Stranica 2 od 3 PrviPrvi 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 109

Tema: Prava nezaposlene trudnice

  1. #51
    Vilma Kremenko avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21

    Početno

    Pozdrav!mama sam 3 djece i koristim,kao nezaposlena pravo na porodiljnu do približno 3.godine najmlađe bebe.Do danas sam imala pravo na 1 godinu staža preko mirovinskog(mala danas ima rođendan).Moje pitanje je dali se moram od danas ponovno prijaviti na Zavod za zapošljavanje ako koristim 3 godine porodiljnog s obzirom da mi je ovaj staž od države istekao?

  2. #52

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    2

    Početno

    Pozdrav nova sma trudnica brojim 6 mladih tjedana..i problemi pocinju prije tjedan dana. Imam radnog staza 2 godine i godinu i pol sam trazila posao i bila na burzi bez prava na naknadu. Prije tjedan dana napokon dobila job a dan prije saznala da sam trudna. Naravno nisam nista rekla poslodavcu jer znam kako bi zavrsilo.
    Danas sam potpisala ugovor na 3 mjeseca. istekom tog ugovora biti cu trudna vec 4 mjeseca i nadam se da ce mi produziti pa im naknadno reci...Ima li to smisla, jer ja dobivam ista time sto radim tih 6 mjeseci? Sumnjam da ce mi produziti ugovor kada im kazem...znam da imam pravo na naknadu nakon rođenja djeteta...al sta je sa npr.komplikacijama jel mogu otici na njih ? Bilo koja informacija bi bila vise nego dobrodosla. Situacija je frkovita, novaca nimalo, al bebu ne dam.

  3. #53

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1

    Početno

    ovako djevojka ostala trudna uzeli se ja radim ona nezaposlena
    na burzi rada je normalno i ima zdravstveno osiguranje
    koliko sam skuzio ima pravo na naknadu tek kad rodi ?
    mogla bi se recimo zaposlit na 4 mjeseca i radit pa da ode na recimo na neki porodiljni dopust da dobiva barem jos koju naknadu do rodenja djeteta jel to placa hzzo ili?

  4. #54
    bambus99 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    na moru
    Postovi
    1,332

    Početno

    tom, po novom zakonu se mora imati najmanje 9 mj radnog staza u komadu da bi se ostvarila ikakva prava, tj, da dobiva koju kunu dok ne rodi. uglavnom, to n pali vise, nazalost. i da , kada rodi imati ce do djetetove 1 godine porodiljnu naknadu koja ce iznosit 1663 kn

  5. #55
    bambus99 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    na moru
    Postovi
    1,332

    Početno

    tom,  po novom zakonu se mora imati najmanje 9 mj radnog staza u komadu da bi se ostvarila ikakva prava, tj, da dobiva koju kunu dok ne rodi. uglavnom, to n pali vise, nazalost. i da , kada rodi imati ce do djetetove 1 godine porodiljnu naknadu koja ce iznosit 1663 kn

  6. #56

    Datum pristupanja
    Nov 2011
    Postovi
    2

    Početno

    znaci ak imam 6 mjeseci radnog staza i prijavim jos 4 mjeseca sa prekidom od par dana,nemam pravo kao zaposlena majka na porodiljni?

  7. #57

    Datum pristupanja
    Nov 2011
    Postovi
    1

    Početno

    Citiraj mucasta666 prvotno napisa Vidi poruku
    Pozdrav nova sma trudnica brojim 6 mladih tjedana..i problemi pocinju prije tjedan dana. Imam radnog staza 2 godine i godinu i pol sam trazila posao i bila na burzi bez prava na naknadu. Prije tjedan dana napokon dobila job a dan prije saznala da sam trudna. Naravno nisam nista rekla poslodavcu jer znam kako bi zavrsilo.
    Danas sam potpisala ugovor na 3 mjeseca. istekom tog ugovora biti cu trudna vec 4 mjeseca i nadam se da ce mi produziti pa im naknadno reci...Ima li to smisla, jer ja dobivam ista time sto radim tih 6 mjeseci? Sumnjam da ce mi produziti ugovor kada im kazem...znam da imam pravo na naknadu nakon rođenja djeteta...al sta je sa npr.komplikacijama jel mogu otici na njih ? Bilo koja informacija bi bila vise nego dobrodosla. Situacija je frkovita, novaca nimalo, al bebu ne dam.
    Ja sam bila trudna sa slabim krvarenjem..oko 5 tjedana..i poslao me dr na komplikacije i mirovanje..isto sam imala ugovor na 3 mjeseca..a tad kad sam otišla na komplikacije,radila sam u toj firmi malo manje od mjesec dana..samo te traži Hzzo da im dostaviš prosjek plaće u zadnjih 6 mjeseci..Naravno,moje je sve bilo 0,00 kn,ali sam s tim imala pravo na minimalnu naknadu za komplikacije oko 800 i nešto kuna.. a 45 dana prije rođenja,do godine dana djeteta,imaš 1660 kn..Zato,nemoraš odraditi sva 3 mjeseca,kako je navedeno u ugovoru..

  8. #58
    tkonjuh avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    108

    Početno

    pozdrav cure

    citam ja i citam sve ove postove i zakone i skroz naljecem na razllicite informacije i sad sam se totaln izgubila u svemu i nesta ne znam.

    zanima me sljedece -na HZZO nisam prijavljena vec 2,5 godine, odnosno od kada je djetesce napunilo godinu dana od tada nisam trazila posao i bila sam s njim doma dakle nezaposlena sam sve ove godine i ne javljam se na zavod.
    Ono sto me zanima je sljedece- dali ako sada ostanem trudna i prijavim se na zavod i na njemu se redovito prijavljujem 9 mj, odnosno do poroda, dali imam pravo na porodiljnu od 1600 kn?

    neki kazu da imam pravo prijavljivala se ili ne na zavod, neki kazu da nemam pravo i da moram biti prijavljena minimalno 12 mj, a neki pak kazu da moram biti prijavljena minimalno 9 mj ??

    sad pak nista neznam, a hitno mi treba info....dali isi na zavod i prijaviti se sto prije jer planiramo bebu (jos ovaj mjesec :D ) ili sto?
    treba mi ta naknada...
    hvala cure

  9. #59
    tkonjuh avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    108

    Početno

    ispravak netocnog navoda :D
    na HZZ nisam prijavljena 2,5 godine

  10. #60
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    na porodiljnu od 1600 kuna ima pravo svaka majka koja je hrvatska državljanka i zdravstveno je osigurana, bez obzira je li zaposlena ili nezaposlena, je li prijavljena na burzu ili nije.

    nisam uspjela shvatiti da li ti nisi zdravstveno osigurana, ili nisi prijavljena na burzu, ili oboje?

    jer ako jesi zdravstveno osigurana, imaš pravo na naknadu

  11. #61
    tkonjuh avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    108

    Početno

    hvala Lutonjica sve sam provjerila na burzi!

    ali na burzi nisam bila prijavljena 2,5 god, a bunilo me to sto za neku foru od te "neke" naknade moram biti prijavljena min 12 mj. pa sam se tu malo prepala, ali sve sam sada skuzila :D

    zdravstveno sam osigurana tako da sve stima !

  12. #62

    Datum pristupanja
    Nov 2011
    Postovi
    2

    Početno

    znaci ak sam radila 6 mjeseci i sad dobila otkaz mogu se negdje prijavit jos ta tri mjeseca i iman pravo kao zaposlena na porodiljni dopust

  13. #63

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    2

    Početno

    Pitanje je jednostavno...imam pravo na iznos komplikacija od 831,50 kn dokle god su otvorene komplikacije neovisno dal mi produze ugovor ili ne.
    Ali onaj dan kada mi zatvore komplikacije gubim i tih 831.50 kn? Sve do poroda?
    Da li barem imam pravo na soc pomoc? Jer muz ne radi, ja necu moci. Nemamo apsolutno nista prepisano na nas.
    A ne znam kako bi trebali przivjeti do poroda...

  14. #64
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa Vidi poruku
    na porodiljnu od 1600 kuna ima pravo svaka majka koja je hrvatska državljanka i zdravstveno je osigurana, bez obzira je li zaposlena ili nezaposlena, je li prijavljena na burzu ili nije.

    nisam uspjela shvatiti da li ti nisi zdravstveno osigurana, ili nisi prijavljena na burzu, ili oboje?

    jer ako jesi zdravstveno osigurana, imaš pravo na naknadu
    je li ovo još uvijek vrijedi?


    Zanima me po novom ako je trudnica nezaposlena i nije na burzi na osnovu čega ima pravo na porodiljni i kako ga ostvaruje?


    I još nešto.... za 6mjeseci osoba mora roditi, što ako nova vlast donese, (promjeni dosadašnji zakon o nezaposlenim majkama i porodiljnom) zakon da nezaposlene majke koje nisu na burzi nemaju pravo na porodiljni do 1 godine života-mogu li ga retroaktivno primjeniti na osobe koje su ostale trudne prije toga zakona a rodit će kad novi zakon bude na snazi?

    Što ako nema ni zdravstveno i nije na burzi?

    Po novom koliko osoba mora biti zaposlena da bi kao zaposlena majka primala porodiljni, 6 ili 12 mjeseci?

    Što s osobom koja je bila na burzi, zakasnila se prijavit jer nije bila u mogućnosti, rekli su joj da se ponovno može prijaviti tek u 3 mjesecu 2012 na burzu, a ona je ostala trudna- izlazi li burza u slučaju trudnoće ,trudnicama u susret?!


    Hitno-zahvaljujem!

  15. #65
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Majke van sustava rada - po toj osnovi.

    Treba imati zdravstveno i min 5 god državljanstvo.

    Po trenutačnom zakonu, burza nema veze s naknadom za majke van sustava rada.

  16. #66
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    Hvala puno...a kome po rođenju ona podnosi zahtjev za porodiljni HZZo-u ili? je li takvim majkama-van sustava rada ide staž tih godinu dana (predpostavljam da ne)

  17. #67
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    http://www.hzzo-net.hr/dload/zakoni/06_03.pdf izmjene zakona 2011



    VI. PRAVO RODITELJA IZVAN SUSTAVA RADA
    Č
    lanak 31.(1) Majka izvan sustava rada iz članka 7. stavka 1. točke 6. ovoga Zakona ima pravo na novčanu pomoć
    tijekom rodiljne i roditeljske brige o novoro
    đenom djetetu.(2) Pod rodiljnom brigom o djetetu iz stavka 1. ovog članka podrazumijeva se razdoblje od rođenja djetetado navršenoga 6. mjeseca života djeteta, a pod roditeljskom brigom razdoblje od 6. mjeseca do navršene 1.godine života djeteta, za prvo i drugo rođeno dijete ili do navršene 3. godine života djeteta kod rođenjablizanaca, trećeg i svakoga sljedećeg djeteta.(3) Majka iz stavka 1. ovoga članka, nakon 42. dana od dana rođenja djeteta, radi zaposlenja ilisamozaposlenja, može prekinuti korištenje prava na rodiljnu ili roditeljsku brigu o djetetu, pri čemu otacdjeteta, koji je u istom radnopravnom statusu kao i majka djeteta, ima pravo na korištenje preostalog dijelaneiskorištenog prava na rodiljnu brigu o djetetu, uz majčinu pisanu suglasnost.(4) Majka iz stavka 1. ovoga članka, nakon 42. dana od dana rođenja djeteta, može radi zaposlenja ilisamozaposlenja prekinuti korištenje prava na rodiljnu ili roditeljsku brigu o djetetu te započeti ili nastavitikoristiti preostali dio roditeljske brige o djetetu do navršene 1. odnosno 3. godine života djeteta ako jeprovela na radu najmanje 9 mjeseci neprekidno prije mjeseca u kojem namjerava započeti koristitipreostali dio pripadajućeg prava, kao zaposleni roditelj ili samozaposleni roditelj pod uvjetima iz ovogaZakona.(5) Majka iz stavka 4. ovoga članka koja na radu nije provela najmanje 9 mjeseci prije mjeseca u kojemnamjerava započeti koristiti preostali dio neiskorištene roditeljske brige o djetetu iz razloga što joj jeprestao radni odnos ili je prestala obavljati djelatnost iz članka 6. točke 2. ovoga Zakona, a na radu jeprovela najmanje 3 mjeseca neprekidno, ima pravo nastaviti korištenje preostalog dijela prava naroditeljsku brigu o djetetu, kao roditelj izvan sustava rada ako i dalje ispunjava uvjete iz članka 32. ovogaZakona.(6) Majka iz stavka 4. i 5. ovoga članka ima pravo koristiti preostali dio neiskorištene roditeljske brige odjetetu pod uvjetom da pravo na roditeljsku brigu o djetetu nije prenijela na drugog roditelja u smislustavka 3. ovoga članka.
    Č
    lanak 32.(1) Majka izvan sustava rada može ostvariti pravo s osnove rodilje i roditeljske brige o djetetu iz članka31. stavka 1. i 2. ovoga Zakona pod uvjetom da na dan rođenja djeteta ispunjava sljedeće uvjete:– da je hrvatska državljanka ili strankinja s odobrenim stalnim boravkom u Republici Hrvatskoj,– da ima neprekidno prebivalište ili stalni boravak u Republici Hrvatskoj u trajanju od najmanje 5 godina,– da je zdravstveno osigurana prema propisima o obveznom zdravstvenom osiguranju.(2) Iznimno, majka izvan sustava rada, koja u tijeku korištenja prava na novčanu pomoć tijekom rodiljne iroditeljske brige o novorođenom djetetu završi redovito školovanje ili pohađanje sveučilišnog ili stručnogstudija ili joj obveze redovitog školovanja ili pohađanje sveučilišnog i stručnog studija miruju ili prekineredovito školovanje, pohađanje sveučilišnog ili stručnog studija, zadržava pravo korištenja priznatog pravado roka propisanog za njegovo korištenje, ako se u roku od 30 dana od dana prekida ili završetkaredovitog školovanja ili pohađanja sveučilišnog studija prijavila u evidenciju nezaposlenih osoba kodHrvatskog zavoda za zapošljavanje.(3) Majka iz stavka 1. ovoga članka koja izgubi status u obveznom zdravstvenom osiguranju, a nije u rokuod 30 dana stekla novi status osigurane osobe kod Zavoda, gubi pravo na korištenje prava iz stavka 1.ovoga članka.
    Č
    lanak 33.(1) Novčana pomoć iz članka 31. stavka 1. ovoga Zakona iznosi 50% proračunske osnovice mjesečno.(2) Majka izvan sustava rada pravo na novčanu pomoć iz stavka 1. ovoga članka može ostvariti počevšiod dana rođenja djeteta.(3) Majka izvan sustava rada, za slučaj smrti djeteta, ostvaruje pravo na novčanu pomoć iz stavka 1.
    ovoga članka još tri mjeseca od mjeseca u kojem je nastupila smrt djeteta

    http://www.hzzo-net.hr/dload/obvezno..._potporama.pdf

  18. #68
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Za naknadu - hzzo
    za staž - mirovinsko - ima pravo na godinu dana staža

  19. #69
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    hvala punooooo

  20. #70
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    http://www.trebam-informaciju.net/in...teljski-dopust


    evo ovdje ima sve, i dokumenti i zakoni skraćeno...ako je ovo novija informacija onda znači da prije odlaska na porodiljni morate imati najmanje 12mjeseci neprekidnog radnog odnosa ili je to još uvijek 6mje?

  21. #71
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,507

    Početno

    ivana jel to nekaja novo ???

  22. #72
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,910

    Početno

    Citiraj ivana zg prvotno napisa Vidi poruku
    http://www.trebam-informaciju.net/in...teljski-dopust


    evo ovdje ima sve, i dokumenti i zakoni skraćeno...ako je ovo novija informacija onda znači da prije odlaska na porodiljni morate imati najmanje 12mjeseci neprekidnog radnog odnosa ili je to još uvijek 6mje?
    priej cca 18 mjeseci jedna moja prijateljica se zaposlila taman kada je ostala trudna, relativno rano je otišla na održavanje pa su ju poslali na neku komisiju koja je odobrila naknadu, održavanje trudnoće ili kako god da se zvalo. Uglavnom bila je na održavanju trudnoće, plaću je dobivala direktno od hzzoa, prosjek plaće su joj izračunali po dobivenim plaćama.
    Tak da svakako bi trebalo otići i pitati na hzzo

  23. #73

    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3

    Početno

    bok! ja sam tu nova (nisam još trudna)ali se radi na tome
    nezaposlena sam skoro 12mj i sad cula sam ako si na burzi prijavljen 12mj ili više da možeš otvoriti komplikacije i do poroda primaš nekih cca 800kn i nešto a nakon poroda 1663kn.
    jel je to tak?? puno sam toga pročitala i stvarno više neznam kaj je a kaj nije

  24. #74

    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3

    Početno

    bok! imam jedno pitanjce (nisam još trudna,ali se radi na tome) na burzi sam skoro 12mj i sad cula sam da moraš biti prijavljen na burzi max 12mj da bi uz komplikacije mogla primati prije poroda 800kn i nešto,a nakon poroda 1663kn.. pa mene zanima jel to istina kaj pričaju? cula sam puno toga pa više neznam kaj je a kaj nije
    hvala

  25. #75
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    zvjezdica, pravo na bolovanje imaš samo ako si zaposlena (bolovanje je u stvari pošteda od rada zbog bolesti ili stanja).

    pretpostavljam da se u ovom slučaju radi o isplati nakande za nezaposlene. više o naknadi za nezaposlene imaš ovdje http://www.hzz.hr/default.aspx?id=4075

  26. #76
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    imam i ja pitanje., budući su poprilično velike šanse da mi se ugovor koji imam do 15.04. neće produljiti, da li ja kao nezaposlena trudnica rodiljnu naknadu za treće dijete imam pravo samo do godine dana djeteta ili ipak do tri godine kao i zaposlene majke?

  27. #77
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj babyboys prvotno napisa Vidi poruku
    imam i ja pitanje., budući su poprilično velike šanse da mi se ugovor koji imam do 15.04. neće produljiti, da li ja kao nezaposlena trudnica rodiljnu naknadu za treće dijete imam pravo samo do godine dana djeteta ili ipak do tri godine kao i zaposlene majke?
    imaš pravo na tri godine bez obzira što si nezaposlena jer se radi o trećem djetetu, ali neznam kako i gdje to rješavaš
    od prvog do trećeg rođendana naknada ti je 1663,00 kn

  28. #78

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    pula
    Postovi
    11

    Početno

    ja imam malo cudno pitanje,zapravo sam i sama zbunjena...imam zdravstvenu iskaznicu...sa kojom sam bila i primljena u bolnicu,ležala tamo 7 dana,kod dokt idem normalno...međutim ja pojma nemam preko cega sam osigurana...nezaposlena trudinca sam,na biro sam se bila prijavila davno,nisam išla na one razg jer sam radila svo vrijeme na crno...zdravstvena mi ej prije par god došla doma poštom,ali ja se uopce ne sijecam odakle,kako,ni šta...a na zdr ne piše datum isteka ni ništa...znaci mislim da sam osigurana ali neznam kako ako nisam nigdje zaposlena nit sam bila na birou...zna li netko možda nešto o tome? gdje i kome da se obratim i dal da se uopce obratim,jer valjda bi u bolnici primijetili da nešto ne valja sa zdravstvenom...i danas sam zvala zdravstveno da pitam kako ide sa naknadom,žena mi je rekla da se netrebam prijavljivati na biro,nego kad se bebač rodi sa papirom dođem tamo na zdr-socijalno i počnem dobivat naknadu od 1660kn...to je to? molim vas ako mi itko može odg jer je previše informacija i više neznam koga da slušam...

  29. #79

    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    1

    Početno

    dobar dan zanima me dali imam pravo na porodiljnu naknadu iako sam bila studentica do 9 mj, prestankom ssam se prijavila na na hzz gdje sam bila prijavljena 6 mj i zapocela pripravnicki staz. unaprijed hvala

  30. #80
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    može li papuire za otvaranje komplikacija na HZZO predati i mm, ili moram baš ja osobno?

  31. #81
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj babyboys prvotno napisa Vidi poruku
    može li papuire za otvaranje komplikacija na HZZO predati i mm, ili moram baš ja osobno?
    može i muž

  32. #82
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    Citiraj annamarija1512 prvotno napisa Vidi poruku
    dobar dan zanima me dali imam pravo na porodiljnu naknadu iako sam bila studentica do 9 mj, prestankom ssam se prijavila na na hzz gdje sam bila prijavljena 6 mj i zapocela pripravnicki staz. unaprijed hvala
    da, imaš pravo
    svaka majka državljanka rh unazad 5 godina. koja ima zdravstveno osiguranje, ima pravo na porodiljnu naknadu, svejedno je li studentica, nezaposlena, domaćica, ili zaposlena

  33. #83

    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Postovi
    2

    Početno

    bok!
    ako mi može pomoći neko ko zna,jučer sam saznala da sam trudna ali trenutno sam nezaposlena,i primam naknadu sa biro jer sam u 10 mj ostala bez posla,inače imam više od 2ipo godine radnog staža...e sad,postoji li mogucnost da se zaposlim, radim 2,3mj i onda odem na komplikacije...koliko je to sad rigorozno??
    ako iko zna ili je napravio nešto slično nek se javi..pozdrav
    Posljednje uređivanje od mamma san : 13.12.2012. at 14:11 Razlog: editiran post sukladno pravilima ponašanja

  34. #84
    ekoi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    501

    Početno

    Koliko dugo imaš pravo na naknadu sa zavoda za zapošljavanje? Možda ako imaš pravo na naknadu do poroda, nakon poroda ćeš ionako ostvariti pravo na porodiljnu naknadu bez obzira što si nezaposlena i ići će ti godinu dana staž, na teret države.
    ..............................
    Posljednje uređivanje od mamma san : 13.12.2012. at 14:12 Razlog: post editiran sukladno pravilima ponašanja na ovom forumu

  35. #85
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Citiraj nya prvotno napisa Vidi poruku
    ...imam zdravstvenu iskaznicu...sa kojom sam bila i primljena u bolnicu,ležala tamo 7 dana,kod dokt idem normalno...međutim ja pojma nemam preko cega sam osigurana...
    Ne znam odgovore na sva tvoja pitanja, osim na ovo. Zapravo, mislim da znam.
    Prije 3-4 godine zdravstveno se osiguranje odijelilo od HZZ-a. Prije si se morala prijaviti na burzu da bi, recimo, nakon završenog školovanja imala pravo na to. Sad SVI imaju pravo na zdravstveno osiguranje. Ako radiš, plaća poslodavac. Ako ne radiš, država. To je napravljeno zato što se masa ljudi prijavljivala na burzu samo zbog zdravstvenog, a neposredno prije ulaska u EU bitno je smanjiti broj nezaposlenih na sve moguće načine, jelte.

    Još ću jednom naglasiti - ovako je sigurno bilo prije 3 godine. Je li i ovog časa tako, ne znam, ali nisam u zadnje vrijeme čula za neke promjene.

  36. #86
    ekoi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    501

    Početno

    I do nedavno, bio je sistem da si dobivao novu zdravstvenu iskaznicu svaki put kada bi promjenio poslodavca ili promjenio status iz zaposlenog u nezaposlen i obrnuto. Sada svi imamo zdravstvenu iskaznicu koja je stalno ista i kod nas u džepu, a prilikom promjene statusa i poslodavca samo se prijavi na HZZO putem ispunjavanja formulara. Ako dobiješ otkaz, ro za prijavu statusa je još uvijek mjesec dana, ja mislim, to nisam sigurna, ali zdravstvena iskaznica ostaje ista, to znam.

  37. #87

    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Postovi
    2

    Početno

    hvala na odgovoru,ali na naknadu imam pravo samo 4 mjeseca,a za 2 sam već dobila,znači još dva mjeseca..kada bi se zaposlila na istu plaću kao što sam i imala do sad (nije nešto velika),tako da kad odem na komplikacije dobivam određeni postotak (ne znam koliki),a kad rodim prvih 6 mj punu plaću na koju sam bila prijavljena...jel to tako ide,molim da me ispravite ako znate?!
    .......................
    Posljednje uređivanje od mamma san : 13.12.2012. at 14:13 Razlog: post editiran sukladno pravilima ponašanja na ovom forumu

  38. #88
    Zara1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,545

    Početno

    Citiraj maja.zd prvotno napisa Vidi poruku
    hvala na odgovoru,ali na naknadu imam pravo samo 4 mjeseca,a za 2 sam već dobila,znači još dva mjeseca..kada bi se zaposlila na istu plaću kao što sam i imala do sad (nije nešto velika),tako da kad odem na komplikacije dobivam određeni postotak (ne znam koliki),a kad rodim prvih 6 mj punu plaću na koju sam bila prijavljena...jel to tako ide,molim da me ispravite ako znate?!
    ..............................
    Fiktivno se zaposliti zbog naknade nije ok.
    A za ostvarivanje pune plaće na porodiljnom treba imati 12 mjeseci staža neprekinuto.
    Posljednje uređivanje od mamma san : 13.12.2012. at 14:14

  39. #89
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Na početku, MajaZd, dobro nam došla!

    Molila bih te da prije svega pročitaš pravila na ovom forumu i podforumu a koja, između ostalog, propisuju da nisu dozvoljeni upiti kao i niti odgovori kojim bi se kršili propisi. Naime, mi kao Udruga smo vrlo aktivni na području borbe i realizacije prava trudnica, roditelja i djece.

    Dakle, svi tvoji postovi su prilagođeni na način da dobiješ okvirni odgovor, samo radi toga što su prvi.

    Uglavnom, Zara1 ti je dala nepotpunu informaciju, te ti stoga dajem potpunu.

    Fiktivno zapošljavanje je strogo zabranjeno zakonima i upravo zbog fiktivnog zapošaljavanja u prethodnim godinama, veliki broj trudnica i majki ima velikog problema u realizaciji svojih prava. Naime, kod odlaska na bolovanje uslijed komplikacija u trudnoći, ili otvaranja rodiljnog dopusta, ako je majka/trudnica radila svega 2-3 (možda i više) mjeseca, HZZO najčešće tretira takve ugovore kao fiktivne (bez obzria i ako nisu) te ih raskida pozivajuće se na odredbe Zakona o obveznim odnosima kako je posloprimac znao da je "poslovno nesposoban" kad je potpisivao ugovor o radu te ga raskida. Trudnica bi se morala prijaviti kao nezaposlena osoba te dalje ostvaruje pravo kao nezaposelna osoba ili osoba izvan sustava rada.

    Nadalje, ako do ove činidbe od strane HZZOa i ne bi došlo, bitno je da znaš da bi ostvarila pravo na naknadu za komlikacije u trudnoći obračunatu sukladno visini plaće, moraš do dana prije otvaranja bolovanja, imati 12 mjeseci neprekidnog staža s osnova rada ILI 18 mjeseci u prekidima u zadnje 2 godine.
    Također, moraš imati isplaćene BAREM 2 plaće ali u 6 mjeseci koji prethode kalendarskom mjesecu u kojem otvaraš bolovanje - što znači da bi tek u četvrtom kalendarskom mjesecu od početka rada osoba mogla otići na bolovanje a kako bi joj naknada bila obračunata s osnove plaće.

    Neispunjavanjem ovih uvjeta naknada za bolovanje iznosi 831 kunu.

    I na kraju, koliko god mi htjeli, otvaranje bolovanja uslijed komplikacija u trudnoći je u nadležnosti liječnika / ginekologa, a ne nas i naših želja.

  40. #90
    kristina_zg avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,206

    Početno

    Mene zanima samo jedno...ukoliko nezaposlena majka rodi treće dijete, znamo da ima pravo na porodiljni u trajanju od 3 godine, prima li čitavo to vrijeme minimalni iznos (cca 1663,00 kn)
    hvala

  41. #91
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj kristina_zg prvotno napisa Vidi poruku
    Mene zanima samo jedno...ukoliko nezaposlena majka rodi treće dijete, znamo da ima pravo na porodiljni u trajanju od 3 godine, prima li čitavo to vrijeme minimalni iznos (cca 1663,00 kn)
    hvala
    Da. Ako se nešto ne izmijeni u budućnosti.

  42. #92
    kristina_zg avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,206

    Početno

    hvala Beti..

  43. #93
    njokica avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    245

    Početno

    Citiraj LedaRi prvotno napisa Vidi poruku
    iskreno nema se sta za reci....nije da su mi dali otkaz...jednostavno me nisu primili unatoc dogovoru... njihovo pravo...na kraju se ispostavilo da je i bolje tako jer sam prelezala prva tri mjeseca od silnih mucnina... ljuta jesam jer 9 mj. necu primat ni kune a nije lako danas biti bez primanja 9 mj- krediti, minusi i sve ostalo ide nitko te nista ne pita.....al sta je tu je.... glavno da mi je bebica ok...i to je jedino o cemu trenutno brinem....
    Baš mi je žao da ti je tako ispalo Ja sam u radnom odnosu na određeno, i već mi je dojadilo što, od 2007. (otkad sam diplomirala) nisam uspjela potpisati stalni radni odnos. Rodila se u međuvremenu jedna beba, a sad će i druga , a ja nemam ugovor na neodređeno (dobro je da imam i na određeno). I ja sam dobila vrlo neukusnu i nedopustivu bukvicu zbog svoje trudnoće od nadređene osobe, ali strasti su se smirile, radni odnos imam i imat ću i pravo na bolovanje, i na porodiljni dopust prvih 6 mjeseci.

  44. #94
    geceta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2011
    Lokacija
    zagrebačka županija
    Postovi
    1,356

    Početno

    Nezaposlena trudnica na burzi, ne prima naknadu, ima li pravo na kakvu i kako do nje?

  45. #95
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj geceta prvotno napisa Vidi poruku
    Nezaposlena trudnica na burzi, ne prima naknadu, ima li pravo na kakvu i kako do nje?
    ništa dok ne rodi, onda će dobivati 1663,00 kn + ako će imati pravo na DD

  46. #96
    geceta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2011
    Lokacija
    zagrebačka županija
    Postovi
    1,356

    Početno

    tnx, Boxica, tak sam si i mislila. Onda se prijavljuje na HZZO jelda? nema vise to veze s HZZ?

  47. #97
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj geceta prvotno napisa Vidi poruku
    tnx, Boxica, tak sam si i mislila. Onda se prijavljuje na HZZO jelda? nema vise to veze s HZZ?
    mislim da tek kad rodi, onda nosi papire na HZZO, ali neka provjeri još

  48. #98

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    2

    Početno

    pozdrav svima,
    nova sam ovdje pa me zanima planiram ostati trudna ali i idem na razgovor za posao... u slučaju da se zaposlim i kroz mjeseca dana saznam da sam trudna šta onda... ??

  49. #99

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    2

    Početno

    pozdrav,
    nova sam i imam pitanje, planiramo ostati suprug i ja trudni, ali idem na jedan razgovor za posao i u slučaju da dobijem posao i za mjesec dana saznam da sam ostala trudna, kakva imam ili nemam prava? sada sam na birou 10 mjeseci, a radni staž samo 1 godinu

  50. #100
    micek7 avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    63

    Početno

    Bok cure...nedavno sam ostala bez posla i sad sam prijavljena na burzi,imam 7god.neprekidnog radnog staza i primat cu naknadu sa burze,planiramo bebu dragi i ja pa me zanima dal imam kakvih prava na naknadu ako otvorim komplikacije......

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •