Pokazuje rezultate 1 do 8 od 8

Tema: Laneno ulje - pitanja

  1. #1
    Achan avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    188

    Početno Laneno ulje - pitanja

    Koristila sam pretražnik ali nisam našla što mi treba. Samo jedan naslov ali kaže da je tema izbrisana. Nadam se da mi netko može pomoći savjetom.
    Moja mala ima atopični dermatitis, a čitala sam i slušala da su kod dermatitisa vrlo važne omega 3 masne kiseline. Obzirom na atopičnost niti ja koja dojim niti ona koja jede ne možemo konzumirati gotovo niti jednu od namirnica za koje znam da sadrže omega 3. Ona će uskoro 7 mjeseci kada po tablicama mogu početi uvoditi malo biljnih masnoća. Da li bih joj mogla davati malo lanenog ulja? Npr. malu kavenu žličicu umiješati u neki obrok. Da li svaki dan ili bolje rijeđe?
    Inače znam da ga treba čuvati u frižideru i potrošiti skoro nakon otvaranja.
    Hvala svima koji mi nešto znaju reći, a i ostalima

  2. #2
    Nuktemeron avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    173

    Početno Ulje bogato omega 3

    Laneno ulje je bljak bljak bljak okusa.

    Bolje (ali i skuplje) je ulje koštica crnog ribiza te ulje industrijske konoplje.

    Novost je na našem tržištu je Sacha Inchi ulje.
    Namjeravam ga isprobati. Moram još provjeriti da li ima povoljan omjer omega 3-6-9.


    Plukenetia volubilis - Sacha Inchi has been called a super food because of its high content of essential fatty acids. The oil has a mild flavour, not bitter, with a nutty finish. With new research emphasizing the health benefits of Omega fatty acids, interest in sustainable sources of Omega is increasing. Sacha Inchi oil is used in vegetarian diets to provide a plant source for Omega-3 fatty acids.

    Its oil is one of the largest plant sources of the Omega family of fatty acids, an essential for human life. It contains Omega 3 (48%), Omega 6 (36%), Omega 9 (9%), and protein (27%). They are also rich in iodine and vitamin A and vitamin E.


    ovdje je jedan zanimljiv tekst:
    http://www.centarcedrus.hr/include/p...e_kiseline.pdf

  3. #3
    Achan avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    188

    Početno

    Hvala. Super informacija. Ali da li se ta ulja mogu/smiju davati bebi od 7 mjeseci?

  4. #4
    Ivana B-G avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Vinkovci/Bec
    Postovi
    953

    Početno

    nisam bas pametna, ali ako dojis beba ima dovoljno masnoca.
    ako se ipak odlucis bebici davat, pazi da ulje bude kontrolirane kvalitete. stavljaj u jedan obrok dnevno, malu kolicinu (1/2 - 1 cajne zlice).

    ako je itko strucan na tom podrucju neka me ispravlja!

    a ako beba pije adaptirano: u novim AD ima ribljeg ulja bas zbog tih omega3 kiselina, pa ne bi trebala dodatno davati.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    1,470

    Početno

    Achan, i moj je atopičar, ja u skoro svaki mesno-povrtni obrok umiješam žličicu (cca) maslinovog ulja... mislim da ću probati i s mljevenim lanom u kašicama..

  6. #6
    Achan avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    188

    Početno

    Ivana, nije problem u masnoćama nego u Omega 3 masnim kiselinama za koje se nadam da bi ih mogla dati maloj atopičarki obzirom da pomažu kod bolesti kože.
    Maya, da i ja sam mislila početi sa maslinovim. Probati ću sa malo lanenog, valjda joj neće smetati, samo ću sačekati da napuni 7 mjeseci, nije da previše pratim te vremenske termine ali kad me strah nešto novo probati ipak mi je rađe da se držim tablica.

  7. #7
    emira avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,647

    Početno

    Stavljam laneno ulje u povrtnu kašicu. Ne svaki dan, ali 2-3 puta u tjednu. Ne smije ga se staviti puno jer je gorkasto pa može pokvariti okus hrani, 1/2-1 čajne žličice. I treba paziti da stoji u tamnoj boci i da se potroši u roku 3-4 tjedna od otvaranja jer se upravo zbog svog specifičnog sastava lako kvari.

  8. #8
    Achan avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    188

    Početno

    Hvala! Tako ću i pokušati

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •