Stranica 2 od 3 PrviPrvi 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 110

Tema: da li su zdraviji?

  1. #51

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Citiraj dille prvotno napisa
    Dear ms. Ivy,
    Do not give what is holy to the dogs; nor cast your pearls before swine, lest they trample them under their feet, and turn and rend you. (Matt. 7:6).


    Enivej - on topic:

    D je bio na adaptiranom mlijeku od 7.dana života. Nije bio boležljiv do prvog rođendana. Nakon toga smo svaka dva tjedna bili na antibioticima sve dok mu krajnici nisu totalno propali i morali smo ih izvaditi.
    D je "sezonski" alergičar.

    H je dojen. Još siše (15,5 mjeseci). Imao je laganu upalu uha s 9 mjeseci i to je sve što se tiče bolesti dosad.

  2. #52
    bubimirko

    Početno

    MamaAna



    Pridružen/a: 10. 11. 2003. (11:42:32)
    Postovi: 362
    Lokacija: Zagreb
    Postano: sri tra 06, 2005 1:38 pm Naslov:

    --------------------------------------------------------------------------------

    A i da se cak zanemari sastav majcinog mlijeka, utjecaj dojenja na psihički razvoj djeteta je izuzetno pozitivan....
    _________________
    Grgur, 02.08.2001.
    Marta, 13.09.2004.


    pa odgovor, na to da dijeca koja nisu dojena ili je to kratko, sišu palac(da ovo nije tak fini forum sad bi vam rekao na koji se način mogu raspoznati djeca koja nisu dugo dojena)

    gle, nemoj me sad uzet zdravo za gotovo, možda nije rekla baš točno tako, možda je, ne sjećam se, bilo je davno, ali općenito u tom kontekstu da djetetu treba dati da siše dok je malo koliko god ono ima potrebu za time

    dakle......kako ono može znati kad će mu potreba nestati, ako ga od prvog dana učimo na to da treba sisati....i ako ga nikad ne odbijamo, možda skuži negdje tam oko 7 godine kad vidi da ostali klinci nejdu doma s igrališta da cicaju, pa se tak spontano odvikne(ali šta ako nema igrališta u blizini)



    i sad da se vratim na ovaj početni post koji sam citirao.....koji je to psihički utjecaj......to kaj možda bude a možda ne cicao/a palac.....ponavljam svoj primjer, moje dijete niti je sisalo cicu, niti palac, niti dudu.......osim one od bočice, ali sigurno ne do onda dokle bi on mislio da ima potrebe za tim-već dokle sam ja smatrao da mu je to potrebno.
    i opet da kažem ne osporavam dojenje.....već samo govorim o svojim iskustvima s zdravljem i dužini dojenja

  3. #53
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    Citiraj Zorana prvotno napisa
    Moram skopirati nesto sto je Davor napisao na jednoj drugoj temi. A napisanim je receno sve:

    Dojenje je jedan holistički princip kojeg je praktično nemoguće imitirati. Sve holističke prakse ponašaju se poput holograma - cjelovite su bez obzira s koje strane i koji dio gledaš. Svaka imitacija jednostavno nije hologram nego obična plošna slika.
    Sve upute o tankom, željezom siromašnom i makarsvakakvom majčinom mlijeku dolaze iz usta plošnih ljudi koji nisu u stanju vidjeti puninu dojenja.
    ja ću citirati zoranu koja je citirala davora , vrijedno je ponavljanja!

  4. #54
    bubimirko

    Početno

    [quote="ms. ivy"]
    Citiraj Zorana prvotno napisa

    ja ću citirati zoranu koja je citirala davora , vrijedno je ponavljanja!
    ma sve 5......ali cijelo vrijeme skrećete s teme, zar se tu ne priča o korelaciji između dojenja i zdravlja

  5. #55
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Bubimirko, što bi tebi bio argument koji bi te zadovoljio? Nekako imam feeling da ti ne bi imalo težinu čak ni kad bi tu nabrojali 5 studija koje potvrđuju korelaciju, ne znam jesam li u pravu.

  6. #56
    bubimirko

    Početno

    Citiraj VedranaV prvotno napisa
    Bubimirko, što bi tebi bio argument koji bi te zadovoljio? Nekako imam feeling da ti ne bi imalo težinu čak ni kad bi tu nabrojali 5 studija koje potvrđuju korelaciju, ne znam jesam li u pravu.

    ne tražim nikakvo zadovoljavanje......kaj me cijelo vrijeme napadate, odlučio sam napisati svoje iskustvo, te vam rekao da mi je dijete zdravo i fizički i psihički, a da je k tome i visok i spretan ali ne i debel.....a od početka odrastao na umjetnoj hrani, kaj se zdravlja tiče nikad nikakvih problema, od najranijih dana dao sam dijete u vrtić i čak niti u jaslicama nije bilo nekih problema sa zdravljem a o današnjim danima i školi da i ne pričam-dakle zdrav ko dren--------tako da osobno ne smatram da je on psihofizički zakinut zbog toga kaj nije sisao------dakle da zaključim, dao sam vam primjer kako je odraslo dijete koje nije dojeno, i kako on stoji sa zdravljem, jer to je i tema-----a meni se tu non-stop pokušava naći dlaka u jajetu i navesti me da skrećem s teme-dakle VedranaV nisu u pravu kad misliš da me ništa ne može zadovoljiti, samo to nije niti bit ovoga, što bi mene zadovoljilo, već je bit da napišeš svoja iskustva, a ja ću svoja

  7. #57
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    a mi tebi pokušavamo objasniti da je pojam zdravlja širi od "imao je tri prehlade i jednu upalu uha".

    no, konkretno - ja sam već davno napisala da ne mogu znati je li andrej rjeđe bolestan (mislim da ipak je), ali se brzo oporavlja a cika je u bolesti nezamjenjiv izvor hrane, tekućine i utjehe.

  8. #58
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Pitala sam jer si pitao odakle tvrdnja da utječe na psihofozičko stanje i da li to znači da su ta djeca u prednosti, a onda si kopirao post u kojem ima svačega.

    Istraživanja kažu da djeca koja su dugo dojena jesu u prednosti. No, radi se o statistici, o vjerojatnosti. Na konkretnim primjerima to može značiti da je tvoje dijete koje nije dugo dojeno zdravije od mojeg koje je, ili obratno, ili su i jedan i drugi boležljivi, ili i jedan i drugi zdravi. Kad se radi o mom djetetu, ja volim misliti da je zdravije jer je dojeno nego što bi bilo da nije dojeno i da mu bolesti brže prolaze jer ga dojim. Isto za psihički i emotivni razvoj. Vjerojatno bi bio OK i da ga ne dojim, ovako mi je malo više OK.

  9. #59
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    evo, preprouke (znanstveno istrazene i potkripljenje) americke pedijatrijske akadamije ( s naseg portala)

    http://aappolicy.aappublications.org...s;115/2/496%20

    UVOD

    Opsežnim istraživanjima u kojima su primjenjene moderne epidemiološke metode i laboratorijske tehnike nedvojbeno su dokazane prenosti prirodne prehrane i primjene ljudskoga mlijeka u dojenačkoj prehrani za dojenčad, majke, obitelj i društvo. Te se prednosti ogledaju u zdravstvenim, prehrambenim, imunološkim, razvojnim, psihološkim, socijalnim, gospodarskim i okolišnim boljitcima. Tijekom 1997. je AAP objavila svoje stajalište Dojenje i uporaba ljudskoga mlijeka. Od tada na ovamo se pojavio značajan napredak u znanosti i kliničkoj medicini. U ovome stajalištu se navode novi znanstveni dokazi o prednostima dojenja, te načela koja će upućivati pedijatre i druge zdravstvene djelatnike kako pomoći ženama i djeci u započinjanju i održavanju dojenja. Navode se načini na koje pedijatri mogu zaštititi, poticati, unapređivati i promicati dojenje u svojim ambulantama, bolnicama, medicinskim fakultetima i zajednicama, a ističe se i središnja uloga pedijatra u koordinaciji procesa dojenja i osiguravanju odgovarajuće medicinske skrbi djeteta. Ove preporuke su u skladu s ciljevima i zadacima deklaracije Healthy People 2010., Odjela za zdravstvo i usluge ljudima, HHS Plave knjige za podršku dojenju, Dojenje u Sjedinjenim Državama: nacionalni program Povjerenstva za podršku dojenja SAD.

    U ovome se stajalištu daju osnove za skrb o dojenju i laktaciji u drugim publikacijama AAP uključujući i Vodič o dojenju za mlade majke, te poglavlja o dojenju koja su izdana u Preporukama za perinatalnu skrb AAP, Američkog društva porodničara i ginekologa, Udžbenika preporuka o prehrani, Crvene knjige (Red Book), te Pedijatrijskog udžbenika o ekološkom zdravlju.

    Boljitci za zdravlje djece

    Humano mlijeko je specifično za našu vrstu, a svi nadomjestci se od njega jako razlikuju, čineći ljudsko mlijeko jedinstvenim i nezamjenjivim za prehranu dojenčadi. Isključivo dojenje je jedinstveni normativni model šprema kojem se trebaju uspoređivati svi drugi alternativni načini prehrane obzirom na rast, zdravstveno stanje, razvoj, te sv druge kratkoročne i dugoročne ishode. Osim toga, nedonoščad hranjena ljudskim mlijekom dobiva dodatnu zaštitu, te ona ima povoljniji razvojni ishod u usporedbi s nedonoščadi koja se hrani umjetno. Iz istraživanja u nedonoščadi i donošene djece dokazane se sljedeće prednosti dojenja.

    Zarazne bolesti

    Istraživanjima u razvijenim zemljama te zemljama u razvoju, uključujući i populaciju srednje klase u razvijenim zemljama, dobiveni su snažni dokazi da prehrana ljudskim mlijekom smanjuje učestalost i /ili težinu mnogih zaraznih bolesti uključujući bakterijski meningitis, bakterijemiju, proljev, bolesti dišnih puteva, nekrotizirajući enterokolitis, upalu srednjeg uha, infekcije mokraćnih puteva, te kasnu sepsu u nedonoščadi. Osim toga je postneonatalna smrtnost u SAD-u smanjena za 21 % u dojenčadi na prsima.

    Ostale bolesti

    U nekim je istraživanjima pronađeno smanjenje učestalosti sindroma iznenadne dojenačke smrti, kao i smanjenje učestalosti o inzulinu ovisne (tip 1) i o inzulinu neovisne (tip 2) šećerne bolesti, limfoma, leukemije, Hodkinove bolesti, pretilosti i prekomjerne tjelesne težine, hiperkolesterinemije, astme u starije djece i odraslih koji su bili dojeni u usporedbi s onima koji nisu bili dojeni. Poželjna su i potrebna dodatna istraživanja u tome području.

    Neurorazvojni ishod

    Dojenje je povezano s nešto boljim uspjehom na testovima kognitivnog razvoja. Dojenje tijekom bolnih postupaka kao što su ubod lancetom za uzimanje krvi za novorođenački probir ima analgetski učinak (smanjuje bol) u novorođenčadi.

  10. #60
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Bubimirko

    Presretna sam sto je tvoje dijete zdravo i super napredno. Super! I sigurna sam da ima jos puno djece koja su super zdrava bez obzira sto su od samog pocetka na adaptiranom.

    Isto tako postoje djeca koja su dojena duugo, a da konstantno imaju upale uha ili da svako malo zavrse na antibioticima. Postoje.

    No sve su ovo pojedini slucajevi.

    Generalno gledajuci, a i razno razne studije ukazuju na to da dojena djeca JESU zdravija od djece na adaptiranom.

    A ukoliko ti mislis drugacije, molim da podastres dokaze... znaci neke studije, linkove itd. To se zove konstruktivna rasprava

  11. #61
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    Pedijatri i roditelji moraju biti svjesni da je isključivo dojenje dostatno za podržavanje optimalnog rasta i razvoja tijekom otprilike prvih 6 mjeseci života, te da dojenje pruža neprestanu zaštitu od proljeva i obolijevanja od bolesti dišnih puteva. Dojenje bi trebalo nastaviti tijekom barem prve godine života pa i nakon toga ako to uzajamno žele majka i dijete.

    · Dodatnu hranu (dohranu) bogatu željezom potrebno je postepeno uvoditi u dobi od oko 6 mjeseci. Nedonoščad i dojenčad male porodne težine, te ona dojenčad koja ima nedovoljne pričuve željeza, zahtijevaju dodatak željeza i prije navršenih 6 mjeseci. Željezo se može davati nastavljajući isključivo dojenje.

    · Posebne potrebe ili prehrambene navike u pojedine dojenčadi mogu zahtijevati uvođenje dohrane čak i u dobi od 4 mjeseca, dok neka dojenčad neće biti spremna na prihvaćanje dohrane sve do dobi od oko 8 mjeseci.

    · Uvođenjem dohrane prije dobi od 6 mjeseci ne povećava se kalorijski unos kao niti brzina rasta, a jedino se smanjuje unos onih sastavnica majčina mlijeka koje djeluju zaštitno.

    · Tijekom prvih 6 mjeseci čak i u veoma toploj klimi, voda i sok nisu potrebni dojenoj djeci, a njima se mogu unijeti zagađivači ili alergeni.

    · Povećano trajanje dojenja ima značajan povoljan utjecaj na zdravlje majke i djeteta, a naročito je važno zbog odgađanja ovulacije, doprinoseći tako optimalnim razmacima između poroda.

    · Ne postoji gornja granica trajanja dojenja te nema dokaza o štetnosti produljenog dojenja do 3. godine života ili dulje na psihološke ili razvojne procese djeteta.
    a cini mi se i ovaj izvadak jako vazan

  12. #62
    bubimirko

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    a mi tebi pokušavamo objasniti da je pojam zdravlja širi od "imao je tri prehlade i jednu upalu uha".

    no, konkretno - ja sam već davno napisala da ne mogu znati je li andrej rjeđe bolestan (mislim da ipak je), ali se brzo oporavlja a cika je u bolesti nezamjenjiv izvor hrane, tekućine i utjehe.
    pa širi......ok....ali dokle širi...

  13. #63
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    jesi pročitao zrinkine postove?

  14. #64
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Health: a state of complete physical, mental, and social well-being and not just the absence of disease or infirmity.
    www.jhsph.edu/publichealthexperts/Glossary.htm

  15. #65
    bubimirko

    Početno

    Citiraj zrinka prvotno napisa

    · Ne postoji gornja granica trajanja dojenja te nema dokaza o štetnosti produljenog dojenja do 3. godine života ili dulje na psihološke ili razvojne procese djeteta.
    a cini mi se i ovaj izvadak jako vazan[/quote]

    dale, čini mi se da ovo zadnje vrlo bitno....jer po meni se čini da se tu prije razmišlja o tome da može biti štetno na psihološki razvoj djeteta(ali nema dokaza)

  16. #66
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    lupio i ostao živ :D

  17. #67

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,754

    Početno

    bubimirko, a do kad si ti bio dojen? pa da to dovedemo u koleraciju sa psihofizičkim razvojem u kasnijoj dobi

  18. #68
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    a vidi ovo, znaci pdouzeno dojenje nije stetno (nema dokaza, zar ne?), ali je korisno, ako ne za dijete, a jest i za dijete, za mamu je sigurno

    evo studije
    http://www.medicina.hr/vijesti/clanc...20_dojenje.htm

    Britanska studija pokazala da dojenje smanjuje rizik od karcinoma dojke

    22.07.20002. Utjecaj dojenja na smanjivanje rizika za razvijanje karcinoma dojke dugo je bila kontroverzna tema među liječnicima i znanstvenicima. Ova studija, provedena od strane britanskih znanstvenika, pokazala je da dojenje smanjuje rizik od pojavljivanja raka dojke.

    Rak dojke je najčešći tumor kod žena. Faktori koji povećavaju rizik za razvijanje ove bolesti su prijašnji slučajevi raka dojke u obitelji (majka, baka), rani pubertet, kasna menopauza i ne-imanje djece. Još prije nekoliko stoljeća uočeno je da je broj karcinoma dojke bio već kod časnih sestara.

    Sada je možda otkriven razlog zašto siromašne nacije imaju manji broj slučajeva raka dojke, nego što je to slučaj sa zemljama u razvijenom svijetu. Razlog vjerojatno leži u većem natalitetu u siromašnim zemljama. Tj. veći broj djece znači i veći broj podoja, što je vjerojatni faktor smanjenog rizika karcinoma dojke.
    To znači - što žena dulje doji, ima veću zaštitu od karcinoma dojke.

    Znanstvenici su zapazili da ako žena svako dijete doji dodatnih 6 mjeseci, time smanjuje rizik za razvijanje raka dojki za 6.3% do 6%.
    Valerie Beral i suradnici prikazali su u ovoj studiji da produženo dojenje i veći broj djece smanjuju rizik za rak dojke. Proučavali su podatke i rezultate 47 studija iz 30 zemalja, koje su uključivale 50 000 žena s karcinom dojke i 100 000 zdravih žena.

    Došli su do zaključka da svaka godina dojenja smanjuje rizik bolesti za 4.3%.
    Žene iz zemalja u razvoju prosječno doje djecu 2-3 mjeseca. U isto vrijeme, 50% majki u SAD-u, 25% majki u Europi, i 10% u Skandinaviji ne doji svoju djecu nikako.

    Istraživači su izračunali da bi u slučaju oponašanja navika dojenja iz nerazvijenog svijeta u bogatim zemljama došlo do smanjivanja rizika u dobi od 70 god., sa sadašnjih 6.3 slučajeva raka na 100 žena, na oko 2.7.

    Iako ni samim istraživačima nije sasvim jasan mehanizam kojim dojenje utječe na zdravlje dojki, nadaju se ipak, da će ovakve spoznaje utjecati na pojačanu učestalost dojenja, jer od dojenja korist imaju i majka i dijete.

    Izvor: The Lancet 2002;360:187-195



  19. #69
    bubimirko

    Početno

    [quote="zrinka"]


    Zarazne bolesti

    Istraživanjima u razvijenim zemljama te zemljama u razvoju, uključujući i populaciju srednje klase u razvijenim zemljama, dobiveni su snažni dokazi da prehrana ljudskim mlijekom smanjuje učestalost i /ili težinu mnogih zaraznih bolesti uključujući bakterijski meningitis, bakterijemiju, proljev, bolesti dišnih puteva, nekrotizirajući enterokolitis, upalu srednjeg uha, infekcije mokraćnih puteva, te kasnu sepsu u nedonoščadi. Osim toga je postneonatalna smrtnost u SAD-u smanjena za 21 % u dojenčadi na prsima.

    Ostale bolesti

    U nekim je istraživanjima pronađeno smanjenje učestalosti sindroma iznenadne dojenačke smrti, kao i smanjenje učestalosti o inzulinu ovisne (tip 1) i o inzulinu neovisne (tip 2) šećerne bolesti, limfoma, leukemije, Hodkinove bolesti, pretilosti i prekomjerne tjelesne težine, hiperkolesterinemije, astme u starije djece i odraslih koji su bili dojeni u usporedbi s onima koji nisu bili dojeni. Poželjna su i potrebna dodatna istraživanja u tome području.

    i kaj da sad iz toga izvučem, da ak cica možda ne bu imal proljev, infekciju mokraćnih puteva, kasni meningitis, a za sve one druge i po meni bitnije stvari nema dokaza o povezanosti, tj. treba još malo istraživati........
    dakle da ponovim po stoti puta mislim da bih prije dojenja mogao staviti hrpu drugih faktora koji utječu na naše zdravlje ili zdravlje djeteta a dojenje bi stavio tam negdje na kraj

  20. #70
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    Dojenjem protiv bolesti srca
    Dojenje ima pozitivan dugoročan učinak na prevenciju pojave visokog krvnog tlaka, sugeriraju rezultati istraživanja britanskih znanstvenika.

    U studiji znanstvenika s Bristol University je utvrđeno kako dojene bebe imaju manje izglede da će patiti od visokog krvnog tlaka u odrasloj dobi.

    To za posljedicu ima i manji rizik obolijevanja od bolesti srca.

    U istraživanju je praćeno 4 763 djece, a rezultati su ostali isti i nakon što su znanstvenici u obzir uzeli i druge čimbenike poput porođajne težine i socio-ekonomskog statusa roditelja.

    Utvrđeno je i da produženo dojenje dodatno smanjuje izglede za pojavu visokog krvnog tlaka.

    Znanstvenici objašnjavaju kako majčino mlijeko sadrži nezasićene masne kiseline za koje se vjeruje da sudjeluju u razvoju krvnih žila.

    Procjenjuje se da 40% novorođenčadi u razvijenim zemljama nikad nije bilo dojeno.

    Prethodna istraživanja su pokazala kako dojena djeca imaju manje izglede da će biti pretila.



    BBC News

    http://www.plivazdravlje.hr/?section...id=6083&show=1

  21. #71
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Ms. Ivy, Anki vez provokacija

    Ako ocekujem od bubimirka da konstruktivno raspravlja, onda to ocekujem i od vas!

  22. #72
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Koje su tebi bitnije stvari?

  23. #73
    bubimirko

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    lupio i ostao živ :D
    ti očito ne shvaćaš na šta pokušavam skrenuti pažnju

    zrinka (napisa):


    · Ne postoji gornja granica trajanja dojenja te nema dokaza o štetnosti produljenog dojenja do 3. godine života ili dulje na psihološke ili razvojne procese djeteta.

    oni u studiji kažu da ne postoji štetnih dokaza----dakle išli su s pretpostavkom da produženo dojenje prije može biti može biti štetno za psihofizički razvoj nego suprotno, a to je i ono što ja smatram, da i nije baš tak super za djetetov psihički razvoj da sisa do faksa, ak niš drugo onda zbog toga da se nauči i nekaj sam skuhati i da mu čeljust ne zakržlja(ak treba argument)

  24. #74
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    bubimirko, ja mislim da je ta rečenica tamo zbog općeraširenog mišljenja da je produljeno dojenje štetno a ne zbog toga što su znanstvenici sumnjali da je štetno (pa nisu uspjeli dokazati).

  25. #75
    bubimirko

    Početno

    Citiraj VedranaV prvotno napisa
    Koje su tebi bitnije stvari?
    sad me već polagano natežeš, izgubit ću dan na vama......cijelokupni način života, voda, hrana, cigarete, alkohol, droga, stres, društvo, smijeh, zrak, mjesto života, posao, sreća, obitelj..........još....još...još.....i onda negdje dužina dojenja tj. sisanja

  26. #76

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    Citiraj bubimirko prvotno napisa
    produženo dojenje prije može biti može biti štetno za psihofizički razvoj nego suprotno, a to je i ono što ja smatram, da i nije baš tak super za djetetov psihički razvoj da sisa do faksa, ak niš drugo onda zbog toga da se nauči i nekaj sam skuhati i da mu čeljust ne zakržlja(ak treba argument)
    a poznajes li ti bubimirko nekoga tko je sisao do faksa?

  27. #77
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Kako se dokazuje nešto u matematici? Pretpostaviš suprotno i kada si dokazao da to suprotno nije točno, dokazao si da ono od čega si krenuo jest.

  28. #78
    bubimirko

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    bubimirko, ja mislim da je ta rečenica tamo zbog općeraširenog mišljenja da je produljeno dojenje štetno a ne zbog toga što su znanstvenici sumnjali da je štetno (pa nisu uspjeli dokazati).
    to ti misliš, a ja mislim suprotno.......to je ko sa cijelom temom, to je ko da ja tebi pričam kak je recimo opel katastrofa auto, a ti ga voziš već 30 godina i nikad te nije iznevjerio,
    samo još imam jedno pitanje.......a zakaj je to mišljenje općerašireno

  29. #79
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj bubimirko prvotno napisa
    dakle da ponovim po stoti puta mislim da bih prije dojenja mogao staviti hrpu drugih faktora koji utječu na naše zdravlje ili zdravlje djeteta a dojenje bi stavio tam negdje na kraj
    Naravno da milion stvari utjece na nase zdravlje.. pocevsi od psihickog stanja do okoline, i milion drugih stvari. Ali zar tebi nije logicno da bi dojenje pomagalo u zdravlju djeteta? :? Pa mislim priroda/Bog je to tako napravio jer dijete nema razvijeni imuno sistem, pa se to kompenzira kroz dojenje i dobivanje maminog imuno sistema.

    I mislim da su stvari postavljene naglavacke... Dojenje je najprirodniji put i ono omogucava da stvari budu u balansu.. I krivo su stvari postavljene.. U stvari trebalo bi pisati ovako

    da ak je dijete na adaptiranom da su puno vece sanse da ce imati proljev, infekciju mokraćnih puteva, kasni meningitis, itd.
    Ima tu jos puno bolesti na listi, no moram potraziti pa cu zakeljiti.

    A zasto? Zato sto nema imuno sistema od majke.

    I naravno da se mogu sve ove bolesti desiti i uz dojenje, i isto tako je moguce da je i dijete na adapt savrseno zdravo, ali generalno gledajuci stvari nisu takve.

    I bubimirko nemoj generalizirati Ak dijete sisa dugo, sta to znaci da nist drugo ne jede?!? Ma daj molim te stani na loptu.

    Ok, ne slazes se, nema problema, ali nemoj se upustati u raspravu ako nemas argumenata -a NEMAS ih ili ih ne zelis podastrijeti - ovo sve je TVOJE MISLJENJE....

    Ak zelis dalje raspravljati daj argumente, u suprotnom ovome dalje ne vidim smisla i zamolit cu te da napustis raspravu.

  30. #80

    Početno

    Ja mislim da treba ovu temu rasvijetliti s još jedne strane. Ne znam kako ide terapija i rekonvalescencija bolesti kod male djece na adaptiranom, ali kad su moje bolesne, one češće traže cicu. Pa ono što boli - boli manje, uznemirenost se istog trena pretvori u spokoj, a žeđ ili glad u stanje zadovoljavajuće sitosti. Ne znam da li lateks, silikon i prašak bijele boje mogu imati isti učinak...ali kad klonu jedino cica igra.

    Leonarda imala 3 prehkade, jednu enterovirozu i upalu uha, koja je, po meni, olako dijgnosticirana, tako da je primila jednu dozu amoksila.

    Laura 2 prehlade 1 enteroviroza.

  31. #81
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Citiraj bubimirko prvotno napisa
    Citiraj VedranaV prvotno napisa
    Koje su tebi bitnije stvari?
    sad me već polagano natežeš, izgubit ću dan na vama......cijelokupni način života, voda, hrana, cigarete, alkohol, droga, stres, društvo, smijeh, zrak, mjesto života, posao, sreća, obitelj..........još....još...još.....i onda negdje dužina dojenja tj. sisanja
    Pa sam si se upetljao, nisam ti ja ništa napravila. Sigurno da i ovo sve drugo što si nabrojao jako utječe na zdravlje.

  32. #82
    bubimirko

    Početno

    Citiraj tridesetri prvotno napisa
    Citiraj bubimirko prvotno napisa
    produženo dojenje prije može biti može biti štetno za psihofizički razvoj nego suprotno, a to je i ono što ja smatram, da i nije baš tak super za djetetov psihički razvoj da sisa do faksa, ak niš drugo onda zbog toga da se nauči i nekaj sam skuhati i da mu čeljust ne zakržlja(ak treba argument)
    a poznajes li ti bubimirko nekoga tko je sisao do faksa?
    nadam se da niti neću i (ne poznam nikoga tko je dojio duže od 14 mjeseci)......osim ak ne bum tu boravil dugo....onda vjerujem da hoću...ko zna možda već i jesam(samo da još napomenem....teta anchie...da se poslije ne bi reklo da ja skrećem s teme)

  33. #83
    bubimirko

    Početno

    Citiraj VedranaV prvotno napisa
    Citiraj bubimirko prvotno napisa
    Citiraj VedranaV prvotno napisa
    Koje su tebi bitnije stvari?
    sad me već polagano natežeš, izgubit ću dan na vama......cijelokupni način života, voda, hrana, cigarete, alkohol, droga, stres, društvo, smijeh, zrak, mjesto života, posao, sreća, obitelj..........još....još...još.....i onda negdje dužina dojenja tj. sisanja
    Pa sam si se upetljao, nisam ti ja ništa napravila. Sigurno da i ovo sve drugo što si nabrojao jako utječe na zdravlje.

    ali dojenje je na začelju....dakle ako i postoji(po meni) šansa da utječe biti će među zadnjim faktorima

  34. #84
    bubimirko

    Početno

    Citiraj Virgo30 prvotno napisa
    Ja mislim da treba ovu temu rasvijetliti s još jedne strane. Ne znam kako ide terapija i rekonvalescencija bolesti kod male djece na adaptiranom, ali kad su moje bolesne, one češće traže cicu. Pa ono što boli - boli manje, uznemirenost se istog trena pretvori u spokoj, a žeđ ili glad u stanje zadovoljavajuće sitosti. Ne znam da li lateks, silikon i prašak bijele boje mogu imati isti učinak...ali kad klonu jedino cica igra.

    Leonarda imala 3 prehkade, jednu enterovirozu i upalu uha, koja je, po meni, olako dijgnosticirana, tako da je primila jednu dozu amoksila.

    Laura 2 prehlade 1 enteroviroza.
    isti takav utjecaj imala je i bočica.....u mom slućaju

  35. #85
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Čak i da je tako, so what?

  36. #86
    bubimirko

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa

    Ak zelis dalje raspravljati daj argumente, u suprotnom ovome dalje ne vidim smisla i zamolit cu te da napustis raspravu.
    drage volje ću to i sam učiniti

  37. #87
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    vezano uz ovo:
    ali dojenje je na začelju....dakle ako i postoji(po meni) šansa da utječe biti će među zadnjim faktorima

  38. #88
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Ja stvarno ne razumijem, pa nitko ne govori da djeca koja su na adaptiranom ne mogu biti zdrava.

  39. #89

    Početno

    Citiraj bubimirko prvotno napisa
    isti takav utjecaj imala je i bočica.....u mom slućaju
    Ok, ok...to je otprilike feeling kao prava mliječna čokolada ili fake od šećerne table. Na sve se navikeš ako nema boljeg..

    (ne shvaćati osobno moje zajedljive komentare...ili da..ne znam )

  40. #90
    Inquirer avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    215

    Početno

    evo ja sam pomagao frendici na magistarskom radu o dojenju.
    radila je usporedbu 4 hrvatske zupanije, promatrala utjecaje dojenja do 6 mjeseci, do 12 mjeseci, iznad 12 mjeseci, utjecaj roditelja, baka servisa i jaslice/vrtic na zdravstvene pokazatelje, grafove napredovanja psihofizčkog razvoja i sta ti ja znam.

    Županija sa najvećim postotkom produženog dojenja je imala i najbolje rezultate.

  41. #91
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Postoji visoka korelacija hranjenja na bočicu sa slučajevima nekrotizirajućeg enterokolitisa. Dovoljno.

  42. #92
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    mi iznijeli argumente
    a voljela bih da cujem i argumentne suprotne strane, neke studije da je produzeno dojenje stetno
    te da od dojenja nema koristi....

  43. #93

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Sverige-Sarajevo
    Postovi
    251

    Početno

    Doji vec 13 mjeseci, ranije je rodjen( kazu da su ranije rodjena djeca bolesljivija i osjetljivija, a ja vidim da je sve to individualno), dosad nije ni kahnuo a kamoli sta vise.

  44. #94
    Inquirer avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    215

    Početno

    zrinka, ako mislis na vuka. ne mislim da on tu nesto napada. meni izgleda ko da ne pozna dobro materiju pa onako izdaleka nesto pokusava nauciti.

    nego sto si ti jos u komadu. :shock:

  45. #95
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno

    Razlog zbog cega sam ja reagirala neadekvatno i zbog cega me Anki prozvala za bezobrazluk je taj sto se stalno povlaci diskusija izmedju onih koji su edukaciji o dojenju posvetili puno vremena i stavili se u sluzbu Dobra i onih koji misle i imaju potrebu diskutirati radi diskusije (larpurlartizam!). A opet je pitanje koliko se kod ovih drugih radi o diskusiji jer nema argumenata i jer se radi samo o nekim osobnim stavovima formiranim na bazi (slucajno stecenih) dojmova.

    Ovi prvi tako osim sto posvecuju svoje vrijeme i znanje dobrobiti ne samo svoje nego i tudje djece, i ne samo svojoj nego dobrobiti drugih zena (a na kraju krajeva i cijelom drustvu), moraju ulagati puno energije da bi njezno i argumentirano uvjerili ove "mislioce" da se nije bas pametno oslanjati samo na svoje dojmove vec bi mozda trebalo nesto i procitati, ili jos bolje, slusati zdrav razum. I to sve opet zbog nekih drugih mama (i njihove djece) koje ovo mozda citaju i opasnosti da zbog "mislioca" stvore krivu sliku o tome do kada bi trebale dojiti svoju djecu.

    Evo, da se i ja uhvatim ćorava posla pa da kopiram samo zakljucak iz clanka La Leche League International "Weaning as a natural process":

    Throughout history, culture and society have influenced the natural process of weaning. Breastfeeding is more than just a choice of milk, and weaning is more than just ending access to human milk. Today early weaning and failure to breastfeed are mainly products of social pressure and lack of knowledge and support. The last few decades of the twentieth century are probably the only time in human history when a large number of babies have been completely weaned from the breast in the first three to six months of life. Mothering through breastfeeding encourages a mother to understand and satisfy her baby's needs. Ideally, as the breastfeeding relationship develops she becomes sensitive to her baby's cues and is guided by them, considering both of their feelings and preferences before initiating weaning.

  46. #96
    bubimirko

    Početno

    [quote="dijanam"]
    ili jos bolje, slusati zdrav razum. I to sve opet zbog nekih drugih mama (i njihove djece) koje ovo mozda citaju i opasnosti da zbog "mislioca" stvore krivu sliku o tome do kada bi trebale dojiti svoju djecu.

    ako imaju zdrav razum....onda će valjda i same moći odlučiti šta je to ispravno a šta ne......a ne da će na osnovu mojih iskustava ili tvojih ili bilo čijih drugih odgajati dijete...a pogotovo se nadam da neće pasti pod utjecaj glupih(moje mišljenje) američkih i zapadnjačkih knjiga, koje me podsječaju na emisije Opre, gdje se svi dive i di im prodaju pamet tj. maglu kako si organizirati vrijeme ili tipa one, kako će curice imati tikove jer ih je jednom netko počupao negdje-pa je njoj ispala las s glave i sva je u velikim šokovima pa mora do kraja života ići kod privatnog psihologa.

  47. #97
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Bubimirko...koja si ti žalost...ne zbog tvojeg uvjerenja, imaš pravo misliti što god hoćeš, ali opet...način na koji pišeš, je žalostan..prežalostan... i makar govoriš da ne vrijeđaš, apsolutno vrijeđaš sve one koji ne razmišljaju poput tebe....

    Svaki tvoj post na ovom forumu nikad nije imao temelj za neku konstruktivnu i zdravu raspravu, jedino za pljuvanje po svemu....

  48. #98
    bubimirko

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa
    Bubimirko...koja si ti žalost...ne zbog tvojeg uvjerenja, imaš pravo misliti što god hoćeš, ali opet...način na koji pišeš, je žalostan..prežalostan... i makar govoriš da ne vrijeđaš, apsolutno vrijeđaš sve one koji ne razmišljaju poput tebe....

    Svaki tvoj post na ovom forumu nikad nije imao temelj za neku konstruktivnu i zdravu raspravu, jedino za pljuvanje po svemu....
    kad sam pisao ovaj predhodni post, sjetio sam se letka ili nečeg neznam kak bi to uopće nazvao kaj su mi dali u školi, od dotičnog amerikanca, o nekakvim tipovima odgoja ...blablabla, uglavnom neki odlomci izvučeni iz njegove knjige iz kojih je očito da je on popio svu pamet svijeta(moje je mišljenje da je večina knjiga takvih, barem na tu tematiku), žao mi je kaj nemam pojma da gdje sam to tutnuo, rado bi to skenirao ili prepisao -pa da svi vidite, uglavnom htio sam reći da je većina roditelja koja je bila prisutna tamo, bila protiv takvih stvari da se dijele i propagiraju jer im takvi savjeti nisu potrebni, naravno i ja sam bio među njima.......stoga sam bio vođen mišlju a i dalje sam, da svatko radi za svoje dijete ono šta misli da je najbolje, ak vi mislite da je to dojenje do 5, 6 godine ok, a na meni je da se tome čudim i snebivam, ma šta god knjige tvrdile o tome, jer papir svakaj trpi, to je ko kad tvrde da je komunizam savršen, pa se u praksi pokazalo netočnim---ali na papiru to savršeno klapa

    a glede načina na koji pišem, takav sam kakav sam, ne trudim se skrivati iza nekakvih fraza ili titula, pišem otvoreno i kažem tj. pišem kako i mislim, ako mislite da ponekad zvučim prevulgarno slobodno me opomenite

  49. #99
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Mene fascinira kako imaš čvrste stavove o puno toga, stvorio si ih na temelju ne znam čega, ali na temelju knjiga i istraživanja mi se čini baš i ne, pitaš one koje misle drukčije a da ih uopće nisi zainteresiran čuti...

    A usporedba dojenja i komunizma mi je fantastična .

  50. #100

    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Bec
    Postovi
    128

    Početno

    Upravo sam na drugoj turi antibiotika (uzimam one koji mogu uz dojenje, moj doktor je rekao da je dobro sto dojim) . Ne mogu se rjesiti streptokoka vec 3 tjedna. Ali i dalje dojim.
    Juli ima skoro 23 mjeseca do sad nikad nije imao povisenu temperaturu, nikad nije bio prehladjen, nikad bolestan.
    MM i mene cesto uhvati neka viroza, ali Juliana sve to zaobidje.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •