Stranica 3 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 195

Tema: roditeljstvo djeteta sa autizmom, SID, APD, ADHD

  1. #101

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Lasica, da bismo rekli da dijete ima elemente autizma, odnosno da ima neki poremećaj iz autističnog spektra (u novije vrijeme ne govorimo o autizmu, nego o poremećaju iz autističnog spektra, jer su pojavnost i težina simptoma različiti od djeteta do djeteta) mora postojati kombinacija više simptoma, ne samo poneki od ovih što si nabrojala. Ti simptomi moraju biti izraženi u toj mjeri da onemogućavaju djetetu da ostvari normalne socijalne odnose i normalan život. Dakle, ako je neko dijete povučeno, malo govori i sl. to nije dovoljno da kažemo da dijete ima poremećaj iz autističnog spektra, takvo dijete je jednostavno introvertirano i ima mirniji karakter. Simptomi moraju biti brojniji i izraženiji.

  2. #102
    lasica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    1,328

    Početno

    da li mora imati po simptom ili više iz svake grupe ili se mogu simptomi "grupirati" u jednom području?da li je ikada evidentirano "samoizlječenje" u smislu da se autizam na neki način preraste uz neke "porođajne muke" integriranja u zajednicu?

  3. #103
    Snjeska avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Ni na nebu ni na zemlji...
    Postovi
    1,492

    Početno

    Citiraj MBee prvotno napisa
    Nemojte nam se "diviti" molim vas, pomozite nam odgojem vaše djece i okoline da postoje djeca koja su "različita" i posebna a jednako željna druženja i ljubavi kao i svi mi.
    Ja ću se zaista potruditi

  4. #104
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj Snjeska prvotno napisa
    Citiraj MBee prvotno napisa
    Nemojte nam se "diviti" molim vas, pomozite nam odgojem vaše djece i okoline da postoje djeca koja su "različita" i posebna a jednako željna druženja i ljubavi kao i svi mi.
    Ja ću se zaista potruditi
    Evo i mene da potpišem Snješku. I posvojitelji znaju što stoji u pozadini "divljenja", nažalost predrasude. Prava riječ je prihvaćanje.

  5. #105

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    Citiraj Snjeska prvotno napisa
    Citiraj MBee prvotno napisa
    Nemojte nam se "diviti" molim vas, pomozite nam odgojem vaše djece i okoline da postoje djeca koja su "različita" i posebna a jednako željna druženja i ljubavi kao i svi mi.
    Ja ću se zaista potruditi
    Evo i mene da potpišem Snješku. I posvojitelji znaju što stoji u pozadini "divljenja", nažalost predrasude. Prava riječ je prihvaćanje.
    Ali ja se nisam "divila", niti divila. Nisam dovoljno detaljno objasnila sto sam mislila. Trebala sam pisati o vlastitim iskustvima, ali buduci da ona nisu direktno vezana za autizam, smatrala sam to neprimjerenim.

    Za MBee znam da me sad razumije.

  6. #106
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Danka, ovo što sam napisala ne odnosi se na tebe nego na "divljenje" koje spominje MBee, a koje i ja gotovo svakodnevno doživljavam.

  7. #107

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    Danka, ovo što sam napisala ne odnosi se na tebe nego na "divljenje" koje spominje MBee, a koje i ja gotovo svakodnevno doživljavam.


    ja ti ponekad sa mamama koje imaju djecu u spektru pricam o tome sto nam se dogadja i nekad se tim bizarnim situacijama cerimo ko lude

    nemres mijenjati ljude ali mozes sebe uzemljiti da bi spremno odreagirala i zastitila djecu i sebe

    to je valjda jedna od prvih stvari koju ti vele mame da se moras nauciti biti advokat svojem djetetu i da se moras boriti sa njihova prava.

  8. #108
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Ma i ja sam preburno odreagirala, znam se i ja "diviti" samohranim roditeljima, roditeljima više djece itd. u smislu odavanja priznanja organizaciji, snalažljivosti, sposobnosti, živcima i svemu ostalome što mislim da ja ne bih imala na njihovom mjestu.

  9. #109

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Sve je u redu, nisam se osjetila prozvanom, nego stvarno nisam dobro formulirala sto osjecam.

    Ovo "divljenje" o kojem pricate jest posljedica predrasuda... u slucaju posvajanja npr. zapravo je uvredljivo, to je posljedice one ruzne predrasude da posvajatelji nisu "pravi" roditelji, zapravo negiranje roditeljstva, i to je totalno pogresno.

    Kod djece s posebnim potrebama, "divljenje" je cesto pateticno i povrsno, stavljanje naglaska na manje bitno u toj situaciji.

    S druge strane, naravno da je u redu prepoznati rad, trud, snagu i ljubav.

  10. #110
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    @lasica

    Znam da zbunjuje, kako si ti rekla, cinjenica da neke obrasce ponasanja koja se spominju u tablicama mozemo vidjeti i kod djece koja nemaju poteskoca, ali ono sto je i rehab rekla to je mozda jedno ili dva ponasanja koja ne ometaju i ne koce dijete u svakodnevnom zivotu.

    Npr. od cijelog onog popisa ponasanja koja si ti stavila moje dijete NEMA svega par, ostala su sva prisutna i ako to sve stavis na hrpu on trenutno (naglasak na trenutno) ne moze funkcionirati medju vrsnjacima na isti nacin kao oni.

  11. #111

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj lasica prvotno napisa
    da li mora imati po simptom ili više iz svake grupe ili se mogu simptomi "grupirati" u jednom području?da li je ikada evidentirano "samoizlječenje" u smislu da se autizam na neki način preraste uz neke "porođajne muke" integriranja u zajednicu?
    Za autizam su važne 3 karakteristike : nesposobnost uspostavljanja i/li održavanja socijalnih odnosa, nesposobnost komunikacije i stereotipna, repetitivna ponašanja. Ta 3 čimbenika obuhvaćaju cijeli niz ponašanja koja imaju različitu težinu i pojavnost (zato govorimo o poremećaju iz autističnog spektra). To je ono što je ključno za postavljanje dijagnoze. Ostale karakteristike koje si navela (poremećaj senzorne integracije, hiperaktivnost, itd.) mogu se pojaviti uz ove 3, ali ne moraju, zato nisu ključne za dijagnozu.
    Naravno da se osobe s autizmom mogu vrlo uspješno integrirati u zajednicu, ali to ovisi o težini poremećaja kod pojedinca, rehabilitaciji, okolini u kojoj pojedinac živi, itd.

  12. #112

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    rehab, sto je tebi tocno struka? meni treba pomoc da odradimo u hr auditory processing disorder testiranje i rado bi cula jos jedno misljenje na temu terapija

  13. #113

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa
    rehab, sto je tebi tocno struka? meni treba pomoc da odradimo u hr auditory processing disorder testiranje i rado bi cula jos jedno misljenje na temu terapija
    Defektolog, pucaj

  14. #114

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa
    rehab, sto je tebi tocno struka? meni treba pomoc da odradimo u hr auditory processing disorder testiranje i rado bi cula jos jedno misljenje na temu terapija
    P.S. Auditory processing disorder je pitanje za logopeda, ne za mene. O drugim terapijama koje te zanimaju slobodno pitaj

  15. #115
    lasica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    1,328

    Početno

    nesposobnost uspostavljanja i/li održavanja socijalnih odnosa
    nesposobnost komunikacije
    stereotipna, repetitivna ponašanja

    što to znači u praksi?može primjer?

  16. #116

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj lasica prvotno napisa
    nesposobnost uspostavljanja i/li održavanja socijalnih odnosa
    nesposobnost komunikacije
    stereotipna, repetitivna ponašanja

    što to znači u praksi?može primjer?
    Npr. dijete koje uopće ne zamjećuje osobe oko sebe. Ti mu se obraćaš, zoveš ga, ono kao da te ne čuje. Nema nikakvih odnosa kao što je prijateljstvo, ili interakcija s drugima kao što je igra, maženje, smijanje... Ima uspostavljen odnos s najužim članovima obitelji, ali i tu dijete započinje interakciju samo kad mu nešto treba (npr. gladno je, želi neku igračku - da se igra samo, itd.).
    Nesposobnost komunikacije znači izostanak govora ili zakašnjeli razvoj govora. Dijete se ne služi gestama da bi nadomjestilo govor. Obraća se drugima samo kada nešto želi (najčešće dovođenjem osobe do predmeta koji želi ili upiranjem prstom u ono što želi), nikada ili rijetko da bi podijelilo igru, zadovoljstvo ili tugu s nekim. Budući da nije u stanju komunicirati s drugima, često dolazi do agresivnih ispada, jer drugi ne razumiju njegove želje i potrebe, i ono na taj način izražava svoju nemoć.
    Stereotipna i repetitivna ponašanja su ona ponašanja koje je dijete u stanju do besvijesti ponavljati, uvijek iznova. Npr. u stanju je satima gledati uvijek isti crtić, zaokupljaju ga određeni, uvijek isti predmeti do te mjere da ih je u stanju satima proučavati, itd.

  17. #117
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Citiraj lasica prvotno napisa
    nesposobnost uspostavljanja i/li održavanja socijalnih odnosa
    nesposobnost komunikacije
    stereotipna, repetitivna ponašanja

    što to znači u praksi?može primjer?
    Mogu ti pokusati opisati kako je to kod mog Gabia.
    nesposobnost uspostavljanja i/li održavanja socijalnih odnosa

    Dakle on ljude ne primjecuje, nove osobe koje mu dodju u zivot on uopce ne dozivljava tako.
    Ako imaju ono sto on zeli (npr. bombon) onda su mu super, ako treba odlazi s njima gdje treba
    Samo druzenje njega ne zanima ako nema korist od toga (grubo zvuci ali tako to ide).
    Vrsnjaci ga ne zanimaju, dapace, smetaju mu u pokusaju igre i ako je tako on ih mice i gura i pri tome nije nimalo njezan.

    Ljude ne percipira kao nesto zivo, to se najvise kuzi u cekaonicama.
    Voli ici po cekaonici i svaku stolicu lupnuti rukom.
    Ako netko sjedi na njegovom putu, on ce lupnuti osobu i nastaviti dalje.
    Ako on pozeli sjesti a stolica je zauzeta ili ce se popesti na tu osobu i sjesti na nju.

    nesposobnost komunikacije

    Ovo je meni bio najtezi dio (i sada je ponekada, ali vec smo razvili neke alternativne oblike komunikacije).
    Dakle ovdje se ne misli samo na govor (kojeg moj Gabi jos nije razvio, ima 3,9 g).
    Recimo, nas je najvise mucilo sto nismo znali sto on zapravo zeli.
    Gladan, zedan, puna pelena, vruce mu je, hladno mu je, zeli ici van...sve to on je izrazavao tantrumima jer mu nije bilo jasno zasto ga ne razumijemo, on je ocekivao da mi znamo sto on misli
    On nece doci k meni i reci zedan sam ili nesto slicno tome, on ce pokazivati znakove na drugi nacin i ako je s njim osoba koja ga ne pozna, komunikacija nije moguca i on na to posizi.

    stereotipna, repetitivna ponašanja

    Na samom pocetku, kada smo tek otkrili problem, ovo je bio jedan od najjacih simptoma koje je imao.
    Mogao je lezati ili sjediti barem sat vremena, okruzen auticima i svime sto je ima okrugle djelove koji se vrte i vrtiti srsticem i vrtiti i vrtiti...svaki pokusaj prekidanja te aktivnosti rezultirao bi promjenom aktivnosti na citavih 5 minuta i onda se vracao vrtenju kotacica.
    Sada kada je veci ima druge interese, sada npr. voli trcati i trci od zida do zida dok ne padne od umora :/
    Uzme neku igracku i recimo igra se s njom tako da rukom ju pomice ljevo desno, recimo avioncic (voli avione) i tako u nedogled, dok ga ne prekines.
    Ima toga jos, ima svoje male rituale koji moraju biti provedeni.
    Recimo kod njega nista ne smije biti na stolicama ili krevetu, sve to leti na pod i koliko god mi vracali on ih vraca na pod, smeta mu.
    Ima dana kada pjeva nesto, nama ne razumljivo, ali jedno te istu recenicu ponovi ne znam koliko puta (nije to prava recenica, nego nesto kao aaaa eee oooooo i tako opet i opet i nemres ga zaustavit

  18. #118
    MoMo avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,346

    Početno

    pratim i educiram se...moj necak ima poremecaj iz autisticnog spektra i zato mi je ovaj topic jako edukativan i vazan.


  19. #119
    lasica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    1,328

    Početno

    ok,ali i govor i ne fermanje drugih i možda zaokupljenost nekom igrom može biti normalna za djecu do određene dobi.kako onda započeti ranu rehabilitaciju,tj početi ju što prije odnosno kako prepoznati što je prije moguće šta je nekakva normala za dob a što bi trebalo proučiti?da li je ključan govor?
    recimo moj bratić nije izgovorio niti riječ do 3,5 godine,kao ni sinovi od moje sestre,isto komunikacija nula,stalno su imali iste interese u smislu igrački,jedno te isto.no nakon treće godine ko da si pipu otvorio.i danas su super društveni normalni dečki.moram priznati da sam još uvijek malo zbunjena oko tih simptoma.

  20. #120
    lasica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    1,328

    Početno

    i još me nešto zanima,da li austistična djeca/odrasli mogu biti altruistični?

  21. #121
    lasica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    1,328

    Početno

    amnezija .prošli put sam htjela još pitati da li su sposobni za zamišljanje i simboličku igru?

  22. #122
    lasica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    1,328

    Početno

    i opet..hehehehee....da li razmiju humor i sl?uh baš sam pijavica,sorry ali zanima me.

  23. #123

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj lasica prvotno napisa
    ok,ali i govor i ne fermanje drugih i možda zaokupljenost nekom igrom može biti normalna za djecu do određene dobi.kako onda započeti ranu rehabilitaciju,tj početi ju što prije odnosno kako prepoznati što je prije moguće šta je nekakva normala za dob a što bi trebalo proučiti?da li je ključan govor?
    recimo moj bratić nije izgovorio niti riječ do 3,5 godine,kao ni sinovi od moje sestre,isto komunikacija nula,stalno su imali iste interese u smislu igrački,jedno te isto.no nakon treće godine ko da si pipu otvorio.i danas su super društveni normalni dečki.moram priznati da sam još uvijek malo zbunjena oko tih simptoma.
    I opet, sve ovo što si navela mora biti izraženo u tolikoj mjeri da onemogućava djeci normalan život. Sve što ne sputava normalan razvoj i život nije simptom autizma, nego naprosto karakter djeteta.
    Na tvoja tri pitanja odgovor je, nažalost, u najvećem broju slučajeva ne.

  24. #124
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Citiraj lasica prvotno napisa
    ok,ali i govor i ne fermanje drugih i možda zaokupljenost nekom igrom može biti normalna za djecu do određene dobi.kako onda započeti ranu rehabilitaciju,tj početi ju što prije odnosno kako prepoznati što je prije moguće šta je nekakva normala za dob a što bi trebalo proučiti?da li je ključan govor?
    recimo moj bratić nije izgovorio niti riječ do 3,5 godine,kao ni sinovi od moje sestre,isto komunikacija nula,stalno su imali iste interese u smislu igrački,jedno te isto.no nakon treće godine ko da si pipu otvorio.i danas su super društveni normalni dečki.moram priznati da sam još uvijek malo zbunjena oko tih simptoma.
    lasica, kao sto rehab rece, svi ti simptomi su izrazeni u tolikoj mjeri da dijete ne moze funkcionirati normalno u drustvu.

    Moja starije kci je do 3,5 godine govorila samo mama, tata i daj, a onda je progovorila cisto kao da citav zivot govori, ali opet kada je moj sin sa 19 mjeseci poceo razvijati simptome ja sam ZNALA da nesto nije u redu, a on mi je 4. dijete.

    Kada ti u praksi vidis te simptome na djelu lakse bi shvatila u cemu je razlika.
    Ovako ti mi mozemo pricati ne znam koliko, ti pokusavas zamisliti i percipirati ali tvoj um zamislja u granicama koje je on do sada vidio, ali svaka cast na trudu i zelji za razumjevanem

    Probaj malo pogledati na youtube, evo ovdje mozes krenuti
    http://www.youtube.com/watch?v=FDMMwG7RrFQ&feature=fvw


  25. #125

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa
    Citiraj stray_cat prvotno napisa
    rehab, sto je tebi tocno struka? meni treba pomoc da odradimo u hr auditory processing disorder testiranje i rado bi cula jos jedno misljenje na temu terapija
    P.S. Auditory processing disorder je pitanje za logopeda, ne za mene. O drugim terapijama koje te zanimaju slobodno pitaj
    mozemo se dogovorit za pretrage pa mi sletimo na tjedan dana da nas se poogleda. imas i logopedicu za preporuciti?

  26. #126
    lasica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    1,328

    Početno

    aha propustila sam bitan detalj-onemogućava normalno funkcioniranje.kužim sada,hvala,sorry kaj davim.zanima me kakav vam je bio porod i motorički razvoj djeteta?da li su sve savladavali ok?odnosno kakve su sada najnovije vijesti o autizmu,što dovodi do toga.zadnje što sam čula je hipoksija mozga prilikom poroda (to je mene bilo frka jer je moj imao dosta opsežno krvarenje) ili cijepljenja....vidiš zanimljivo je da je jako puno ljudi primjetilo simptome oko 18,mjeseca.slučajnost?i kako funkcioniraju djeca u svakodnevnici,s čim imate najviše problema,npr.hranjenje,kupanje,igra...? i da,koje su prognoze za vašu djecu,da li će moći normalno živjeti bez vas i vaše pomoći kad odrastu?

  27. #127

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    Citiraj lasica prvotno napisa
    amnezija .prošli put sam htjela još pitati da li su sposobni za zamišljanje i simboličku igru?
    moje je otkljucao fantaziranje, laze, izmislja ali vrlo cesto u te price ubacuje nesto sto je cuo ili vidio

    definitivno ne kuzi kad mu se kaze nesto tipa "piece of cake" i stvarno mu moras reci direktno sto mislis. cak mu ne lezi ni komunikacija tipa "zasto si napravio ovo?" i umjesto toga trebas mu reci u obliku "daj napravio to i to i cesto objasniti zbog cega to treba obaviti jer njima gola uputa nije dovoljan argument da bi nesto bilo tako

    moj ima smisla za humor ali se razlikuje od smisla za humor druge djece ali zna se cesto smijati skupa sa svima i kad mu nije jasno zbog cega. to se najbolje vidi kad smo u hr a on stvanro jedva razumije hrvatski jeer sam prestala sa njim pricati na hr kad smo spoznali da je autizam i forsiramo nizozemski. zna u situacijama kad se svi klinci zbog neceg cerekaju i on urlati od smijeha

    ponekad je vrlo duhovit ali ponekad kaze nesto sasvim besmisleno i umre od smijeha

    ja mu dodjem ko neki prevodilac za NT rasu. impresivno je gledati njega kako brije sa nekim ko je u spektru, oni se razumiju na nekoj sasvim egzoticnoj valnoj duzini

    on je bio non verbal, nismo imali nikakvu reakciju sa njegove strane, ko da sam imala ciglu a ne dijete. danas zna prepricati nesto sto se dogadjalo tada

    danas je pjevao pjesmicu koju je cuo u filmu koj sam ja gledala kad je on definitivno bio u najdubljem mraku autizma i nije mi jasno otkud mu to i objasnio je da je to pjesmica iz filma koji je mama gledala davno prije

  28. #128

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj lasica prvotno napisa
    aha propustila sam bitan detalj-onemogućava normalno funkcioniranje.kužim sada,hvala,sorry kaj davim.zanima me kakav vam je bio porod i motorički razvoj djeteta?da li su sve savladavali ok?odnosno kakve su sada najnovije vijesti o autizmu,što dovodi do toga.zadnje što sam čula je hipoksija mozga prilikom poroda (to je mene bilo frka jer je moj imao dosta opsežno krvarenje) ili cijepljenja....vidiš zanimljivo je da je jako puno ljudi primjetilo simptome oko 18,mjeseca.slučajnost?i kako funkcioniraju djeca u svakodnevnici,s čim imate najviše problema,npr.hranjenje,kupanje,igra...? i da,koje su prognoze za vašu djecu,da li će moći normalno živjeti bez vas i vaše pomoći kad odrastu?
    Motorički razvoj djeteta s autizmom je najčešće uredan, dapače, često su motorički jako spretni. Kao što sam već napisala, nastanak autizma nije do kraja razjašnjen, iako postoje razne teorije (metabolički uzroci, cjepivo, teorija zrcalnih neurona, itd.) od kojih nije nijedna do kraja dokazana i potvrđena.

  29. #129
    lasica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    1,328

    Početno

    hm,baš zanimljivo stray.a kada je progovorio?i kako?uz intervencije ili se odjednom otvorio i progovorio?i šta je sa obrazovanjem,da li mogu pohađati redovnu nastavu ako govore i sl?ovo mi je nevjerojatno da se sjeća te pjesme...koji su vam najčešći problemi u svakodnevnom životu sa djetetom?
    ovo mi je jako interesantno,da postoji mogućnost govora ali se ne govori,ne osjeća se potreba za komunikacijom?ili?
    da li oni ne razumiju naše komunikacijske znakove (ne procesuiraju ih dobro) ili ne žele "odlukom" komunicirati?kužiš informacija se šalje jezikom (ok i neverbalno).kao da imaju drugačiju formu komunikacije,ali ne i nedostatak potrebe za istom,pa izgledaju nedostupni.
    koja je razlika između autizma i ovoga http://dira.forums-free.com/dispraksija-t57.html

  30. #130

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    sebastian se najnormalnije razvijao ko beba, brbljao, smijao se, ispustao zvukove, bio zainteresiran za nas, za sve oko sebe, za igracke

    sa 4 mjeseca cijepljen je sa temperaturom 39 premda sam upozoravala. u nizozemskoj cijepljenje obavlja "sluzba za konzultacije" di radi kadar educiran tecajevima (inace u nl funkcionira nekoliko paralelnih sistema zdravstvene zastite i nije potrebno formalno obrazovanje da bi otvorili recimo ordinaciju za nutricionizam ili kiropraktiku)

    i tako, zemska iz tog ureda me onak posprdno pogledala jer ipak je ona napredna nizozemka a ja kokos s balkana i ja debil dozvolila cijepljenje

    imao je reakciju, mijesto di je cijepljeen je poslje jos mjesecima imalo kvrgu na mjestu uboda

    po meni poceo se gasiti negdje sa godinu dana, onak, nije dolazio novi govor a postojece je po malo nestajalo, sa 2 godine se zgasio

    po meni jedini odgovor sa autisticnom djecom je sonrise jer svi ostali pokusavaju dresirati djecu da glume ponasanje NT populacije i sistemom kazne i nagrade dovode dijete u stanje poslusnosti

    ja imam osjecaj da nije u stanju da oni ne zele napraviti taj korak prema van nego ko da ko da ne mogu napraviti taj korak i pokrenuti se. njima stvarno treba prevodilac jer oni ne zele biti izolirani od NT svijeta

    meni je sebastian progovorio 7 dana nakon sto smo ga stavili na GFCF dijetu ali cinjenica je da je 6 mjesci prije toga krenuo kod logopedice koja je sa njim kroz prilicno sonrise pristup radila na tome da se prvo proigraju i onda kad je otkljucao igranje pocela se sa njim igrati tako da je intenzivno pricala i svoj i njegov dio dialoga koj bi vodila sa NT djetetom

    to smi mi poceli prakticirati kod kuce

    prvo je krenulo jako nerazgovjetno, ko da su mu usta zakrzljala i ko da nije bio u stanju stvarno izgovoriti (mislim da tu lezi problem kod djece koja su jako dugo non verbal i da zbog toga treba sto ranije intervenirati

    pa su dosle pojedinacne rijeci i na kraju je propricao za ozbiljno.

    u pocetku je svaki zvuk koj je on ispustio ona prepoznala sto je on stvarno rekao i ponovila tu rijec na NT jeziku i uredno su nastavljali dalje

    fascinantno je koliko je ona energije i ljubavi imala za njega, koliko je zena bila u stanju prilagoditi svaku situaciju njegovom trenutnom raspolozenju. sve starinjske metode koje ignoriraju ili cak kaznjavaju nepozeljno ponasanje tu nemaju sansu jer uopce ne polaze od djeteta koje treba pomoc nego si zacrtaju situaciju i guraju dijete u to

    ono sto roditelj treba osvjestiti da treba traziti terapeuticu (logoped, fizioterapeut) koj ce vasem djetetu sjesti

    nije stvar u tome da li dijete zeli suradjivati nego da li je ta osoba stvarno sposobna obaviti posao za koj je placena

    ako terapeut prebacuje krivnju na dijete koje kao ne zeli suradjivati morat naci osobu koja zna sa kime ima posla

  31. #131
    lasica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    1,328

    Početno

    bravo! i koji su mu sada najizrazitiji "problemi" u svakodnevnici?
    sonrise metoda se radi i kod nas?

  32. #132
    MamaRibice avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    581

    Početno

    Naletjela sam danas na ovaj film - The Horse Boy.

  33. #133
    tajchi73 avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    1,923

    Početno

    svako malo virnem da vidim da li se što piše i baš sam tužna što je tema potonula

    ideja mi je odlična i vjerujem da i na ovakav način možemo puno naučiti....jedino fali da pišete.

    Za eventualnu utjehu roditeljima čija se djeca bore s autizmom: znam osobu koja je kao dijete prošla dijagnoze od autizma preko Aspergerovog sindroma ( ne znam kak se piše ) do potpuno zdravog djeteta kojem je navodno 15-tak g. bila krivo postavljana dijagnoza :? . Osobu znam od rođenja i mogu reći da je stvarno bilo perioda kada nije mogao komunicirati s okolinom, kako je rastao taj zid se smanjivao i on danas najnormalnije komunicira ( nekad to je neka umjetna komunikacija pa se tada opet spomene Asperger ali svi mi ponekad nismo voljni komunicirati pa to radimo preko jelte nečeg ). Eto, zbog njega ja vjerujem u ovo što piše Stray

  34. #134

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    ja ne stizem

    prvo je bio sinter klaas (sveti nikola) a sad stize bozic i u skoli su poludili sa aktivnostima pa sebastian i po doma ima vise ideja

  35. #135
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    tajchi - postoji razlika izmedju krive dg. i izlijecenja.

  36. #136
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    ostadoh nedorecena, da bi netko dobio dg. autizma mora zadovoljiti sve (ili vecinu) gore navedenih kriterija, neke situacije u rastu i razvoju djece mogu izgledati kao da je u pitanju poremecaj, ali nije...jer je rast i razvoj specifican, pa sve dodje prije/poslije na svoje.

    ono sto je istina da u novom dsmV dolazi do redefinicije pervazivnih razvojnih poremecaja (tu spadaju - autizam, ret sy, pervazivni neodredjeni, asperger) i dolazi do odvajanja npr. ret sy, koliko sam cula i aspergera...iako oni izgledaju slicno, uzroci nastanka, tijek i prognoze su toliko razliciti da je tendencija da se o tim poremecajima govori zasebno a ne kao o poremecajima koji pripadaju istoj skupini.

    Asperger sy. je karakteriziran ocuvanom komunikacijom-govornom, ali nedostaje ono nesto sto si dobro primjetila - emocionalna komponenta, odnosna i sl. pa nekad ta kom. djeluje kao umjetna. Cesto ljudi u ne znanju razlicitosti poremecaja iz autisticnog spektra govore da je to sve autizam, ali oni su bitno drugaciji i zato se veselim toj potrebi da se odvoje ti poremecaji.

    Nekad i poteskoce u senzornoj integraciji ili poteskoce u razumijevanju govora (afazije) znaju izgledati kao autizam i pocetna ili radna dg. moze biti takva, no s vremenom se uvidi u cemu je problem i dijete se pocne razvijati na drugaciji nacin. nije tu stvar da je ono imalo aut. pa ga sad nema.

  37. #137
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    kad govorimo o metodama rada - ja sam uvijek i definitivno za one koje ulaze u svijet djeteta...bilo to dijete s teskocom u razvoju ili ne.

  38. #138

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    autizam je ljeciv

    flower je zastarjela struja zapadnjacke medicine

    rat syndrom i kad je tu fragile-x su genetski ali cijelo cudo autizma dolazi iz cjepiva, oralne upotrebe antibiotika, zagadjenja (pesticidi i losa voda unose u klince hrpe metala)

    cjepiva donose viruse i metale koji se koriste kao konzervans, oralna upotreba antibiotika unisti crijava (porozna crijeva su jedan od cestih pratilaca autizma

    i na kraju imate dijete koje zbog razlicitih biokemijskih uzroka trpe konstantne bolove i ako roditelji ne gurnu pretrage klinac se nikad nece razviti (uz sve to racunajte da ce vas ljudi od struke cesto popljuvati i izvrijadjati jer kaj vi znate kao roditelj. vi ste jos jedna pateticna mama koja se odbija pomiriti sa cinjenicom da je dijete autisticno i oni valjda znaju sto je moguce. onda kad 2 ili 3 ili 5 godina nakon toga ocistite dijete od smeca i izbalansirate imunitet i probavu i dijete vise nije autisticno onda strucnjaci krecu sa teorijom pogresna dijagnoza)

    trebate stvarno biti stabilni da gurate i dalje nakon sto vas doktor otpili kad donesete testove koij recimo pokazuju intoleranciju na casein i gluten jer su testovi radjeni u USA i vele da su to gluposti. meni je prestrasno da pedijatar koj se nije educirao jednostavno to sto ne zna proglasi za glupost

  39. #139

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    p.s. (da ne ispadne da samo pljujem poo flower)

    ima stvarno slucajeva kad se sensory integration disorder zamijeni autizmom ali poonovo, uzrok je cesti isti

    jedan od velikih uzrka trovanja su opmeksivaci i prasak za ves koji su puni smeca i koji se ne isperu iz odjece nego su klinci (i odrasli) cijeli dan u dodiru sa tim. kako je koza najveci organ tijelo hrpu otrova pokupi odatle

    trebalo bi stvarno izbaciti omeksivc a prasak za ves bi bilo idealno koristiti neki bio prasak (mi koristimo eco klok i ecover)

    klincima bi trebalo filtrirati vodu. najjaci su filteri na riverzibilnu osmozu ali i obicni brita filter ce poomoci

    pokusajte klincima davati meso zivotinja koje su odgajane prirodno, koje nisu sopane antibioticima, koje nisu klane serijski jer u tom mesu ima hrpa adrenalina. pokusajte nabaviit meso zivotinja koje su bile na suncu jer nema sanse da je meso zivotinja koje nisu izasle na zrak i nisu vidile sunca moze biti dobar izbor za prehranu

    mi jos doma imamo i filtere za zrak

  40. #140
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    ma samo ti pljuj, ako imas potrebu za tim. ja nemam potrebu pljuvati vec diskutirati.
    ne znam gdje sam uopce govorila o uzrocima autizma i sl. stanja? pokusala sam se samo referirati na post od tajchi i objasniti odnose medju navedenim dg., te neke trendove koji se javljaju u definiranju i dijagnosticiranju.
    zato ti ne zamjeram sto si navela sve sto si navela jer se zapravo uopce ne odnosi na ono o cemu sam ja govorila, a to da sam pripadnica zastarjele zapadnjacke struje necu ni komentirati...ipak me toliko ne poznajes, stara ili ne...zapadnjacka ili juzna...struja ili plin

  41. #141
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa
    jedan od velikih uzrka trovanja su opmeksivaci i prasak za ves koji su puni smeca i koji se ne isperu iz odjece nego su klinci (i odrasli) cijeli dan u dodiru sa tim. kako je koza najveci organ tijelo hrpu otrova pokupi odatle

    trebalo bi stvarno izbaciti omeksivc a prasak za ves bi bilo idealno koristiti neki bio prasak (mi koristimo eco klok i ecover)
    vidiš, ovo pak prvi put čujem :/ ja sam već odavno izbacila omekšivać a deterdženta stavim cca jednu žlicu i dodam još žlicu - dvije sode, ali to radim iz ekloških pobuda.
    Ostalo iz posta je također prilično logično...

  42. #142

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    Citiraj flower prvotno napisa
    ma samo ti pljuj, ako imas potrebu za tim. ja nemam potrebu pljuvati vec diskutirati.
    ne znam gdje sam uopce govorila o uzrocima autizma i sl. stanja? pokusala sam se samo referirati na post od tajchi i objasniti odnose medju navedenim dg., te neke trendove koji se javljaju u definiranju i dijagnosticiranju.
    zato ti ne zamjeram sto si navela sve sto si navela jer se zapravo uopce ne odnosi na ono o cemu sam ja govorila, a to da sam pripadnica zastarjele zapadnjacke struje necu ni komentirati...ipak me toliko ne poznajes, stara ili ne...zapadnjacka ili juzna...struja ili plin
    nisam te planirala napasti, tebe kao tebe ali sa ovakvim se idejama hrpa roditelja djeca sa autizmom susrece i roditleji koji nemaju potrebu sami sve procitati vjeruju u takve i deje i takva djeca ostanu zakljucana

    meni niko od strucnjaka u nl ni u hr nije spomenuo da provjerim malom intolerancije, alergije, candidu, parazite i viruse

    haug

  43. #143
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    roditelji s kojima sam ja u kontaktu takve su probe radili vec prije 10 god. u hr, mislim da su bas nizozemci dolazili, kod nekih je doslo do promjene kod nekih nije (s promjenom jelovnika, unosenjem minerala i vitamina...). tako da znam o cemu pricas. nismo ni mi ovdje tako bogu iza nogu djeca s kojom sam ja u dodiru su radila/rade po floor time metodi, idu u redovne skole, ali jos uvijek u svojem ponasanju zadovoljavaju kriterije aspergera ili pervazivnog, visoko su funkcionalna, ali to ne znaci da oni navedena stanja nemaju.
    mislim da meni nije jasna definicja izlijecenja od autizma/aspergera/pervarzivnog? jel to znaci da postanu funkcionalniji ili da se svi simptomi povucu/nestanu?

  44. #144

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    Citiraj flower prvotno napisa
    roditelji s kojima sam ja u kontaktu takve su probe radili vec prije 10 god. u hr, mislim da su bas nizozemci dolazili, kod nekih je doslo do promjene kod nekih nije (s promjenom jelovnika, unosenjem minerala i vitamina...). tako da znam o cemu pricas. nismo ni mi ovdje tako bogu iza nogu djeca s kojom sam ja u dodiru su radila/rade po floor time metodi, idu u redovne skole, ali jos uvijek u svojem ponasanju zadovoljavaju kriterije aspergera ili pervazivnog, visoko su funkcionalna, ali to ne znaci da oni navedena stanja nemaju.
    mislim da meni nije jasna definicja izlijecenja od autizma/aspergera/pervarzivnog? jel to znaci da postanu funkcionalniji ili da se svi simptomi povucu/nestanu?
    pa imas djece kojoj je autizam nestao

    Raun Kaufman je covjek ciji su roditelji odbili slusati mjerodavne strucnjake i dati ga na trening u instituciju i samo su improvizirali sa njim i tako je nastao sonrise, po meni jedina metoda koja se iskljucivo vrti oko djeteta. svi drugi na razlicite nacine pokusavaju autiste dresirati da se pretvaraju da su normalni pa onda kao rade neku zivotnu situaciju korak po korak i onda bi se autisti trebali priuceno ponasati normalno

    potrazi na youtube ako te zanima

    ono sto je masovno prisutno da "strucnjaci" ne pokusavaju toj djeci objasniti odredjenu situaciju i zasto je to tako. nama ta objasnjavanja jako pale i prisutna su u milion situacija

    npr ne hodamo po cesti jer su tamo auti i to je opasno, ne tucemo bebe i ne pljujemo bebe jer je to ruzno i nekog ces povrijediti......

    sto je drugoj djeci instinkt autisti stvarno moraju u svojoj glavi prevesti na svoj svemirski jezik da bi shvatili. kad shvate kako nesto funkcionira u NT reality i kad to usvoje stvarno su taj dio price ostavili iza sebe

    neko od odraslih sa autizmom je negdje objasnjavao da oni vide i pamte u slikama sto doslovno znaci da ono sto mu pricas on vizualizira da bi si preveo na svoj jezik.

    imas slucajeva kad su djeca koja u "zdravom stanju" imaju autizam kad se razbole, nesto tipa visoka temperatura imaju potpuno NT ponasanje

    kod nas je bolest okidac za pojacane simptome autizma, pocinje se zatvarati i odlaziti i ne komunicirati. jednostavno se zatvori i nema povratne informacije a na faci mu ne vidis da li je do njega doslo to sto pricas ili ne

  45. #145
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    poznajes floor time? ja u njemu ne vidim ni trunku dresure.

    drago mi je da tvoje dijete dobro napreduje i da ste nasli metodu i nacin koji mu odgovara, ono sto je meni fascinantno je da kod autizma i sl. stanja jedna metoda ne odgovara svima.

    slucaj RK mi lici na jedno moje dijete, od mr i autizma s 2 god. do zdrave predskolke s 6 god., a nisu/nismo radili sr ni detoksikaciju, jednostavno je njen razvoj isao u tom smjeru.

    zasto dobivam dojam da nas strucnjake stavljas u suprotstavljen tabor, mislim da smo na istoj strani samo s razlicitim ulogama.

  46. #146
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    http://ciod.ba/dokumenti/tuzla/autizam.pdf


    hocu reci da se vidimo uzivo i upoznas moju ustanovu ili rehab ili nekog drugog od usudim se reci nove struje defektologa i strucnjaka rane interv. vidjela bi da nismo tako zastarjeli i sto si vec navela...i nas strucnjaka ima raznih.

    a ako sam te dobro shvatila pod ozdravljenje smatras potpuno nestajanje svih simptoma i visoku funkcionalnost, poput RK?

  47. #147
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Stray Cat, opet govorim kao nestručnjak, ali zar ozdravljenje ne bi podrazumijevalo da potpuno nestane potreba da dijete nešto "prevodi na svoj svemirski jezik", tj. imalo bi normalnu moć shvaćanja, razumijevanja i percepcije?
    Osim toga, čini mi se da opet ignoriraš činjenicu da imaš razne oblike poremećaja iz autističnog spektra, od onih tako "laganih" da jedva možeš primijetiti da s djetetom nije nešto u redu, pa do onih najtežih.
    Jesi li čula za slučaj da je dijete sa najtežim oblicima autizma potpuno "ozdravilo"?

  48. #148

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    Citiraj *mamica* prvotno napisa
    Stray Cat, opet govorim kao nestručnjak, ali zar ozdravljenje ne bi podrazumijevalo da potpuno nestane potreba da dijete nešto "prevodi na svoj svemirski jezik", tj. imalo bi normalnu moć shvaćanja, razumijevanja i percepcije?
    Osim toga, čini mi se da opet ignoriraš činjenicu da imaš razne oblike poremećaja iz autističnog spektra, od onih tako "laganih" da jedva možeš primijetiti da s djetetom nije nešto u redu, pa do onih najtežih.
    Jesi li čula za slučaj da je dijete sa najtežim oblicima autizma potpuno "ozdravilo"?
    da, najpoznatiji je Raun Kaufman ciji su roditelji samo razvili sonrise metodu, jedinu metodu koja se bavi djetetom, svi drugi treniraju mehanicki

    ja ne ignoriram cinjenicu da ima laksih i tezih oblika, ali cinjenica je da starci stvarno slusaju "strucnjake" koji tvrde da je autizam cinjenicno stanje i odustaju od djece

    pa jedan na 100 klinaca ima simptome iz spektra a ja tu imam monolog

    pa di su drugi roditelji?

    80% veza ne prezivi autizam pa na sav taj tempo koj autizam donosi to dijete zavrsi sa jednim roditeljem ili u instituciji

    daj zamisli roditelje cije je dijete recimo dijagnosticirano sa leukemijom da odustanu od takvog djeteta i predaju ga institucijama da se brinu o djetetu

  49. #149
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    stray cat - slazem se da je izuzetno tesko biti roditelj djeteta koje ima bilo koju teskocu u razvoju i da to zna biti pogubno za mnoge brakove, ipak mislim da je tu najistinitije da takve situacije dobre veze ucine jos boljima, a lose losijima.
    da li je stvar u leukemiji, autizmu ili necem trecem?

    sto se tice institucija, vecina djece u hr s dg.autizma i sl. je u obitelji u pš.dobi, čak i u oš dobi, mislim da u hr problemi skrbi pocinju kad prestaje dob skolovanja i moram priznati da nisam do sad imala priliku cuti da je ijedan rod. djeteta dozivio da mu se u ranoj dobi savjetuje da dijete daju u inst. i da s njim ne mogu nista, dapace savjetuje ih se da puno rade, ukljuce dijete u vrtic/skolu...

    kad kazes za institucije i savjete strucnjaka tu mislis na hr ili nizozemsku?
    ono sto je kod nas problem je - po rodjenju kako reci da dijete ima neku od teskoca...ili saopciti dg., ne kazem da je nas sustav savrsen, daaaaaleko smo od toga - ali barem nisam uocila tendenciju da djecu od rane dobi stavljamo u institucije.

    da li rod. odustaju od djece? valjda imam srecu pa najveci dio rod. s kojima sam u kontaktu su oni koji nikako ne odustaju, vole ih i skrbe o njima s puno njeznosti i ljubavi.

    i opet - gdje je floor time mehanicka metoda koja trenira djecu? znam da centar za autizam u ri s njim ima krasne rezultate, kao i sa senzornom integracijom. nisam primjetila ista mehanickog u njihovim postupcima.

  50. #150
    anilokin avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    128

    Početno

    čitam vas neko vrijeme i čini mi se prikladnije postaviti ovdje moje pitanje nego otvarati novu temu, oprostite ako griješim

    radi se o nećaku mm kojem sam krsna kuma. dijete ima 4,5 godine i ne govori. njegov vokabular se svodi na svega 20-ak riječi koje ne može pravilno izgovoriti, a ostalo je neki samo njemu razumljiv jezik i cviljenje.
    povučen je, nikada se ne igra s drugom djecom, a sam se zna zaigrati satima. rijetko se odaziva na svoje ime.

    prošle jeseni krenuo je u vrtić (samo od 8-12)... nije jeo (inače ne zna jesti sam) i nije se družio s drugom djecom, sjeo bi u kut i tamo proveo ta četiri sata (bez plakanja), a tete nisu uspjele uspostaviti nikakav oblik komunikacije, pa su zaključile zajedno s roditeljima da je najbolje da ga ispišu i probaju opet dogodine (to je priča koju ja znam, neznam detalje).

    ono što mene muči je da moja šogorica i njezin muž nisu ništa poduzeli da pokušaju pomoći djetetu i uopće ne smatraju čudnim niti zabrinjavajućim što on ne govori (ili to ne žele pokazati).

    inače s njima baš i ne provodim puno vremena (prije dok nisam rodila sam često znala čuvati maloga), jednostavno iz razloga što dolazimo iz dva različita svijeta i nemamo ništa zajedničko. da nismo svojta vjerojatno se nikad ne bi družili.
    oni su ljudi s kojima je teško komunicirati (barem meni) i iz tog razloga neznam kako da im ukažem na to da dijete treba pomoć, treba logopeda ili nekog drugog stručnjaka.

    trebam li im i na koji način nešto reći?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •