Pokazuje rezultate 1 do 38 od 38

Tema: gestacijski dijabetes- savjete trebam

  1. #1

    Početno gestacijski dijabetes- savjete trebam

    kao sto sam i sumnjala imam gestacijski dijebetes, tj. šećer u trudnoći.
    e sad ono što ja znam je da će se povući nakon poroda,ali kako se postaviti prema samom dijebetesu? doc mi je savjetovao samo dijetu, sa minimalnim unosom ugljikohidrata...
    sta mogu jesti, a sta mi je zabranjeno???
    kako to sve moze utjecati na bebu???
    jako sam se zabrinula!!!

  2. #2

    Početno

    :/

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZADAR
    Postovi
    1,828

    Početno

    koliko ja znam trebaš izbjegavati ugljikohidrate i masnoće
    tj. trebaš paziti da razina Guk bude što niža , jer
    kad do bebe dolazi krv sa visokom koncentracijom glukoze
    beba raste ubrzano
    zato se obično rađaju nešto teže bebe nego kod zdravih majki

    i , da li imaš obiteljskih sklonosti dijabetsu ?

  4. #4

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Daphne, imaš na portalu članak o tome:

    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...D=162&Show=539

    Kažeš da si sumnjala, jesi imala neke simptome?

  5. #5

    Početno

    dalmatinka, imam u obitelji šećernih bolesti ali ne u trudnoćama, a meni su sve trudnoće do sad bile relativno ok,bez velikog prirasta težine....


    minnie, hvala na linku, idem ga proučit. da sumnjala sam jer sam u zadnje vrijeme bila neprestano žedna, suhe su mi bile i usne i jezik....čak mi ni obična voda nije mogla utažit žeđ. spomenula sam to docu koji me poslao na OGTT.

  6. #6
    Kristina1 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    167

    Početno

    Daphne ne brini ništa, nije to ništa strašno, bitno je da su oni našli što ti je... Ja sam u prošloj i u ovoj trudnoći jela po ovom jelovniku: http://www.poliklinika-harni.hr/teme.../05_dijeta.asp i šećer mi je bio stalno u normali. Dok god ti je šećer u normali, beba se neće previše debljati. Bitno je samo da jedeš jaaako puno puta po malo. Npr. ja jedem prvi doručak u 7, drugi u 9, pa voće u 10.30, pa ručak u 12.00, opet voće u 14.30, večera u 17.00, voće u 19.00 i prije spavanja jogurt (važno je pojesti nešto prije spavanja). Kao hobit

  7. #7
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Po netu sam našla da je važno još i vježbati i da je dobro unositi omega 3 masne kiseline u organizam.

  8. #8

    Početno

    šta onda da si kupim omega 3 kapsule?
    cure, najbolje ste, hvala vam

  9. #9

  10. #10

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Nemoj jesti šećer, med, suho voće, grožđe, smokve, datulje.
    Izbjegavaj koliko možeš sve od bijelog brašna - koristi samo integralne žitarice i što više grahorica.
    Meso, lisnato povrće, kiselije voće - slobodno.
    Masnoće - ulja a ne životinjske.
    To su u principu preporuke za obične dijabetičare (ne trudnice) ali mislim da nema razlike, samo moraš ostvariti količinu kalorija koja ti s obzirom na visinu/težinu/trudnoću treba.
    Kolika ti je glukoza pod opterećenjem? Jesi li radila test s pokusnim doručkom?
    Ne znam gdje si, ali u Zg na Vuku Vrhovcu mislim da imaju brošure o prehrani u dijabetesu.

  11. #11

    Početno

    ja sam u labinu, u istri... glukoza posd opterećenjem je 8,5, kaže doc da tolerira do 8 a sve od 8,1 je već za preventivnu dijetu.....

    od danas sam na dijeti, jedem malo češće a skoro bez kruha(dvije šnite crnog na cijeli dan...) i malo mi je teško priviknut se, al kad moram.....

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Gothenborg-Sweden
    Postovi
    559

    Početno

    daphne ne mogu virovat da te ljecnik nije opskrbija svim mogucim objasnjenjima,brosurama ili te bar uputija di da ides i sta da trazis u vezi secera .
    meni se ne svida da ti sama na svoju ruku ides kupovati neke tablete . da sam na tvom mistu ponovo bi zvala ljecnika i trazila detaljno objasnjenje.
    klikni i na google pa ce ti izaci dosta o tome.
    saljem ti veliki pozdrav podrske i pomazi stomak i mrvicu. od srca vam zelim svako dobro

  13. #13

    Početno

    forte, nemoj se brinuti, jedine tabletice koje sam kupila na svoju ruku je saharin, da mogu popit kavu ko čovjek....
    za sad gledam izbacivati ugljikohidrate čim je moguće više, slatkoga sam se odrekla u potpunosti i bacila na povrće.
    malo mi je teško, ali privikavam se...
    kod doca idem tek sredinom mjeseca, pa vjerujem da ce mi dat i detaljnija uputstva nego telefonski...

  14. #14

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Meni se čini da bi ti sad više mogao pomoći dijabetolog nego ginekolog. U Petrovoj imaš jednog doktora koji se bavi dijabetesom u trudnoći, dr Đelmiš ako se ne varam. Pokušaj ga nazvati telefonski, eventualno da ti mailom pošalje kakvu dijetu za trudnice. Zapravo, možda čovjek ima mail pa ti odgovori?
    Stvar je u tome da izvan trudnoće nećeš puno štete napraviti ako malo gladuješ i povećaju ti se ketonska tijela, ali u trudnoći to nije dobro za bebu. Zato su dijete za trudnice strogo izbalansirane, a ako se i pod tim režimom šećer ne spušta treba dati inzulin.

  15. #15
    Kristina1 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    167

    Početno

    Dijeta koju dobiješ u Petrovoj kod Djelmiša ti je ista ova sa stranice dr. Harni, tako da slobodno možeš po njoj jesti - što se tiče nekih konkretnijih uputstava, tamo samo dobiješ ovo natipkano na papiru i puknu ti u povijest bolesti "dobila upute" i što se njih tiče - dobila si upute za prehranu
    Ja sam ti napisala detaljnije kako izgleda bolnički obrok i koje su to otprilike količine. Kako ti ide za sad?

  16. #16

    Početno

    glaaaaaaaadna sam...
    nedostaje mi kruh, ali sam disciplinirana i pazim da ne pojedem više od dvije tanke šnitice dnevno i to integralnog...
    uz to jedem jogurte, jabuke, nemasne sireve....meso samo na lešo ili na grilu bez masnoća itd.... trudim se,al je teško...

  17. #17
    Kristina1 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    167

    Početno

    Uh... Ja vibriram da ti bude lakše kasnije, ovo ti je valjda samo privikavanje na novi režim

  18. #18
    odra avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    961

    Početno

    Nemoj saharin! Čula sam da ne valja uzimati umjetna sladila u trudnoći, ne preporučuju se!

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZADAR
    Postovi
    1,828

    Početno

    Daphne , ne bi te plašila , ali
    jednoj mojoj je dijabetes ( dobiven u trudnoći ) ostao i poslije
    dobila ga je u 4. trudnoći , ali je bila već malo starija - preko 40
    godina ( ako je to uopće bitno )

  20. #20
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    evo jos par linkova
    recepti za dijabeticare:
    http://www.dijabetes.com.hr/cookbook/recipes-az.asp
    trudnoca i dijabetes:
    http://www.mameibebe.net/trudnoca/2001250301.htm#6
    http://www.dijabetes.com.hr/view.asp?ID=331
    http://www.diabetesaustralia.com.au/...estational.htm

    i da, dr. Đelmiš je u Petrovoj, i onaj menu sa stranice poliklinike harni je taj kojeg djele u bolnici. i meni su obroci bili rasporedjeni onako kako je napisala Kristina1 dok sam lezala u petrovoj (zbog profila) ali mi je doktor rekao da prilagodim obroke svom tempu zivota. da slobodno mogu pomaknuti sve za 2h ako mi to vise pase.

    glukoza 1h nakon opterecenja mora biti do 8, 8 a nakon 2h se mora vratiti u normalu a to je 6,1

    trebas kontrolirati i dalje secer.

    kristina1- koliko cesto su ti radili profil? meni su rekli da dodjem na kontrolu za 2 tjedna, a da ce ponovit profil za mjesec dana. za sada sam bez inzulina (hvala bogu!) a ti?

  21. #21

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Znači ja doktorima pametnjakovićima mogu zahvaliti za svoja 2 carska reza. A još sam pilila doktoricu na V. Vrh. jer sam bila sigurna da to nije normalno.
    Meni je naime bila glukoza 1 sat nakon opterećenja malo manja od 10, a nakon 2 sata i natašte normalna. I rekli su da je normalno i da se ne moram javljati dr Djelmišu. I tako u prvoj, pa opet u drugoj trudnoći (nakon što je prva završila bebom od 4600 g). Druga beba 4520.
    Mislim da bi nekog mogla zatuć.

  22. #22
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Treba znati i da ti testovi nisu skroz pouzdani .

  23. #23
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ja sam odmah dobila uputnicu za OGTT za petrovu (i tamo je secer bio povisen), bez obzira sto mi je prvi OGTT (tj. nije bio pravi- samo vadjenje nataste i 2 h nakon opterecenja u laboratoriju na krugama) bio ok, a nakon njega su me zadrzali na profilu. ali i dr. djelmis je i na v. vrhovcu.

    ja sam toliko "sitna" da ne mogu zamislit kak radjam bebu od 4 kg! :shock:

  24. #24

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    [/quote]glukoza 1h nakon opterecenja mora biti do 8, 8 a nakon 2h se mora vratiti u normalu a to je 6,1
    Je l' ovo sigurno, šmrc???

    Mamazika, sad bih i ja nekoga zatukla.
    Ja sam imala GUK nakon sat vremena 9.5, a nakon 2h 7.5 i pozitivan u urinu pa su tvrdili da je to ok.
    A onda se nisu mogli načuditi što Leo ima 3 kg sa 34 tjedna i teški RDS.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Citat je gore.
    Moje tužakanje je ispod.

  26. #26
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    to su vrijednosti koje su pisale na nalazu OGTTa u petrovoj. nekoc je bilo da je normala do 7,5 ali u svijetu idu k tome da je sto manja, tako da je u SADu mislim ispod 6.

  27. #27
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Meni je glukoza nakon 1 h bila 8,33 a nakon dva sata 6,37 i to je po referentnim vrijednostima bilo OK (lab. Breyer) ali mi je moja doktorica (dr. Harni) rekla da su to za trudnicu malo povišene vrijednosti i da budem na dijeti. Doktor na SD rekao je da mi je test uredan. Sad po ovom što leonisa piše moje su vrijednosti ipak bile malo povišene (ova nakon dva sata).

  28. #28
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Meni za referentni interval nakon dva sata piše <8 ! A moja dr. je rekla da je provjerila u knjizi i da su za trudnice ref. vrijednosti drugačije. Moram priznati da mi je to bilo smiješno.

  29. #29

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Ma razlike su u referentnim vrijednostima i ovisno o mjestu vađenja ( venska ili kapilarna krv). Normalne vrijednosti glukoze kod oGTT-a iz venske krvi su niže nego one iz kapilarne.

    Mima, i ja sam radila u Breyeru.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    7,5 nakon 2 sata ni po kojim kriterijima nije dobro.
    Mislim, mene su "za svaki slučaj, jer tamo rade na više točaka" iz Petrove poslali na OGTT u VV, a tamo se uopće nisu obazirali na tu visoku vrijednost nakon 1 sat. Mislim čemu onda cijela priča sa 4 vađenja?

  31. #31

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Pretpostavljam da kod trudnica inzistiraju na 4 točke jer i visoka vrijednost glukoze nakon sat vremena može "ugroziti" bebu tj. osigurati joj viši dotok glukoze i sve posljedice glede toga. Na VV više pažnje posvećuju mami (nego bebi) kojoj kratkotrajna (1 h) visoka vrijednost GUK-a i nije pogibeljna. Mamazika, možda zato nisu trzali.
    Različite su i referentne vrijednosti oGTT-a za trudnice i ostale.
    A ja to nisam znala.
    Smajli koji bi se upucao.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    split
    Postovi
    89

    Početno

    Ja nisam vadila nakon sat,nego nakon dva.I sada kad mjerim kod kuće mjerim nakon dva sata.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Bibai, ti si rodila s 34 tjedna?
    Moji su preneseni, prvi 12, drugi 4 dana.
    Ja sam tumačila to glukozom nakon 1 sat doktorici iz VV, a ona je rekla da je to "dumping sindrom", kao,naglo naraste glukoza pa onda padne, nema veze po njima... joj što sam ljuta...
    Meni su radili i HbA1c, i svaki put je bio malo viši ali u granicama. Kad sam radila zadnji OGTT rekli su da više ne treba HbA1c, a mislim da bi bio veći od normale. Sad mi je žao da nisam inzistirala.
    No u drugoj trudnoći je zapravo bilo u neku ruku svejedno, beba se nije spustila, voda je otišla, i nije bilo neke realne šanse za normalni porod, osobito kad se pretpostavljalo (a i bilo je) jednako velika beba kao prva. Jedino što su imali sasvim različite oblike glave (prvi četvrtstu-okruglu, drugi izduženu maltene šiljastu), tako da bi, da su išli obrnutim redom, možda oba rodila normalno.

  34. #34
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno



    sta je HbA1c?

  35. #35

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Mamazika, rodila sam s 34+4.
    Ja sam čitala da se trudnicama koje nemaju dijabetes niti ne radi HbA1c, jer je on kod intolerancije uglavnom normalan. Tj GUK je 18-20 h/dnevno uredan, a samo 4-6 h malo viši. Niti se ne očekuje znatnije povišenje tada, ali bebama je dovoljan i onaj suvišak kod dumpinga da bi ubrzale rast, itd.

    Leonisa to ti je pretraga iz krvi kojom se određuje postotak tzv glikoziliranog hemoglobina (onog Hb na koji je vezana glukoza).

  36. #36

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    272

    Početno

    Ja sam imala gestacijski dijabetes i bila sam na prisilnoj dijeti mada mi šećer nije bio tako strašno visok.Najviše bi mi bilo oko podne dakle posli ručka 9.Jela sam integralni kruh,natirala se da jedem što više povrća pa i ono koje nikad nisam i ono koje ne volim,kiselije voće-jabuke,naranče,mandarine.Pila sam dosta vode,a umisto šećera u kavu sam stavljala natren.No,sve u svemu bilo je sve ok .Na plod se nije odrazilo jer je bio kontroliran,a bebu po porodu odmah testiraju.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    split
    Postovi
    89

    Početno

    Jesi li mislila na dva sata nakon ručka ili si ranije mjerila pa bi bilo 9.

  38. #38

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    272

    Početno

    Sat posli ručka,mjerili mi u bolnici svaka tri sata.Inače mi je bio oko 5.5-7.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •