Stranica 1 od 6 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 292

Tema: Zašto ne dojiti? biser

  1. #1
    Frida avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    Loch Bundek
    Postovi
    5,532

    Početno Zašto ne dojiti? biser

    Jučer smo od jedne poznanice ja i mm čuli zanimljiv biser zašto ne dojiti:
    "Ti si luda pa objesit će ti se sise!" :shock: A mm, zlato moje, kaže njoj mrtav hladan " ali znaš, mi smo ti izračunali da ćemo sa onim što uštedimo od formula za nekih godinu, godinu i pol kada prestane dojiti platiti podizanje kod Glumičića". Ona gleda "Kaj ozbiljno?" veli m "da, ozbiljno" a ona će "pa onda je to OK".
    Možete vjerovati koja biserka?! M se dobro snašao, a ja sam skoro odvalila od smijeha.

  2. #2
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Jučer sam pročitala da se u godini dana potroši cca 1800kn na adaptirano.
    Nije baš dovoljno za operaciju, ali TM se dobro snašao.
    Inače, ako netko ima takve strahove, treba mu reći da je sve to najviše stvar genetike i količine žlijezda koje postoje, neovisno o dojenju. Osim toga, i trudnoća učini svoje.
    Pa onda... i vrijeme prolazi.
    Mislim, glupo bi bilo reći da će dojenje podignuti obješene grudi, ali da će ih nešto posebno 2objesiti" - neće.

  3. #3
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    u godini dana potroši cca 1800kn na adaptirano
    tak malo??

    inače, meni se cice JESU objesile i to od PRODUŽENOG dojenja... ne baš objesile, nego postale rastezljive k'o najlonke... jer što je zara veća, to više dojimo u položajima kao npr. ja ležim na leđima, a ona na boku do mene, s mojoj cicom (jedva dvojkicom!!!) rastegnutom do svojih ustiju... mislim, to je moralo učiniti svoje...

    ali, moja poanta je u tome što meni NE SMETAJU obješene cice, strije ili mlohavi trbuh i ne poduzimam ništa da to "sredim". imam 30 godina, jednu trudnoću, porod i dojenje iza sebe, i zadovoljna sam svojim tijelom takvo kakvo je. u stvari, ponosna sam na njega a i MM!

  4. #4

    Početno

    Mozda je malo off topic, ali meni nekoliko prijateljica visestrukih dugodojilica tvrdi da su im se grudi SMANJILE nakon prestanka dojenja i to na velicinu najmanju ikad, tj. osjetno su manje nego prije trudnoce. Zna li itko sto o tome?

  5. #5
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    i ja sam prvo mislila da su se moje "smanjile", a onda sam skužila da su samo mlohave i bez oblika, pa drukčije stoje u grudnjacima a veličina je ista....

  6. #6
    Frida avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    Loch Bundek
    Postovi
    5,532

    Početno

    Pa zar ima nešto ljepše od prizora majke koja doji? I sretne, zdrave bebe pored takve papice? Ma ni nama ništa neće smetati, dok god će mrvica biti zadovljna i lijepo napredovati. Da 1800 kn je malo, navodno podizanje košta oko 2000 eura. Ja si želim razvoj događaja kakav je bio kod moje frendice koja je rodila prošle godine u dvananestom mjesecu: od dvojkice je narasla petica, maleni je na ciki, pred mjesec i pol je počeo papati i drugu hranu osim mlijeka, super napreduje, prekrasan mali velki miš.

  7. #7
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Eto, taj podatak sam jučer pročitala u časopisu Beba u kući, ili tako nekako...

  8. #8
    pinocchio avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,058

    Početno

    male, mlohave, nejednake veličine, obješene, s vidljivim strijama - who cares? uopće to ne primjećujem jer ne skidam pogleda s njenog prezadovoljnog lišca dok im se približava, prihvaća, mazi nježno po licu, ljubi nosićem i na kraju cica. a ni MM se niš ne buni, tj. buni se samo zato kaj ih malo vidi

  9. #9
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    Kaze jedna koja je prestala da se nakon nekog vremena od prestanka ipak malo popune natrag.
    No, to nije naravno to, ja necu imat nikad vise cice ko sa 20 :nostalgicni smajlic uzdise i prisjeca se:
    Al ne pada mi na pamet iz tog razloga ne dojiti. To mi je ono, ful nepovezivo.

    Nego, mi znamo dojiti ovak: ja lezim na boku, nola do mene okrenuta prema meni, pa se onda ona okrene na trbuh, cica s njom, pa se okrene na drugi bok, ledja okrenuta meni, a cica jos u ustima. Valda sam to negdje vec i pisala, al to se zove elasticnost.

  10. #10
    Njojza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,709

    Početno

    Joj Frida, ovaj biser mi je.....HA HA HA

    F nema jos ni godinu i ja se ko mazga trudim da sto vise doji a konstantno idu napadi okoline.
    trenutno je najbolja fora: "ti njega ne smijes dojiti vise jer radis a mlijeko ne valja ako je stajalo duze vrijeme. osim toga, nakon 6 mjeseci dojenja, mlijeko vise nije kvalitetno"
    Ili, ti isti (a vjerujte da ih ima vise) kazu: "ako ces ga vec dojiti, daj prvo izdoji i baci to prvo mlijeko pa mu onda daj frisko. Ovako samo stetis bebi."
    HA HA HA
    a jeste vi znale da se majcino mlijeko u cicama moze pokvariti?
    ja i dalje ne mogu da se nadivim ljudskoj gluposti.

  11. #11
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    meni je nevjerojtano kako ista moze biti vaznije od zdravlja tvog dijeteta a i tvog zdravlja...dojenje smanjuje rizik od raka dojke i to prilicno, i sto se duze doji to bolje....
    o dobrobiti za dijete necu ni govoriti...

    u kakvom mi to svijetu zivimo gdje je izgled dojki vazniji od zdravlja te iste dojke i zdravlja djeteta?

  12. #12
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj dille prvotno napisa
    Mozda je malo off topic, ali meni nekoliko prijateljica visestrukih dugodojilica tvrdi da su im se grudi SMANJILE nakon prestanka dojenja i to na velicinu najmanju ikad, tj. osjetno su manje nego prije trudnoce. Zna li itko sto o tome?
    Đizus!!!!! Pa kad završimo sa dojenjem meni će cicke ići "unutra"!!!! :shock:

  13. #13
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    Nego, mi znamo dojiti ovak: ja lezim na boku, nola do mene okrenuta prema meni, pa se onda ona okrene na trbuh, cica s njom, pa se okrene na drugi bok, ledja okrenuta meni, a cica jos u ustima. Valda sam to negdje vec i pisala, al to se zove elasticnost.
    e da, i kod nas postoji ta poza :D
    fakat elastičnost bez premca.

  14. #14
    pinocchio avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,058

    Početno

    Đizus!!!!! Pa kad završimo sa dojenjem meni će cicke ići "unutra"!!!!
    ima nas još :D

  15. #15
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Što se tiče koštanja adaptiranog: Mi smo koristili adaptirano koje nas je koštalo 100 kn tjedno. Kome se da neka zbraja.

  16. #16
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj Maja prvotno napisa
    Kaze jedna koja je prestala da se nakon nekog vremena od prestanka ipak malo popune natrag.
    No, to nije naravno to, ja necu imat nikad vise cice ko sa 20 :nostalgicni smajlic uzdise i prisjeca se:
    Al ne pada mi na pamet iz tog razloga ne dojiti. To mi je ono, ful nepovezivo.

    Nego, mi znamo dojiti ovak: ja lezim na boku, nola do mene okrenuta prema meni, pa se onda ona okrene na trbuh, cica s njom, pa se okrene na drugi bok, ledja okrenuta meni, a cica jos u ustima. Valda sam to negdje vec i pisala, al to se zove elasticnost.

    to se zove akrobatsko dojenje.
    moje su sise bile prelijepe, ali bas.
    onako ko pola narance sa lijepim malim bradavicama (ko gumica na olovci, opisao je netko sise demi moore u nekom filmu).

    ali svima onima kojima bi rekla da su mi se sad objesile zbog dojenja (sto je glupost, jer je samo jedan od faktora) bi rekla da ce mi zbog dojenja izglednije sise i ostati tu gdje jesu. a i bez oziljaka od operacija.
    neki dan smo nas par pricale koliko se malo dojenje promovira kao preventiva raku dojke, s obzirom na stvarno znacajnu razliku u stopi oboljenja medu dojiljama i nedojiljama i dugodojiljama, rekla bi cak i grubo neodgovorno od svih institucija koje brinu o zdravlju zena.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    290

    Početno

    inače, meni se cice JESU objesile i to od PRODUŽENOG dojenja... ne baš objesile, nego postale rastezljive k'o najlonke... jer što je zara veća, to više dojimo u položajima kao npr. ja ležim na leđima, a ona na boku do mene, s mojoj cicom (jedva dvojkicom!!!) rastegnutom do svojih ustiju... mislim, to je moralo učiniti svoje...
    ...pa mi onda uredno vrati/ uvuče gornji u donji dio pidžame. i onda se čude kako je meni još uvijek dojenje zadovoljstvo, a ne napor. a dijete sve samo obavi i još se pobrine da mami nisu gola leđa:- )).
    ili kad sam na wc-u, onako pred tuširanje, a ona uleti, pa prvo jedna, pa đir oko školjke i hop - druga... -pa di neće izgledati iscijeđeno. fakat jesu.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    AgRaM
    Postovi
    2,692

    Početno

    meni je tak svejedno kaj se tiče cica jel grudnjaci danas čuda rade :D a isto tako mislim da je mali broj onih kojima cice stoje kao dva metka

  19. #19
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    meni je mamanjojzin biser još bolji od fridinog ali se ne smijem naglas smijati jer mi je andrejček upravo zaćorio (na cici, gdje bi)

    da se mlijeko pokvari, ja ćuuuuuuuuuuuuu..!!!

    cure, ubuduće kad idete dojiti prvo provjerite rok trajanja! dvalj na desetu: a kaj ako je istekao, posuditi kod susjede?!

    inače mi je teški kretenizam taj stav da će ti trudnoća/porod/dojenje upropastiti tijelo. kaj nije naša biološka funkcija produljenje vrste..?

    btw ja sam imala stvarno, ali stvarno mrak cice. ubuduće će biti manje mrak, ali ne bih zbog toga propustila ni sekundicu dojenja! kako veli lutonjica, ja sam (preko)tridesetogodišnja mama i ponosna na to. :namig: a najbolje od svega, mm tvrdi da su apsolutno iste i još uvijek mrak. zaboravio jadničak. dvalj:

  20. #20
    Točkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Postovi
    978

    Početno

    Citiraj dille prvotno napisa
    Mozda je malo off topic, ali meni nekoliko prijateljica visestrukih dugodojilica tvrdi da su im se grudi SMANJILE nakon prestanka dojenja i to na velicinu najmanju ikad, tj. osjetno su manje nego prije trudnoce. Zna li itko sto o tome?
    Čula i ja o tome i toplo se nadam da će se meni to desiti.......

  21. #21
    kloklo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Jarun
    Postovi
    2,995

    Početno

    Ms. Ivy

    Inače, potpisujem te skroz :namig:

  22. #22

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,415

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    Jučer sam pročitala da se u godini dana potroši cca 1800kn na adaptirano.
    Prije je to 10000kn.
    Sestra je hranila svoje - 27kn/3 dana + bočice + dude + sterilizatori + baciš pola jer ne pojede itd.itd.

    Ja sam taj podatak često korsitila u šali kada sam dobivala razno razne komentare - ujedno sam muža podsjetila na to - no još uvijek ne vidim uplatu na bankovnom računu

  23. #23
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Meni su 4 banke, klinci su mi zbrojeno bili prištekani na cice 2,5 godine, i cice mi shodno tome i izgledaju (pa kaj onda???).
    Mojim prijateljicama koje su istih godina kao i ja, jedna ima dvoje djece a nije dojila ni dana, a druga nema djece, cice ne izgledaju niš bolje nego moje. Moje mišljenje je da tu dosta veliku ulogu igra genetika, ja sam od mame naslijedila lijep oblik cica, koji i kad se nešto opusti još uvijek izgleda pristojno, a koliko sam čitala da je trudnoća ta (a ne dojenje) radi koje dolazi do pretvaranja čvrstog vezivnog tkiva u masnoću.
    Inače, i sama pomisao da žena ne želi dojiti jer vjeruje da će joj to 'uništiti' grudi, mi je, ono, fuuuj... mislim, kako netko može odlučiti biti majka a ne biti spreman dobrobit svog djeteta staviti na prvo mjesto. Vjerujem da se onda sebičnost takve majke ne pokazuje samo na pitanju dojenja nego i u svim ostalim vidovima brige o djetetu.

  24. #24
    Njojza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,709

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    cure, ubuduće kad idete dojiti prvo provjerite rok trajanja! dvalj na desetu: a kaj ako je istekao, posuditi kod susjede?!
    i ja sam nesto slicno rekla, samo sto sam jos dodala da cu se pokusat staviti u frizider jer susjeda doji svoje pa nemam od koga posuditi
    da me cujete kako gundjam na takve izjave.....stvarno zvucim kao strumpf mrgud ....mrzim

  25. #25
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    već vidim njojzu sa sisama u frižideru.
    pitanje je... gdje su joj usta?

  26. #26
    Frida avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    Loch Bundek
    Postovi
    5,532

    Početno

    :shock: Pokvareno majčino mlijeko? Podsjetilo me na priču jedne od baka mm kojoj su pred 50-tak godina u rodilištu htjeli uzeti naranče koje je deda odnekuda nabavio uz objašnjenje da će joj se ukiseliti mlijeko!

  27. #27
    Frida avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    Loch Bundek
    Postovi
    5,532

    Početno

    Kako god bilo, sa sisama koje će visiti, strijama i svim ostalim "groznim i užasnim" stvarima koje će trudnoća, porod i dojenje učiniti mome tijelu ja ću na njega biti ponosna jer ipak ja sam Mama, a pametne komentare ću kao do sada IGNORIRATI:

  28. #28
    Njojza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,709

    Početno

    joj ljudi oplakacu od smijeha
    apri, njojza je poguzija pa su i usta u frizideru, vidis da sam napisala da cu se staviti u frizider pa valjda ce nesto i ostat u njemu

  29. #29
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    ili, znate li onaj o plavusi
    zasto plavusa ne doji dijete - pa boli je kad grije mlijeko :D

  30. #30

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    pa i mi se mozemo pohvalit biserima tipa da nije zdravo za bebu dojit preko 7 mjeseci (nisam uspjela isceprkat detalj koj kaze na koj je nacin nezdravo). to je biser iz njemacke

    navodno da u srbiji preporucaju da treba prestat dojit kad beba ima 9 mjeseci

  31. #31
    klmama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb, dubrava
    Postovi
    770

    Početno

    e, ja sam nakon 6 godina neprekidnog dojenja spala sa 2-ke na 0

    najbolje izgledaju kad sam trudna ... i nakon poroda.
    mislim da mi je vrijeme da ih popunim

    no, kad smo kod grudnjaka, prije sam nosila te push-upove, sad samo sportske topiće. sad si ih mogu priuštit, i baš su mi praktični.

    akrobatsko dojenje smo usavršili, i nakon 6 godina me fascinira elastičnost dojke, bradavica posebno.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    http://my.webmd.com/content/article/...src=RSS_PUBLIC

    Ovo mi se čini kao najgora tobožmedicinski opravdana hajka na dojenje.

    Does Being Breastfed Affect Later Cancer Risk?

    Study Shows Little Evidence of a Link

    By Salynn Boyles
    WebMD Medical News Reviewed By Louise Chang, MD
    on Tuesday, October 04, 2005

    Oct. 4, 2005 - Being breastfed as an infant has little impact on cancer risk as an adult, according to a newly published study and a review of earlier research.

    Researchers from the England's University of Bristol found no evidence that being breastfed increases cancer risk. A slight protective benefit against breast cancer prior to menopause was found for women who were breastfed as infants. But Richard M, Martin, PhD, who led the research team, tells WebMD that the finding is far from conclusive.

    "These findings show that being breastfed doesn't increase cancer risk as an adult," he says. "There are still many unanswered questions, including whether breastfeeding is protective against heart disease and its role in brain development."

    Early Studies

    Animal studies from the 1930s and 1940s first led researchers to suggest that viruses transmitted in breast milk might cause cancer later in life. Although little evidence emerged to back the claim, as late as the 1970s new moms with a family history of breast cancer were often warned not to breastfeed their daughters.

    High levels of a hormone associated with growth have also been linked to breast, prostate, and colorectal cancers. Breastfeeding is believed to increase circulating levels of the hormone, known as insulin-like growth factor-I (IGF-1) levels.

    "Because breastfeeding is positively associated with height and IGF-1 and because both are, in turn, positively associated with breast, prostate, and colorectal cancers, we hypothesized that breastfeeding may be associated with an increase in the risk of these cancers," Martin and colleagues wrote
    .

    Since breastfeeding is known to help prevent specific gastrointestinal infections, the researchers also suggested that it might help protect against GI cancers caused by these infections.

    In an effort to clarify the role of early-life exposure to breast milk in later-life cancer risk, Martin and colleagues analyzed almost 65 years of data on about 4,000 people in Britain followed from the late 1930s. The study subjects were all younger than 20 at enrollment and were in their 60s, 70s, and 80s at follow-up.

    The researchers also included 10 other studies that examined infant feeding and later cancer risk published between 1966 and 2005. The findings were published in the Oct. 5 issue of the Journal of the National Cancer Institute.

    Clear Benefits of Breastfeeding

    Neither analysis showed a conclusive link between breastfeeding history and cancer risk. But Martin says better studies are needed to answer this and other questions about breastfeeding once and for all.

    The problem with the studies that have been done, says breastfeeding expert Ruth Lawrence, MD, is that they provide little information about how long babies were breastfed, whether they were breastfed exclusively, and other lifestyle factors that could influence disease risk.

    Lawrence is a pediatrics professor at the University of Rochester School of Medicine in New York.

    She says it is clear that breastfed babies have fewer middle ear infections and other infections, compared with babies that are bottle fed. Diarrhea, which is a major cause of death in developing countries, is also less of a problem for babies who are breastfed.

    There is also a strong suggestion that breastfeeding speeds brain and visual development. The studies evaluating the protective effect of breastfeeding on allergy and asthma risk have been mixed, but Lawrence says it is clear that it can delay the onset of allergies in high-risk infants.

    "We know that breastfeeding gives babies the best possible start in life," she says.


    --------------------------------------------------------------------------------

    SOURCES: Martin, R.M. Journal of the National Cancer Institute, vol 97; pp 1446-1457. Richard M. Martin, PhD, University of Bristol, Bristol, England. Ruth Lawrence, MD, professor of pediatrics, University of Rochester School of Medicine, Rochester, N.Y.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Valjda je zato prije bilo tako puno malignih bolesti a sad su eto skoro pa nestale...

  34. #34
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    a kaze harnica

    Dojenje smanjuje rizik leukemije kod djece
    Objavljeno: 28.11.2004

    Dojenje, čak i ako se radi samo o nekoliko mjeseci dojenja, može smanjiti rizik javljanja akutne limfoblastične leukemije u djece, ukazuju rezultati nove metaanalize.


    Analiza 14 studija koje su sprovedene od 1988. godine ukazuju da djeca koja su dojena šest mjeseci ili dulje imaju 24% manji rizik javljanja akutne limfoblastične leukemije. Dojenje je također bilo povezano s 15% nižim rizikom javljanja akutne mijeloblastične leukemije. Osim toga, dojenje tijekom šest mjeseci ili čak i kraće imalo je zaštitni utjecaj na javljanje obje vrste leukemije, no s nešto manjom uspješnosti.

    Različite studije koje su do sada vođene rezultirale su konfliktnim zaključcima o tome da li dojenje utječe na rizik javljanja leukemije u djece. Novi rezultati bazirani na međunarodnim ispitivanjima u koja je bilo uključeno više od 8.000 djece s akutnom limfoblastičnom ili mijeloblastičnom leukemijom ukazuju na snažnu povezanost i zaštitni učinak dojenja, navode američki znanstvenici sa Sveučilišta u Kaliforniji (University of California, Berkeley). Njihovi rezultati objavljeni su najnovijem broju znanstvenog časopisa Public Health Reports.

    Dojenje snižava rizik javljanja uobičajenih infekcija u dječijem dobu, što može objasniti i povezanost između dojenja i niskog rizika javljanja leukemije, ukazuju kalifornijski istraživači.

    Ostali znanstvenici pretpostavljaju da slabiji, abnormalni imunološki odgovor na infekciju u ranoj životnoj dobi može igrati ulogu u nastanku akutne limfoblastične leukemije. U djece s genetskim greškama koja su predisponirana obolijevanju, takav abnormalan imunološki odgovor mogao bi djelovati kao sekundarni podstičući događaj koji bi rezultirao nastankom akutne limfoblastične leukemije, objašnjavaju znanstvenici.

    Nalaz da je dojenje također povezano s niskim rizikom javljanja akutne mijeloblastične leukemije ne može se objasniti biološkim razlozima, navode istraživači. Moguće je da odvojeni mehanizam koji se zasniva na imunološkoj reakciji leži u osnovi ove povezanosti, iako će konačni odgovor na ovo pitanje dati tek dodatna istraživanja.

    Znanstvenici upozoravaju da žene koje iz bilo kojeg razloga ne mogu dojiti svoju djecu ne brinu kako su njihova djeca zbog toga izložena većem riziku obolijevanja od leukemije. Umjesto toga, naglašavaju, rezultati ove studije upućuju da bi nizak rizik obolijevanja od leukemije mogao biti dodan na listu potencijalnih dobrobiti dojenja.

    Public Health Rep 2004;119:521-535.





  35. #35

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    vojvodina
    Postovi
    45

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa
    navodno da u srbiji preporucaju da treba prestat dojit kad beba ima 9 mjeseci
    e, pa baš...
    nije baš da imamo Rodu u Srbiji, al' nije i da smo tol'ko zaostali...
    i ovde se preporučuje dojenje do godine kao najpoželjnije, a i nadalje, ukoliko se ima uslova, želje...

  36. #36
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Citiraj Gaga prvotno napisa
    e, pa baš...
    nije baš da imamo Rodu u Srbiji, al' nije i da smo tol'ko zaostali...
    i ovde se preporučuje dojenje do godine kao najpoželjnije, a i nadalje, ukoliko se ima uslova, želje...
    Ja bih rekla da smo po pitanju dojenja prilicno zaostali. Preporuke dojenja do godinu dana se svode na tu recenicu, nema tu nikakvog razumevanja procesa dojenja, problema i poteskoca pri dojenju, i ostalog..
    Svi pedijatri govore: Dojite bebu! - a onda kazu.. moze malo caja, vode.. Ma mislim, to je samo jako jako povsinski..
    A udruzenja roditelja ne postoje, emisije na televizijama su najblaze receno smesne, kursevi roditeljstva takodje...
    Ukratko, u Srbiji doje samo one mame koje su imali toliku srecu pa nisu imale ama bas nikakve probleme pri dojenju..

    Ko je imao jednu ragadu, taj je odustao od dojenja...
    I mame koje doje daju supicu detetu od tri meseca... ma mislim... mogla bih do sutra...

    Kamo srece da imamo Rode...

  37. #37
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Postano: sub lis 01, 2005 1:44 pm Naslov:
    Meni je netko rekao da dijete koje predugo doji (preko dvije godine i uostalom što je to predugo) ne može razviti svoju ososbnost, da nije osoba za sebe, da je on uvijek svoja mama , jer kao dok dijete sisa oni su ustvari jedno i tako dok god dijete sisa ne može imati svoje ja i da može imati i psiholoških problema i kaj ti ja znam kaj sve ne...Po meni su to nebuloze! I to kaže med.sestra koja radi u ordinaciji pedijatrije!

    Evo ovo sam postala na produženom doljenju na temu reakcije okoline, pa da ne ponavljam... A komentar na to. Mislim da je bolje ne komentirati!
    A kaj se tiče obješenih sisa, strija i ne znam ti ja čega...Ma boli me baš! Imam frendicu, pardon imala sam je dok smo išli u srednju, sad se više ne družimo, koja je izjavila da ona neće roditi iz razloga da joj dijete ne unakazi tijelo :shock: !!!!! Takvima bolje da Bog nikad ne podari dijete. Možda jesma zločesta ali ne znam kaj bih na to rekla.
    A ovi gore komentari, misliiiiiiiiim...Ti ljudi su stvarno s marsa opali

  38. #38
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj kli_kli prvotno napisa
    Kamo srece da imamo Rode...
    Pa imate Rode!
    Vidiš kako se naš glas daleko čuje - internet je dostupan svima, bio on registriran u Hrvatskoj, SCG ili Tajlandu.
    Dovoljne ste vas dvije iz svoje države, (a ima vas još na ovom forumu), da napravite čuda.

  39. #39
    lidac2004

    Početno

    Citiraj mamaNjojza prvotno napisa
    Joj Frida, ovaj biser mi je.....HA HA HA

    F nema jos ni godinu i ja se ko mazga trudim da sto vise doji a konstantno idu napadi okoline.
    trenutno je najbolja fora: "ti njega ne smijes dojiti vise jer radis a mlijeko ne valja ako je stajalo duze vrijeme. osim toga, nakon 6 mjeseci dojenja, mlijeko vise nije kvalitetno"
    Ili, ti isti (a vjerujte da ih ima vise) kazu: "ako ces ga vec dojiti, daj prvo izdoji i baci to prvo mlijeko pa mu onda daj frisko. Ovako samo stetis bebi."
    HA HA HA
    a jeste vi znale da se majcino mlijeko u cicama moze pokvariti?
    ja i dalje ne mogu da se nadivim ljudskoj gluposti.

    ovo za izdajanje prvog mlijeka je i meni moja sveki rekla,kada sam ju pitala otkud joj to rekla je da su tako njoj govorili i doktori i sestre kada je rodila...dakle,nisu krivi ti ljudi sto se tako radilo prije 30 godina,jedino je steta sto i dandanas medicinsko osoblje to isto preporucuje....

  40. #40

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    bi rekla da ce mi zbog dojenja izglednije sise i ostati tu gdje jesu. a i bez oziljaka od operacija.
    neki dan smo nas par pricale koliko se malo dojenje promovira kao preventiva raku dojke, s obzirom na stvarno znacajnu razliku u stopi oboljenja medu dojiljama i nedojiljama i dugodojiljama, rekla bi cak i grubo neodgovorno od svih institucija koje brinu o zdravlju zena.
    Ovo potpisujem.
    I uvijek kad se gvori o rpoduženom dojenju naglašavam i dobrobit za majku (pored one za dijete)
    Inače, ja bih bila jako sretna da su ostale onakve kao u trudnoći. Jest da je to možda bio samo jedan broj više, ali bilo bi mi taman

  41. #41

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    Citiraj Gaga prvotno napisa
    Citiraj stray_cat prvotno napisa
    navodno da u srbiji preporucaju da treba prestat dojit kad beba ima 9 mjeseci
    e, pa baš...
    nije baš da imamo Rodu u Srbiji, al' nije i da smo tol'ko zaostali...
    i ovde se preporučuje dojenje do godine kao najpoželjnije, a i nadalje, ukoliko se ima uslova, želje...
    imam tu par susjeda iz srbije, informacija je od njih

  42. #42
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa
    Citiraj Gaga prvotno napisa
    Citiraj stray_cat prvotno napisa
    navodno da u srbiji preporucaju da treba prestat dojit kad beba ima 9 mjeseci
    e, pa baš...
    nije baš da imamo Rodu u Srbiji, al' nije i da smo tol'ko zaostali...
    i ovde se preporučuje dojenje do godine kao najpoželjnije, a i nadalje, ukoliko se ima uslova, želje...
    imam tu par susjeda iz srbije, informacija je od njih
    Joj, stray, pa i u Hrvatskoj ima pedijatara koji koješta preporučaju - ali to nije stvar države, već educiranosti baš tog doktora.
    Kako bi bilo lijepo da svi pedijatri pročitaju preporuku WHO - to bi bilo dovoljno.

  43. #43

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    vojvodina
    Postovi
    45

    Početno

    Nisu samo pedijatri, i svet je nedokazan, pun predrasuda, iskrivljenih slika, te vlada jedna obostrana nezainteresovanost. Meni su pedijatri doduše pružili max. podrške, i zahvaljujući tome dojim, inače...
    Ma, ne može svet da prihvati (možda i jest do podneblja, pa mi ovde živimo od slanine i mesine i kobaja), ko bi mogo zamisliti da je bebi dovoljno samo mleko 6 mes, ni vode, ni čaja... " bar malo supice..."...."ma kako smo mi odrasli, eee, moj je jeo slanine sa 6 mes....šta ti je mleko? aj' ti pij samo mleko pa da te vidim..."
    Nego, neko je pomenuo uskislo mleko, e, kaže meni žena od mm-ovog brata (kako se zove taj rod?) : "moja T. je sisala samo 4 mes. bila gladna, stalno plakala i ja joj jedno veče napravim 2/3-sko mleko, i popila, i spavala celu noć, a posle mi bilo glupo da joj dam da siki uskislo mleko, mislim stajalo celu noć, a toplo...bilo mi bajato... "
    Hiljadu puta sam samo zamišljalja dijaloge u njihovoj kući tog jutra... " da joj dam, a?...pa nemoj, možda je uskislo?...pa, da, toplo je..."
    Mm i ja vrištali od smeha...

  44. #44
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    gaga

    pa trebala je spavati u frižideru... ili barem na balkonu!

  45. #45

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    62

    Početno

    Sto se tice dojenja u Srbiji i njegove promocije, evo mog iskustva. Moja pedijatrica, na primer, promovise iskljucivo dojenje do sest meseci (a ipak je predlozila da uvedem dohranu sa mesec dana jer mi je beba napredovala 560g :shock: sto ja naravno nisam uradila i bila sam u pravu jer je moja bebana poduplala porodjajnu tezinu sa nepuna 4 meseca). Sad smo bile na kontroli pre dva dana i kaze ona vidimo se 18. novembra za sledeci krug vakcinacije i onda cemo pricati o dohrani, na sta sam joj ja odgovorila da nemam nameru da pocinjem dohranu pre navrsenih 6 meseci. Ona se malo iznenadila i kaze da majke obicno dolaze i pitaju da uvedu deci sokice i kasice sa tri meseca.
    Naravno, uz sve ovo mogu da se pohvalim da nisam imala nikakvih problema sa grudima, nikakve upale, mastitise i zastoje, ragade...
    Sve je to verovatno i doprinelo da sa puno zadovoljstva pristupim dojenju moje lutkice. A sto se tice mog okruzenja, svi jako pozitivno gledaju na to sto samo dojim i podrzavaju me u potpunosti.
    No, izgleda da se mame uglavnom odlucuju na adaptirano, iz potpuno suludih razloga kao sto je na primer izgled grudi.
    Ja promovisem dojenje medju svojim prijateljicama i nastavicu to da radim a Rodama mogu da zahvalim sto sam u ovom bitnom poslu uspela.
    Pozdrav,
    dmi3

  46. #46
    Honey avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    D.Resa
    Postovi
    1,962

    Početno

    Drage naše forumašice iz Srbije (i ostale), nemojte misliti da je kod nas u praksi situacija kao na forumu. Relativno mali broj žena je uopće na ovom forumu. Od onih koje nisu tu dosta njih sluša savjete svoje okoline koja nema pojma, a jako mali broj se u slučaju nekog problema obrati za pomoć npr. SOS telefonu.
    U mojoj okolini se jednostavno proglasi: nestalo mi mlijeka, nema ga dosta, slabo je. U rodilištu sam bila u sobi sa ženom koja prvi i drugi dan nije mogla ništa izdojiti, a beba se mučila sa prihvatom sise (krivo ga se stavljala), pa je odmah zvala svog muža da kupi bočicu i (kršitelj koda). Sestre sa odjela joj isto tako nisu dale nikakvu podršku. Nije htjela ni čuti mene ni ikoga drugog, jednostavno je digla ruke. Jer ona već ima jedno dijete (isto nije dojila), a meni je ovo prvo pa ja njoj ništa ne mogu govoriti.
    Ove žene koje su tu su one koje se trude održati svoje dojenje i pomoći drugima, a vama svaka čast što se toliko trudite, jednog dana ćete vi biti podrška svojim bližnjima, pod uvjetom naravno da one žele pomoć.

  47. #47
    kloklo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Jarun
    Postovi
    2,995

    Početno

    Citiraj ana.m prvotno napisa
    Postano: sub lis 01, 2005 1:44 pm Naslov:
    Meni je netko rekao da dijete koje predugo doji (preko dvije godine i uostalom što je to predugo) ne može razviti svoju ososbnost, da nije osoba za sebe, da je on uvijek svoja mama , jer kao dok dijete sisa oni su ustvari jedno i tako dok god dijete sisa ne može imati svoje ja i da može imati i psiholoških problema
    Tko god vidi moju Leonu kad se mazgovskom upornošću bori za nešto oko čega joj je stalo - ne bi mu malo na pamet pomisliti kako ona nema svoje JA

  48. #48

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    silent hill
    Postovi
    1,606

    Početno

    Moja sveki je operirala neku kvržicu na dojci. Navodno ostalo zato što je "dugo" dojila ( 8 mjeseci). Neznam da li joj je to doktor rakao ili tko. A šogorica, kad je jučer bilo na tv o dojiljama na Jarunu, i kad je vidjela da velike bebe doje, ostala zabezeknuta. Mislim... Kao da je to nešto strašno. Već vidim pokušaje uvjeravanja Lovra da ostavi ciku. Samo nek se usude!

  49. #49

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    vojvodina
    Postovi
    45

    Početno

    E da lanem još koju o pedijatrima i neću više, bilo kako bilo istina je da sam ja s pedijatrima imala sreće, i da je svuda još uvek jednako mali broj dojilja, bez obzira na to promovisali to pedijatri ili ne, i da ako majka nije istrajna i odlučna ni oni neće preterano insistirati... Ja sam bila odlučna, te mi niko nije mog'o ništa :smajlić koji se ponosno isprsio, i sad od cica ne vidi ništa pred nosom:
    Ipak vi u Hrvatskoj ste u prednosti bar za jednu Rodu (i marame), te bih volela kad bismo i mi mogli da imamu tu mogućnost da promovišemo novim mamama širom naše zemlje ove blagodeti dojenja. Sad je definitivno moderno ne dojiti.
    Inače mm je sisao tri i po godine! (bravo za sveki )Ja nisam upoznala osobu sa više samopouzdanja od mm-a! Aj nek se javi neko ko zna psihologiju malo više od mene, ali onoliko koliko ja znam, dojenje, naročito na zahtev, kojim se ostvaruje nezamenjiv kontakt majka - dete, odgovaranje na svaki detetov poziv, osluškivanje njegovih potreba i zadovoljavanje istih, apsolutno i bezuslovno, je najbolji način upravo za razvoj detetovog samopouzdanja i obezbediće detetu najbolji put ka samosvesnom i samopouzdanom mentalno zdravom čoveku. Dojenje preko godine dana ima više psihološkog značaja nego nutritivnog, naravno, i uvek se može raspravljati kad je psihologija u pitanju.
    (ups, jel to off topic?)

  50. #50
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Nije, super je!

Stranica 1 od 6 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •