Pokazuje rezultate 1 do 24 od 24

Tema: Adaptacija starog derutnog stana

  1. #1

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    1,470

    Početno Adaptacija starog derutnog stana

    OK, odlučili smo se preseliti u stari naslijeđeni stan i odlučili da krenemo u "avanturu" adaptacije.
    Bili izvođači, sastavili troškovnike, svaki predlaže nešto drugo vezano za sanaciju podova. Podovi su, inače, na starim gredama, ispunjenim šutom, gore daščice kao podloga za parkete i pločice.
    Dakle, mene zanima:
    - da li treba SVE maknuti (i parkete i pločice) da bi se pod sanirao tj. maknula postojeća podloga, postavila nova (neki spominju ljepljenje na pločice?)
    - da li je bolje napraviti betonsku deku ili samo ojačati konstrukciju čeličnom rešetkom odnosno gredama, tj. prednosti/nedostaci, ograničenja...

    Pls, pomagajte!
    da li je netko imao iskustva? zgrada je iz 1910.

  2. #2
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Mi smo u Dubrovniku, Stari Grad, na takve grede koje su bile pod u cijelom stanu, u kuhinji naljepili pločice direkt na njih, a brodski pod svugdje ostalo. Pokazalo se kao super rješenje.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    1,470

    Početno

    znaš li možda detaljnije kako su išli slojevi? skidali ste stare? jeste mijenjali šutu drugim izolatorom? kako su legli parketi na to? pločice?

  4. #4
    mama Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    doma i na poslu
    Postovi
    248

    Početno

    mislim da je ono - koliko para toliko muzike - stavljanje novog sloja je samo kozmetički zahvat ako su grede trule...
    Ako se mislite seliti opet za par godina onda da, ali ako je to trajno rješenje treba potražiti poznatog građevinara koji će procijeniti stanje greda..

    Pa ako su dobre opet ima jeftinijih rješenja od stavljanja nove deke a boljih od ostavljanja stare šute između - danas ima finih laganih materijala za izolaciju...

    MM je na pod uglavnom stavljao na stari pod OBS ili OSB ploče zbog nivelacije (stari podovi su obično neravni i neprikladni za stavljanje novog sloja nečega..)

  5. #5

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    1,470

    Početno

    Citiraj mama Jelena prvotno napisa
    mislim da je ono - koliko para toliko muzike - stavljanje novog sloja je samo kozmetički zahvat ako su grede trule...
    Ako se mislite seliti opet za par godina onda da, ali ako je to trajno rješenje treba potražiti poznatog građevinara koji će procijeniti stanje greda..

    Pa ako su dobre opet ima jeftinijih rješenja od stavljanja nove deke a boljih od ostavljanja stare šute između - danas ima finih laganih materijala za izolaciju...

    MM je na pod uglavnom stavljao na stari pod OBS ili OSB ploče zbog nivelacije (stari podovi su obično neravni i neprikladni za stavljanje novog sloja nečega..)
    da, msilim da najprije treba "dignuti" sav pod pa da se vidi na čemu smo
    doslovce i figurativno...
    najgore je što nam nitko neće unaprijed reći cijenu, ali ajde...
    sljedeći tjedan počinjemo rušenje pa ćemo vidjet...

  6. #6

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    1,470

    Početno

    mene zanima kako se ponašaju pokrivala za podloge (parket: da li uzeti masiv ili gotovi) i keramika na takvim podovima koji nisu "deka"?

  7. #7
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ovisi o stanju poda
    nema generalnog odgovora

  8. #8
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Potpisujem Apricot. Naše grede su bile u dosta dobrom stanju. Prije pločica je saliven sloj betona, tzv tapit jer ako direktno pločice idu na drvo, onda popucaju jako brzo, uvijek moraju ići na beton...ja sam brijala da su išle direktno ali me mm sad popljuvao

  9. #9
    Achan avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    188

    Početno

    Da li je stan na više nivoa ili je drugi stan ispod vašeg? Pitam jer vam to može dodatne komplikacije donijeti kad sanirate pod. Znam za par slučajeva gdje su tako radnici probili plafon ljudima ispod pa onda nevolje, svađe i dodatni troškovi.
    Meni uvijek biježi osmijeh na ovakve probleme adaptacije. Mi živimo u staroj istarskoj kući. Međukatna konstrukcija je drvena. Bivši vlasnici su tek toliko radili na podovima da su preko starih dasaka postavili neke tvrde šperploče, i to samo na prvom katu, na drugom imamo linoleum (čeka bolja vremena) direktno na daskama a na tavanu naravno samo daske. Nismo nikada ni pomišljali da niveliramo podove, radimo izolacije itd. Na prvom katu smo stari tapison zamijenili laminatom koji smo sami postavljali. Odličan je jer se njega ne lijepi za podlogu tako da super stoji i lijepo prati kretanje poda. Kako bi malo zvučno izolirali spavaće sobe od dnevnog, između greda na plafonu dnevnog smo stavili deblji stiropor i pokrili ga lijepim drvenim pločama, tako se grede vide i lijepo izgleda. Naravno da izolacija nije savršena, ali zato nam ne treba bebifon
    A to što podovi nisu u nivou nam apsolutno ne smeta. Kad staviš na pod lopticu nikad ne znaš di će se otkotrljati. Naravno malo je bilo problema nivelirati namještaj, ali na sreću nemamo ga puno.
    Ako se da izbijeći nemojte raditi cementnu ploču. To je veliki teret za drvene grede. Nije nešto strašno, ali ako vam predlažu neku laganiju soluciju razmislite o tome.

  10. #10
    Achan avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    188

    Početno

    Sory, htjela sam ti i odgovoriti na pitanja, pa na kraju nisam.
    Može se i ne mora sve micati. Ovisi o vama, ali kao što je netko već napisao najviše ovisi o stanju greda. Ali ako se zna da su grede OK, u Istri npr. često odluče staviti nove pločice preko starih, tako ne moraš raditi betonsku ploču koju, kako je i Roza rekla, moraš u slučaju pločica jer ko ne pucaju.
    Da ja odlučujem ne bi ni betonsku ni čeličnu. Ako je pod niveliran šutom onda možda smo promjeniti ili popraviti završni nivo od daščica. Problem tih podova nije da su slabi, ne treba njih ojačavati, problem je što su neravni pa su modernom dobu nepraktični.
    U svakom slučaju najvažnije je stanje greda.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    1,470

    Početno

    hvala svima
    računam na vaš savjet kad saznamo stanje greda!

  12. #12

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    1,470

    Početno

    evo, pod je dignut i evo što me zanima:
    grede su ok i učvstit ćemo ih čeličnim šinama, za sada smo odustali od ideje betoniranja (je to dobra odluka?)
    ono što me zanima je da li da maknemo šutu između greda i zamijenimo nekim drugim (modernijim, boljim?) izloatorom? nagovaraju nas (izvođač) da ostavimo jer je dobar izolator...
    što biste vi napravili?

  13. #13
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ja bih izvadila, čisto higijene radi
    i nasula običnim pijeskom

  14. #14
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    maya, vidim da smo u sličnom poslu!!
    isto krećemo sa renoviranjem starog stana!
    ispod laminata je parket, a ispod parketa još ne znamo što!!
    susjed koji je zadnji renovirao stan kaže 10-ak cm šute!!
    baš me zanima!!

  15. #15
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    evo moja mama kaze da je platila 5000 E za 90m2

    sutu nisu micali, nisu betonirali, nego su nove grede zacementirali u zid. parket novi.

    zgrada je nemam pojma od kad, nacrt je iz 1909, stan nije renoviran od kad je njen pradeda dao napraviti zgradu

    pod je bio u katastrofalnom stanju, kad su u wc-u skinuli plocice a ono vidis u stan ispod koji je srecom isto nas, i jos uvijek je za razliku od ovog koji je prodan (javnim osobama ). nakon renoviranja, na dijelovima je i dalje pod vibrirao, uzasno iritantno, to mi je jedino sto me tjesi kad me uhvati nostalgija za tim stanom

  16. #16

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    1,470

    Početno

    Citiraj meda prvotno napisa

    sutu nisu micali, nisu betonirali, nego su nove grede zacementirali u zid. parket novi.
    meda, znači, u principu su samo stare grede zamijenili novima i njima učvrstili konstrukciju? nama kažu da su grede u ok stanju, a da će dodatno učvrstiti čeličnim šinama/šipkama koje će "nabiti" u zid...

    apri, molim te za savjet: što iznad šute? kako bi trebali ići slojevi?
    naime, negdje čitam OSB ploča pa stiropor pa opet OSB, negdje stiropor pa OSB... i centimetri stiropora i OSBa se mijenjaju... što je najbolje? nismo "ograničeni" toliko visinom.. za što je bitna debljina OSB ploča, da li je onda stabilnije? negdje sam pročitala da je najbolje staviti 2 OSB ploče jedna na drugu, drugdje da je bolje deblju (cca 20 mm) ploču... :?

  17. #17
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ja bih ipak radije da ti to odredi netko tko je na terenu
    vjerujem da ćete imati nekog projektanta/nadzor/stručnog izvođača radova

  18. #18

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    1,470

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    ja bih ipak radije da ti to odredi netko tko je na terenu
    vjerujem da ćete imati nekog projektanta/nadzor/stručnog izvođača radova
    znači da nema univerzalnog rješenja?
    problem i jest što svatko vodi svoju politiku... postoji više mišljenja...
    ma najvjerojatnije tervol između greda i kao izolacija plus OSB ploče

  19. #19
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    kakva izolacija?
    to je kat, je li tako, nije prizemlje?

  20. #20

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    1,470

    Početno

    1. kat, da..
    nemam pojma kakva, mislim da su spominjali nekoliko cm stirodura...
    (možda iz razloga da se pod nivelira ssa susjednim prostorijama?)

  21. #21
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    možda je stirodur preskup za prvi kat
    nema potrebe
    uvijek jest bolje uzeti npr. dva sloja od 1 cm, nego jedan od 2 cm
    i paziti na preklapanja

    zašto OSB ploče?

  22. #22

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    1,470

    Početno

    OSB kao podloga za parket...
    postoji alternativa? neki iveral?
    nešto bolje?

  23. #23
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    pa može i OSB i iverica, ali zašto ne klasična cementna glazura?
    zbog sušenja ili što?

  24. #24

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    1,470

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    pa može i OSB i iverica, ali zašto ne klasična cementna glazura?
    zbog sušenja ili što?
    da, malo nam se žuri... a i stara je zgrada pa nas je čak nekako strah...
    misliš da je bet. dekica najbolje rješenje?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •