Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 53

Tema: (pro)davanje osobnih podataka

  1. #1
    aries24 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    2,090

    Početno (pro)davanje osobnih podataka

    dvaput razmislim prije nego dam svoje podatke tamo gdje ne moram
    ne igram nagradne igre baš zbog toga
    facebook mi brani ista ta religija

    od kartica imam samo magminu (imali račun od 5-6000 kn pa rekoh ajde, to je dosta bodova ), billinu i bio&biovu
    ok, sad vidim da to i nije "samo", al davno su napravljene

    neki dan, da mi teta u dm-u njihovu novu karticu i veli popunite doma ako hoćete skupljati bodove
    rekoh, ajde, ionako tamo često kupujem
    i tako, ako hoćeš uštediti koju kunu samo pristani na to da se tvoji podaci smiju razmjenjivati i vamo i tamo i štotijaznam kud sve ne (cijela stranica sitnih slova)

    i rekoh, ne dam, ne za par kuna!

    a s druge strane razmišljam se, što je najgore što se može dogoditi s tim mojim podacima? što oni (ne samo dm, bilo koja firma) rade s milijunima adresa, što im znači neka marija u špišić bukovici ili ana u trebarjevu desnom?

    ja sve račune, izvatke iz banke, sve što ima našu adresu na sebi, prije bacanja u stari papir izrezuckam da se ne vidi ime, adresa i br računa (a pritom zamišljam abby iz NCIS-a kako pincetom nazad slaže te komadiće prikupljene iz 3 različita kontejnera )
    točan razlog ni sama baš ne znam

    jesam li ja paranoična ili samo oprezna?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    split
    Postovi
    199

    Početno

    Mozda ste malo paranoicni a mozda i realno oprezni u skladu sa svim prijetnjama paradoksima i neizvjesnostima u kojima zivimo iz dana u dan.Tanka je granica izmedu paranoje i opreza ponekad,vrlo tanka i cesto ju je tesko definirati.Osobno mislim da iz opreza samog nemoze proizaci nista lose sve dok vas licno isti ne ometa u normalnom funkcioniranju i neopterecuje.Karticu iz dm/a koju spominjete sam prije par dana napravila uopce na razmisljajuci o sirenju svoga identiteta uokolo iako,moram priznat,kad bolje razmislim vasa tzv paranoja je vrlo suvisla samo eto ima nas razlicitih

  3. #3
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Bacam sto stignem, gdje stignem, oduvijek. I jos mi se nista nije dogodilo.

    Obicno ce ti najvise na zivce ici oni kojima podatke nikada nisi ni dala.

  4. #4
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Ne ispunjam sve te podatke za kartice jer sam beskrajno ljena za to. Nemam ni Pika, ni Dm, ni nikoju (osim BioBIo).
    Možda si lagano paranoična sa tim izrezivanjem papira prije bacanja u smeće itd. ali to sa davanjem svojih podataka okolo mislim da je čisto OK ako ne želiš dati, iako ako netko želi nešto doznati o tebi, danas je bar sve lako tako da ih tim baš nečeš sprječiti.

    Ja sam paranoičnija što se tiče vakcijancija, osobnih iskaznica itd. Imam feeling da če mi netko nekad kad se namanje budem nadala ubacit neki tracking čip u mene, tako da i one koje mi krv vade gledam sa jednom obrvom podignutom

  5. #5
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,598

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa
    Bacam sto stignem, gdje stignem, oduvijek. I jos mi se nista nije dogodilo.

    Obicno ce ti najvise na zivce ici oni kojima podatke nikada nisi ni dala.
    x

    a na facebook mozes ici i registrirati se kao aries24, ne moras ostavljati stvarne podatke

  6. #6
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Evo još jedne koja ne uzima kartice prodajnih centara i cjepka na sitno izvatke iz banke, i bude presrećna kad na njih u kanti za smeće "padne" kakav bio otpad i pretvori ih u kašu :paranoja:

    Prije nekog vremena sam dobila pisamce od banke čiji nisam korisnik. Otvorim sva :? da vidim šta je. Kad tamo reklama za novu kreditnu liniju :mad: a u zaglavlju logo respektabilne organizacije (na nivou države) čiji sam član Kao potpisali su "ugovor o saradnji". WTF!?! :riga vatru:
    Htjela sam im otići i spomenuti rodbinu do petog koljena i pripitati o osnovnom znanju iz tajnosti ličnih podataka. Ali... gospoda su vrlo konvinijentli bili na kolektivnom godišnjem odmoru
    Ako stigne još kakva takva kovertica, idem, valjda i tad neće biti na GO

  7. #7
    Cookie avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    312

    Početno

    Oko ovog sam neki dan imala strašnu svađu s mužem

    Mi na blagajni u DM-u i teta nas, ko i sve ostale, pita imamo li njihovu karticu. Ja kažem da nemamo. I da je nećemo ni imati. Na što on iz čista mira ospe drvlje i kamenje na mene i optuži me da se nonšalantno i neodgovorno odnosim prema novcu jer, eto, u vjetar bacam te popuste ili što se već nudi. I danas si ja mislim nije li možda on ipak u pravu i registriram se na netu za tu famoznu DM-ovu karticu. I nekako sam već požalila zbog toga, iako nemam nikakav razlog.

    Uvijek sam instinktivno zazirala od tih kartica i nisam nikad imala nijednu. Nije mi ugodna ideja da neki tamo "Veliki brat" ima podatke o svemu što sam ja ikad kupila u njegovom dućanu i koliko sam novaca potrošila. Previše mi je to orwellovski. Nisam paranoična u smislu da vjerujem da će se ti podaci na neki način iskoristiti protiv mene, ali mi se jednostavno ne sviđa ideja da netko zna stvari koje ni ja sama o sebi ne znam. Na primjer, ja se za tri dana više neću sjećat da sam 15.10.2009 u tom-i-tom Konzumu kupila pol kile mljevenog mesa, pasiranu rajčicu i paket fusila, ali će ako provučem karticu to ostat zabilježeno tamo negdje u nekom sustavu još tko zna koliko dugo... Brrr, ježim se od tog.

    I još mi se jedna stvar ne sviđa: imam osjećaj da su me "oni", bio to Konzum, Billa, DM ili netko četvrti, ako prihvatim tu njihovu karticu na neki način "obilježili" kao svoju, da sam sad njihova... Kao da sam se učlanila u neku stranku, sektu ili šta već... To mi se nikako ne sviđa jer nikad u životu nisam bila član ničeg (osim knjižnice ) i ne volim biti obilježena i svrstana u neke ladice kao da negdje pripadam.

    Da zaključim razmatranje, ne mogu vjerovati da sam napravila toliku filozofiju od jedne takve banalne i glupe stvarčice kao što je kartica za popuste

  8. #8

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,373

    Početno

    Citiraj Cookie prvotno napisa
    Da zaključim razmatranje, ne mogu vjerovati da sam napravila toliku filozofiju od jedne takve banalne i glupe stvarčice kao što je kartica za popuste
    Ma nisi uopće paranoična. Ni meni se ne sviđa to olako davanje mojih podataka svima i svugdje.

    Npr. u DM-u, nakon što si skupio 20 (sad već bivših) naljepnica, na onaj kartončić si morao popuniti svoje podatke. Čemu? Šta će im to? Šta im znači informacija da XY kupuje te i te proizvode? Ja uvijek nečitko napišem i skratim od tih podataka šta god mogu.

    Ili npr., kupovala sam dječji putni krevetić u Kiki - a za to se 'sklapa ugovor' na 3. katu, a krevetić se podiže dolje u prizemlju. I, naravno, prilikom 'sklapanja ugovora' pitaju te za sve žive osobne podatke - adresa, br. telefona? Šta će im moji podaci za to?

  9. #9
    ivano2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    1,165

    Početno

    Pa podaci (razno razni) uglavnom služe za analizu tržišta. Dakle koja struktura kupaca kupuje negjde ili nešto ovisno o dobi, spolu i sl...Takve analize temelj su daljnjeg planiranja u poslovanju, bilo planova o širenju, promjeni asortimana, itd. Ako tvrtke vode baze podataka ne analiziraju kupce poimenice već ih svrstavaju u određene kategorije (dob, spol, mjesto stanovanja....) i onda se analiziraju takve kategorije...Eto skromno objašnjenje jednog analitičara...

  10. #10

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    na pravom mjestu
    Postovi
    1,774

    Početno

    Citiraj lola_34 prvotno napisa
    Ili npr., kupovala sam dječji putni krevetić u Kiki - a za to se 'sklapa ugovor' na 3. katu, a krevetić se podiže dolje u prizemlju. I, naravno, prilikom 'sklapanja ugovora' pitaju te za sve žive osobne podatke - adresa, br. telefona? Šta će im moji podaci za to?
    pa da znaju gdje će ti isporučit krevet, i nazvat te ako isporuka kasni.
    Imaju te opcije u poslovanju, a kud ćeš poslovnije od sklapanja ugovora. Vi ste predigli p.krevetić odmah, ali dosta stvari se kod njih čeka po 2-3 mj i imaju iste ugovore za veće cifre bez obzira što kupuješ.
    Ili da sutra opljačkaju tu adresu i vrate svoju robu nazad ?
    Meni uopće nije problem ostavit te podatke..

  11. #11

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    split
    Postovi
    199

    Početno

    slažem se,sam taj osjećaj da netko negdje barata mojim imenom i podacima..a osobno mislim da su te kartice tipa dm konzum itd uvijek više štete nego koristi,ono kupiš kuću i oni ti za poklon daju kvaku od vrata i to loše kvalitete

  12. #12

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,373

    Početno

    Citiraj bubica27 prvotno napisa
    pa da znaju gdje će ti isporučit krevet, i nazvat te ako isporuka kasni.
    Imaju te opcije u poslovanju, a kud ćeš poslovnije od sklapanja ugovora. Vi ste predigli p.krevetić odmah, ali dosta stvari se kod njih čeka po 2-3 mj i imaju iste ugovore za veće cifre bez obzira što kupuješ.
    Ili da sutra opljačkaju tu adresu i vrate svoju robu nazad ?
    Meni uopće nije problem ostavit te podatke..
    Pa kaj ti je smiješno? Da, odmah smo podigli krevetić. Što će im onda moja adresa? Kužim kad dostavljaju, logično da im treba, ali ovako...

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Tu i Tamo
    Postovi
    272

    Početno

    Citiraj ivano2 prvotno napisa
    Pa podaci (razno razni) uglavnom služe za analizu tržišta. Dakle koja struktura kupaca kupuje negjde ili nešto ovisno o dobi, spolu i sl...Takve analize temelj su daljnjeg planiranja u poslovanju, bilo planova o širenju, promjeni asortimana, itd. Ako tvrtke vode baze podataka ne analiziraju kupce poimenice već ih svrstavaju u određene kategorije (dob, spol, mjesto stanovanja....) i onda se analiziraju takve kategorije...Eto skromno objašnjenje jednog analitičara...
    Potpisujem u potpunosti.
    A marketingaši i CRM-ovci im onda šalju pisamca da ih potaknu na dodatnu kupnju.

  14. #14
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Imam kartice - dm, magma i to je to i ne uzrujava me previše što imaju moje podatke. Ali zato nemam niti Amex, ni Diners niti ikoju drugu, plaćam isključivo kešom.

    Također drapam izvatke iz banke ili sl. na sitne komadiće, tu jesam malo paranoična.

  15. #15
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    imala sam nekada davno konzumovu karticu. nakon sto sam dobila 10 kesica whiskasa besplatno, uzasnula sam se i bacila je u smece. (igrom slucaja frendica mi je u tom razdoblju imala malo mace i ja sam mu cesto kupovala hranu) od tada nemam niti jednu niti namjeravam

    ne zelim da se pomno prate moje zivotne navike, od hrane za macke, preko toga da ne kupujem pelene i nemam djece, da radije posrcem koju pivu nego vino..... zbog nekih pisljivih 100-ak kuna koje dobijem nazad.

  16. #16
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    Ja te kartice ne uzimam jer osim blage paranoje zvane tajnost podataka imam jednu gadniju a to je paranoja od direktnog marketinga. Naime, ja vjerujem, a nešto sam jednom u tom smislu i čitala, da se ti podaci o našim kupovinama spremaju kako bi nam za par godina ravno u glavu mogli servirati propagandne poruke namijenjene upravo nama. Kako me užasava pomisao da za 10 godina hodam po cesti a glas mi u glavi šapće: za 30 metara desno možeš nabaviti, samo danas, ultra jeftini 3slojni eko wc papir od recikliranih materijala... onda ne uzimam te kartice.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    velika gorica
    Postovi
    275

    Početno

    isuse bože

  18. #18
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj Maja prvotno napisa
    Ja te kartice ne uzimam jer osim blage paranoje zvane tajnost podataka imam jednu gadniju a to je paranoja od direktnog marketinga. Naime, ja vjerujem, a nešto sam jednom u tom smislu i čitala, da se ti podaci o našim kupovinama spremaju kako bi nam za par godina ravno u glavu mogli servirati propagandne poruke namijenjene upravo nama. Kako me užasava pomisao da za 10 godina hodam po cesti a glas mi u glavi šapće: za 30 metara desno možeš nabaviti, samo danas, ultra jeftini 3slojni eko wc papir od recikliranih materijala... onda ne uzimam te kartice.
    ja mislim da si možda ipak malčice pretjerala s gledanjem futurističkih filmova

    mislim, daleko od toga da reklamna industrija ne ide u tom smjeru, ali baš da će ti glasić u glavi govoriti Kuuuupiii kuuupiii 8)

  19. #19

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    na pravom mjestu
    Postovi
    1,774

    Početno

    Neka slobodno istražuju što kupujem i naprave sniženja i promocije samo za mene.. jer ja to zaslužujem

  20. #20
    donna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    osijek
    Postovi
    2,021

    Početno

    ja imam sve te kartice,fejs i ostalo i uopće se ne opterećujem šta će im moje ime i prezime...a za konzum card znam točno za što im sve to treba

  21. #21
    aries24 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    2,090

    Početno

    de onda podijeli s neupućenim pukom

  22. #22
    alef avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    639

    Početno

    Kartice imam, ne dozivljavam to sto marketu dam podatke o adresi nesto znacajnim... ali fejs nemam, i uzasavam se od toga da ljudi ne kontaju ko je i zasto fejs isl programe pustio u promet... prije su trebali silni agenti raznih kos-ova da prikupljaju podatke ko se cim baci, s kim se druzi, gdje putuje.. sad se svi sami prijavljuju i vicu:evo mene, mogu li ja!!! evo idem sutra na more, sa frendom tim i tim, koji vozi to i to auto, bicemo tu i tu (za par dana slikica), inace frend mog frenda je taj i taj, njegova mama radi tu i tu, a njena frendica je sekretarica tome i tome, u familiji su mi ovi ljudi, omiljena boja zuta, podrzavam tu akciju i ne volim ovog pjevaca... evo, ja nemam fejs a kolko me ljudi vec stavilo na slikama? punooo... i sad vec ako ga nemas si frik sto ga nemas... i onda, ako prijatelj tvog prijatelja ima sumnivog prijatelja... hmm... ma sad karikiram ali kontate me - nama se cini za zabavu ovo sve, ali koliko podatak ovako usputnih dodje na net da ljudi ne razmisljaju.. uhh... nek kaze ko hoce da sam paranoicna, ali sigurna sam da ima neko ko prati sve, odnosno ono sto im u datom trenu zatreba (evo prva stvar, ako niste znali Ameri prije nego vam izdaju vizu imaju prvo pristup vasem fejsu, ako ga imate)

  23. #23

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,984

    Početno Re: (pro)davanje osobnih podataka

    Citiraj aries24 prvotno napisa
    dvaput razmislim prije nego dam svoje podatke tamo gdje ne moram


    a s druge strane razmišljam se, što je najgore što se može dogoditi s tim mojim podacima? što oni (ne samo dm, bilo koja firma) rade s milijunima adresa, što im znači neka marija u špišić bukovici ili ana u trebarjevu desnom?



    jesam li ja paranoična ili samo oprezna?

    ja bi rekla da si paranoična

    gle, tvoje ime ionak piše na kasliću i vratima....na kući stoji kućni broj, a malo niže i naziv ulice.
    također ti isti podaci postoje i u telefonskom imeniku...da itko želi zloupotrijebiti tvoje podatke ne treba ti ponuditi karticu za bodove, postoje puno lakši načini



    btw.slažem se sa ivano2 da ti podaci služe isključivo za analizu tržišta.

  24. #24

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    na pravom mjestu
    Postovi
    1,774

    Početno

    Citiraj alef prvotno napisa
    Kartice imam, ne dozivljavam to sto marketu dam podatke o adresi nesto znacajnim... ali fejs nemam, i uzasavam se od toga da ljudi ne kontaju ko je i zasto fejs isl programe pustio u promet... prije su trebali silni agenti raznih kos-ova da prikupljaju podatke ko se cim baci, s kim se druzi, gdje putuje.. sad se svi sami prijavljuju i vicu:evo mene, mogu li ja!!! evo idem sutra na more, sa frendom tim i tim, koji vozi to i to auto, bicemo tu i tu (za par dana slikica), inace frend mog frenda je taj i taj, njegova mama radi tu i tu, a njena frendica je sekretarica tome i tome, u familiji su mi ovi ljudi, omiljena boja zuta, podrzavam tu akciju i ne volim ovog pjevaca... evo, ja nemam fejs a kolko me ljudi vec stavilo na slikama? punooo... i sad vec ako ga nemas si frik sto ga nemas... i onda, ako prijatelj tvog prijatelja ima sumnivog prijatelja... hmm... ma sad karikiram ali kontate me - nama se cini za zabavu ovo sve, ali koliko podatak ovako usputnih dodje na net da ljudi ne razmisljaju.. uhh... nek kaze ko hoce da sam paranoicna, ali sigurna sam da ima neko ko prati sve, odnosno ono sto im u datom trenu zatreba (evo prva stvar, ako niste znali Ameri prije nego vam izdaju vizu imaju prvo pristup vasem fejsu, ako ga imate)
    xx

  25. #25
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Je, eno ga moj caca vidio na fejsu danas da sam bila u zooloskom vrtu. I sad ce reci curi s kojom sam isla u osnovnu, a ona ce reci uciteljici i doci ce crnokosuljasi i udba i zatvorit ce me u rest.

    Amere zaboli ona stvar za Fejs prije nego vam izdaju vizu (u slucaju da citamo isti forum, osoba koja je o tome piskarala bila je cisti trol). Imam vizu i gledali su u stosta, pa i u staklenu kuglu, ali bogami mi Facebook gledali nisu, niti je njegovo postojanje utjecalo na moj status u Americi, a i sire.

    Bozesacuvaj, paranoje.

  26. #26
    aries24 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    2,090

    Početno

    meni je strašna činjenica da sve fotke koje se stave na fejs postaju nihovo vlasništvo,pa čak i kad ih izbrišete

    za kakvu je to evidenciju i statistiku?

  27. #27
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj aries24 prvotno napisa
    meni je strašna činjenica da sve fotke koje se stave na fejs postaju nihovo vlasništvo,pa čak i kad ih izbrišete
    zato ja nemam nikakve fotke tamo
    još samo da otkrijem kako da se izbrišem
    totalno mi je bezveze taj fejs, forumi ili chat progami (skype) su mi taman

  28. #28
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa
    Bozesacuvaj, paranoje.
    frend, programen, maher, mi je rekao da je najmanji problem da ti mobilni operater aktivira kameru ili mikrofon na tvom mobitelu, bez tvog znanja

    jel tko gleda film: Eagle eye ?
    brrrr

  29. #29
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    Citiraj Kaae prvotno napisa
    Bozesacuvaj, paranoje.
    frend, programen, maher, mi je rekao da je najmanji problem da ti mobilni operater aktivira kameru ili mikrofon na tvom mobitelu, bez tvog znanja

    jel tko gleda film: Eagle eye ?
    brrrr
    I, šta, to šljaka i kad fizički ugasiš telefon?

  30. #30
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    ne dok je ugašen, dok radi i dok je spojen na mrežu
    moj mobitel se može sam upaliti, tj. iako je ugašen on se upali da mi zazvoni alarm

  31. #31
    alef avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    639

    Početno

    ali bogami mi Facebook gledali nisu
    a kako znas?

    Iskreno, jeste paranoicno i mozda nisu gledali, ali da npr. jesu zasto mislis da bi ti za to znala?

    Facebook je proizvod obavjestajih sluzbi, svidjalo se to korisnicima ili ne... Jaaako je zgodan za ostati u kontaktu s ljudima, ili obnoviti stare veze isl.... ali, nije zato stvoren, to je samo razlog koji omoguava da bude taaakaooo efikasan za skupljanje podataka svake vrste

  32. #32
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Zaboli me jesu li ga gledali, ili nisu, ali zdrav razum govori da nisu. Vjerujem da im je vise nego dovoljno provjeriti me posve zdravorazumskim, legalnim putem na sto sam, uostalom, i pristala.

    Uopce ne razmisljam tko me snima mobitelom i tko prisluskuje moje gluposti. Ne dotikavlje me takva paranoja jer se jednostavno ne bavim necim sto bi zahtijevalo ili zavrijedilo takvu angaziranost.

    TKo god mi zeli slati reklamne letke, moze. Vrlo je lako naci osobu, bez Facebooka ili Twittera (ebo nam ga OIB dostupan cijelom svijetu, ili je barem bio, a da ne pricam o telefonskim imenicima i slicnom).

    Facebook je sigurno proizvod obavjestajnih sluzbi i vjerujem da je upravo zato godinama bio dostupan samo skolskoj djeci. Jerbo, opasna je to gamad i treba ju drzati pod kontrolom.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Postovi
    233

    Početno

    Citiraj Cookie prvotno napisa
    Uvijek sam instinktivno zazirala od tih kartica i nisam nikad imala nijednu. Nije mi ugodna ideja da neki tamo "Veliki brat" ima podatke o svemu što sam ja ikad kupila u njegovom dućanu i koliko sam novaca potrošila. Previše mi je to orwellovski.

    (..)

    I još mi se jedna stvar ne sviđa: imam osjećaj da su me "oni", bio to Konzum, Billa, DM ili netko četvrti, ako prihvatim tu njihovu karticu na neki način "obilježili" kao svoju, da sam sad njihova... Kao da sam se učlanila u neku stranku, sektu ili šta već... To mi se nikako ne sviđa jer nikad u životu nisam bila član ničeg (osim knjižnice ) i ne volim biti obilježena i svrstana u neke ladice kao da negdje pripadam.
    Potpisujem.

  34. #34
    enchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    renesansna zvijezda
    Postovi
    1,433

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa
    Uopce ne razmisljam tko me snima mobitelom i tko prisluskuje moje gluposti. Ne dotikavlje me takva paranoja jer se jednostavno ne bavim necim sto bi zahtijevalo ili zavrijedilo takvu angaziranost.
    X

  35. #35
    Joe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,030

    Početno

    meni je jučer neki tajni glas naredio da kupim nove camperice. i poslušala sam ga. lastane, jesu li me oteli vanzemaljci?


    ajmo sad malo o paranoji: ja si naivno utvaram da nisam dovoljno interesantna FBI-ju i sličnima, pa da me ne prate.

  36. #36
    Administrator foruma daddycool avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    ZG, u braku
    Postovi
    4,635

    Početno

    Paranoja je danas neizbježna ako imalo razmisliš o mogućnostima koje se nude tajnim službama, a i svima ostalima koji se bave bazama podataka korisnika.

    Uzmi naprimjer nova prijenosna računala koja manje više po defaultu imaju ugrađen čitač otiska prsta, kao biometrijsku provjeru korisnika. Što misliš da li proizvođač automatski čim se spojiš na net prikuplja otiske svojih korisnika i onda ih prodaje zainteresiranoj strani? Neki modeli kao biometrijsku provjeru koriste ugrađene kamere, znači priča se ponavlja samo sa slikom lica.

    Svaka elektronska bankovna transakcija ostavlja trag. Tako se stvaraju obrasci navika pojedinih osoba. Biometrijske putovnice skeniranjem otkrivaju kretanje osoba.

    GPS prijemnik u luksuznim automobilima koji služi kao zaštita od krađe, također može služiti i za nadzor kretanja ljudi.

    Sad će netko reći, hvala bogu nemam luksuzni auto sa ugrađenim GPS-om, ali sigurno imate mobilni uređaj. Preko njega osoba se može pratiti malo manje precizno ali se na osnovu komunikacije između bazne stanice i uređaja, pozicija određuje unutar stotinjak metara.

    Zato je meni užasno smiješno kad ljudi ne žele dati JMBG. Šta se time otkriva? Datum, mjesto rođenja i spol. Neš ti velike tajne.

  37. #37
    Cookie avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    312

    Početno

    Moje je mišljenje da ljudi koji vjeruju kako FBI, NSA ili vanzemaljci koriste Facebook i slične mreže kako bi nas špijunirali imaju opaaako poremećenu percepciju vlastite važnosti i značaja.

    Koga je, zaboga, briga što ste vi danas kuhali za ručak ili gdje ste ovog ljeta na Jadranu sunčevim zrakama izlagali svoju bljedunjavu rit? Iz mog iskustva s Facebookom, većina ljudi vodi toliko grozomorno dosadne živote da ne zanimaju ni ljude koji ih imaju na friends listi, a kamoli FBI.

    Izuzetak ste, naravno, ako se bavite nekim kriminalnim aktivnostima, ali i u tom slučaju teško da biste si u status na Facebooku napisali: "Danas sam preko grane prošvercao 15 Kineza i zaradio 300 eura po glavi. Eno ih u Motičini donjoj, čekaju da dođe Meho po njih kamionom."

    Stoga se nadam da ćete mi oprostiti ako takve paranoje nalazim smiješnima.

  38. #38

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,078

    Početno

    nemoj se baš tome smijati

    tvoj grozomorno dosadni život, izložen parcijalno po netu skupa sa slikama može biti super podloga za izradu profila i krađu identiteta

    kad se još tome pridodaju biometrijski podaci koji se sve više prikupljaju, kao što je otisak prsta, scan zjenice i slično (ne, nije SF, odi u PU i zatraži izdavanje biometrijske putovnice), tvoj dosadni lik i djelo spojen sa tuđim otiskom prsta može ti donijeti svakojake probleme

    tvoj osobni podatak uostalom nije samo tvoje (dosadno) ime nego primjerice i broj tvoje kreditne kartice, što je već puno zanimljivije, a broj tvoje kartice zbilja može izroniti na mjestima za koje bi dala ruku u vatru da prvi puta za njih čuješ

    ako putuješ avionom, svi tvoji podaci idu u centralni računalni centar u švicarsku gdje se skupa s ostalim tvojim podacima skupljenim posvuda (između ostalog i podatak da li si tražila da ne jedeš svinjetinu kao avionski ručak) stvara tvoj profil, a raznorazni alati između miliona podataka traže ključne riječi, pa ako postoje kod tebe, eto tebe označene crvenim alertom što može značiti da ćete rektalno pregledati na carini bez osnovane sumnje, samo temeljem tvog profila otencijalnog sumnjivca

    takav 'data mining' - Data mining is the process of extracting patterns from data. As more data are gathered, with the amount of data doubling every three years,data mining is becoming an increasingly important tool to transform these data into information. It is commonly used in a wide range of profiling practices, such as marketing, surveillance, fraud detection and scientific discovery - već postaje problem pravne prakse

    zbilja

    da li je uopće dozvoljeno prisluškivati, pretresati i koristiti slične policijsko-istražiteljske metode bez osnovane sumnje, a samo temeljem profila dobivenih na ovakav način

  39. #39

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,078

    Početno

    a možeš završiti i u zatvoru, ako se otkrije tvoj osobni podatak, odnosno tvoja IP adresa za što EDPS (European Data Protection Supervisor) smatra da je osobni podatak (inače, dvojben stav)

    primjerce, kad svašta nalupetaš na blogu sa kućnog računala o lokalnom moćniku (mislim da je konkretan slučaj bio u makarskoj)

  40. #40

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    na pravom mjestu
    Postovi
    1,774

    Početno

    Citiraj Cookie prvotno napisa
    Koga je, zaboga, briga što ste vi danas kuhali za ručak ili gdje ste ovog ljeta na Jadranu sunčevim zrakama izlagali svoju bljedunjavu rit? Iz mog iskustva s Facebookom, većina ljudi vodi toliko grozomorno dosadne živote da ne zanimaju ni ljude koji ih imaju na friends listi, a kamoli FBI. ....
    Stoga se nadam da ćete mi oprostiti ako takve paranoje nalazim smiješnima.
    I čemu onda to objavljivat svijetu? Gdje ste bili, s kim ste pili, što ćete raditi?!
    Smiješnija je ta potreba objavljivanja svima sve, nego razmišljanje da to onda nikoga ne zanima

  41. #41
    Tiwi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    on the edge
    Postovi
    3,231

    Početno

    uvijek će biti onih kojima niti tehnologija niti njeno korištenje (pa tako ni sakupljanje raznih podataka) neće biti zastrašujuće već stvar trenutka u kojem živimo. s tim će se nositi više manje spretno, ostavljati možda benignije podatke ili činjenice na nekim mjestima, na nekim drugim biti oprezniji i ostavljati drugačije, možda samo malo "krive" podatke, a na trećima jednostavno šutjeti.. i tako dalj.

    a bit će i onih kojima je to zastrašujuće, neprihvatljivo i grozno, sakrit će se na sve nemile načine i nadati se da nitko za njih ne zna.

    ima i onih koji će otići živjeti na svjetionik.

    i svakom pravo.

    no, u trenutku kad netko negdje poželi saznati gdje je bilo tko od nas i što radi, saznat će. neovisno jeste li otkriveni, sakriveni ili na svjetioniku.

  42. #42
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Slazem se sa tiwi

  43. #43

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,218

    Početno

    Nekad razmišljam o tom problemu, ali zapravo se ne brinem. Te baze podataka s vremenom zastarijevaju jer se podaci mijenjaju pa pretpostavljam da s vremenom to nitko ne može "jeftino" iskoristiti.
    Mene više brine to što je u našoj nepravnoj državi i korumpiranoj administraciji u svakom trenu dostupna informacija o cijeloj mojoj imovini i koječemu na jednom mjestu zaštićena jednom jednostavnom brojčanom šifrom.

  44. #44
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Tiwi prvotno napisa
    no, u trenutku kad netko negdje poželi saznati gdje je bilo tko od nas i što radi, saznat će. neovisno jeste li otkriveni, sakriveni ili na svjetioniku.

  45. #45

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Mene to uopće ne brine. Ustvari svejedno mi je da li Ante ili Marko imaju podatke o meni ili uopće nemaju. Baš me briga što tamo netko zna da sam ja 04. kolovoza u DM-u kupila djetetu pelene. I briga me što imaju uvid u moju imovinsku karticu.

    Ne bojim se ničega. Nastojim živjeti i živim pošteno. Ne sramim se i ne bojim se za svoju kupovinu, bilo lizalica za dijete, bilo automobila, bilo stana. Sve je legalno zarađeno, nemam tajni. A ako netko ima merak na osnovu podataka iz kartica, analizirati koji su moji putevi, što kupujem, kada i gdje.... samo neka izvoli. Imam kartice iz dm-a, i Konzuma i s Olivera i Okaidija... i šta ja znam još koje. Propagandnih letaka, poziva na prezentacije i ostalog sličnog materijala dobivam poprilično. Kada su mi dosadni, ja ignoriram, a kada ima nešto za mene zanimljivo, iskoristim. I to je to.

    Još nisam primijetila da je netko zloupotrijebio moje podatke. Čuvam pinove, brojeve računa, štedne knjižice, putovnice, osobnu. Dakle, te dokumente ne serviram na izvollte. A hoće li netko smisliti duplikat, hm... ne razmišljam o tome. Ustvari, razmišljam da neće.

    A drapanje ispisa poziva na dvomilimetarske komadiće mi ne pada na pamet. Ionako, onaj kome žarko moj ispis poziva treba, uz malo dobre volje dobit će ga preko prijateljice susjedine prijateljice u Tcomu ili Vipu, tak svejedno. I šta ima tamo pročitati- opet ništa bitno.

    Ljubavnika nemam Ne kradem, časna riječ. Previše trošim na slatko ... jel to zanimljivo? Ni meni samoj nije, gdje bi bilo nekom drugom?!!!

  46. #46
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    ja sam jedna od onih koja ima sve moguće kartice svih mogućih šoping i inih centar u koje sam ikada kročila i na taj način sam do danas uštedjela tisuće kuna...........odnosno bar manje platila nego oni koji ih nemaju

    uostalom, nisam primjetila da me je itko uz bilo koju karticu bilo kojeg šoping centra tražio i osobnu što će reći da i tamo mogu dati podatke kakve god hoću jedino treba upotrijebiti malo mašte ........a ako bi me baš i tražio - legitimirati me ne može baš svatko tko se sjeti

    a ako me netko negdje hoće naći po bilo kojoj osnovi, ukrasti mi identitet ili bilo što slično ne treba mu ni fcbk (na kojem btw. bilo tko može pisati što god hoće i kako netko uopće može znati jesam li ja možda nekome ukrala identitet i stavila ga tamo ) nikakva prijavnica za karticu nečega koju sam jednom negdje možda ispunila nego samo jedan "revni" referentić na MUP-u ili nekoj tako sličnoj ustanovi koja raspolaže osobnim podacima.
    imam, naime, vrlo nedavni primjer kad su me zvali na okupljanje iz osnovne škole (nakon xx godina) i uopće mi nije bilo jasno kak su došli do mene jer osim što sam promijenila i prezime i adresu i grad i......... nisam ni sa kim bila u kontaktu, a nisu čak ni zvali kod mojih staraca da recimo njih pitaju gdje sam, nego eto slučajno sam saznala da jedna cura radi na MUP-u pa nas je eto tako sve našla :/

  47. #47
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Citiraj Stijena prvotno napisa
    nego eto slučajno sam saznala da jedna cura radi na MUP-u pa nas je eto tako sve našla :/
    I ta bi, da ju je netko od vas prijavio, ostala bez posla.

    Ozbiljno.

    Imam poznanika na relativno visokom položaju u MUP-u i on veli da se takve zloupotrebe položaja kažnjavaju bez previše milosti.

    Također je lažno uvjerenje da "susjeda koja radi u T-mobileu/Vipu može bez problema izlistati... što već" - da, neke susjede imaju tu tehničku mogućnost, ali znam jednog "susjeda" koji je svom frendu ljubazno ispisivao ženine sms-ove, pa je, čim se to saznalo (a saznalo se), od svog jednako ljubaznog poslodavca pobrao trenutni otkaz.

    Ispis poziva, sms-ova, snimanje i praćenje korisnika... sve je to tehnički izvedivo, naravno, ali da bi se te stvari aktivirale, potrebno je dobiti službeni nalog, a on se ne dobiva tako lako.

    Štefica ili Barica koja ima (tehničku) mogućnost to napraviti, pa to i radi kako bi impresionirala frendicu ili zaradila dodatnih 500 kn, je (s oproštenjem) glupača koja nije svjesna posljedica.

  48. #48

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Dakle Sanja što misliš o temi? Imaš li kartice? Bojiš li se da će netko zloupotrijebiti tvoje osobne podatke sa kartica?

  49. #49
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj bubica27 prvotno napisa
    I čemu onda to objavljivat svijetu? Gdje ste bili, s kim ste pili, što ćete raditi?!
    Evo, recimo, meni treba.

    Skoro pa jedini nacin da se javim mami ili sestri, kumi ili prijateljima je internet. Pa me zaboli hoce li jos netko gledati s kim pijem kavu ili tko mi je dosao na veceru.


    Imam tisucu i jednu karticu, primam sedamsto kataloga i jos mi nitko nije zloupotrijebio podatke ili me nekako ostetio. Moze, naravno, ali za to mi ne trebaju spomenute kartice i katalozi. Vrlo lako mogu, recimo, izgubiti novcanik.

    P.S. "Joe, nemam ovdje Camperica pri ruci. Kupi mi jedne." - kaze glas u tvojoj glavi.

  50. #50
    brane avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,317

    Početno

    Imam Konzumovu karticu godinama...i fantastična mi je!!!! Popusti su mi odlični i super mi dođu pogotovu sad u vrijeme besparice

    Dm markice sam skupljala sa susjedama, prva koja skupi cijelu karticu idemo u kupnju sve tri i 15% popusta nam dobro dođe

    Zašto ne...

    Ako će neko zlouporabiti moje podatke doč mi u zgradu, zapisati adresu zgrade i skinuti ime i prezime s poštanskog sandučića...eto...šta mu drugo treba....imam previše drugih stvari za brigu da bi se brinula hoće li Mate Matić na moju kućnu adresu poslati neki promo materijal

    Prije dva mjeseca nam se desila simpatična stvar, došlo vrijeme registracije auta (za tri dana ) i na tel. dakle kućni broj, zove me teta i kaže kako je dobila podatke s te i te stanice za tehnički pregled vozila i da nam ističe registracija kao i osiguranje za auto, želimo li s tom i tom kućnom sklopiti novi ugovor, popust ni manje ni više već 300kn :D :D :D

    i super nam došlo...ko im je i kad dao podatke nemam pojma ali nama dobro došlo u tom trenu...

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •