Pokazuje rezultate 1 do 7 od 7

Tema: (Pojačana) higijena i pranje ruku jasličke djece

  1. #1

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    504

    Početno (Pojačana) higijena i pranje ruku jasličke djece

    Pretraživala sam, ali nisam našla sličnu temu, pa lijepo molim da premjestite moj post, ako se o ovome već diskutira.

    Interesira me da li ste primijetili da je u vrtićima pojačana higijena od kada je krenula epidemija gripe i na koji način se očituje, a posebno kod jasličke djece.

    Dodatno me interesira na koji način i kada se peru ruke jasličkoj djeci.
    Naime, primijetila sam da tete daju djeci kruh za doručak čim ih dovedemo u vrtić, a da im prethodno nisu oprale/obrisale ruke. Baka mi je rekla da se isto događa i nakon boravka vani, u dvorištu vrtića. Jasno mi je da jaslička djeca diraju puno predmeta (čaše, boce, igračke, stolice, stolove, pod) i drugu djecu i da im tete nakon svakoga diranja predmeta/druge djece ne mogu prati/brisati ruke, međutim, baš zbog toga smatram da je važno da im se neposredno po dolasku iz vanjskoga prostora i hodnika vrtića operu/obrišu ruke kako bi se unutar prostora boravka zadržala kolika-tolika higijena, tj. da bi se spriječilo da ono što nose sa sobom izvana unesu u prostor i tako zaraze drugu djecu.
    Da li dijelite moje mišljenje. Kako je to riješeno u vrtićima u koja idu vaša djeca. Da li i vi perete/brišete ruke kada ih dovedete u vrtić, a prije nego što ćete im skinuti jaknu/cipele, te dodati čašicu i pelene teti. Možda ja pretjerujem, ali polazim od toga da i mi odrasli peremo ruke kada dođemo doma/na posao, a kako naše mrvice to ne mogu same moramo im mi i tete to raditi. Štoviše, kod njih bi ta higijena trebala biti još izrazitija, jer nakon dolaska doma/u vrtić ne biraju što će i kada uzeti u ruke i staviti u usta. Mi, odrasli ipak nećemo dirati pod, a zatim staviti kruh u usta.
    Ja osobno stalno sa sobom nosim osvježavajuće maramice i kada donesem maloga u vrtić obrišem ruke te mu skinem jaknu i obujem cipelice, a zatim opet obrišem ruke pa uzmem čašu i pelene i dodam ih teti, te uzmem maloga i predam ga u njene ruke. Možda pretjerujem, međutim teško mi se oteti dojmu da s rukama kojima sam dirala volan auta, ulazna vrata vrtića, cipele, diram i pelene.
    Hvala,

  2. #2
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    U našem vrtiću imaju sad nekakva upozorenja vezano za ponašanje a propos svinjske gripe, tete su mi rekle da je higijena ista kao i inače - pranje ruku i sl. Nekakve specijalne dezinfekcije se zasad ne provode. Kad dovedem dijete i predam teti teta mu ne pere ruke, pretpostavljam da računa da je ušlo čistih ruku, a peru li im svima ruke prije doručka, to ne vidim (odem prije), tj. ne vidim kako je to prije jela. Ja joj koji put operem ruke, koji put ne, prije predaje teti, ovisno je li što dirala po putu. Kod moje je nemoguće spriječiti da ne stavlja ruke u usta, to bi bilo onda optrilike da bi je stalno gledala i brisala ruke svako malo - npr., ona mi u vožnji (znači, dok sam ja za volanom) uhvati cipelicu (svoju) rukom pa onda s tom rukom prpa po ustima. Taj jedan dio ne da se (uvijek) spriječiti pa se nekako s time mirim jer ne mogu je u vožnji čistiti, npr.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    504

    Početno

    Ina, hvala. Spomenula si da pereš malenoj ruke; pretpostavljam da postoji i neki sanitarni čvor u koji možete ući i vi roditelji. Naime, kod nas je to sve zatvoreno i čini mi se nedostupno za odrasle ili barem ja nisam nikoga vidjela da ulazi u te prostorije.
    Što se tiče diranja cipela tijekom vožnje i mene taj dio dosta muči, pa kada nije jako hladno skinem mu cipele - ne znam što mi je gore - da se prehladi ili zarazi. Na igralištu sam nekako uvijek uz njega, pa mu nastojim obrisati ruke prije nego što će dirati lice/kosu, međtuim, naravno uvijek ne stignem i to je neizbježno, na žalost.

  4. #4
    Lucija_Zg avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Postovi
    130

    Početno

    Moji klinci, cim malo zahladi, vani i u autu nose rukavice i ja im stalno objasnjavam zasto to radimo, a kad im zelim dati npr kiflu, skinem rukavicu i to je to. Vole ih nositi i nije problem.
    To dakle prakticiramo vani, a kad dolazimo u vrtic stariji ode oprati ruke a mladjem ne perem jer ionako do vrtica idemo pjesice i ne diraju nista. Jucer cim sam usla u vrticku zgradu, za razliku od ostalih dana, osjetila sam miris dezinficijensa pa mi se cini da su cistacice pocele malo "jace" koristiti to sredstvo.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,037

    Početno

    nikolina, roditelji ne smiju ulaziti ni u sobu ni u sanitarni čvor iz razloga da svojom obućom ne prenesu štošta

    tete uvijek prije obroka, nakon dolaska izvana, te nakon obavljanja nužde moraju s djecom prati ruke...ako to kod vas nije tako, popričajte s tetama...

  6. #6
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj Nikolina-Zagreb prvotno napisa
    Ina, hvala. Spomenula si da pereš malenoj ruke; pretpostavljam da postoji i neki sanitarni čvor u koji možete ući i vi roditelji.
    Kod nas su u predprostoru prije ulaska u jasličku prostoriju (znači, onaj prostor gdje se djeca svlače i gdje su im jaknice i ostale stvari na vješalicama) dva lavaboa sa sapunom i papirom za brisanje, a postoji i odvojeni sanitarni čvor gdje roditelji ne ulaze, ne znam je li ima veze to što je ta jaslička prostorija u kojoj je moja kćer ona u kojoj su dežurstva, nemam pojma. Radi se o državnom vrtiću.

  7. #7
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Kod malca u grupi klincima peru ruke obavezno kad se vrate iz dvorista i isto tako prije uzine.
    Tako je oduvijek ne samo zbog svinjske gripe iako primjecujem da su zbog toga puno opreznije tj. vise promatraju klince.

    Mi ujutro peremo ruke jer se i umivamo, peremo ih i nakon sto dodemo iz vrtica.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •