Stranica 6 od 6 PrviPrvi ... 456
Pokazuje rezultate 251 do 269 od 269

Tema: Očevi na porodu štete majkama, kaže Odent

  1. #251
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    Moj prvi porod je usporilo totalno nepoznavanje i neocekivanje horrora hrvatskih rodilista, tako da eto sad imamo dva primjera, moj i tvoj. A istina je vjerojatno negdje izmedju.
    Tako nekako.
    Iako, imam osjećaj da se stanje u rodilištima polako popravlja (ili sam ja nepopravljivi optimist).
    Ženama trebaju jednostavne i točne informacije kako bi na porod došle spremne i sigurne u sebe, a ne zbunjene i izbezumljene od straha.

    A ja i dalje mislim da muževi na porodu pomažu, a ako i postanu smetala uvijek mogu napustiti događaj, zar ne?

  2. #252
    argenta avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    sjeverno pa južno
    Postovi
    1,254

    Početno

    Citiraj Pcelica Mara prvotno napisa
    Ženama trebaju jednostavne i točne informacije kako bi na porod došle spremne i sigurne u sebe, a ne zbunjene i izbezumljene od straha.

    A ja i dalje mislim da muževi na porodu pomažu, a ako i postanu smetala uvijek mogu napustiti događaj, zar ne?
    S prvim se slažem samo djelomično. Iz vlastitog iskustva znam da ćete svašta doživjeti neinformirane. Ali ni informacija, spremnost i sigurnost ne pomažu ako se osoblje zainati da će biti po njihovom

    S drugim se slažem u potpunosti.

  3. #253
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Pcelica Mara prvotno napisa
    A ja i dalje mislim da muževi na porodu pomažu, a ako i postanu smetala uvijek mogu napustiti događaj, zar ne?
    Da si detaljnije procitala prvih 5 strana, uvidjela bi da je vecina nas koje razumiju ne prisustvo oca pri porodu ipak drugacije gledaju na to prisustvo u hrvatskom sustavu - pace kao pozitivno u velikoj vecini slucajeva jer je sistem puno gori od adrenalina kojeg ce mozda luciti otac.

  4. #254
    argenta avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    sjeverno pa južno
    Postovi
    1,254

    Početno

    Što se tiče same teme, sjetila sam se i Laure Shanely koja zagovara neasistirani porod kod kuće (to je tema za drugu žučnu raspravu ). Njoj je muž bio na prvom porodu; ostala tri je "odradila" skroz sama, i to upravo zato što je osjećala da tako najbrže i najlakše rađa, iako je njezin suprug bio potpuno informiran i slagao se s njezinim izborom, tj. bio je od one vrste koja se minimalno upliće i reagira pod adrenalinom.

    Tako da vjerujem kako Odentova tvrdnja stoji u nekim ovakvim slučajevima -- ali slažem se sa svim rečenim o tome da je muž najmanja od svih smetnji u našim bolnicama.

  5. #255
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Citiraj Pcelica Mara prvotno napisa
    A ja i dalje mislim da muževi na porodu pomažu, a ako i postanu smetala uvijek mogu napustiti događaj, zar ne?
    Da si detaljnije procitala prvih 5 strana, uvidjela bi da je vecina nas koje razumiju ne prisustvo oca pri porodu ipak drugacije gledaju na to prisustvo u hrvatskom sustavu - pace kao pozitivno u velikoj vecini slucajeva jer je sistem puno gori od adrenalina kojeg ce mozda luciti otac.
    Pročitala sam ja prvih 5 strana, uz napomenu da sam sasvim zadovoljna hrvatskom državnom bolnicom u kojoj sam rodila (što sam negdje u tih 5 strana već i napisala) i ne smatram da su svi zdravstveni djelatnici zli sadisti kojima je jedino zadovoljstvo mučiti pacijente pa je muž tu potreban radi obrane.
    Muž je išao sa mnom prije svega jer mi je jasno da u bolnicama nema dovoljno osoblja koje će biti stalno uz mene, šetati sa mnom u prvoj fazi poroda ili me pratiti u banju i pomagati mi dok se peti put tuširam. Tu je MM odradio najvažniji dio posla, a iskreno, u rađaoni sam mogla i bez njega, ali eto, kad je već bio tu išao je i on.

  6. #256
    argenta avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    sjeverno pa južno
    Postovi
    1,254

    Početno

    Citiraj Pcelica Mara prvotno napisa
    Pročitala sam ja prvih 5 strana, uz napomenu da sam sasvim zadovoljna hrvatskom državnom bolnicom u kojoj sam rodila (što sam negdje u tih 5 strana već i napisala) i ne smatram da su svi zdravstveni djelatnici zli sadisti kojima je jedino zadovoljstvo mučiti pacijente pa je muž tu potreban radi obrane.
    Pa to nitko nije rekao. Ali ih nažalost ima puno koji jednostavno nisu navikli poštivati želje rodilje, ili im se žuri pa je lakše sve odraditi "na traci" (moj slučaj). U takvim je slučajevima dobro imati nekoga kao tampon-zonu.

  7. #257
    Ninči avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    2,159

    Početno

    MM nije bio na mom porodu i falio mi je do neba. Uvjerena sam da bi sve bilo drugačije da je bio.

    Sada opet trebam roditi i ponovno neće biti na porodu. Ovaj put jer mu ja to ne dozvoljavam. Iz principa. I zato jer želim da sva naša djeca imaju isti tretman. I iskreno- zato jer mu zamjeram što prvi put nije bio i pomalo ga želim kazniti. I onaj najbitniji razlog- jer želim da je bar on uz naše starije dijete, kad već ja neću moći biti.

    Što se tiče očeva na porodu- kao što netko reče- u ovom našem bolesnom bolničkom sustavu smatram to pozitivnim i potrebnim!
    Gledam primjer svog brata...bio je na ženinom porodu i sve nas je i više nego iznenadio! On, koji je najveći paničar kojeg znam, koji nikako ni na trenutak ne može kontrolirati adrenalin u normalnim životnim situacijama, on je na porodu bio ekstra smiren i od ogromne pomoći svojoj ženi! Istina- očevi na porodu štete ženama, ali ne nužno svojim ženama. Naime moj braco me sad pred kraj moje trudnoće zove svaki dan i paničari mi oko mojeg poroda....jer je on naime vidio kako to strašno boli Šteti mi- dovoljno me i samu strah jer sigurno bolje od njega znam kako to boli

  8. #258

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    http://news.bbc.co.uk/1/hi/health/8377099.stm

    BBC news at ten, Wednesday, 25 November 2009

    Should dads be in the delivery room?

    By Clare Murphy
    Health reporter, BBC News


    Would it have been better if he wasn't there?
    It was once imparted to the father over the phone, yet now it's men themselves who often tell their exhausted partner the sex of the child she has just delivered. But could men be more of a hindrance than a help in the delivery room?

    French obstetrician Michel Odent says yes, and even blames fathers for an increasing rate of births by Caesarean section.

    At a debate hosted this week by the Royal College of Midwives, Mr Odent will argue against what he dubs "the masculinisation of the birth environment".

    The presence of an anxious male partner in the labour room makes the woman tense and slows her production of the hormone oxytocin, which aids the process of labour, so the French doctor contends.

    This, he says, makes her much more likely to end up on the operating table having an emergency Caesarean section.

    "Having been involved for more than 50 years in childbirths in homes and hospitals in France, England and Africa, the best environment I know for an easy birth is when there is nobody around the woman in labour apart from a silent, low-profile and experienced midwife," he says.

    "Oxytocin is the love drug which helps the woman give birth and bond with her baby. But it is also a shy hormone and it does not come out when she is surrounded by people and technology. This is what we need to start understanding."

    He will be debated by Duncan Fisher, a leading advocate for fathers, who, while pressing for more preparation for fathers, argues they are there because women want them to be - "and we should trust mothers' instincts".

    Here we come

    Certainly men's appearance on the labour ward does co-incide with a rising number of caesarean births - although ironically their arrival was in part a backlash against doctor-led, highly-medicalised care in favour of a more woman-centred approach.

    In the 1960s only about a quarter of men in the UK attended the birth of an infant, today it is well over 90%.


    There are many reasons why the number of emergency Caesarean sections has risen ...none of which have anything to do with the presence of dads

    Patrick O'Brien
    Consultant obstetrician
    It is seen as an important rite of passage for any involved father, as well as a marker of social progress - the less developed a country, the more likely childbirth is to be seen as a woman's business best conducted behind closed doors.

    "But I think the other issue is the lack of one-to-one care of women by midwives," says Winnie Rushby of Doula UK, an organisation which provides birthing support from experienced, but non-medically trained women. "Fathers have been called on to provide that help.

    "Some of them are very attuned to the emotional and psychological needs of their partner. But if they are shocked by bodily fluids and very agitated by the pain they see her in, this could play on her mind and stop her psychologically entering the place she needs to be to deliver the baby - the birthing 'zone', if you like.

    "We've gone from men not being there to virtually all men being there. We need to find a new medium, where there is no shame in discussing whether the father should be there or not. Women need to start asking if they really do want him there - and if so, is he prepared for what will go on."

    Staying home

    In fact, the greatest advocate of putting men in the mix was US doctor Robert Bradley, who in 1962 published Father's Presence in Delivery Rooms. This was a review of 4,000 cases when husbands were present.


    Some partners will not feel comfortable themselves in providing physical and emotional support during labour

    Elizabeth Duff
    National Childbirth Trust
    He concluded, quite contrary to Dr Odent, that the husband's presence as a so-called "birth coach" actually helped the woman to relax. "With husbands coaching, we have more than 90% totally unmedicated births. No other approach comes near to that figure," he wrote.

    Iran only recently allowed fathers into the delivery room after the health ministry in Tehran asked doctors to reduce the number of Caesarean births.

    At 70% it has been among the highest in the world, and has been explained largely by women's fear of childbirth. Bringing in the men, it was hoped, would provide women with the reassurance they needed to deliver their baby without surgery.

    Whether some men do in fact aid or irk in the delivery room is likely to remain a staple - and unresolved - debate, as any clinical trial would be almost impossible to conduct.

    "But what we do know is that there are many reasons why the number of emergency caesarean sections has risen - including obesity, older mothers, and fear of litigation - none of which have anything to do with the presence of dads," says Patrick O'Brien, a consultant from the Royal College of Obstetricians and Gynaecologists.

    "Having a baby together is an intense, life-changing experience that most couples want to experience together. The father can be an immensely reassuring presence for the mother.

    "And as for the suggestion that men won't cope with the so-called gore - well, most of his role can be carried out at the head-end, talking, mopping her brow, offering sips of water. Of course a man shouldn't feel forced to be there, but I have yet to meet one who said after the birth of his baby - 'I wish I'd stayed at home'."

  9. #259

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    http://www.bbc.co.uk/radio4/womansho...9_47_wed.shtml

    Fathers in the delivery room 25 November 2009

    Listen to this item

    Help or hindrance?

    Michel Odent, known as the father of natural childbirth, will warn this week at the Royal College of Midwives annual conference that the father’s presence at the birth can lead to his partner having a more painful and longer birth because of the anxiety of having him around. He argues women should be left alone with only a midwife to help them. He believes the 'masculinisation of the birth environment' helps to explain the fact that nearly a quarter of women in the UK now have a caesarean section. So is he right? Should we assume men shouldn’t be present at the birth rather than the other way round? Jenni is joined by Michel Odent and consultant obstetrician Pat O'Brien.

  10. #260

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    759

    Početno

    Moj je muž na porodu bio uz mene i bio je jako smiren (jer je tražio da mu daju nešto za smirenje ), a ja sam imala subjektivni osjećaj da me trudovi triput više bole ako me ne drži za ruku. Bez njega bih uvenula k'o ubrani mak i zato bi ga opet vodila na porod, bez obzira što je osoblje bilo jako ljubazno i susretljivo.

  11. #261

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    936

    Početno

    Iskreno meni bi na porodu MM smetao, ne zato što je paničar, nego meni je bilo najugodnije kad bi me pustili potpuno samu, u tišini. Nisam pročitala sve postove, ali mislim da svaka žena ima pravo odlučiti za sebe, nekome paše, nekome ne. Mene kad nešto boli nevolim da se slini oko mene već da me se ostavi na miru. Situacija kod nas u bolnicama je pomalo igra na sreću, kako te dopadne i možda je bolje imati uz sebe nekog svog, ali nekog ko će se boriti za tebe, tko zna sve tvoje želje i očevi bi se prije poroda morali informirati koliko i žene, ne samo na tečajevima, nego za istač.

  12. #262

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4

    Početno

    Ja sam bil sa suprugom na porodi i ona veli da bi joj bilo puno teze bez mene jer su sestre bile uzasno bezobrazne. Pogotovo jedna sa dlakavim rukama, izgledala je ko gorila

  13. #263
    emira avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,647

    Početno

    Moram priznati da nisam bila neki žustri zagovornik obvezne prisutnosti očeva na porodu. Primjerice MM i ja smo imali dogovor o njegovom neprisustvu. On je jednostavno tip koji ne podnosi krv, ruši se u nesvijest itd. a ja nisam htjela ništa forsirati. On se igrom slučaja ipak našao uz mene i sada mi je drago što je bio samnom. Možda će zazvučati glupo, ali da nije bilo njega mislim da bi puno stvari pošlo po zlu pa tako ne bi uspio ni VBAC. I moram napomenuti, držao se iznenađujuće junački (s obzirom na to da mu se povraća kad se poreže na nož)...

  14. #264
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj igorbar prvotno napisa
    Ja sam bil sa suprugom na porodi i ona veli da bi joj bilo puno teze bez mene jer su sestre bile uzasno bezobrazne. Pogotovo jedna sa dlakavim rukama, izgledala je ko gorila
    Drago mi je da si bio, u tim uvjetima si svakako pomogao supruzi

  15. #265
    bodo avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    869

    Početno

    Ja još nisam načistu sama sa sobom o ovoj temi.Mm i ja smo dogovorno odustali od njegova prisustva pri prvom porodu jer je mislio da bi pao u nesvjest.I drago mi je da je odustao.
    Da samo znate koliko nam "hrabrih"očeva dođe na šivanje ili pregled jer su tijekom poroda kolabirali Tako da im ostane uspomena na rođenje djeteta
    Ali svatko ima pravo izbora zar ne

  16. #266
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Dok nisam upoznala mm-a uvijek sam govorila da će jednoga dana na porodu biti moja mama s kojom sam jako povezana ili moja najbolja prijateljica jer sam smatrala da ne postoji muškarac koji bi mi na porodu bio od pomoći.
    Danas ne mogu niti zamisliti da bi uz mene bio netko drugi nego mm, a to je i njegova velika želja i mislim da bi on prije pao u nesvijest ne znajući što se samnom događa nego da je uz mene.
    Od samog početka je zainteresiran za sve vezano uz trudnoću, želi slušati i želi naučiti i razumijeti što se sve u trudnoći događa.
    Objasnila sam mu da želim što prirodniji porod i očekujem da ako u rodilištu ne budu imali razumijevanja za to da ćemo se lakše izboriti nas dvoje nego ja jedna.
    Isto tako vjerujem i da će mi pomoći ako u nekom trenutku zaboravim na disanje pa će me on podsjetiti, a i nije tip koji paničari.
    Svakako treba poštovati želju muškaraca koji ne žele jer misle da to ne mogu i takav mi sigurno ne bi bio od pomoći pa bih odabrala mamu ili prijateljicu ali ja sam paničar i ne mogu zamisliti da netko meni blizak nije uz mene jer će me to smiriti.
    Naravno da ne samo otac nego i bilo tko drugi može pomoći ili odmoći a to sve ovisi o ženi koja rađa i onome tko je uz nju.
    Mislim da kod nas nažalost nekada više štete što se psihe a i ostaloga tiče može napraviti bolničko osoblje nego otac.

  17. #267

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    http://www.youtube.com/watch?v=r_lTX...eature=related

    intervju s Odentom o sudjelovanju oceva na porodu

  18. #268

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    632

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da dolazi do nesporazuma izmedju Maje i icyoh zbog razglicitog pogleda na samu rijec "ometa". Ispravite me ako sam u krivu..

    Slutim da icyoh to vidi na nacin da on recimo postavlja kriva pitanja ili radi krive stvari, dok vjerujem da Maja na to gleda da otac moze raditi sve prave stvari ali svejedno siriti prostorom adrenalin koji smeta porodu.

    Adrenalin je taj koji usporava porod, koji ometa trudove i koji moze dovesti do hitnog carskog itd. I ukoliko je otac takav da nije u stanju biti smiren i u nirvani dok majka radja, apsolutno mogu podrzati ideju da majka odluci da otac ne prisustvuje porodu u svrhu sto uspjesnijeg i lakseg poroda.

    No kad gledamo nase bolnice i radjanje u njima, mislim da nema govora o tati ili ne tati. Adrenalin je do maksimuma, tata tu stvarno moze samo pomoci da se ona manje bori sa sistemom.

    Ove nijanse o kojima odent govori a i ovaj moj paragraf gore gdje majka odlucuje da tata ne sudjeluje u svrhu stu lakseg poroda - rekla bih da to ipak prolazi vecinom kod kucnih poroda, gdje je ajmo reci sve skoro pa idealno pa bi ocev adrenalin mogao utjecati. Ak se prica o bolnici, tatin adrenalin je stvarno zanemariv u odnosu na milion drugih stvari koje ometaju porod tamo.

    IMHO
    to je sustina!

    mm je bio na porodjaju i nije mi smetao, u sustini nije mi mnogo pomogao u nicemu konkretno, ali je njegovo prisustvo mnogo znacilo i zbog osoblja i zbog boljeg porodjajnog boxa koji je jedini izdvojen pa ona mogu prisutvovati muzevi.
    Sve u svemu, sve zavisi od supruga odnosno decka, neko je sposoban to izneti a neko nije.
    Posljednje uređivanje od frost : 17.02.2010. at 21:38

  19. #269
    Handy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    226

    Početno

    Meni je moj pomogao i mislim da ne bih uspjela bez lijekova da nije bio uz mene.

Stranica 6 od 6 PrviPrvi ... 456

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •