Pokazuje rezultate 1 do 26 od 26

Tema: Paket "sretna beba"

  1. #1

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,652

    Početno Paket "sretna beba"

    samo sam htjela citirati što piše u knjižici koju svi dobijemo u rodilištu u paketu "sretna beba":

    citat: "Ako vozite novorođenče u automobilu, najbolje će biti da je polegnuto u košari od kolica, na stražnjem sjedalu, uz vas. Ako možete, učvrstite košaru pojasevima. možete dijete držati i u naručju na stražnjem sjedištu" (str. 100)

    :shock:

  2. #2
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    U Zagrebu, 26. srpnja 2005.

    ANFAP d.o.o.
    Žigrovićeva 5
    10000 Zagreb

    n/ r urednice i autorice knjige Moja prva godina:
    dr. Duška Tješić-Drinković


    Poštovana dr. Tješić-Drinković.

    Obraćamo Vam se u svezi netočnih informacija iz knjige Moja prva godina - knjižice koja se dijeli rodiljama u paketu Sretna beba. Ove informacije pružene u obliku savjeta, osim što potiču roditelje da stavljaju dijete u opasnu, pa čak i smrtno opasnu situaciju, također ih potiču na kršenje zakona Republike Hrvatske.

    Citiramo iz knjige (100. str.):

    "Ako vozite novorođenče u automobilu, najbolje će biti da je polegnuto u košari od kolica, na stražnjem sjedalu, uz vas. Ako možete, učvrstite košaru pojasevima. Možete dijete i držati u naručju na stražnjem sjedalu."

    Ovi savjeti kontradiktorni su svim istraživanjima i saznanjima o pružanju sigurnosti djeci u vozilu, uključujući i novorođenčad od prvog dana života. Takozvana “košara” ne pruža apsolutno nikakvu zaštitu novorođenčetu u vozilu, bilo da je vezana ili nevezana, a može čak i povećati rizik ozljede djeteta. Isto stoji i za držanje djeteta u naručju tijekom vožnje.

    Jedini primjereni način prijevoza novorođenčeta u vozilu, od prvog dana života, pri svakoj vožnji i bez iznimke, je vezanje djeteta u sjedalicu za novorođenče koja je pričvršćena za sjedište vozila i koja ima atest sigurnosti ECE R44.03. Osim u slučaju nedonoščadi i novorođenčadi niske porođajne težine kod kojih dolazi do problema u disanju (oxygen desaturation), a koje se testira u rodilištu prije otpuštanja novorođenčeta, primjerena sjedalica za novorođenče montira se suprotno smjeru vožnje i pod nagibom od 45 stupnjeva kako bi djetetova glava, vrat i trup bili u potpunosti poduprti ukoliko dođe do sudara. Kod novorođenčadi kod koje je potvrđena smetnja u disanju pri povišenom položaju, primjerenija je upotreba tzv. autokrevetića koji pružaju određeni stupanj zaštite u vozilu (iako ne optimalni), a koji su atestirani za upotrebu u vozilu i također nose atest ECE R44.03.

    Osim što je neosporivo dokazano da jedino dječje sjedalice mogu zaštititi malu djecu u vozilu kod sudara, one su i zakonska obveza svakog vozača u Hrvatskoj kod prijevoza male djece. Po hrvatskom Zakonu o sigurnosti prometa na cestama, djeca do pet godina starosti (uključujući i novorođenčad od prvog dana života) moraju biti vezana u dječju sjedalicu koja je pričvršćena na stražnjem sjedištu vozila (čak i kada proizvođač sjedalice dozvoljava da se ona koristi na prednjem sjedištu i čak i ako je zračni jastuk isključen).

    Nadamo se da ćete odmah pokrenuti postupak ispravljanja gore navedenog citata kako biste spriječili ozbiljne, a možda i smrtonosne ozljede novorođenčadi čiji će roditelji, neupoznati s ispravnim informacijama o važnosti korištenja sjedalica u vozilu, poslušati Vaš krivi savjet.

    Naša Udruga aktivno se bavi, između ostalog, edukacijom roditelja i javnosti o važnosti korištenja autosjedalica i pruža praktične savjete i pomoć roditeljima u njihovom ispravnom korištenju. Naš projekt “Sigurno u autosjedalici!” prepoznat je širom Hrvatske kroz suradnju s mnogim institucijama u čijem je interesu zaštita djece u vozilu, uključujući i lokalne policijske uprave, a podržava ga Nacionalni odbor za sigurnost u prometu. Sigurni smo da dijelite naše mišljenje o važnosti edukacije roditelja o zaštiti zdravlja njihove djece te da ćete po ovom pitanju promptno reagirati.

    Kako smatramo da u edukaciji bilo koje grupe javnosti, u ovom slučaju roditelja, veliku ulogu igra suradnja između različitih sektora društva, ukoliko mislite da postoji mogućnost suradnje između naše dvije organizacije, bilo bi nam drago da nam se javite.

    Ukoliko su Vam potrebne bilo kakve druge informacije vezane uz autosjedalice ili općenito sigurnost djece u prometu, slobodno nam se javite.

    S poštovanjem,

    Ana Duff
    Voditeljica projekta
    Sigurno u autosjedalici!
    RODA-Roditelji u akciji

    Na pažnju suatoricama knjige:

    - prim.dr. Jelena Polak Babić, specijalistica pedijatrije i neonatologije, pročelnica Odjela za novorođenčad i nedonoščad Klinike za ženske bolesti i porode, KBC Zagreb
    - v.m.s. Sonja Bermanec, Patronažna djelatnost Doma zdravlja Susedgrad, Zdravstvena stanica Špansko, Zagreb
    nismo dobili nikakav odgovor.

  3. #3
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Nina, kako veli ivka, vec smo pisali al nam se jos nisu javili. Pokusat cemo izgurat to do kraja, trebam nasjest na telefon al sam smetnula s uma. Hvala kaj si nas podsjetila.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,652

    Početno

    Hvala Ivarica, Ancica, i mislila sam da ste već reagirali. Jel postoji mogućnost da se u taj paket ubace i rodini letci o dojenju i autosjedalicama? Mi smo dobili u rodilištu vaše letke o dojenju od sestre Lidije (koja je stvarno zakon što se tiče poticanja dojenja, a i svega ostalog), ali nisu bili u paketu.

  5. #5
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Upravo sam nazvala, trebali bi saznati sto se radi na tome u narednih par dana. Javimo sto saznamo

  6. #6
    pinocchio avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,058

    Početno

    Jel postoji mogućnost da se u taj paket ubace i rodini letci o dojenju i autosjedalicama?
    možda udruga može nešto dogovoriti na nekomercijalnoj osnovi, ali znam da je cijena 1 uzorka u toj kutiji 0,50 eura + PDV. na 40.000 komada koliko tiskaju za jednu godinu to iznosi 20.000 eura + PDV :shock:

    pretpostavljam da su i knjige tiskane u toj količini unaprijed za cijelu godinu tako da promjene koje udruga traži mogu biti unesene tek sljedeće godine.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    721

    Početno

    u Chiccu u Ilici sam vidjela pojaseve za tu kosaru kojima se beba kao pricvrsti. Jel i to kod nas protuzakonito? Mozda isto za pisamce?

  8. #8
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Da, velka se lova tu vrti.

    Al ne mora se tiskat ponovo, moze se prekeljit preko krivog ispravka ili barem utaknut papiric s ispravkom. Al dobro, mi to nemremo. Moramo vidit prvo kaj oni misle.

  9. #9
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Citiraj lonni prvotno napisa
    u Chiccu u Ilici sam vidjela pojaseve za tu kosaru kojima se beba kao pricvrsti. Jel i to kod nas protuzakonito? Mozda isto za pisamce?
    Ovisi. Ako ta "kosara" ima atest ECE R44.03 da se moze koristiti u autu kao autokrevetic onda nije protuzakonito (iako pruza znatno manju zastitu od klasicne sjedalice za bebu i ne bi se trebao koristiti osim bas kad se mora zbog odredenih bebinih problema sa zdravljem). Mozes virnut slijedeci put kad si u tom ducanu pa nam javit?

  10. #10

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Citiraj ninaXY prvotno napisa
    Hvala Ivarica, Ancica, i mislila sam da ste već reagirali. Jel postoji mogućnost da se u taj paket ubace i rodini letci o dojenju i autosjedalicama? Mi smo dobili u rodilištu vaše letke o dojenju od sestre Lidije (koja je stvarno zakon što se tiče poticanja dojenja, a i svega ostalog), ali nisu bili u paketu.
    Sestra Lidija je do sada već sa nama surađivala na prošlogodišnjoj radionici za dojenje i pomogla nam je da dogovorimo suradnju s rodilištem sa distribucijom letaka. :D

    A info o autosjedalicama treba u stvari do mame doći što ranije, jer na žalost već prije poroda mame često isplaniraju razne košare, jastuke i cekere za prijevoz bebe.

  11. #11
    bubimira avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    u miru
    Postovi
    1,245

    Početno

    ovo je grozno! Nisam znala da u toj knjižici piše to što piše.
    Ja sam zadnjih 6 dana provela na SD zbog nekih problema u trudnoći. kako je odjel gdje sam bila spojen jednim dijelom s hodnikom gdje je novorođenčad vidjela sam u nekoliko navrata kada ljudi dolaze po svoje dijete i mame u bolnicu. Nažalost vidjela sam samo dvije auto-sjedalice, tj. onu bananu za djecu od 0-13 kg. Sve ostalo neke vrste košara i to one mekane ili raznorazni jastuci tj. oni ampideklini. GROZNO! Smrznula sam se.
    To je samo dokaz da se mora brzo reagirati.
    A ovima koji se ne javljaju na suradnju ... Mislim ljudi stvarno!

  12. #12

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    952

    Početno

    Citiraj Minnie prvotno napisa
    A info o autosjedalicama treba u stvari do mame doći što ranije, jer na žalost već prije poroda mame često isplaniraju razne košare, jastuke i cekere za prijevoz bebe.
    potpisujem miniie, s jednom napomenom, u letku treba pisati:SLUŠAJTE SVOJ INSTIKT, A NE SVEKRVE i ostale babe!
    (oprostite što vičem, al kad se sjetim koliko su me maltretirali s tim da treba u paketinu, pa ne u tu sjedalicu...uf...)

  13. #13
    lara26 avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    split
    Postovi
    306

    Početno

    u splitu paketina ima neki poseban status, ne znam cime ga je zasluzila... mi stanujemo doslovno 100m od ulaza u bolnicu i kad je mm po nas dvije dosao s kolicima, onom klasicnom kosarom jer idemo pjeske doma, pa nam sjedalica tad nije trebala, sestra je opet inzistirala na paketini?!

  14. #14

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    952

    Početno

    lara, misliš med. sestra?
    meni nije ništa inzistirala, a i da je.. 8)
    ma zamisli moju lucu u 8.misecu u paketini..pa poludila bi..nju smo morali doma skinuti samo u pelenicu kako joj je bilo vruće..
    a i nije mi jasno kako nekome može bit lakše nosit/okrećat dijete u paketini?

  15. #15

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    A što je paketina?

  16. #16
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    Da nije onaj jastuk za bebe u kojima ih se zamota kao mumija?

  17. #17

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    952

    Početno

    Citiraj ivancica prvotno napisa
    Da nije onaj jastuk za bebe u kojima ih se zamota kao mumija?
    aha, bijele boje, može bit ukrašen čipkom, volančićima itd..uglavnom to je to

  18. #18
    lara26 avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    split
    Postovi
    306

    Početno

    Citiraj ivancica prvotno napisa
    Da nije onaj jastuk za bebe u kojima ih se zamota kao mumija?
    je, bas to!

    i da, to me pitala med. sestra, dok je u onom sobicku oblacila laru

  19. #19

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Aha, ja to zovem bautica.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    split
    Postovi
    146

    Početno

    a i ako stignete u st rodilište sa sjedalicom nema koristi "jer njoj je nezgodno dijete u to stavljat i snosit niz stepenice",pa onda morate dolje u predvorju dijete vezivat u sjedalicu.ja doživila!

  21. #21
    Honey avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    D.Resa
    Postovi
    1,962

    Početno

    Meni je normalno jedna mlada sestra kad je presvukla bebu u robicu za doma stavila u autosjedalicu koju je mm donio. Nije ništa spominjala ajmpideklin, kako sam čula da se taj jastuk zove.
    U bolnici je bebi bio u tom njihovom jastuku. Kad sam ga išla dojiti koja je to koma - okrenem bebu prema sebi, ustvari okrenem jastuk, a beba ostane ležati kak je bila na leđima.
    Prije je taj jastuk bio kao statusni simbol. Žene su kupovale one kičaste, svilenkaste (poliester glatki). Pričala mi je svekrva kako joj je teta obećala kupiti, ali nije htjela onaj koji si je ona zamislila jer je bio skup, a svekrva još dodala novaca i kupila taj šminkerski. Bebe su znale i skliznuti iz tih glatkih jastuka. I to mi je neka praktičnost!

  22. #22

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    721

    Početno

    lonni (napisa):
    u Chiccu u Ilici sam vidjela pojaseve za tu kosaru kojima se beba kao pricvrsti. Jel i to kod nas protuzakonito? Mozda isto za pisamce?

    Ovisi. Ako ta "kosara" ima atest ECE R44.03 da se moze koristiti u autu kao autokrevetic onda nije protuzakonito (iako pruza znatno manju zastitu od klasicne sjedalice za bebu i ne bi se trebao koristiti osim bas kad se mora zbog odredenih bebinih problema sa zdravljem). Mozes virnut slijedeci put kad si u tom ducanu pa nam javit?[/quote]

    Bila sam danas u Chiccu i pojas ima tocno taj atest i u krugu E4!
    Jel to znaci da je tako prevoziti dijete sigurno? Mislim, puno bi mi olaksalo zivot u prvim mjesecima mog bebacha kad smo isli pedijatru i sl. da ne govorimo o onom kad zaspi u autu pa je samo prebacis doma?

  23. #23

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    721

    Početno

    kad povrsno citam! vidim da si mi zapravo vec odgovorila Ancice.

  24. #24
    Nitica avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,081

    Početno

    Citiraj bubimira prvotno napisa
    ovo je grozno! Nisam znala da u toj knjižici piše to što piše.
    Ja sam zadnjih 6 dana provela na SD zbog nekih problema u trudnoći. kako je odjel gdje sam bila spojen jednim dijelom s hodnikom gdje je novorođenčad vidjela sam u nekoliko navrata kada ljudi dolaze po svoje dijete i mame u bolnicu. Nažalost vidjela sam samo dvije auto-sjedalice, tj. onu bananu za djecu od 0-13 kg. Sve ostalo neke vrste košara i to one mekane ili raznorazni jastuci tj. oni ampideklini. GROZNO! Smrznula sam se.
    To je samo dokaz da se mora brzo reagirati.
    A ovima koji se ne javljaju na suradnju ... Mislim ljudi stvarno!
    Ovo je sve istina. Kada sam ja išla doma iz rodilišta od desetak beba samo smo mi i još jedni roditelji nosili bebe u autosjedalici. Svi ostali su imali neke jastuke i košare, a uglavnom su svi išli autima. Jedino mi je bilo glupo što je sestra koja je M. oblačila i donijela ga na rukama u hodnik, te ga predala MM na ruke, nije htjela staviti u sjedalicu nego smo morali sami, a pritom smo bili malo možda nespretni jer smo bili previše uzbuđeni. No, M. je to dobro podnio i spavao je do doma. Ja stvarno ne znam kaj bi da nemamo tu sjedalicu...možemo ići kuda želimo, a i M. ima već tri i pol mjeseca i niti jednom nije u njoj zaplakao. Voli se voziti u autu i uglavnom spava.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    Možda ste ovo već primijetili i objavili negdje na Portalu ili Forumu, a možda i ne znate...
    Moja prijateljica je prekjučer rodila u Puli. Danas je išla doma. Prelistala sam njezinu knjižicu Moja prva godina i mogu vas obavijestiti sljedeće.

    Tekst o prevoženju male djece u autima potpuno je izmijenjen. Pročitala sam nabrzinu i mislim da sada daje ispravne informacije o autosjedalicama, položajima, standardima itd. Trebalo bi još detaljnije provjeriti, ali vjerujem da je to to. Dakle, Rodino upozorenje, apel i poziv dao je rezultata. ČESTITAM! :D
    Inače, i izgled knjižice je potpuno izmijenjen. Umjesto crteža sada su uglavnom fotografije, i to onako obiteljske amaterske. Tekst je drukčije presložen. Rekla bih da je sadržaj više-manje isti, ali treba provjeriti. Nisam uspjela naći kad je knjižica tiskana, tek u podnaslovu piše rimskim brojevima XX., valjda 20. izdanje.

  26. #26
    casper avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    moje malo selo
    Postovi
    1,203

    Početno

    Puno ti hvala na informaciji.
    Roda je pisala i tražila izmjene. To su i napravili ali opet bez konzultiranja tako da smo opet reagirali i tražili ispravak.
    Tako da ovo je bolje ali ne baš onako kako bi mi htjeli.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •