesenskoj adaptaciji... Nama je tako u trenu prošlo cijelo vrtićko razdoblje od nekoliko godina.

  6. #106
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    I meni je totalno nelogično da jedna teta ima godišnji 2,5 mjeseca.
    Pa di toga ima?
    Ne bih se iznenadila da tijekom godine naberu toliko prekovremenih sati, koje ne mogu iskoristiti ni na koji drugi način... Često ne mogu sve ni iskoristiti jer naprosto nemaju kad. Ali naše odgajateljice su s nama otvoreno razgovarale o tome i unaprijed najavljivale da ih neće biti, kad god su to znale unaprijed...

  7. #107
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Našla sam baš zanimljivu anketu na koju su odgovarale ravnateljice vrtića

    http://<a href="http://www.poduzetna...pdf</a>.<br />

    Većina ipak tvrdi da je jedna odgajateljica prisutna u vrtiću ??

  8. #108
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Iz čitave ove priče ja mogu zaključiti samo to da tete rade previše prekovremenih sati, što nisam baš sigurna niti da je dozvoljeno Zakonom o radu. Ja mislim da bi vi trebale obavijestiti inspektore rada o tome.

  9. #109

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,037

    Početno

    peterlin, jako lijep post

    mima, ne mogu otvoriti link

    a što se tiče raznih prijava... hmh, ne znam koliko odgajatelja bi se to usudilo napraviti s obzirom da mnogi na stalno radno mjesto čekaju godinama i do tada se krpaju sa raznim zamjenama i prekidima rada... :/
    uostalom, grad je taj koji bi trebao isplaćivati taj novac, a to ne radi...iako je kao službeno rečeno da se prekovremeni plaćaju

  10. #110
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    U linku je ona zadnja točkica viška... evo ispravnog:

    http://www.poduzetna.hr/download/rav...ri_09_2007.pdf

  11. #111

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,037

    Početno

    Hvala Peterlin
    ovo su baš zanimljivi podaci... s opaskom da tu treba malo čitati između redaka

  12. #112
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj bubička prvotno napisa
    Hvala Peterlin
    ovo su baš zanimljivi podaci... s opaskom da tu treba malo čitati između redaka
    Ah, klasika.... To je tako svuda! Ravnatelji imaju zadatak sagledati stvar iz šire perspektive i naći najbolje rješenje, a to nije uvijek lako, niti su takvim rješenjem koje je najbolje za većinu svi uvijek zadovoljni... niti su svi šefovi jednako sposobni, niti imaju jednokog smisla za rad s ljudima...

  13. #113

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,037

    Početno

    u potpunosti se slažem...
    jedna ravnateljica čak spominje čarobni štapić - izmamila mi je malo smijeha tom opaskom

  14. #114
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    Evo našeg iskustva.
    Jučer kad sam dovela I. u vrtić njegova grupa je, s obje odgajateljice koje zaista voli, taman odlazila u dvoranu. On ih je odmjerio i nikako nije htio poći s njima, htio je baš u svoju sobu. Vjerojatno je bilo dosta djece koja nisu iz njegove grupe. Kada je MM došao po njega, I. je sjedio sam za stolom, bio je vidno potišten. Više nije bilo njegovih teta.
    Srećom, ja si mogu i prilagoditi posao tako da sam noćas do 3 napravila sve ono što je moralo danas biti gotovo i jutros, dok je mali bio kod susjeda odnijela u firmu. Plan je bio da ide u vrtić još ovaj i idući tjedan, ali sad smo odlučili da neće. Pitala sam ga jutros pa je rekao da ne želi ići. Čini mi se da je to prvi puta, inače vrlo rado ide. Valjda ćemo se uspjeti organizirati, jedino što se MM i ja nećemo baš viđati. :/

    Razumijem apel teta na roditelje da djecu ne ostavljaju u dežurstvu. Pa ima roditelja koji ih ostavljaju, a oni su kod kuće, mislim da to svi znamo.
    Što se čovjek bolje odmori i što je zadovoljniji imati će više volje i bolje će moći raditi svoj posao, to vrijedi i za tete.

  15. #115

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    377

    Početno

    Citiraj lorans prvotno napisa
    No, isto tako nije mi primjereno ,Sanjice, niti pročitati kako su poražavajući rezultati glede ponašanja djece koja su cijelo ljeto u vrtiću i da pate od "vrtićkog overdoza".
    Zasto je problem cuti istinu?
    Mislim da je do temperamenta i navika djeteta, i da je vecina pod stresom - sto manji, to gore.
    Imam prilagodljivo dijete koje uziva u jaslicama, lako se sprijateljuje s nepoznatima. Izmedju bake i vrtica - sam ce nekad izabrat baku, nekad vrtic. Izmedju mene i vrtica - uvijek mene.
    I to mi je logicno i prirodno.
    Ostajat ce u vrticu preko ljeta jer mora, al necu se pri tom zavaravati da to nije nista i da mu je lako.

    Ja sam prije par godina preko ljeta radila 3 tjedna prekovremeno. Za sebe i kolegicu (isto je bilo i njoj kad sam ja otisla na godisnji). Ne svaki dan, al bilo je dana kad sam bila 10 sati na poslu i jedva stigla pojest sendvic za kompom.
    Bolila me guzica, bolila me glava, bilo mi je dosta svega, vukla sam se svaki dan na posao ne ocekujuc nista lijepo.
    I krizala dane na kalendaru do kraja.
    Da, ja sam odrasla. Sama sam to odlucila istrpjet, znam racionalizirati, dugorocno planirati, odredit si nagradu... etc.
    Svejedno, bila je patnja , sto da se lazemo...

    Vjerojatno bi se i sa starijim djetetom moglo tako... obecanje nekog veselja - vikend u prirodi, lunapark...

  16. #116
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    nika ce 90% srpnja i par dana u kolovozu biti u vrticu!
    nadam se da ce biti sve ok!

  17. #117
    tajchi73 avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    1,923

    Početno

    Peterlin
    No, ljeto u vrtiću, a i jaslicama kod nas (DV Cvrčak Zg ) organiziralo se tako da djeci ne pada teško - suncobrani na terasama, igre vodom, kadice u obliku školjki u kojima su se djeca mogla prljužiti do mile volje kad je bilo vruće... kupaće gaće i ručnici (za mog mlađeg to je bila motivacija da se ostavi pelena i uspjelo mu je :D ) i koliko god mi je u prvom trenutku izgledalo strašno, uspjeli smo sagledati cijelu ljetnu priču u pozitivnom svjetlu, unatoč eventualnim nedostacima i problemima. Obično smo dali djeci da nose kantice za polijevanje i druge igračke za vodu (u dogovoru s odgajatlejima) i bilo je zabavno.



    vjerujem da bi uz takav pristup svako dijete "istrpilo" dežurstvo.....moj sigurno bi .

  18. #118

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    377

    Početno

    Tajchi, ovo sto pises zvuci super!
    Takvo dezurstvo bi se vecini djece moglo jako svidjeti...
    Popricat cu s nasim tetama o tome.
    Bar su danas te plazo-plasticne stvari turbojeftine...

  19. #119
    tajchi73 avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    1,923

    Početno

    eh tek sad vidim da je ispalo kao da ja pišem o našem vrtiću, a zapravo sam citirala peterlin samo ne znam di sam izgubila citat .

  20. #120
    L&L0809 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,190

    Početno

    moram se i ja ukljuciti - i Lovro ide u jaslice cijelo ljeto, jer sam ja jedna od onih "groznih" mama koja je doma, a dijete salje u jaslice. ali, uz novorodjence, koje je uspjelo zamijeniti dan za noc, mislim da ne bih mogla dugo funkcionirati (po noci budna zbog Lorene, po danu zbog Lovre-uskoro bih ili postala hodajuci zombi ili dobila ozbiljne zdravstvene probleme).

    sto se tice godisnjih odmora teta, mislim da dosta nas radi prekovremeno (ne u vrticima), a da nam se to nigdje ne pise, niti da dobivamo slobodne dane na temelju toga. takodjer, od kad radim, niti jednu godinu nisam iskoristila cijeli godisnji.

    jucer je bio prvi dan ljetnog dezurstva, i mogu samo reci da je za sada proslo ok, jest da je Lovro odmah sve igracke ostavio i krenuo doma (do sada ga je bilo skoro nemoguce izvuci iz vrtica), i malo se vise mazio kad je dosao doma, al se nadam da ce se uskoro naviknuti.

    i nama je teta rekla da bi trebalo Lovru izvaditi iz vrtica bar na 2 tjedna, na zalost, zbog bebe i ostale organizacije, mi cemo Lovru tek u 9mj uzeti na 2tjedna (ali se nadam da ce to rijesiti ovaj "vrtic overdose" o kojem se govori).

  21. #121

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,037

    Početno

    ajme, tajchi i blazena, šta u vašim vrtićima toga nema??? :shock:
    igre vodom, pijeskom i popratnim rekvizitima sastavni su dio ljetnog programa po vrtićima (čim počnu vrućine, nevezano uz dežurstvo) i moram priznati da sam neugodno šokirana činjenicom da toga negdje nema

    L&L... pa nije valjda da ćemo sad postaviti kriterije da zato što neki ljudi nemaju ni 5 dana godišnjeg prek ljeta ne bi ih ni nitko drugi trebao imati? valjda bi bio red da se svi zajedno borimo za bolja prava radnika a ne da smatarmo normalnim ne plaćanje prekovremenih i ne dobivanje slobodnih dana na osnovu viška sati... a i kad se već opet vraćamo na tu temu... ovdje neki kritiziraju godišnji teta općenito, a ne vaš godišnji koje god struke da jeste

  22. #122

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    377

    Početno

    Pa, ja zapravo nemam pojma cega ima
    Ovo nam je prva jaslicka godina, a na godisnjem smo prosli i ovaj tjedan pa je K. doma.
    Znam da mijenjaju sobu (u srpnju) i da su vec poceli spajat grupe, al kako, sto, tko... :tudum:

  23. #123
    L&L0809 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,190

    Početno

    ma, nisam postavljala nikakve kriterije, samo sam htjela napomenuti ono sto svi dobro znamo, i da, trebali bi se boriti za bolje radne uvjete, ali isto tako u ovom vremenu biti zahvalni sto uopce radimo. nekako ne vjerujem (iako je moguce da je tako), da tete zbilja moraju ici na prisilni GO. mogle bi napomenuti ravnatelju da im je dosta npr. 3tj GO, da ostale dane mogu raditi, pa bi djeca imala bar 1 svoju tetu u grupi. a i ta 3tj bi bila vise nego sto vecina zaposlenih ima.

    nemojte me sad odmah napasti, pisem ovo smirena duha i cista srca, samo kao jedan od prijedloga. jer, i same ste navele kako je svaki prijedlog za poboljsanje uvjeta u ljetnim dezurstvima dobrodosao

  24. #124

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Kako to mislis da im je dosta 3 tjedna? Ne radim u vrticu , odobno ne koristim vise od tri tjedna, tj. nikada dosad nisam jer sam sama tako birala, ali nikad ne bih drugima savjetovala da rade vise i da ne koriste svoj GO.

    Ako imaju pravo na 30 radnih dana, onda neka ih iskoriste, naravno u dogovoru s ravnateljicom i kolegicama. Trajanje GO, jednako kao i visina place, dio je ugovora koji potpisuju poslodavac i zaposlenik.

  25. #125
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    a kad bi onda odgojitelji koristili go - zimi? u proljece? ili u adaptaciji? ljeti je ipak najmanja stata po djecu u globalu.

  26. #126

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,037

    Početno

    blazena... to je već trebalo početi s prvim vrućinama...znači daaavnoo
    s tim da je u jaslicama malko drukčije... ne može biti baš toliko aktivnosti, ali i oni imaju bazenčiće vodom i posudice za igranje (bar bi trebali)

    L&L...nema ljutnje, ali tetama je u kolektivnom ugovoru propisano da većinu godišnjeg moraju potrošiti prek ljeta kad je smanjen broj djece i jedan manji dio prek zime (primjerice, jedna starija teta sa hrpom staža možda ima nekih 35 dana...ak potroši većinu prek ljeta, to ti je primjerice 28 radnih dana...) i to baš iz ovih razloga koje ti je flower navela (kako bi to izgledalo da si teta uzme godišnji u 9. mjesecu kad dolaze djeca na adaptaciju pa da ti siročeki odmah uz sam šok koji im predstavlja polazak u vrtić, još svakodnevno izmjenjuju tete...)

    i stalno se zaboravlja na onu opciju ako je jedna teta iz grupe na bolovanju, odmah cijeli taj "idealni" koncept rada (da bude stalno 1 teta prisutna, čak i kad bi se srezao broj dana prek ljeta) pada u vodu

    i curke, nemojte se toliko opterećivati time da li je jedna stalna teta s vašim djetetom ili nije... najbitnije je da vrtići ne zatvaraju svoja vrata cijelu godinu i da se kvalitetno radi s djecom u to vrijeme spajanja... znači, ako primjetite da neke dežurne tete nekorektno obavljaju posao, razgovarajte s njima kao da su vaše stalne tete... recite im što vam smeta, upoznajte ih s nekim osobitostima djeteta za koje želite da im pridaju veću pažnju, napomenite sve što vam je bitno...
    uostalom, može se dogoditi, kao što su neke cure ovdje spomenule, da vašoj djeci bude bolje s dežurnim tetama nego njihovim stalnima

    i krenite u ljetno spajanje s pozitivom

  27. #127
    L&L0809 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,190

    Početno

    danas mi se Lovro plakao kad je dosao iz jaslica, malo mi izgleda zbunjeno i izgubljeno, probat cu ga jos iduci tjedan voditi u vrtic (mozda se jednostavno od svih ovih blagdana i on malo pogubio, ima taj obicaj svaki ponedjeljak), al ak se situacija ne poboljsa, mislim a cu ovo ljeto biti hodajuci zombi (i eventualno spavati onih par sati kad MM dodje doma, a prije Loreninog budjenja).

    pitanje za tete s ovog topica: ako Lovru izvadim na tjedan ili dva i bude s nama doma, a ja vidim da to bas nikako ne funkcionira (jer ni djeca nisu dobro ako mama nije dobro), kaj mu nije onda veca tlaka ponovno se vratiti u vrtic i opet odradjivati eventualnu adaptaciju u dezurstvu? ima 18mj.

  28. #128
    Karin avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    398

    Početno

    Nisam teta ali evo mog čisto majčinskog savjeta.
    Ja bih na tvom mjestu definitivno ostavila malenoga doma preko ljeta. Nakon nekog vremena sigurno bi se uhodali i dobro funkcionirali. Pa neće ti bebici dovijeka mijenjati noć i dan. Bolje ako možeš "angažiraj" malo nekog od tvojih da ti pomogne.
    Ja sam rodila u 4. mjesecu i do 9. mjeseca kad mi je sin sa 3 godine krenuo u vrtić bili smo zajedno doma. I sve je dobro funkcioniralo. Puno sam Taru nosila u klokanici, pogotovo kad bi svi troje išli van. To me spasilo - ona je uživala, a ja sam imala slobodne ruke za akciju s Markom.

  29. #129

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,037

    Početno

    svatko najbolje poznaje svoje dijete, pa u skladu s tim i određuje što će napraviti u takvim situacijama
    osobno smatram da je za dijete to doista velika promjena i da bi mu trebalo posvetiti povećanu pažnju
    ja bih svojega ostavila doma (posebice zbog dežurstva) i angažirala sve oko sebe da mi pomognu što više da se što bolje nosim s tako velikim obavezama i promjenama, jer kao što i sama kažeš - ako ti postaneš hodajući zombi, time će nastati više štete za cijelu obitelj nego da dijete ide u jaslice...
    sretno!

  30. #130
    L&L0809 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,190

    Početno

    ma, da, al na zalost sam sama, nema sanse za ikakvom pomoci sa strane (da ima, ne bi Lovro ni isao u jaslice, ipak nisam tako okrutna ). vidjet cemo jos iduci tjedan kak ce biti, pa cemo se prema tome ravnati. iako je MM, kad sam mu rekla o cemu razmisljam konstatirao: "ok, ti si sad i sluzbeno pukla!" jer je Lovro fakat zahtjevno dijete s kojim se cijelo vrijeme moras baviti.

  31. #131

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    47

    Početno

    Bubička, ja niti jednom nisam upotrijebila riječ nenormalan roditelj, niti je inače upotrebljavam.
    Govorila sam isključivo iz perspektive većine zaposlenih roditelja koji ne mogu ljeti uzeti jednomjesečni odmor, a rado bi, i smeta ih da im vrtić, teta (naše to nisu učinile) ili bilo tko posebno podrcrtava, kako bi bilo dobro da im se dijete dulje odmori od vrtića. Kad si me već krivo shvatila i pitala mislim li jesu li nenormalni roditelji koji dijete ljeti šalju u vrtić a doma su, naravno da ne mislim. Neki roditelji imaju malu bebu pa ne mogu istodobno brinuti o dvoje djece, drugi smatraju da je djetetu bolje da je dio ljeta s vršnjacima, treći se ne mogu brinuti o djetetu svo vrijeme zbog nekih drugih svojih problema, možda su neki i komotni i itd...
    No, skrenuli smo s teme, mene više muči kad mi dijete kao neki dan nakon što ju pokupim iz spojenih grupa kaže " nove tete nisu ništa danas radile s nama". Inače, generalno sam zadovoljna s vrtićem i njezinim tetama pa je možda taj dan bio iznimka. Zapravo nadam se da je jer nema razloga, uz sve otegotne okolnosti, da tete ljeti radi nekvalitetnije s djecom i manje se bave njima.
    Još nešto, Blazena nikakv mi problem nije čuti istinu, ja samo ne vjerujem da su poražavajući rezultati u ponašanju djece koja glavninu ljeta idu u vrtić. Zanimalo bi me čije to istraživanje pod 1, tko je analizirao ponašanje djece, jer ima dobrih i loših psihologa, a niti jedno istraživanje ne vrijedi za svu djecu jer različito reagiraju u istim situacijama. Inače, dijete mi ne ide baš prvu godinu u dežurstvo, znam da joj nije lako što ljeti ima jako malo prijatelja iz svoje grupe, znam da joj nedostaju njezine tete ali svejedno ne mislim da joj je vrtić patnja, niti to svojim ponašanjem pokazuje..

  32. #132
    Sanjica avatar
    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Moslavina
    Postovi
    919

    Početno

    Djeca koja idu cijelo ljeto bez imalo predaha imaju problema u ponašanju, vjerovao netko ili ne. Ja sam ta koja radim 20 godina jedan te isti posao i svoje radno vrijeme efektivno provodim s dvadeset do trideset malih duša od kojih su u svakoj skupini bar 4-5 njih ful naporni i zahtjevni.

    I ja osobno prozivam djecu svaki dan pa dobro vidim u kojem su stanju djeca koja cijelu godinu pišu svaki mjesec brojke od 20-22, pa kad se to još nastavi preko ljeta ne znam zašto bi netko sumnjao u preporuku stručnog tima da svako dijete mora preko ljeta imati bar malo godišnjeg odmora?!

    Meni je osobno jako teško pročitati kako je nemoguće istodobno brinuti o maloj bebi i većem djetetu... No, bolje mi je da se preduboko ne uvučem u cijelu tu diskusiju jer je meni poimanje majčinstva i roditeljstva postavljeno na jednu sasvim drugu razinu koja se zasigurno ne bi svidjela nekima od vas (ne mislim ni na koga posebno).

  33. #133
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Kad vec raspravljamo...
    A ima li "patnje" ako dijete ostane doma ta 2 mjeseca pa onda kad ponovno krene u vrtic tj. u nasem slucaju jaslice?
    Moze li se dijete odviknuti u tom periodu?
    Jer znam da, kad je malac doma tjedan-dva zbog bolesti, bude manjih problema kod ponovnog povratka u grupu.

  34. #134
    Sanjica avatar
    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Moslavina
    Postovi
    919

    Početno

    Takve mini-adaptacije su normalne, s vremenom postaju sve slabije i na njih smo navikli. Obično traju toliko koliko je potrebno da prođete kroz vrtićka vrata.
    Uvijek me je najviše izluđivalo kada roditelj ode sav izbezumljen na posao jer se malac drapa ko lud, otima i slično, šmrca u krilu još koju minutu i pri prvoj zanimljivoj aktivnosti iz okoline sklizne dolje i ode kao da ništa nije bilo. A jadni roditelj vjerojatno provede pola radnog dana pod dojmom jutarnje scene.

    Nekad žarko želim kameru da mogu pokazati kako to u stvarnosti izgleda.

  35. #135

    Datum pristupanja
    May 2004
    Postovi
    823

    Početno

    Citiraj lorans prvotno napisa
    No, skrenuli smo s teme, mene više muči kad mi dijete kao neki dan nakon što ju pokupim iz spojenih grupa kaže " nove tete nisu ništa danas radile s nama". Inače, generalno sam zadovoljna s vrtićem i njezinim tetama pa je možda taj dan bio iznimka. Zapravo nadam se da je jer nema razloga, uz sve otegotne okolnosti, da tete ljeti radi nekvalitetnije s djecom i manje se bave njima.
    Kopiram svoj tekst koji sam napisala kao odgovor na istu temu prošle godine kada se pisalo o radu ljeti, pa su cure tražile "insajderski" pogled na rad ljeti. Da ne moram ponovo pisati iskopala sam sa starog topica.

    .........A sad rad po ljeti. Postoje čitavi projekti za organizaciju rada ljeti, skripte sa temama, sastanči se mjesecima unaprijed o dogovorima za ljeto. Baš zbog toga što je to najosjetljiviji dio godine.
    Mislim da se svi jako trudimo u tom periodu, baš zato što je i nama jako teško raditi po ljeti. Djeca se stalno izmjenjuju, nema kontinuiteta, stalne su adaptacije povratnika, radiš osim sa svojom djecom i sa nepoznatom djecom. Nerealno je očekivati dobro upoznavanje sa roditeljim i djecom, a očekivanja od strane roditelja su velika.
    Ja se uvijek stvarno naradim po ljeti, baš je naporno.
    Jako je teško, pogotovo u jaslicama gdje su djeca puuuno povezanija sa svojim tetama.
    Potrebna je dobra organizacija jer je vrijeme godišnjih i djece ima manje i normalno da je odgajatelja manje.
    U cijeloj toj situaciji djeci se pruža puno. Stalne su igre eksperimenata sa vodom, izvlače se bazeni, kupamo se i sunčamo, organiziraju se natjecateljske igre, organiziraju se kampovi u dvorištu, imitativni izleti, likovne radionice, eko radionice,ma strašno puno sadržaja se priprema. Mogla bi nadugačko pisati o tome koji sadržaji se sve nude djeci.
    Žao mi je da to nitko ne vidi i na komentira Crying or Very sad jer radi se punom parom.
    P. S. Obožavam svoj posao, ali ja sam zavidna svima koji po ljeti rade usporeno i sa 50 % snage, a čini se da tako radi pola Hrvatske Wink........
    _______________
    __

  36. #136
    Sanjica avatar
    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Moslavina
    Postovi
    919

    Početno

    O Veki, Veki, kako te samo debelo potpisujem, osobito tvoj P.S.

    Sjećam se jednog ljeta u jaslicama sa 18 izmješanih beba, da sam orala ručno na polju cijeli dan nebi tako smlavljena dolazila doma...

  37. #137

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Postovi
    17

    Početno "patnja" u spojenim grupama

    Ja mislim da istinu uvijek treba reći ma kakva ona bila. Možda je riječ "patnja"prejaka, a možda je pravi odraz stanja djeteta?! Zašto
    sumnja u namjere odgojiteljice? Zato što je njoj stalo da bude manje djece?! Možda!? Ja mislim da ona "samo želi pomoći djetetu" ukazujući na stvarne osjećaje djeteta bez imalo namjere da okrivljuje roditelja. I jos nešto, kada je pravo vrijeme za istinu?

  38. #138

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Postovi
    17

    Početno patnja u spojenim grupama

    Citiraj L&L0809 prvotno napisa
    moram se i ja ukljuciti - i Lovro ide u jaslice cijelo ljeto, jer sam ja jedna od onih "groznih" mama koja je doma, a dijete salje u jaslice. ali, uz novorodjence, koje je uspjelo zamijeniti dan za noc, mislim da ne bih mogla dugo funkcionirati (po noci budna zbog Lorene, po danu zbog Lovre-uskoro bih ili postala hodajuci zombi ili dobila ozbiljne zdravstvene probleme).

    sto se tice godisnjih odmora teta, mislim da dosta nas radi prekovremeno (ne u vrticima), a da nam se to nigdje ne pise, niti da dobivamo slobodne dane na temelju toga. takodjer, od kad radim, niti jednu godinu nisam iskoristila cijeli godisnji.

    jucer je bio prvi dan ljetnog dezurstva, i mogu samo reci da je za sada proslo ok, jest da je Lovro odmah sve igracke ostavio i krenuo doma (do sada ga je bilo skoro nemoguce izvuci iz vrtica), i malo se vise mazio kad je dosao doma, al se nadam da ce se uskoro naviknuti.

    i nama je teta rekla da bi trebalo Lovru izvaditi iz vrtica bar na 2 tjedna, na zalost, zbog bebe i ostale organizacije, mi cemo Lovru tek u 9mj uzeti na 2tjedna (ali se nadam da ce to rijesiti ovaj "vrtic overdose" o kojem se govori).
    Mislim da ne treba razmišljati o organizaciji rada na koju ne mozete utjecati.Svakako nije dobro da Lovro cijelo ljeto provede u jaslicama,bez obzira na situaciju.Sto je sa ljubomorom koju vjerojatno osjeća u odnosu na bebu?Znam iz osobnog iskustva da je teško,ali nijedna žrtva nije dovoljna kada je u pitanju dijete.

  39. #139

    Datum pristupanja
    May 2004
    Postovi
    823

    Početno

    Citiraj L&L0809 prvotno napisa

    i nama je teta rekla da bi trebalo Lovru izvaditi iz vrtica bar na 2 tjedna, na zalost, zbog bebe i ostale organizacije, mi cemo Lovru tek u 9mj uzeti na 2tjedna (ali se nadam da ce to rijesiti ovaj "vrtic overdose" o kojem se govori).
    Ne govorim opčenito niti po nekim istraživanjima ( a sigurno ih ima) nego govorim iz iskustva.
    "Vrtić overdose" se najviše ispoljava ljeti. Zato je to tako teško razdoblje svima. Djeca su itekako svjesna ( starija) da je ljeto, da su im prijatelji doma ili na moru, stalni su odlasci i dolasci. Djeca koja se vraćaju pričaju gdje su sve bila i šta su radila. Koliko god se mi trudili da djeci bude što zabavnije u vrtiću i da što manje osjete sve te promjene, djeca se pitaju "a zašto ja moram cijelo vrijeme biti u vrtiću". To govorim isključivo za onu djecu koja su CIJELO ljeto u vrtiću. To je jako teško za dijete. I oni bi rado kao i svi prijatelji ostali kod kuće. Tada im dođe do zasićenja od vrtića, a ne preko godine kada je sve u nekom ritmu.
    Kod jasličara je to specifičnije jer ne znaju šta se dešava, ne razumiju zašto im nema prijatelja i teta, zašto moraju ići u druge sobe, zbunjeni su, ali osjete sve te promjene i većina teško reagira na to.
    Zato sam i napisala koliko je teško po ljeti raditi.
    L&L0809, i ja bi ti kao odgajatelj dala isti savjet.

  40. #140
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Pa koliko ima djece koja su cijelo ljeto u vrtiću?

  41. #141

    Datum pristupanja
    May 2004
    Postovi
    823

    Početno

    P.S. kao roditelj i da si mi bliska prijateljica kojoj mogu svašta reći, rekla bi ti puno više, tj. pitala te, ali kako nisi pitala za savjet i ne tražiš ga dalje ću šutjet 8)

  42. #142

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    156

    Početno

    Ja vidim veliki problem u "diplomaciji" od strane teta u vrtićima. Ne slažem se s teorijom o "tankoj liniji" između onoga što i da li reći roditeljima i ne slažem se s teorijom o "profesionalnosti" odgojitelja. Ispred svih tih teorija, kad su u pitanju djeca - a jesu - morala bi biti ljudskost i iskrenost. Odgojitelji ne bi smjeli kalkulirati, nego iskreno reći, a roditelji nalaziti načine da se nose s istinom. Istina nema smisla???????? A laži i prešućivanja imaju???? Ja sam za svoje dijete iz teta morala na kapaljku vaditi informacije, govorile su da je sve u redu, do jednog dana koji je došao pred kraj godine, kad su mi rekle da moje dijete nije za vrtić jer strašno pati :shock: . I onda slijedeće jeseni, "da ste lani s njom ostali doma bilo bi super, a sad je kasno" :shock: :shock: . I na kraju krajeva, kako netko sebi može dozvoliti zaključke tipa "roditelji su prisiljeni, nemaju izbora"??? Ja bih ostala sa svojim djetetom, imala sam tu mogućnost, ali ni na kraj pameti mi nije bilo da nešto ne štima...

  43. #143

    Datum pristupanja
    May 2004
    Postovi
    823

    Početno

    Citiraj Fish prvotno napisa
    Ja vidim veliki problem u "diplomaciji" od strane teta u vrtićima. Ne slažem se s teorijom o "tankoj liniji" između onoga što i da li reći roditeljima i ne slažem se s teorijom o "profesionalnosti" odgojitelja. Ispred svih tih teorija, kad su u pitanju djeca - a jesu - morala bi biti ljudskost i iskrenost. Odgojitelji ne bi smjeli kalkulirati, nego iskreno reći, a roditelji nalaziti načine da se nose s istinom. Istina nema smisla???????? A laži i prešućivanja imaju???? Ja sam za svoje dijete iz teta morala na kapaljku vaditi informacije, govorile su da je sve u redu, do jednog dana koji je došao pred kraj godine, kad su mi rekle da moje dijete nije za vrtić jer strašno pati :shock: . I onda slijedeće jeseni, "da ste lani s njom ostali doma bilo bi super, a sad je kasno" :shock: :shock: . I na kraju krajeva, kako netko sebi može dozvoliti zaključke tipa "roditelji su prisiljeni, nemaju izbora"??? Ja bih ostala sa svojim djetetom, imala sam tu mogućnost, ali ni na kraj pameti mi nije bilo da nešto ne štima...
    ZAto je posao sa djecom divan, a posao sa roditeljima najteži dio našeg posla. Kojiput bi radije odradila peterostruku smjenu samo da me netko zamjeni u kontaktu sa roditeljima. Bez ljutnje.
    Sve je u redu dok uspiješ sa roditeljima postići suradnički odnos, dok se razgovara i dok se rješavaju svi problemi u partnerstvu. Ali za to su potrebne dvije strane i dosta uloženog truda sa obje strane.

    Nije uopće upitno da li treba reći istinu ili ne već kako će netko tu istinu prihvatiti. Meni to znači tanka linija. Ljudi su različiti i različita su očekivanja od odgajatelja, a od odgajatelja se očekuje da uvijek reagira adekvatno. Netko želi čuti istinu pod svaku cijenu, nekome je istina bolna i sol na ranu, a nema alternative, a nekome možeš govoriti do besvjesti, on istinu neće i ne želi čuti.
    Odgajatelj mora biti diplomat i profesionalac da bi uspio zadovoljiti sve zahtjeve svakog roditelja.
    Žao mi je da imaš ovako loše iskustvo.
    Kod vas je očito došlo do velike greške u komunikaciji odnosno do nedostatka iste. Tete su ti tebale reći što se dešava sa tvojim djetetom, to nije upitno i sa pravom se ljutiš da ti nisu rekle.
    Meni nešto nije jasno. Ako kažeš da ti ni na kraj pameti nije bilo da nešto ne štima, šta znači da je dijete cijelo vrijeme patilo i da je za dijete kasno. Šta to uopće znači kasno za dijete?
    Kako nisi primjetila da dijete pati, pa dijete to pokazuje, to se moralo manifestirati na cijelo njegovo ponašanje.
    Kako je mogla proći cijela godina da se o tome nije razgovaralo?
    Možda je kasno i spava mi se, ali meni sve to nije jasno

  44. #144
    tajchi73 avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    1,923

    Početno

    bubička
    ajme, tajchi i blazena, šta u vašim vrtićima toga nema??? :shock:

    iskreno, ne mogu tvrditi da nema, ali niti ja niti roditelji koje znam nisu vidjeli ništa sličnog ( bez obzira u koje doba dolazili/odlazili ), a bogme niti klinci znaju o čemu ih ispitujemo ( a nisu baš mali- od 4g. na dalje....mada moram priznati da moj ne zna ni što se jelo,pilo, tko je bio, što je radio itd. pa onda postoji mogućnost da mu i igra s vodom izvitoperi iz sjećanja -mada kupaće gaće i ručnik nas nitko nije tražio).

    P.S. u vrtiću me strah pitati da ne skuže da visim na forumu roda ....i naravno da me ne prepoznaju 8) .

  45. #145
    L&L0809 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,190

    Početno

    sto se tice ljubomore, Lovro nije ljubomoran na bebu, valjda bi ja to kao kakva takva majka ipak osjetila. mazi je, ljubi, pomaze mi u presvlacenju, igramo se zajedno, sve u svemu, odlicno je prihvatio prinovu, cak su i tete u jaslicama rekle da je postao manje agresivan od kad smo Lorena i ja dosle iz bolnice. to je sve bilo prije dezurstava.

    veki, ako je onaj tvoj post o savjetima bio upucen meni, slobodno pisi na pp, svaki savjet je i vise nego dobrodosao (pa zato sam i na forumu )

  46. #146

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    156

    Početno

    Citiraj Veki prvotno napisa
    ZAto je posao sa djecom divan, a posao sa roditeljima najteži dio našeg posla. Kojiput bi radije odradila peterostruku smjenu samo da me netko zamjeni u kontaktu sa roditeljima. Bez ljutnje.
    Sve je u redu dok uspiješ sa roditeljima postići suradnički odnos, dok se razgovara i dok se rješavaju svi problemi u partnerstvu. Ali za to su potrebne dvije strane i dosta uloženog truda sa obje strane.

    Nije uopće upitno da li treba reći istinu ili ne već kako će netko tu istinu prihvatiti. Meni to znači tanka linija. Ljudi su različiti i različita su očekivanja od odgajatelja, a od odgajatelja se očekuje da uvijek reagira adekvatno. Netko želi čuti istinu pod svaku cijenu, nekome je istina bolna i sol na ranu, a nema alternative, a nekome možeš govoriti do besvjesti, on istinu neće i ne želi čuti.
    Odgajatelj mora biti diplomat i profesionalac da bi uspio zadovoljiti sve zahtjeve svakog roditelja.
    Žao mi je da imaš ovako loše iskustvo.
    Kod vas je očito došlo do velike greške u komunikaciji odnosno do nedostatka iste. Tete su ti tebale reći što se dešava sa tvojim djetetom, to nije upitno i sa pravom se ljutiš da ti nisu rekle.
    Meni nešto nije jasno. Ako kažeš da ti ni na kraj pameti nije bilo da nešto ne štima, šta znači da je dijete cijelo vrijeme patilo i da je za dijete kasno. Šta to uopće znači kasno za dijete?
    Kako nisi primjetila da dijete pati, pa dijete to pokazuje, to se moralo manifestirati na cijelo njegovo ponašanje.
    Kako je mogla proći cijela godina da se o tome nije razgovaralo?
    Možda je kasno i spava mi se, ali meni sve to nije jasno
    Slažem se s tobom potpuno, a vidim da i ti razumiješ u kojem smislu sam govorila o linijama, profesionalnosti i tomu sličnom...

    Malena se doma ponašala kao i inače, bila je vesela, otvorena, aktivna, rado jela, dobro spavala... Jako me zaboljelo što mi je tako kasno rečeno da je ona s nama "drugo dijete" (po onome što su oni zapažali kad bismo mi došli po nju ili par puta kad bismo imali nekakvu zajedničku radionicu i sl.). Sad kad gledam s odmakom na sve to, mislim da ja i jesam osjećala da nije sve u redu i da sam im baš zbog toga svakodnevno postavljala jako, jako puno pitanja o njoj. Ali, one su bile zatvorene i samo govorile "sve je u redu". A onda, skoro godinu dana poslije otprilike ovako: "u početku je bila otvorena, a onda se naglo zatvorila, i nikako da se otvori. Ne komunicira ni s kim. Ako se zaigra s drugima, to je uvijek na njihovu inicijativu. Ali ništa zato. Imamo mi još takvih. Nije društvena, sama je sebi dovoljna, povučena je. Da ste ONDA s njom ostali bilo bi super. Sad je već velika (3 god), sad nema potrebe, nema nazad." Inače sam bila totalno pozitivno nastrojena prema vrtiću općenito, i prema ovom, ali sve to me jako, jako razočaralo. Mislim da je istina NEOPHODNA, da se ne može problem rješavati ako se skriva/ignorira/ne imenuje. Sigurna sam da uvijek postoji način da se djetetu olakša, a ako mu se pomogne i jednu malu, malu mrvicu, da je sve vrijedno toga.

  47. #147
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj tajchi73 prvotno napisa
    Peterlin
    No, ljeto u vrtiću, a i jaslicama kod nas (DV Cvrčak Zg ) organiziralo se tako da djeci ne pada teško - suncobrani na terasama, igre vodom, kadice u obliku školjki u kojima su se djeca mogla prljužiti do mile volje kad je bilo vruće... kupaće gaće i ručnici (za mog mlađeg to je bila motivacija da se ostavi pelena i uspjelo mu je :D ) i koliko god mi je u prvom trenutku izgledalo strašno, uspjeli smo sagledati cijelu ljetnu priču u pozitivnom svjetlu, unatoč eventualnim nedostacima i problemima. Obično smo dali djeci da nose kantice za polijevanje i druge igračke za vodu (u dogovoru s odgajatlejima) i bilo je zabavno.



    vjerujem da bi uz takav pristup svako dijete "istrpilo" dežurstvo.....moj sigurno bi .
    Recept je jednostavan - u dogovoru s tetama donesite u vrtić npr. staru plastičnu kadicu za bebe, kantice za polijevanje, lijevke i cijevi... MOj sin se i danas rado igra s jednom takvom cijevi (crijevo od klima uređaja) iako je već 2 godine u školi...
    Neki dan prolazim pored vrtića i vidim da i ove godine imaju gomilu tih šarenih stvari (iz Peveca ili sličnih mjesta, za jeftine novce, a i donacije roditelja) i stoje cijele "skalamerije" za pretakanje na terasi vrtića, ispod velikog suncobrana. Daklem, nisu se pokvarili u zadnje 2 godine.

    Tema druga - cjeloljetni boravak djece u vrtiću
    Nismo to nikada iskusili, jer su naši redovno s nama provodili godišnji, a i dio ljeta kod baka i dede, pa nemam neku sliku koliko djece cijelo ljeto provodi u vrtiću. I da, mislim da svakome, pa i djeci treba pauza od rutine.

  48. #148
    (maša) avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zg, IR
    Postovi
    2,188

    Početno

    kod nas ima neki kao stol(plitka kadica na nogarima sa vodom i daju im bočice raznorazne pa oni to pune, pretaču..nisam ni znala dok nisam vidjela video što tete svaka 2-3 mj slože da vidimo što rade u vrtiću (datum je iz 5-og mjeseca)...

    ja nisam znala za to, malac baš neće pričat o vrtiću, kaže al kad ga nešto podsjeti, ako ga pitam neće ništa reć...doma dolazi čišći nego što doma bude...dosad ga samo 2 puta presvlačili jer nije na vrijeme tražio wc..

  49. #149
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Malo su se tu promijesale kruske, jabuke, al i sljive i visnje

    Svatko prica svoje.

    Prvo mala digresija ovom "istrazivanju" (navodnici jer ne vidim recentni izvor tih spominjanih radova, odnosno jesu li uopce radjeni) o patnji djece koja su cijelo ljeto u vrticu. Dakle, ako se spominje to istrazivanje, ja bih (iako mi dijete nece biti cijelo ljeto u vrticu) htjela vidjeti izvor, tko je provodio istrazivanje, na populaciji djece od koliko godina, u kojem dijelu zemlje (dakle, manja mjesta ili veci gradovi), te, takodjer vazna stvar, tko je obradjivao te podatke. Nigdje se to ne navodi, al se barata rezultatima tog "istrazivanja" kao opce poznatim.

    Nadalje, mislim da se ovaj topic nije otvorio za roditelje cija ce djeca biti u vrticu cijelo ljeto. Takvih, po mojem misljenju, ne bazirano na istrazivanju (iako sam se mogla razbacati s nekom informacijom baziranom na istrazivanju-vidim da je to popularno), ima malo. Koliko sam shvatila, sve nas zanima boravak nase djece u vrticu veci dio ljeta, ako se koristi uobicajen godisnji odmor koji vecina firmi daje svojim zaposlenicima od 2 tjedna.

    Nije se trebalo dvojiti o tomu je li djeci bolje kod baka, tetaka, striceva ili u vrticu, vec sto uciniti da djeci koja ce biti u vrticu tijekom ljetnih dezurstava bude lakse, ljepse, zanimljivije... da djeca koja inace vole vrtic ne reagiraju placem na dolazak u dezurstvo, da im teta koja je dezurna osornim glasom ne kaze: I ja sam ljuta i tuzna sto moram raditi, te da organizacija unutar vrtica bude takva da svatko pokriva svog kolegu/kolegicu (kao sto je to u mnogim firmama) - znaci, ako je jedna teta iz grupe na godisnjem u tom i tom periodu da ona teta s kojom ona dijeli grupu ne bude u istom tom periodu odsutna iz vrtica, ako bas ne mora. Uz takvu organizaciju se nece dogoditi da tete koriste godisnji po zimi, sto ejla istice, vec ce pola vrtica koristiti godisnji u jednom dijelu ljeta, pola u drugom - ne vidim zasto je problem u takvoj organizaciji???
    Tete su tamo zbog djece, a ako se vec promatraju njihova ponasanja tijekom ljetnih dezurstava, onda bi se osim promatranja trebalo i nesto poduzeti po tom pitanju.
    No, poboljsanje bas ne nazirem, jer ako se mi roditelji medjusobno ne mozemo razumijeti, vec se okrivljavamo ko zeli/ne zeli slati dijete bakama i slicne nebuloze nebitne za ovu temu konkretno, ostavljamo dojam da je sve savrseno. Pa cemu onda razmisljati o promjenama zbog par roditelja koji postavljaju pitanja???
    Zato sam na pocetku i rekla da je takva organizacija samoobjasnjiva, cak i drzi vodu i nema se koga optuzivati u vrticima, kad su roditelji ti koji svoj glas pokazuju jedino na forumima.

  50. #150

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    47

    Početno

    Mony, potpisujem tvoj post od prve do zadnje riječi

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •