Pokazuje rezultate 1 do 22 od 22

Tema: neuroloski (psihogeni) kasalj

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split-Beograd-NYC
    Postovi
    1,059

    Početno neuroloski (psihogeni) kasalj

    Curke,

    Prosla sam skoro 20 stranica na pretrazniku ali nisam nasla nista o temi neurloskog kaslja u djece. Nasa L kaslje od sredine svibnja, prvo suho, pa zatim produktivno, pa produktivno sa bolom u prsima, pa onda samo nocu, sada suho i samo danju i to tiho, kao da cisti grlo i to radi stalno i najcesce nesvjesno. U periodu od skoro dva mjeseca kasljanja smo tri puta bili kod doktora, prvi put nakon dva tjedna kaslja gdje je dijagnosticiana viroza, drugi put nakon sljedeca dva tjedna kaslja i dalje virus, treci put prije tjedan dana alergija. Ja vise ne znam sto napravit.

    Bris grla i nosa dva puta bez ikakve bakterije, krvna slika jednom napravljena, ukazuje na laganu virozu, u medjuvremenu Prospan pa prelazak na Bisolvon, a zadnjih 5 dana Claritine sirup. Stanje se bitno ne popravlja po pitanju dnevnog kaslja. Zadnjh 5 dana ne kaslje nocu i to mi daje signal da se mozda radi o tik kaslju. Nju to uopce ne smeta ali smeta mene utoliko sto se brinem. Kad sam spomenula doktoru da razmisli da li se radi o psihogenom kaslju, on nekako nije bio za tu opciju ali je nije iskljucio.

    Molim ako ima iskustava s ovom vrstom kaslja, javite se ili me uputite na link gdje bih mogla naci vise informacija.

  2. #2
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    ako je neuroloski, kao da pročišćava grlo, to je jedno vrijeme imala moja kćer, stalno kašljucanje bez razloga i nesvjesno.
    razgovarala sam s poznanicom koja je dječji psiholog i ona mi je savjetovala da pustim, da se ne obazirem, a ako nakon nekog vremena ne prođe da se ponovo javim.
    napravila sam tako i stvarno je prošlo, trajalo je dosta dugo sigurno par mjeseci, ali je prošlo.

    ali ona prije toga nije imala taj pravi kašalj koji spominješ, nego je počelo kao tik i tako se nastavilo.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split-Beograd-NYC
    Postovi
    1,059

    Početno

    tash, hvala ti. znas sta je najludje, to sto sam ja psiholog iako sada u nekim drugim vodama. a kaze se u postolara najgore postole . sve sam procitala sto se moglo procitat o psihogenom (neuroloskom, tik, habitualnom, i kako ga se vec ne zovu) kaslju ali vise volim cuti mame i tate jer teorija je jedno, a praksa drugo.

    teorija kaze da se najcesce javlja nakon neke infekcije s kasljem tijekom koje je dijete pretrpilo stres, boji se neceg ili su emocije intenzivne. infekcija prodje a kasalj tako ostane kao navika i kao reakcija na gore navedeno. ono cega se ja mogu sjetit u ovih dva mjeseca kao neki triger za kasalj nakon infekcije je prestanak vrtica u kojeg ide sa takvom srecom ujutro da je ne uspijem ni pocesljat a vec trci na vrata. onda odlazak u ljetnu skolu gdje isto ide rado (bar mi se tako cini i tako se ponasa), neku djecu je znala a neku nije ali uciteljice su bile nove. dosli su baka i dida na 10 dana i tu je ostala bez daha (doslovno) kad ih je vidjela na vratima iako smo danima znali da dolaze. onda kise, kiseeeee, visetjedne kise sa svakodnevnom grmljavinom od koje se trese od straha. jednom kad sam dosla po nju u ljetnu skolu nasla sam je skutrenu pored uciteljice koja ju je tjesila, u suzama sa rukicama na usima gdje palce i vice "kad ce ovo prestat, kad, mama, napravi da prestane grmit". nekidan me pitala da joj nadjem ona zimska pokrivala za usi da ih stavi kad grmi da ne cuje prasak . sve ovo moze bit triger a i ne mora, tko ce ga vise znat.
    nije ih lako slusat kako kaslju a ne reagirat. ono sto kazes jest da zvuci kao da prociscava grlo, i kao "kah, kah", ne glasno, u stvari je tiho i repetirajuce. neki put mi se stvarno cini da guta slinu ali vise nisam sigurna. doktor je rekao da i dalje vidi da joj curi niz grlo straga ali meni je znacajno je to sto ne kaslje nocu, jer da je patoloski kasalj, onda bi i nocu kasljala. nocu je potpuno mirna, ne budi se, ne smrce, nista.

    skoro cemo na more, valjda ce tamo prestat. raspisala sam se ali cini mi se da vise pisem sebi........

  4. #4
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    sve te situacije su mogući okidač.
    znam da ti je sad teško sve to skupa gledati, ali vjeruj mi proći će i probaj što manje pažnje pridodavati svemu

  5. #5
    lasica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    1,328

    Početno

    može doći i od nesvjesnog kopiranja odraslih,npr.tata ima takav kašalj pa ga ona nesvjesno pokupi i sl.mislim da se i logopedi bave s tim.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split-Beograd-NYC
    Postovi
    1,059

    Početno

    moj muz stalno kaslje i dovodi me do ludila, to im je u familiji, i otac mu je kasljao i brat mu kaslje a niko ne pusi vec imaju alergije i bronhitise. on je sam rekao da ga L mozda kopira. ajme.........

  7. #7

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    372

    Početno

    Moje dijete nema problem s kašljucanjem, ali povremeno ima dubokim u(z)disanjem i hvatanjem daha, kao mu nedostaje zraka.

    To se prvi put pojavilo nakon jednog opstrukcijskog bronhitisa, pa smo pomislili da stvarno ima problem s disanjem i ne može dobro udahnuti, iako smo odmah uzeli u obzir i mogućnost da je problem psihološke prirode, jer je noću disao potpuno normalno.

    Nakon pregleda, koji je pokazao da nema spazma, s tim se je složio i pedijatar, ali smo za svaki slučaj dobili uputnicu i za pulmologa i za psihologa, međutim nismo dijete vodili ni jednome, već sam se i ja kao Tashunica samo konzultirala s poznanicom psihologicom koja mi je dala isti savjet, pri čemu je rekla i da je dijete vjerojatno to "pokupilo" od nekoga.
    Pa smo malo obratili pažnju na sebe same i shvatili da je to moguće, jer nam se u nekim fazama umora i iscrpljenosti oboma znaju oteti takvi nekakvi uzdasi, a tad smo baš prolazili kroz neko ružno razdoblje, obilježeno bolestima i smrću u obitelji.

    Uglavnom, počeli smo kontrolirati sebe umjesto da pod lupom držimo dijete i to se naprije prorijedilo, a onda i prestalo nakon neka dva mjeseca. Međutim, nakon par mjeseci, a to je baš ovih dana, opet ga čujem kako povremeno hvata zrak i vjerujem da će opet na isti način prestati.

    A što se kašlja tiče imam osobno iskustvo - kad sam napeta, nervozna i pod osjećajem jakog pritiska, a nemam priliku to izventilirati - počnem kašljucati. I ako me netko, tko to zna prepoznati, kao npr. MM, slučajno upozori na to - onda se počnem daviti od kašlja.

    Dakle, sad sam se silno raspisala, a samo da bih potvrdila ono što je već rečeno: što manje obraćati pažnju i naprosto pustiti da prođe.

  8. #8
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj nela prvotno napisa
    Moje dijete nema problem s kašljucanjem, ali povremeno ima dubokim u(z)disanjem i hvatanjem daha, kao mu nedostaje zraka.
    nela ovo može imati veze s alergijom.
    moja krene s tim svako proljeće, jutrom viče da joj fali zraka i duboko diše, kasnije tokom dana se smiri.
    na moru to ne radi, onda opet krajem ljeta kad se vrati u zg počinje ispočetka.
    ja sam to povezala s alergijom koju ona ima.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split-Beograd-NYC
    Postovi
    1,059

    Početno

    Evo samo da se javim, moja curka je cini se nesto bolje s kasljucanjem od jucer, ima duge periode kad ne kaslje ni jednom, onda dodje period od nekih pola sata kad cesto kasljuca, pa se odjednom iz cista mira smiri. Pocela sam vodit dnevnik cisto za sebe da se podsjetim ako bude trebala ikakva intervencija (a nece valjda).

  10. #10
    lasica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    1,328

    Početno

    moj tata je "kašljao" dok je radio i bio stalno pod stresom,i ja sam to pokupila od njega.kad sam prestala živjeti sa starcima nestao je i moj "kašalj",a njemu se povukao kad je prestao raditi.tek sam poslije čitala o tome,onako slučajno.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Imam i ja pitanje na ovu temu.
    Kad ste posumnjali da nije riječ o psihogenom kašlju, nego da kašalj ipak ima organski uzrok?
    Pitam zato jer se Andrej već tjednima (ako ne i mjesecima) nakašljava, i to zvuči kao pravi "tik". Počelo je negdje nakon vađenja mandula, ako se dobro sjećam, i nije prestalo, nego traje i traje. Ne bih tome pridavala neku važnost, ali primijetila sam da ujutro zna biti malo promukao, i vrlo često pije vodu, ali ne za žeđ, nego samo jedan gutljaj, kao da si ispire grlo. Ne znam ima li smisla voditi ga doktoru sad, u ljeto, ili da mu damo još malo vremena da to sve skupa prođe...

  12. #12
    romi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    877

    Početno

    Imam i ja isti problem sa malim, kašljuca tj, radi ono kao da prčišćava grlo svako malo, već 2.mj. sada se već 4.tj. borimo sa suhim, pa mokrim kašljem, 2x temperatura, jučer u vinogradskoj bronhoopostrukcija i ventolin, kojeg mu se ja ne usudim sama davati bez stručne dijagnoze sa srebrnjaka...Mogla bi biti alergija, mada smo radili testove ali prije 2.g. a ima jako ćesto bronhitise i laringitise, više ni sama ne znam.
    Ista stvar sa lijekovima, prvo mi kažu nije išta, pa fluimukan, pa bisolvon, pa aerius, a onda BUM VENTOLIN. I onda nek mi netko kaže da nije ništa?
    Kašlje malo po danu, pa u noći, pa ujutro kad se udavi kao da će se ispovračati a ništa ne izlazi van,jadan....

    Pitali smo pedicu i u bolnici ima li to veze sa rođenjem seke od prije 18dana, kažu možda.....Nitko nije siguran, samo nas šalju opet na srebrnjak...

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split-Beograd-NYC
    Postovi
    1,059

    Početno

    drage, evo da se opet prijavim:

    nakon dva dana odsustva kaslja, L opet od jucer ujutro kasljuca, a jucer popodne se pocela tuzit da je peku oci, koje su se zaista bile zacrvenile. medjutim, primjetila sam da se ovo sa ocima redovita desava u blizini macaka, kad se igra na travi i kad su macke u blizini. e sad da li je kasalj rezultat macaka, ne znam, stvarno vise ne znam sto bih. jedino sto radim jest da pisem dnevnik ne bih li uocila neki patern, jer sve se tako lako zaboravlja, i kako kaslje, i sto smo im dali kad kaslju, i kako reagiraju na to sto mo dali.......ja samo znam da ovo traje dva mjeseca i nekako sam se uspjela prisjetit dok sam pisala kako je sve pocelo i sto se sve desavalo.

    tanja, ja sam bila uvjerena proslog tjedna da se radi o psihogenom kaslju nakon viroze ali sad evo opet nisam sigurna da njoj nesto straga ne curi (post nazalno), jer ona tu ti tamo proguta tocno onako kako bismo i mi odrasli progutali kad nam curi straga u grlo. i sta sad? da je vodim opet kod doktora? mislim da necu, idemo na more pa cu vidjet kako se tamo ponasa. a za tvoje pitanje postoji jedan smjernica: ono sto definitivno razlikuje organski od psihogenog kaslja generalno je odsustvo nocnog kaslja. L ne kaslje nocu.

    romi, pa je li na pregledu vide da mu straga u grlo curi iz nosa? to kod vas zvuci kao oranski kasalj, bronhoopstrukcija, ventolin, pa ne bi mu to davali valjda da ne postoji organski razlog. i sama kazes da cesto ima bronhitis i laringitis, vjerojatno mu stalno straga curi sto ga iritira.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj Timmy prvotno napisa
    ono sto definitivno razlikuje organski od psihogenog kaslja generalno je odsustvo nocnog kaslja. L ne kaslje nocu.
    Ni Andrej ne kašlje noću (kao što je kašljao i hrkao dok je imao sve tri mandule!). Ali ujutro je zbilja malo promukao, to ne može biti psihogeno.
    Ma ne znam... mislim da ćemo pričekati odlazak na more i pratiti hoće li se što promijeniti.

  15. #15

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split-Beograd-NYC
    Postovi
    1,059

    Početno

    Lasice, hvala. Vidjela sam vec ovaj link dok sam googlala. L nema ove pridruzene simptome kao nesanica ili iritabilnost, spava kao top i ne cini mi se iritabilna. Ali to opet ne znaci da se kod nje ne radi o psihogenom kaslju jer se kasalj javlja kao izolirani simptom.

  17. #17
    romi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    877

    Početno

    Ma curri straga ali bistro, ponekad stane ali uglavnom curka, mandule su ok, ni sama nisam pametna.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split-Beograd-NYC
    Postovi
    1,059

    Početno

    romi, meni to vise slici nadrazajnom a ne psihogenom kaslju, ako curi straga onda ima razloga za kasalj.

  19. #19
    Mia3 avatar
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    10

    Početno

    Nekako slican kasalj je imala moja Mia.Sve smo prosli,i krv i snimanje i bris ali nista.Kasljala je tokom dana,dosta puta jace poslje obroka,po noci i tek prije 1 mjeseca smo posumljali na zeludac.Doktorica joj je dala tablete protiv kiseline i nakon 2,3 dana se kasalj smirivao da bi evo nakon 1 mjeseca skoro nestao.Njoj je kiselina izlazila iz zeluca,izgrizla jednjak i zbog toga je kasljala.
    Ujutro je imala zacepljen nosic,dosta suho grlo i kasljala je kao da joj stoji nesto u grlu i to hoce da iskaslja

  20. #20

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Hm, mislim da smo na putu rješenja zagonetnog kašljucanja.
    I to je prošlo bez ispitivanja, jutros mi je sam rekao (nakon ispijanja n-te čaše vode, sve u želji da "uguši kašljucanje", kako je sam izjavio):
    -Znaš, kad sam se u vrtiću počeo družiti s D., onda je on mene tukao, pa sam ja počeo kašljucati.

    (kad bolje razmislim, baš tako nekako se i poklapaju obje faze, ako i nije točno povezao, očito je i sam svjestan da se nakašljava iz nekog tika, navike, a ne zbog fizičkog uzroka)
    Nadam se da će godišnji, more, i odmor od vrtića kroz nekih 6 tjedana dati rezultat

  21. #21

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split-Beograd-NYC
    Postovi
    1,059

    Početno

    Tanja, ma sigurno ti je on to dobro povezo, srce malo Andrej, dosle su mi suze kad sam procitala. Psihogeni kasalj i jest od stresa.

    A moja L kaslje, pa ne kaslje, pa mi zaboravimo, pa nas ona tu i tamo podsjeti. I tako dani prolaze.......prekosutra idemo na more i tu kaslju vidim kraja.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Nov 2023
    Postovi
    2

    Početno

    Moja ćerka ima to isto sve godine sa prekidima.evo sad konstantno to radi a navece ne.kao da prečišćava grlo i konstantno da nas izluđuje. 7 lekara je reklo da je eve ok, da je možda slivanje ili tik postao i nista ne pomogne.da li ste vi rešili taj kasalj i kako? Ja ne znam gde više da je vodim unapred hvala.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •