Stranica 2 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 176

Tema: jos jedan informativni listic?

  1. #51
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Inače, sviđa mi se ovaj pristup što je napravila Kaae, uz tih par sličica, ako sam dobro shvatila da je to koncept, plus negdje staviti link na više infaća na temu.

  2. #52
    Bebel avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,661

    Početno


    ovo treba predati svim onim zastupnicima koji su podigli ruku za zakon i koji su osigurali kvorum.
    Bravo cure :D

  3. #53
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa
    Inače, sviđa mi se ovaj pristup što je napravila Kaae, uz tih par sličica, ako sam dobro shvatila da je to koncept, plus negdje staviti link na više infaća na temu.
    Nisam nista ja napravila, osim lekture i konstantnog postanja izmijenjenog teksta, da se ne pogubi tj. da se tocno zna koja je najnovija verzija. Pino, wewa i ostale cure koje kuze problematiku puno bolje od mene su autorice teksta.

    Sto se ovog letka tice, osobno ne bih dodavala previse strucnih termina i detaljnih objasnjenja postupaka. Ovaj letak mi se cini namijenjenim svekolikim masama koje, u pravilu, nemaju pojma sto je MPO, a bilo bi ih lijepo o tome informirati.

  4. #54
    Alyssa avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    774

    Početno

    Nedavno sam vec po ne znam koji put cula jednu od najcescih zabluda neupucenih (uz onu da se ne zna tko je otac djeci iz MPO-a, iako se to zna puno cesce nego kod "prirodnih" zaceca ), pa mozda ne bi bilo lose i to nekako uvrstiti - neplodni su si sami krivi, jer su u proslosti bili promiskuitetni . Pa mozda samo ukratko nabrojati neke od mogucih uzroka neplodnosti:

    - kod zena policistični jajnici, endometrioza, anomalije razvoja maternice, neprohodnost jajovoda, endokrinološke bolesti... Kod muškarca upale, posljedica zausnjaka, endokrinološke bolesti, šećerna bolest, neuromišićne bolesti, ozljeda zdjelice...

  5. #55
    pino avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    New Jersey
    Postovi
    3,720

    Početno

    Evo nesto kratko o embriju - mozete li komentirati da li je dovoljno jasno nekom tko nije procitao onaj clanak o predembriju?

    Ovo je trodnevni embrio http://www.advancedfertility.com/images/8_cell.jpg
    • Veličine zrnca pijeska
    • 60-90% embrija (ovisno o ženi i dobi) nema potencijal postati beba jer ima pogrešan broj kromosoma
    • svaka stanica može postati zasebni čovjek (ako je embrio zdrav)
    • stanice se mogu prerasporediti i postati nešto sasvim različito od čovjeka (npr. zidatidiformni madež)
    • ne postoji preteča živčanog sustava jer se živčana cijev razvije tek u 3. tjednu
    • može se govoriti o individui tek od 3. tjedna kad stanice poprime svoju definitivnu ulogu u budućem organizmu
    • Sve informacije potrebne da postane čovjekom nisu sadržane samo u genima, nego se realiziraju i u interakciji s majčinom utrobom ako se embrio uspije ugnijezditi (6.-7. dan)
    • U katoličkoj teologiji, osobnost je „individualna supstancija racionalne prirode“, međutim, na stadiju do 3. tjedna života ne postoji biološka osnova niti za individuu niti za racionalnost ikakve vrste
    • Dakle, embrio, iako genetski jedinstven život (kao i sva priroda oko nas), na ovom stupnju još nema biološke pretpostavke za osobnost.

  6. #56
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj pino prvotno napisa
    Evo nesto kratko o embriju - mozete li komentirati da li je dovoljno jasno nekom tko nije procitao onaj clanak o predembriju?

    Ovo je trodnevni embrio http://www.advancedfertility.com/images/8_cell.jpg
    • Veličine zrnca pijeska
    • 60-90% embrija (ovisno o ženi i dobi) nema potencijal postati beba jer ima pogrešan broj kromosoma
    • svaka stanica može postati zasebni čovjek (ako je embrio zdrav)
    • stanice se mogu prerasporediti i postati nešto sasvim različito od čovjeka (npr. zidatidiformni madež)
    • ne postoji preteča živčanog sustava jer se živčana cijev razvije tek u 3. tjednu
    • može se govoriti o individui tek od 3. tjedna kad stanice poprime svoju definitivnu ulogu u budućem organizmu
    • Sve informacije potrebne da postane čovjekom nisu sadržane samo u genima, nego se realiziraju i u interakciji s majčinom utrobom ako se embrio uspije ugnijezditi (6.-7. dan)
    • U katoličkoj teologiji, osobnost je „individualna supstancija racionalne prirode“, međutim, na stadiju do 3. tjedna života ne postoji biološka osnova niti za individuu niti za racionalnost ikakve vrste
    • Dakle, embrio, iako genetski jedinstven život (kao i sva priroda oko nas), na ovom stupnju još nema biološke pretpostavke za osobnost.
    Kakav je ovaj madež na "z", je li može to nekako jednostavnije?

    Ovisi li to hoće li embrij postat beba i o muškom dijelu? Ako da, onda staviti u zagrade ovisi o dobi partnera ili nešto u tom stilu?

    Što znači to da svaka stanica može postati zasebni čovjek, koja stanica, to ne razumijem?

    Ostalo mi je super. BTW, nisam se ni ja nešto udubljivala u onaj članak o predembrijima.

  7. #57
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Ja bih u istupima prema laičkkoj javnosti što više isticala ova zadnja dva buleta, ali i dala ove podatke gore, jer su uvod i nešto što se pamti - zrcne pijeska itd.

  8. #58
    pino avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    New Jersey
    Postovi
    3,720

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa

    Kakav je ovaj madež na "z", je li može to nekako jednostavnije?
    O tome ne znam puno; to je neka tvorevina koja se sastoji od tkiva posteljice kad se stanice embrija prerasporede na neki nacin. Voljela bih kad bi netko s boljim znanjem embriologije objasnio koje su sve stvari moguce u ranom razvoju embrija a odudaraju od normalnog razvoja i nisu posljedica kromosomskih nepravilnosti. To pobija tvrdnju da zigota sadrzi sve sto je potrebno da se formira covjek.

    Ovisi li to hoće li embrij postat beba i o muškom dijelu? Ako da, onda staviti u zagrade ovisi o dobi partnera ili nešto u tom stilu?
    Ovisi, ali posto je spermica obicno jako puno, obicno je lagano naci one koji su normalni, koji izgledaju normalno, plivaju itd. U studiji koju sam citala zbog toga je 88% aneuplodija embrija bilo uzrokovano aneuplodijom jajne stanice.

    Što znači to da svaka stanica može postati zasebni čovjek, koja stanica, to ne razumijem?
    Najlakse je objasniti na primjeru jednojajcanih blizanaca ili cak cetvorki: kad svaka od prve dvije (ili cetiri) stanice postane zasebna beba. Sve dok su stanice totipotentne (tj. mogu se pretvoriti u bilo koju stanicu u tijelu), teoretski od jedne moze postati cijeli covjek, iako se to u prirodi prakticki ne desava s 8 stanica. Ali ima jos jedan fenomen koji se moze desiti i bio je dokumentiran - kad se pocne kao jednojajcani blizanci, a poslije se stope (tj. prvo se stanice/buduci organizmi odvoje a onda se stope) - cini mi se da se to zove fetus in fetu(?)

    Da, ova dva prva buleta su mi vazna jer su znacajne informacije;
    3-4 buleti su dokaz da nema jos individualnosti
    5 je dokaz da nema podloge za racionalnost
    6 je zakljucak potreban za predzadnji bulet
    7 je odgovor na tvrdnju da zigota posjeduje sve sto je potrebno za razvoj covjeka

    Zadnja dva buleta su i meni najvazniji zakljucak, ali pitam se da li je to izreceno na dovoljno neagresivan nacin, jer vazno mi je da se ne napada vjera, samo teoloski zakljucci koje propagira jedna desna struja teologije, ako se mogu tako izraziti. Meni je bila eye-opening cinjenica da se jos uopce ne precizira od strane KC da se dusa ulijeva u tijelo u trenutku oplodnje; tj. da treba raditi razliku izmedju zivota (bioloskog, kao sto je sav zivotinjski i biljni svijet) i osobe (tijelo+dusa). Ja sam smatrala da KC tako uci zdravo za gotovo, ali nije.

  9. #59
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Pino, ne diraj onda, ostavi madež na z i sve drugo, što kraće, to bolje, a logički vodi krešendu zaključka.

  10. #60
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa
    Pino, ne diraj onda, ostavi madež na z i sve drugo, što kraće, to bolje, a logički vodi krešendu zaključka.
    Jedino, kužiš, da si npr. u studiju s Golemom i da te on pita kakav je to madež na "z", onda u tom slučaju treba imat spreman odgovor .

  11. #61

    Datum pristupanja
    May 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    169

    Početno

    Citiraj wewa prvotno napisa
    [
    - Porastao je broj višeplodnih trudnoća. U Italiji je, zbog rigidnih zakonskih odredbi, trudnoća s trojkama bilo 6%, a one donose iznimno velike stope komplikacija. Velika je vjerojatnost da će i u Hrvatskoj porasti broj višeplodnih trudnoća, budući da Zakon predviđa oplodnju 3 jajne stanice u jednom postupku - parovi će se morati riskirati trojke u uspješnom postupku, ukoliko ne žele odbaciti zametke čije zamrzavanje ovaj Zakon brani.
    Malo sam prekasno skužila ovu temu. Cure, ideje su sjajne!
    Mislila sam samo u ovom pasusu koji citiram da se naglasi da je ta trudnoća trojki porasla kod dijela žena kojima su se sve 3 stanice oplodile. Jer ovako kad se čita ispada da se uvijek sve 3 stanice oplode i implantiraju pa će nas pitati da što se uopće bunimo protiv te odredbe. Možda da se malo pojasni da kod žena kojima se uspiju oploditi sve 3 stanice i razviju se u kvalitetne embrije postoji rizik od višeplodne trudnoće, ako shvaćate što želim reći. Jer svaka ova rečenica kad se izvadi iz konteksta mora sama za sebe opstajati u istom smislu kao i u ostatku teksta.

  12. #62

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,585

    Početno

    madezi?
    samo na brzinu, da mozda tu nije rijec o patoloskom slucaju mola hytadidosa? koja se moze razviti u jednu vrstu choriocarcinoma? to je vrlo opaka krajnost, no na zalost dio zena prolazi i kroz to - vise se moze naci googlajuci na "Molar pregnancy"

  13. #63

  14. #64

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,585

    Početno

    Citiraj Lorien prvotno napisa
    Malo sam prekasno skužila ovu temu. Cure, ideje su sjajne!
    potpisujem!

  15. #65
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ponavljam jos jednom cijeli tekst (nisam vec dugo). Hoce li biti jos promjena ili da se slozi za printanje na A4 pa da ga damo, recimo, susjedima na uvid (ili sire)?

    Sto bi jos trebalo dodati?
    Tko potpisuje letak? (Netko ili nitko)

    Itd.
    ------

    Je li neplodnost bolest?
    Svjetska zdravstvena organizacija kaže – da. Izvantjelesna oplodnja zadnji je korak u liječenju neplodnosti i primijenjuje se kad ništa drugo ne djeluje, baš kao što se pristupa i dijalizi i transplantaciji, kao zadnjem koraku u liječenju bubrega, tek kad uklanjanje uzroka bolesti nije moguće.

    Koji su najčešći uzroci neplodnosti?
    Svjetska zdravstvena organizacija izvještava da je muška neplodnost u porastu, te da je danas muški faktor uzrokom bračne neplodnosti trećine parova. Kod 30% parova neplodnost je posljedica začepljenih jajovoda ili neredovite menstruacije kod žene. Kod ostalih parova radi se o obostranim poteškoćama ili neobjašnjivoj neplodnosti.

    Koliki je postotak neplodnih parova?
    Neplodno je 15-20% populacije. Ako poznajete šest parova između 20 i 40 godina, vjerojatno je da jedan od njih ima problem, ali o tome ne priča, jer je prebolno i preintimno da bi se moglo podijeliti s poznanicima, susjedima ili čak i s vlastitom obitelji.

    Zašto neplodni parovi baš MORAJU imati dijete?
    Želja za djetetom duboko je usađena u ljudsku vrstu – inače bismo izumrli. Biti u nemogućnosti s osobom koju volimo roditi dijete koje će nam biti sreća i ponos, ne moći ono što drugima uspijeva bez razmišljanja i truda, iako to silno želimo, to je duševna bol koju ne mogu zamisliti oni koji je nisu i sami iskusili. Nikakvo blago ne može nadomjestiti radost koju čovjek osjeća kad mu se njegovo malo dijete nasmiješi. Upravo zbog toga, mnogi su spremni prodati kuću i automobil, podići kredite, riskirati zaposlenje brojnim izostancima – sve to samo kako bi i oni mogli postati roditelji, uz pomoć medicine, ako treba.

    Zašto neplodni parovi jednostavno ne posvoje dijete?
    Osim što postupak posvajanja traje nekoliko godina, u Hrvatskoj nema dovoljno djece za posvajanje – na svako dijete dolazi 9 posvojitelja. Godišnje se posvoji samo 120-oro djece, a novim zakonom pritisak će još više porasti.

    Zašto parovi toliko dugo čekaju kako bi imali dijete?
    Neplodni parovi ne odgađaju roditeljstvo. Dugo se pokušava zanijeti prirodnim putem, zatim se pristupa nizu različitih postupaka liječenja, od kojih je posljednji izvantjelesna oplodnja, tj. IVF. Prije prvog IVF-a često prođe pet i više godina, a njegova je stopa uspješnosti relativno mala te je zbog toga često potrebno više od tri postupka, od kojih se na svaki čeka više od godinu dana.

    Što je to umjetno u “umjetnoj oplodnji”?
    Zapravo – ništa! U većini slučajeva, problem je u fizičkom susretu jajne stanice i spermija, do kojega ne može doći zbog neredovite ovulacije, začepljenih jajovoda ili malog broja spermija, odnosno njihove slabe pokretljivosti. U izvantjelesnoj oplodnji, liječnici uzimaju jajnu stanicu žene i spermij njenog partnera te ih fizički približavaju kako bi se oni prirodno spojili. Spoje li se, zametak se vraća ženi nakon tri ili pet dana.

    Koliki je postotak uspješnosti izvantjelesne oplodnje (IVF-a)?
    Prije donošenja novoga Zakona, stopa uspješnosti u Hrvatskoj bila je 25-30%, a cijena jednog postupka kretala se oko 15,000 kuna. Da bi se došlo do toliko željene trudnoće, u prosjeku su bila potrebna tri postupka. Objašnjenje ovako niskoga postotka nesavršena je priroda – samo 40% embrija je zdravo i sposobno postati bebom, ako se uopće prime za zid maternice. Spontani pobačaji, neovisno o načinu na koji je do začeća došlo, mogu se dogoditi u bilo kojem trenutku trudnoće, a najbrojniji su u njezinim samim počecima.

    Kako će se novi zakon odraziti na bračne parove koji se žele podvrgnuti izvantjelesnoj oplodnji?
    Budućnost možemo predvidjeti na primjeru Italije, koja je ovakav zakon (s mogućnoscu oplođivanja samo tri jajne stanice i zabranom zamrzavanje embrija) imala na snazi punih pet godina, prije no što ga je njihov Ustavni sud promijenio.
    - Stopa uspjeha smanjila se za jednu trećinu. To znači da možemo očekivati da će većini parova za ostvarivanje trudnoće biti potrebno pet, umjesto tri postupka, odnosno da će na dijete čekati barem dvije godine duže, uz dodatni trošak od oko 30,000 kuna. Dosadašnja prosječna uspješnost postupka u Hrvatskoj bila je 30%, dok bi ubuduće pala na samo 15% po postupku.
    - Broj parova koji odlazi na liječenje u inozemstvo se učetverostručio. Nijemci i Talijani su najveći “IVF turisti” upravo zbog iznimno loših reproduktivnih zakona. Parovi iz Hrvatske najčešće radi postupaka medicinske oplodnje putuju u Sloveniju, Češku i Belgiju. U Sloveniji, primjerice, jedan postupak stoji od 3000 do 4000 eura.
    - Porastao je broj višeplodnih trudnoća. U Italiji je, zbog rigidnih zakonskih odredbi, trudnoća s trojkama bilo 6%, a one donose iznimno velike stope komplikacija. Velika je vjerojatnost da će i u Hrvatskoj porasti broj višeplodnih trudnoća, budući da Zakon predviđa oplodnju 3 jajne stanice u jednom postupku - parovi će se morati riskirati trojke u uspješnom postupku, ukoliko ne žele odbaciti zametke čije zamrzavanje ovaj Zakon brani.

  16. #66
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Bilo bi dobro da bude slično kao s klarinom prezentacijom - građanska inicijativa uz podršku udruge Roda ili i/Beta, što bi značilo da bi trebalo ići na Upravne odbore s tim... Što vi mislite?

  17. #67
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa
    Je li neplodnost bolest?
    Svjetska zdravstvena organizacija kaže – da. Izvantjelesna oplodnja zadnji je korak u liječenju neplodnosti i primijenjuje se kad ništa drugo ne djeluje, baš kao što se pristupa i dijalizi i transplantaciji, kao zadnjem koraku u liječenju bubrega,
    u lijecenju bolesti bubrega


    Zašto neplodni parovi baš MORAJU imati dijete?
    Želja za djetetom duboko je usađena u ljudsku vrstu – inače bismo izumrli. Biti u nemogućnosti s osobom koju volimo roditi dijete koje će nam biti sreća i ponos, ne moći ono što drugima uspijeva bez razmišljanja i truda, iako to silno želimo, to je duševna bol koju ne mogu zamisliti oni koji je nisu i sami iskusili.
    , to je ogromna dusevna bol, tesko zamisliva onima koji je nisu i sami iskusili.


    Budućnost možemo predvidjeti na primjeru Italije, koja je ovakav zakon (s mogućnoscu oplođivanja samo tri jajne stanice i zabranom zamrzavanje embrija) imala na snazi punih pet godina, prije no što ga je njihov Ustavni sud promijenio.
    Budućnost možemo predvidjeti na primjeru Italije koja je zakon s mogućnoscu oplođivanja samo tri jajne stanice i zabranom zamrzavanje embrija imala na snazi punih pet godina, prije no što ga je njihov Ustavni sud promijenio. Posljedice petogodisnje primjene tako rigidnih zakonskih odredbi bile su:

    - Porastao je broj višeplodnih trudnoća. U Italiji je, zbog rigidnih zakonskih odredbi, trudnoća s trojkama bilo 6%, a one donose iznimno velike stope komplikacija.
    Trudnoca s trojkama, koje donose iznimno velike komplikacije (izmedu ostalog i rizik za smrt jednog od fetusa - je li tocno?), bilo je cak 6%.

  18. #68
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    , prije no što ga je njihov Ustavni sud promijenio.
    , nakon cega ga je njihov

  19. #69

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    mjesto pod suncem
    Postovi
    2,786

    Početno

    O.d.l.i.c.n.o.!!!


  20. #70
    pino avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    New Jersey
    Postovi
    3,720

    Početno

    Ja bih preformulirala ovo o najcescim uzrocima neplodnosti da bolje adresira zabludu da je posljedica abortusa ili promiskuitetnog ponasanja:

    Suprotno uvrijezenom misljenju da je neplodnost kazna za abortuse i promiskuitetno ponasanje, uzroci neplodnosti su urodjeni (nespusteni testisi, policisticni jajnici, deformacije maternice, genetski poremecaji), hormonski (poremecaj spolnih hormona ili hormona stitnjace, neredovite menstruacije), mehanicki (zacepljeni jajovodi, priraslice na maternici), imunoloski (endometrioza) ili jednostavno nepoznati. Iako lijecenje neplodnosti po prirodi vise pada na zenu, uzroci su jednako podijeljeni na muske, zenske i zajednicke.

  21. #71
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    Citiraj pino prvotno napisa
    Suprotno uvrijezenom misljenju da je neplodnost kazna za abortuse i promiskuitetno ponasanje,
    bolje mi zvuci posljedica abortusa i promiskuitetnog ponasanja nego kazna, ostalo ok

  22. #72
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj pino prvotno napisa
    Ja bih preformulirala ovo o najcescim uzrocima neplodnosti da bolje adresira zabludu da je posljedica abortusa ili promiskuitetnog ponasanja:

    Suprotno uvrijezenom misljenju da je neplodnost kazna za abortuse i promiskuitetno ponasanje, uzroci neplodnosti su urodjeni (nespusteni testisi, policisticni jajnici, deformacije maternice, genetski poremecaji), hormonski (poremecaj spolnih hormona ili hormona stitnjace, neredovite menstruacije), mehanicki (zacepljeni jajovodi, priraslice na maternici), imunoloski (endometrioza) ili jednostavno nepoznati. Iako lijecenje neplodnosti po prirodi vise pada na zenu, uzroci su jednako podijeljeni na muske, zenske i zajednicke.
    ja cak ne bi rekla "Suprotno uvrijezenom misljenju.." jer se nadam, a i mislim da i nije tako uvrijezeno, nego nesto u stilu:

    suprotno malicioznim (netocnim, populisticnim...) tvrdnjama koje sugeriraju da je neplodnost kazna za ......

    jer zaista se o tome i radi. o uvijek istim ljudim akoji sve svedu na zenu, njeno tkz. promiskuitetno ponasanje, karijeru...i bla, bla....

  23. #73
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    seni, mislim da si optimisticna
    znam covjeka koji uopce nije maliciozan, ali je bio npr. uvjeren da se IVF uvijek odnosi na heterolognu oplodnju (s tudim jajnim stanicama, odnosno sjemenom). sto bi drugo i mislio nakon onih golemovih izjava o 15000 odrasle ivf djece koja ce se mozda negdje sresti i tko zna sto (osnovati incestuoznu zajednicu)...

  24. #74
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj Kanga prvotno napisa
    seni, mislim da si optimisticna
    znam covjeka koji uopce nije maliciozan, ali je bio npr. uvjeren da se IVF uvijek odnosi na heterolognu oplodnju (s tudim jajnim stanicama, odnosno sjemenom). sto bi drugo i mislio nakon onih golemovih izjava o 15000 odrasle ivf djece koja ce se mozda negdje sresti i tko zna sto (osnovati incestuoznu zajednicu)...
    mozda i jesam.
    ali meni tako grozno zvuci to "uvrijezeno misljenje", jer ta rijec "uvrijezeno" mu (misljenju) ipak daje neku tezinu, pa mozda i neki postotak istinosti.
    a to mi je prestrasno.

  25. #75
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Za sada stavljam 'Suprotno ucestalim tvrdnjama....'

  26. #76
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa
    Za sada stavljam 'Suprotno ucestalim tvrdnjama....'
    to mi zvuci bas dobro

  27. #77
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Najnovija verzija:


    Je li neplodnost bolest?
    Svjetska zdravstvena organizacija kaže – da. Izvantjelesna oplodnja zadnji je korak u liječenju neplodnosti i primijenjuje se kad ništa drugo ne djeluje, baš kao što se pristupa i dijalizi i transplantaciji, kao zadnjem koraku u liječenju bolesti bubrega, tek kad uklanjanje uzroka bolesti nije moguće.

    Koji su najčešći uzroci neplodnosti?
    Suprotno učestalim tvrdnjama da je neplodnost posljedica promiskuitetnog ponašanja i abortusa, uzroci neplodnosti su urođeni (nespušteni testisi, policistični jajnici, deformacije maternice, genetski poremećaji…), hormonski (poremećaji spolnih hormona ili hormona štitnjače, neredovite menstruacije…), mehanički (začepljeni jajovodi, priraslice na maternici…), imunološki (npr. endometrioza) ili, jednostavno, nepoznate prirode. Iako liječenje neplodnosti češće zahvaća žene, uzroci mogu biti, u jednakoj mjeri, muški, ženski ili zajednički. Svjetska zdravstvena organizacija izvještava da je muška neplodnost u porastu.

    Koliki je postotak neplodnih parova?
    Neplodno je 15-20% populacije. Ako poznajete šest parova između 20 i 40 godina, vjerojatno je da jedan od njih ima problem, ali o tome ne priča, jer je prebolno i preintimno da bi se moglo podijeliti s poznanicima, susjedima ili čak i s vlastitom obitelji.

    Zašto neplodni parovi baš MORAJU imati dijete?
    Želja za djetetom duboko je usađena u ljudsku vrstu – inače bismo izumrli. Biti u nemogućnosti s osobom koju volimo roditi dijete koje će nam biti sreća i ponos, ne moći ono što drugima uspijeva bez razmišljanja i truda, iako to silno želimo, to je ogromna duševna bol, teško zamisliva onima koji ju nisu sami iskusili. Nikakvo blago ne može nadomjestiti radost koju čovjek osjeća kad mu se njegovo malo dijete nasmiješi. Upravo zbog toga, mnogi su spremni prodati kuću i automobil, podići kredite, riskirati zaposlenje brojnim izostancima – sve to samo kako bi i oni mogli postati roditelji, uz pomoć medicine, ako treba.

    Zašto neplodni parovi jednostavno ne posvoje dijete?
    Osim što postupak posvajanja traje nekoliko godina, u Hrvatskoj nema dovoljno djece za posvajanje – na svako dijete dolazi 9 posvojitelja. Godišnje se posvoji samo 120-oro djece, a novim zakonom pritisak će još više porasti.

    Zašto parovi toliko dugo čekaju kako bi imali dijete?
    Neplodni parovi ne odgađaju roditeljstvo. Dugo se pokušava zanijeti prirodnim putem, zatim se pristupa nizu različitih postupaka liječenja, od kojih je posljednji izvantjelesna oplodnja, tj. IVF. Prije prvog IVF-a često prođe pet i više godina, a njegova je stopa uspješnosti relativno mala te je zbog toga često potrebno više od tri postupka, od kojih se na svaki čeka više od godinu dana.

    Što je to umjetno u “umjetnoj oplodnji”?
    Zapravo – ništa! U većini slučajeva, problem je u fizičkom susretu jajne stanice i spermija, do kojega ne može doći zbog neredovite ovulacije, začepljenih jajovoda ili malog broja spermija, odnosno njihove slabe pokretljivosti. U izvantjelesnoj oplodnji, liječnici uzimaju jajnu stanicu žene i spermij njenog partnera te ih fizički približavaju kako bi se oni prirodno spojili. Spoje li se, zametak se vraća ženi nakon tri ili pet dana.

    Koliki je postotak uspješnosti izvantjelesne oplodnje (IVF-a)?
    Prije donošenja novoga Zakona, stopa uspješnosti u Hrvatskoj bila je 25-30%, a cijena jednog postupka kretala se oko 15,000 kuna. Da bi se došlo do toliko željene trudnoće, u prosjeku su bila potrebna tri postupka. Objašnjenje ovako niskoga postotka nesavršena je priroda – samo 40% embrija je zdravo i sposobno postati bebom, ako se uopće prime za zid maternice. Spontani pobačaji, neovisno o načinu na koji je do začeća došlo, mogu se dogoditi u bilo kojem trenutku trudnoće, a najbrojniji su u njezinim samim počecima.

    Kako će se novi zakon odraziti na bračne parove koji se žele podvrgnuti izvantjelesnoj oplodnji?
    Budućnost možemo predvidjeti na primjeru Italije koja je zakon s mogućnoscu oplođivanja samo tri jajne stanice i zabranom zamrzavanje embrija imala na snazi punih pet godina, prije no što ga je njihov Ustavni sud promijenio. Posljedice petogodisnje primjene tako rigidnih zakonskih odredbi bile su:
    - Smanjenje stope uspjeha za jednu trećinu. To znači da možemo očekivati da će većini parova za ostvarivanje trudnoće biti potrebno pet, umjesto tri postupka, odnosno da će na dijete čekati barem dvije godine duže, uz dodatni trošak od oko 30,000 kuna. Dosadašnja prosječna uspješnost postupka u Hrvatskoj bila je 30%, dok bi ubuduće pala na samo 15% po postupku.
    - Učetverostručenje broja parova koji odlaze na liječenje u inozemstvo. Nijemci i Talijani su najveći “IVF turisti” upravo zbog iznimno loših reproduktivnih zakona. Parovi iz Hrvatske najčešće radi postupaka medicinske oplodnje putuju u Sloveniju, Češku i Belgiju. U Sloveniji, primjerice, jedan postupak stoji od 3000 do 4000 eura.
    - Porast broja višeplodnih trudnoća. U Italiji je, zbog krutih zakonskih odredbi, broj višeplodnih trudnoća (trojki) porastao na 6%, a one donose iznimno velike mogućnosti komplikacija. Velika je vjerojatnost da će i u Hrvatskoj porasti broj višeplodnih trudnoća, budući da Zakon predviđa oplodnju 3 jajne stanice u jednom postupku . Prema tome, u uspješnom će postupku parovi biti izloženi riziku višeplodne trudnoće, ako ne žele odbaciti zametke čije zamrzavanje ovaj Zakon brani.[/quote]

  28. #78
    Natalina avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    198

    Početno

    Suprotno učestalim tvrdnjama da je neplodnost posljedica promiskuitetnog ponašanja i abortusa,
    sorry što se uključujem na kraju....mislim da bi ovo trebalo brisati i jednostavno samo ostaviti koji su to uzroci bez ikakvih dodatnih insinuacija...

  29. #79
    Natalina avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    198

    Početno

    U istom dijelu također
    genetski poremećaji
    ovo je pomalo nerazumljivo i za mene koja sam u mpo, što to znači?
    (poremećaji spolnih hormona
    = disbalans

  30. #80
    aenea avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,467

    Početno

    Citiraj Natalina prvotno napisa
    Suprotno učestalim tvrdnjama da je neplodnost posljedica promiskuitetnog ponašanja i abortusa,
    sorry što se uključujem na kraju....mislim da bi ovo trebalo brisati i jednostavno samo ostaviti koji su to uzroci bez ikakvih dodatnih insinuacija...
    Meni se baš čini da bi bilo bolje da ostane..sa time u tekstu ćeš bolje razbiti predrasudu koju ljudi već imaju u glavi i raščistiš im je odmah..ne računam na to da će povezati - aha! vidiš to su uzroci neplodnosti, a ja sam mislio...
    Izuzetno sam nejasna zadnjih dana, znam

  31. #81
    Natalina avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    198

    Početno

    I naravno, sažeto, jasno i pregledno!
    Super ste to napisale!

  32. #82
    Natalina avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    198

    Početno

    Ma sve 5! Ne želim se trpat, sam samo predložila čisto iz razloga što je možda jednako učestala, ako ne i više tvrdnja da je to tako Bog odredio...tako da se ne bi usudila tvrdit što je i koja učestala tvrdnja...a i mislim da se samim navođenjem spomenutog čitatelju možda nesvjesno nameču nepoželjne slike.

  33. #83
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Citiraj Natalina prvotno napisa
    U istom dijelu također
    genetski poremećaji
    ovo je pomalo nerazumljivo i za mene koja sam u mpo, što to znači?
    (poremećaji spolnih hormona
    = disbalans
    Mislim da će ljudi bolje razumijeti poremećaj nego disbalans. Koliko god Hrvati bili ljubitelji tuđica

    I da, aenea, ovo je razumljivo, ja bi isto ostavila ovaj dio o raskalašenosti kao neuzroku neplodnosti , insinuacije su već tu, treba ih razbiti, jasno i glasno.

  34. #84
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Natalina, nitko se ovdje ne trpa, što više prijedloga to bolje

  35. #85
    pino avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    New Jersey
    Postovi
    3,720

    Početno

    super, bas mi je drago da se raspravlja, uvijek je bolje raspravit jer nikad ne znas otkud moze doc briljantna ideja. Natalija

    samo da pojasnim genetski poremecaji - npr. Klinefelterov sindrom kod muskaraca je ako se dobro sjecam drugaciji gen na Y kromosomu, uzrokuje vrlo smanjeni broj sperme kod muskarca; pa translokacija kromosoma kod muskarca ili zene cesto izaziva ucestale spontane pobacaje jer je mala sansa (50% ili 25%) da dijete nema tu manu; ima i drugih rjedjih genetskih uzroka.

    "Iako liječenje neplodnosti češće zahvaća žene," - tu bi isto potrazila neki precizniji ali svejedno kratki izraz koji izrazava da je zena ta koja mora proci kroz stimulaciju i postupke bez obzira na uzrok neplodnosti, jer to muski ne moze zbog prirode reprodukcije. Ovako mi zvuci malo kontradiktorno sa slijedecom recenicom, koja tvrdi da uzroci nisu cesci kod zena. Ne bi dodala ovo o muskoj neplodnosti, zato da tekst ostane sto kraci, i zato sto se vec kaze da je "krivica" pola-pola.

    Opcenito meni su upecatljiviji sto kraci izrazi i recenice, i zbog toga sto citatelju cesto moze popustiti paznja ako je recenica predugacka i preslozena.

  36. #86
    pino avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    New Jersey
    Postovi
    3,720

    Početno

    Recimo, dobro, ovdje sam velika picajzla, oprostite


    Suprotno učestalim tvrdnjama da je neplodnost posljedica promiskuitetnog ponašanja i abortusa, uzroci neplodnosti su urođeni (nespušteni testisi, policistični jajnici, deformacije maternice, genetski poremećaji…), hormonski (poremećaji spolnih hormona ili hormona štitnjače, neredovite menstruacije…), mehanički (začepljeni jajovodi, priraslice na maternici…), imunološki (npr. endometrioza) ili, jednostavno, nepoznate prirode. (tu bi rekla, nepoznati. Jedna rijec manje, a isto znacenje. Volim sparati na rijecima, osim kad se apelira na osjecaje kad je opsirnije bolje). Iako liječenje neplodnosti češće zahvaća žene (iako je zena ta koja podnosi teret postupaka IVF-a(??? cini mi se preciznije tako)), uzroci mogu biti, (ne bi rekla "mogu biti" nego "su", jer to je krace i dokazana je cinjenica) u jednakoj mjeri, muški, ženski i zajednički. Svjetska zdravstvena organizacija izvještava da je muška neplodnost u porastu. (ovo bi makla zbog konciznosti - "less is more")

  37. #87

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    153

    Početno

    Citiraj pino prvotno napisa
    "Iako liječenje neplodnosti češće zahvaća žene," - .
    Da, ovo je bolje:
    iako je zena ta koja podnosi teret postupaka IVF-a(??? cini mi se preciznije tako)),
    Mada mozda s drugacijom formulacijom: iako je teret postupka IVF-a (uglavnom) na zeni....

    ne znam dal ova forumalica odgovara sintaxi hrvatskog?

  38. #88
    pino avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    New Jersey
    Postovi
    3,720

    Početno

    Što je to umjetno u “umjetnoj oplodnji”?
    Zapravo – ništa! U većini slučajeva, problem je u fizičkom susretu jajne stanice i spermija, do kojega ne može doći zbog neredovite ovulacije, začepljenih jajovoda ili malog broja spermija, odnosno njihove slabe pokretljivosti. U izvantjelesnoj oplodnji, liječnici uzimaju jajnu stanicu žene i spermij njenog partnera te ih fizički približavaju kako bi se oni prirodno spojili. Spoje li se, zametak se vraća ženi nakon tri ili pet dana.

    evo zato bi ja ovako rekla, jer zelim biti sto direktnija u objasnjenju pa stavljam jajnu stanicu i spermije kao subjekte a ne objekte

    Što je to umjetno u “umjetnoj oplodnji”?
    Zapravo – ništa (osim mjesta radnje?)! U većini slučajeva, jajna stanica i spermiji se ne mogu fizički sresti zbog primjerice malog broja ili slabo pokretljivih spermija (opet šparam na riječima i stavljam mušku neplodnost u prvi plan da još više guram tu ideju), začepljenih jajovoda ili neredovite menstruacije (za one koji ne znaju sta je ovulacija). U vantjelesnoj oplodnji, liječnik stavi jajnu stanicu i spermije u kap tekućine na Petrijevoj zdjelici da bi došlo do oplodnje na prirodan način (ili reći, da se približe?). Ukoliko je oplodnja uspjesna i zametak izgleda zdrav (jer ima ih puno koji to nisu), vrati se ženi treći ili peti dan.

    Ne bi tražila zamjenske izraze spojiti itd, radi se o oplodnji, moramo bit sto precizniji.

    (Nadam se da se ne ljutite sto ovako inzistiram na sto manje rijeci, tj. na sto vecoj gustoci informacija po recenici...)

    ne znam, ovaj pasus jos treba doraditi, moglo bi se opet naglasiti da nisu svi zameci zdravi i da ih puno pogiba u prvim danima zbog nesavrsenosti prirode.

  39. #89
    Natalina avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    198

    Početno

    pino hvala na objašnjenju!
    Malo sam pogledala po netu i pronašla to o čemu govoriš:
    Poremećaji spermatogeneze mogu nastati uslijed:

    - prirođenih genetskih abnormalnosti (Klinefelterov ili Downov sindrom)
    - negenetskih poremećaja razvoja testisa (kriptorhizam, atrofija testisa, aplazija mladih stanica - spermatogeneze, sindrom Sertoli stanica)
    - varicocele, mumpsa, orhitisa, radijacije
    i sad ja opet po istom predlažem umjesto genetski poremećaji= poremećaji spermatogeneze...
    Ne kažem da ljudi znaju što je to spermatogeneza, ali mogu kužit da je nešto vezano uz spermu....
    na ovo genetski poremećaji ljudi mogu svašta pomisliti...recimo karikiram to su osobe koje se rode genetski poremećene pa zato ne mogu imati djecu, a mi znamo što znači kad se za nekog kaže da je poremećen...zato mi ta riječ nije najsretniji izbor...

  40. #90
    pino avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    New Jersey
    Postovi
    3,720

    Početno

    imas pravo, genetski poremecaj lose zvuci, zvucilo mi je i lose kad sam pisala, to je bio samo prijedlog jer vi znate izmislit puno bolje izraze. Mozda "genetski uzrok" ili samo genetski, ili jednostavno ispustit jer nije bas cesto a imamo dosta drugih primjera. (i sorry sto sam te prekrstila u Nataliju)

  41. #91
    pino avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    New Jersey
    Postovi
    3,720

    Početno

    zapravo da, svidja mi se poremecaji spermatogeneze, puno vise nego drugi izrazi, jer obuhvaca vise uzroka. thanks!

  42. #92
    pino avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    New Jersey
    Postovi
    3,720

    Početno

    Evo prijedloga za ovaj pasus:

    Što je to umjetno u “umjetnoj oplodnji”?
    Zapravo – ništa! U većini slučajeva neplodnosti, jajna stanica i spermiji se ne mogu fizički sresti zbog primjerice malog broja ili slabo pokretljivih spermija, začepljenih jajovoda ili neredovite menstruacije. U izvantjelesnoj oplodnji, embriolog stavi jajnu stanicu i spermije zajedno u kap tekućine da bi se oni približili i da bi se oplodnja desila prirodno. Umjesto da putuje jajovodom, zametak raste u inkubatoru u sličnim uvjetima tri ili pet dana dok se ne vrati ženi kateterom, velik kao zrnce pijeska, u istoj kapi tekućine.

    Malo sam prosirila opis jer mislim da je vise tehnickih detalja u ovom slucaju jasnije za razumijevanje, i da naglasim kako je zametak malen na tom stupnju, i da se ta kap tekucine uopce ne dira, ne manipulira i slicno. Ne svidja mi se ovo "da bi se oni priblizili" doduse. Sto mislite?

  43. #93
    aenea avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,467

    Početno

    odlično pojašnjeno, pino!

  44. #94
    Natalina avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    198

    Početno

    Super pino, drago mi je

    ...a što se tiće ovog pasosa, meni je eto baš ok. S obzirom da se već navelo koj su uzroci neplodnosti još bi i više pojednostavila i ostavila samo:
    Što je to umjetno u “umjetnoj oplodnji”?
    Zapravo – ništa! U izvantjelesnoj oplodnji, liječnici uzimaju jajnu stanicu žene i spermij njenog partnera te ih fizički približavaju kako bi se oni prirodno spojili. Spoje li se, zametak se vraća ženi nakon tri ili pet dana.

    istina je da bi mi svi vrlo rado s malo rekli puno, ali ponekad previše informacija zbunjuje ljude...

    Da li se negdje službeno navodi ovakva podjela uzroka neplodnosti; na urođene, hormonske, mehaničke, imunološke!? :?
    ...i također bi preokrenula i pojednostavila:
    Koji su najčešći uzroci neplodnosti?
    Uzroci mogu biti, u jednakoj mjeri, muški, ženski ili zajednički. To mogu biti; urođeni (nespušteni testisi, policistični jajnici, deformacije maternice, poremećaji spermatogeneze…), hormonski (poremećaji spolnih hormona ili hormona štitnjače, neredovite menstruacije…), mehanički (začepljeni jajovodi, priraslice na maternici…), imunološki (npr. endometrioza) ili, jednostavno, oni koje moderna medicina još uvijek ne uspjeva/ nije uspjela otkriti/dijagnosticirati/istražiti.

  45. #95
    Natalina avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    198

    Početno

    mislim da se jako dobro treba pazit što se piše:
    npr.
    jajna stanica i spermiji se ne mogu fizički sresti zbog primjerice malog broja ili slabo pokretljivih spermija,

    Nije važan toliko broj spermija ili njihova pokretljivost već da li oni mogu oploditi jajnu stanicu ili ne. Za oplodnju je dovoljan jedan i zato se događa da ponekad muškarci s vrlo niskim brojem spermija mogu imati djecu, ali i neki muškarci s normalnim brojem spermija ne mogu imati djecu.

    ili
    jajna stanica i spermiji se ne mogu fizički sresti zbog neredovite menstruacije.

    znači ako neka žena ima neredovitu menstruaciju ništa od trudnoće jer je spermić ubačen u pogrešno vrijeme ili :? se mislilo na neredovitu ovulaciju...ili?

  46. #96
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    I onda meni ljudi kažu da sam cjepidlaka

    Vrijedne curke

  47. #97
    pino avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    New Jersey
    Postovi
    3,720

    Početno

    Citiraj Natalina prvotno napisa
    mislim da se jako dobro treba pazit što se piše:
    npr.
    jajna stanica i spermiji se ne mogu fizički sresti zbog primjerice malog broja ili slabo pokretljivih spermija,
    Zato sam stavila "u vecini slucajeva neplodnost", da ne moram navoditi posebne slucajeve. Posebnih slucajeva ce uvijek biti, ali pogotovo u jednom kratkom informativnom listicu mislim da ih ne treba nabrajati. Mozda reci "ne sretnu" umjesto "ne mogu sresti". I da, moze se spomenuti i morfolgija spermica, ali znaju li ljudi sta je morfologija? Cilj ovog pasusa je dokazati da su uzroci neplodnosti razliciti od abortusa i promiskuiteta, a nabrajanje uzroka sluzi tome da se vidi da abortus ili promiskuitet nemaju veze s urodjenim uzrocima, bolestima iz djetinjstva, ili hormonalnim poremecajima. Moze se smanjiti broj navedenih uzroka doduse, jer ovaj listic nije namijenjen informiranju neplodnih, nego plodno neinformiranih.

    Neredovita menstruacija = neredovita ovulacija, posto se ovulacija dogadja 14 dana prije slijedece menstruacije. Znaju li svi sto je ovulacija? Ocito ljudi na forumu da, ali mozda opca populacija ne? Onda, neke vrste neplodnosti su uzrokovane potpunim izostankom menstruacije, tzv. amenoreja. Oligoreja i amenoreja smanjuju ili onemogucavaju plodnost zbog smanjenog broja "sansi" koju par ima tokom godine, a i teze je pogoditi plodne dane.

    Zapravo zelim sto vise sve skratiti, nisam bas sretna s nabrajanjem uzroka, osim kao kontraargument abortusu i promiskuitetu.

  48. #98
    pino avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    New Jersey
    Postovi
    3,720

    Početno

    Novi zakon u brojkama:

    • Očekivana stopa uspjeha postupka 13-20% nasuprot 25-30% prije (procjena po iskustvu talijanskog zakona)
    • Prosječni broj postupaka do trudnoće 5-6 umjesto 3-4 prije
    • Cijena lijekova za IVF 4,000-8,000kn ovisno o ženi
    • Prosječna cijena postupka 15,000kn se neće mijenjati osim ako ne poskupi zbog vrlo skupog zamrzavanja jajnih stanica; u Sloveniji 3,000-4,000 eura
    • Liječenje u prosjeku skuplje 30,000kn zbog većeg broja postupaka
    • Prije se u prosječnom postupku dobivalo 8 jajnih stanica, od kojih se oplodilo 5, 3 preživila do 3. dana, 2 sposobna proizvesti bebu ako se ugnijezde
    • Sad se smiju pokušati oploditi samo 3 jajne stanice, bez garancije uspjeha, ostale će se baciti jer su mediji za zamrzavanje vrlo skupi (?? Po postupku) i potreban je vrlo vješt embriolog
    • Nesavršena priroda znači da je 60-90% embrija nezdravo od samog začeća i spontano se pobaci, bilo u laboratoriju bilo u tijelu žene
    • 2 savjetovanja, pravno i psihološko, s pismenim očitovanjem, prije svakog postupka (tko će to platiti?)
    • 2 doktora iz različitih institucija moraju potvrditi izvantjelesna oplodnja je potrebna
    • 6 obećanih plaćenih postupaka nije sadržano u zakonu nego u još nedonesenom pravilniku Ministarstva i bit će podložno recesijskim rezanjima
    • Čekanje na red za postupak već sada je duže od godinu dana, ovim zakonom će se vjerojatno dvostruko povećati

    Jel cijena gonala 200kn? Racunala sam 20-40 gonala po postupku.
    Jel se ceka na postupak vise od godinu dana po drzavnim bolnicama?

  49. #99
    pino avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    New Jersey
    Postovi
    3,720

    Početno

    Citiraj pino prvotno napisa
    Cilj ovog pasusa je dokazati da su uzroci neplodnosti razliciti od abortusa i promiskuiteta, a nabrajanje uzroka sluzi tome da se vidi da abortus ili promiskuitet nemaju veze s urodjenim uzrocima, bolestima iz djetinjstva, ili hormonalnim poremecajima. Moze se smanjiti broj navedenih uzroka doduse, jer ovaj listic nije namijenjen informiranju neplodnih, nego plodno neinformiranih.
    pobrkala sam pasuse, cilj ovoga je ilustriranje zbog cega se j.s. i spermic ne srecu. Ali naravno, to nije jedini uzrok neplodnosti. Ima i da se ne mogu oploditi, kako ti kazes, a i da se oplodnja desi, a implantacija izostane npr. kod imunoloskih problema. Medjutim cilj IVF-a kao "umjetne" metode je bas zblizavanje js. i spermica, i on ne moze pomoci kod uzroka neplodnosti kao sto je to endometrioza npr. Icsi je malo drugaciji ali ne puno.

  50. #100

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    2,583

    Početno

    Citiraj pino prvotno napisa
    Evo prijedloga za ovaj pasus:

    Što je to umjetno u “umjetnoj oplodnji”?
    Zapravo – ništa! U većini slučajeva neplodnosti, jajna stanica i spermiji se ne mogu fizički sresti zbog primjerice malog broja ili slabo pokretljivih spermija, začepljenih jajovoda ili neredovite menstruacije. U izvantjelesnoj oplodnji, embriolog stavi jajnu stanicu i spermije zajedno u kap tekućine da bi se oni približili i da bi se oplodnja desila prirodno. Umjesto da putuje jajovodom, zametak raste u inkubatoru u sličnim uvjetima tri ili pet dana dok se ne vrati ženi kateterom, velik kao zrnce pijeska, u istoj kapi tekućine.

    Malo sam prosirila opis jer mislim da je vise tehnickih detalja u ovom slucaju jasnije za razumijevanje, i da naglasim kako je zametak malen na tom stupnju, i da se ta kap tekucine uopce ne dira, ne manipulira i slicno. Ne svidja mi se ovo "da bi se oni priblizili" doduse. Sto mislite?
    sad ja padobrančim i cjepidlačim sorry
    ali moram reći da mi fraza "u inkubatoru" odmah pred oči dovodi bebice, nedonoščad, same u inkubatorima

    možda bi bolje bilo napisati nešto općenitije, kao "u optimalnim uvjetima nalik onima u maternici" ili nešto slično

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •