Pokazuje rezultate 1 do 16 od 16

Tema: Tikovi...ili kaj???

  1. #1
    Iva avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Prečko
    Postovi
    463

    Početno Tikovi...ili kaj???

    Uglavnom...ne znam kaj da radim... Gabrek vec par mjeseci ima neku glupu naviku koja mene uzasno nervira (znam da ne bi trebala...al ipak mi to djeluje glupo) da kad god prolazi iz jedne prostorije u drugu mora sa obje ruke dotaknuti sve rubove namjestaja od pocetka do kraja i onda sve štokove i zidove dodiruje kada hoda.... a slucajno ako ga netko prekine u tom ritualu vraca se na pocetak otkud je krenuo...

    Meni je da oprostite, to pomalo bolesno.. Isto tako je sa svime sto radi...ima neki ritual i ako ga netko od nas pokusa ubrzati ili prekine neku radnju (tipa oblacenje, pranje zubi, kopcanje jakne) on sve skida, prekida i kreće ispocetka...

    Druga stvar je sto isto vec par mjeseci svako toliko tijekom dana ispusta cudne zvukove koji slice na iskasljavanje, ali nije to bas to vec vise kao khm, khm.... bila kod pedijatra i nije nista....a on to i dalje radi... ja sam luda....em sto me nervira...em sto me plasi.... cudan mi je sav....

  2. #2
    Nice avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    572

    Početno

    hmmm ja ću ti samo reći da moj Ivo ima fetiš na gumbe ii svaka posteljina mora imati gumbe da ih on može dirati .. opčenito gumbi su mu no.1... a pod zadnje ima tik sa srkanjem sline... :/ eh to je najnovije i to me živcira...
    ..ne znam..nekak mi se čini da svatko ima nešto....

  3. #3

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno Re: Tikovi...ili kaj???

    Citiraj Iva prvotno napisa
    Druga stvar je sto isto vec par mjeseci svako toliko tijekom dana ispusta cudne zvukove koji slice na iskasljavanje, ali nije to bas to vec vise kao khm, khm.... bila kod pedijatra i nije nista....a on to i dalje radi...
    Jooooj, i Andrej to radi već par mjeseci, samo što mi nismo bili kod pedijatra.
    Ali u jednom trenutku sam bila poluluda od tog njegovog konstantnog, ali konstantnog nakašljavanja. Nos čist, grlo čisto, nikakve bolesti na pomolu, a on se stalno nakašljava. I primijetila sam da to češće radi kad je nervozan ili napet (npr. kad ga izgrdim zbog nečeg, onda gotovo da i ne diše, nego kontinuirano radi "khm-khm-khm-khm").
    Prije toga je imao faze žmirkanja očima (prošlo samo od sebe), trganja noktiju (postupno prolazi, nakon što mu se jedan prst zagnojio), kopanja nosa do krvi (još uvijek ne prolazi) i sl.
    Očito se ne radi o zdravstvenom problemu, iako se ponekad zapitam zašto i kako je ispao takav neurotik :/ I što mogu učiniti da mu smanjim tu njegovu napetost.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    228

    Početno

    Već sam pisala o tome,ali nakašljavanje je tik.Potvrđeno od pedijatra i psihijatra.Javlja se pojačano kada se emotivne tenzije dignu-pozitivno ili negativno.

  5. #5
    MarikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    710

    Početno

    A uvrtanje kose i čačkanje nosa? Odvojeno i sinhrono? (ne znam da li bi se smejala ili zaplakala) Isto tik?

  6. #6
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Lea isto uvijek nešto ima. Trenutno je u igri podrigivanje (fina dama). No to je mila majka u usporedbi sa dosadašnjim forama.

  7. #7
    vida avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Postovi
    544

    Početno

    Moj je u zadnje vrijeme često žmirkao bez obzira gledali ga mi ili ne, konjunktive bo, sad ga kao prolazi, zaključili smo da je to utjecaj spužva boba, zvonka i kompanije koja napadno žmirka

  8. #8
    GrgurovaMama avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    380

    Početno

    Grgur u zadnjih tjedan dana grize iznutra obraz ili usnu...znate ono kad naherite usne na jednu stranu pa zubima možet gricnut unutrašnjost usta..isto sam se već malo zabrinula da nije neki znak nečega no nadam se da je samo neka faza i da si neće izgrist usta do krvi...

  9. #9
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    nakasljavanje moze biti tik, a ovo s dodirivanjem namjestaja i sl. su rituali koji njemu osiguravaju sigurnost - ako traje dulje od mjesec dana, pogotovo ako ide na gore, mislim da bi trebali potraziti strucnu pomoc, ako zelis privatnog dobrog psihologa posalji mi pp, ako ides socijalnom onda preko uputnice pedijatra. uguglaj malo - opsesivno-kompulzivno ponasanje, ocd i sl. vidi da li ti ima naznaka toga.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    721

    Početno

    iako se ponekad zapitam zašto i kako je ispao takav neurotik I što mogu učiniti da mu smanjim tu njegovu napetost.
    I ja se ovo pitam.

    Da li je moguće da su neka djeca sklonija tikovima, ili pak da svatko svoje dijete promatra, možda i previše, pa ne primjećuje da i ostala djeca imaju neke svoje fore?

    Neki dan sam gledala klince u kazalištu dok su pratili predstavu. Svako drugo dijete je imalo nešto - žmirkanje, krivljenje usta, dodirivanje nosa...

    Jesu krivi crtići? Jesmo krivi mi?
    Znam da muž i ja nismo dovoljno opušteni, možda ona skuplja našu vibru.

    Koliko može trajati tik prije nego što bi se trebalo zabrinuti?

  11. #11
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Ja mislim da se tu radi o osjetljivosti, ja točno vidim da Lea nekad krene sa tim radnjama (npr. podrigivanjem) kad procesuira nešto u glavi, ne nužno da se prestraši. I mogu povezati pojavu tikova uz neke događaje - npr. preseljenje, koje uopće nije bilo ništa posebno stresno, selili smo se polako i opušteno, ali je za nju to naravno bila velika promjena.

  12. #12
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    tik koji traje duze od mjesec dana bi trebalo prokontrolirati, nekad tikovi nisu rezultat psihe vec mogu biti i neuroloske podloge.
    istina je da se djece i odrasli razlikuju u stupnju podnosenja stresa i nacinima kako na njega reagiraju, mislim da je uvijek dobra mjera-koliko prisustvo nekih tikova, navika i sl. stvari ometa dnevno funkcioniranje. npr. ako je tik jako vidljiv i smeta uspostavi socijalnih odnosa je drugacije od skoro pa neprimjetnog ili soc. prihvatljivog tika, ili nije isto ako dijete zbog stalne potrebe provjeravanja, pranja ili sl. aktivnosti ne moze izaci neko vrijeme iz kuce i svugdje kasni ili je nervozan cijelo vrijeme jer npr. nije tri put vidio kako se lift zastvara pa cijela obitelj pati...itd...itd

  13. #13

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    721

    Početno

    Kod moje se izmjenjuju tikovi po fazama. Psiholozi kažu da t ikove treba ignorirati i da će proći sami od sebe, a ja se nekad teško suzdržavam da ju ne upozorim.
    U zadnje vrijeme grize donju usnu čim počne tema koja joj se ne sviđa ili kad ju nešto "pilimo".

  14. #14

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Iva pokušaj mu objasniti da mu se ništa loše neće dogoditi ako promjeni ili još bolje preskoči svoje "rituale". Da oni nemaju nikakvog utjecaja na slijed događaja. Makar se njemu svjesno ne čini tako!
    Ako ne primjetiš minimalne pomake na bolje i moj je savjet da potražiš stručnu pomoć.
    Kod njega se ne radi o tikovima, ako se izuzme iskašljavanje.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2023
    Postovi
    2

    Početno

    Jeste uspeli rešiti nakasljavnje i kako? Isto imamo

  16. #16

    Datum pristupanja
    Mar 2024
    Postovi
    2

    Početno

    Je li imao tko problema s tikom kao dahtanje? Moje dijete je lani u 8 mj pocelo s tikovima s nosom, pa je paralelno s tim nakon 2 mjeseca pocela ucestalo dahtat (doslovno svake minute i po nekoliko puta). Nakon 3 mj je stala s tim,’povremeno bi jos napravila tik, 2 mjeseca je bila bez tikova i evo sad opet lagano pocela s tim dahtanjem. Ja sam bas zabrinuta, naruceni smo kod psihologa tek u 5 mj….do tad me zanima ako je netko ima iskustva s tikovima ovog tipa? Radili smo titsr na streptokok, jednom bio povisen, drugi put u normalni i pedijatar nam savjetovao da zanemarimo tikove da ce proci samo od sebe, ali mene je ipak strahhh…

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •