Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 52

Tema: SPOMENIK NEROĐNOJ DJECI 1. U HRVATSKOJ-KARLOVAC

  1. #1
    andjelak avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    391

    Početno SPOMENIK NEROĐNOJ DJECI 1. U HRVATSKOJ-KARLOVAC

    http://www.radio-mreznica.hr/vijesti...slov-spomenika

    Drage moje evo ponosna sam i konačno mirna što mogu reći da postoji mjesto gdje još jače mogu mislitina svog anđela,nadam se da ćete i sve vi ostale dobiti neštoslično....s vremenom :srca

  2. #2
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Prekrasno

  3. #3
    bzara avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    1,511

    Početno


  4. #4
    andjelak avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    391

    Početno re

    Kada se klikne na označeno molitva predsjednica Udruge je spomenula sve nas...

    Ipak društvo postaje svjesno ...........neke stvari se mijenjaju,pa možda uskoro doživimo da i u bolnici oforme stručne timove za roditelje Anđela

    sisvete su blizu i uvijek sam mrzila kada lutam pogledom i razmišljam gdje mi je dijete zakopano"tu negdje" i morala se zadovoljiti centralnim križem na groblju,a željela sam neko intimnije mjesto za razgovore,misli sa mojim Anđelom.
    Sve dolazi s vremenom...sve se polako slaže i vraća nekim dobrom u nekom drugom obliku

  5. #5
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    andjelak Isto se tako osječam kad se sjetim svoje Tije i činjenice da nam je nisu dali...Ivan i Oliver imaju svoj grob i moje mjesto utjehe, mjesto gdje odem i uređujem cvijeće za njih, ali moja najdraža curica nema, i neznam i nikad neču znati gdje i kako je završila Jedino mjesto gdje sigurno znam da jest i gdje če zauvijek biti je u našim srcima, i svaki dan je spominjemo, svaki dan razmišljam o njoj, svaki dan je ona moje prvo dijete.

    Nadam se da čemo oformiti grupu potpore, a ako si voljna tvoja uloga bi tu trebala biti najvažnija jer ipak si od svih nas ti najviše krenula u tom smjeru. Ja mislim da bi ta grupa bila od iznimne važnosti za sve nas roditelje koji jesmo i one koji nažalost dolaze.

  6. #6
    bzara avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    1,511

    Početno


    mi smo Zaru pokopali, s tim da smo dobili prigovor od svećenika da zašto ju nismo krstili! moja curica je živjela 9 sati, u tih 9 sati 3X je padala u krize i oživljavali su je! nitko u tom trenutku se nije sjetio pozvati svećenika da ju krsti! ja sam bila na intezivnoj oporavljala se od carskog a moji su trčali gore - dolje između neonatologije i mene!
    sahranili smo ju na mirogoju, ona ima svoj grob i imam kamo odnijeti cvijeće i zapaliti svijeće!
    međutim Matka nismo sahranili, i tu me užasno peče savjest, i svaki dan se toga sjetim! međutim drago mi je da imam to jedno mjesto gdje mogu otići i biti sa svojom djecom! bez obzira što je unutra samo Zara ja kupujem cvijeće i svijeće za oboje, jer za mene oni kao da su oboje unutra!

    ja sam apsolutno za grupu podrške, i voljna sam sudjelovati i angažirati se koliko god bude potrebno!

  7. #7
    andjelak avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    391

    Početno re

    Uvijek sam tu za pomoći.

  8. #8
    andjelak avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    391

    Početno

    Netko postoji

    Netko postoji

    Nevidljiv očima mojim
    Tko oduvijek čuvao je mene
    Koga nazvala sam Anelom svojim,
    I kad tužne misli
    Rojile su se poput pčela,
    I kad govorila sam
    Ono
    Što u srcu svome osjećati nisam htjela.
    Pa i tada
    Kada, okretala sam pogled
    Od svjetlosti ka tami.
    I u tome trenu,
    Netko
    Ljubavlju svojom, ljubav moju
    brani.

    Netko postoji
    Nevidljiv očima mojim
    Tko oduvijek čuvao je mene,
    Što vidljiv je samo Njemu,
    Što prati me kroz život moj
    Kao što tijelo ima svoju sjenu.

    Taj Netko
    Što prati me
    Dok moj vrtuljak, životni se vrti
    Što govori mi da postoji
    Život nakon smrti,
    Jer da nije tako,
    Zar bih mogla čuti
    Riječi s Neba, baš ovako lako.

    Netko, tko uvijek je tu za mene
    Vidljiv samo srcu mome,
    A nevidljiv očima mojim
    Što poručuje mi
    Da prepreke na svom putu
    Neka se ne bojim,
    Jer da ćemo
    Sve to, zajedno mi proći
    I da svakog na svom putu
    Netko čeka
    Tko će mu pomoći.

    Netko postoji
    Nevidljiv očima mojim
    Tko zauvijek čuvati će mene
    Kao što čuvao je i do sada.
    Da ga vidim
    Potrebno je naći mjesto
    U svom srcu
    Gdje nalazi se
    Ljubav, Mir i Nada!

    Safiris

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Tu i Tamo
    Postovi
    272

    Početno

    andjelak
    Cure, znam da je pitanje intimno i ako ne želite odgovoriti pravite se ko da ništa nisam pitala... Zašto niste mogli pokopati svoju dječicu?

  10. #10
    andjelak avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    391

    Početno re

    U nižim stadijima trudnoće pa tako i 24 tjedna to se "ne podrazumijeva".Isto tako ne postoje stručni timovi u bolnicama da ti ponude tu mogućnost kao ni bilo koju dr.mogućnost izbora (memory boxes,savjet za posjet psihologu i sl.),a ti u tom trenutku ne razmišljaš racionalno i ne znaš što hoćeš jer je bol prejaka,a poslije je kasno........što zbog administracije što zbog niz dr.stvari :/

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Tu i Tamo
    Postovi
    272

    Početno

    Ma to sam i pretpostavljala....
    A vezano za psihološku pomoć nakon poroda, ne da mi je nitko nije nudio, već su me izbjegavali ko da imam kugu. Ma ne mogu baš drvlje i kamenje po bolnici po tom pitanju, jer su predložili da MM spava samnom dvije noći u apartmanu.

  12. #12
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno Re: re

    Citiraj andjelak prvotno napisa
    U nižim stadijima trudnoće pa tako i 24 tjedna to se "ne podrazumijeva".Isto tako ne postoje stručni timovi u bolnicama da ti ponude tu mogućnost kao ni bilo koju dr.mogućnost izbora (memory boxes,savjet za posjet psihologu i sl.),a ti u tom trenutku ne razmišljaš racionalno i ne znaš što hoćeš jer je bol prejaka,a poslije je kasno........što zbog administracije što zbog niz dr.stvari :/
    Tako je bilo sa našom Tijom S tim da sam ja tražila od doktora da je vidim da mi reče što če sad biti s njom, ali je on rekao da je mora predati na patologiju i da nek ne mislim o tome. A kako ja stvarno nisam bila u stanju razmišljati kako-što, još prva trudnoča, i mm i ja neiskusni, jednostavno nismo inzistirali, htjeli smo samo što prije otići doma i tugovati.
    Kad su dečki umrli, njih smo pokopali, imali su pravi mali pogreb, pop je bio predivan, i imamo i prekrasnu kamenicu na grobu na kojoj pišu njihova imena

  13. #13
    andjelak avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    391

    Početno

    vako je bilo na otvorenju
    http://www.radio-mreznica.hr/vijesti...ik-nerodjenima


    Roza spomenik od kamenica

  14. #14
    andjelak avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    391

    Početno

    Obožavam ovu pjesmu u svim verzijama,ali ova mi je danas draga ,opisuje moje raspoloženje

    http://www.youtube.com/watch?v=ofYrt...eature=related

  15. #15
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    u medijima pise da je ovo spomenik pobacenoj djeci?

  16. #16
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    da, sve ovisi na kaj mislis kad velis "nerodjeni"

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Tu i Tamo
    Postovi
    272

    Početno

    Citiraj andjelak prvotno napisa
    Ne sviđa mi se ton.
    I ja sam iz ovog članka shvatila da je to spomenik prvenstveno namjenjen neželjenoj, pobačanoj djeci.

  18. #18
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Koliko sam ja shvatila, to je spomenik svoj djeci koja su ili izgubljena u ranim trudnočama ili prerano rođena u kasnijim, pa nisu preživila, a koja nemaju svoje počivalište. Zakon je takav da ti ne trebaju dati dijete rođeno prije napunjenih 21 tjedna, a i često u određenim rodilištima, mislim da ne moram spominjat u kojim, ne daju ni bebu koja je rođena nakon toga.
    Problem je što se nigdje ne educira roditelje koji nažalost spadaju u ovu skupinu, da imaju pravo tražiti svoju bebu, i nitko ih ne savjetuje što napraviti u tim trenutcima. Da je bar meni netko imao reči da imam pravo uzeti Tiju, pa koliko god to teško bilo u tom trenutku, sad bi se osječala puno bolje, da je skupa sa Ivanom i Oliverom. Ovako htjela ne htjela osječam se kao nedovoljno dobra mama, jer se nisam borila protiv njihove odluke da mi je ne daju....al sad ulazimo u grižnju savjesti, to je skroz druga priča, nje uvijek ima toliko da bi valjda same sebe linčovale!

    Da ne govorimo koliko rodilišta u Hrvatskoj uopče nema osobu koja je stručna za pomoči roditeljima koji su izgubili dijete, bez obzira u kojem stadiju trudnoče. Meni npr. nitko nije došao u Dubrovniku, još su me doktori šptali da nek ne plačem jer "mlada sam i brzo ćemo drugo" i onda te eventualno tvoj ginekolog pošalje nekoj psihologici koja se na kraju rasplače i ne može podnjet tvoju priču, pa završiš da još ti nju tješiš

    Ne znam dal uopče ima netko specijaliziran za roditelje poput nas? Znam da po Europi i Americi ženu ne puštaju doma dok se ne obavi razgovor.

  19. #19
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj franica prvotno napisa
    Citiraj andjelak prvotno napisa
    Ne sviđa mi se ton.
    I ja sam iz ovog članka shvatila da je to spomenik prvenstveno namjenjen neželjenoj, pobačanoj djeci.
    i ja sam dobila takav dojam kad sam vidjela natpis (pogledajte slike... :/ ) ali se nisam htjela miješati
    a i članak o otvaranju je u istom tonu

  20. #20
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Eh, ispeci pa reci, ja pisala bez da sam uopče pročitala članak, nego sam poslušala samo vijest. Nije me se dojmio, i da ovo jest kip za pobačenu neželjenu djecu. Daleko od toga da to nije lijepo, ali je apsolutno suprotno od onoga što sam skužila da jest.

    Ne da želim sebe staviti iznad žena koje abortiraju svojevoljno, ali je ipak drugačija situacija :/

  21. #21
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    u biti, na kraju članka o otvaranju kaže
    'Ovo nije samo spomenik pobačenoj djeci, nego i svoj djeci umrloj u spontanom pobačaju, onoj koja su umrla u trenutku rođenja, nesretnim slučajevima, zbog zlostavljanja odraslih'
    ali sve u svemu... :/

  22. #22
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Da, malo su pobrkali kruške i jabuke. Mi koji smo u ogromnoj tuzi izgubili svoju djecu koja su apsolutno bila najželjenija bića na svijetu, i parovi koji namjerno abortiraju. Don't get me wrong, ali to nije ista stvar.

  23. #23
    andjelak avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    391

    Početno re

    Ovako Udruga Gabrijel se zalaže protiv pobačaja i njima je to primaran cilj.

    Na groblju Jamadol postoji mjesto(nepoznato javnosti) gdje se zakapaju sva dječica ne vezano o kojoj se vrsti pobačaja radi.

    Ja ne želim sada debatirati što je moralno,ispravno ili ne ali mi je drago da postoji jedno centralizirano mjesto gdje se može pomoliti,ostaviti sitnice za sve bebe koje nisu došle na ovaj svijet osobito za roditelje koji se nisu oprostili njih,a koji su to željeli i da je to JAVNO izrečeno.

    Mjesto je lijepo,ljepše od centralnog križa malo niže.

    Svatko će raditi po svom osjećaju.Ja ne želim moliti za nikakv oprost ali želim jednu ugodnije mjesto za svoje misli dok palim svijeću.

    Sve ostalo vezano za Udrugu i njihov cilj bi ostavila za neku drugu temu,drugi pdf

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Tu i Tamo
    Postovi
    272

    Početno Re: re

    Citiraj andjelak prvotno napisa
    Svatko će raditi po svom osjećaju.Ja ne želim moliti za nikakv oprost ali želim jednu ugodnije mjesto za svoje misli dok palim svijeću.
    andjelak

  25. #25
    andjelak avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    391

    Početno re

    Budući da ne mogu mijenjati prethodni post samo bi dodala da se slažem s ovim
    Da, malo su pobrkali kruške i jabuke
    ,ali to je stav Udruge.............no sjetili su se spomenuti i NAS roditelja koji nismo mogli birati i to je mali pomak,netko je javno nešto rekao o tome

  26. #26

    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    30

    Početno

    bok cure..evo nakon dugo dugo vremena...posao me nosi ali nema dana da ne pomislim na svog anđela..

    evo jedna juzna i istinita prica iz Kanade...mojoj vjencanoj kumi je dijete umrlo nakon samo 2 mjeseca zivota....tuga je velika i ljudi se ne snalaze u takvim situacijama sto i kako napraviti...ne postoji ispravo ili neispravo ali kako vrijeme prolazi ona za razliku od vecine majki u hr ima svoju kutijicu u kojoj je otisak stopla i ruke njezinog anđela ...i jos neke stvari koje joj je bolnica spremila...

    vjerujem da je bolno kada se takva kutija otvori ali ja bi je jako volila imati jer slike u glavi blijede a bol u srcu je ista...

  27. #27
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Tako mi je žao

    Citiraj luana prvotno napisa
    vjerujem da je bolno kada se takva kutija otvori ali ja bi je jako volila imati jer slike u glavi blijede a bol u srcu je ista...
    X

  28. #28
    bzara avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    1,511

    Početno

    Citiraj luana prvotno napisa
    vjerujem da je bolno kada se takva kutija otvori ali ja bi je jako volila imati jer slike u glavi blijede a bol u srcu je ista...
    X
    imam osjećaj da su naše hrvatske bolnice miljama daleko od toga...
    ali treba biti optimista i boriti se da i kod nas dobijemo bar trunčicu suosjećanja u takvim trenucima!
    i slažem se sa andjelak! mislim da uopće nije bitna udruga ovdje. to što postoji negdje mjesto gdje svaka mama koja je izgubila bebu može doći i zapaliti svijeću je jako lijepo, žao mi je samo što nema više takvih mjesta u Hrvatskoj! o razlozima i načinima gubitka djece mislim da ne trebamo ovdje! svatko od nas ima svoj križ i svoje razloge, ne treba nikoga osuđivati, već omogućiti svakom mjesto pod suncem gdje u mislima može biti sa svojim djetetom!

  29. #29
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa
    Eh, ispeci pa reci, ja pisala bez da sam uopče pročitala članak, nego sam poslušala samo vijest. Nije me se dojmio, i da ovo jest kip za pobačenu neželjenu djecu. Daleko od toga da to nije lijepo, ali je apsolutno suprotno od onoga što sam skužila da jest.

    Ne da želim sebe staviti iznad žena koje abortiraju svojevoljno, ali je ipak drugačija situacija :/
    i ja sam najprije pomislila da je to nesto lijepo, kad li ono u svrhu politikanstva i upiranja za zabranu pobacaja, podrska zabrani zamrzavanja zametaka..... jednom rjecju sramota.
    nadam se da me nitko na ovom pdfu nece krivo razumjeti. i ja imam svoje 2 mrvice koje paze na mene

  30. #30
    andjelak avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    391

    Početno re

    Luana
    Bzara
    to što postoji negdje mjesto gdje svaka mama koja je izgubila bebu može doći i zapaliti svijeću je jako lijepo, žao mi je samo što nema više takvih mjesta u Hrvatskoj! o razlozima i načinima gubitka djece mislim da ne trebamo ovdje! svatko od nas ima svoj križ i svoje razloge, ne treba nikoga osuđivati, već omogućiti svakom mjesto pod suncem gdje u mislima može biti sa svojim djetetom!
    Pinky sve 5,ali ja jednostavno kada vidim i mali pomak sam radosna i ne seciram onda takve događaje na ko kome što i zašto,.....jer uvijek netko ima još neke svoje razloge.....moj je,želja da se da se o tome više javno govori i da jednog dana dođemo do faze kada će u bolnicama barem na otpusnom pismu pisati da se savjetuje po potrebi razgovor sa psihijatrom....(a ne da dobijemo isto otpusno pismo kao kada ideš kući sa zdravorođenim djetetom :/ ),a onda možda i jednom budu timovi podrške, "memory boxes"........baš kao što je to u Kanadi,USA i dr.

  31. #31

  32. #32
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    andjelak tako bi i trebalo biti

  33. #33

    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Tu i Tamo
    Postovi
    272

    Početno Re: re

    Citiraj andjelak prvotno napisa
    ...i da jednog dana dođemo do faze kada će u bolnicama barem na otpusnom pismu pisati da se savjetuje po potrebi razgovor sa psihijatrom....(a ne da dobijemo isto otpusno pismo kao kada ideš kući sa zdravorođenim djetetom :/ ),a onda možda i jednom budu timovi podrške, "memory boxes"........baš kao što je to u Kanadi,USA i dr.
    O čemu ili kome to ovisi? Je li netko pričao s nekim iz rodilišta o tim mogućnostima? Nisam znala da postoje "memory boxes". Je li vani to rade medicinske sestre, ili postoje neke udruge (ne znam kako bi drugačije nazvala) koje se o tome brinu? Kako to funkcionira i što možemo napraviti da se i Lijepa Naša po tom pitanju probudi?

  34. #34
    andjelak avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    391

    Početno re

    Franica to bi trebala raditi rodilišta,netko od osoblja.........Mislim da sam stavila link na jedan od primjera,pokušat ću ga naći.....


    Inače u nerkim vani rodilištima stave na vrata rađaone ili sobe pognutog labuda kao znak da je jedna mama rodila Anđela i sl.,ma ima puno sitnica koje bi barem malo olakšale obitelji tu cijeli situaciju...sve znamo da je već samo topla riječ,pogled med. osoblja puno,a što ako je to i malo više...........

  35. #35
    andjelak avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    391

    Početno MEMORY BOX

    evo jedna priča i primjer što bolnica sve može učiniti,nije skupo ni zahtjevno-"memory boxes"

    http://www.youtube.com/watch?v=KVJLL2lCV7M

  36. #36

    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Tu i Tamo
    Postovi
    272

    Početno

    Mislim da su to vani privatna rodilišta. Kod nas bi vjerojatno dobili odgovor da za to nema novca. Žalosno....
    Razmišljam što se može učiniti... Ako dobijem neki konkretan odgovor, javljam vam.

  37. #37
    andjelak avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    391

    Početno re

    Franica ma to može biti njjjednostavnija kutija,fascikl u koji se stavi na papairu otisak djetetovog stopala,dlana,pramen kose i sve slike uzv......sve dalje tipa certifikat i ostalo je stvar dobre volje i mogućnosti...

    Meni su uzeli slike s uzv kada su me odveli u rađaonu iz sobe za pripremu gdje su izazvali trudove i nikada mi ih nisu vratili,a imala sam jednu slikicu s 3 mjeseca gdje se vidi u cjelosti moj bebač i eto....i bez toga sam ostala .Dr. je bio divan i poslije istjerivanja da li su stvarno svi brisevi bili negativni nisam htjela natjerivati se i oko mojih uzv slikica.Ostala samo trudnička knjižica i otpusno pismo,kasnije i phd nalaz :/

  38. #38
    andjelak avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    391

    Početno re

    Evo tu ima neke ideje,kao i ideje za 15.10.
    Može se pospremiti i narukvica koju nose majke i bebe po porodu,ma svašta malo ali dragocjeno

    http://www.pregnancyloss.info/honoring_your_baby.htm

  39. #39
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Andjelak

    Ja sam mužu tek nakon jedno 6 mjeseci pročitala dnevnik koji sam počela pisati Ivanu i Oliveru. Počela sam u bolnici dok je još sve bilo super i čekala sam da me puste doma na mirovanje. Evo sad mi suze klize niz lice kad se sjetim koliko sam puna nade i veselja to pisala, uvjerena da ču za par mjeseci napokon zagrliti svoje ljubavice. I onda sve ono što se dogodilo tako brzo, kao treptaj oka...nekad mi još ne ide u glavu, kako, zašto...ležim i zamišljam kako moji dečki leže pored mene na krevetu, dok naša Tija več velika curica trći okolo po sobi, duge kafene kosice...na sekund cijeli život bude potpuno drugačiji.

  40. #40
    andjelak avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    391

    Početno ovo je divna stranica


  41. #41

    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Tu i Tamo
    Postovi
    272

    Početno

    Citiraj franica prvotno napisa
    Razmišljam što se može učiniti... Ako dobijem neki konkretan odgovor, javljam vam.
    Pod ovim sam mislila da ću probati razgovarati s jednom doktoricom/polu prijateljicom iz Petrove na tu temu.
    Andjelak gdje si rodila? Slike UZV-a bi bolnica trebala čuvati u tvom file-u. Znam da je to grozno kad ti ih uzmu. . Kada sam rodila prvog sina, rekli su mi da su njihove jer sam bila na UZV-u u Petrovoj, kao i knjižicu s UZV-a i sve papire. Al nisam se dala i vratili su mi ih. Kada sam rodila L. vratili su mi sve papire. Na porod s curicom, poučena prvim iskustvom, otišla sam s najnužnijom dokumentacijom, a ostalo sam ostavila doma. Ah, lako je biti pametan poslije. S Rebra su mi poslali narukvicu, ali u trenutku očajnog stanja sam je bacila. I sada mi je neizmjerno žao.
    Roza

  42. #42
    andjelak avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    391

    Početno re

    Slike UZV-a bi bolnica trebala čuvati u tvom file-u
    ma to i j amislim,ali moj dr.otišao iz te bolnice i jednostavno poslije mi se nije dalo za tu jednu sliku natezati,moji svi biliuzrujani zbog mene i tako......,sada je prošla evo 5 godišnjica i imam ja neke dr.sitnice svoje vlastite"memory boxes".

    Što se tiče Petrove nije mi se dopalo kada sam na 1.godišnjicu bila na TV vezano uz 15.10.,onda su uz taj prilog napravili i intervju s dr.iz Petrove koja je rekla da oni pružaju svu potrebnu pomoć takvim pacijenticama i sl... ,a moja iskustva sa foruma ovdje i na pdf-u Anđeli kao i iskustva žena koje osobno poznajem su sasvim drugačija......svi puno pričaju ,a kada se pomoć zatraži pokušaju te ušutkati i svrstati u statistiku s riječima nisi jedina,pa moći ćete ponovo roditi i sl...to je ono što me ljuti

  43. #43

    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Tu i Tamo
    Postovi
    272

    Početno

    Andjelak točno to! Rodila sam u Petrovoj. NIKAKVA psihološka pomoć mi nije nuđena. Kada sam rodila dr. je ostao uz mene (dogovorili smo se da MM ne bude na porodu jer je imao temperaturu), ali ja sam zbog dolantimna bila poluzdrogirana i ništa nisam kužila. Poslije je došla neonatologica koja mi je rekla što se zbiva. To je bio jedini put da sam je vidjela. Muž je uspio dojuriti u bolnicu i pustili su ga u onaj prostor predrađaone gdje sam ležala dva sata nakon poroda, ali su mu rekli da će morati izaći ako nekoj ženi počne izgon. Pa ne ležim s njom u krevetu. Odveli su me u apartman jer sam to tražila, a čudom je bio slobodan. Ne bih mogla podnjeti da sam bila u sobi s curama koje su rodile zdravu djecu. U biti, ni ne znam gdje leže žene koje su rodile svoje ili teško bolesno dijete. U sobi me je dočekao onaj paket "sretna beba" što je, po meni, bilo nedopustivo. Bolnica je napravila ustupak od uobičajene procedure jer je dopustila MM-u da spava sa mnom (doveli su još jedan krevet) i pustili me kući drugi dan od poroda, a ne treći. I na toj zadnjoj ginekološkoj viziti, tada su svi znali da je L. umro, ušla je svita u sobu, šutili su. Dr. je gledao onu listu na krevetu i rekao: "Možete ići ranije kući. Pa niste vi neka seljanka :shock: i znate da ako bi se nešto događalo da se trebate javiti doktoru." I to je bilo to! Svi su u tišini izašli iz sobe.
    Moj cijeli opći dojam svega je PREJADNO!!!! Mogu oni i bolje samo da se malo potrude! A to uopće ne izisuje novac, samo dobru volju i malo suosjećanja.
    I da, još da spomenem, što bi tek bilo da mi mama ne pozna sve pedijatre tamo i da nije studirala sa šefom rađaone? Ovako misle da su, Bog zna što napravili, vizavi kolegice....
    ŽALOSNO....

  44. #44

    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Tu i Tamo
    Postovi
    272

    Početno

    I još da dodam. Držali su se kao mama ti je pedijatar pa će ti ona sve objasniti. Ali u tim trenucima ona nije bila doktorica već samo mama i baka.

  45. #45
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Franice prestrašno da te je dočekao taj paketić za bebe
    Mene moj doktor nikad od poroda nije došao pogledati, nije došao pitati kako sam. Neonatologica je ušla u moju sobu jedno 2 sata prije poljetanja helihoptera (koji je čekao od 9 ujutro do 14 da poleti radi birokracije) i rekla da: Dvojak 1 je u boljem stanju i samostalno diše, Dvojak 2 je disao samostalno ali je sada na respiratoru Ona je moju dijecu nazivala dvojak 1 i 2!!! Kada su napokon poletili, niti jedan doktor, sestra niti itko nije došao do mene, i kad sam ja otišla do njih i tražila da me puste jer idem u Split svojoj dijeci, morala sam potpisati brdo dokumenata da idem na vlastitu odgovornost.

    Da ne govorim da su me prije cerklaže natjerali da potpišem da je zahvat na vlastitu odgovornost :? i nako što su sve zeznuli, doktori su mi odbili dati sve nalaze, jer kao meni pripada samo otpusno pismo u kojem su napisali bajku, a kao na nalaze nemam pravo. Naravno da je to sve napravljeno jer su se bojali tužbe.

    Teško je govorit o mržnji, a kako li je tek teško svaki dan se boriti s tim da joj se ne prepustiš i zaista zamrziš ljude koji su to napravili! Ali nekako predala sam se vjerovanju da postoji razlog za sve, i da su ti odvratni doktori bili dio sudbine...ali svejedno, mogli su biti malo pristojniji, osječajniji, mogli su bar malo olakšat tragediju koju smo prolazili. I najvažnije od svega MOGLI su poslat helihopter bar 3-4 sata prije, jer tada bi moji dečki imali puno veče šanse. Pedijatrica u Splitu je rekla da su bar rođeni negdje drugdje ili da su bar došli malo prije

  46. #46

    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Tu i Tamo
    Postovi
    272

    Početno

    Roza draga, znam da smo mi njima brojevi. I žele nas što prije skinuti s vrata. U nekim osjetljivim trenucima ipak bi trebali znati da ne pričaju s kolegom, već sa osobom od krvi i mesa čija su to djeca. Meni su najgore račenice kao npr. ova tvoja zadnja, što bi bilo kad bi bilo. "Zašto nisi išla kod drugog na pregled? Oćeš ih tužiti?". Ja nikoga ne mrzim i želim vjerovati da su neki doktori iz mog "slučaja" izvukli pouku i da će možda zbog toga pažljivije pregledavati trudnice.

  47. #47
    andjelak avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    391

    Početno re

    Ajme franica..... dati paket,reći da nisi seljanka pa zato ideš doma....,znači te žene ne zaslužuju jednaki tretman(kojeg naravno ovdje uopće nema)

    Roza
    Ona je moju djecu nazivala dvojak 1 i 2!!!
    pre,pre strašno..........................


    Uf,stvarno me to izbacuje iz takta.
    Eto ja sam rodila uKlc i srećom uz mene su bila 2 divna dr.,k tome poznaju i moje i imali su takta.Nakon poroda smjestili su me na odjel ginekologije,ne rodilišta da budem sama..imala sam cimericu stariju gospođu.
    Što reći..... oni su bili obazrivi,iako su uglavnom gledali u pod i prije konačne dg. i poslije :/

    Zahvalna sam opet na maminom poznanstvu,pa me obišla psihijatrica s odjela da vidi kako sam i da mi kaže da joj se slobodno javim ako zatreba

    Pitam se............zar se to ne može učiniti za sve......smeta me što na opisnom pismu ništa ne piše nego samo kontrola za 6 tj.kao i za rodilje sa ŽIVOrođenom djecom,pa zar ne mogu napisati preporuča se razgovor sa psihijatrom/stručnom osobom po potrebi i sl. :?

    E to je ono što mene ljuti,smeta i iako moja priča ima relativno dobra iskustva, priče dr.žena nisu nimalo takve, a potrebno je tako malo.............
    Baš me zanima kako se to isto med.osoblje ponaša kada to proživljava netko iz njihovog užeg kruga

  48. #48
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno Re: re

    Citiraj andjelak prvotno napisa
    Baš me zanima kako se to isto med.osoblje ponaša kada to proživljava netko iz njihovog užeg kruga
    Jednako ili još gore.

  49. #49

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    wien
    Postovi
    78

    Početno

    evo da se i ja ukljucim u ovu temu.
    koliko mogu da primijetim u hr i ne tece sve tako glatko kao ovdije u Austriji. Ja sam imala normalnu trudnocu i dogurala do 9 mj rodila sam prekrasnu curicu kojoj je naknadno diagnosticirana srcana greska
    nakon 5mj moja curica umire ja sam od pocetka jos kako je L prebacita sa odijela za srce na odijel pediatriske intenzivne njege odmah dobila psiholosku pomoc,psihologica je dolazila svako popodne kod mene iMM u sobu,a tako je bilo i kada je L umrla stalna psiholoska pomoc. U bolnici sam dobila jednu kutiju gdije su bili gipsani otisci njenih stopala i dlanova,njena narukvica sa brojem koju je dobila kada se rodila,pramenovi kosicu i pismo iskrene sucuti od sestara i doktora te igrace njene. Nemojte me molim vas pogresno shvatiti,ali ipak mislim da su ovdije humaniji.... svoju L sam pokopala u obiteljsku grobnicu bez ikakvih problema.

    sto se tice dijece koju su prerano rodjena oni se u dogovoru sa roditeljima kremiraju i idu na dijecije groblje koje je namijenjeno dijeci koja nisu dugo zivijela,a opet su bili sa nama,a naravno mogu se i sahraniti na tom groblju......

    L 26.10.2008-1.3.2009 uvijek i zauvijek

  50. #50
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    ane80,

    Sve je tako kao što pišeš i sama sam majka dijeteta rođenog sa srčanom greškom, dva puta je operirana izvan Hrvatske i zaista vani je druga priča...
    Nažalost, kod nas još jako šteka taj aspekt psihološke pomoći , a posebno edukacije medicinskog osoblja kako da se ponašaju i kako da se nose u situacijama kada dijete umre. Svi se sa tim nose kako znaju i umiju, bez nekog posebnog protokola, i najčešće nisu u stanju ili ne znaju pružiti potporu u takvim situacijama ...

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •