Pokazuje rezultate 1 do 10 od 10

Tema: "Savjeti" pedijatra

  1. #1

    Početno "Savjeti" pedijatra

    Moram ovo s vama podijeliti jer me gricka iznutra, a imam osjećaj da ne mogu ništa učiniti. U nedjelju smo bili na jednom dječjem rođendanu i ja pitam mamu 7-mjesečne djevojčice doji li još, a ona kaže: "Ma kakvi, nisam više imala mlijeka, pedijatrica mi je rekla da je jako slabo i vodenasto, pa mala nije dobila na težini i morali smo dodati bocu." Ja sam pretpostavila da se radi o 3. i 4. mjesecu, mama je potvrdila. Sjećam se da sam i ja dobila isti savjet od pedijatrice u istom periodu Idina života, samo šta sam ja onda otkrila vas i saznala da većina beba u tom periodu dobije manje na težini i neke od njih promijene navike spavanja, a sve to skupa nema veze s glađu ili "slabošću" majčina mlijeka. Kako mi to sad nebulozno zvuči, a onda sam čak neko vrijeme razmišljala o tome može li to biti istina.
    Ovo je samo jedan u nizu sličnih savjeta neiskusnim mamama, koje naravno ne dovode u pitanje kompetentnost pedijatra.
    Postoji li način na koji bi se pedijatri koji baš nisu upućeni u dojenje malo bolje educirali o temi (ili makar upozorili da uopće ne daju savjete o nečemu o čemu nemaju pojma) i davali pametnije savjete umjesto da sustavno pomažu prekid dojnja!?
    Još jedna od informacija koju sam dobila od pedijtara: jednom nakon viroze vadili smo krv i željezo je bilo granično. Rečeno mi je da bi u takvom slučaju na Kantridi odmah dali dodatno željezo, ali ja neka probam češće davati hranu i sokove u kojima ima više željeza pa se možda situacija poboljša. Ovo cijenim jer ni inače nije prenagla u davanju lijekova. Slijedi objašnjenje: dugo dojena djeca su često slabokrvna jer majčino mlijeko više nama dovoljno željeza.
    Ni na prvi pogled mi se ovo nije činilo logično, pa sam malo pokopala po Baby book i našla sljedeće: Najbolji način za prevenciju anemije je DOJENJE, jer se iz majčinog mlijeka apsorbira puno više željeza nego iz pripravaka (ne sjećam se točno postotka, ali mogu provjeriti), a kravlje mlijeko može čak pogoršati anemiju jer ima neki protein koji sprječava apsorpciju željeza.
    Ja sam se raspisala, ali ne zamjerite. Muče me te krive informacije koje kruže.

  2. #2
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Gordana, mi, nažalost, ne možemo puno utjecati na obrazovanje liječnika, ali zato se trudimo educirati žene - putem predavanja, brošura, letaka, ovog Foruma, SOS telefona...
    Međutim, nikoga ne možemo natjerati da nam se obrati, izbor je uvijek prepušten majci.

  3. #3

    Početno

    Baš si brza!
    Ma znam da je to nažalost tako, ali imala sam potrebu malo se požaliti. Ja se već osjećam glupo kad pokušavam pobiti takve "istine" jer me obično gledaju kao čudnu ili kao sretnicu koja još uvijek ima mlijeka, a one kojima govorim "nisu bile te sreće". Kao da to ne ovisi o njima.
    Zato mi je super svaka vaša akcija koja pokušava učiniti nešto, samo se nažalost većina toga odvija dosta daleko od nas (Crikvenica). Ima li šanse da se nešto od toga odvija tu negdje blizu (nažalost većini je i Rijeka daleko mada je samo 30-ak km)?

  4. #4
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Kao što se makneš od glupih ljudi, lošeg društva i sl. isto tako se makneš od lošeg pedijatra. Ja sam se raspitala i imam divnu pedijatricu koja, iako generacija mojih roditelja, brije na produljeno dojenje, co-sleeping i sve ostale lijepe stvari.

  5. #5

    Početno

    Ifigenija, imaš pravo po pitanju micanja od pedijatra. Mene toliko to ne muči jer sad znam što želim za svoje dijete, pa sve informacije koje dobijem nastojim provjeriti i pretresti svu dostupnu literaturu prije nego poduzmem neke mjere. Inače mislim da nije loša pedijatrica, samo baš ne zna puno o dojenju (ako je moguće to dvoje skupa), pa mi je žao svih onih mama koje slijepo slušaju savjete i zapravo ne raspolažu pravim informacijam prije nego donesu odluku dodavanju adaptiranog mlijeka (posredno s tim i prestanku dojenja). Bilo bi idealno kad bi mama koja dođe s tromjesečnom bebom na sistematski nakon što se potuži da beba često traži cicu i počela se buditi po noći (i ako još k tome nije dobila dovoljno na težini, kao što je bio naš slučaj) umjesto lošeg savjeta dobije broj telefona ili adresu savjetnika za dojenje gdje će moći dobiti prave informacije (ili u nekim idealnim uvjetima relevantne članke koji se bave tom problematikom).
    Mislim kad bi to dobila od pedijatra za mnoge žene imalo težinu jer mislim da jaaako puno ljudi ne traži druge informacije kad jednom čuju što doktor ima za reći.
    Možda će neki reći da živim u oblacima i da takvo što nije moguće, ali mislim da postojanje ove udruge i njezine akcije dokazuju suprotno.

  6. #6
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    A zašto se ne bi rodini letci o dojenju, s brojem telefona nalazili u pedijatrijskim ordinacijama?

  7. #7

    Početno

    I ja se pitam. Kod nas sam do sada (u 23 mjeseca) našla samo letke o ****-ovom mlijeku i kašicama i nešto o alergijama (isto od ****-a). Trebalo bi biti nešto veliko i dobro uočljivo da nitko ne može proći pokraj toga i ne vidjeti. Pomoglo bi i kad bi pedijatri sami skrenuli pozornost na to.

  8. #8
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Cure, sve koje ste zainteresirane za "dilanje" Rodinih letaka i brošura... pitajte svoje pedijatre, ginekologe... za dopuštenje, a onda ćemo vam mi dati materijal pa ga distribuirajte.
    Ili, ako ste u mogućnosti same printati, svi naši leci se nalaze na Portalu.
    Samo nam javite.

  9. #9
    lidac2004

    Početno

    Citiraj Gordana prvotno napisa
    Ja se već osjećam glupo kad pokušavam pobiti takve "istine" jer me obično gledaju kao čudnu ili kao sretnicu koja još uvijek ima mlijeka, a one kojima govorim "nisu bile te sreće". Kao da to ne ovisi o njima.
    a zamisli kako mene gledaju kada se izdajam 10 mjeseci i jos imam mlijeka.....i svi se cudom cude....

  10. #10

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Evo - ja sam našoj pedijatrici dala letke o autosjedalicama, ne po guzi, platnenim pelenama i - PLANULI SU!

    Ona je otvorena za sve inicijative (makar ima na zidu "****" uricu :/ ).

    E, kako se približava Tjedan dojenja, mislim da je vrijeme da se pojave i ti leci.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •