Stranica 7 od 7 PrviPrvi ... 567
Pokazuje rezultate 301 do 336 od 336

Tema: Fruktoza je otrov?

  1. #301
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,729

    Početno

    Naravno da nisam rekla da on laze, vec sam se referirala na davorovo da je HFCS jeftiniji. to mozda i je istina u SAD ali kod nas nije. a iskreno ja volim nasu hranu i kupujem dosta nasih proizvoda. a ako je skuplja kod nas skuplja je i u nasoj regiji sta ne?
    ali da se ne vrtimo oko toga, mislim da je to zanimljiv podatak pa ga podjelih s vama na ovoj temi, koja je i mene potakla da se malo raspitam.

  2. #302
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    hvala na info , kako nisi napisala o kojoj zemlji se radi, ispalo je da je Lusrtig lagao .. kužiš?

    nema veze
    možda je ta skuplja cijena razlog zašto se HCFS još ne stavlja u sve i svašta kod nas
    ja se nadam da taj 'napredak' neće doći još kod nas
    moj frend je radio u McD , kod nas, i rekao je da stavljaju šečer u pripremu mesa
    iskreno pitanje: šta če ti šečer u mesu? moraš dodati još soli, inače će biti bljutav, sol će prikriti šečer, dakle nije pitanje okusa jer nečeš osjetiti slatkoću
    zašto stavljaju šečer u meso?
    pa da brže ogladniš = opet kupuješ

  3. #303
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    HFCS je u Americi puno jeftiniji od obicnog secera zbog silnih subvencija koje dobivaju farmeri za uzgoj kukuruza. Dakle, sve sto nastaje od i iz kukuruza izuzetno je jeftino i gura se na sve strane.

    Kukuruz postaje HFCS, njime se hrani sva stoka i perad, proizvodi se etanol (sto je dodatno subvencionirano)... Subvencije im jednostavno dozvoljavaju eksperimentiranje i smisljanje novih kemikalija koje se mogu dobiti iz kukuruza, ili bogtepitajcega za sto se kukuruz moze koristiti.

    Da ne pametujem previse i nabrajam onako iz glave, tu je jedna od stranica na kojoj su nabrojeni nacini iskoristavanja kukuruza, a i proizvodi u kojima se on nalazi, u bilo kojem obliku. Od skroz simpaticnih i cool stvarcica, nama su super kukuruzne 'plasticne' vrecice, lako biorazgradive i plasticne zdjelice, opet od kukuruza, koje se isto tako relativno lako rijesiti (u usporedbi s drugima). Zdjelice koristimo vrlo rijetko, ali zato vrecice sluze za odlaganje komposta, u situacijama kad drugacije ne moze (recimo kad se komposter smrzne na -30C).

    Sam po sebi, HFCS stvarno nije toliko stetan tj. neznatno je losiji od 'obicnog' secera. Problem je samo u tome sto ga se u prevelikim kolicinama gura gdje mu nije mjesto (bas kao sto ne bi trebalo biti ni seceru).

  4. #304
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    moj frend je radio u McD , kod nas, i rekao je da stavljaju šečer u pripremu mesa
    iskreno pitanje: šta če ti šečer u mesu? moraš dodati još soli, inače će biti bljutav, sol će prikriti šečer, dakle nije pitanje okusa jer nečeš osjetiti slatkoću
    zašto stavljaju šečer u meso?
    pa da brže ogladniš = opet kupuješ
    ovo mi baš i nije najjasnije, jer koliko ja znam mcdonalds dobiva gotove smrznute hambiće iz pik-a (čini mi se)?!
    jedino ako im u pik-u ne miješaju šećer u meso u što čisto sumnjam.

  5. #305
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    i zašto država subvencionira stvaranje HFCS koji indiretkno povećava pretilost a time i trošak održavanja zdravlja pretilih?

    http://www.javno.com/hr-zivot/deblji...o-sad-u_268466

    Mississippi, siromašna savezna država na jugu SAD-a, godine 2008. imala je najvišu stopu debljine i pretjerane težine među djecom od 10 do 17 godina s 44,4 posto ukupna stanovništva u toj životnoj dobi.
    u ostalim je 20%, 25% ...

    to im je stvaran problem
    300 000 ljudi u SAD-u umiru od posljedica pretilosti

    http://www.lifestyle-centar.com/flas...rne_tezine.swf

    17% zagrepčana je pretilo, trend porasta % pretilosti u djece (RH) je u porastu

    i SAD je nekoć imao taj mali %, nekoć su i oni bili tu di smo mi sada ... da li ćemo i mi krenuti tim stopama?

  6. #306
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj Tashunica prvotno napisa
    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    moj frend je radio u McD , kod nas, i rekao je da stavljaju šečer u pripremu mesa
    iskreno pitanje: šta če ti šečer u mesu? moraš dodati još soli, inače će biti bljutav, sol će prikriti šečer, dakle nije pitanje okusa jer nečeš osjetiti slatkoću
    zašto stavljaju šečer u meso?
    pa da brže ogladniš = opet kupuješ
    ovo mi baš i nije najjasnije, jer koliko ja znam mcdonalds dobiva gotove smrznute hambiće iz pik-a (čini mi se)?!
    jedino ako im u pik-u ne miješaju šećer u meso u što čisto sumnjam.
    zar PIK ne bi treba raditi po njihovom receptu, znaš: licenca

  7. #307
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    sto se debljine tice ja znam zasto sam deblja nego sto bi trebala biti.
    nije do secera i fruktoze, jer ne potrosim doma niti pola kila secera smedjeg) godisnje...
    ne pravim kolace, ne secerim cajeve, ne pijem kave doma...

    ne jedem puno, kruh konzumiram u kolicini jedne snite (fete) dnevno, jedem dosta povrca, pijem puno vode...

    ali - i to je NAJBITNIJE ali, ne micem se. ne mrdam sobom. maksimalna putanja mi je od fotelje do kauca. setam se po gradu, ali je grad minijaturnih dimenzija...

    jedne godine sam isla na tae bo 2x mjesecno, 2 mjeseca samo... nakon 6 mjeseci od prestanka (toliko je trebalo mom tijelu da reagira) sam se ocijedila 12 kg....

    dakle, ok je ova rasprava o izbjegavanju secera zbog prevencije nekakvih bolescina, jacanja imuniteta itd, ali ako zelite smrsati, smanjite porcije i skacite. nema druge, koliko god mi pricali o tome...

  8. #308
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    nije ovo tema kako smršaviti
    ovo je tema: fruktoza - štetna za jetru

  9. #309
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    nije ovo tema kako smršaviti
    ovo je tema: fruktoza - štetna za jetru
    Fruktoza je JEDNAKO losa za jetru kao i bilo koji drugi secer.

    Osim fruktoze, kristalnog bijelog secera, smedjeg secera, umjetnih zasladjivaca, jetri steti alkohol u prevelikim kolicinama, masnoce bilo kakve vrste, lijekovi... STO GOD da stavis u sebe, ama bas bilo sto, u kolicinama prevelikim za tvoje tijelo, odrazit ce se na rad jetre, bubrega, a bome i bilo kojeg drugog organa.

    Ogroman broj tableta koje se ili prepisuju pretilima, ili ih pretili uzimaju na svoju ruku u nadi da ce neradom i pilulama skinuti kile stetniji su za jetru od fruktoze koja bi se u tijelo unosila lopatom.

  10. #310
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    postoji ograničenje na reklamiranje alkohola
    isto tako postoji ograničenje na reklamiranje ljekova
    ... duhana ...

    pa neka se uvede i ograničenje na reklamiranje šečera
    i transmasnih kiselina (ma kako ih zvali)

  11. #311
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    nije ovo tema kako smršaviti
    ovo je tema: fruktoza - štetna za jetru
    pa ti si 2 posta iznad moga pisala o pretilosti u hr u usa :? :?

  12. #312
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    povezano sa čitaom temom o fruktozi
    o tome i priča Lustig na onom linku
    jes li pogledala?

  13. #313
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa
    Osim fruktoze, kristalnog bijelog secera, smedjeg secera, umjetnih zasladjivaca, jetri steti alkohol u prevelikim kolicinama, masnoce bilo kakve vrste, lijekovi... STO GOD da stavis u sebe, ama bas bilo sto, u kolicinama prevelikim za tvoje tijelo, odrazit ce se na rad jetre, bubrega, a bome i bilo kojeg drugog organa.

  14. #314
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    na svim ljekovima postoji upozorenje o maksimalnom dopuštenom dnevnom unosu i o nuspojavama

    piše li to na itijednom šečeru?

  15. #315
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    povezano sa čitaom temom o fruktozi
    o tome i priča Lustig na onom linku
    jes li pogledala?
    nisam a ni necu, u jednom od prethodnih postova sam objasnila zasto... ne zelim se opterecivati, ukratko

  16. #316
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,298

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    na svim ljekovima postoji upozorenje o maksimalnom dopuštenom dnevnom unosu i o nuspojavama

    piše li to na itijednom šečeru?
    Ne piše. Ni na alkoholu ne piše. Ni na mnogim drugim namirnicama ne piše. ALI trebalo bi. No nije dosta da to piše u jednoj rečenici. OVaj topic je pravi pokazatelj toga da ljudi malo o tome znaju (i ja, manje od većine ovdje) i rado bih doznala neke OBJEKTIVNE informacije koje su točne, a ne marketinški obojene ovom ili onom bojom.

  17. #317
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    na svim ljekovima postoji upozorenje o maksimalnom dopuštenom dnevnom unosu i o nuspojavama

    piše li to na itijednom šečeru?
    Ne pise ni na przenim krumpirima, čipsu...

  18. #318
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    na svim ljekovima postoji upozorenje o maksimalnom dopuštenom dnevnom unosu i o nuspojavama

    piše li to na itijednom šečeru?
    ne piše i aj mislim da ne bi trebalo pisati

    ne piše ni na soli da je štetna, pa svi znamo da je štetna


    mislim da stvarno pretjerujete s tim što bi moralo pisati

    baš me zanima, kad bi na šeĆeru pisalo da je štetan, bi li se i dalje mlatile mađarice i bajadere? :?
    bismo li mogli odoljeti?

  19. #319
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    na svim ljekovima postoji upozorenje o maksimalnom dopuštenom dnevnom unosu i o nuspojavama

    piše li to na itijednom šečeru?
    Pise na kristal fruktozi.

  20. #320
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    ma mislim u šta se ovo pretvorilo
    što bi značilo meni ili tebi da i piše na nekom proizvodu o štetnosti šećera ili ne znam čega, imamo dovoljno godina u dupetu da znamo i bez toga razlučiti da li nešto valja ili ne.
    a za dijete ionako ti odgovaraš i odlučuješ hoćeš li mu dati nešto ili ne, a ako ti smetaju reklame, a brate ugasi tv.

  21. #321
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,298

    Početno

    Citiraj kli_kli prvotno napisa
    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    na svim ljekovima postoji upozorenje o maksimalnom dopuštenom dnevnom unosu i o nuspojavama

    piše li to na itijednom šečeru?
    Pise na kristal fruktozi.
    Piše puno toga, ali što mi vrijedi kad ja ne znam sve "krivine"...

    O zdravoj prehrani trebalo bi se učiti u školi. I uči se (donekle), a onda se djeci daje linolada na kruhu za doručak ... :/

    No, ljudi bi se trebali i sami informirati. To i činimo. Zato smo, između ostalog, i ovdje.

  22. #322
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa
    O zdravoj prehrani trebalo bi se učiti u školi. I uči se (donekle), a onda se djeci daje linolada na kruhu za doručak ... :/

    No, ljudi bi se trebali i sami informirati. To i činimo. Zato smo, između ostalog, i ovdje.
    Slažem se u potpunosti

  23. #323
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    na svim ljekovima postoji upozorenje o maksimalnom dopuštenom dnevnom unosu i o nuspojavama

    piše li to na itijednom šečeru?
    šećer nije lijek

    niti na mesu ne piše max dnevni unos, pa opet, pretjerani unos mesnih proizvoda (bez povrća pride) dovodi do povećanja lučenja žučnih kiselina koje se ne mogu metabolizirati natrag pa se kumuliraju u debelom crijevu i povečavaju rizik od karcinoma debelog crijeva

    niti na dagnjama ne piše dozvoljeni unos žive, a krcate su

  24. #324
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    pa vidiš da bi trebalo pisati
    pogotovo što se tiče žive

    svi znamo da je alkohol u velikim količinama štetan, pa onda i imamo izbor
    pa šta su onda zabranili reklamiranje? šta ima veze da se reklamira, jer reklame 'ionako ne djeluju' ?

    i nije baš tako lako: 'ako ne želišp da jede junk, ponda zabrani joj da jede'

    jer će prvom prilikom van mog nadzora, prež
    derati se sa točno tim junkom na kojem stoji moja zabrana

  25. #325
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj Tashunica prvotno napisa
    što bi značilo meni ili tebi da i piše na nekom proizvodu o štetnosti šećera ili ne znam čega, imamo dovoljno godina u dupetu da znamo i bez toga razlučiti da li nešto valja ili ne.
    .
    nda, valjda kad napuniš neku okruglu brojku ti se automatski downloada svjetsko znanje sljedećeg levela


    godine ne znače ništa, ako nemaš informacije
    a di ćeš ih naći? šta bi svi trebali upisati ka hobi studije biokemije i medicine?

  26. #326
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    Citiraj Tashunica prvotno napisa
    što bi značilo meni ili tebi da i piše na nekom proizvodu o štetnosti šećera ili ne znam čega, imamo dovoljno godina u dupetu da znamo i bez toga razlučiti da li nešto valja ili ne.
    .
    nda, valjda kad napuniš neku okruglu brojku ti se automatski downloada svjetsko znanje sljedećeg levela
    ne nego proguglaš i onda si najpametniji na svijetu

  27. #327
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    Citiraj Tashunica prvotno napisa
    što bi značilo meni ili tebi da i piše na nekom proizvodu o štetnosti šećera ili ne znam čega, imamo dovoljno godina u dupetu da znamo i bez toga razlučiti da li nešto valja ili ne.
    .
    nda, valjda kad napuniš neku okruglu brojku ti se automatski downloada svjetsko znanje sljedećeg levela
    ne nego proguglaš i onda si najpametniji na svijetu

  28. #328
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Pa... nešto je upotrebljiviji od pisaće mašine, nije li?
    Pametniji možda ne, ali svakako ispadneš informiraniji. Uz nevjerojatno puno sadržaja na netu papirnate knjižnice izgledaju smiješno.
    Za one koji misle da google ne valja: http://www.fuckinggoogleit.com/

  29. #329
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Pa... nešto je upotrebljiviji od pisaće mašine, nije li?
    Pametniji možda ne, ali svakako ispadneš informiraniji. Uz nevjerojatno puno sadržaja na netu papirnate knjižnice izgledaju smiješno.
    Za one koji misle da google ne valja: http://www.fuckinggoogleit.com/

  30. #330
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Danas u 11h na Radiju 101 gostuje Ignac Kulier. On već neko vrijeme širi svijest o mračnoj strani sladila.

  31. #331
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    polako se i kod nas šečer uvlači tamo di je nepotreban: pročitala sam sastav Vegete , čisto da vidim koje povrče koriste, i naletjela sam na : šečer

    čemu šečer u proizvodu koji ima skoro 70% soli?

  32. #332

    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    9

    Početno

    Tek o vegeti bi se dalo raspravljati... Toliko se trudimo nabavljati i kupovati bio i eko da me još i ovakve činjenice izluđuju...

  33. #333
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    postoji ograničenje na reklamiranje alkohola
    isto tako postoji ograničenje na reklamiranje ljekova
    ... duhana ...

    pa neka se uvede i ograničenje na reklamiranje šečera
    i transmasnih kiselina (ma kako ih zvali)
    onda se treba zabraniti i reklamiranje flaširanih voda zbog prisustva bisfenola, vlažnih maramica i kozmetičkih proizvoda zbog štetnih sastojaka, automobila jer zagađuju okoliš itd.... a možda bi ti bilo bezbolnije da prestanete gledati TV

  34. #334
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    pa nisam ja u pitanju, nego okolina koja je pod djelovanjem tih reklama

    ako ćemo teorijom: 'ugasi TV' i 'svatko je odgovoran za sebe' :
    možemo slobodno ukinuti zabranu reklamiranja duhana, alkohola , heroina (zašto ne bi bio legalan? pa svi znamo da je štetan) , prostitucije (ionako postoji, pa udarimo PDV na to) ....

    di bi nas to dovelo?

  35. #335
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    ali šećer je u pitanju, šećer - sjećašse, onaj fini slatki prah, od kojega se u načelu ne umire
    sad sam se sjetila jadnog malog jože i glave šećera

    nego mgrubi, jel ti kad dobiješ od doktora neku dijagnozu, za sebe, muža, dijete, babu i sl.
    i onda ideš guglati.
    i nema šanse da se ne isprestraviš do kraja. pa makar se radi o najobičnoj prehladi. barem se ja isprestravim, koliko god se trudila biti objektivna.
    tako ti je i sa ovim. 8)

  36. #336
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    nisam ti ja plašljiva
    guglam ja sama od sebe, i bez dijagnoza

Stranica 7 od 7 PrviPrvi ... 567

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •