Stranica 2 od 3 PrviPrvi 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 138

Tema: Kako prestati dojiti bez osjećaja krivice i grižnje savjesti

  1. #51
    smaja avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    141

    Početno

    Htjela sam vas pozdraviti i oprostiti se s ovog foruma....

    Naše dojenje je završilo bezbolno i bez osjećaja grižnje savijesti..
    Ne dojimo vec oko 3 tjedna, izbacili smo vecernje podoje zahvaljujući Blanki Vlašic i njenim skokovima jer smo gledali iz kreveta "tete " kako skaće i zaspali uz nju...

    Slijedećih par večeri smo opet čekali da tete dođe i u međuvremenu zaspali... Ostali smo bili na jutarnjem cicanju koje smo postupno maknuli tako da smo stavljali motore i ključeve da cicaju...

    Tako da moj sin više ne cica, ali zato cicaju ključevi i motori...

    Eto tako je bilo kod nas... Sad više uopće ne treža, pita za cicu, ja mu ju pokažem on joj da pusu i brzo je pokrije i kaže "aja" (da cica ide spavati)

    I to je to... bez grižnje savijesti... a u međuvremenu sam saznala i da sam trudna.... :D

  2. #52
    Lutka avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    243

    Početno

    stvarno si uspjela fino, na najlipsi nacin prekinuti dojenje, odnosno i ti i plavokosi princ.
    čestitke na drugoj trudnoći :D

  3. #53
    štrumpf avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    ...kud Neretva hladna teče...
    Postovi
    451

    Početno

    Već neko vrijeme razmišljam kako prestati... pomalo mi je počelo biti tlaka. Inače već dugo ne sisa preko dana, a za uspavljivanje ju ne koristi već godinu dana. Ali zato sisa po noći. I to često više puta, ali kako prestati? Na koji način započeti? Nekoliko sam puta pokušala ne dati mu preko noći i nakon puno,puno deranja, vrištanja i plakanja zaspao je, ali se ubrzo probudio i opet sve ispočetka i onda bih odustala. Nisam mogla podnijeti njegove suze. Je li moguće da to bezbolno prođe?

  4. #54
    jurisnik avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    1,112

    Početno

    Evo i mog iskustva s prestankom dojenja.
    Oko njenog drugog rođendana sam joj polako ukinula uspavljivanje na sisi. U to vrijeme su me sise grozno bolile i nisam mogla izdržati njeno nasisavanje dok ne zaspe. Lijepo sam joj objasnila da mamu jako boli i da ne može sisati ali da može sisice ljubiti i grliti (nekad ih je toliko natezala da je to bilo strašno ali brzo je prošlo). Po noći se znala još koji put probuditi i tražiti sisu - onda bi joj isto rekla da me boli i nek samo malo posisne. Brzo nakon toga je počela lijepo spavati cijelu noć u komadu. Dnevno sisanje nisam imala namjeru tako brzo ukidati ali kako sam zatrudnila, počelo me je iritirati. Polagano je prestala s 2 godine i 4 mjeseca. Sve je prošlo bezbolno i za nju i za mene (nije bilo nikakvih upala ni zastoja ni potrebe za izdajanjem).
    Nadam se da će mi i s drugim dojenje biti isto tako uspješno i dugo.

  5. #55
    štrumpf avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    ...kud Neretva hladna teče...
    Postovi
    451

    Početno

    Mislim da je gotovo... Evo već pet noćiju nije ´papao sisu´. Već pola godine pokušavam smanjiti noćne podoje,ali ne baš uspješno. Objasnila sam mu da više nema mlijeka, da je sve popapao i sad može piti samo iz šolje. Ni sama ne bih vjerovala kako je to dobro prihvatio. Jedino smo prvu noć imali problema, i drugu se budio, tražio i ubrzo zaspao. Ostale je prospavao od 20,30 do 7. Vidit ćemo kako će bit dalje...

  6. #56

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    504

    Početno

    I ja bih htjela prestati dojiti, jer bih u zadnji tren, zbog mojih visokih godina (41), još pokušala ostati trudna. Čitam vaša iskustva i korisna su.
    Moj problem je sljedeći: Trenutno dojim 3* - ujutro poslije spavanja, navečer prije spavanja i 1*noću, i mislim da ništa od toga ne bi bilo problem ukinuti, jer moja mrvica, 19 mj, ne inzistira, a osim toga, kada mene nema, tj. kada je u vrtiću ili s bakom, uspavljuje se bez problema - dakle - može sam. Meni je žao uskratiti sebe (i njega) toga užitka, jer je mala vjerojatnost da ću u ovoj dobi uopće ostati trudna i ponovo imati prilike dojiti, a s druge strane mogla bih cijeli život žaliti jer nisam (ranije) prekinula dojenje i pokušala imati još jedno dijete. Nekako sam si dala još vremena do ljeta iako znam da si bitno umanjujem šansu za ostanak u drugom stanju. Ima li netko slično iskustvo.
    Nadahnjuju me iskustva onih koje su ostale u 2. stanju tijekom dojenja, jer po teoriji, morao je već u mjesecu odnosa započeti ciklus, jer bez njega nema ni JS, a niti oplodnje. Sve ostalo je SF. Kod mene ciklus još nije počeo - ni s dojenjem ni bez njega

  7. #57
    štrumpf avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    ...kud Neretva hladna teče...
    Postovi
    451

    Početno

    Ne znam što bih ti pametno rekla...i sama sam mislila da će biti puno teže i meni i njemu, ali sve je dobro ispalo. Objasnila sam mu da nema više i nakon 2 noći više nije pitao. Imao je 20 mjeseci. Planirala sam do druge, ali me sve to počelo živcirat, buđenje svakih 1,5-2 h, natezanje, a skoro da uopće nije sisao. Doduše danju već dugo nije sisao.Ipak ona je već velika, kao što sama kažeš možda će ti cijeli život biti žao ako ne ostaneš trudna, a njoj ništa ne uskraćuješ...mislim kad već nemaš ciklusa uz dojenje. Meni je počeo 46 dan nakon poroda.

  8. #58
    Kikica1 avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    733

    Početno

    Pridruzujem se i ja na ovoj temi. Moje cicalo ima 19 mjeseci i straaasno voli svoje cike. Eto, to je razlog sto mi je zbilja tesko. Sto se mene tice ja bi ga bez beda dojila i preko dvije godine ali mi smo par koji je i njega dobio iz ivf-a, nismo bas u cvijetu mladosti, vrijeme nam ide i htjeli bismo probati dobiti jos jedno dijete. Tako da sam si zacrtala da ga u slijedeca dva mjeseca moram odbiti.

    Mene zadivljuje kad cujem da djeci mame mogu objasniti da one piju lijek pa ne smiju dati cicu, da su cice bubane ili kao sto je forumasica ovdje napisala, da motori i kljucevi cicaju. Jer mom malom se nista ne moze objasniti ni lijepo ni na koji drugi nacin. Kad hoce, hoce i vristat ce i plakati koliko god treba samo da dobije.

    U biti se samo zelim pozaliti, a javit cu ako nam odvikavanje uspije.

  9. #59

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    1,256

    Početno

    Ja ću pokušati prekinuti dojenje tijekom noći. Ono je zapravo jedino koje je preostalo jer večernje prije odlaska u krevet Lucija ponekad zaboravi tražiti.

    I sad se osjećam .... kao zločinac. Plače mi se od same pomisli. Gubim nešto posebno što sam joj samo ja mogla pružiti i strah me da će tu ostati rupa u našem odnosu, da to ni sa čime neću moći nadoknaditi.
    Već danima to odgađam. Mm me kuži, odnosno suosjeća ali ja mu ne mogu prenijeti koliko me to zbilja boli, evo i sad plačem a samo pišem o tome, trebate me vidjeti kad započnemo razgovor o toj temi
    Posljednje uređivanje od Mrvna : 01.07.2010. at 12:40

  10. #60
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    a zašto bi prestala?

  11. #61

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    1,256

    Početno

    Jer mi noćno dojenje počinje predstavljati fizički problem. Ona se i dalje budi svaka dva sata i traži cicu, pa povuče par gutljaja i nastavi spavati al iju ne ispušta iz zubi. Sinoć sam skoro ostala bez bradavice kad sam se u snu htjela okrenuti a ona je, osjetivši da izmiče, zagrizla. Uz to me užasno bole leđa zbog položaja, prije 10 dana sam bila praktički nepokretna jer me uklještilo.

  12. #62
    Svea avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    526

    Početno

    Imam za ispričati vrlo lijep i pozitivan prestanak dojenja. Kada je naša T. navršila dvije godine u meni je počela raditi želja da prestanemo s dojenjem. Pokušala sam procijeniti da li se kod T radi o navici ili o potrebi. Pa sam odlučila napraviti jedan mali test. Bez puno planiranja i nekakve psihičke pripreme (očito je bilo pravo vrijeme) jedno jutro sam pomislila da bih mogla malo promijeniti rutinu i vidjeti što će nam to donjeti.
    Dotadašnja rutina se sastojala od toga da je ona ujutro kad se probudila zvala tatu ili mamu, obično bi tata otišao po nju u njenu sobu (spava u svojoj sobi u svojem krevetiću i skroz je zadovoljna sa time) i donio je u bračni krevet. I onda bi T cicala nekih 15 minuta.
    To jutro, ja sam otišla po nju i priupitala je da li bi željela vidjeti jel došlo sunce ili pada kiša (ono nedavno kišno doba). Oduševila se idejom da idemo dizati rolete i gledati kroz prozor. Popričale smo o vremenu i krenule sa ostatkom rutine - pranje zubića, oblačenje itd...
    Navečer smo pak, umjesto cicanja - plesale zagrljene uz uspavanke i pričale o nekim našim stvarima. I naravno, ispričala joj priču, izljubila je od glave i pete i rekla da je čuvam.
    Sljedeće jutro smo opet išle gledati kroz prozor....

    Nakon nekoliko dana, kada me jedno 10 puta pitala da bi gedala Dolu skužila sam da joj je Dora puno važnija od cice.
    Tu i tamo se sjeti i pita za cicu, a onda joj tata veli - pa imaš mlijeko u frižideru.... Neki dan je odgovorila tati, daj ga donesi da natočimo mami, ona nema.
    Srce malo.

    E da... sada ujutro je opet uzimamo u krevet, ne pita za cicu, ne skida me, ne traži... dugo se grlimo i ljubimo.
    Sada sam ja došla na svoje Ovo maženje u krevetu mi je jako falilo!!!
    To je rekla bez težine, gorčine ili ljutnje.

    Prošlo je sad malo više od mjesec dana.
    Ona je i dalje vesela, zdrava i puna energije.

  13. #63
    Svea avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    526

    Početno

    Citiraj Mrvna prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ću pokušati prekinuti dojenje tijekom noći. Ono je zapravo jedino koje je preostalo jer večernje prije odlaska u krevet Lucija ponekad zaboravi tražiti.

    I sad se osjećam .... kao zločinac. Plače mi se od same pomisli. Gubim nešto posebno što sam joj samo ja mogla pružiti i strah me da će tu ostati rupa u našem odnosu, da to ni sa čime neću moći nadoknaditi.
    Već danima to odgađam. Mm me kuži, odnosno suosjeća ali ja mu ne mogu prenijeti koliko me to zbilja boli, evo i sad plačem a samo pišem o tome, trebate me vidjeti kad započnemo razgovor o toj temi
    Razumijem ovu bol i stvarno mi je žao.
    Htjela bih ti samo dati podršku da je važno da napraviš ono što osjećaš da moraš.
    Djeca od nas moraju naučiti puno puno toga, a najvažnije je kako graditi osobnu sreću i osobnu odgovornost.

    Isplači što moraš, izbaci tugu van, sjeti se koliko toga daješ za svoju divnu djevojčicu i napravi korak dalje....
    Koji god on bio.... Možda ćeš shvatiti da je njena reakcija takva da sada stvarno nije pravo vrijeme... možda ćeš shvatiti da si se bezveze plašila i da je ona to puno lakše prihvatila nego ti.

    Nisam za nikave univerzalne savjete, moj jedini savjet koji volim reći je: Napravi ono što osjećaš da moraš pa vidi kako ide. Uvijek možeš promjeniti odluku, zar ne?
    Pusa

  14. #64
    Svea avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    526

    Početno

    Citiraj Kikica1 prvotno napisa Vidi poruku
    Pridruzujem se i ja na ovoj temi. Moje cicalo ima 19 mjeseci i straaasno voli svoje cike. Eto, to je razlog sto mi je zbilja tesko. Sto se mene tice ja bi ga bez beda dojila i preko dvije godine ali mi smo par koji je i njega dobio iz ivf-a, nismo bas u cvijetu mladosti, vrijeme nam ide i htjeli bismo probati dobiti jos jedno dijete. Tako da sam si zacrtala da ga u slijedeca dva mjeseca moram odbiti.

    Mene zadivljuje kad cujem da djeci mame mogu objasniti da one piju lijek pa ne smiju dati cicu, da su cice bubane ili kao sto je forumasica ovdje napisala, da motori i kljucevi cicaju. Jer mom malom se nista ne moze objasniti ni lijepo ni na koji drugi nacin. Kad hoce, hoce i vristat ce i plakati koliko god treba samo da dobije.

    U biti se samo zelim pozaliti, a javit cu ako nam odvikavanje uspije.
    Htjela bih ti samo reći (iz mog iskustva) da nije svejedno ima li dijete 19 mjeseci ili 21 ili 24. U samo 2,3 mjeseca se može dogoditi jako velika promjena (iako vjerujem da to sada tako ne izgleda) u ponašanju djeteta i sve to vrlo lako premostiti.

    Pogledaj moje iskustvo - a vjerujem da sam probala sa 19 da bi imala nesretno, nezadovoljno i vrišteće dijete. A to nitko ne želi.
    Isto tako, važno je da ti to stvarno jako želiš, ali da ne ideš stavom - no matter what. I ti možeš to odložiti sa mjesec, dva, tri, zar ne? (iako razumijem da vam je timing jako važan)

  15. #65

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    1,256

    Početno

    Svea, hvala na lijepoj priči i podršci.

    Evo sad bi se ona za kojih pola sata mogla probuditi a ja se premišljam "ma možda još samo ovu noć....?" iako znam da će mi ujutro leđa otpadati.

  16. #66

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    1,256

    Početno

    Ipak smo uspjeli! Prva noć je bila u četvrtak navečer (prije 5 dana) i probudila se kao i inače, tražila "ti" a kad sam rekla da "ti" spava dobila je napadaj bjesnila. Ako me bilo strah da ću se sažaliti, prošlo me. Nije tužno plakala nego se derala na mene, odbijala da ju diram, zagrlim, pričam joj... pa sam odustala. Ležim kraj nje i čekam da ju prođe. U jednom trenutku ona prestane i sad već suznih očiju puže do mene sva sretna, u stilu "o, pa i ti si tu, što se nisi javila?", zagrli me i zaspi. Taj se scenarij ponavljao još dvije noći (sa sve kraćim plakanjem i sve više maženja, pod kožu mi se htjela zavući), preksinoć je imala period spavanja od skoro 6 sati, da bi sinoć legla u 9 i spavala dok ju nismo probudili za vrtić u 6!
    Dojenje prije spavanja je sad svečani događaj - pozove me na kauč, pobaca sve dolje da nam ne smeta i sa osmijehom od uha do uha maše da joj priđem

  17. #67
    KayaR avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    1,433

    Početno

    Mrvna,da li je uspeh potrajao?
    Proslu noc sam se i ja odlucila pokusati s odvikavanjem.Dnevna sisanja ostavljamo do daljnjeg,bar do 2 godine nadam se.
    Probudila so oko 2,trazila siku,drzala sam je u narucju,smirivala,pevusila,a ona je urlala iz petnih zila...
    Pokusala oteti siku na silu,bacakala se,zavijala...i tako nekih pola sata,zamalo sam popustila.
    Zapitah se-da li je ovo vredno tolike njene patnje?Doslo mi da se i ja rasplacem
    Ali,smirila se.malo sam je nosala,pevala i zaspala je jos dugo jecajuci na suvo,spavala do 6.Tada sam joj dala,velim,dan je
    Posikila,okrenula se i spavala do 9!Obicno se razbudi oko 6 i ostatak do ustajanja oko 8 provede jasuci po meni sa sikom u ustima,zmurecke.
    Videcu sad kako ce biti nocas.
    Iskoristila sam priliku jer je mm na putu 8 dana,a klinci spavaju ko topovi.O komsiluku ovom priliko ne razmisljam heheh.

  18. #68

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    1,256

    Početno

    Je, Kayo! Svaku treću noć prospava u komadu, a ovih noći kad se budi joj ponudim vodu, tutu, zagrljaj... Zna se ljutiti i deračit, to traje do dvije minute (to je maksimum kad svarno prekardaši) i onda u suzama i sa smajlom od uha do uha dođe meni, kao da me prvi put vidi, zagrli me i zahrče.
    Ja sam ostavila samo dojenje prije spavanja, i ovo ranojutarnje sam izbacila jer sam se bojala da će ju buniti što po noći ne smije, a u zoru smije. Objašnjenja tipa "dan je-noć je, cica spava" ne bi palila jer je ona tad u polusnu i ni ne trudi se provjeriti govorim li ja istinu.

  19. #69
    KayaR avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    1,433

    Početno

    Drago mi je da je sve super!
    I mi napredujemo
    Druge noci je histerisala,ali naposletku prihvatila vodu,i uz malo nosanja i pevanja bunila se 20tak minuta.
    Trecu noc se probudila,zaplakala,popila vode,siku nije trazila,drzala sam je minut i nastavila je da spava ponovo do 6h kada je dobila siku i nastavila do 9.
    Idemo dalje....
    Nadam se da necu postici samo to da ne trazi sisati,vec da ce sastaviti spavanje bez budjenja bar do 6h,jer to mi je i bio cilj prvenstveno.
    Danju sisa bar 3 puta,cesto i vise.Ali zao mi je gasiti taj sjaj u njenim okicama kada vidi siku,kakva je to ljubav bogo mili.
    Pitam je-Hoces siku?Daaaaaa! Ko ce sikiti?Jaaaa!
    Ovoga nocnoga je bilo zaista dosta,sad ce 20 meseci.

  20. #70
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Kaya, Mrvna - pratim vas pazljivo
    Moja ima 18 mjeseci, razmisljam da nakon adaptacije u 9. mjesecu prestanemo, ali naravno ne naglo, tj. probala bih izbaciti do tada sve osim vecernjeg uspavljivanja. Nocna sam vise-manje izbacila (cak i nisu bile pretjerane drame), ali nisam bas 100% stroga pri tome, tj. uvijek prodam cicu za dulje spavanje/nocni mir (srecom, to bude mozda 1x po noci, a ponekad se izvucem i bez toga). Po danu je ionako u vrticu, pa ako ujutro odjurimo a popodne se negdje zabavimo, zna se desiti da i ne cica prije vecernjeg uspavljivanja (tad me "ubije" ona cica koja jadna ostane van upotrebe preko 12 sati).
    Mene muce vikendi... onda se mota oko mene, pa svako malo iz dosade/nervoze/jer-sam-tu se sjeti i zica cicu. Najradije bih odbila, a onda cendra i normalno popustim jer ne vidim smisao da place a tako joj je lako ugoditi... samo sto me to ne dovodi blize prestanku odnosno ukidanju svih podoja osim za spavanje...
    I ono sto mi je sf... kako uspavati bez cice jednog dana... Znam da se moze, mogu se pricati price, maziti, grliti, nunati, dragati... ali to sve trajeeeee a cica djeluje za tren, jos usput surfam ili gledam TV :lijena:
    A jos me muci i to sto si nesto razmisljam, ako prestanem dojiti onda moram poceti paziti da uzima dovoljno kalcija, proteina, bla, bla, uglavnom da ima urednu uravnotezenu prehranu. Ovako, iskreno, ponekad pomislim sretno kako ne moram previse brinuti o tome - jer ako nesto i fali u prehrani od toga, dobit ce mlijekom.
    Sve u svemu, ja sam izgleda jedna pomalo sebicna mama, glavni razlog protiv prestanka dojenja mi je vlastiti komoditet S druge strane, imam i dalje neki jezivi dermatitis na bradavicama od dojenja, i cesto mi je ziva muka dat joj cicu dok me boli. Ali ocito jednom i taj trenutak (prekida) mora doci, a u meni nekako lagano sazrijeva zelja da tome dodje kraj...
    Javim se kad krenemo za ozbiljno po malo podrske...

  21. #71
    KayaR avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    1,433

    Početno

    Evo,obavestavam da je nas (tacnije moj)"projekat"propao
    Tri noci nam je islo sve bolje.Da bi se dan iza toga razbolela,dobila temperaturu i trazila siku svako malo.Naravno,skoro nista nije jela.
    Po noci se budila na 15 minuta,nisam izdrzala,a i ne bih mogla bolesno dete muciti.
    Sad ne znam.Ozdravila je,da li da sada krenem opet ispocetka?
    Ili da pricekam neki dan,pa onda?
    Ne smetaju mi dnevni podoji,iako se mala prikaci svaki put kada sednem,ili joj je dosadno,ili je gladna ili pospana,uznemirena....
    Nije to neko dugo i ozbiljno sisanje,ali sisamo
    Za uspavljivanje popodne i uvece je obavezno.

  22. #72
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Ja sam se preporodila otkada ne dezuram u krevetu. Em u miru navecer kad ona zaspi ja nesto i napravim, em se puno kvalitetnije naspavam (iako sam bila navikla u snu joj dati, ipak me to lagano ubijalo...) Ja bih na tvom mjestu probala opet, ionako je najgora prva noc, kasnije vec ide lakse (bar je tako bilo kod moje)

  23. #73
    KayaR avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    1,433

    Početno

    Sigurno cu probati opet,
    samo sam u dilemi da li da je pustim neki dan dok zaboravi malo,ili da istrajem sad dok je sveze...
    Znam da je individualno,ali,koliko je noci vama trebalo za ukidanje nocnih podoja?

  24. #74
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Pa ukinuli smo u jednoj noci, a trebalo je jedno 3 noci da se prestane bas buditi (jos je znala malo cendrati u polusnu, ali ako to ignoriram prestane za pola minute). S tim da ako se probudi ranom zorom (a ovih dana je rano svitalo) onda bih joj dala. Tj. ukinula sam samo ono nacicavanje u ponoc, jedan, tri, cetiri ujutro...

    Sad kad smatram da se odvikla od nocnog nacicavanja joj dam ako treba i u 2 ujutro ako se probudi - jer znam da ce dalje spavati do pred jutro. Tj, nije mi problem dati joj ako se bas probudi, ali ne dam da se u polusnu nacicava xyz puta...

  25. #75
    KayaR avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    1,433

    Početno

    Tako bih i ja,smeta me to dudlanje bez kraja i konca
    Nocas je gospodjica spavala sve do jutos u 7!Ne znam sta joj bi?
    Znaci,gresim ako je kad se probudi uzmem u narucje,nosam,pevam...?Trebala bih shushkati,ali dok lezi?
    Joooj,ne znam,radim li kako treba,plasim se da moje noci ne prerastu u nosanje,pa da ispadne da je sikenje u polusnu bilo jednostavnije i lakse...

  26. #76

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    508

    Početno

    KayaR, i mi smo se riješili noćnog dojenja. jednostavno mi je već pun kufer bio umora, pucanja bezveze... bili smo na moru i MM je preuzeo uspavljivanje i noć, a ja sam se preselila u drugu sobu. prvu ga je noć nosio pa sam mu rekla da to ne radi jer će se naučiti na nosanje. i stvarno,malac je iduću noć tražio da ga nosi. ali, on ga je tada samo prebacio na sebe i F. je na njemu zaspao. sad ga uspavljujem i ja...priča, molitva i jednostavno kažem laku noć i zatvorim oči. on se prevrće, skuži da ja imam zatvorene oči i zaspe. s tim da jučer nije lagano zaspao, bilo je i dosta sparno pa sam ga ja njihala dok je ležao na boku. valjda je njihala prava riječ. i više se ne budi.

    ne znam samo gdje mi je pamet bila pa to prije nisam napravila. danju doji, ali ne za uspavljivanje.

  27. #77
    KayaR avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    1,433

    Početno

    Mm je trenutno na putu,pa sam htela iskoristiti dok ga nema
    Medjutim,ako ne uspemo ovaj put,uskoro idemo na more,pa cu je prepustiti tati hehe
    I ja mislim da oni to odviknu mnogo brze i lakse nego sto mi to ocekujemo,i to onda kada mi odlucimo.
    A ja sam bila neodlucna,sve do sad.

  28. #78
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Kaya, sve super, ali ja mislim da cete onda uskoro da prestanete skroz, nadam se da si toga svesna, i da je to ono sto zelis
    Ona malo sisa danju, ako joj ukines nocne, to vodi ka prestanku.
    Nije mali staz, secam se vasih nedoumica s pocetka, i cestitam na upornosti

  29. #79
    KayaR avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    1,433

    Početno

    Citiraj kli_kli prvotno napisa Vidi poruku
    Kaya, sve super, ali ja mislim da cete onda uskoro da prestanete skroz, nadam se da si toga svesna, i da je to ono sto zelis
    Ona malo sisa danju, ako joj ukines nocne, to vodi ka prestanku.
    Nije mali staz, secam se vasih nedoumica s pocetka, i cestitam na upornosti
    Kli_kli,zasto mislis da malo sisa danju?
    Mozda sam konfuzno napisala....
    Probudi se ona oko 5-6 i pevisi na siki do ustajanja oko 8.Znaci,ne ispusta siku.
    Zatim ima podoj za popodnevno uspavljivanje,i uvece za nocno uspavljivanje.Meni se i samo to cini dovoljno sisanja za njen uzrast.
    Plus me lovi u medjuvremenu kada god sednem,ili joj je dosadno,pospana je,uznemirena....i za to sisanje sam napisala da bas nije neko ali da se i to racuna.
    A onda se jos probudi oko 2 nocu i sisala bi.Zato bih taj nocni ukinula,ostale ne bih dirala.
    Sad si me pokolebala.
    Ako ce bez tog jednog prestati uskoro skroz da sisa,onda cu da se strpim do rodjendana....
    I hvala za priznanje!
    Da znas da sam i ja ponosna na nas 2.Pocetak bas nije slutio na uspeh i dug staz

  30. #80
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Mislim da je bolje da ne pisem na ovoj temi kako smo ukinuli nocna - ove noci se cetiri puta budila!!! Nadam se da je ovo iznimka iz pravila, inace cu je opet morati izmjestiti u kinderbet, tamo cvrsce spava jednom kad zaspi... valjda zato sto ne moze prepuzati cijeli krevet uzduz i poprijeko par puta, pocupati putem mene, muza, lupati nogama po nama, itd... Ali ok, jucer joj je bio neki uzbudljivi dan, i nije spavala po danu koliko inace, pa je sva bila nekako nervozna pred spavanje i jako tesko zaspala...

    Kaya, meni se broj tvojih dnevnih podoja cini sasvim dostatnim da ne moras brinuti da cete prestati zato sto ukines nocno. Uostalom, ima puno iskustava tu na forumu kako mame doje i nakon sto su ukinule nocno. U stvari, dokle god se uspavljuje sisanjem ne vjerujem da ce prestati...

  31. #81

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    508

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Kaya, meni se broj tvojih dnevnih podoja cini sasvim dostatnim da ne moras brinuti da cete prestati zato sto ukines nocno. Uostalom, ima puno iskustava tu na forumu kako mame doje i nakon sto su ukinule nocno. U stvari, dokle god se uspavljuje sisanjem ne vjerujem da ce prestati...
    i ja sam pročitala od nekih cura da su dugo dojile nakon što su ukinule noćno. ima već skoro dva tjedna što ne uspavljujem dojenjem, a ipak danju dojim i po 5 puta. mislim da je noćno dojenje bitno za početak dojenja, da se stalno potiče proizvodnja.

  32. #82
    KayaR avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    1,433

    Početno

    Sillyme,Zeljka,tnx
    Moja princeza se ni nocas nije budila za sikenje,ali je zato ustala u 6h.
    Od tada je do dorucka natezala siku jos 159 puta...
    Definitivno cu morati navezbati da legnem pre ponoci,sto mi se nikada ne dogadja,inace,kad ovo ustajanje u 6 pomeranjem sata postane 5.....
    Uspavljujemo se na siki oduvek i uvek,to je nas ritual,i verujem kada tako ne bi bilo da bi brzo zavrsili s dojenjem.

  33. #83

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    1,256

    Početno

    Mi smo već treću večer bez dojenja! Ne znam da li da se radujem jer sve prolazi glatko ili da plačem jer mami nedostaje Prekjuče rje mm vježbao pa joj je bilo zabavnije hopsat oko njega (a nije da ju nisam vabila, no nije ni trepnula), jučer je po prvi put spavala bez nas kod bake (prespavala noć opet, jeeee) i večeras ona nije tražila a ja nisam ni nudila onda. Rekoh, kad već danima nije, ajmo vidjeti je li to to. Zasad je. Meni fali

  34. #84
    Nia_Zg avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,276

    Početno

    Citiraj Mrvna prvotno napisa Vidi poruku
    Mi smo već treću večer bez dojenja! Ne znam da li da se radujem jer sve prolazi glatko ili da plačem jer mami nedostaje Prekjuče rje mm vježbao pa joj je bilo zabavnije hopsat oko njega (a nije da ju nisam vabila, no nije ni trepnula), jučer je po prvi put spavala bez nas kod bake (prespavala noć opet, jeeee) i večeras ona nije tražila a ja nisam ni nudila onda. Rekoh, kad već danima nije, ajmo vidjeti je li to to. Zasad je. Meni fali
    Mrvna, tvoja L. pije mlijeko i jogurt zar ne? Moja odbija sve takve alternative, tako da joj je sika prva najbitnija stvar kad se vratim doma s posla. Samo zgrabi svojeg lavića, (njega koristimo za "cicanje i utjehu" otkad je bila skroz mala beba), dolazi k meni, zaviruje mi se u majicu, stavi palac u usta i čeka . Najzanimljivije je da kad je cendrava samo ju spojim na siku i nakon toga je "potpuno nova osoba - vesela i puna energije", MM zna reći da kao da je dobila "injekciju najbolje droge" jer joj se nakon dojenja raspoloženje maximalno popravi
    Kad smo vikendom kod kuće ili na godišnjem koristi situaciju pa doji i po 6 ili 8 puta tokom dana i noći, a ovako u radnom tjednu obično kad dođem doma, pa pred spavanje, noću i ujutro 2-3 puta, dakle u prosjeku 4-5 puta dnevno.

    Zasad se kod nas još uopće ne nazire mogućnost da izbacimo dojenje tako skoro.

  35. #85
    KayaR avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    1,433

    Početno

    Mogu reci da smo izbacili jedan nocni podoj,onaj oko 2,izmedju uspavljivanja i jutra-ja zadovoljna.
    Primecujem da mi sad vise trazi po danu...i mrvicu bolje jede,ako to ima ikakve veze.
    Inace ,sto kaze Nia,i moja je nakon sike kao nova,sretna i s razgaljenim osmehom kao Garfield,ma kako da je bila lose volje pre toga

  36. #86
    darva avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    385

    Početno

    Citiraj KayaR prvotno napisa Vidi poruku
    .
    Sad si me pokolebala.
    Ako ce bez tog jednog prestati uskoro skroz da sisa,onda cu da se strpim do rodjendana....
    Moj je sam prestao sa nocnim dojenjem,bilo je to stvarno davno, mozda prije godinu ipo, a dnevno je jos uvijek u igri Ne izgleda mi da ce tvoja cura praviti probleme

  37. #87
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    darva, i sama kazes da je tvoj sin sam prestao s nocnim dojenjem.
    Kaya, ja bih ti ipak savetovala da sacekas sa restrikcijama do posle drugog rodjendana, ako zelis dugodojenje.
    Ako planiras da prestanes u neko dogledno vreme - go fot it.
    Znas da je jedno od zlatnih pravila - do druge je pozeljno (potrebno), a posle kako mama i beba zele.

  38. #88
    lasada avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Plitvice-KC-Plitvice/Lika
    Postovi
    820

    Početno

    Nia_Zg je napisala citiram:
    Najzanimljivije je da kad je cendrava samo ju spojim na siku i nakon toga je "potpuno nova osoba - vesela i puna energije", MM zna reći da kao da je dobila "injekciju najbolje droge" jer joj se nakon dojenja raspoloženje maximalno popravi
    Kad smo vikendom kod kuće ili na godišnjem koristi situaciju pa doji i po 6 ili 8 puta tokom dana i noći, a ovako u radnom tjednu obično kad dođem doma, pa pred spavanje, noću i ujutro 2-3 puta, dakle u prosjeku 4-5 puta dnevno.

    Zasad se kod nas još uopće ne nazire mogućnost da izbacimo dojenje tako skoro.[/QUOTE]

    Ovako je i kod nas nakon što smo htjele prestati, tj. ja, ipak nisam mogla jer previše vezana a i nakon 36 sati nedojenja i Larinih suza prestanak dojenja se ne nazire još dugo.
    Jednom kad odraste i sama odluči
    Naša ribica i ljepotica

  39. #89
    lasada avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Plitvice-KC-Plitvice/Lika
    Postovi
    820

    Početno

    Mrvna:
    Nama, tj. meni se sve isto izdogađalo i dan danas se događa ali još nismo prestale dojiti, borimo se i uživamo, ja stisnem zube i dragam Laru da je meni lakše.
    I dalje me znade ugristi a najviše to napravi iz zezancije pa me draga kad vidi da napravim tužnu facu jer me uistinu boli
    I guramo dalje sa dojenjem


    Citiraj Mrvna prvotno napisa Vidi poruku
    Jer mi noćno dojenje počinje predstavljati fizički problem. Ona se i dalje budi svaka dva sata i traži cicu, pa povuče par gutljaja i nastavi spavati al iju ne ispušta iz zubi. Sinoć sam skoro ostala bez bradavice kad sam se u snu htjela okrenuti a ona je, osjetivši da izmiče, zagrizla. Uz to me užasno bole leđa zbog položaja, prije 10 dana sam bila praktički nepokretna jer me uklještilo.

  40. #90

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    1,256

    Početno

    Citiraj lasada prvotno napisa Vidi poruku
    Mrvna:
    Nama, tj. meni se sve isto izdogađalo i dan danas se događa ali još nismo prestale dojiti, borimo se i uživamo, ja stisnem zube i dragam Laru da je meni lakše.
    I dalje me znade ugristi a najviše to napravi iz zezancije pa me draga kad vidi da napravim tužnu facu jer me uistinu boli
    I guramo dalje sa dojenjem
    Lasada, nije ona mene ugrizla iz fore nego smo obje zaspale i kad sam se ja htjela okrenuti, osjetila je da joj cica izmiče i "prihvatila čvršće"

    Nia, jogurt prolazi, mlijeko ne naročito a ni ja se ne opterećujem s ml koji su obavezni.
    Posljednje uređivanje od Mrvna : 30.07.2010. at 19:00

  41. #91
    lasada avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Plitvice-KC-Plitvice/Lika
    Postovi
    820

    Početno

    Mrvna
    ok hvala na obavijesti. nisam valjda sve od početka čitala.


    I nebi čitala vaše postove da nemam u posjednjih mjesec dana manje mlijeka pa me Lara sve više nateže/ žmulji/gnječi/ štipa za dojke bez obzira šro ju ja molim pa me na kraju i podraga za ciku
    I od sutra idem raditi od 7-15 sati, našla sam posao na 2 i pol mjeseca kao spremačica soba u privatnom smještaju i vidjet ćemo kako će biti bez cike sa bakom i djedom jer ju sa cikom uspavljujem.
    Do sada je uvijek čekala da ja dođem od nekuda kad sam obavljala svoje poslovne obaveze.
    Bit će svašta a ponajviše njene ljutnje i nervoze.

  42. #92
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Mi smo ukinuli dnevna dojenja, ostaju samo vecernja za uspavljivanje i po noci ako se probudi (varijabilna brojka - od nula do 4, nemam pojma o čemu to ovisi).
    Cice su se nekako prilagodile, naročito jer zadnja dva vikenda nismo bile doma pa je svaki put i popodne zaspala bez cice (u autu ili kod bake) tako da mi se i količina mlijeka smanjila (više nisu napete makar ne dojila od 9 navečer do iduće večeri).

    Primila je to sve dosta dobro, kad joj je dosadno i malo je umorna onda se eventualno sjeti tražiti "titi" i po danu, ali najčešće sad prođe do pred večer kad joj se prispava a da ne traži... Bitnija je "Dola", "Pepa" ili slagalice, slikovnice i sl...

    Ali neću još do kraja ukinuti, čekam da prođe adaptacija...Zadnji put nas je cica spasila, u proljeće je dobila rotu u vrtiću, i kad je bilo najgore jedino je mlijeko uspjevalo ostajati u njoj, inače ako bi popila par gutljaja vode za 5 min bi sve izašlo na drugi kraj, da je nije cice završila bi na infuziji...

  43. #93
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Nocas me moj dermititis napao svom snagom, mala je nes cendrala za titi u polusnu pa sam joj dala. Bolilo je za izluditi, uspjela sam je nagovoriti nakon par sekundi da pusti, a cijela bradavica oblivena krvi, po njoj ogromne pukotine. Pustila sam tatu da je uspava, meni nece zaspati bez titi...
    Da bar ne kaze tako slatko "titi" dok se umiljava u narucju... mislim da bih odmah prekinula. Ovako cu ovu ranjenu staviti van upotrebe na dan-dva, valjda bude zaraslo... Ali mislim da sam raskrstila s "griznjom savjesti" - vec mjesecima me boli i puca koza, a ona super jede, nije ni na sto alergicna, i stvarno lagano vise mislim nema neke posebne koristi za nju osim blizine i mazenja, koje bi ionako dobila...

  44. #94

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    580

    Početno

    Evo nas dvije godine doji. Meni se više ne da, ali D. je još uvijek zainteresirana i koristi svaku priliku za sisanje (doduše i ne dam joj previše prilika - najviše 2-3 dnevno, a nekad prođe cijeli dan do navečer da ne traži). Ali, nekako nemam srca ukinuti joj to veliko zadovoljstvo, baš je jako žalosna kad ne dobije. I onda ja nakon minutu dvije popustim i onda frajerica posisa i sretna je, presretna. I nastavlja igru i sve je super.
    Sve se nekako nadam da će sama ponekad zaboraviti tražiti i da će tako proći koji dan..... (tako je sin prestao, sam od sebe s 22 mjeseca).

  45. #95
    lasada avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Plitvice-KC-Plitvice/Lika
    Postovi
    820

    Početno

    Ja sam pročitala svoj postove od prije 1-2 i nasmijala sam se.
    Lara još doji a ima 29 mjeseci.
    Prije 2 mjeseca je mene nešto uhvatilo da prestanem dojiti jer sam bila premorena zato jer se Lara stalno nacicavala nekih 3-4 dana i nisam se naspavala i bolila su me leđa / lopatice.
    Tada sam i ovdje tražila pomoć na drugoj temi i na kraju nisam dojila 36 sati i Lara iz inata nije htjela više ni zaspati a mene su boljele i pekle dojke i jednostavno smo svi ukučani plakali jer nismo mogli gledati dijete kako me gleda sa očima punih suza i dala sam joj da pocica obje a meni je prepunim dojkama došao kraj.
    I uživamo i dalje makar je ponekad naporno.
    A kada će kraj nemam pojma
    Posljednje uređivanje od lasada : 04.10.2010. at 18:37

  46. #96

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,554

    Početno

    Ja ću polako izbacivat noćno dojenje...Jan ima godinu dana, a ja u tih godinu dana nisam spavala dulje od sata u komadu...jednostavno više ne mogu...pa ćemo probat ovaj tjedan izbacit noćne, a po danu ionako ne traži više...wish me luck

  47. #97
    KayaR avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    1,433

    Početno

    Mi izbacili nocno sikenje,ali se gospodjica kad joj se budi-budi.i ne trazi sisati.....samo me cima po 100 puta...

  48. #98
    ornela_m avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Njemacka
    Postovi
    854

    Početno

    Citiraj smaja prvotno napisa Vidi poruku
    Toma ima 16 mjeseci. Dojimo samo prije spavanja i kad se probudimo (izbacio je sam noćne podoje prije mjesec dana)

    Jako voli cikiti i stalno mi gura ruke u maicu da ih barem mazi...

    Moj problem je okolina koja osuđuje, a negdje i ja sama koja bi prestala jer mislim da je dosta.

    Ali kako mu to uzeti i kako biti dovoljno ustrajna da mu nedam opet?

    I on i ja uživamo u dojenju još uvijek, ali htjela bi i novu trudnoću i jednostavno kad kažem "želim prestati" dio mene to hoće, a dio se slomi...

    Kako da mu uzmem ciku, a da nemam grižnju savijesti?
    Ako zelis prestati, to znaci da ces odluku prvenstveno donijeti ti sama.

    Da bi donijela odluku sa kojom ces biti zadovoljna i neces zaliti za propustenim, moras slusati samu sebe.

    S tim u vezi, svi argumenti koji se odnose na osudjujucu okolinu ti niposto ne smiju biti razlog. Niti im trebas ispostavljati racune, niti se opravdavati, objasnjavati ili argumentirati.

    Ako sama zelis prestati, pokusaj sebi odgovoriti koji su razlozi za to. Zelis drugu trudnocu? Divno. Naporno ti je i zelis se naspavati? I to je sasvim u redu. Duboko sam uvjerena da onoga trenutka kada zena na emocionalnoj razini prihvati da je kraj dojenja izgledan, lakse ga realizira.

    Lomis se. Lijepo ti je dok dojis svoje dijete i znas da ce ti biti zao tih trenutaka njeznosti i bliskosti? Trebas znati da je dojenje samo jedan nacin da uzivate i da djetetu das sve od sebe, doslovce i metaforicki. Ali, dijete ce ti priustiti jos bezbroj novih situacija u kojima ce te preplaviti ljubav i ushit i blagost i ponos.

    Dojenje ce svakako jednom prestati, zar ne? Ako gledas na prestanak dojenja kao na cin oduzimanja neceg djetetu, onda nisi spremna za taj korak i prihvati to. Umjesto da se mucis zbog neodlucnosti da li prestati, kad, kako, uzivaj u vremenu koje je jos pred vama. Ali, kada odlucis da zaista zelis kraj, polako to najavi i sebi i djetetu. Pocnite se navikavati na tu ideju. Pripremi mali plan za prelaznu fazu da te ne uhvate nespremnom one situacije koje ce biti izazov za prebroditi taj prelazni period. Samo razgovaraj puno sa djetetom. Svijet se nece srusiti, niti ces ti biti ista losija mama, niti ce te dijete ista manje voljeti.

    Dovodis u pitanje svoju ustrajnost, stoga nemoj donositi konacnu odluku niti ju pokusati provesti dok nisi sasvim sigurna da ces ici do kraja. Mucenje sebe i djeteta nastavljanjem dojenja nakon pokusaja prekida, pokleknuce pred emocionalno teskom situacijom, samo ce otezati neki novi buduci pokusaj. Budi svjesna da su suze neizbjezne, ali moci ces ih obrisati bez griznje savjesti ako duboko vjerujes u ispravnost i pravovremenost svoje odluke.

    I napokon, zelim reci da nikakva radnja u zivotu ne smije biti vodjenja osjecajem krivice ili griznje savjesti. To su negativne, neproduktivne emocije koje samo urusavaju samopouzdanje i zadovoljstvo vlastitim odlukama i ne donose nikada bas nista dobro. Razmisli, sta ucis svoje dijete takvim prostupom stvarima? Imas sve razloge biti ponosna na sebe i fokusiraj se na to. Budi sretna jer si dugo dojila i zahvalna sto si imala priliku svom djetetu dati najbolje sto si imala.

  49. #99
    ornela_m avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Njemacka
    Postovi
    854

    Početno

    Procitah sad nastavak teme, shkicam s posla i odgovarala sam samo na prvi post.
    Cestitam ti na novoj trudnoci... a prethodni post neka ostane za neku novu mamu koja ima slicne dileme.

  50. #100
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Mislim da se mi odjavljujemo s teme... ima vec jedno 4-5 dana da nije cicala, a prije toga je tjednima bilo na 2-3 dana izmedju podoja. Ovih dana me niti jednom nije trazila, makar bila samo u potkosulji a ona cendrava i umorna - kao da je vec lagano zaboravila na titi.

    Zato pamtim zadnje trenutke, kako mi lezi u krilu, oci zatvorene, na ustima smjesak a ruka na ciki onako njezno-posesivno i spava

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •