Stranica 3 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 154

Tema: Tips and Tricks za prestanak dojenja

  1. #101
    tina1975 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Subotica
    Postovi
    316

    Početno

    Citiraj Bobica prvotno napisa Vidi poruku

    Što radite ako dijete želi jesti čokoladu? baš ono želi je i voli je? a vi kao roditelj ne želite da dijete jede čokoladu!

    A) sakrijete od djeteta sve kućne zalihe čokolade i ponudite djetetu više voća kako bi mu unaprijed odvratili misli od čokolade
    Hm...ne znam samo kako da sakrijem sebe i odvratim mu misli od sisanja...
    Ja ne mislim da sam ja moje dete povredila ni na kakav nacin sto sam mu objasnila da vise ne moze sisati jer je sika sada kisela i dala mu da proba. Savrseno je to podneo. Nije niti jednom zaplakao, za razliku od mama koje su svome jednoipogodisnjem detetu na racionalan nacin pokusale objasniti da vise ne moze sisati. Sto posto sam sigurna kada to kazes tako malom detetu da ono to ne shvaca razumno nego u smislu: mama me vise ne voli, ne da mi cike...U slucaj kada detetu objasnis da cika vise nije dobra i das mu da proba sigurno nece to pomisliti. '. Ne znam sto pravite toliku filozofiju od toga?! Sto se tice komentara o izigravanju poverenja deteta, laganju...molim da se svaka koja je to izjavila zakune da nikada nije i nece lagati svoje dete za njegovo dobro dok ne odraste dovoljno da shvati pravo objasnjenje. Sorry meni je ovo sve malo too much...kada sam procitala neke od ovih postova imam osecaj kao da sam ja sada tu neki monstrum koji svoje dete laze i muci ga...
    Na kraju, neka svako radi kako misli da je najbolje!

  2. #102
    tina1975 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Subotica
    Postovi
    316

    Početno

    Zaboravila sam da dodam da andrej od kada ne sisa spava celu noc (pre se budio 2-6 puta nocu), po danu spava jednom i to 2-3 sata (pre 2-3 puta po pola sata), bolje jede. Jedino mi nedostaje ono kada zakoluta ocima od uzivanja kada krene sisati
    Losa vest...vec sam pocela dobijati na kilazi

  3. #103

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    705

    Početno

    Citiraj tina1975 prvotno napisa Vidi poruku
    Na kraju, neka svako radi kako misli da je najbolje!
    ja sam shvatila da i jesmo tu da svak daje svoja iskustva a malo smo se pogubile!
    meni je bilo smiješno kako si ti otvorila topic, riješila porblem a svi se ostali raspravljati - ne mislim ništa tu loše!

    evo vidiš, i meni ide 'skidanje' nekim drugim sistemom i drugim ritmom!
    uvijek će biti i za i protiv draga Tina a sloboda izbora nas čini sretnijima i pametnijima!

    teško je djeci nešto 'objasniti' kad ne možeš riječima a ne znaš drugačije -
    netko je lijepo rekao - i mama mora puno učiti! valjda će nam sa drugim djetetom biti lakše! bićemo stare iskusnjare i nekoj novoj generaciji rodica pričati - eeee, kad sam ja imala prvo dijete, skidali smo se tako i tako ........
    a one će reći 'oooooo, kad je to bilo?' prije sto godina?
    hihihihi

  4. #104

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    705

    Početno

    Citiraj tina1975 prvotno napisa Vidi poruku
    Na kraju, neka svako radi kako misli da je najbolje!
    ja sam shvatila da i jesmo tu da svak daje svoja iskustva a malo smo se pogubile!
    meni je bilo smiješno kako si ti otvorila topic, riješila porblem a svi se ostali raspravljati - ne mislim ništa tu loše!

    evo vidiš, i meni ide 'skidanje' nekim drugim sistemom i drugim ritmom!
    uvijek će biti i za i protiv draga Tina a sloboda izbora nas čini sretnijima i pametnijima!

    teško je djeci nešto 'objasniti' kad ne možeš riječima a ne znaš drugačije -
    netko je lijepo rekao - i mama mora puno učiti! valjda će nam sa drugim djetetom biti lakše! bićemo stare iskusnjare i nekoj novoj generaciji rodica pričati - eeee, kad sam ja imala prvo dijete, skidali smo se tako i tako ........
    a one će reći 'oooooo, kad je to bilo?' prije sto godina?


  5. #105

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    279

    Početno

    Tina1975, lijepo da spavate cijelu noć, to mi toooliko nedostaje . I ne zlostavljaš svoje dijete, joj ružna izjava, jaaako ružna, mene je povrijedila . Nego da ne skrećem s teme, da li si imala, ili imaš problema s prepunjenosti u prsima? Izdajaš se, ili?

  6. #106
    tina1975 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Subotica
    Postovi
    316

    Početno

    Prvih 5 dana nisam uopste imala problema sa prsima, a onda me je 6 dan pocela boliti desna i bila je dosta tvrda. Malo sam se izdajala i drzala celi dan kupus i tako par dana. Juce se nisam od ujutro izdajala i ne drzim nista i cini mi se ok mada malo me bole na dodir, a posebno bradavice. Kupila sam i one tablete, ali kada sam procitala nuspojave nisam ih popila...Sad ne znam sto bi s njima jer mi nikada vise u zivotu nece trebati :D
    Sa prvim detetom sam isto prestala dojiti kada je imala 18 meseci, ali ona me nije uopste grizla nego je meni bilo skoro skroz nestalo mleko tako da je to bilo samo zvakanje cike.
    Evo da podelim i tadasnje iskustvo. Posto je ona zimsko dete sa godinu i po je vec bilo pocelo leto, ona je padala i imala stalno razlupana kolena tako da sam ja tada bradavice namazala sa nutelom i rekla joj da sam pala. Ona je otisla po kremu za guzu, namazala mi bradavice i doslovno nikada vise nije pitala za siku (osim naravno sada sa 7 godina kada se rodio brat pa smo morali malo probati)
    Sa Andrejom nisam to mogla posto on nema pojma sta je to krv jer ju hvala bogu do sada nije ni video, a i ne kapira bas tako dobro kao sto je ona kapirala...
    Kada sam sada izvodila ovo sa octom ispricala sam joj kako sam njoj namazala nutelom i bas smo se obje ismijale. Kaze ona: da sam znala da je nutela odmah bi olizala!

  7. #107
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Drage korisnice, nemojte zaboraviti da ovo nije bilo kakav forum. Ovo je forum Udruge Roda koji postoji da bi educirao roditelje i pomagao im u prevladavanju svakodnevnih poteškoća u odgajanju svoje djece. Tako da neće svaka tema biti dobro došla i neće svaki savjet biti dobro dočekan.

    Mazanje dojke octom (ili već čime god), NIJE dobar način za prestanak dojenja i naša dužnost je svakome ukazati na to koliko je taj način loš i zbog čega je loš (što se nadam da su cure uspjele pojasniti ranije). Svatko može napraviti onako kako on(a) misli da treba, ali mi ćemo i dalje provoditi svoju misiju - edukaciju putem svoji postova i ukazivati na loše prakse. To ne možete očekivati da prestanemo. Jer kad to budemo prestali raditi, onda niti ovog foruma više neće biti.

  8. #108
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Ovaj forum mi je nebrojeno puta pomogao u raznim dilemama kada sam postala roditelj. Na tome sam vam neizmjerno zahvalna i u potpunosti podržavam vašu misiju.
    Premazivanje dojki smatram lošim savjetom za odvikavanje od dojenja, apsolutno se slažem.
    Jedino što me je u ovoj raspravi jako zaboljelo je riječ "zlostavljanje", jer mislim da postoje i drugi načini i izrazi za ukazivanje na loše metode.
    Još jednom vam puno hvala na svemu što činite da pomognete ljudima u svim aspektima roditeljstva.

  9. #109

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    279

    Početno

    anchie76, koje su posljedice za dijete? Ovo nije neko trik pitanje, nego me stvarno zanima da li sam nešto propustila.

  10. #110
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ajde zamolite moderatoricu da vam splita temu

  11. #111
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    Citiraj CEBELKA86 prvotno napisa Vidi poruku
    anchie76, koje su posljedice za dijete? Ovo nije neko trik pitanje, nego me stvarno zanima da li sam nešto propustila.
    ja poznajem dijete koje je gotovo do skole bio istinski ljut na smetlare jer mu je mama, kada je bio dvije godine star, rekla da su mu oni uzeli bocu. Nije poanta sto se on ljutio na smetlare vec je poanta sto je on tako dugo bio ljut kada bi se sjetio svoje boce.

    Nitko ne govori da ce upravo Tinino dijete imati neke posljedice zbog avakvog, averzivnog, nacina odvikavanja od dojenja, ali, generalno, djeca mogu imati neke emocionalne posljedice zbog tako naglog odvikavanja od dojenja, zbog cinjenice da im je jedna tako dragocjena stvar uskracena preko noci i najendom postala za njih neugodna (papar, ocat, bilo sto...). isto tako, na ovaj nacin, ne preuzimamo odgovornost pred djetetom za svoje odluke - ne prestajem ja tebe dojiti nego, eto, cica je pokiselila, nema to veze samnom. Poruka - ne zelim/ne mogu te vise dojiti jer mi je previse/neugodno/pretesko (naravno, ne izrecena upravo tim rijecima ali svakako u tom znacenju) ce mozda kratkorocno izazvati kod djeteta vise bure, drame ali dugorocno ce sigurno pomoci djetetu nauciti postivati tuđe/mamine granice, nauciti ce ga nositi se s frustracijama kojih ce zasigurno biti jos sako puno.

    Tina, naravno da tako mali klinci uce na vrlo konkretnom nivou i da ce on puno lakse razumijeti okus kisele dojke gego maminu pricu o tome kako je odlucila ovo ili ono, ali to ne znaci da su sve konkretizacije jednakovrijedne.

  12. #112

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Hm...A šta se dešava kasnije, kada dete dovoljno odraste da shvati da ga je majka zapravo prevarila, a ono joj bezrezervno verovalo da su sike "bolesne"?
    Meni su neke naknadne spoznaje o sitnim roditeljskim zloupotrebama mog dečjeg poverenja ostale u dosta gorkoj uspomeni... (baš sam zlopamtilo , eto, Tinina devojčica se samo nasmejala).

  13. #113

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    417

    Početno

    Ja se jednostavno ne slažem s Bubicom jer kad sam Svenu rekla da je pesica odnijela titi nije pokazao nikakav animozitet prema psu, a ovako je plakao i vikao nema mama nema mama. Uspjeli smo kombinacijom dvije metode, jedno s pesicom koja je odnijela u težim situacijama i skretanjem pozornosti u lakšim. Danas mu dajem da proba, ali jednostavno nije više zainteresiran, a iza nas je 19 prekrasnih mjeseci dojenog staža i sretna sam kada vidim da prestanak nije bio težak.

  14. #114
    tina1975 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Subotica
    Postovi
    316

    Početno

    Mislim svako ima pravo na svoje misljenje. Forumi sluze za savete, a ne za osudu drugih koji ne misle i ne postupaju kao ti. Ja sam ovu temu pokrenula naprosto da pokupim iskusane savete drugih i SAMA odlucim sta da radim, a da se pri tome posle ne osecam kao najlosija majka na svetu. Prosto ne mogu verovati koliko se isfilozofirolo malo octa na bradavici kao da sam mu stavila u najmanju ruku Cijanid Uostalom vec pomalo i jede ocat u salati. Ja jednostavno mislim da sam ja donela za sebe i moje dete najbolju odluku, ako neko misli drugacije neka tako radi. Uostalom naslov teme i jeste "tips and tricks za prestanak dojenja", a ne "Na koji nacin objasniti jednoipogodisnjaku da mu vise ne mogu dati da sisa jer ce mi odgristi bradavice!" Sada smo ovu temu pretvorili u psiholosku raspravu umesto da je bilo nekoliko postova sa razlicitim nacinima odvikavanja od sisanja pa neka svako izabere sto misli da je najbolje za njega.

  15. #115

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    279

    Početno

    Drage forumašice, nemojte mi uzimati za zlo što ću napisati da se od muhe pravi slona. Teorija o dugoročnim posljedicama i izgubljenom povjerenju bi mi možda imala smisla da se radi o sedmogodišnjem djetetu... Uostalom mlijeko koje promjeni okus u slankasto, onako bljutavo kod djeteta bi, prema toj teoriji, isto tako moglo izazvati osjećaj izdaje i nepovjerenja... Znam da je dojenje vrlo bitno za fizički i emocionalni razvoj djeteta, ali da se uslijed prestanka dojenja na način premazivanja bradavica mogu izazvati teške dječje frustracije to mi je malo . Isto tako, nakon svega što je napisano pitam se kako mene moje dijete doživljava nakon što smo prošli cijepljenja, neugodne pretrage tijekom kojih sam ga morala pridržavati uslijed opiranja, hospitalizaciju, davanje lijekova koji su mu fuuuj... da ne nabrajam dalje. Prema tome moje dijete u mene apsolutno nema povjerenja i vjerojatno će biti doživotni emocionalni invalid (nedaj Bože!!!).
    I zaista vjerujem da je djetetu teže i izaziva veće frustracije kada majka objašnjava kako nju to smeta, boli... zato što to dijete jednostavno ne razumije! Da razumije možda bi mu se baš na takav način nametnula teška grižnja savjesti koja bi rezultirala kompleksima u pogledu na ženski spol. Naravno ne mislim tako, ali kad ga se već pretjeruje onda...

  16. #116

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    279

    Početno

    I još da dodam kako mi se sviđa i ima smisla ono što je napisala Bubica u vezi postavljanja i poštivanja granica, to mi je definitivno razlog za prestanak dojenja bez onih drugih metoda... još razmišljam, mislim da ću ako tako nastavim, razmišljati do njegove pete godine

  17. #117
    tina1975 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Subotica
    Postovi
    316

    Početno

    CEBELKA Amen :D

  18. #118

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    279

    Početno

    Amen tina1975, nadam se samo da ti nako svega nećeš imati nametnutu grižnju savjesti . Ono o zlostavljanju mi još zvoni u glavi...

  19. #119
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Nekako mi je i drago da ti zvoni.

    Zvoni i meni svaki put kada viknem na svoje starije dijete.
    Ali, ponekad je stvari dobro nazvati svojim imenom; tek onda ih osvijestimo.

  20. #120
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa Vidi poruku
    ja poznajem dijete koje je gotovo do skole bio istinski ljut na smetlare jer mu je mama, kada je bio dvije godine star, rekla da su mu oni uzeli bocu. Nije poanta sto se on ljutio na smetlare vec je poanta sto je on tako dugo bio ljut kada bi se sjetio svoje boce.

    Nitko ne govori da ce upravo Tinino dijete imati neke posljedice zbog avakvog, averzivnog, nacina odvikavanja od dojenja, ali, generalno, djeca mogu imati neke emocionalne posljedice zbog tako naglog odvikavanja od dojenja, zbog cinjenice da im je jedna tako dragocjena stvar uskracena preko noci i najendom postala za njih neugodna (papar, ocat, bilo sto...). isto tako, na ovaj nacin, ne preuzimamo odgovornost pred djetetom za svoje odluke - ne prestajem ja tebe dojiti nego, eto, cica je pokiselila, nema to veze samnom. Poruka - ne zelim/ne mogu te vise dojiti jer mi je previse/neugodno/pretesko (naravno, ne izrecena upravo tim rijecima ali svakako u tom znacenju) ce mozda kratkorocno izazvati kod djeteta vise bure, drame ali dugorocno ce sigurno pomoci djetetu nauciti postivati tuđe/mamine granice, nauciti ce ga nositi se s frustracijama kojih ce zasigurno biti jos sako puno.

    Tina, naravno da tako mali klinci uce na vrlo konkretnom nivou i da ce on puno lakse razumijeti okus kisele dojke gego maminu pricu o tome kako je odlucila ovo ili ono, ali to ne znaci da su sve konkretizacije jednakovrijedne.
    Predobro rečeno

    Mnoge vi tu ste majke vrlo male djece i razumijem da vam je teško pojmiti važnost ovog što bubica priča, no nadam se da će mnoge usprkos tome poštovati svoje dijete i odraditi prestanak poštujući dijete a ne manipulirajući ga.

  21. #121

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    417

    Početno

    Da, mi smo mame manipulatorice...

  22. #122
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Nemoj mi stavljati riječi u usta.. nisam rekla da ste vi mame manipulatorica nego da je taj čin manipulacija djeteta.

  23. #123

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    279

    Početno

    Štošta bi se moglo nazvati manipulacijom...

  24. #124
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Nemojmo sad offtopičarit što bi se sve moglo nazvati manipulacijom. Taj način odbijanja djeteta je manipulacija (ili laž ako će vam biti lakše) i definitivno NIJE najzdraviji i najbolji za dijete. I to je to.

  25. #125

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    279

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Nemoj mi stavljati riječi u usta.. nisam rekla da ste vi mame manipulatorica nego da je taj čin manipulacija djeteta.
    I ako je taj čin manipulacija djetea, onda je vršitelj radnje pretpostavljam manipulator

    Apicrot, meni nije drago da mi zvoni u glavi optužba koja je vrlo ozbiljna, uostalom usuđujem ti se napisati tko si ti da nekoga prozivaš za zlostavljanje djeteta...
    Ta izjava je u najmanju ruku nepromišljeno napisana, bez razmišljanja o respektu osobe o kojoj se radi.

  26. #126

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    279

    Početno

    Diskutabilno je što je najzdravije i najbolje za dijete kad se radi o njegovoj psihi, jer se potrebe, viđenja, reakcije razlikuju od djeteta do djeteta. Zato je pretpostavljam majka najpodobnija za odluku o tome što je za njeno dijete dobro, a što nije.

  27. #127
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Poštivanje djeteta je zdravo za svako dijete

  28. #128
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Iz pravila foruma: "Ako imate primjedbe, popratite ih argumentima i preporukama za ispravljanje eventualnih grešaka."

    Molim vas da razmislite o uporabi riječi "zlostavljanje" u ovom kontekstu (koja se i dalje provlači u ovoj raspravi), jer mislim da nepotrebno narušava dobar ugled kojega ste s pravom stekli.

    To je moja dobronamjerna preporuka.

  29. #129
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Ostajem pri terminologiji koju sam koristila.
    I dajem za pravo adminici da me editira i/ili opomene.

    Slična rasprava se povela oko "lupkanja po guzi".
    Pa je "zlostavljanje" bila "prejaka" riječ.
    Dok je nije upotrijebila i gospođa Flander.

    Ja nemam nikakvu titulu.
    Ali, "funkcija" mame mi daje za pravo da podmetanje octa djetetu koje očekuje majčinu kožu i slatko mlijeko nazovem - zlostavljanjem.

    I, to nema veze je li dijete do tada pilo/jelo ocat i salatu.
    Tada je znalo što ga očekuje.

    A sada idem pokušati splitati one teme o mlijeku i 500 ml...
    Posljednje uređivanje od apricot : 19.03.2010. at 10:47 Razlog: množina u jedninu

  30. #130

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    279

    Post


  31. #131
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Slobodno ostani pri terminologiji koju si koristila, ne pada mi na pamet da ti to branim, uostalom, na to nemam nikakvo pravo.

    Jedino što mogu zaključiti iz gornjih postova je da, vjerojatno malo koja majka, na ovaj ili onaj način, ne zlostavlja svoje dijete.

    Tući dijete smatram zlostavljanjem. Podviknuti na njega - ne. To je samo moje mišljenje.

    I da sam znala za ovakve stavove prije sedam godina kada sam s punim povjerenjem zvala SOS telefon, razmislila bih da li da vam se obratim za pomoć.

    Nadam se da nikoga nisam uvrijedila, slobodno me brišite. Na ovu temu se više neću javljati.

  32. #132
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    a verbalno i emocionalno zlostavljanje je terminologija koja je izmisljena?

  33. #133

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    279

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    a verbalno i emocionalno zlostavljanje je terminologija koja je izmisljena?
    Naravno da nije izmišljena, ali ovo što vi nazivate zlostavljanjem je zaista previše, žalosno je da forum podržava takav oblik izražavanja i to od osoblja foruma. Zbog onoga je Apicrot napisala u jednom od prethodnih postova - da podvikne na svoje dijete - također bi mogla biti prozvana za zlostavljanje svog dijeteta i to upravo verbalno i emocionalno, ali za ime Božje postoji granica... Moram priznati da mi je ovo veliko razočaranje jer sam zaista vjerovala da postoji forum drugačiji od drugih, ali čini se da se ni na Rodinom ne biraju riječi...

  34. #134
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Leonisa, postavila si mi pitanje, pa ću na njega odgovoriti prije nego se isključim iz rasprave.

    Ne, verbalno i emocionalno zlostavljanje nisu izmišljene terminologije.

    Ali, kad je neki dan moja djevojčica u bakinoj kući prišla preblizu štednjaku na kojemu je kipjela voda, u strahu sam poviknula "ne!!!", brzo došla do nje i svoju kćer udaljila od opasnosti.

    Viknula sam na dijete u strahu; i ne bih to nazvala verbalnim ni emocionalnim zlostavljanjem.

    Želim vam ugodnu i konstruktivnu raspravu.
    Posljednje uređivanje od n.grace : 19.03.2010. at 11:46

  35. #135
    tina1975 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Subotica
    Postovi
    316

    Početno

    Apricot pa nisam ga iznenadila nego sam mu rekla da sika vise nije dobra i da je kisela, ali on je htio sam probati! U svakom slucaju ja mislim da sam ja u pravu ti da si ti i to je to. Ali ja tebe ne osudjujem i ne dajem ti nikakve ruzne epitete... Sta je sa slobodom misljenja? Ja sam isto tako dobra majka kao i ti i niposto ne smatram da sam svome detetu nanela bilo kakvo zlo. Ja znam jer cvrsto verujem u ispravnost svojih postupaka, ali mozda ce se neka od majki osetiti losijom od ostalih "supermajki" kada procita nesto ovako!
    Ponekada su neka shvatanja na ovom formu preekstremna, a ponaseanje nekih osoba se moze uporediti sa Jehovinim svedocima ))
    Ja licno vise necu pisati na ovu temu jer sam rekla svoje i niko me ne moze ubediti u nista drugacije! Over and out

  36. #136

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    279

    Početno

    Također over and out, želim svima ugodan vikend!

  37. #137
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    Ali, kad je neki dan moja djevojčica u bakinoj kući prišla preblizu štednjaku na kojemu je kipjela voda, u strahu sam poviknula "ne!!!", brzo došla do nje i svoju kćer udaljila od opasnosti.

    Viknula sam na dijete u strahu; i ne bih to nazvala verbalnim ni emocionalnim zlostavljanjem.
    stvarno ne vidim kakve veze ima ovo sa vikanjem i/ili zlostavljanjem?!
    pa naravno da ćeš viknuti da je upozoriš, nego kako drugačije.

    ja govorim o vikanju kada ona prvo obuje lijevu cipelu, ali sam ja zamislila da treba desnu, pa se izderem.
    to jest zlostavljanje i ja sam toga svjesna.
    trudim se svesti na najmanju moguću mjeru, ali mi vrlo često ne uspijeva.

    i sada me zanima...
    kada si prije sedam godina zvala SOS i da si pitala savjetnice trebaš li namazati dojku octom... doista bi očekivala od neke od nas da ti da "zeleno svjetlo" za takav postupak?

  38. #138

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Meni iskreno u ovom mazanju sise nečim najviše smeta prebacivanje odgovornosti. Majka želi da prestane da doji, dete ne želi da prestane da sisa, pa će onda nešto da uradi (namaže sisu) i onda će detetu da da, ono proba i odustane. A eto majka bi mu baš dala, ali eto sisa se ukiselila pa ne može.
    Ja sam odgovorna osoba u našem odnosu, i za svoje odluke snosim odgovornost. I ako ja želim da prestanem da dojim jako bih se loše osećala da odgovornost za prekid prebacim na dete.

  39. #139

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Ovako:
    namerno i planirano je detetu priređeno neprijatno i razočaravajuće iskustvo koje detetu neće biti ni od kakve koristi a naneće mu štetu (možda beskrajno malu i kratkotrajnu, a možda i veoma dugotrajnu, ne može se znati unapred). Jedinu korist (ili dobrobit, nazovite kako hoćete) iz svega izvlači majka.

    Ja bi tako opisala postupak ove "nakači na siku što maštovitiju stvar da bi odvikla dete" metode. Takvo postupanje prema detetu definitivno nije nešto čime bi se ponosila niti preporučivala drugima kao savet.

  40. #140

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    705

    Početno

    meni je opet nešto smiješno - neki se ponašaju ko mala djeca - 'sad sam ti rekla što si mislim i idem ja sad doma i neću ti bit prijatelj!'
    ali dječica to rade jer ne znaju bolje - a mi bi trebali znati - ili ni mi ne znamo!
    ja ne bi brisala njihove komentare nego bi im sad zabranila ulaz na temu - jer će ziher škicati da vide kakva se prašina digla iza njih! a ne! sad treba lijepo pedagoški ignorirati loše komentare i pohvaliti dobre!
    onda će loši prestati a svi će se truditi biti dobri da bi dobili pohvalu!


    a što se tiče 'zlostavljanja' predlažem da svak promisli prije nego nešto učini svom djetetu - kako bi se osjećali da postoje neki jako visoki ljudi koji bi nama upravljali kako mi pokušavamo upravljati našom djecom , samo zato što je to nama tako lakše!
    npr - e moraš prvo jesti juhu pa onda meso - jer sam i ja tako jela kad je mene moja mama hranila?!?! i slično!

    i vratimo se na topic - obavezno mi se skupe usta kad se sjetim Apricotine usporedbe - da bi bila jako razočarana da joj netko umjesto čokolade ponudi pastu za cipele!
    mislim da je usporedba bila na mjestu jer nikoga nije napala, optužila - nego je žena samo rekla kako bi se ona osjećala u toj situaciji!
    ne bi se nitko trebao vrijeđati na slikovite opise - to je bit tipkanja - moramo biti slikoviti da bi se skužilo kad nam fali mimika lica!

    tko smo mi da sudimo tko je u pravu a tko nije?!?!
    ali smo tu da slobodno kažemo - meni se ta metoda ne sviđa i ja ću pokušati drugačije i nema problema! - dajmo cure još tipsa i ticksa! gdje je zapelo!?
    nabrojite sve što vam pada na pamet - ekran će podnjeti - ali nemojmo se više citirati i optuživati!
    mir mir mir do neeeebaaaaa! la la la

  41. #141
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Bobica prvotno napisa Vidi poruku
    ali smo tu da slobodno kažemo - meni se ta metoda ne sviđa i ja ću pokušati drugačije i nema problema! - dajmo cure još tipsa i ticksa! gdje je zapelo!?
    nabrojite sve što vam pada na pamet - ekran će podnjeti - ali nemojmo se više citirati i optuživati!
    Nema tu tipsa i tricksa - u tome JE problem. Neće ekran sve podnijeti - barem mi nećemo dozvoliti da podnese. Jer nije svaki tip i trick za prestanak dojenja i DOBAR tip i trick za prestanak.

    Kada odluči prestati, mama prvo treba biti 100% načistu s tom odlukom i kad je sigurna u to ona to treba i iskomunicirati djetetu. Ne prebacivati odgovornost na dijete, sisu ili nekog trećeg. Pomiriti se s tim da trenutno u očima djeteta nije good guy, pregristi to i prestati dojiti.

    Prvo što bih ja svaku majku pitala je razlog zbog čega želi prestati dojiti. Nerijetko odgovor bude da više ne želi dojiti po noći. Ok, onda ajmo to riješiti. Ne treba cjelokupno dojenje prestati zbog noćnog dojenja. Pa onda nek tata uspavljuje dijete, nek on spava s njim, mama nek spava u drugoj sobi itd.

    Ako je mama sigurna da želi prestati dojiti, onda je opet najbolje da se to desi postupno a ne naglo. itd itd.

    Čarobnog štapića za prestanak dojenja jednostavno nema. Nije jednostavno prestati dojiti dijete kojemu je to stvarno bitno i treba mu (zato se i poseže za kojekakvim metodama za prestanak). Dojenje treba trajati dokle god to i majka i dijete žele. Kada jedna strana ne želi, dojenje treba prestati. Kao što majka ne treba nagovarati dijete da doji kada ono to više ne želi, tako ga ne treba ni muljati oko prestanka i njene želje da to više ne traje. Simple as that.

    Samo što nije uvijek jednostavno napraviti pravu stvar... ponekad ona djeluje bolno na prvu iako je dugoročno bolja, u odnosu na malu laž trenutno u nadi da druga strana nikad neće skužiti.

  42. #142

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    705

    Početno

    mudro zboriš anchie76!!

    e toga nam treba -- takvih uputa, lijepih riječi! i iskrenosti ( - nije jednostavno, nema čarobnog štapića . . .)
    a ne brzopletih i brzopoteznih rješenja

    thnx!

  43. #143
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Nemam namjeru više raspravljati na ovu temu, ali kada mi netko postavi pitanje, pristojnost mi nalaže da na to pitanje odgovorim.

    Bobice, ovo je forum. Svatko ima pravo uključiti se u raspravu kada za to osjeti potrebu. Isto tako može odustati od rasprave ako misli da je rasprava izgubila smisao i da više nema što za reći.

    Draga apricot, ne znam jesi li iz gornjih postova shvatila da sam ja protiv 'metode' premazivanja dojki u svrhu odvikavanja od dojenja. U slučaju da nisi, ponavljam: mislim da je to loš i ružan način i nikada ga ne bih primijenila, znači, takvo pitanje ne bih ni postavila na SOS telefonu.

    Ako bih postavila neko drugo pitanje koje bi se kosilo s načelima Udruge (što vjerojatno ne bih, jer vas cijenim i podržavam), prihvatila bih odgovor da se takvo što ne preporučuje, i zašto se ne preporučuje.

    Da sam postavila pitanje i dobila odgovor da je takav postupak 'zlostavljanje sirotog djeteta', zaista više ne bih tražila pomoć, jer mislim da su takvi izrazi vrlo, vrlo ozbiljni i da se moraju pažljivo odvagnuti.

    Ponavljam, imaš pravo reći što misliš.

    Ali imaš pravo i znati kako to mišljenje može nekima zazvučati.

  44. #144

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    417

    Početno

    Citiraj Bobica prvotno napisa Vidi poruku
    meni je opet nešto smiješno - neki se ponašaju ko mala djeca ... ja ne bi brisala njihove komentare nego bi im sad zabranila ulaz na temu - jer će ziher škicati da vide kakva se prašina digla iza njih! a ne!

    ...usporedbe - da bi bila jako razočarana da joj netko umjesto čokolade ponudi pastu za cipele!

    ... la la la
    Bravo! Tako je, na forumu se upravo tako radi!

    Za informaciju: pasta za cipele nije jestiva i nije dobra usporedba.

    Ovo je tema Tips and Tricks za prestanak dojenje, ako je stav da tako nešto ne postoji onda neka se tema zatvori.

  45. #145
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    ja idem ovom teorijom: što ja očekujem od svog djeteta u odnosu sa mnom? prije svega iskrenost, povjerenje i poštivanje (naravno, znam da ćemo i razić u mišljenjima puno puta, ali neka to bude s poštivanjem drugoga, i naravno, shvaćam da je svako dijete individua, ali iskrenost i poštivanje i povjerenje se po meni uči u interakciji s okolinom)
    izderati se: NE, kad se dijete približava opasnosti, ne smatram vikanjem ni zlostavljanjem, to je druga priča i nema veze s ovim

  46. #146
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj sanja77 prvotno napisa Vidi poruku
    Bravo! Tako je, na forumu se upravo tako radi!

    Za informaciju: pasta za cipele nije jestiva i nije dobra usporedba.

    Ovo je tema Tips and Tricks za prestanak dojenje, ako je stav da tako nešto ne postoji onda neka se tema zatvori.
    nisi shvatila.
    napisala sam "pasta za cipele" zato što je to valjda jedina stvar koju ja ne bih jela.
    ništa drugo nisam mogla napisati jer je meni sve fino pa usporedba ne bi imala smisla.
    stvar je u neočekivanom i ružnom okusu, ne o jestivosti.

    n.grace, na SOS-u ne koristimo takve termine jer imamo mamu jedan na jedan.
    mama iznosi svoj problem i mi ga rješavamo ili pokušavamo riješiti.
    ovdje se govori o hipotetičkim stvarima.
    i osuđuju se postupci, ne osobe.
    razlika je prilično velika i nadam se da većina čita/vidi/osjeća razliku.

  47. #147
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Hvala na obrazloženju.

  48. #148

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    705

    Početno

    ma ima tipsa i triksa ima ih samo su neki bolji neki lošiji - da ne idem u analize i tako osjetive usporedbe
    meni je još uvijek najdraži članak na rodinim starnicama - gđa Emina (mislim!)

    moj razglog prestanka je bio - želim smanjiti noćne podoje jer mislim da je došlo vrijeme da se i ja malo naspavam!
    spavanje sa tatom nije uspjelo jer su me onda i tata i beba dozivali!

    već pet nekoliko dana se filamo hranicom unaprijed - ne kada je beba traži nego kad ja pomislim da bi mogla biti gladna ( a to mogu već skužiti jer moja beba kao da ima sat u guzici jede redovito i slasno) Ako joj ja ponudim hranu ona jede bilo što, a ako osjeti glad ona traži ... siku naravno!
    dam joj jutarnju dozu i večernju pred spavanje! preko dana hodam obučena - da nisu baš sike na tacni - prije sam hodala u majicama na tregere jer nam je doma vruće.
    a po noći sreća mamina - budi se samo jednaputa! sikimo, pjevamo i mazimo se dok opet ne zaspimo do jutra!

    nije sad ovo nekome savjet - ajdete i vi mojim stopama jer je to najbolje nego samo eto baš sam sretna pa da podjelim sa vama kad smo već na temi!

  49. #149

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    705

    Početno

    mi smo opet na početku - tri dana viroze - samo smo sikili i pili malo jako malo vodice
    viroza prošla - sika ostala!

    očito da jedna od nas nije bila spremna pa se i druga malo smekšala - i eto još uvijek dojimo danju i noću i mama ne spava ali je sretna kad vidi svoju veselu bebicu.
    pokušati ćemo ponovno - kad obje budemo spremne!

  50. #150
    .kala. avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    čudoland
    Postovi
    447

    Početno

    Citiraj Bobica prvotno napisa Vidi poruku
    mi smo opet na početku - tri dana viroze - samo smo sikili i pili malo jako malo vodice
    viroza prošla - sika ostala!
    tako je i kod nas bilo u početku odvikavanja. u bolesti uglavnom dođe do regresa...(bit će ga i kasnije, u drugom obliku kad porastu...tako je sa djecom, ali i sa muškarcima )

    inače, mi smo prestali cicat tako da sam mu rekla da je doktor dao mami tablete da bih ozdravila, te tablete su bljak i fuj za njega i mlijeko onda nije dobro. zato trebamo prestati sa cicanjem.
    naravno, protivio se tome, u početku je bilo teško, al onda je naravno prihvati i takvo objašnjenje...treba samo ustrajat u namjeri...dojila sam ga 3 godine i jednostavno više nisam mogla, to mi je postalo toliko naporno da sam dolazila do ruba izgaranja. i kad sam ja odlučila "nema više!" onda je praktički i priča upalila.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •