Stranica 3 od 8 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 378

Tema: Evo zašto ne jedemo pseudo-hranu

  1. #101
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    skuplja je zbog mogućnosti, tj. male ponude

    samam proizvodnja je jeftinija od klasične poljoprivrede, jer ne moraš ovisiti o velikim firmama, jer možeš imati: vlastito sjeme, vlastiti preparai za zaštitu (kopriva, preslica..) , vlastito gnjojivo ....

    no uvjet je da 3 prethodne godine na zemlji nisu korišteni pesticidi, umj. gnjojiva i ostali otrovi ... i platiti inspekciju i odobrenje

    kad prve mahune dođu na plac, njihova cijena je 30kn/kg, no prava cijena im je 12kn/kg (za mjesec dana je tolika)
    zakon tržišta

  2. #102
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj ivana zg prvotno napisa
    .na Margu sam jučer pročitala da nema tih masnoća koje spominješ tj. piše 0% ali opet kad sam malo bolje pročitala pišem ovak tras.mas.<05....AJD OBJASI....HVALA...I JOŠ NEŠTO ZAŠTO SE NE KONTROLIRA ISTINITOST ONOGA ŠTO PIŠE NA DEKLARACIJAMA I NE NAPLAĆUJU KAZNE ZA LAŽI!!!!
    pa, živimo u RH


    proizvođači često koriste druge nazive da izbjegnu 'negatinvi' izraz
    npr. transmasne kis., mogu napisati biljna mast
    i sl.
    to rade sa šečerom

    http://www.zvijezda.hr/proizvodi/margarin/margo/
    stvarno su napisalo 0%
    no, šta točno piše na deklaraciji?

    jer da bi ulje postalo margarin mora proći kroz određen proces, proces kojim nastaju transmasne kiseline

  3. #103
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj DiLala prvotno napisa
    protiv npr. Kinder Pingui - njima je to bezveze jer je reklma rekla da je to puno bogatog mlijeka, izvor kalcija i vitamina D i dijete mora jedan pojest na dan zbog zdravlja. Čak da im se poljulja to da je zdravo - reći će pa fino je a nije sigurno štetno.
    Mene ta ekipa ljudi čudi??! Zašto slijepo vjeruju nekim brandovima? Ko da su oni vlasnici pa ajde..... nek im je.
    reklama dijeluje

  4. #104

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Postovi
    438

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    samam proizvodnja je jeftinija od klasične poljoprivrede, jer ne moraš ovisiti o velikim firmama, jer možeš imati: vlastito sjeme, vlastiti preparai za zaštitu (kopriva, preslica..) , vlastito gnjojivo ....
    Zelis reci da je eko proizvodnja jeftinija od klasicne?

  5. #105
    Ivana B-G avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Vinkovci/Bec
    Postovi
    953

    Početno

    na jednu ruku je MGrubi u pravu: eko proizvodnja je jeftinije jer ne treba nista "dodatnog", ali treba PUNO RADA, a on na kraju nabije cijenu.

    to je slicno kao servis nekog uredaja: mozda kvar nje velika i rezervni dio kosta nekih 20kn, ali svaki zapoceti sat radnika kosta npr. 100kn.

  6. #106
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    puno 'rada '
    ne, puno obrazovanja, treba pratiti biljke, preventirati prije napada bolesti ili češnjaka
    i dakako: nema monokulture
    tj. samo 1 vrsta 200 godina na istom mjestu

    M.Fukuoka je razvio totalno jeftini način uzgoja ozimog raža i riže (bez potapanja polja) sa prinosima većim nego klasični uzgoj
    sa tim da mu se polje samo gnjoji i obogaćiva iz godine u godinu

    mehanizacija je manje više ista: kombajni, traktori ... samo im nastavci nisu isti
    kao niti preparati koji se koriste

    umjesto fungicida prska se čaj od preslice ili preparat od koprive koji jačaju imunitet biljke
    kao kad piješ matičnu mlječ u prevenciji, pa izbjegneš antibiotike za upale dišnih puteva

    klasična poljoprivreda ima državne poticaje, ne znam kako stoji EKO uzgoj kod nas sa poticajima, al sam čula da sama licenca dođe cca 30 000kn

    treba se čitati, učiti, razmišljati, planirati ... puno metalnog rada
    lakše je poprskati po kalendaru i ne razbijati glavu sa prevencijom

    sad se mogu i kupiti gotovi preparati za prskanje

    glavni problem je u te 3 godine, tada si na ničijoj zemlji
    ne smiješ koristiti otrove, umjetna gnjojiva, a još nemaš markicu EKO
    a i zemlja se treba oporaviti
    preko drugih foruma sam saznala da postoji određeni biodinači preparati (homeopatija za biljke i tlo) koji ubrzavaju zacijeljenje tla i oporavak od otrova

  7. #107
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    za cijenu je odgovorno tržište: prevelika potražnja i premala ponuda
    i ide cijena gore

  8. #108

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Postovi
    438

    Početno

    Upravo tako, daleko vise rada, vise vremena i veci rizik... ne pomaze tu obrazovanje i dalje je potrebnije vise vremena ulozit i otuda veca cijena... Tako da ni veci poticaji ne mogu pripomoci u smanjenju cijena eko proizvoda...

    Ipak, svu raspravu oko toga bi trebalo prepustiti nekome tko ima iskustvo i/ili znanje o tome... ne nabadati ovako bezveze...

  9. #109
    Ivana B-G avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Vinkovci/Bec
    Postovi
    953

    Početno

    ja bih htjela saznat vise o
    - mlijeku
    - jogurtu
    - kruhu (integralnog, beskvasnog, i sl.)
    - konzumnom bijelom seceru
    - dali jesti spricano voce/povrce ili ne jesti nikakvo (ozbiljno to mislim!)
    - dodacima prehrani (kao spirulina, dragi Davore) - mada to i nije "hrana", ali eto zanima me
    - rafiniranom biljnom ulju (u usporedbi s nerafiniranim)
    - kuhanoj hrani opcenito i zanima me sto se sve uopce moze jesti sirovo

    znam, znam, sve te info mogu naci u beskrajnosti interneta, ali ne stignem i ne znam gdje naci provjerene informacije.

  10. #110
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    Što se tiče tog znaka EKO, gledala sam nedavno u Potrošačkom kodu, da tu "nakljepnicu" koriste i mogu koristiti mnogi po RH- zakonu čiji proizvodi i nisu 100% PRIRODNI, EKO ILI ORGANSKI zato sam odustala od kupovine takve hrane.....jer vidjela sam neke proizvode u DM-u na kojima piše EKO a to nisu ....npr.riža, leća uvezena iz Kine (ne kažem da tamo ne bi moglo biti organske proizvodnje, ali nekako Njemački proizvod iz Kine)....znači :? :/

    Ajde nabrojite mi ovdje sve pseudo proizvode koje znate......npr. nešto mi nije jasno, kako sam ja shvatila svaki proizvod tj. npr. biljka trebala bi se jesti u izvornom obliku ali onda ne bi bilo kuhanj....neke biljke nisu jestive sirove (krumpir, kukuruz itd. da sada ne spominjem meso )....s druge strane masnoće su potrebne našemu tijelu......nisam za svinjsku mast, a ovu iz biljaka moramo dobiti na neki način je li tako?, i u tome procesu koliko god to prirodno radili i pazili doći će do nekih negativnih pojava, procesa......
    Ja koristim biljno rafinirano ulje nekad suncekrotovo a najviše maslinovo djevičansko, kada mogu nabavim domaće kad ne kupim u dućanu.

    Zanima me što je s kiselim krastavcima, paprikama, kupusom, ajvarom, pekmezom marmeladom iz dućana, što je s tjesteninom (ne namjeravam doma mjesiti špagete )??????
    Na što bi trebala pripaziti pri kupnji takvih proizvoda?
    I čime se vi ljudi hranite?
    Jer i vegetarijanci se mogu nezdravo hraniti...postoje i paštete i kobasice i sirevi od soje, mlijeko od soje, bučino, sojino ulje na koji način se oni dobivaju a da isto tako nisu štetni kao ostala ulja????

    Inače majoneza mi je porok , ona je nezdrava napravila je ja sama doma ili jela industrijsku ili????????
    Što sa sirevima? Mliječni proizvodi će me odvesti u propast, bez mesa mogu ali mlijeko.........slažem se ja s Davorom u puno toga kada je o mlijeku riječ ali nekako mi je normalnije piti kravlje nego "pomuženo mlijeko soje" -šala mala.......

    Čokolade se za vrijeme PMS-a ne bi odrekla da ću sutra umrijeti-s druge strane bez kolača mogu.

    Onda kako da sve ovo nezdravo i dalje jedemo a da bude zdravo, tj. da ga se ne moramo potpuno odreć :?

    Ja u obični jogurt stavim marmeladu-i to mi je voćni jogurt :D 8)

    Hvala na odgovorima

  11. #111

    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    258

    Početno

    Meni se ipak čini da u kategoriju pseudo-hrane spadaju kojekakvi zamjenski proizvodi tipa 'pripravak na bazi biljnih masti - zamjena za sir' ili biljno vrhnje za šlag ili za kuhanje... a ne pravi sir i vrhnje

    Prije svega, kad razmišljamo o zdravoj hrani trebamo se upitati koje su namirnice koristili naši djedovi i bake i koja su jela kuhali... oni su jeli ono što je raslo u našem podneblju pa je prema tome to optimalna hrana za naše organizme... Sve što smo uveli u prehranu zbog mode ili reklame ne mora nužno biti dobro za nas Trebamo jesti ono što se može uzgojiti na području na kojem živimo.

  12. #112
    SpOOklica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    326

    Početno

    Ja sam ti nekako kao logično i razumsko prihvatila Davorovo objašnjenje - ili hranu jesti sirovu ili potpuno termički obrađenu. A što se tiče ostalih "oblika" hrane, tj. tvoje nedoumice oko toga što jest izvorni oblik a što nije, ja ti to nekako gledam, ako sebi mogu vizualizirati postupak koji je doveo do određenog oblika hrane, ako ga sebi mogu u glavi razjasniti (to podrazumjeva određenu jednostavnost postupka), ako je taj postupak nešto opće poznato i bez misterije, uzimam. Eto recimo džem. On nije izvorni oblik voća, ali više manje svi znamo kojim postupkom nastaje, znamo što je u njemu i kao takvog ga koristim. Iako, trudim se da bude što manje kupovnih, a što više domaćih. Dok recimo, za Kinder Pingui zaista ne znam koje je sve industrijske postupke to alpsko mlijeko i kakao iz kakaovca moralo proći da bi došlo do te prekrasne ukusne poslastice niti si te postupke mogu predočiti, pa preskačem. Mi jedemo voće, povrće (kuhano, pareno, ponekad pečeno na roštilju), kruh, meso (kuhano, pečeno, pohano), i sve te osnovne namirnice - iskombinirane u nešto ukusno. Kolače (osim u gadnoj žurbi) ne prvim od kupovnih krema i tijesta, nego su mi kreme od jaja, maslaca i tako... Valjda me kužiš

  13. #113
    dunja&vita:-))) avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,891

    Početno

    Upravo to je poanta- kupovati i jesti namirnice u izvornom obliku, a ne svakakve prerađene, nepotrebne i štetne đinđe.

  14. #114
    SpOOklica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    326

    Početno

    I još je jedna stvar koja me donekle brine, a to je međusobni utjecaj namirnica. Za neke stvari znamo da nisu dobre zajedno (npr. meso i krumpir - izuzetno dugo se probavlja), ali puno je kombinacija koje nisu poželjne zajedno a to nije općepoznato, pa i kad jedemo relativno zdravo, može se desiti da si radimo štetu. Neke sam namirnice primjetila da mi ne pašu, neke ne pašu samo u određenim kombinacijama (koje su redovito najukusnije ) pa sam na kraju od ručka u nekoliko slijedova sada sve pojednostavila, pojedemo juhu i recimo što jednostavnije obrađeno meso, i hrpu salate. Uvijek može biti jednostavno u ukusno

    Bez Vegete

  15. #115
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Citiraj dunja&vita:-))) prvotno napisa
    Upravo to je poanta- kupovati i jesti namirnice u izvornom obliku, a ne svakakve prerađene, nepotrebne i štetne đinđe.
    xxx

    vecina onoga sto se moze naci iskljucivo u ducanu se trudim svesti na najmanju mogucu mjeru

  16. #116
    Ivana B-G avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Vinkovci/Bec
    Postovi
    953

    Početno

    citala sam na jednom njemackom sajtu o zdravoj prehrani zanimljivu izreku: "ne kupujte nista sto se mora reklamirat!"

  17. #117
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    super, znam da se proteini i bjelančevine ne bi trebale mješati a to je i osnova nekih djeta....kinder mi mala jede i tu ne mogu ništa samo to voli od slatkog.....
    zanima me još nešto...."PSEUDO ODJEĆA, OBUĆA"....npr, najiloke....obuća i odjeća od poliestera...da objasnim......npr. vegetarijanci su protiv ubijana životinja...uzmimo da zbog toga ne nose kožnu obuću a "plastićna, poliesterska" itd.je umjetna i to ne podržavaju_ što obuvaju??????

    Grudnjak, ja sa svojim prsima nikako ne mogu nositi pamučni, već mora biti s spužvom s žicom, poliesterski......kužite što sam htijela pitati

    hvala na odgovorima

  18. #118

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Citiraj ivana zg prvotno napisa
    super, znam da se proteini i bjelančevine ne bi trebale mješati a to je i osnova nekih djeta....
    Proteini i bjelančevine ista su stvar: biološke makromolekule sastavljene od aminokiselina.

    Ako si mislila na nemiješanje proteina i ugljikohidrata - i izvorne namirnice poput mlijeka sadržavaju u sebi i proteine i ugljikohidrate.

  19. #119
    DiLala avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    osunčani dvorac
    Postovi
    1,049

    Početno

    Citiraj Ivana B-G prvotno napisa
    citala sam na jednom njemackom sajtu o zdravoj prehrani zanimljivu izreku: "ne kupujte nista sto se mora reklamirat!"
    X

    bolesno istinito

    Davor - malo o jogurtima, mlijeko, lino, kinderi..... čeg se god sjetiš, meni je uvijek zanimljivo to čitati mada ne koristim - a čitaju i oni koje će prosvijetliti.

  20. #120
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj DiLala prvotno napisa
    Citiraj Ivana B-G prvotno napisa
    citala sam na jednom njemackom sajtu o zdravoj prehrani zanimljivu izreku: "ne kupujte nista sto se mora reklamirat!"
    X

    bolesno istinito

    Davor - malo o jogurtima, mlijeko, lino, kinderi..... čeg se god sjetiš, meni je uvijek zanimljivo to čitati mada ne koristim - a čitaju i oni koje će prosvijetliti.
    Imas o mlijeku, linu, kinderu i svakom ostalom zlu napisanih preko nekoliko biblija. Vjerojatno na svakom pdfu.

  21. #121
    sladjanaf avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,950

    Početno

    a zašto uopće spominjati lino i kindere, kad to i nije hrana?

    pa čak ni pseudo-hrana?

    osim da onda mudro klimamo glavom kako je to smeće.

    al eto dobra mu reklama, pa onda u simbiozi sa isključenim mozgom, to dajemo djeci.

  22. #122
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj ivana zg prvotno napisa
    ...ZAŠTO SE NE KONTROLIRA ISTINITOST ONOGA ŠTO PIŠE NA DEKLARACIJAMA I NE NAPLAĆUJU KAZNE ZA LAŽI!!!!...
    Zato što se takve stvari rješavaju na sudu, a nitko normalan ne želi tamo ostaviti novac i vrijeme uzalud. Obično se netko kod pisanja deklaracije potrudi dovoljno zamuljati napisano kako bi pravna strana bila čista. Pogledaj malo bolje formulaciju takvih deklaracija i sve će ti biti jasno. Nažalost, SVE piše na deklaraciji, ali možda ne na odmah shvatljivi način.

  23. #123
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    Citiraj Danka_ prvotno napisa
    Citiraj ivana zg prvotno napisa
    super, znam da se proteini i bjelančevine ne bi trebale mješati a to je i osnova nekih djeta....
    Proteini i bjelančevine ista su stvar: biološke makromolekule sastavljene od aminokiselina.

    Ako si mislila na nemiješanje proteina i ugljikohidrata - i izvorne namirnice poput mlijeka sadržavaju u sebi i proteine i ugljikohidrate.
    lapsuz...htjela sam napisati proteini ili ti vjelančevine.....hvala na ispravku...uglavnom meso bi se trebalo jesti s salatom kao prilogom a ne npr. krumoirom, tjesteninom, rižom itd....pisala ja referat iz toga 8) ali isparilo iz glave......

    što je s proizvodima za higijenu tijela, kose..... :?

  24. #124
    DiLala avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    osunčani dvorac
    Postovi
    1,049

    Početno

    kolko znam proizvodi za njegu tijela su isto......loši.
    Za onaj deostick za ispod pazuha znam da je loš. Jer zaštopa pore da ti znoj/ otrov ne izlazi iz tijela, + kemija koja ti uđe.... ja ih ne koristim.
    Ponekad par kapi parfema u kosu. I koristim sapun, ne gelove.
    Ajmo na hranu!
    Što je sa konzerviranim pelati rajčicama? Ja koristim MUTTI, sve se nadam da nam talijani ne šalju u tome GMO paradajz?!?
    A obožavam paradajz i sos od njega. OBOŽAVAM!!!
    Ja sam paradajz freak.

  25. #125
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Citiraj DiLala prvotno napisa
    kolko znam proizvodi za njegu tijela su isto......loši.
    neki su losi, a neki dobri.
    nije bas fino ni smrditi, ili perutati se.

  26. #126
    DiLala avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    osunčani dvorac
    Postovi
    1,049

    Početno

    je u pravu si, samo ako si zdrav i ispravno se donekle hraniš - što više svježeg, voća i povrća + voda = ne smrdiš.
    Oni koji loše jedu - kobase, slatko..., pa uz to i lijekovi, alkohol, cigareta - smrdi im znoj nepodnošljivo.
    što zdravije živiš - ne smrdiš.
    Ja se malo znojim a kad primjetim da mi se navlaže pazusi - odem i operem. I nikad mi ne smrdi. OK, možda da pitam druge ali neću
    a što se peruti tiče..... hm.... ja ih nisam imala, počela prati sa onim HS šamponom protiv peruti - sad se ne smijem skidat s njega jer odma dođu peruti.
    koja magija a?

  27. #127
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Omnibus ide dalje, nova tema su ekscitotoksini, ukratko aspartam, MSG i kojekakva kamuflaža istih (koncentrat proteina, hidrolizirani protein, ekstrakt kvasca...). Ukratko, potiču ljudsku vrstu na žderanje tako što čine da nas hrana uzbuđuje. Doslovno. Čak je izmišljen "peti okus" umami kojim se opisuje "ono nešto" što nas takvoj hrani privlači.

    Treba razlučiti nekoliko činjenica, a osnovno je da se aspartati i glutaminati stvarno nalaze u hrani, ali u vezanom obliku i nikada u koncentracijama prisutnim u modernoj pseudo-hrani. Čak su pronađeni i okusni receptori za umami (na miševima), ali je cijela priča jako nategnuta obzirom da nema šanse "na prvu loptu" odrediti okus umamija u hrani. Čak ni lizanjem čistog MSG-a. Majčica priroda je dala receptore za glutaminsku kiselinu, a tom "okusu" nije mapirala odgovarajuću okusnu senzaciju. Za sve ostale okuse smo 100% sigurni kad ih liznemo a za umami ne :?

    Domaći "šampion" u ovoj kategoriji je popularna "Vegeta" u svim pojavnim oblicima, za vrat joj dišu instant juhe i slično, čips aromatiziran paprikom itd.

    Skidanjem s MSG-a riješio sam se migrene.

    Područje je preopsežno pa ću ga malo rastegnuti. Slijedi nekoliko korisniih linkova:
    http://www.naturalnews.com/020550_MS...me_cancer.html
    isto to i ovdje: http://www.naturalnews.com/rr-blaylock.html
    O ekscitotoksinima: http://www.joyfulaging.com/Excitotoxins.htm
    Znanstveno i u tanka crijeva: http://en.wikipedia.org/wiki/Excitotoxicity

    O umami/MSG: http://www.nerac.com/nerac_insights....articles&id=28

  28. #128
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Za potpuno neupućene, MSG je mononatrijev glutaminat i na hrani se ističe kao pojačivač okusa. To je bitna komponenta vegete, "oplemenjene soli" aji shio, instant juha, umaka, grickalica...

    Proizvođači hrane koji su svjesni sve lošije prodaje hrane s pojačivačima okusa kamufliraju ih dodacima koji u velikom udjelu sadrže glutaminate, čime na deklaraciju bez zadrške stavljaju "bez dodanih glutaminata" - iako su ih zapravo stavili. Recimo ekstrakt kvasca ili sojin protein: kamuflaža za MSG. To je odličan primjer pseudo-hrane.

    Primjetan je trend izbacivanja MSG-a iz hrane, ali istovremeno i uvođenja raznih kamuflaža. Caveat emptor!

  29. #129
    DiLala avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    osunčani dvorac
    Postovi
    1,049

    Početno

    Što više znam - veća mi je želja otići negdje u "debelu" prirodu, sagraditi drvenu kučiću, posaditi voćnjak, obraditi velik vrt, nabavit koze za mlijeko... i sve to pored jedne divne šume i jedne malene riječice.....
    Prije 50-tak godina koliko je ljudi to imalo i mahom bježalo u grad zbog dobrobiti i prosperiteta????
    Kud idemo?
    Kamo sutra?, ne kama

  30. #130
    zhang avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    GYM
    Postovi
    5,114

    Početno

    Citiraj DiLala prvotno napisa
    Što više znam - veća mi je želja otići negdje u "debelu" prirodu, sagraditi drvenu kučiću, posaditi voćnjak, obraditi velik vrt
    mi smo to napravili. doduše, kuća je bila, nismo je gradili, ali još ne živimo tamo..
    voćnjak imamo, stare i autohtone sorte, a u proljeće planiram posaditi povrće.

    inače, što se tiče svih tih pseudo-điđa, pokušavamo ih izbjegavati. tema je super korisna i pratim vas.
    davore, thx na topicu

  31. #131
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Proizvođači hrane koji su svjesni sve lošije prodaje hrane s pojačivačima okusa kamufliraju ih dodacima koji u velikom udjelu sadrže glutaminate, čime na deklaraciju bez zadrške stavljaju "bez dodanih glutaminata" - iako su ih zapravo stavili. Recimo ekstrakt kvasca ili sojin protein: kamuflaža za MSG.
    vrijedi li to i za alnaturinu vegetu?

  32. #132
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Citiraj DiLala prvotno napisa
    a što se peruti tiče..... hm.... ja ih nisam imala, počela prati sa onim HS šamponom protiv peruti - sad se ne smijem skidat s njega jer odma dođu peruti.
    koja magija a?
    nisam mislila na nikakvu perut, nego na to da se je fino namazat kremom ili mlijekom pa imati glatku, a ne suhu i perutavu kozu.
    ok, mozemo se truditi koristiti zdravu i kvalitetnu kozmetiku, ali proglasavati sve proizvode za njegu stetnima i neprirodnima je cisto pretjerivanje

  33. #133
    DiLala avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    osunčani dvorac
    Postovi
    1,049

    Početno

    pa 95% proizvoda za njegu i kozmetiku je štetno. Šminkam se ja, nije da sam sve izbacila, ali štetno je, možda ne nešto extremno smrtno bolesno štetno.-.... ali je.
    A teško je naći baš 100% prirodno i čisto, koliko god oni reklamirali i nabijali cijenu.
    Koristim šminku i kreme - no znam da ljepota ide iznutra - u svakom pogledu, kako duhovno tako i zdravstveno. Ono izvanjsko je završni finiš!

    zhang - uživaj, i mi smo u prirodi, malo vrta, par voćkica ali daleko je to od života u samoj prirodi i življenja od same prirode....

  34. #134
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    vrijedi li to i za alnaturinu vegetu?
    Začudo ne. Na tržištu su vrlo rijetke biljne soli bez MSG-a, a ova je pouzdano bez.

  35. #135
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Citiraj DiLala prvotno napisa
    pa 95% proizvoda za njegu i kozmetiku je štetno. Šminkam se ja, nije da sam sve izbacila, ali štetno je, možda ne nešto extremno smrtno bolesno štetno.-.... ali je.
    A teško je naći baš 100% prirodno i čisto, koliko god oni reklamirali i nabijali cijenu.
    Koristim šminku i kreme - no znam da ljepota ide iznutra - u svakom pogledu, kako duhovno tako i zdravstveno. Ono izvanjsko je završni finiš!
    gle, ja imam psorijazu i izrazito suhu kozu. znam da i prehrana i psihicko stanje tu imaju puno utjecaja, ali da zivim u svijetu bez pomadica i slicnih blagodati mislim da bas ne bih uzivala. S tim da su preci po maminoj liniji zivjeli na selu, u 'prirodnim' uvjetima, i patili od istih tegoba (i patili su puno vise, jer si nisu imali cime pomoci).

  36. #136
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    vrijedi li to i za alnaturinu vegetu?
    Začudo ne. Na tržištu su vrlo rijetke biljne soli bez MSG-a, a ova je pouzdano bez.
    super

  37. #137
    DiLala avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    osunčani dvorac
    Postovi
    1,049

    Početno

    e zakaj
    sam se ti maži, mažem se i ja, bolje bit namazan nego podmazan.

    kaj sad to znači - pojma nemam.

    Ajde Davor - hoćemo još!

    - koliko dođe ta vegeta od Alnature? Ja koristim minimalno normalnu vegetu ali već sam i prije znala da je nešto u njoj "smrdljivo" al reko što ću kad nema zamjene. (cca 1 doza mi traje pol godine), potražit ću od Alnature u DM

  38. #138
    zhang avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    GYM
    Postovi
    5,114

    Početno

    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    Citiraj DiLala prvotno napisa
    pa 95% proizvoda za njegu i kozmetiku je štetno. Šminkam se ja, nije da sam sve izbacila, ali štetno je, možda ne nešto extremno smrtno bolesno štetno.-.... ali je.
    A teško je naći baš 100% prirodno i čisto, koliko god oni reklamirali i nabijali cijenu.
    Koristim šminku i kreme - no znam da ljepota ide iznutra - u svakom pogledu, kako duhovno tako i zdravstveno. Ono izvanjsko je završni finiš!
    gle, ja imam psorijazu i izrazito suhu kozu. znam da i prehrana i psihicko stanje tu imaju puno utjecaja, ali da zivim u svijetu bez pomadica i slicnih blagodati mislim da bas ne bih uzivala. S tim da su preci po maminoj liniji zivjeli na selu, u 'prirodnim' uvjetima, i patili od istih tegoba (i patili su puno vise, jer si nisu imali cime pomoci).
    mislim da ti pripodna ulja (bademovo, lješnjakovo, makadmia...) mogu pomoći, a prirodna su varijanta.

  39. #139
    dunja&vita:-))) avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,891

    Početno

    A alnaturine kocke za juhu, imaju li one MSG? Znam da im u sastavu piše ekstrakt kvasca, jel štetno?

  40. #140
    DiLala avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    osunčani dvorac
    Postovi
    1,049

    Početno

    psorijaza - pokušati i sa homeopatijom.
    ja ću sinuse sad probat riješti kod homeopatice, moram se naručiti.

  41. #141
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj dunja&vita:-))) prvotno napisa
    A alnaturine kocke za juhu, imaju li one MSG? Znam da im u sastavu piše ekstrakt kvasca, jel štetno?
    Ekstrakt kvasca je odličan primjer gore spomenute kamuflaže MSG-a. Meni ne pašu ni zbog pretjerane količine luka (slučajno sam ih upoznao :bljuc.

  42. #142
    DiLala avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    osunčani dvorac
    Postovi
    1,049

    Početno

    pa čemu uopće te kocke??? Ak staviš u juhu puno povrća, dodaš pola malene žličice - eto Alnaturine vegete, čemu još i kocka?

  43. #143
    NatasaM... avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    2,656

    Početno

    Citiraj DiLala prvotno napisa
    koliko dođe ta vegeta od Alnature?
    koliko i obicna vegeta, kupila ja maloprije

  44. #144
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj DiLala prvotno napisa
    pa čemu uopće te kocke???
    U pravu si, ali i komocija čini svoje. Recimo, frknem jednu povrtnu kocku u tijesto i kruh onda fino miriši.

  45. #145
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    u kruh?

    što ne staviš suhe ili svježe začine? origano i sl.

  46. #146
    dunja&vita:-))) avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,891

    Početno

    Znači MSG= ekstrakt kvasca ili to ipak nije ista stvar (osim što je, koliko sam shvatila, jednako štetna)?

  47. #147
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Striktno gledano ne, jer je MSG čista kemikalija, čista slobodna glutaminska kiselina (kemičari će to opisati još striktnije i točnije), ali u stvarnosti da, jer se glutaminska kiselina oslobađa u procesima hidrolize ili autolize bjelančevina pa su svi ti kvaščevi ekstrakti i koncentrati bjelančevina zapravo zasićeni slobodnom glutaminskom kiselinom. Znači nije 100% MSG nego malo manje, a učinak je isti.
    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    u kruh?
    što ne staviš suhe ili svježe začine? origano i sl.
    Pa stavim što me volja prema inspiraciji. Recimo upravo spomenuti origano i žlica ribanog parmezana ... mrak.

  48. #148
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Za štrebere, evo cijeli site posvećen razotkrivanju MSG-a: http://www.truthinlabeling.org/

    Tamo je i stranica s malo štiva na temu kamuflaže MSG-a:
    http://www.truthinlabeling.org/hiddensources.html

  49. #149
    dunja&vita:-))) avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,891

    Početno

    Vidim da se često spominju razni kinderi, lina i slični kao najgora zla. Pa jel kinder čokolada ili kinder pingui doista štetniji od neke duge čokolade? I koji su najmanje štetni slatkiši koji se mogu kupiti u dućanu? Znam za zdrave alternative tipa suho voće, ali što kad se zaželim baš "pravog" slatkiša?
    I zašto se stalno prozivaju gore spomenuti kinderi, a nitko ne spominje Kraševe domaćice primjerice? Ili su one ok?

  50. #150
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Citiraj dunja&vita:-))) prvotno napisa
    Vidim da se često spominju razni kinderi, lina i slični kao najgora zla. Pa jel kinder čokolada ili kinder pingui doista štetniji od neke duge čokolade? I koji su najmanje štetni slatkiši koji se mogu kupiti u dućanu? Znam za zdrave alternative tipa suho voće, ali što kad se zaželim baš "pravog" slatkiša?
    I zašto se stalno prozivaju gore spomenuti kinderi, a nitko ne spominje Kraševe domaćice primjerice? Ili su one ok?
    mislim da su kinder proizvodi sladji od vecine ostalih cokolada.
    a reklamiraju se vrlo agresivno, i to kao da su toliko zdravi da bi djecu bilo steta icim drugim uopce hraniti.
    mislim da to vecinu ovdje iritira. I mene (iako mi je kinder pingui za prste polizati!).

    Moja neznalacka procjena je da su najzdraviji slatkisi - obicne cokolade.

Stranica 3 od 8 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •