Pokazuje rezultate 1 do 27 od 27

Tema: Igračke u školi

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    620

    Početno Igračke u školi

    Moj malac ide u prvi razred i u boravak. Na početku na prvom roditeljskom sastanku su nam rekli da ne smiju nositi igračke, što smo mi svjesno ignorirali,uz upozorenje da se ne smije igrati za vrijeme nastave, što je bio njihov argument, a njegov odgovor je bio da on to nikada nebi napravio . I sve je bilo OK do prošlog tjedna kad je učiteljica iz boravka odjednom rekla da više ne smiju nositi igračke. Moje dijete ju je pitalo za razlog a odgovor je bio da nisu male bebe iz vrtića i da imaju igračke u boravku. E sad , stvar je u tome što u boravku imaju samo loptu, što je boravak ustvari jedna učionica s klupama, gdje su uvalili jedan kutni ležaj na kome mogu biti max. 3 djece. S druge strane kad god ja dođem po njega između 16 i 16,30 oni su se igrali svojim igračkama a dvije učiteljice koje bi spojile razrede su čavrljale. Sve ja razumijem, ali djeca nisu u stanju od 8 - 16,30 sjediti u klupama, moraju se zabavljati , igrati, kroz igračke sklapaju prijateljstva i razbijaju nelagode.
    Mene zanima kako je u drugim školama, smiju li igračke u škole, naravno mislim na one sitnijeg tipa, i uz to da mi i djete snosimo bilo kakvu odgovornost u slučaju nestanka, trganja i sl.

    Ujedno me interesira kako izgleda boravak u drugim školama, kao prostija i sadržajno , šta se radi.

    Boravak kod njim je učionica s klupama, jedan kutni ležaj, TV, papiri i lopta.

  2. #2
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Naš boravak je u učionici u kojoj oni i inače borave, iza klupa je prostor s tepihom, gdje se klinci igraju. Mogu nositi svoje igračke, dapače. Npr. moja L. ponekad nosi Baby Born lutku (koja je prilično velika). Klinci za vrijeme boravka napišu zadaću, a poslije se igraju - ako je lijepo vrijeme, vani, a ako nije, onda su u učionici. Ponekad imaju i neke likovne radionice (koje vodi učiteljica iz boravka). Utorkom moja curka ima sportsku grupu, koja počinje u 15h, znači za vrijeme trajanja boravka.
    Posljednje uređivanje od laumi : 02.03.2010. at 13:51

  3. #3
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    U prvom razredu je nama na roditeljskom sastanku rečeno da bi, dapače, bilo dobro da djeca donesu u školu neke igračke, kako bi se mogli poigrati u pauzama popodne za vrijeme boravka... I još k tome, da donesu neke igračke/igre koje mogu ostaviti u školi, da ih ne nose stalno sim-tam... Meni je to bilo skroz OK, učinilo je djeci prijelaz iz vrtića u školu posve bezbolnim... A valjda ovisi o učiteljicama...

  4. #4
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Citiraj Forka prvotno napisa Vidi poruku
    U prvom razredu je nama na roditeljskom sastanku rečeno da bi, dapače, bilo dobro da djeca donesu u školu neke igračke, kako bi se mogli poigrati u pauzama popodne za vrijeme boravka... I još k tome, da donesu neke igračke/igre koje mogu ostaviti u školi, da ih ne nose stalno sim-tam... Meni je to bilo skroz OK, učinilo je djeci prijelaz iz vrtića u školu posve bezbolnim... A valjda ovisi o učiteljicama...
    Da, jako puno toga ovisi o učiteljicama. Mi smo s obje naše učiteljice imali sreću, divne su.

  5. #5
    andrea avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,380

    Početno

    na vrbiku u OŠ igračke nose samo petkom, ostalim danima ne

  6. #6
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    naši nose svaki dan poslije ručka i poslije pisanja zadaća (a i pod odmorima) - igraju se!

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    kod nas je boravak do 15:30, a nakon toga idu u učionicu gdje je dežurstvo do 17h.
    u boravku najprije imaju ručak, nakon toga idu van, igraju se, od 14 pišu zadaće, pa opet igra. ponekad s učiteljicom imaju likovne radionice, znaju otići do obližnjeg parka na igru ili sanjkanje. svaki drugi tjedan u sklopu boravaka imaju sat sporta s profesoricom iz tjelesnog.
    od opreme koju sam vidjela u razredu imaju tepih i kompjutere.
    što se tiče igračaka, moja nosi album sa sličicama i neki dan je uzela nekog mucavca. na početku godine učiteljica nam je rekla da možemo poslati razne igre.
    u učionici gdje je dežurstvo ima isto tepih, ali umjesto kompjutera tv.

    nemamo zabranu nošenja igračaka, osim što je u jednom trenutku bila zabran tih albuma sa sličicama jel su neke curice posvađale.
    Posljednje uređivanje od larmama : 02.03.2010. at 14:41

  8. #8
    Rebbeca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagorje zeleno
    Postovi
    871

    Početno

    Moj sin je 3. raz. i nemaju boravak, ali još od prvog razreda smiju nositi igračke da se poigraju pod odmorima. Ispočetka su to bile isključivo igračke, a sada osim njih nose i razne društvene igre, knjige, enciklopedije. Moj najviše voli kada jedan dečko donese šah ( neki manjih dimenzija ) pa igraju, a on je danas uzeo memory i nešto kao potapanje brodova, ali su avioni, Air battle.

  9. #9
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    U školi moje djece je dopušteno nošenje igračaka i to je djeci vrlo važno. Štoviše, razred posjeduje i vlastite igračke - to su one koji su roditelji i djeca poklonili razredu, pa su tamo i ostale. Ne bih prihvatila izrugivački argument da su oni "male bebe". Nisu male bebe, ali su mala djeca i imaju pravo na igru u dnevnom boravku, nakon što napišu zadaće. Djeci treba pustiti da budu djeca, a igra aktualnim igračkicama je važan dio njihove komunikacije s vršnjacima.

    Druga je stvar ako djeca ne poštuju pravilo da se igračke vade samo u dnevnom boravku, nakon što su napisane zadaće. Mi smo neko vrijeme branili kćeri nošenje igračaka u školu, jer ih je i nakon višekratnih opomena učiteljice i nas roditelja vadila za vrijeme nastave i potpuno su joj razbijale koncentraciju. Sad to više ne radi i dopuštamo i njoj i bratu da nose igračke u školu.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    1,030

    Početno

    Ja sam učiteljica sada trećeg razreda i mama trećašice. Moji đaci mogu nositi igračke u školu, ne samo u prvom razredu, već i sve do četvrtog. Na početku smo se dogovorili da se smiju igrati samo pod odmorom i uvijek je bilo sve 5, bez problema. Ako je neko dijete posebno vezano uz neku igračku ( ko moja uz mačka starog 8 godina za kojeg više nitko ne zna da je mačak osim nas ) može ga držati i na klupi ili torbi, negdje gdje ga može kad osjeti potrebu pogledati, osjetiti sigurnost. S vremenom oni kako sazrijevaju, počinju ih interesirati neke druge igre pod odmorom i polako ostavljaju bebice, autiće i sl. Sada u 4. razredu nose društvene igre ( čovječe, monopoly i sl. ) i igraju se pod odmorom. Nikad, baš nikad nošenje igračaka nije ometalo nastavu. Na početku utvrdimo pravila kada se mogu igrati, kakve igračke mogu nositi ( bez pištolja, mačeva ,naravno) i nema problema. I da se malo pohvalim sada smo u trećem razredu, a do sada nije ni pod jednim odmorom došlo do tučnjave, svađe ili sl. Naučili su se igrati.

  11. #11
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    I kod nas su dozvoljavali igračke u prvom razredu. Te koje su donesene imale su i ostati u razredu, da ne bi bilo "nismo znali".

    Od "osobnih" igračaka caruju privjesci za torbe, tako da se ne mogu izgubiti i da se zna što je čije. To je zgodno jer se često dogodi da dvoje ima istu torbu, pa se po privjesku uvijek zna vlasnik. Moj stariji sin i sada nosi svog starog ofucanog lava na torbi, već treću godinu. Mlađi je dugo nosio cijeli grozd, ali se okanio jer je stalno morao paziti na to.

    Za drugi i treći razred savjetovali su nam da nabavimo društvene igre. Budući da smo s tim počeli već u drugom polugodištu prvog razreda, nije bilo nikakvih problema. Kod mog starijeg u trećem razredu još živi standardna garnitura šaha koju smo im donijeli u prvom razredu (za ostalo nemam pojma, ali ovo se koristi pa znam). Kod mlađeg je sastav razreda takav da rijetko što preživi dulje od 2 tjedna. Prestali smo kupovati, a bili smo im lani nabavili sve od legica i srodnih sustava, puzzli i drugih stvari. NIšta! Ni lopte više tamo ne donosimo - ista stvar... Jednostavno, igračke "nestanu", slikovnice također, a bome i olovke, pa čak i knjige i bilježnice - što mi je posve neshvatljivo, osim ako je pakost u pitanju. Rekla sam gdje god je trebalo - bez uspjeha. Sve što smo mi mogli učiniti je da ih više ne nabavljamo. A moje dijete je shvatilo lekciju pa više i ne traži da bilo što kupujemo za školu.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    620

    Početno

    Hvala na odgovorima, morat ću stupiti u kontakt s drugim roditeljima, ispitati njihovo mišljenje i onda krenuti u akciju.

    Nažalost imamo nesreću da se po tom pitanju slažu glavna učiteljica i učiteljica iz boravka, ali time se ide linijom manjeg otpora, zabranom, mada nisam čula da je bilo nekakvih problema, osim s s nekim sličicama, pa je bila zabrana za njih i to mi je uredu. Tek sada mi se čini da počinju izbijati sukobi jer djeca jednostavno nisu u stanju sama se zabavljati s papirom i loptom (to ako su vani).

    Blago vama , što imate takve škole, a tebi školica .

  13. #13
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    nadam se da ces uspijeti promjeniti situaciju.
    iskustva iz bijelog svijeta kao potpora:
    djeca trebaju igracke.
    produzeni boravak se odvija u prostoriji koja je vratima povezana sa razredom. u njoj su sofe, tepisi, za odmaranje, citanje i slicno, te par malih stolova sa stolicama (ne skolske klupe) koji se daju kombinirati i koji su zgodni za drustvene igre, bastlanje, izrezivanj i slicno. ta soba je puna igracaka kupljenih od strane skole - lego, slagalice, drvene igracke, memory, drustvene igre i slicno....
    mogu se donositi i svoje igracke, ali to djeca rade rijetko, jer imaju sve skolsko.
    jednom tjedno imaju dan kad bas ciljano donose svoje igracke...kad su uciteljice primjetile da djeca donose niteendo, gameboys i slicno, o tome se razgovaralo i zakljuceno je da se takve igracke mogu nositi samo jednom mjesecno u popodnevni boravak.
    u skolskom parku imaju lopte za nogomet, kosarku i slicno, kao i raznorazne igracke za igre u pijesku.

  14. #14
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Boravak imaju u učionici u kojoj imaju i redovnu nastavu, od opreme imaju komp, igračke i likovni pribor. Smiju nositi svoje igračke i smiju se njima igrati pod odmorom.

  15. #15
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    M. ima nastavu u smjenama ,ne ide u boravak (1 razred). Njihova učiteljica je preporučila da nose igračke za igru pod odmorima.

  16. #16
    Nika avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,535

    Početno

    I u našoj školi (1 razred) igračke su dobrodošle, no borimo se s tetom u vrtiću koja svako malo uvodi nova pravila i zabranjuje donošenje igračaka. Jer nije u stanju hendlat klince pa joj je najlakše zabraniti, koma

  17. #17
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Nika, i u našem vrtiću su zabranjene igračke..no, zato ih klinci švercaju. I zato moraju biti trenirke sa džepovima...

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    620

    Početno

    Raspitala sam se malo u školi i sva druga djeca noramalno nose igračke, i da apsur bude još veći kako je njihov razred raspodijeljen u dva razreda boravka, pola razreda je po jednom, a pola po drugom režimu.
    Njagore je u takvim situacijama što se sve može obiti o dijete.

  19. #19
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj alanovamama prvotno napisa Vidi poruku
    Raspitala sam se malo u školi i sva druga djeca noramalno nose igračke, i da apsur bude još veći kako je njihov razred raspodijeljen u dva razreda boravka, pola razreda je po jednom, a pola po drugom režimu.
    Njagore je u takvim situacijama što se sve može obiti o dijete.
    Meni se čini da ovdje nije pravi problem nošenje/nenošenje igračaka. Igračke su samo način da se djeci popuni vrijeme AKO NIJE DRUGAČIJE STRUKTURIRANO.

    Ja bih u ovom slučaju pitala učiteljice (i jutarnju i one u boravku) KAKO one animiraju djecu, što rade s njima, koje igre igraju... Možeš čak zatražiti na uvid i plan boravka. Pa ako se pokaže da je to "šuplje" nek se napokon odluče oko stava u vezi igračaka. Ja bih mogla shvatiti da mi učiteljica kaže (a to sam imala u vrtiću sa starijim) da moje dijete ne želi sudjelovati u organiziranim igrama/aktivnostima u boravku jer se veže uz igračku. Ali treba znati što se s djecom radi. Kod mog mlađeg je drugi problem - u boravku su klinci nasilni. Kad se stvar raspetlja(la) ispalo je isto da im treba ponuditi drugačije aktivnosti. Boravak nije čuvalište - treba ga dobro osmisliti inače je kontraproduktivan. Za mlađu djecu igračke su dobrodošle, a za stariju mogu vjerovati da ih spontano prerastu kad im se interesi usmjere na pravi način, odnosno da ih ne trebaju stalno. Nedavno je kolegica mog starijeg sina (3.r) donjela krasnog pandu u školu za svoj rođendan. Cijeli razred se sjatio i divio, ali kod njih nošenje igračaka više nije nužda. Možda zato jer im nije bilo branjeno u vrijeme kad su ih trebali, ali isto tako, oni imaju ODLIČNU popodnevnu učiteljicu (i jutarnju) koja s njima radi kolaže, akvarele, brain gym i svašta, pa igračke odavno čuče u kutiji i rijetko kad ih se sjete.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 04.03.2010. at 10:01

  20. #20

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    620

    Početno

    Prema riječima mog malca uglavnom je taj dio kad prestane učenje prepušten njima samima, tu i tamo nešto izrade, ali uglavnom se dosađuju ili im puste crtiće, evo on je jučer izradio tablicu zbrajanja , tipa množilica 10x10 samo što su u tabeli bili zbrojevi a ne umnošci, to u slobodno vrijeme, samo od sebe.

    I nije bilo problema nesudjelovanja u nečemu, dapače klinci se jako vesele kad nešto obrađuju, ako je i bilo sporadičnih slučajeva, onda se ne kažnjava cijela grupa.

    Kroz razgovor s tatom učenika iz 2 razreda saznala sam da je kod njih boravak drugačije koncipiran, jer imaju super učiteljicu, koja im formira grupe prema interesima, sve u svemu radi s njima, a ova, iako jako mlada, nema izgleda interesa. Tu i tamo nešto nacrtaju, izrade, ali većinom su prepušteni sami sebi.
    To je nažalost jako individualno. Po meni bi trebali imati izrađen program boravka.

  21. #21
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Mislim da djeca i u boravku trebaju imati dio nestrukturiranog vremena, odnosno vremena za slobodnu igru. Unutar vremena dnevnog boravka pišu zadaće, imaju sportske i druge aktivnosti, a uz sve to treba im dati vremena za slobodno druženje i igru s prijateljima bilo u školskom dvorištu bilo u razredu. Moja kći u posljednje vrijeme nosi u školu bakugane i konjiće Fillyje s kojima se igraju obitelji i što ja znam čega. Sin je nosio bakugane i leteći helikopter. To su samo primjeri, a i inače su igračke koje nose u školu one koje uključuju interakciju između djece. Nikada ne nose u školu plišance ili tako neke vrste igračaka za koje su osobno vezani i koje ne bi mogli uključiti u igru s drugom djecom.

  22. #22
    ani4 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,633

    Početno

    Moj mali isto ide u 1. razred, ne na boravak. Oni isto smiju nositi igracke, ali nema igranja pod nastavom. Kaze uciteljica da su se na taj nacin klinci i upoznali i skompali. Moj uglavnom nosi slicice, kojekakve kartice, Gormite ili sada ove nove Bakugare. Ne zauzmu mu puno mjesta, a super su mu za igranje.

    I nasa teta u vrticu nije davala da se nose igracke u grupu, samo su petkom mogli nesto donjeti. Kao da su se klinci svadali i stalno gubili igracke. Po meni skroz bezveze pravilo...

  23. #23

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj ani4 prvotno napisa Vidi poruku
    I nasa teta u vrticu nije davala da se nose igracke u grupu, samo su petkom mogli nesto donjeti. Kao da su se klinci svadali i stalno gubili igracke. Po meni skroz bezveze pravilo...
    I kod nas u vrtiću vrijedi ovo pravilo, i jako dobro mi je jasno zbog čega, i mislim da nije nimalo bezveze pravilo, ali s obzirom da je naslov "igračke u školi", a ne "igračke u vrtiću", neću sad elaborirati na tu temu.

  24. #24
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    kod nas su igracke i igranje bili uvijek dozvoljeni, imali su do 4. razreda i tepih za izlezavanje i igru na podu

    ali nakon nekih losih iskustava, kradja i namjernih trganja (koliko sam skuzila ivara, cak ne ni u skoli), uciteljica je neki dan zabranila donosenje skupih igracaka, bakugana u ovom slucaju, u skolu
    i ivar meni kuka protiv tog cijeli vikend, kaze: ona mozda ne kuzi da mi kroz razgovor mozemo napraviti gore stvari nego kroz igranje... i poslao me jucer na informacije u pregovaracku misiju s bas ovim rijecima: poruci uciteljici da mi nismo razred samo od razgovora, mi inzistiramo na igranju!

    danas ce prvi sat probati dogovoriti model koji je svima prihvatljiv, njima, roditeljima i uciteljici
    bas me zanima sto ce ispast

  25. #25
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Kod nas se isto dogodi da se igračke potrgaju, slučajno ili namjerno. M. se dogodilo da mu je jedan dječak potrgao jako skupu igračku zbog krivog načina korištenja. Dogovorila sam se s dječakovom mamom i šteta je podnesena u omjeru 2/3 taj dječak, a 1/3 M. jer je nosio u školu skupu i krhku igračku. To više ne nosi u školu, ali da ode bez bakugana, nema šanse. Škola je, uza sve ostalo, i mjesto susreta i druženja djece, a igračke su dio toga. Nisam za zabrane, osim ako se dijete igra pod satom - moja B. je zbog toga više puta imala privremenu zabranu.

  26. #26
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    igracke su ponovo u skoli

  27. #27

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    620

    Početno

    Ja sam razgovarala s učiteljicom (nastavnom) i kaže da pričekamo neko vrijeme pa onda opet probamo

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •