Stranica 2 od 5 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 204

Tema: mito

  1. #51
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Citiraj mendula prvotno napisa
    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    daklem, nasi vrli lijcnici su zapravo borci protiv mita? Ono sto prime ispod zita sigurno poslije podijele sirotinji?
    Onda neka ipak obave to za što su dobili lovu? Red je red, ne moš čovjeka za**, kad ti je već platio?
    nisam skuzila poantu.

  2. #52

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    a najvise od svega bih osudjivala sustav koji podrzava takvo stanje.
    TI si, u tom slučaju, sustav koji podržava takvo stanje.

  3. #53

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    ajmo staviti mito u bolničkim krugovima (sa gledišta pacijenta) u ovo ozračje:
    - porod može utjecati na zdravlje i život djeteta i majke
    - svaka majka želi svojem čedu porod koji će na najbolji mogući način utjecati na njegov budući život
    - dobije informacije da nije sigurno da će dobiti najbolji tretman u tom i tom rodilištu
    - ali ona i dalje želi najbolje za svoje dijete
    - između toga stoji zakon
    - da li će stati na stranu zakona (i svjesno time potencijalno ugroziti sebe i dijete) ili će beskompromisno i svim raspoloživim sredstvima nastojati osigurati djetetu siguran početak (i sebi opstanak)
    - da li će se prepustiti na porodu potpunom strancu, o kojem ne zna apsolutno ništa, osim da nosi bijelu kutu i da je možda doktorica ili primalja (ne zna im niti imena)

    Ovo razmišljanje bi mi bilo normalno za jednu majku prije poroda. Onda nakon poroda slijedi otrežnjenje - niti mito nije garancija niti humanog niti stručnog pristupa.

  4. #54

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    Citiraj mendula prvotno napisa
    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    daklem, nasi vrli lijcnici su zapravo borci protiv mita? Ono sto prime ispod zita sigurno poslije podijele sirotinji?
    Onda neka ipak obave to za što su dobili lovu? Red je red, ne moš čovjeka za**, kad ti je već platio?
    nisam skuzila poantu.
    Ajde, ajde, možeš ti to.

  5. #55
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Citiraj TinnaZ prvotno napisa
    Onda nakon poroda slijedi otrežnjenje - niti mito nije garancija niti humanog niti stručnog pristupa.
    ovo definitivno.

  6. #56

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    96

    Početno

    Totalni sam protivnik davanja i primanja mita. Smatram da smo svi plaćeni za svoje poslove. Što bi to značilo - da trebam trgovkinji platiti da me posluži i da litru mlijeka?! Mislim, :?
    Ali to govorim sada kada je sve OK, da se nađem u situaciji da mi je dijete bolesno, ne znam...nisam 100% sigurna

  7. #57
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Citiraj mendula prvotno napisa
    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    a najvise od svega bih osudjivala sustav koji podrzava takvo stanje.
    TI si, u tom slučaju, sustav koji podržava takvo stanje.
    ja mislim da ne.
    ne time sto dajem mito. Ja na to gledam kao na ucjenu. I definitivno ne mislim rusiti postojeci sustav na ledjima svog djeteta.
    Postoje instance ciji je posao suzbijanje korupcije. I one ciji je posao organizacija efikasne zdravstvene skrbi. Kad one zazive, 'ja' vise necu biti prisiljena razmislajti o mitu.
    mislim da sam za sustav odgovorna onoliko koliko sam mozda na glasackom listicu zaokruzila krivu opciju, i onoliko koliko sam se ne-angazirala kao dio civilnog drustva.

  8. #58

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    kao što rekoh, nije isto kruh i život djeteta ...
    Osim toga i konobarima se daju napojnice koje mogu iznositi koliko im je plaća mjesečno ... a ipak su čista čaša i nečiji život različite stvari.
    Zubarima nitko ne daje mito, zašto? zato što imamo izbor.
    Mislim da se mito kao fenomen javlja tamo gdje ne postoji izbor unutar nekog sustava.

    Citiraj TinnaZ prvotno napisa
    ajmo staviti mito u bolničkim krugovima (sa gledišta pacijenta) u ovo ozračje:
    - porod može utjecati na zdravlje i život djeteta i majke
    - svaka majka želi svojem čedu porod koji će na najbolji mogući način utjecati na njegov budući život
    - dobije informacije da nije sigurno da će dobiti najbolji tretman u tom i tom rodilištu
    - ali ona i dalje želi najbolje za svoje dijete
    - između toga stoji zakon
    - da li će stati na stranu zakona (i svjesno time potencijalno ugroziti sebe i dijete) ili će beskompromisno i svim raspoloživim sredstvima nastojati osigurati djetetu siguran početak (i sebi opstanak)
    - da li će se prepustiti na porodu potpunom strancu, o kojem ne zna apsolutno ništa, osim da nosi bijelu kutu i da je možda doktorica ili primalja (ne zna im niti imena)

    Ovo razmišljanje bi mi bilo normalno za jednu majku prije poroda. Onda nakon poroda slijedi otrežnjenje - niti mito nije garancija niti humanog niti stručnog pristupa.

  9. #59
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Citiraj Kornelija i Borna prvotno napisa
    Smatram da smo svi plaćeni za svoje poslove. Što bi to značilo - da trebam trgovkinji platiti da me posluži i da litru mlijeka?!
    to mi je skroz drukcija situacija. uvijek mozes otici u drugi ducan, izderati se na trgovkinju ako je nesto skrivila, tuziti je sefu, poslati joj inspekciju...
    isto tako ne odobravam nosenje bajadera svakoj osobi u bijeloj/plavoj kuti.
    Ali, ako se nadjes u situaciji da ti dobrobit (zdravlje, ili cak zivot) djeteta ovise o tome da li ces platiti, i hoce li ga prema tome operirati netko strucan ili ne?

  10. #60

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    96

    Početno

    Dodajem...znači, u sadašnjoj situaciji mogu reći da sam totalni protivnik, ali ako se pojavi kakav zdravstveni problem...ma što ja znam?
    Iz istog razloga niti ne sudim nekog tko je pomislio da će se financijski riješiti nekakvih strahova i dvojbi.
    Uostalom, govorim iz osobnog iskustva, porodio me je vrlo dobar prijatelj, a u posjet mi dolazio zamjenik ravnatelja bolnice i mogu reći da sam imala drugačiji tretman; nisam ništa tražila, sestre i doktori su se sami nudili i bili IZRAZITO ljubazni.

  11. #61

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    96

    Početno

    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    Citiraj Kornelija i Borna prvotno napisa
    Smatram da smo svi plaćeni za svoje poslove. Što bi to značilo - da trebam trgovkinji platiti da me posluži i da litru mlijeka?!
    to mi je skroz drukcija situacija. uvijek mozes otici u drugi ducan, izderati se na trgovkinju ako je nesto skrivila, tuziti je sefu, poslati joj inspekciju...
    isto tako ne odobravam nosenje bajadera svakoj osobi u bijeloj/plavoj kuti.
    Ali, ako se nadjes u situaciji da ti dobrobit (zdravlje, ili cak zivot) djeteta ovise o tome da li ces platiti, i hoce li ga prema tome operirati netko strucan ili ne?
    pa ako ćemo tako, i roditi se može u više bolnica, mislim da nitko nije vezan za neku određenu ustanovu, no vidim da smo pisale u isto vrijeme; nadam se da ćeš pročitati i ostatak mog odgovora

  12. #62
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    ma ono sto ja kod onih koji su se mitom nekad posluzili, opravdavaju ga (pa makar se trudili da nadju tu neku ekstremnu situaciju u kojoj bi ga se kao moglo opravdati), misle ga koristit i tome slicno, totalno cudi je ovo: zasto na prvi mig da nesto nece ici, na drugi mig da se nesto ne moze napraviti, na treci mig da se to jednostavno ne moze tako - zasto se negdje, na nekom migu stane, i kaze - ok, sad cu platiti da dobijem sto zelim???

    ja se nisam nasla u situaciji da mi nekom (ili meni) ovisi zivot o koncu. necu se stavljat u tudje cipele jer nije fer ni da pokusavam. ali duboko vjerujem da je jedino ispravno i jedino sto ce donijeti rezultate kakve ocekujemo, nadamo im se, zelimo ih - samo i iskljucivo trazenje istih. od prvog susreta s ustanovom (da tako kazem od portira) pa do najodgovornijih u istoj. treba ici redom, i ne stajati nigdje, dok se ne dodje do odgovora koji zadovoljavaju.

    eto u to vjerujem. a o mitu vise ne zelim.

  13. #63
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Citiraj Kornelija i Borna prvotno napisa
    roditi se može u više bolnica, mislim da nitko nije vezan za neku određenu ustanovu, no vidim da smo pisale u isto vrijeme; nadam se da ćeš pročitati i ostatak mog odgovora
    jesam, oprosti.

    ja sam se zapravo malo zanijela, pa vise i ne govorim konkretno o porodima, nego o mitu u zdravstvu opcenito.
    ja vise nikad ne bih platila (ili trazila vezu) za porod, jer mislim da to nista ne osigurava, bas kao sto kaze tinnaz. Osim mozda kad znas da moras na carski.

  14. #64

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Citiraj Kornelija i Borna prvotno napisa
    pa ako ćemo tako, i roditi se može u više bolnica, mislim da nitko nije vezan za neku određenu ustanovu, no vidim da smo pisale u isto vrijeme; nadam se da ćeš pročitati i ostatak mog odgovora
    mi smo u prvom porodu otišli u drugu bolnicu, ali time stvar nije bila riješena, jer tamo nas je opet dočekao skup osoba bez imena i prezimena, koji nisu znali naše stavove i želje, a na molbu da razgovaramo su obećali da ćemo moći pitati sve što želimo "nakon što potpišemo" papir da se sa svim liječnikovim postupcima slažemo.
    Kad sam potpisala taj papir, više nisam imala pravo ništa pitati , odnosno kad sam pitala dobila sam odgovor kao i da nisam pitala "to vam je samo infuzija", epiziotomija - aha pa da to smo vam napravili jer svima radimo, itd.
    Znači promjenom bolnice riješili smo samo jedan korak - a to je bilo prisustvo MM-a.
    Da sam odlučila ostati u prvoj bolnici, prethodno dati mito (što nam se sugeriralo da smo propustili učiniti pa zato MM ne može biti prisutan), možda bih dobila bolji tretman. A možda ne bih. Ali bih sigurno kupila vrijeme da iznesem svoje želje. Što opet ne garantira da bih ih ostvarila, jer sam protiv indukcije pa bi možda na porodu bila sasvim deseta ekipa.
    Znači mito ipak nije garancija.

  15. #65
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Citiraj litala prvotno napisa
    ma ono sto ja kod onih koji su se mitom nekad posluzili, opravdavaju ga (pa makar se trudili da nadju tu neku ekstremnu situaciju u kojoj bi ga se kao moglo opravdati), misle ga koristit i tome slicno,
    ovo je izmedju ostalog islo mene.
    ja se uopce ne opravdavam, samo govorim kako stvari kod mene stoje. Da ne bi ispalo da je juju jedina u cijeloj hr ponudila doktoru mito.

  16. #66

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    KOliko znam, prije nekog vremena je bilo moguće, ne znam da li i sad, sasvim legalno, preko bolnice, s računom, platiti odabranom doktoru izvanredno dežurstvo i imati ga na porodu. Ne znam ni za jedan konkretni slučaj, ali osobno mi je bilo krivo što se nisam o tome raspitala i probala to učiniti, jer mi je pukao vodenjak u petak popodne, a trebala sam doći svom dr. u ponedjeljak ujutro. MOžda bi neke stvari prošle bolje da mi je on radio carski (možda i ne bi ali nikad neću znati).

  17. #67

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    311

    Početno

    Upravo sam danas isla nesto do ST rodilista, i usuljala sam se u "zabranjeni dio" i kad sam vidila na sta to lici, jedna od prvih stvari koja mi je pala na pamet je bila da cu morati nekog potplatiti ako budem tu radjala... Inace sam protiv bilo kakvog mita, nikad nisam davala nikakav mito niti moji roditelji niti to podrzavam dapace... Ali ovo sto vidjeh Kakve su te sobe, hodnici...Boze moj dragi Mislim da se bolje tretiraju kucni ljubimci nego rodilje...
    Samo zelim sve najbolje svakome tko udje tamo!

  18. #68

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj Astralis prvotno napisa
    Ali ovo sto vidjeh Kakve su te sobe, hodnici...Boze moj dragi Mislim da se bolje tretiraju kucni ljubimci nego rodilje...
    Vjeruj mi, kad ideš roditi, zadnje na pameti su ti sobe i hodnici. Ja bih unaprijed potpisala da spavam na podu ta 3 dana, a da pristup bude human i neponižavajući. Lijepo je kad su sobe uređene, ali zapravo je to prilično nebitno (meni).

    (BTW, imaš jednu frišku lijepu priču iz Splita, nije sve tako crno )

  19. #69

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    65

    Početno

    mendula veli:
    Mislim da je ne-pružanje usluge za koju je plaćen mito najprirodnija, najlogičnija i najefikasnija izvaninstitucionalna kazna za davatelja/nuditelja mita.
    iz toga zaključujem da po tvome mišljenju uzeti mito i ne učiniti ono za što si podmićen, zapravo jest pravi način borbe protiv korupcije.
    mendula, molim te reci da se šališ jer me plaši ovo što pišeš.

    mendula piše i ovo
    O podmićenim liječnicima već se puno pričalo u javnosti, i neka je. Manje se priča o pacijentima koji nude i daju mito. Moj prilog raspravi bio je na ovoj strani jer mi se čini zapostavljenom.
    a zakaj ti je već dijelom odgovorila, pa bih se nadovezala na nju. u lancu onih koji daju i uzimaju mito npr. na fakultetima, u prometu, na sudovima, pri zapošljavanju ili napredovanju, sklapanju poslova, javnim natječajima itd. (mogla bih fakat nastaviti do sutra), mislim da su pacijenti najdelikatnija skupina i da je nadasve neljudski osuđivati ih i staviti u isti koš s nekim tko potplaćuje prometnog policajca jer je uhvaćen pijan ili nekog tko plaća da bi bez truda došao do diplome.

    ne misliš valjda da bi s onim riječkim kirurgom sad u zatvoru trebali čamiti svi oni srčani bolesnici koji su mu dali lovu iz straha da im srce neće izdržati čekanje na nekoj njegovoj listi.

    daleko od toga da se uspoređujem s njima, ali uistinu se više ne mislim ovdje posipati pepelom i deseti put javno ispričavati što sam dala lovu.
    tko me je htio i mogao shvatiti, shvatio je poslije mog prvog posta, a tko nije, ni moja disertacija na ovu temu ne bi mu pomogla.

    još ću samo ukratko dočarati veselje mojih dvaju poroda i spremnost nekorupiranih da budu na usluzi. napominjem i da su moji porodi stvarno bili BEZ komplikacija, skoro da bih ih nazvala ugodnima.

    pri prvom porodu sam bila u predrađaoni kad mi je puknuo vodenjak, u svitanje. sama sam doklipsala do sobe gdje su babice gledale reprizu finala story super nova music talents i saopćila sam im da je iz mene pljusnulo. rekle su mi: ma vi se cijelu noć tu prošetavate, dajte se vratite u krevet, doći će već netko da vas pogleda.
    otprilike petnaestak-dvadeset minuta kasnije (nije baš da sam gledala na sat), kad su rafo i ekipa otpjevali svoje, došla je mrzovoljna babica, pregledala me i prijekorno mi saopćila: ženo, pa vi upravo rađate!
    juraj se rodio par minuta kasnije.

    porod broj dva.
    čekam da me trudovi počnu rasturati svakih par minuta, budim muža i jurja, jurimo u bolnicu.
    tamo mi na prijemu babica veli da je gužva i da moram čekati u čekaonici. sa mnom, osim muža i dvogodišnjeg sina, još 5 skoro-pa-očeva.
    iz rađaone nitko pola sata ne dolazi po mene. kažem mužu: rodit ću u čekaonici. skoro-pa-očevi me gledaju u panici pogledom koji veli: nemoj stara pliz, poštedi nas tog veselja.
    muž zove babicu, ona se pojavljuje, velim joj da ću roditi, ona mi ponavlja da nema kamo sa mnom, da se strpim (!), da je gužva, da je pola zagreba odlučilo roditi to jutro.
    deset minuta kasnije, konačno me uvode unutra, par minuta nakon toga, rodila se ana.
    još bih za kraj dodala da sam je rodila u svom najboljem skiny grudnjaku i najljepšoj trudničkoj majici. nije, naime, bilo vremena, da to skinem.

    toliko od mene ovaj put.

  20. #70

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    Citiraj juju prvotno napisa
    mendula veli:
    Mislim da je ne-pružanje usluge za koju je plaćen mito najprirodnija, najlogičnija i najefikasnija izvaninstitucionalna kazna za davatelja/nuditelja mita.
    iz toga zaključujem da po tvome mišljenju uzeti mito i ne učiniti ono za što si podmićen, zapravo jest pravi način borbe protiv korupcije.
    Brzopleto zaključuješ . Pravi način borbe protiv korupcije je striktno i promptno provođenje Zakona. Zato sam i napisala da je to izvaninstitucionalna kazna. Pomoglo bi također da postoji sustav zdrave konkurencije u zdravstvu. No, dok toga nema, mislim da potencijalna mogućnost ne-pružanja usluge prilično snažno obeshrabruje davanje love. Naravno da bi najbolje bilo odmah tu lovu vratiti i pacijenta (ili njegovog skrbnika) ljubazno ispratiti do vrata.

    Citiraj juju prvotno napisa
    mendula piše i ovo
    O podmićenim liječnicima već se puno pričalo u javnosti, i neka je. Manje se priča o pacijentima koji nude i daju mito. Moj prilog raspravi bio je na ovoj strani jer mi se čini zapostavljenom.
    a zakaj ti je već dijelom odgovorila, pa bih se nadovezala na nju. u lancu onih koji daju i uzimaju mito npr. na fakultetima, u prometu, na sudovima, pri zapošljavanju ili napredovanju, sklapanju poslova, javnim natječajima itd. (mogla bih fakat nastaviti do sutra), mislim da su pacijenti najdelikatnija skupina i da je nadasve neljudski osuđivati ih i staviti u isti koš s nekim tko potplaćuje prometnog policajca jer je uhvaćen pijan ili nekog tko plaća da bi bez truda došao do diplome.
    Zaista ne vidim gdje sam ja u citiranom tekstu, i bilo gdje u postovima, stavila pacijente u isti koš s bilo kim. Pisala sam o liječnicima i pacijentima. Nije mi baš jasno što si htjela poručiti ovim odlomkom.

    Budući da sam o temi napisala što sam imala, i budući da mi je blesavo ispravljati shvaćanja mojih postova umjesto obogaćivati raspravu, ovime završavam.

  21. #71

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    ginekolozi i kirurzi, kažu oni ... a zašto baš oni pitam se ja?
    Liječnici uzimaju mito od pacijenata preko odvjetnika

    Korupcija u hrvatskom zdravstvu poprimila je novi i dosad nezabilježen oblik. Mito liječnicima više ne predaju izravno pacijenti, nego odvjetnici. Oni koji to žele, sada novac povjeravaju odvjetničkim uredima, a liječnik s odvjetničkim uredom zaključuje fiktivni ugovor.

    Liječnik tako više nije sumnjiv, jer više ne prima kuvertu na ruke, a uplaćeni novac pravda se kao ispunjenje tog fiktivnog ugovora. Liječnik i odvjetnik vjerojatno dijele novac i eventualne troškove te nelegalne transakcije.

    Na taj je novi oblik primanja mita ovih dana upozorio predsjednik Hrvatskog liječničkog zbora dr. Hrvoje Šobat. Prema njegovim riječima, neke odvjetničke kancelarije upletene su u taj protuzakoniti posao upravo kako bi se prikrio trag novca, odnosno izbjeglo povezivanje liječnika s pacijentom.

    - Premda nemam konkretnih dokaza da pojedini odvjetnici uzimaju mito za neke viđenije liječnike, informacije iz visokih stručnih krugova govori da postoji novi način organizacije korupcije u zdravstvu - tvrdi dr. Hrvoje Šobat.

    Dodaje, međutim, da liječničke udruge nisu te koje trebaju raditi istrage vezane uz mito jer riječ je o kaznenom djelu kojim se bave druge institucije u državi.

    Novi oblik korupcije pojavio se nakon što su nedavno zbog primanja mita pritvoreni liječnici u Rijeci i Osijeku, pa su tako čak i kava ili bombonijera postali rijetkost u bolnicama i ambulantama.

    Liječnici se boje primiti i bocu pića nakon što je ministar zdravstva dr. Neven Ljubičić ustvrdio da je i to mito, a pacijentima je neugodno donositi dar jer se boje liječnikove reakcije. Započela je i istraga USKOK-a vezana uz anketu o kvaliteti zdravstvenih usluga u kojoj je za uzimanje mita imenom i prezimenom optuženo 12 liječnika, a još tridesetak anonimno u čak 24 hrvatske bolnice. Neki od liječnika višekratno su spomenuti u anketama, a uglavnom je riječ o kirurzima i ginekolozima.

    No, ako je suditi prema najnovijoj izjavi predsjednika HLZ-a, oni najkorumpiraniji pronašli su put do novca, i to preko odvjetnika, a da oni istodobno nigdje nisu involvirani.

    Navodno, korumpirani liječnici više ne traže novac, nego pacijentima daju posjetnicu odvjetnika “kod kojeg će sve obaviti”. Odvjetnik potom objašnjava pacijentu koliko treba platiti, čime se zaključuje “posao”. Označavanje novčanica u ovom slučaju nije uspješan način hvatanja prijestupnika. Moguće je, naime, da se s pacijentom zaključi fiktivni ugovor o pozajmici ili neki sličan posao, pa kad pacijent donese novac, onda je to zapravo ispunjenje ugovornih obveza. Tek kad bi se kod istog odvjetnika nakupio veći broj takvih “sumnjivih” ugovora, moglo bi se zaključiti da je riječ o prljavoj raboti.


    Odvjetnici: Policija treba reagirati

    Pokušaj da od zagrebačkih odvjetnika saznamo kako bi to funkcioniralo u praksi propao je jer tvrde da je to najniži mogući način obavljanja odvjetničkih usluga na što bi trebali reagirati nadležni državni organi - od državnog odvjetništva do policije. Tvrde da sigurno postoji način kako da se uhvate sudionici takvih lažnih poslova.

    Redakcija, Jutarnji list - 3.11.2006

  22. #72

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    23

    Početno

    Korupcija je i nastala bas tako jedan da sam drugi pa treci nakon toga ljecnici se nauce pa traze i sami.
    To je izjava jednog ljecnika ortopediji ne genikolog ali svejedno kaze da je prvi put primio mito jer su mu ga sami dali njegovi pacijenti pa nakon toga drugi treci sad i sam trazi kad neko neda.
    Bila sam sokirana a sad kad citam ovog topica koliko ljudi sami daju mito

  23. #73
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Znači mito ipak nije garancija.
    Vjerujte mi mito nije nikakva garancija. I ja u strahu da li će sve proći u redu sa mojim djetetom i zbog svih ispričanih priča, dala sam mito i vjerujte mi ništa mi nije značilo, čak mislim da mi se obilo u glavu!
    Edukacijaaa je definitivno najvažnija!

  24. #74

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Cro Susedica
    Postovi
    1,732

    Početno

    Podižem iz prašine...

    Zanima me da li ste na bilo koji način "počastile" osoblje (doktora, babice...) u porodilištu?
    Ako jeste, kada je to bilo i od čega se sastojala čast?

  25. #75
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    MM je donio kolača

  26. #76
    linolina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    ST
    Postovi
    879

    Početno

    Većina rodilja koje znam dale su mito, a one koje nisu-znale su nekoga i rekle su da im je to pomoglo....zato me čudi zgražanje ovdje na forumu, ne vjerujem da se družim s nekom nereprezentativnom manjinom....
    A gadi mi se, naravno, iz principa ne bih dala za sebe niti dajem....za dijete bih dala i više i nemoralnije od mita, kao i većina vas.
    A čemu mito, da nema efekta, ne bi ljudi davali (ne, to nisu neuki ljudi, kao što neki komentiraju, nažalost).
    Konkretno, jedna osoba u mojoj obitelji je trebala hitno operaciju mozga i doktor je tražio mito- i dobio ga je (inače, čekala bi na operaciju 6 mjeseci), ja sam poludjela kad sam čula, ali iz današnje perspektive, nažalost, za svoje dijete bih isto uradila...proklete im pare!

  27. #77
    linolina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    ST
    Postovi
    879

    Početno

    Citiraj Kornelija i Borna prvotno napisa
    Dodajem...znači, u sadašnjoj situaciji mogu reći da sam totalni protivnik, ali ako se pojavi kakav zdravstveni problem...ma što ja znam?
    Iz istog razloga niti ne sudim nekog tko je pomislio da će se financijski riješiti nekakvih strahova i dvojbi.
    Uostalom, govorim iz osobnog iskustva, porodio me je vrlo dobar prijatelj, a u posjet mi dolazio zamjenik ravnatelja bolnice i mogu reći da sam imala drugačiji tretman; nisam ništa tražila, sestre i doktori su se sami nudili i bili IZRAZITO ljubazni.
    Ovo ti dođe pod isto, molim lijepo

  28. #78
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Citiraj vanesax prvotno napisa
    Podižem iz prašine...

    Zanima me da li ste na bilo koji način "počastile" osoblje (doktora, babice...) u porodilištu?
    Ako jeste, kada je to bilo i od čega se sastojala čast?
    Zašto ih častiti??? Što rade svoj posao??? :?
    Ne pada mi na pamet...
    Jedino im mogu idući put napraviti scenu budem li morala trpjeti nemar kao i ovaj put.

  29. #79
    Vala avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    222

    Početno

    Ne bih im bila u koži, mora da u starosti svi drhte i počinju molit boga da im oprosti. Nude palače i dvorce, mole, mole, al uska su vrata i ostaje im samo poplocen put kovertama u pakao...

  30. #80
    babel avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    jug
    Postovi
    163

    Početno

    Vala potpisujem!

  31. #81
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Citiraj Vala prvotno napisa
    Ne bih im bila u koži, mora da u starosti svi drhte i počinju molit boga da im oprosti. Nude palače i dvorce, mole, mole, al uska su vrata i ostaje im samo poplocen put kovertama u pakao...
    x

  32. #82
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Tamo sam na onom topicu Ne vjerujem nikome napisala kako sam naivčina pa da i ovde to potvrdim....nisam imala pojam da se to radi :shock:

    ne želim se zgražati, pročitala sam cijeli topic, kužim zašto se podmićuje, ali nisam imala pojma da je u tolikoj mjeri normalno

    doduše, na prvoj godini faksa, kad me uhvatila kontrola bez karte i frajer me izvede van tramvaja i namigiva mi i govori
    -Skupo ti je platit kaznu
    -A jga, šta ću sad, naivno odgovaram
    -Pa skupo ti je, kaže on
    -Pa znam i ja da je skupo, nisam glupa! i dalje ne kužim što pokušava reći, premda namiguje toliko da mu je skoro oko ispalo
    -Pa možemo se dogovoriti!!
    -Ahaaaaaa!!!! pa dobro, možemo....

    Eto. Meni je to naprosto van domene razmišljanja. I kad me policija zaustavi, ako sam prekoračila brzinu, vodi se sličan razgovor. Zbilja, nikad kaznu nisam platila, a bome niti podmitila. Ovako to nekako:
    -Vozili ste 80, ograničenje je 60.
    -Znam
    -Šta ćemo sad?
    -Ne znam, Vi recite.
    -Ajd (daje mi dokumente) drugi put pazi.

    Ali što se doktora tiče, ja sam do danas živila u uvjerenju da se plaća samo za operacije i takve "velike" stvari. Mislim, svugdje me pitaju imam li vezu, i ja da nemam, uopće nisam shvatila da bih tu vezu trebala i platit :/

  33. #83
    LIMA avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Slavonija
    Postovi
    997

    Početno

    Slažem se s onime što je TinnaZ negdje napisala - ni ja ne vidim preveliku razliku između toga da žena plati liječniku koji će doći (izvan svoga radnog vremena) na njezin porod i plaćanja babici da dođe iz Austrije - a sve iz istog razloga - da se osjeća opuštenije i sigurnije na porodu.

    A isto tako ni praćenja trudnoće kod privatnih ginekologa koji istovremeno rade i na socijalno (zbog boljeg tretmana), iako bi on trebao jednako tretirati pacijentice i u bolnici i u svojoj privatnoj ambulanti (ako uopće ima svoju ambulantu - masa ih čak i koristi prostor i opremu bolnice).

    Najžalosnije je to što plaćaš - osjećaj povjerenja, sigurnosti, lijepu riječ, razumijevanje (dakle, ovdje se ne radi o "opipljivom" predmetu tansakcije ) ustvari, plaćaš ono što bi se trebalo podrazumijevati da ćeš dobiti besplatno.

  34. #84

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    SZ Hrvatska
    Postovi
    1,942

    Početno

    nikad nisam bila u situaciji da nudim mito, plaćam ili da ga od mene traže.

    Bogu hvala.

  35. #85
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,537

    Početno

    Citiraj LIMA prvotno napisa
    Slažem se s onime što je TinnaZ negdje napisala - ni ja ne vidim preveliku razliku između toga da žena plati liječniku koji će doći (izvan svoga radnog vremena) na njezin porod i plaćanja babici da dođe iz Austrije - a sve iz istog razloga - da se osjeća opuštenije i sigurnije na porodu.

    A isto tako ni praćenja trudnoće kod privatnih ginekologa koji istovremeno rade i na socijalno (zbog boljeg tretmana), iako bi on trebao jednako tretirati pacijentice i u bolnici i u svojoj privatnoj ambulanti (ako uopće ima svoju ambulantu - masa ih čak i koristi prostor i opremu bolnice).

    Najžalosnije je to što plaćaš - osjećaj povjerenja, sigurnosti, lijepu riječ, razumijevanje (dakle, ovdje se ne radi o "opipljivom" predmetu tansakcije ) ustvari, plaćaš ono što bi se trebalo podrazumijevati da ćeš dobiti besplatno.
    ovo crveno potpisujem, htjela bih samo normalan,prirodan porod bez intervencija ako je sve u redu sa mnom i bebom i bit će žalosno ako ću za taj zahtjev trebat platit određenom dr.

    i čudi me kako se par žena zgražavalo nad davanjem "mita" jer i sama ga prezirem ali nažalost stanje u zdravtsvu je takvo , a "mito" garantira nekakav ljudskiji pristup (što bi inače trebalo bit normalno).

    Juju, svaka čast na otvaranju ovakve teme, nadam se da si još na forumu !!!!

  36. #86
    icyoh avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    3,717

    Početno

    besmisleno mi je polemizirati odobravam li mito (ne odobravam). No, da se radi o životu mog muža ili djeteta dala bih i puno više od novaca.
    Da mislim da će tih dvije, tri ili deset tisuća kuna koje ću tutnuti doktoru spasiti život osobe koju volim, podmitila bih bez razmišljanja. I licemjerno je tvrditi drukčije.

  37. #87
    melange avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    ebay
    Postovi
    2,039

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa
    i čudi me kako se par žena zgražavalo nad davanjem "mita" jer i sama ga prezirem ali nažalost stanje u zdravtsvu je takvo , a "mito" garantira nekakav ljudskiji pristup (što bi inače trebalo bit normalno).
    malo ti je puno kontradiktorna ova izjava.

    prezireš mito, ali zdravstvo nam je takvo da se mito podrazumijeva da bi dobila ljudski tretman koji bi trebao biti normalan.
    dala bi mito da se prema tebi ophode kako bi trebali i bez mita, ako sam dobro razumjela?

    dalo bi se nadugo i naširoko raspravljati što je bilo prvo - mito ili doktori koji su si uzimali za pravo da ga traže. činjenica je da se naše zdravstvo (i ne samo zdravstvo) nalazi u začaranom krugu. potrebno je preuzeti obrazac ponašanja iz onog spota "to nisam jaa", ali nažalost, kad se radi o zdravlju, nekim ljudima je to skuplja opcija od mita. i doktori to shvaćaju i debelo iskorištavaju.

  38. #88
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Lili75

    moja poznanica je dala 500€ dotičnom da bude na njenom porodu
    unaprid jer je takav uvjet
    on se nije niti pojavio

  39. #89
    petarpan avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb-Trnje
    Postovi
    2,136

    Početno

    manje-više podpisujem sve što je iznjela a zakaj...
    i da, da sam mogla, suhim bih zlatom platila da mi moj ginić bude prisutan na porodu...Jer mu vjerujem.A iza te moje vjere u njega stoji jedna poduža priča. i boli me džon za uvjete, daleko bih smirenija bila da je on bio tamo

  40. #90
    boškarin avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zapad
    Postovi
    385

    Početno

    da se pridružim,prije 4 godine jedna od mojih cimerica je platila dr. negdje 3000 kn za carski tj. da joj dotični bude na porodu.
    A mene je lijepo jedna sestra pitala otvoreno hoću li tražiti da mi taj i taj bude na porodu,odnosno, plati sinko. Ja sam je u čudu gledala, onako smanjenog kapaciteta mozga, rekla,sam joj ne treba, hvala. Tek poslije sam shvatila. Nisam platila, bili su mi drugi na porodu, i ne dam iz principa! Neću niti sad. Sad sam pametnija, znat ću odgovoriti.

  41. #91
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,537

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    Lili75

    moja poznanica je dala 500€ dotičnom da bude na njenom porodu
    unaprid jer je takav uvjet
    on se nije niti pojavio
    McGrubi, baš dat unaprijed pa nisam valjda s kruške pala
    A da sam na mjestu tvoje frendice, ne da bi mi ih morao vratiti nego bi požalio što se sa mnom spetljao, vjeruj mi na riječ?! Fakat mi je žao tvoje frendice, frajer je stvarno id..t :shock: , a što drugo reći ???

    Gle najradije ne bih ni ja davala, ali nažalost to će ovisit o situaciji. Moram ću procijenit i pouzdat se u svoju intuiciju, ali stvarno ne bih htjela da mi neki intervencijama sklon doktor napravi od poroda traumu, jer želim da mi porod bude i ostane "čarobno" iskustvo.

    Ja sam osobno imala nekih problema u T. (neću navodit točno što nije ni bitno), dotični doktor koji radi u jednoj od naših poznatih bolnica nakon što mi je privremeno sanirao moj problem, naručio me u trudn.ambulantu u toj bolnici za 2 tj., međutim kad sam došla na kontrolu njega uopće nije bilo taj dan (a to je njegov dan u ambulanti), ne trebam ni spominjat da me je sestra na šalteru potiho uputila da odem taj isti dan popodne kod njega privatno. Ja sam to napravila jer nisam imala izbora, radi se o specifičnom problemu i jedini je dr. u Hrvatskoj koji je vrstan i maltene jedini stručnjak za tu problematiku, a i situacija je bila vrlo ozbiljna da ja nisam smjela ništa riskirat ( k tome smo bebu čekali duge 3 god.).

    Opet bih isto ponovila, uvjerena sam svaka od vas (tko kaže da ne bi, nije iskren) ,ali nije li to isto zapravo korupcija i mito, prisilit me da odem kod njega privatno Sve je to otužno, ali bitno da smo sad beba i ja dobro, doduše na terapiji do poroda. Ta mi se bolnica zamjerila i u njoj ne namjeravam rodit.

    Slažem se s icyoh ne daj Bože tek da se radi o životu i smrti nas i naših bližnjih, ma dala bih sve što mogu, a ne bih u toj situaciji razmišljala o mom podupiranju takvog sustava, tko kaže drugačije, kako reče icyoh, taj se licemjerno pretvara.

  42. #92

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Baš mi je drago da je netko potegao tu temu jer sam rodila prije par mjeseci i imala dosta rasprava o tome s mužem i kolegicama s posla i baš me zanimalo što i drugi misle. Rodila sam 3 puta i nijednom nisam dogovarala ništa niti sam plaćala, iz čisto praktičnih razloga, a ne iz nekih visoko moralnih, iako, načelno smatram nemoralnim i očajnim što smo uopće u situaciji da o tome raspravljamo.
    Na dva poroda je sve bilo OK, a na ovom trećem je bilo komplikacija, zakazala je stručnost i profesionalnost dežurne liječnice pa sam shvatila zašto je moj stav da ću i bez posebnog dogovora dobiti maksimalnu stručnost (ostale finese nisam ni očekivala) - ipak bio prenaivan.
    Nisam nikad pokušavala nešto dogovarati jer je kod nas organizacija posla u rodilištima takva da je vrlo mala vjerojatnost dobiti doktora od svog povjerenja na porodu. Ja sam o tome itekako razmišljala,ali sam zaključila da ne bih imala obraza ikoga zvati izvan radnog vremena da bude sa mnom. Palo mi je na pamet da toliko puno žena rađa da ti doktori ne bi ni trebali odlaziti doma niti spavati ako bi sa svakom od nas dogovarali ektra dolazak na porod. Da sam kojim slučajem ipak odlučila nekoga zamoliti tu uslugu ne bi mi bilo ni na kraj pameti da mu to ne platim. Zašto? Zato što su to prekovremeni sati, svatko od nas je duboko povrijeđen kad mu poslodavac ne plati prekovremeni ili noćni rad, sindikati se dižu na noge za radnike zbog neplaćenih sati, a sad netko misli da će mu liječnik besplatno dolaziti od kuće tetošiti ga na porodu. Pa šta biste vi išli od doma svaki dan radi toga besplatno i pritom se osjećali super? Moje je mišljenje da su oni od svog poslodavca, tj. države, podcijenjeni i potplaćeni, osobito mladi liječnici koji još nisu na osnovu titula i staža ili dodatnog privatnog rada uspjeli zaraditi još koju pinjku.

    Ipak , ne mislim da tu potplaćenost mi trebamo nadoknađivati, plaćamo zdravstvo iz svojih plaća jednako kao i oni, svatko jasno može vidjeti u poreznoj prijavi na kraju godine kako je lijepa cifra otišla u zdravstveno osiguranje.
    :D Ima tu divnih primjera bez ikakva plaćanja, eto na Sv.Duhu, ja sam ih doživjela i naknadno ih počastila narescima i kolačima uz poruku "molim vas nastavite tako i budite dobri prema drugima kao prema meni".
    To mi se činilo poticanje dobra, htjela sam da znaju da se dobro vidi i cijeni .
    Doživjela sam i loše i to itekako iskritizirala.
    Što se tiće plaćanja usluga MM se grozi na moj stav kako bih lijepo i pošteno ugovorila ekstra dolazak i to platila, za njega je nelegalno ujedno i nedopustivo, a ja na to fućkam, toliko sam ogorčena na vrlo legalne račune od struje, plina i ostalih komunalija da bih vrlo rado stala na kraj toj legalnoj pljački,ali bi svaki takav pokušaj bio, naravno, ilegalan. MM kaže da, kad bi praksa extra plaćanja u rodilištu bila legalna i uobičajena, značila bi tešku diskriminaciju žena s obzirom na imovinsko stanje. Slažem se i žalosno dodajem da kod nas nije sve kako treba legalno uređeno pa znamo da ne možemo unutar redovnog sustava dobiti ono što nam treba i što zaslužujemo i razumijem zašto žene plaćaju za porod. No, sigurno ne bih dozvolila da mi se nakon toga „plaćenik“ pravi toša, ako ne bi ispoštovao dogovor okrenula bih ga naglavačke i istresla one 2000 koje je znao elegantno staviti u džep, a poslije se praviti lud. Zahvalnost mogu pokazati prema liječniku, ali poniznost nikako.

  43. #93
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,537

    Početno

    Nena-Jabuka,

    kako si samo lijepo sve sročila i najbolji si primjer istog jer imaš 2 različita iskustva.

    Potpisujem te u tvojim stavovima.

  44. #94

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa
    Nena-Jabuka,

    Potpisujem te u tvojim stavovima.
    Hvala Lili na razumijevanju, a dobro si odlučila ići kod nekog stručnog, baš sam htjela dodati temi kako žene i kad se nešto dogovaraju ponekad izaberu pogrešnog liječnika - ili bude pokvareni mućak pa se ne javi ili je toliko stručan da bi čovjek radije platio samo da mu ne bude u blizini, kao što je bilo u u mom slučaju. Kakva bi meni bila korist od dogovora s doktoricom M. kad ona nije znala kako postupiti na porodu već sam u mukama morala dočekati noćnu smjenu i doktora H. da sve riješi u par minuta!

  45. #95

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    498

    Početno

    Citiraj Pepita prvotno napisa
    Citiraj vanesax prvotno napisa
    Podižem iz prašine...

    Zanima me da li ste na bilo koji način "počastile" osoblje (doktora, babice...) u porodilištu?
    Ako jeste, kada je to bilo i od čega se sastojala čast?
    Zašto ih častiti??? Što rade svoj posao??? :?
    Ne pada mi na pamet...
    Jedino im mogu idući put napraviti scenu budem li morala trpjeti nemar kao i ovaj put.
    Ne častiš nekoga zato što radi svoj posao. Častiš zato što si sretan, pa to sa svima želiš podijeliti. Nakon Leninog rođenja MM je častio kod sebe na poslu, naručio je ručak, onda je otišao kod mojih kolega na posao i njih častio, a na kraju naručio roštilj i za osoblje rađaone. Netko drugi im je donio i kolača, pa je bio kompletan ručak. To je nekako "neosobna" gast kojom kažeš : Mi smo danas postali roditelji, željeli bi vas sve ugostiti, radujte se sa nama ...... Da smo mogli, častili bi čitav grad ......

  46. #96

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    498

    Početno

    gast=čast

  47. #97
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj sne prvotno napisa
    Ne častiš nekoga zato što radi svoj posao. Častiš zato što si sretan, pa to sa svima želiš podijeliti. Nakon Leninog rođenja MM je častio kod sebe na poslu, naručio je ručak, onda je otišao kod mojih kolega na posao i njih častio, a na kraju naručio roštilj i za osoblje rađaone. Netko drugi im je donio i kolača, pa je bio kompletan ručak. To je nekako "neosobna" gast kojom kažeš : Mi smo danas postali roditelji, željeli bi vas sve ugostiti, radujte se sa nama ...... Da smo mogli, častili bi čitav grad ......
    pa nije ih "častio" novčanicama 100kn, 200kn, 500kn, 100€..

  48. #98

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    498

    Početno

    Riječ "častiti" meni nije identična sa riječi "mito" ili "plaćanje za nešto"....
    Kada ti dođu prijatelji na rođendan, ti ih počastiš, ne zato što su ti donjeli poklone, već zato što želiš podijeliti nešto lijepo sa njima.

  49. #99
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    nije, zato je u navodnicima

    nije upitno počastiti sa kolačim i sl. nego je upitno dati novce
    meni su govorili da je "običaj" dati sestri pri izlazu iz rodilišta 100kn
    ?

  50. #100
    iridana2666 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    tamo gdje je srce
    Postovi
    1,638

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    nije, zato je u navodnicima

    nije upitno počastiti sa kolačim i sl. nego je upitno dati novce
    meni su govorili da je "običaj" dati sestri pri izlazu iz rodilišta 100kn
    ?
    Meni je ovo glupost. U Emiratima sestre ništa ne očekuju, upravo suprotno - od njih sam imala 'servis' kao u hotelu s 6 zvjezdica i još su mi poklonile lijepu pidjamicu za malenu, a kod nas iz principa nisam htjela dati ništa. Sama sam obukla bebu i izletila iz rodilišta. Jest da je sestra vikala za mnom, ali tko ju šljivi

Stranica 2 od 5 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •