Pokazuje rezultate 1 do 12 od 12

Tema: Tandem - kako početi?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    29

    Početno Tandem - kako početi?

    Bok iskusne majke tandema, a i druge mame. Dobrodošli su mi vaši savjeti i iskustva.
    Iako mi je termin poroda tek u lipnju, imam jedno veliko pitanje: Da li ima neka od mama iskustava s dojenjem starijeg djeteta, koje više ne siki, a ponovo je prosikilo uz malu prinovu. Naime, moja će curica biti 2 godine kada stigne mala seka, ali u zadnje vrijeme kada vidi siku, počne mljackati, i čini mi se da bi htjela dojiti. Kako mi je dojenje bilo predivno iskustvo, ne bih ga joj htjela uskratiti ako bude zainteresirana, a vjerujem da bi i to moglo malo smanjiti prvobitnu sestrinsku ljubomoru. Da li je to nekome uspjelo i kako?
    Puno hvala za sve savjete.

  2. #2
    renata avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb, dubrava
    Postovi
    1,398

    Početno

    ja znam za maju i samaritanku
    nadam se da ce ti se javiti.

  3. #3
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    Nemam bas iskustvo o kakvom pricas, odnosno moje starije dijete nije niti jedan dan bilo bez dojenja (i u rodilistu u posjetama je dojio) tako da je samo glatko nastavio dalje. Dakle, prekida nije bilo.
    No, vrlo je moguce da ce tvoja curica traziti ciku kada vidi bebu da doji. Ne znam sta te konkretno o tandemu zanima, ali ako ona trazi,a ti nemas nista protiv jedino ostaje pitanje kako cete se namjestiti I hoces li odluciti dojiti ih istovremeno ili odvojeno ili kombinirati.
    Ono na sto bi trebala biti spremna su tvoji osjecaji koji te mogu iznenaditi. Npr. moze se dogoditi da ti se osjecaji okrenu kad se rodi beba i da nisi vise tako raspolozena za dojit starije dijete. Tesko je sada uopce pretpostaviti jer imas pred sobom samo potrebe djeteta kojeg poznas a ne onoga kojeg jos trebas upoznati. Ma, bude ti to kovitlac svakakvih osjecaja(i nevezano uz dojenje) i nista nije zagarantirano kako ces se osjecati ali bitno je da si svjesna da se mogu pojaviti.
    Ako mogu pomoci jos nekom informacijom ili iskustvom, samo pitaj.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,111

    Početno

    MOj stariji je dojio do 4 mj prije poroda i kada se mali rodio rekao je da hoce cikati. Medutim on je samo glumio da doji, stavio je usta na bradavicu tj nije je ni dotaknuo, tako je imitirao par puta i proslo ga je.

    Mislim da dosta ovisi i o nacinu na koje je starije dijete prestalo. On je stvarno skroz samostalno odustao i jednostavno ga to vise nije vuklo

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    29

    Početno

    I moja je curica prestala sama od sebe, tj. mislim više od ljutnje zbog promjena kroz koje smo prošle. I dapače što sam je više nutkala, ona je više odbijala, i okretala glavu od mene. Tada sam bila jako tužna i mjesecima mi je bilo krivo da nisam nešto dobro učinila. S te strane sam se začudila kada je pokazala interes, sada čak i primi ciku u usta, a ako bude htjela ne bih joj to htjela uskratiti ako je to ikako izvodivo. Ono što me je zanimalo je zapravo sve, za sada samo od činjenice da li je to izvodivo, a o ostalim detaljima (položaju, rasporedu, osjećajima) ću vas gnjaviti kada budem vidjela kako će se stvari razvijati.
    Hvala što ste se javile, nadam se da ćemo se u lipnju puno dopisivati s dobrim vijestima.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,111

    Početno

    Vrlo slično sam se i ja osjecala. Meni je bilo strasno krivo da je vjerojatno prestao dojiti zbog moje trudnoce i nekako sam se osjecala cak i krivo sto sam zatruidnila i sto kraj nije mogao doci po njegovom izboru. I kao i ti sam nekako gajila nadu da ce poceti dojiti. Medutim iskreno priznajem da onda bila cak i sretna da nije htio.
    Dala sam mu prilike i bilo bi mi vjerojatno i drago da je dojio ali onda mi se tandem cinio toliko tezak da sam u jednom trenu odahnula. Cure znaju da ja inace imam velikih problema i da sam vise nego sklona i mastitisima i da sve promjene ponude i potraznje jako tesko handlam (iz anatomskih razloga) tako da mi mislim da tandem ne bi bio dobro rjesenje za nas troje. Ja se Maji zaista divim da to uspjeva handalti pardon i samaritanki


    Meni se cini velika stvar da si spremna da joj to omogucih i bilo bi mi zao da budes razocarana ako ne uspijes u naumu. Ocito je da tvoje dijete ima zaista divnu mamu koja mu zeli pruziti sve sto je u njenim mogucnostima a to je za nju velika sreca

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    29

    Početno

    Hvala Alamama na svemu što si napisala. Isto se tako, baš isto i ja osjećam već duže vrijeme. Nadam se da će stvari proteći što bezbolnije, misleći pritom na dojenje male seke, i naše (Vlatkicino i moje) psihičko stanje, iscrpljenost, ljubomoru i sve ono što znam i ne znam da mogu očekivati. Meni je nekako važno probati dati sve od sebe, pa ako ide-ide, a ako ne-ne. A isto tako pripremiti se i za moguće razočaranje.
    Za sve ostalo imam vas Rodice.

  8. #8
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    ja vjerujem da ces se super snaci s dvoje djece, dojila tvoja curica ili ne. I najvaznije je da si ti tako otvorena za njene potrebe.
    Vidim da ce nam i razlika izmedju djece biti ista. Dosta mama koja imaju djecu tolko razlike u dobi inace kazu da je najteze vrijeme kada doje mladje, cak i ako se ne radi o tandemu. Pa je to uvijek vrijeme u koje je dobro starije dijete pokusati zabaviti, bilo cicom :D, bilo nekim crtanjem, igrackicom, ili cak mazenjem drugom rukom dok beba doji.
    A nadam se da ce sav tvoj osjecaj krivnje oko dojenja i oko toga da si nesto krivo ucinila nestati kad se djeca pocnu skupa smijati a to dodje jako brzo kao nagrada za sve pocetne muke uhodavanja.

  9. #9
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Mi nismo prestali dojiti pa opet počeli nego dojili neprekidno do tandema i dalje u tandemu do danas, a izgleda da ćemo i dalje. Nemam iskustva o tome, ali idem pitati što kažu mame s njemačke tandem mailing liste pa ti javim.

  10. #10
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    Jasenka, meni je Frano sam odbio prsa kad je imao nešto više od godine dana. Meni je bilo jako žao i isto sam ga još dugo nutkala.
    I mislila sam da će ponovo htjeti kad se rodi beba. Evo ona je već skoro mjesec dana a on još nije tražio cicati. Jedino se javlja ljubomora pa hoće ležati kraj mene i ne pusti bebu. Jučer je prvi put malo i zavirio u moja prsa ali nije htio cicati. Ne znam kako će se stvari dalje razvijati.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    29

    Početno

    Držim fige da vam prođe sa što manje ljubomore. Baš me zanima kako će vam se stvari dalje razvijati. Hajde javi ako ima kakvih noviteta

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    422

    Početno

    Luka će imati 2,5 godine kad se beba rodi. Jedno vrijeme uhvatilo ga je ludilo za cicom (sam je prestao cicati sa 9 mj. nisam ga odbijala). Tražio je da mu dam ciku, ali sve je završilo na tome da se šalimo. Onda je ukapirao da bebe nemaju zube (vidi ih u knjigama jer često čitamo), pa smo uočili da bebe cikaju zato što ne mogu papati a Luka ima zube pa papa sve.
    Više nije zainteresiran za cikanje, ali cike su mu i dalje idol - gleda ih i htio bi pipati :shock:

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •