Pokazuje rezultate 1 do 25 od 25

Tema: izbjeći epizotomiju?

  1. #1

    Početno izbjeći epizotomiju?

    Jel' ima itko iskustva u splitskom rodilištu o "izbjegnutoj" epizotomiji?
    Jel dovoljno reći da ja to ne želim ili što.

  2. #2
    brane avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,317

    Početno

    neće te rezat ako ne moraju...ja sam bila u predrađaoni kad je došla ženska i rekla da želi prirodan porod i bez epi
    ženska je rodila u tren i nije rezana niti malo...ali je malo popucala al to je toliko malo da je nije trebalo uopće šivat...
    pa i oni su ljudi...samo ih zamoli lijepo i poričaj s njima otovreno i bit će sve ok...
    uostalom ni epi nije ništa strašno koliko se o tome priča...ja sam je prošla 2 puta
    i oporavak je bio oba puta tjedan dana
    sretno i ne boj se

  3. #3
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Tvoje pravo kao pacijenta je biti informirana o prednostima i rizicima svake intervencije i dati svoj pristanak ili ne dati. Prednosti epiziotomije kod normalnih poroda su osporene tj. nema ih, ni za tebe niti za tvoje dijete.

  4. #4

    Početno

    meni je kod prvog poroda oporavak bio strava. Od rezanja i šivanja do hemeroida itd, itd.... Drugi je bio super u odnosu na prvi. Sad ćete se vi pitat: nakon dva poroda šta ova 'oće? Jednostavno, ako se može ja bih da me ne režu. No, ostaje mi čekanje... i nada u brzi porođaj i oporavak.

  5. #5
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    iskreno, sumnjam da ces moc izbjeci epiziotomiju u ST rodilistu
    uglavnom te nitko nista ne pita, ali mozda zavisi i od osoblja

    dao Bog da nas bolje tretiraju nego sto su nas tretirali prije

    treba otici mozda na tecaj u rodilistu i pitati ih na tecaju jel moguce proci bez...

  6. #6
    trinity avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Solin - Split
    Postovi
    676

    Početno

    ja bila na tecaju u bolnici i bas sam pitala to isto pitanje, i uostalom pitala sam da li obracaju paznju na to da neke trudnice imaju elasticnu kozu bez iti jedne strije i da li to utjece na odluku epi ili ne i pitala sam ih da li prakticiraju masiranje i pritisak rukom na medjicu trudnice pri porodu da smanje mogucnost pucanja...

    uglavnom nisam dobila odgovore na pitanja koja sam pitala
    njihov sluzbeni odgovor je da kod svake trudnice pokusavaju izbjeci epiziotomiju, ali moras uzeti u obzir da uvijek mozes naletiti na prijateljski i manje prijateljski nastrojenu primalju, a o njoj uglavnom ovisi da li ce te rezati ili ne

    nista me ne kosta da trazim da me ne rezu i na tome cu svakako insistirati koliko god bude moguce

    ali ima jedna doktorica na tecaju sto drzi predavanje o epiduralnoj i ona je otvoreno rekla kako je epiziotomija DIVNA stvar bez koje cemo sve za koju godinu okolo hodati spustenih maternica koje ce nam ispadati vanka i usput cemo patiti od inkontinencije i naglasila je da bi ona i zenu koja odbija epiduralnu (valjda je htjela raci da bi posebno takve) OBAVEZNO rezala , sta se mi imamo buniti i nesto zahtijevati (ona je ionako isla na carski pa niti ne zna sto je epi i kako je to kad ti npr. babica zareze medjicu, a ti u tom trenutku uopce nemas trud, a kamoli da si na vrhuncu truda i onda osjetis sav uzitak rezanja tkiva uzivo)

    trudnica3, iskreno se nadam da cemo obje izbjeci epiziotomiju, a kako je meni uskoro termin javit cu kako sam prosla

  7. #7

    Početno

    trinity hvala. A što se te doktorice tiče: . Zato i nam i jest u ST-rodilištu tako. Želim ti brzi porođaj i brzi oporavak. Sa dobrim babicama i dobrim doktorima.
    Ja ću isto pitati mogu li proći bez epi-ja. Nemam što izgubiti.[/list]

  8. #8
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Ovo što je doktorica navela jednostavno nije točno.

  9. #9
    trinity avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Solin - Split
    Postovi
    676

    Početno

    Vedrana, ma naravno....trebam li jos mozda spomenuti da nam je napomenula da nikako ne slusamo sto govori udruga Roda i slicne udruge o tome da odbijamo klistir, brijanje i epiziotomiju jer je sve to za "nase dobro"
    i na kraju predavanja je napomenula da je jaaako bitno da svi obavezno trazimo epiduradlnu na porodu (tila sam je pitati zar i po pitanje vlastitog ili djetetovog zdravlja )
    a pocela je predavanje s tim da mi niti u jednom trenutku ne trebamo trpiti bilo kakvu bol u trudnoci i nakon nje te da stoga kad god nas u trudnoci malo zaboli glava ili zub da si odma cvaknemo neku tabletu protiv bolova, a obavezno u bolnicu nakon poroda ponijeti voltarene i slicno da slucajno ne bi osjetili kakvu bol dok smo njima pred ocima
    ma necu vise nista komentirati o njoj, njeno predavanje mi je bila ziva katastrofa i od kud jedna gin. da drzi predavanje o epiduralnoj umjesto anesteziologa...

  10. #10
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Evo iz Doktora u kući o epiziotomiji:

    http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...hlight=#235716

    A o tome da je epiduralna npr. uzrok komplikacija kod izgona i da negativno utječe na uspostavljanje dojenja (http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...2ID=&Show=1710) pretpostavljam da isto nije bilo niti riječi?

  11. #11
    trinity avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Solin - Split
    Postovi
    676

    Početno

    Citiraj VedranaV prvotno napisa
    A o tome da je epiduralna npr. uzrok komplikacija kod izgona i da negativno utječe na uspostavljanje dojenja (http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...2ID=&Show=1710) pretpostavljam da isto nije bilo niti riječi?
    ma naravno, rekla je da su negativne posljedice samo glavobolja i sl., cak nije spomenula kome je sve kontraindicirana epiduralna

  12. #12
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    trinity
    daj mi broj gdje se narucuje za tecaj, pliz

  13. #13
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    meni je te doktorice zao, mislim da ima ozbiljnih problema sama sa sobom kao zenom, al mi je jos vise zao svih onih trudnica koje prodju tecaj i usvoje jedan takav negativan stav o radjanju i opcenito o nekompetenciji zenskog tijela .

  14. #14
    trinity avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Solin - Split
    Postovi
    676

    Početno

    Citiraj zrinka prvotno napisa
    trinity
    daj mi broj gdje se narucuje za tecaj, pliz
    zrinka, sorry, tek sad sam vidila tvoj post

    uglavnom, za tecaj se ne moze naruciti preko telefona nego moras osobno doci u rodiliste, tamo gdje se primaju posjete na prvom katu.
    s lijeve strane se nalaze 2-3 vrata i ti pokucas tamo di pise "predstojnik klinike", tamo se nalazi njegova tajnica koja zapisuje ljude za tecaj.

    info mozes dobit tako da nazoves bolnicu i da te spoje s njom (gdja Žitko ili Žitka, nisam sigurna), ja sam tel brojeve i sve papire s tecaja bacila pa sad ne znam napamet

    upisi za tecaj su uglavnom krajem mjeseca za iduci, a svaki tecaj pocinje uglavnom prvog ponedjeljka u mjesecu

  15. #15
    Mostarka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Francuska
    Postovi
    461

    Početno

    Neznam da Split al ja ipak mislim da doktor zna da li je treba praviti ili ne a kad dodje onaj trenutak pred izlaz bebe, nece tebi epiz... ni biti u glavi.

    Sve li imamo isti strah prije poroda.

  16. #16
    trinity avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Solin - Split
    Postovi
    676

    Početno

    samo da spomenem

    -rekla sam na porodu da bih izbjegla epiziotomiju ako je ikako moguce
    -one meni odrzale brzo predavanja o ispadanju maternice i inkontinenciji za 20-ak godina....
    -ja rekla da cu uciniti sve s moje strane da ne budem rezana i da molim i njih da mi izadju u susret (kontrolirano tiskanje, pracenje njihovih uputa i sl.)
    -one rekle : vidit cemo

    rezultat: rezana uz komentare "da te nisam capnula pukla bi k'o lubenica" i "samo sam te malo capnula, bas sam bila skrta na rezu" (rez isti kao i prvi put, samo nize prema anusu))

  17. #17
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno


    bas mi je zao trinity sto nisi izbjegla epi

  18. #18
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Ajoj trinity, bas mi je zao

  19. #19
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    ah, ah
    e moji splitski lijecnici.... :/

  20. #20

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Što reći na ovo nego grozno. Jesi li imala muža sa sobom? Da li se u Splitu potpisuje "Punomoć kod prijema"? Ja sam MM-u rekla da gleda, i ako se netko prihvati nekog alata nalik na škare ili skalpel, da ponovi da ne želimo epiziotomiju, čak i ako postoji rizik da nešto popucam.
    Rodila sam 01.08., bez epiziotimije, bez dripa, beba 4550 gr. (ja imam između 54 do 60kg). Bravo za mene!!!
    Prvi put epiziotimija a da me nisu niti pitali da li smiju, a ja sam toliko malo znala o svemu, da ne bih to izbjegla niti da sam htjela.
    Drugi put sam se pripremila: NISAM POTPISALA "PUNOMOĆ" pri prijemu u rodilište, tako da su me za svaki zahvat prethodno morali pitati. Za epiziotomiju sam rekla primaljama da ne želim, i da znam da se može izbjeći ako su primalje dovoljno stručne i ako rodilja surađuje. Rezultat: nisu me masirale niti su bile nešto posebno educirane, ali su škare ostavile kao zadnju varijantu. Kada je beba počela izlaziti, primalja mi je masirala međicu i po njezinom mišljenju je međica bila ok, međutim kada je glavica izašla i kada su vidjele kako je beba velika i da su ramena malo zapela pa nije izašla na 3 tiskanja, malo su se primalje prestrašile (dosta su bile mlade) i jedna mi je pomagala tiskanjem na trbuh (prije me pitala da li smije) , tako da sam naravno popucala.
    No ono što je bitno, i sada odgovaram sama sebi: IAKO SAM POPUCALA JER SAM ODBILA EPIZIOTOMIJU, NISAM POŽALILA, JER JE OPORAVAK SADA BIO MED I MLIJEKO, U USPOREDBI SA OPORAVKOM NAKON PRVOG PORODA SA EPIZIOTOMIJOM. Tada se nisam mogla tuširati, u krevetu sam bila mjesec dana, stolica i ostale funkcije katastrofa, lijeva noga mi je trnula tako da se nisam mogla okretati u krevetu pa sam imala problema i sa dojenjem (a komentar sestre da šta izvodim sa tim čudnim položajima za dojenje - sada bih ju izbacila iz sobe da mi tako nešto komentira), psihički sam se osjećala kao da je netko vršio pokuse na meni bez moga pristanka, jedva sam se brinula o bebi od boli i jada, ma užas ...
    Sada, nakon drugog poroda sam plakala od sreće, doma sam išla nakon 3 dana, odmah sam hodala, ništa me nije jako boljelo (bez obzira na jedan komentar jedne neinteligentne doktorice, po kojem sam zaključila da sam jako popucala), a nakon 2 mj. ne mogu uopće napipati ožiljke od tih "silnih" puknuća. Za razliku od ožiljka od epiziotimije koji je tako debeo da ga i danas osjećam.
    I što je najbitnije - NITKO ME SADA NIJE PIPNUO A DA JA TO PRETHODNO NISAM DOZVOLILA (osim dotične dr. koju smo nakon toga uputili da napusti rađaonu i da se više ne pojavljuje), da sam znala kako je beba velika vjerojatno bih dozvolila epiziotomiju, sada mi je drago da nisam znala. I ljudi dragi da završim, kako netko jednom reče "Porod je čin na kojem počiva ljudska vrsta", pa valjda ga onda u većini slučajeva možemo najnormalnije proživjeti prirodno i bez intervencija.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Slavonski Brod
    Postovi
    681

    Početno

    Bravo tinnaZ, ovo s nepotpisisvanjem punomoci za sve sto se njima u bolnici svidi je jako dobra stvar za izboriti se za svoja prava.
    Bas mi je drago sto si tako dobro prosla i sto si uspjela u svojim namjerama.

  22. #22

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Karlovac
    Postovi
    65

    Početno

    ja na žalost ili na sreću imam sasvim dobro iskustvo s epizotomijom;

    rezanje nisam ni osjetila, valjda od truda,
    lijepo su me zašili, oporavila sam se brzo i bez problema, kuc-kuc, i danas ništa ne osjećam.

    Za razliku od mene, kolegica (slične građe kao ja) išla je prirodno i popucala užasno ( to joj je ostala najveća trauma) tako da i danas, 2 godine nakon poroda osjeća povremeno osjeća nekakvu "bol"

    Iako sam u principu uvijek za prirodno, mislim da neke stvari možda ne treba forsirati

  23. #23

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Slažem se da može biti i takva situacija, ali ja sam smatrala da je statistički veća vjerojatnost da će mi biti bolje bez epiziotomije. A to se dogodio slučaj tvoje kolegice - ništa, nisam imala sreće, pogešno sam donijela odluku, ali sama sam ju donijela. Nitko nije vršio nasilje nada mnom bez mog pristanka. Pa ni epiziotomiju ne doživiš toliko strašno - ako ju naprave uz tvoj pristanak. Problem je kada rade bez pitanja i dozvole. U oporavku veliki dio čini kako se psihički osjećaš i doživiš bol i sve ostale radnje na tijelu.

  24. #24
    trinity avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Solin - Split
    Postovi
    676

    Početno

    tinnaz, bravo za tebe

    ja sam uz sebe imala supruga kojem sam vise puta kroz trudnocu napominjala da zelim izbjeci epiziotomiju jer mi je prvo iskustvo bilo katastrofalno (ali cini mi se ipak malo bolje nego tvoje)

    babicama sam takodjer napomenila svoje zelje, ali ovdje ionako rade manje vise po svome, osim ako ne naletis na nekog tko je vrlo vrlo "mother friendly", dobro sam uspjela izbjeci brijanje (ja sam se pripremila za eventualnu epi, a htjeli su me obrijati za eventualni carski rez sto sam odbila)

    u Splitu se nista ne potpisuje, nitko nije dobio punomoc da po mom tijelu prca kako ga volja

    srecom oporavak nakon ove druge epiziotomije 10 puta bolji i brzi nego prvi put

  25. #25

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Da problem je i ako se ništa ne potpisuje, isto kao i kada ti gurnu bjanco papir da dozvoliš sve unaprijed.
    Ali imala sam ja i za to rješenje. Napisala sam unaprijed što ne želim, odnosno što se smije samo uz moj izričiti naknadni pristanak. To bih im dala, da je bio slučaj da mi nisu dali njihov obrazac. Uzela sam šprancu od Plana poroda, pa sam ju malo skratila i to je bilo to. Suprugu sam dala da nauči napamet za što se treba boriti, ako mene ne budu slušali. Ma pripremila ja cijelu taktiku. Netko je napisao da nije dobro kada je Plan poroda predugačak, i slažem se u tome. Ali nije mi trebalo.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •