Stranica 1 od 11 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 538

Tema: "Zločesta" djeca?

  1. #1
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno "Zločesta" djeca?

    Da li upotrebljavate taj naziv? Da li postoje? Od kad sam rodila nikad ne upotrebljavam termin "zločesto dijete", jer mi se nekako ploča okrenula. Moja teorija je da ne postoje zločesta djeca, nego samo zločesti roditelji.
    Nema šanse da više prevalim preko usta da je neko dijete zločesto, ali je problem što kad nekog drugog čujem riječ zločesto, uvijek imam potrebu objašnjavati da nije tako (ne ja za svoje dijete, nego kad neki drugi roditelj kaže za svoje dijete da je zločesto).

  2. #2
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,179

    Početno

    Ha, inspiracija je s one teme o slučajnoj ozljedi u parku, zar ne?
    Ja otkad sam na Rodi imam problem s tim terminom, smeta me, osjećam nelagodu kad ga čujem ili sama izgovorim. Ne zato jer ne vjerujem u zločestoću, nego zato jer sam indoktrinirana ovdje
    Uspješno
    ALI-zar više nikome nije bitna ELEMENTARNA PRISTOJNOST u djece?! Da ne bi bilo zabune, govorim o djeci koja su starija, možda 4 godine ili više. A smeta me i zato jer i sama svojem djetetu nalazim isprike i "razumijem razloge" kad se ponaša "zločesto". Neprihvatljivo. Testira granice. Kako god.

  3. #3
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    bitna je, al je problem roditelja, a ne djeteta od 4g.


    Ne postoje zločesta djeca. Osim onih, jel, s radija

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    ako ne postoje zločesta djeca, otkud onda toliko zločestih ljudi oko nas ?

    samo pitam.... ne provociram

  5. #5
    anima avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,364

    Početno

    da, kad nije dobra kažem da je zločesta, kaj da joj velim, nisi dobra?

  6. #6
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    roditelji se svojski trude naglasiti svojem djetetu negativne elemente karaktera pa postane to šta postane.
    I tako s koljena na koljeno.
    U suštini smo valjda svi jednako dobri il zli. Samo smo svi drmnuti na svoj način.

  7. #7
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj anima prvotno napisa
    da, kad nije dobra kažem da je zločesta, kaj da joj velim, nisi dobra?
    ne može se bit čas dobar čas zao/zločest, može se eventualno čas lijepo ponašati pa drugi čas ružno

  8. #8
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa
    roditelji se svojski trude naglasiti svojem djetetu negativne elemente karaktera pa postane to šta postane.
    I tako s koljena na koljeno.
    U suštini smo valjda svi jednako dobri il zli. Samo smo svi drmnuti na svoj način.
    ovo sam mariji odgovarala.

  9. #9
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj anima prvotno napisa
    da, kad nije dobra kažem da je zločesta
    strašno

    kad napraviš glupost - da li smatraš da si TI glupa?
    ili je glupo tvoje PONAŠANJE?

    kad se dijete ne ponaša očekivano, onda NIJE ZLOČESTO, već se PONAŠA na neprihvatljiv način. ili se ponaša ružno... ili se ne ponaša lijepo... ili...

    a sad ću kvotati samu sebe, odavde:
    http://www.roda.hr/forum/viewtopic.p...907bdb95d16839



    Citiraj sorciere prvotno napisa
    Citiraj LeaB prvotno napisa

    Nisi grozna. To nemoj ni misliti.
    pa lucky NIJE REKLA da je grozna . ona je rekla da se OSJEĆA grozno i grozna - što je velika razlika.

    postoji nešto što se zove DILTSOVA PIRAMIDA. ona predstavlja sustavno uređeni model percipiranja čovjekove realnosti. robert dilts je taj model utemeljio kao pomoć za bolje i sustavnije razumijevanje učenja, mijenjanja i osobnog razvoja. povezuje zamisli o uvjetima, odnosima i razinama učenja, te svjesnim položajima percepcijskih položaja.

    da pojasnim percepcijske položaje:

    prvi je "doživljeno-asocirano" - kad situaciju promatramo svojim očima, i svjesni smo svojih misli i osjećaja.

    drugi je "uživljavanje u druge - empatija" - kad se ućivljavamo u drugu osobu, "obuvamo njene cipele".

    treći je "promatrač-disocirano" - kad "izdaleka" promatrate sebe i sugovornika. to je položaj kad nismo osjećajno upleteni u događanje, već smo u poziciji objektivnog promatrača.

    u svakodnevnom životu ti položaji se mijenjaju. nije dobro zaglaviti ni u jednom .

    ako ste zaglavili u prvom - znači da je vaš osobni doživljaj vrlo intenzivan. u drugom - znači da smo pod utjecajem drugih (tuđe mišljenje važnije od vlastitog). u trećem - hladni smo i racionalni, i to nam oduzima životne radosti.

    npr. (pojednostavljeno)
    1. dijete padne i plače - a vi razmišljate kako vam srce puca od njegovog plača.
    2. dijete padne i plače - a vi suosjećate s njim, ne misleći na sebe
    3. dijete padne i plače - a vi gledate "sa strane" da PRVO sanirate ranu i vidite da li treba nešto poduzeti

    koji je ispravan put?
    disocirano (sanirate ranu), empatija (tješite dijete), asocirano - kad je sve gotovo - vi se opustite...

    i da se vratim na piramidu!

    ona izgleda (od vrha prema dolje) ovako:


    identitet (ja)
    uvjerenja i vrijednosti
    spretnosti i sposobnosti
    ponašanje
    okolina


    ono što svi (u nedostatku samopouzdanja) radimo - je da težište stavljamo na JA.
    ja sam grozna
    ja sam loša majka
    ja sam loša osoba...

    umjesto na niže razine piramide.

    npr. lucky je napisala da se "osjeća grozno" - i to je u piramidi vrlo nisko (ponašanje). znači - nije napala SEBE, već je tu lošu situaciju prebacila niže.

    ili

    dijete koje loše napiše test reći će:

    nisam dovoljno učio, pa sam dobio 1 (ponašanje)
    nisam dobar iz xy predmeta (JA) - /nedostatak samopouzdanja/

    uf... ovo valjda niko neće čitati (čini mi se da previše pišem )

  10. #10
    anima avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,364

    Početno

    ajme, toliko ste predvidljive

  11. #11
    anima avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,364

    Početno

    da, kažem i neke stvari za koje sam mislila da nikad neću, al jednostavno ne mogu biti koncentrirana od 0-24

  12. #12
    anima avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,364

    Početno

    i fakat mi je postalo svejedno kaj vi mislite o tome

  13. #13
    Vishnja avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    ...gde Dunav ljubi nebo...
    Postovi
    1,976

    Početno

    Citiraj anima prvotno napisa
    ajme, toliko ste predvidljive

    I precizne, i precizne... 8)

  14. #14
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj anima prvotno napisa
    i fakat mi je postalo svejedno kaj vi mislite o tome
    ja (ovako na forumu) ne mogu mijenjati tvoje mišljenje. ni tvoje ponašanje. ni tvoju (de)koncentraciju. niti želim...

    no mogu osvijestiti svoj način razmišljanja, i ponašati se u skladu s tim...

    eto, TO mislim

  15. #15
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj anima prvotno napisa
    da, kažem i neke stvari za koje sam mislila da nikad neću, al jednostavno ne mogu biti koncentrirana od 0-24
    Baš zato sam postavila pitanje, jer se ne trebam koncentrirati, ta stavka mi je postala nekako normalna od kad imam dijete. Dakle, od tad smatram da nema zločeste dijece i strašno me razžalosti kad netko svojem djetetu kaže da je zločest.

  16. #16
    anima avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,364

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa
    Citiraj anima prvotno napisa
    da, kažem i neke stvari za koje sam mislila da nikad neću, al jednostavno ne mogu biti koncentrirana od 0-24
    Baš zato sam postavila pitanje, jer se ne trebam koncentrirati, ta stavka mi je postala nekako normalna od kad imam dijete. Dakle, od tad smatram da nema zločeste dijece i strašno me razžalosti kad netko svojem djetetu kaže da je zločest.
    ja fakat ne kužim zašto si ti postavila pitanje? samo da nam kažeš kako te to rastužuje?

  17. #17
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    pa dobro, sigurno se razlikuje ako kazes djetetu "zlocest/a si" u afektu ili dekoncentraciji--a ne mislis tako, nego ako mu/joj govoris da je zlocesto jer stvarno mislis da je zlocesto. ljudi smo, neke stvari se dese bez voljne kontrole.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    radim s djecom, i s onom koja imaju etiketu zločeste i onom koja imaju etiketu uzorne, onima koji su negdje između i s onima koju imaju određenih problema..........


    što sam starija sve više volim ove "zločeste " , a ježim se od ovih " uzornih "

    one koji imaju probleme pokušavam shvatiti i adekvatno se ponašati uz stručni savjet

    oni između su moja raja

    najprije se mora definirati što je to po vama, nama njima zločestoća a onda možemo debatirati

  19. #19
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj anima prvotno napisa
    da, kad nije dobra kažem da je zločesta, kaj da joj velim, nisi dobra?
    Stalno me nešto prekida, pa nastavljam.
    Što ti podrazumijevaš pod "zločesta"?
    Npr. 1(karikiram): dvogodišnjak i mama si igraju. Mami dođe prijateljice i one piju kavicu i pričaju. Dijete recimo nastavlja igru, pa dolazi kod mame nosi igračke i uključuje mamu. Mama se djelomično uključi, ostalo je koncentrirana na prijateljicu,... Isti scenarij, više puta. Nakon pola sata dijete slučajno dok dodaje igračku baci na pod šalicu i razbije.
    I što sad: Mama viče: Kako si zločest,.... zašto si to napravio,...
    Ovo je izmišljena situacija, ali slična mnogim situacijama kod večine mama dvogodišnjaka.
    Smatram da uvijek neki slijed događaja dovede do "zločeste situacije", u ovom primjeru mama nije bila koncentrirana na igru s djetetom, dijete je premalo da shvati da mama sad treba pola sata na miru piti kavicu. Dolazi do razilaženja mišljenja i potreba i dijete je ili več nervozno što ga mama "ne doživljava", pa je slučajno bacilo šalicu, ili je namjerno bacilo šalicu pokušavajući privuči maminu pažnju, pa i pod cijenu "negativne pažnje".
    Kako bih ja reagirala? Ne mogu reči točno u riječ, ali vjerojatno bih rekla nešto u smislu: M., to je ružno, ne želim da to radiš. Zajedno bi to počistili i na neki način bi mi bilo jasno da se to dogodilo jer me dijete več pola sata vuče za nogu, a ja ne reagiram.
    Malo glup primjer i moje pojašnjenje, ali poanta je da mi nikad ne padne na pamet reči djetetu da je zločesto, ili da je budala, to mi je vrijeđanja i nekako mi dođe kao psovka.

  20. #20
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj anima prvotno napisa
    ja fakat ne kužim zašto si ti postavila pitanje? samo da nam kažeš kako te to rastužuje?
    Da, baš zato.

  21. #21
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa
    radim s djecom, i s onom koja imaju etiketu zločeste i onom koja imaju etiketu uzorne, onima koji su negdje između i s onima koju imaju određenih problema..........


    što sam starija sve više volim ove "zločeste " , a ježim se od ovih " uzornih "

    one koji imaju probleme pokušavam shvatiti i adekvatno se ponašati uz stručni savjet

    oni između su moja raja

    najprije se mora definirati što je to po vama, nama njima zločestoća a onda možemo debatirati
    Imam malo dijete i govorim o djeci do nekog odlaska u školu, jer s njima imam iskustva, ali evo živim nasuprot škole i stalno sam u kontaktu s različitim školarcima.
    Što misliš maria 71, na primjeru djece koju poznaješ, a etiketirana su kao zločesta, zašto su "zločesta"?
    Ona koje ja poznajem, su "zaribana" od strane roditelja.

  22. #22
    Vishnja avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    ...gde Dunav ljubi nebo...
    Postovi
    1,976

    Početno

    Anemona, tvoj primer uopšte nije glup, naprotiv, sasvim je eksplicitan. Svima nama se dešavalo da nam deca naprave neku glupost u momentu dok im ne poklanjamo dovoljno pažnje. Moje su, na primer, večito izvodile ludorije baš kada pričam telefonom i to po mogućstvu službeni razgovor. Naravno da bih se razljutila, ponekad im i rekla da su nevaljale, ali posle takvog etiketiranja nismo se osećale dobro ni ja ni one. Poenta je zaista detetu skrenuti pažnju na nepoželjno PONAŠANJE, a ne pripisivati to nekakvoj osobini (glup si, nespretan, dosadan...), koja se pritom zaista svodi na uvredu, a ništa pametno ne uči dete.

  23. #23
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa
    pa dobro, sigurno se razlikuje ako kazes djetetu "zlocest/a si" u afektu ili dekoncentraciji--a ne mislis tako, nego ako mu/joj govoris da je zlocesto jer stvarno mislis da je zlocesto. ljudi smo, neke stvari se dese bez voljne kontrole.
    riječi imaju MOĆ...

    treba ukazati na PONAŠANJE, ne na ličnost.

  24. #24
    anima avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,364

    Početno

    Citiraj sorciere prvotno napisa
    treba ukazati na PONAŠANJE, ne na ličnost.
    ako joj kažem da je zločesta, to se odnosi na ponašanje, a ne na ličnost, tj. ja pod tim podrazumjevam da me ne sluša pa se zato dogode sr i ona je zločesta, ni pod razno mi ne bi palo na pamet govorit joj da je glupa, smotana, nesposobna i sl. i mislim da niti ona to tako ne percipira, of kurs, trudim se trudim ali dok se sjetim svih savjeta s foruma pop lagano

  25. #25
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    da, da, razumijem, zato i kazem. jer nekad lanes, a ustvari ne mislis tako--onda se kasnije ispricas i kazes da nisi tako mislio.

    ako stvarno mislis da je zlocesto--e, onda imas problem

  26. #26
    anima avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,364

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa
    ako stvarno mislis da je zlocesto--e, onda imas problem
    općenito mislim da djeca nisu zločesta "zločesta" Bože sačuvaj
    ali da lanem, lanem, kaj imam glumit

  27. #27
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj anima prvotno napisa
    Citiraj sorciere prvotno napisa
    treba ukazati na PONAŠANJE, ne na ličnost.
    ako joj kažem da je zločesta, to se odnosi na ponašanje, a ne na ličnost, tj. ja pod tim podrazumjevam da me ne sluša pa se zato dogode sr i ona je zločesta, ni pod razno mi ne bi palo na pamet govorit joj da je glupa, smotana, nesposobna i sl. i mislim da niti ona to tako ne percipira, of kurs, trudim se trudim ali dok se sjetim svih savjeta s foruma pop lagano
    nemoj čitati misli ...

    tri mjeseca sam radila s jednom mamom čije dijete se "nije uklapalo" u razred... bila je otvorena, i spremna na promjenu SVOG ponašanja. na isti način je motivirala i obitelj (okolina). krenuli su od dna piramide...

    rezultati su bili fantastični, i nije mi žao ni sekunde vremena...

  28. #28
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    Citiraj anima prvotno napisa
    Citiraj mikka prvotno napisa
    ako stvarno mislis da je zlocesto--e, onda imas problem
    općenito mislim da djeca nisu zločesta "zločesta" Bože sačuvaj
    ali da lanem, lanem, kaj imam glumit
    kuzim, nisam ni mislila na tebe. i ja nekad kazem f. npr da ne bude zlocest, kad sam umorna i iscrpljena, a ne vjerujem u teoriju zlocestoce. samo ne znam sta bi vise rekla pa bubnem bezveze. kad sam ok onda uvijek objasnim na drugi nacin--to je bilo ruzno, nije bilo lijepo itd.

  29. #29
    enchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    renesansna zvijezda
    Postovi
    1,433

    Početno

    I ja indoktrinirana svom novijom literaturom i ovim forumom/portalom, sam često bila u bedu kada "lanem" nešto što nije u skladu sa odgojem koji se tu zastupa.

    No, shvatila sam da nisam robot, isprogramiran da svaki put reagira savršeno, već sam sretna da sam osvjestila stvari koje su meni u odgoju problematične pa sam zadovoljna da uopće prepoznam kada odreagiram na krivi način. Drugi put pokušam bolje!

    I ovo sa kritiziranjem ponašanja umjesto osobe je jedna od ključnih stvari za razvoj samopoštovanja kod djeteta, definitivno!

  30. #30
    otocanka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Postovi
    599

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa
    ... jer se ne trebam koncentrirati, ta stavka mi je postala nekako normalna od kad imam dijete. Dakle, od tad smatram da nema zločeste dijece i strašno me razžalosti kad netko svojem djetetu kaže da je zločest.
    Potpisujem u potpunosti, pogotovo boldano.
    "Vidiš kako ovaj dečko lijepo sjedi, a ti si tako zločest i samo trčiš!!!" reče mama (cca)dvogodišnjem sinu u pedijatrijskoj čekaonici

    I ne dozvoljavam drugima da tu riječ upotrebljavaju za moje klince, nas ili bilo koga drugoga (ljude ili životinje).

  31. #31
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    [quote="otocanka"]
    Citiraj Anemona prvotno napisa
    "Vidiš kako ovaj dečko lijepo sjedi, a ti si tako zločest i samo trčiš!!!" reče mama (cca)dvogodišnjem sinu u pedijatrijskoj čekaonici

    I ne dozvoljavam drugima da tu riječ upotrebljavaju za moje klince, nas ili bilo koga drugoga (ljude ili životinje).
    Baš sam na takve situacije mislila i da, definitivno me žaloste, ili kad mi mama pred djetetom kaže: Moja xy, je tak zločesta, ne želi se voziti u AS. I koje dijete tu sad može razumjeti/razlučiti da nije zločesta ona, nego njezin postupak, ili tako nešto. :/

  32. #32

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,078

    Početno

    donekle se slažem s animom, da se tu naveliko cepa dlaka

    ali eto, sofi duboko vrijeđa kad joj netko kaže da je zločesta, doslovce počne plakati, ne bi čovjek rekao da su oni tak tankoćutni

    pa joj zato kad je zločesta MM obožava govoriti da je zločesta, i to radi baš onak zločesto na što ona doslovce poludi

    ja se baš trudim, jer nju to tako pogađa, pa joj eventualno kažem da je ono što je napravila zločesto ili ružno ili bla, bla, ne daj bože reć da je ONA zločesta

    doduše, da ona oko toga toliko ne drami ne bi ni ja ni toliko pazila

  33. #33
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj sofke prvotno napisa
    donekle se slažem s animom, da se tu naveliko cepa dlaka

    ali eto, sofi duboko vrijeđa kad joj netko kaže da je zločesta, doslovce počne plakati, ne bi čovjek rekao da su oni tak tankoćutni

    pa joj zato kad je zločesta MM obožava govoriti da je zločesta, i to radi baš onak zločesto na što ona doslovce poludi

    ja se baš trudim, jer nju to tako pogađa, pa joj eventualno kažem da je ono što je napravila zločesto ili ružno ili bla, bla, ne daj bože reć da je ONA zločesta

    doduše, da ona oko toga toliko ne drami ne bi ni ja ni toliko pazila
    Ovo mi je baš interesantno razmišljanje jednog roditelja. Kad pronađeš što dijete smeta/žalosti/nervira i onda namjerno i zločesto to i potenciraš. Svaka čast. I kako se TM nakon toga osječa? To ga veseli, ili? I tebe veseli kad gledaš kako TM namjerno pokušava riječima izluditi vaše dijete? Baš me zanimaju odgovori.
    Naravno, svatko ima svoj način, ali meni je ovo u nivou kad ljudi vide malog jadnog peseka i odluče ga dražiti i nervirati do iznemoglosti. :/

  34. #34
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Opet ja, što mogu pogađa me, a ne bi trebalo. Meni je to isto kao da ti imaš problema s kilogramima, a tvoji najdraži tj. oni koje najviše voliš do čijeg mišljenja ti je najviše stalo, oni koji bi ti trebali u životu pružiti neku sigurnost, u koje imaš povjerenje,... stalno te nastoje spuštati na zemlju i govore ti kako si debela neugledna prasica, pa daj se malo pogledaj u ogledalo,... a znaju da radi toga patiš, da te to živcira, da pukneš svaki put,... Baš super. :?

  35. #35
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    ja bi sofkinom mužu priuštila da ga na takav način dohvati šef.

  36. #36
    Majuška avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,832

    Početno

    Citiraj sorciere prvotno napisa
    ja bi sofkinom mužu priuštila da ga na takav način dohvati šef.
    baš

  37. #37
    Majuška avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,832

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa
    Moja xy, je tak zločesta, ne želi se voziti u AS.

    a ovak nekaj čujem bar jednom dnevno

    i to mi je apsolutno strašno :/


    ali ne znam kaj bi po tom pitanju se dalo poduzeti u dnevnom životu

  38. #38
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj Majuška prvotno napisa
    Citiraj sorciere prvotno napisa
    ja bi sofkinom mužu priuštila da ga na takav način dohvati šef.
    baš
    ma kaže se:

    baš




    no ako on misli da je dobro prošao jer mu sofke ne vraća tu njegovu gnjavažu - vara se. naplata stiže za cca 10-tak godina

  39. #39
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj Majuška prvotno napisa
    ali ne znam kaj bi po tom pitanju se dalo poduzeti u dnevnom životu
    pa ja obično kažem da dijete očito ne zna zbog čega treba biti u AS, a ne zna jer mu roditelj nije objasnio. ili mu nije dovoljno dobro objasnio. pa ne smatram da je dijete zločesto, već da je roditelj zakazao. i jasno i glasno se zgrozim na takvo (roditeljsko) ponašanje. kom krivo, kom pravo.

    jedna poznanica je tako stavila sina u AS, nevezanog... uz obrazloženje da se ON ne voli vezati... pred njim... pitala sam ju da li je svjesna mogućih posljedica, a ona je rekla da se neće ništa dogoditi :/ ... teško da bih joj povjerila bilo što u vezi njenog posla...

  40. #40
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Meni je baš fora na pitanje "Kakvi su ti dečki?" odgovoriti "Slatki i zločesti ", jer to najbolje oslikava moje medene vražićke.

  41. #41
    Ora avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,236

    Početno

    Uglavnom potpisujem sorciere.

    Djeca nisu niti mogu bit zločesta.

    Kada moje dijete napravi nešto što ne odobravam, ne kažem mu kako je zločest već mu kažem da se ne slažem i ne odobravam to što je napravio.

    Niti volim drugu djecu zvati zločestima niti volim da netko moje dijete naziva istime.

    Jednom su moja mama i sveki u šali rekle N kako je zločest na što sam ih zamolila da se tako ne šale i da ne želim da ga tako etiketiraju.
    Rekle su mi da pretjerujem i da je to šala na što sam im odovorila da klinici još ne razumiju što je šala, a što istina i onda se počnu s time poistovječivati. Ako nekoga često nazivamo zločestim ono će se sve više tako i ponašati jer je to način na koji dijete dobiva pažnju i "ulazi u ulogu" zločeste osobe.

    U bilo kojem slučaju, izblegavam taj termin jer mi se nikako ne sviđa

  42. #42
    bundevica avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,078

    Početno

    Jako se dobro sječam predavanja jednog poznatog našeg dječjeg psihologa koji je temu "Zločesta djeca" započeo s " Vjerujte mi, ne postoji ni jedno zločesto dijete, postoje samo jako nesretna djeca!"
    Mene je to iskreno pogodilo.[/i]

  43. #43
    bundevica avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,078

    Početno

    Citiraj Ora prvotno napisa
    Djeca nisu niti mogu bit zločesta.
    Ako nekoga često nazivamo zločestim ono će se sve više tako i ponašati jer je to način na koji dijete dobiva pažnju i "ulazi u ulogu" zločeste osobe.

    U bilo kojem slučaju, izblegavam taj termin jer mi se nikako ne sviđa
    slažem se sa svime

  44. #44
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Ja sam sigurna da kod sofke to ne izgleda ni izbliza tako ružno kako se čini napisano.
    Ja sam isto istinski mislila da ne postoje zločesta djeca, i da greška može biti jedino i isključivo u odgoju roditelja, ali jedno dijete me navelo da to ipak pomislim. Kad četverogodišnjak svoju prijateljicu vidi sagnutu s leđa, pa se zaleti u nju triciklićem, točno sam mu vidjela u očima da u tome uživa, kad prođe pored tebe i iz čista mira te bubne (ne pričamo o dvogodišnjaku), kad ti iz čista mira prospe punu košaru povrća koje čistiš i ne, neće pokupiti i još x situacija, ja se ipak pitam ima li nešto u tome.
    Ne da bih etiketirala dijete, već da bih našla način kako se s tim nositi.
    I da, dijete nije maltretirano, naprotiv.

  45. #45
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Ja mislim da ima i zločeste i neodgojene djece. Pri tome ne mislim na djecu od 1, 2 g, ali nakon 5g-6g itekako ima "zločeste" djece. Da li su takva radi roditelja ili radi svog karaktera ne znam, ali definitivno je da ih ima.

    I sad čekam paljbu...

  46. #46

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    A kaj je s djecom koja od najranije dobi maltretiraju drugu djecu i životinje i uživaju u tome, a da nisu zlostavljana ni ništ slično?

  47. #47
    Vishnja avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    ...gde Dunav ljubi nebo...
    Postovi
    1,976

    Početno

    Citiraj Sirius Black prvotno napisa
    A kaj je s djecom koja od najranije dobi maltretiraju drugu djecu i životinje i uživaju u tome, a da nisu zlostavljana ni ništ slično?
    Neke stvari su prosto do genetike...
    I kao što iz nesrećnih porodica nekad izadju divna deca, tako i neka deca o kojima se baš vodilo računa i koja su odgajana s ljubavlju izrastu u ne baš uzorne odrasle...ili svoj 'nezgodni' karakter počinju ispoljavati već u detinjstvu...
    Uticaj roditeljske pažnje i ljubavi je ogroman. Ipak, nekada ni one nisu date na pravi način, pa kao rezultat daju egocentrične osobe sklone čak i maltretiranju drugih.
    Uh, sklizak je taj teren na kojem se krećemo mi roditelji. Ovde zategni, tamo popusti, ovo dozvoli, ono nemoj...velika je odgovornost na nama i dobro je doklegod se preispitujemo i trudimo da se menjamo na bolje... Pritom je ljubav prema deci, naravno, nepromenljiva kategorija. Menjaju se samo naše dileme, strahovi i očekivanja.

  48. #48

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    105

    Početno

    Kada moja curica napravi nešto "neprimjereno" ona zna da to nije u redu pa kaže ja sam zločesta (nemam pojma odakle joj to jer ja izbjegavam tu riječ), a ja njoj lijepo uporno objašnjavam kako ona nije zločesta kako je ona jako dobra curica samo nekada nije u redu ili nije lijepo to što napravi. Ukratko, meni je jako ružna riječ zločest.

  49. #49
    mona avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    711

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa
    Nakon pola sata dijete slučajno dok dodaje igračku baci na pod šalicu i razbije.
    Kako bih ja reagirala? Ne mogu reči točno u riječ, ali vjerojatno bih rekla nešto u smislu: M., to je ružno, ne želim da to radiš. Zajedno bi to počistili i na neki način bi mi bilo jasno da se to dogodilo jer me dijete več pola sata vuče za nogu, a ja ne reagiram.
    Malo glup primjer i moje pojašnjenje, ali poanta je da mi nikad ne padne na pamet reči djetetu da je zločesto, ili da je budala, to mi je vrijeđanja i nekako mi dođe kao psovka.
    ja ne bi u ovoj situaciji nikada rekla da je dijete zločesto,čak ni da to ponašanje nije lijepo.
    Da sam ja bila u toj situaciji ( a jesam ) mislila bi da sam ja kriva.
    Kao prvo ne obračam pažnju na dijete,kao drugo ostavila sam šalicu tamo gdje ju dijete može slučajno srušiti

    Da je namjerno bacio šalicu onda bi rekla:to ponašanje nije lijepo i ne sviđa mi se kada se tako ponašaš "

    Odrasloj osobi nikada ne bi rekli da je zločesta ,zar ne?
    pa zašto to onda reči djetetu?!

  50. #50
    tibica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,124

    Početno

    Tuđe dijete nikad ne bi nazvala zločestim, pogotovo pred djetetom ili njegovim roditeljem. Svoje...pobjeglo mi je par puta više u šali. Ona je to zapamtila pa ponekad kad vidi da ja nisam zadovoljna nečim što je napravila sama kaže da je "doćata". Onda joj je objašnjavam da nije zločesta, ali da se to i to ne smije raditi jer će se dogoditi to i to i onda će ju bubati bla, bla, bla... Neki dan sam bila ponosna na sebe jer ju nikad ne lupnem po guzi već se trudim sve objasniti, sankcionirati na neki normalan način... I onda mi se sljedeći dan dogodi da mi poleti ruka po guzi (lagano, bezbolno, samo da me ozbiljno shvati) i onda sama sebe popljujem u sebi kako sam to mogla.

    A da li postoje zločesta djeca...ne znam. Postoje djeca s kojima je teško "izaći na kraj", djeca koja drugu djecu guraju, uzimaju im igračke, nameću nešto... Ne znam da li ih nazvati zločestima.
    Jučer smo s malenom prijateljicom (moja ima dvije godine, a prijateljica je 2 mjeseca starija) bili u jednom parkiću u sklopu kafića. Igračke su uglavnom prilagođene manjoj djeci, ali bilo je 5-6-7 godišnjaka. Starije curice su bile dosta neobzirne prema ovim malenima, penjale se na onaj najmanji tobogan s krive strane i onda skakale s njega, na njego i po njemu...ma užasno mi je to bilo i gledati, a ove naše dvije stoje i čekaju red. Roditelji ništa, uopće ne reagiraju. Onda je jedan dečkić cca 3 godine počeo gurati našu prijateljičicu, ni njegovi roditelji ne reagiraju. :shock:
    E onda su naše počale uzimati u ruke pjesak i bacati ga u zrak. Nas dvije smo odmah reagirale s objašnjavanjem da se to ne smije, da će nekoga pogoditi u oko...bla, bla. I cure su shvatile i krenule dalje.

Stranica 1 od 11 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •