Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 65

Tema: Pranje kose nakon poroda

  1. #1

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    čakovec-zagreb
    Postovi
    220

    Početno Pranje kose nakon poroda

    Bila sam na tečaju za porod u ČK rodilištu i rekli su nam da je u rodilištu najstrože zabranjeno prati kosu za vrijeme boravka u bolnici.

    Razlog- zato jer u velikom broju slučajeva ako žena opere kosu unutar 10 dana od poroda može dobiti jako visoku temperaturu i groznicu.

    Meni je to upočetku bilo urnebesno smiješno,ali....

    Na to je još sestra rekla da je neka njihova sestra kad je išla rađati mislila da je to glupost i bapska priča pa je oprala doma kosu čim je došla i dobila takvu temperaturu i tresavicu da je cijeli krevet poskakivao skupa s njom....

    Ja stvarno ne znam šta da mislim o tome-pa dajte molim vas cure iskustva-kak je to u drugim rodilištima, jel vas itko na too upozoravao, jel koja oprala kosu i dobila temperaturu?

    Ne znam što da mislim pa je svaki savjet dobrodošao... :?

  2. #2
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Ja sam uvijek prala kosu odmah kad sam došla iz rodilišta. No ja sam u rodilištu bila 8 dana. Za prije ne znam, ali ja bih isto rekla da su to babske priče.

  3. #3
    mary

    Početno

    Istina je da se ne pere kosa prvih 40 dana, ustvari pere se kosa ali ne skupa sa cijelim tjelom. Nego prvo kosu opereš nagnuta nad kadom tako da bakcili iz kose ne dolaze do rane da se nebi upalila. Ja sam kosu oprala 5 dan od poroda i nista mi nije bilo. Samo 2 mjeseca nisam prala kosu kad sam se tuširala nego posebno. eto nadam se da sam ti bar malo pomogla.
    Andrej 22.06.2005

  4. #4
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    ajme

    prala skupa sa tijelom, dva sata nakon porodjaja, dobila bi temperaturu valjda da je nisam oprala.

  5. #5
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    kao i ivarica. jednom u rodilištu, i čim sam došla doma. ja uvijek perem kosu pod tušem.

  6. #6

    Početno

    Svasta!
    Rodila tri puta. Prala kosu (vrlo gustu, dugu i s tko-zna-koliko- bakterija)vrlo brzo (par sati) nakon svakog poroda. Bez ikakvih problema.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    3,026

    Početno

    Prala kosu svaki dan prilikom tuširanja. 3 dana prije poroda ležala u bolnici - strogo mirovanje sa bočicom prepara, a kada su mi ga skinuli nije bilo tople vode
    Umrla bi da se nisam odmah istuširala i oprala kosu.
    Nisam čula da je netko dobio temperaturu od pranja kose....

  8. #8

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    290

    Početno

    normalno sam prala kosu kao i što normalno perem kosu kad imam mengu.
    (normalno=po potrebi, svakih 4-5 dana)

  9. #9

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    čakovec-zagreb
    Postovi
    220

    Početno

    ajde dobro....malo ste me utješile 8)
    ja ću naravno ispoštovati to pravilo o ne-pranju kose za vrijeme boravka u rodilištu, a doma ću dok ne proiđe tih 10 famoznih dana prati kosu odvojeno, pa se nadam da će biti- vuk sit, ovca cijela

  10. #10
    trinity avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Solin - Split
    Postovi
    676

    Početno

    nepranje kose nazivaju bapskim pricama jer nase bake nisu smjele prati kosu prvih 40 dana i jer je to bilo razdoblje kad je zena bila "jednom nogom u grobu", ali to je samo iz razloga jer one u to vrijeme nisu imale toplu vodu u bojlerima, ni struju da fenom posuse kosu, zivjele su u tezim uvjetima nego mi danas (bar veci dio njih)

    zato mi danas imamo blagodati civilazacije i mozemo oprat kosu kad nas je volja, ali najbitnije je da se osjecas ok, pa bio to prvi, peti ili deseti dan po porodu....

    i da, ako se osjecamo ok mozemo s bebom u setnju kad nas je volja, a ne da nas napadaju jer sam ja npr. otisla u setnju kad je bebi bilo 9 dana. shame on me.

  11. #11
    mama_i_vjeko avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    330

    Početno

    Prvi dan nakon poroda otuširala sam se sama jer bi umrla da sam morala čekati još jedan dan, kosu sam prala treči dan nakon poroda pos ušem skupa sa ostatkom tjela i da mi je netko rekao da nesmijem oprati kosu mislim da bi je od muke počupala.Ništa mi nije bilo,kosu nisam fenirala samo sam je posušila ručnikom.Ovo prvi put čujem!

  12. #12
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ja ovo, nažalost, ne čujem prvi put, ali se svejedno opet zgražam nad takvom glupošću.

    ja sam kosu prvi put oprala u rodilištu, pod tušem, kad i ostatak tijela.
    nije mi jasno kojih to bakterija ima u kosi, a da ih nema i po ostatku tijela??? :shock:

  13. #13
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Ja je u rodilištu nisam oprala jer sam je oprala na dan poroda, a pošto je jako gusta i suha nije bilo potrebe. Kad sam došla doma imala sam je namjeru oprati odma, ali moje zlato mi nije dozvoljavalo jer je non stop cikila, a kad ne bi, onda bi ja jela, pa onda posjete, pa njeno kupanje, pa ovo ono, tako da je nisam oprala cijele 2 sedmice, fuj
    Kosu ionako perem nagnuta preko kade jer samo na nju potrošim cijeli bojiler, a i gadi mi se kad mi se regenerator s kose razlijeva po tijelu.

  14. #14
    mary

    Početno

    ne znam ni ja kakve su to bakterije, ali meni je tako receno i ja sam se toga pridrzavala. Tesko je i meni bilo tusirati se a neoprati kosu istovremeno jer sam tako bila navikla. Mozda to jesu babske price ali i u Njemackoj vrijedi "kosu prati posebno". Tako su tamo sestri rekli. Ja sam prije poroda imala bakterije pa sam poslije oprezna da se ne vrate.

  15. #15
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Ma ja mislim da su to nase sestre u rodilistima izmislile kako ne bi imale problema sa zacepljavanjem odvoda od dlaka nakon pranja kose.
    Ja sam rodila na carski i oprala sam ju maltene 5 minuta nakon sto sam krocila u stan - jedva sam cekala, a i doktor mi je rekao da je s tusiranjem sve u redu, da se samo rana treba dobro osusit, sto mi jedino ima logike.
    I ja bih dobila temperaturu da je nakon tolko vremena nisam oprala

  16. #16

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    42

    Početno

    Kosu nisam prala u rodilištu jer nisam tamo iamala uvjete za osušit je i sve ostalo, ali sam se zato otuširala 6 sati nakon poroda, kad me sestra odvela da se pomokrim, a ja odmah nakon toga u tuš, a ona bjesni, da jesam li ja normalna itd. Na kraju je otišla iz WC-a, nije joj se dalo čekati.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    126

    Početno

    Na prvi porod sam otišla direktno iz restorana gdje sam bila 3-4 sata. Da poslije poroda nisam oprala kosu, kako bi mogla ležati s Mirtom u krevetu.? Bile bi beba i smrad (kosa mi je beskrajno smrdila po cigaretama). S Ledom sam pričekala da dođem doma. I fakat, kakvih to bakterija ima u kosi? Inače sam higijeničarka teža, ali to mi čak ni na pamet nije palo.

  18. #18
    lidac2004

    Početno

    to su gluposti,isto kao i da se kosa ne smije prati kada imas menstruaciju!

    Grozno! :shock:

  19. #19
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Ma uostalom ja nisam sestru u rodilištu ništa ni pitala, niti mi je bila mjerodavna. Ginekologa sam pitala, onako reda radi, jeli tako da smijem prati kosu odmah, na što mi je rekao pa naravno, nema razloga da se ne tuširam kao i dosad, s tim da bih kosu trebala osušiti odmah, ne prati je s pretoplom ili prehladnom vodom i ne biti predugo pod tušem.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Mony, to i ja mislim (ovo s čepljenjem). A i ja sam odmah kad sam došla doma s carskog prala kosu. I inače je uvijek perem posebno (osim na moru gdje je tuš kabina).

  21. #21

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    silent hill
    Postovi
    1,606

    Početno

    Citiraj trinity prvotno napisa
    nepranje kose nazivaju bapskim pricama jer nase bake nisu smjele prati kosu prvih 40 dana i jer je to bilo razdoblje kad je zena bila "jednom nogom u grobu", ali to je samo iz razloga jer one u to vrijeme nisu imale toplu vodu u bojlerima, ni struju da fenom posuse kosu, zivjele su u tezim uvjetima nego mi danas (bar veci dio njih)

    zato mi danas imamo blagodati civilazacije i mozemo oprat kosu kad nas je volja, ali najbitnije je da se osjecas ok, pa bio to prvi, peti ili deseti dan po porodu....

    i da, ako se osjecamo ok mozemo s bebom u setnju kad nas je volja, a ne da nas napadaju jer sam ja npr. otisla u setnju kad je bebi bilo 9 dana. shame on me.
    potpisujem

    Mislim da se nikakve bakterije nemogu prenjeti pranjem kose pod tušem.

  22. #22
    saška avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    1,054

    Početno

    Citiraj Mony prvotno napisa
    Ma ja mislim da su to nase sestre u rodilistima izmislile kako ne bi imale problema sa zacepljavanjem odvoda od dlaka nakon pranja kose.
    Ovo definitivno stoji. Ja sam se u rodilištu tuširala i prala kosu, a u kadici bi mi se skupila voda do članka. Fuj, bljak...

  23. #23
    kasiopeja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    861

    Početno

    Citiraj Mony prvotno napisa
    Ma ja mislim da su to nase sestre u rodilistima izmislile kako ne bi imale problema sa zacepljavanjem odvoda od dlaka nakon pranja kose.
    --a ja mislim da je ovo nebuloza. Pa nije posao ms da čisti il odčepljuje odvode.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa
    ajme

    prala skupa sa tijelom, dva sata nakon porodjaja, dobila bi temperaturu valjda da je nisam oprala.
    Bas tako. Ja sam sat poslije poroda oba puta, ono cim sam mogla ustati a da mi se nije mantalo. Ma preporodila sam se kad sam se okupala.

    Mislim fakat ljudi izmisljaju svakakve gluposti. ko sto Ivka kaze ja bi se ubila da se nisam odmah otisla okupati. Ma preporodila sam se poslije tog kupanja.

  25. #25
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    znamo da su to babske price, ali mene j sokrialo:

    Bila sam na tečaju za porod u ČK rodilištu i rekli su nam da je u rodilištu najstrože zabranjeno prati kosu za vrijeme boravka u bolnici.
    sto je to bilo na tecaju u rodilistu
    a nije bilo ono rekla-kazala, nego tako govore trudnicama
    cudno

    jel tko reagirao na to na tecaju?

  26. #26
    Nika avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,535

    Početno

    ovaj je jedan od boljih bisera. ja sam negdje isto prije čula nešto o tome, ali da to bude na tečaju :shock:

    zaista jel itko išta komentirao?

    Pa u bolnicama imaju tete spremačice, u bolnici di sam ja rodila svaki dan su ribale kupaonu.

  27. #27

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Citiraj zrinka prvotno napisa
    znamo da su to babske price, ali mene j sokrialo:

    Bila sam na tečaju za porod u ČK rodilištu i rekli su nam da je u rodilištu najstrože zabranjeno prati kosu za vrijeme boravka u bolnici.
    sto je to bilo na tecaju u rodilistu
    a nije bilo ono rekla-kazala, nego tako govore trudnicama
    cudno

    jel tko reagirao na to na tecaju?
    Ovako je bilo '96. u zadarskom rodilištu, ne znam kako je sada. Za pranje kose su govorili da se rodilja tako može lakše prehladiti, pa pošto je otvorena od poroda, prehlada nije poželjna jer se može zakomplicirati do upale.

  28. #28
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    minnie, nije im neko objasnjenje
    ako imas tople vode i dovoljno toplu prostoriju i fen, ne vidim razloga da se prehladis...
    a prehlada ionako dolazi od virusa i bakterija.....

    mozes se prehladiti i kad se tusiras, ako cemo tako, pa daju ti da se tusiras zar ne?

  29. #29

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Ma da, naravno, ali svi smo od reda popile tu priču i nitko se nije bunio ili propitkivao.

    A da si mi vidila kosu onda, cijelu masnu od osušenog znoja, a bila je duga do pola leđa. Smotanu u neku zarolanu punđu, s punđom sam i spavala, samo da je ne moram dodirivati rukama.

  30. #30
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Ja mislim da je taj savjet za rodilište više da se oni ograde od bilo kakvih komplikacija, pa se onda ide i u takve krajnosti.

  31. #31
    brane avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,317

    Početno

    oba puta odmah poslije poroda se otuširala a kad sam stigla doma treći dan oprala i kosu ...jedva sam dočekala....
    moja djeca su ljetne bebe i to je bilo užasno znojenje tijekom poroda...
    pa kako se ne bi otuširala nakon onog pustog znojenja i cijeđenja s mene...fuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuj....pa da trpim onu smrdljivu kosu...ma nema šanse....

  32. #32
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    nevjerojatno :shock: :?

  33. #33
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno

    Ja sam u zadarskom rodilistu prala kosu 1999-e, 2001-e i 2003-e frisko nakon poroda, i to do dva puta tijekom boravka u rodilistu sa svakim djetetom. Kako kosu ne susim fenom vec na zraku, bila sam tako neko vrijeme mokre kose. Cudno su me gledale i zene i cistacice i sestre ali sluzbenih reagiranja nije bilo i nitko od osoblja (osim cistacice) me nije prozvao na odgovornost.

  34. #34

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    NL - UK - NL
    Postovi
    724

    Početno

    Tusirala se, prala kosu i zube (oba puta) pola sata nakon poroda. Sve zajedno pod tusem!! Babica je samo insistitala da me MM ne pista samu u kupaonu nego da i on ide, za slucaj da mi pozli. Kosu nikad ne susim!!

  35. #35

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    čakovec-zagreb
    Postovi
    220

    Početno

    Da, to su nam rekli na tečaju kao upozorenje da slučajno kome ne bi palo na pamet ići prati kosu....
    Znate ono-uz obavijest tipa morate donijeti uloške sa sobom u rodilište tako isto i -ne smijete prati kosu.... :/

  36. #36
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    hahahahahahahahaha



    Ovo je fantastično!

  37. #37
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    nt, oces onda prati kosu ili neces?

  38. #38
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Možda da im predložimo da naprave istraživanje (kontrolirano randomizirano prospektivno npr.) i ako dokažu vezu između pranja kose i povišene temperature i treskavice, odmah ih nominiramo za Nobelovu nagradu.

  39. #39
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    vedrana , a mozda upravo na tom istrazivanju oni tako predano rade. koliko sam skuzila kao nuspojave nepranja zasad su zene prijavile samo zmazanocu i fuj osjecaj.
    cemu onda ista riskirati kad je ionako nitko 40 dana ne smije vidjeti grjesnu?

  40. #40
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa
    vedrana , a mozda upravo na tom istrazivanju oni tako predano rade. koliko sam skuzila kao nuspojave nepranja zasad su zene prijavile samo zmazanocu i fuj osjecaj.
    cemu onda ista riskirati kad je ionako nitko 40 dana ne smije vidjeti grjesnu?
    A ja bih onda samo još dodala da bi mogli napraviti i kontrolirano randomizirano prospektivno istraživanje kako smrad, jad i bakterioznost majke utječnu na novorođenačku psihu i kako se takva istraumatizirana djeca nose s tim u adolescenciji i kasnijoj životnoj dobi

  41. #41
    Točkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Postovi
    978

    Početno

    Kosu oprala u rodilištu, mm donio fen pa se pridružila i cimerica. nakon feniranja sam se i izdepilirala, sredila nokte i obrve (Lea je spavala 3 sata u komadu). Došla doma lijepa i vesela..... :D

  42. #42
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Citiraj Brunda prvotno napisa
    Citiraj ivarica prvotno napisa
    vedrana , a mozda upravo na tom istrazivanju oni tako predano rade. koliko sam skuzila kao nuspojave nepranja zasad su zene prijavile samo zmazanocu i fuj osjecaj.
    cemu onda ista riskirati kad je ionako nitko 40 dana ne smije vidjeti grjesnu?
    A ja bih onda samo još dodala da bi mogli napraviti i kontrolirano randomizirano prospektivno istraživanje kako smrad, jad i bakterioznost majke utječnu na novorođenačku psihu i kako se takva istraumatizirana djeca nose s tim u adolescenciji i kasnijoj životnoj dobi
    Živjela prljavština! Živjela!
    Živjeli masni rezanci na glavi! Živjeli!

  43. #43

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    čakovec-zagreb
    Postovi
    220

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa
    nt, oces onda prati kosu ili neces?
    pa dok sam tamo u rodilištu neću prati kosu...jer, ionako mislim odbiti sve što budem mogla odbiti i prije i u toku poroda, pa još i da im kosu tamo operem-mogli bi me onako mokre glave i van na hladnoću izbaciti

    ali kad dođem doma-mislim da ipak neću čekati još 5 dana već da ću odmah glavu pod tuš i peri!

  44. #44

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    156

    Početno

    Ne mogu vjerovati!
    I To govore na tečaju
    Tko uopće može nasjesti na takve gluposti?
    A u novinama pak kažu da ne može porod bez brijanja i klizme jer naše žene nemaju dovoljne higijenske navike!
    Bez komentara

  45. #45
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Citiraj Zvončica prvotno napisa
    A u novinama pak kažu da ne može porod bez brijanja i klizme jer naše žene nemaju dovoljne higijenske navike!
    To su i nama rekli na tečaju, kao ne bi vjerovali kakve sve žene dođu na porod, neoprane i "čupave" tako da ih prvo moraju dobro ošišat, pa tek onda brijat :/

  46. #46
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ma hebemu, napravit cu dreadlockse od stidnih dlaka ako hocu, sta se to njih tice, pa ne radjaju se bebe kroz korjen dlake... Sta ne posalju te zene pod tus, ak su im tako prljave, prostaci najobicniji...

  47. #47

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    meni je ta averzija prema dlakama totalno freaky

    znači ne valja imat sitdne dlake koje su pokazatelj završenog spolnog razvoja,nego sve mora bit bezdlako


    neću dalje

  48. #48

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    Ja sam MM-ovu babu koja ima 78 godina pitala jesu li u to doba postojale zabrane nekupanja punih 40 dana i slicne gluposti, i zena se sokirala.
    Kaze da je njen muz bio skoro na svim njenim porodima, a imala ih je deset. Kupala se i prala kosu cim bi po porodu dosla sebi, a sutra dan bi isla na njivu kopat .
    Znaci, MM ima modernu baku :D

  49. #49

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    ... i zaboravih napisat da je zena uglavnom stojeci radjala. Uhvati se za kvaku od vrata i hop- dijete van!!!

  50. #50

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Snorki, sve ti je to ovisno o zemljopisu. Razna mjesta, razni obicaji.

    Pricali su mi da su nekad mjestanke jednog sela kod Sibenika (nije Pirovac) 40 dana doslovno smo ruke prale. Samo ruke! :shock:
    Ja to nisam isla provjeravati, ali nemam razloga ne vjerovati.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •