Pokazuje rezultate 1 do 17 od 17

Tema: sika umjesto cucle

  1. #1

    Početno sika umjesto cucle

    nisam uspijela pronaci ovakvu temu pa moram da je otvorim...zanima me iskustvo mama koje su bile u slijedecoj situaciji: naime mojoj bebi sika sluzi kao cucla tj uspavljuje se sikom kad se probudi trazi siku...nemam namjeru jos da je odvikavam ali ne mogu ni da zamislim da ce jednom moci da zaspi i da spava bez nje u ustima...molim mame koje su bile u ovakvoj situaciji da napisu svoje iskustvo KAKO su se njihove bebe odvikle od sike i u kojoj bebinoj starosnoj dobi se to desilo...

    p.s. molim moderatore da izbrisu moje silne duple topice o uspavljivanju, nova sam pa se jos ucim

  2. #2

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Još se nije odvikao. I ja sam jednom htjela otvoriti identičan topić, ali sam onda skužila da večina beba dojenih na zahtjev radi to isto.

  3. #3
    kloklo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Jarun
    Postovi
    2,995

    Početno

    Draga Lovely, puno ovisi i o tome kakav je tvoj stav o cickanju i dudama...

    Npr. moja Leona ima dvije godine i još uvijek se uspavljuje na cici jer u tome beskrajno uživamo i ona i ja...

    Ali kad je uspavljuju baka ili tata, ona zna da od njih ne bu dobila ciku pa prihvati ono kaj ima, maženje, vožnju kolicima i sl., vrlo rijetko joj treba još i duda uz to, ali ako treba, daju joj i mir....

    Doduše, Leonu je prvi put netko drugi osim mene uspavao tek sa 8 mjeseci, ali odonda je princip isti...kad sam ja tu onda su moje cice duda i meni osobno bi bilo jako neobično da uspavljujem Leonu i da ona cica dudu a ne cicu, jer duda je ipak duda-varalica

    Ono što ti ja iz svog iskustva mogu reći je: uživaj u bebeku i cicanju dok je tako mali, jer znaš, oni tako strelovito brzo rastu da će ti silno faliti ti divno, nježni trenuci dok držiš tu malu štrucu tako ovisnu o tebi...
    A ne buš se ni okrenula, imat ćeš hahara koji jurca okolo i ne da se ni pomaziti od silne žurbe da vidi kaj sve ima na ovom velikom svijetu...

    Ljubi bebacha i uživaj

  4. #4
    aqua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    889

    Početno

    Nama se obrazac uspavljivanja na cici počeo drastično mijenjati kad su se dojenja po danu prorijedila. Konkretno, Neva je prije toga dojila svaka tri sata (prosjek) i uvijek je mogla ostati budna do slijedećeg hranjenja, kad bi sva slomljena konačno zaspala. Kako je izbacila pokoje dojenje po danu, jednostavno se desilo da je tolko dugo budna po danu dok na kraju ne zaspi od umora (u varijanti nosanja, kolica, hranjenja u stolcu ili slično). A to se onda polako prenosilo i na večernje spavanje. Ne znam jel sam pogodila smjer koji te zanimao, ali ovo je naše iskustvo. S tim da, nakon što je Neva prošla 6 mjeseci, ako bi se po noći budila češće od svaka 3 sata pokušala sam ju prvo umiriti tako da ju uzmem u ruke i nunam, šećem, lopta. Obično bi u roku 10 sekundi znala da li joj je to ok ili ipak želi jesti. Često je htjela samo pažnju, a to nije morala biti cica, moglo je biti grljenje, poljubac, pjevanje. A ja sam to doživjela kao korak prema učenju uspavljivanja na druge varijante, ne samo cica.

    Općenito o spavanju preporučam knjigu "No cry sleep solutions"

  5. #5
    aqua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    889

    Početno

    Btw. Lovely, kolko je stara beba? (nema potpisa, a ja nisam u toku..)

  6. #6
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    zara se još nije "odvikla" od cice (ima 2 godine)...
    kad će - nemam pojma. niti me to muči, kao što me ne muči ni kad će naučiti biti bez pelena - jer do udaje će se sigurno odviknuti i od jednog i od drugo

  7. #7
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Ja potpisujem klo-klo. Ista stvar je i kod nas, samo što je Janko mlađi. I uopće nema dudu niti ju je ikada imao. Imao ju je ali ju nije htio :D . Ni na flašicu ne pije...

  8. #8
    Adrijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    1,317

    Početno

    Mi nemamo ni flašicu, ni dudu, a uspavljujemo se samo s cicom. I super nam je....... :D

  9. #9
    aqua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    889

    Početno

    Jedan filozofski post:
    Mislim da bi trebalo razdvojiti neke stvari. Jedna je stvar to da je bebi (i mami) fora dojenje, da beba profitira iz maminih cica što psihički što fizički te da se ne koristi duda kao čep s kojim se utiša sirena bez da se razmisli što je uzrok sireni. A na drugoj je strani vage činjenica da mame ipak imaju svoju granicu. Nema smisla da se mama osjeća kao zombi te da po danu ne funkcionira zato što beba ima naviku i/ili potrebu po noći svakih sat vremena pocuclati mamu. Sve mame (veteranke) koje govore da je dojenje super i da bez rezerve uslišavaju svaku želju i potrebu zaboravljaju činjenicu da nove mame ne znaju gdje su i da li ima granica, da li ih se treba ili ne treba postaviti te da li je postavljanje granica bed.
    Možda sam fulala temu, ali mi je moj post ovdje (nakon nekih koji su uslijedili) djelovao ful hladno i neobzirno, pa sam se malo zabrinula, a fakat se ne doživljavam kao takva mama.
    Činjenica je da većina mama zagovaraju dojenje po želji (velikih) beba, a s druge strane bez problema kažu bebi da "cika spava". Pa ako se ne pročita sve, onda se stječe dojam da je dojenje 12 puta po noći skroz normalna stvar i da se svaka mama mora sramiti što joj je to bed.
    Mislim da je potrebno dati prostora friškijim mamama (u koje se i sama ubrajam) i dati im cjelu sliku. A po meni ta slika uključuje da bi mama trebala biti ta koja odlučuje koja je dobna granica do koje se cica nudi bezrezervno (pa i svakih pol sata ako želi.. eh, kad se sjetim), a kada se (i koliko intenzivno) može uvoditi "ne sad, jer.. (spavam, umorna sam, imamo goste, imam posla, ne da mi se)". Jer je i to dio lekcije koju želim da moje dijete ponese sa sobom: u životu je normalna stvar da ponekad ne dobijem ono što želim. To se događa i nije preveliki problem. Ako mi je teško, s time ću se nositi ovako... (ne mislim da bi djecu uskraćivanjem cice trebalo pripremati na okrutnost svijeta, da me ne bi krivo shvatili, nego samo smatram da to nije neka frka).

    Ni sama nisam sigurna da se kuži kaj sam htjela reći. Hm.

  10. #10
    kloklo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Jarun
    Postovi
    2,995

    Početno

    Aqua, dobar ti je post, ja sam skužila kaj je pisac htio reći, vjerujem da su i ostali

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    81

    Početno

    mene je ista stvar zanimala. naš mališa zaspi na ciki kako po noći tako po danu. i tu nismo radili neku dramu mada je naša kćerkica spavala cijelu noć s mjesec i pol (a koji sretnici) i to nam je bilo potpuno novo. sinko janko, dakle zaspi na ciki i sve 5. po noći imamo jedno ili dva dojenja, on si malo pociki i zaspe snom pravednika, mm ga prebaci u krevetić ili ak čorimo ko topovi ostane do jutra, pa ponekad i kćerkica dođe (ak se probudi po noći piškiti, onda se ušuška k nama). ma divota...
    mališa je sada 7 i pol mjeseci i u jednom naletu, vjerovali ili ne raste mu 6 zubića!!!!!!!!!!!!
    tako su se i stvari promijenile. sad više noću neće cikiti 10-15 minuta nego cikanje po njegovom ne bi trebalo niti prestati. sve bi to bilo super da, vjerojatno zbog zubića koji niću ciku i GRIZEEEEEEEEEE!!!! mama karamba, svaki put samo kaj ne opadnem s kreveta! kao da mi netko zabode iglice u bradavice... ja se tada trgnem, probudim ga i ciklus se ponavlja - cika, zaspem ja, pa on, pa GRIC i buđenje...
    e, tu je onda na red došla marama...čovjek se lijepo namjesti u marami i čoranac. na smjene se đoramo jednu noć ja, jednu mm i to sve jako kratko traje.
    preko dana, kad ga ja uspavljujem u marami i spustim ga u krevet -taj tren se probudi (u krevetić ga stavljam tek kad osjetim da se skroz opustio, duboko diše bla,bla) i onda mu dam dudu koju doslovno dva puta povuće i zaspe. dudu ondamaknem da je nebi gurao u usta kad se probudi.
    mm kad ga upavljuje preko dana i stavlja u krevetić čovjek ni da mrdne.
    eto tako, da mislim da u ovakvim slučajevima duda pali jer sam probala s tim i da ga dignem i prikačim na ciku, al čim ga spustim počne plakati...
    ima li netko ovakav slučaj i što poduzima, savjet dobrodošao
    I. 12.04.2003.
    P. 9.02.2005.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    NL - UK - NL
    Postovi
    724

    Početno

    Draga Lovely

    Kod nas je identicna situacija, a Omar dobro gazi trecu godinu. Odnedavno smo se poceli dogovarati / svadjati po noci. TOm prilikom mu ja ponavljam kako je on veliki momak (na to se pali) i kako treba sad' da pusti siku (je u biti vise ne pije mlijeko nego samo dudla) i da moze da drzi rukom i da ce mo onda da spavamo zajedno!!! Ako to ne pomogne (a ponovim sigurno 10-tak puta), onda mu jednostavno kazem da mi njegovo ponasanje nije ugodno i da ce sad da prestane dojiti. U 99,9% slucajeva onda pusti, okrene mi ledja i zaspi. Jako rijetko se dogodi da me zagrli i jaaaako tuzno ide jecati (30-tak secundi) onda zaspi.

    Ista (ili slicna) taktika se moze primjeniti i kod puno manje djece. U biti je bitno da ocjenis kad' tvoje i djetetove zelje dodju u konfliktnu situaciju i u tom momentu pokusas da je razrijesis. U svim ostalim slucajevima ce ti jako tesko uspjeti ako imas malog ovisnika.

  13. #13

    Početno

    uuu koliko postova, stvarno ste divne!
    moja cura je stara 9 mjeseci (neko je gore pitao...)
    ma meni ne smeta da moja cicalica visi na siki vec planiram da pocetkom iduce godine pocnem malo da radim, doduse samo dva dana i to skraceno...brine me kako ce da odradi prvo dnevno spavanje koje je obicno oko 11:30 bez svog obraza prislonjenog na siku...
    inace je jako vezana za mene, ima i bake koje vidja jednom nedjeljno i tatu koji puno radi pa je velika mamina maza...
    kad pocinju spavati jednom po danu ??? moja beba sad spava 2x po danu...
    hvala svima na javljanju!

  14. #14
    NatasaM... avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    2,656

    Početno

    lovely, ne brini za to spavanje.

    Leda u doba kad sam ja pocela raditi jos nije prihvatila dohranu, a o spavanju bez sike da ne govorim.

    Sve se sredilo u 2 dana, a djeca vrlo brzo nauce da od bake ili tete cuvalice ne mogu dobiti siku pa onda prihvate i njihovo mazenje i pocnu jesti normalno.

    Zato se pripremi - cim dodjes s posla, neces stici ni posteno oprati ruke, a kamoli nesto drugo napraviti, odmah ce ti se pristekati i nece mrdati do sutradan ujutro. :D Malo se salim, ali skoro da je tako.

    Sretno!

  15. #15
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Meni Janko već nekih mjesec dana spava jednom dnevno,znači od 11 mj.
    Ide spavati oko pola 12,pa otprilike spava 2-3 sata i zato ranije ide spavati navečer, već je oko 21h gotov.Prije nije išao spavati prije pola 11. Prošli tjedan se desilo par dana da je spavao sat vremena između 18 i 20 i onda ga ne možeš dobiti na spavanje do 23h. Ali sad krećemo polako u jaslice pa je umoran nakon igre tamo i stvarno sam primjetila da još bolje spava...
    A kaj se tiče cicanja, pa i ja evo počinjem raditi i to svaki dan puno radno vrijeme i ne ide mi se uopće ali moram. A cicat ćemo se kad se vidimo. Još mi je mali i preovisan o cici da bi ga ja sad išla odvikavati jer krećem na posao bez obzira kaj mi svi pune glavu da kak ću sad da neka ga odvikavam i sl. Ja baš neću !

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    NL - UK - NL
    Postovi
    724

    Početno

    Kao sto vec rekoh', i moj junak je veeeliki ovisnik i to u extremnim kolicinama. Kad' mene nema nema nikakvih problema oko jela, spavanja ili bilo cega drugog. U zabavistu sam ode u sobu za spavanje i legne da spava. Moram napomenuti da je sigurno 8 mjeseci spav'o na strujnjaci ili dvosjedu u glavnoj prostoriji - tako smo se bili dogovorili, da ga puste da zaspi kad' i gdje hoce. Kad' se navik'o na okolinu (za sto je njemu trebalo praaavo puno vremena u poredjenju sa dugom djecom) nema vise problema sa spavanjem.

    Sto se tice prestanka dojenja kad' mama pocne da radi!! :shock: Cure ne dajte se!!! 8) Nema nikakvog razloga za prestanak, cak sta vise! Kako Natasa vec napisa, od trenutka kad' udjes u kucu imas visilicu na sisi, ali meni je to bilo tako slatko!! Pored toga, daje ti i sansu da se odmoris.
    Moja rutina na povratku kuci prvih pola godine nakon sto sam pocela raditi (Omar je tad' imao 14 mjeseci).
    • Udjem u kucu i operem ruke.

    • Omar vec trci prema meni i vice na sav glas - molki kinken (u prijevodu: piti mlijkeo)

    • Legnem na dvosjed na ledja, on preko mene. Ja zakunjam nekih pola sata. Onda me on probudi - hoce drugu stranu.

    • Sjednem, lijepo se namjestim da ga ne moram pridrzavati. Prihvatim tanjir od MM i idem jesti (on je sa tih pola sata vec nesto sprck'o).


    Ja san nakon jela potpuno odmorna i puna energije, Omar sretan i sit, kao i svi ostali u kuci. Smatram da bi bila puuuno umornija da nisam morala dojiti u to doba.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    156

    Početno

    Kako bi glasila reklama za cicu?
    Sto u jedan!!!
    Kad je dijete gladno-cica!
    Kad je dijete žedno-cica!
    Kad se dijete udari-cica!
    Kad je dijete umorno-cica!
    Kad je dijete nervozno-cica!
    Kad je dijete bolesno-cica!
    Kad ne može spavati-cica!
    I tako do sto...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •