Pokazuje rezultate 1 do 24 od 24

Tema: Cijepljenje protiv gripe u trudnoci DA ili NE?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Svicarska
    Postovi
    235

    Početno Cijepljenje protiv gripe u trudnoci DA ili NE?

    Prije nekih tjedan dana sam se izvukla od neke ruzne prehlade ili gripe koja je trajala oko 2 tjedna sa kasljanjem. Sva sreca pa nisam imala temperaturu nego samo kasalj, ali me i taj kasalj dosta namucio, a vjerujem i bebicu.

    Zanima me da li se u trudnoci smije cijepiti protiv gripe? Mi smo sada u trecem trimestru, ali posto je pred nama u period viroza i svega voljela bih se dodatno zastiti. Napominjem i to da od tada strogo izbjegavam mjesta na kojima bih se mogla zaraziti, supermarkete, i posjete kod onih koji kisu ili smrcu. Najvise me zapravo strah visoke temp. posto sam do sada vec jednom u trudnoci i to imala, vezano uz urinarne infekcije i stvarno je bilo tesko i ruzno.

    Da li ste se vi cijepile i kakva su vasa iskustva s time?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Nikad se ne bih cijepila protiv gripe u trudnoći. Ne bih ni da nisam trudna. Smatram kako su rizici koji nose cjepiva daleko veći od onih koji nose prehlada ili gripa.
    Naravno, to je samo moje mišljenje, ne znam odgovoriti na pitanje smiješ li se cijepiti tijekom trudnoće ili ne.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    243

    Početno

    Ni u ludilu se ne bih cjepila od gripe! Ali također, to je moje mišljenje.

  4. #4
    Mirta30 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    Zagreb, Centar
    Postovi
    1,967

    Početno

    Ja sam prošle zime isto pitanje uputila svom ginekologu koji je rekao NE.
    Kada bude sezona ti se malo stavi u karantenu i sve će biti OK.
    Sretno

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    126

    Početno

    Meni rekli ni za nista! Varijanta: karantena. :/

  6. #6

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    498

    Početno

    Potpisujem cure. Iz nekoliko izvora: NIKAKO!

  7. #7

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Meni su ginići rekli ne, epidemiolozi da. Nisam se cijepila (inače se cijepim) i nisam u obje trudnoće dobila gripu. U prvoj sam imala MM-a s gripom u kući (cijepljen, naravno).
    Vele da se treba cijepiti ako treći trimestar pada u sezonu gripe (ne viroze). Kod nas gripe obično nema prije Božića, ne znam kako je u S.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    849

    Početno

    Meni su rekli da se ne smije...

    To je nešto čega se trenutno pribojavam, rodit ću oko sredine prosinca, upravo tada najavljuju pojavu virusa, puno meni bliskih ljudi radi u školama, krenuvši od mame...pa neću ih moći izbjegavati dva mjeseca!

    Prošle sam godine imala jaku gripu, nadam se da će me sad zaobići, a bebicu će valjda štititi moje mlijeko...uh!

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Svicarska
    Postovi
    235

    Početno

    Bas je u tome stvar, i mi cekamo bebu nesto prije Bozica. Cijepila sam se samo prosle godine jer sam tada radila u starackom domu i super sam prosla tu zimu, nikakva gripa, nista, a bila sam bas puno izlozena na poslu. A prije toga sam redovito pohvatala svaki val.
    Muz mi se cijepio prije neki dan, a dokicu cemo pitati prekosutra za misljenje. Uglavnom, hvala vam svima za odgovore. Zelim prije cuti obje strane pa cemo onda tek odluciti.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Smiješ se cijepiti cjepivom u kojem je virus inaktiviran. I to u bilo kojoj fazi trudnoće. Ako se cijepiš sada tvoja će protutijela koja prijeđu kroz posteljicu štititi i tvoju bebu nekoliko mjeseci.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    75

    Početno

    Ja se na tvom mjestu ne bih cijepila. Ja sam rodila zimi i nakon 10 dana dobila gripu a bebici nasreću ništa nije bilo. Tako mali niti ne mogu dobiti gripu, imaju imunitet puno veći od tvojeg. Izbjegavaj gužve i čuvaj se.

  12. #12
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj bibai prvotno napisa
    Smiješ se cijepiti cjepivom u kojem je virus inaktiviran. I to u bilo kojoj fazi trudnoće. Ako se cijepiš sada tvoja će protutijela koja prijeđu kroz posteljicu štititi i tvoju bebu nekoliko mjeseci.
    da, a tko kaze da posteljicu nece prijeci i sve one divote iz konzervansa?
    npr. živa koja je jos uvijek prisutna u svim cjepivima protiv gripe.
    a upozoravaju trudnice na unos plave ribe u organizam, bas radi teskih metala, najvise radi zive, a koncentracije u ribi su neusporedivo manje u odnosu na cjepiva.

  13. #13
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    evo samo jos da dodam, for the record:
    ni ja ni MM se nismo nikad cijepili protiv gripe, on je terenac i prilicno izlozen, ali je u ovih zadnjih 1o godina nismo imali.
    ja mislim da sam je imala jednom u djetinjstvu i to je to.

    bdw, zna se tko su ugrozene skupine, pa mislim da bi prije svega po tome se trebali ravnat, ali naravno i po tome kakvo je kome inace zdravstveno stanje.
    recimo, starim kronicno bolesnim ljudima koje bi gripa stvarno mogla pokositi, za njih sigurno ima smisla razmisljati o cjepivu...naravno, ako vas uvjere da je ucinkovitije nego sto su mu moguce nuspojave i da je veca opasnost od posljedica bolesti.
    Citiraj emy prvotno napisa
    Prije nekih tjedan dana sam se izvukla od neke ruzne prehlade ili gripe koja je trajala oko 2 tjedna sa kasljanjem. Sva sreca pa nisam imala temperaturu nego samo kasalj,
    za gripu je bas karakteristicna i temperatura, a i totalna malaksalost cijelog tijela("vuce se ko krepana macka"), tako da je ovo tvoje vjerojatno bila samo obicna prehlada.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Amerikanci smatraju trudnice rizičnom skupinom (uz bebe 6-24 mj, starije od 65 i kroničare). To je što se tiče cijepljenja, bebe mlađe od 6 mj. se ne cijepe što ne znači da ih ne smatraju rizičnima.
    Ja ne znam što da mislim. Kad je bila španjolska gripa, najmanje je škodila starijima, jer su imali djelomični imunitet od neke bivše epidemije sličnog virusa.

  15. #15
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    nisam ljubitelj pojedinacnih primjera, medjutim baka od MMa je od spanjolke izgubila i mamu i tatu, u dobi od mjesec-dva. njoj nije bilo nis.

    ja sam preboljela gripu u trudnoci zajedno s MMom i starijim sinekom. meni je bilo najlakse. oni su bili tako prebijeni da se nisu mogli tri dana ustati uopce iz kreveta. ja sam mogla, ni temp mi nije bila visoka ko njima, niti me je toliko boljelo.

    prije toga sam gripu imala samo jednom u zivotu i to kad sam se (naivno podlegavsi uvjeravanjima) cijepila u 4. srednje.

  16. #16
    mango

    Početno

    Ja sam u drugom tromeseciju i ovih dana cu se vakcinisati protiv gripa. Bitno je da kupis vakcinu u kojoj se nalazi inaktiviran virus. Kod nas se mogu naci (kršitelj koda)is i Glaxo i kostaju negde oko 5 eura.
    Inaktiviran virus se ne moze aktivirati u tvom organizmu pa ti od njega ne preti ama bas nikakva opasnost.
    Najnovija (kršitelj koda)isova vakcina je bez trimezorala (u tom jedinjenju se nalazi ziva), ili sa trimezoralom u tragovima (toliko malo da ne moze da se detektuje u krvi nakon vakcinisanja). Ja sam u Beogradu nasla ovu koja je nova i potpuno bez trimozorala.
    Ova vakcina ti eliminise obe rizicne stvari, a pri tom je zastita koju ti pruza izmedju 80 i 90 odsto, sto znaci da su ti sanse da dobijes grip znacajno manje.
    Grip je jak i gadan virus i moze da dovede do ostecenja ploda. Narocito u prvom i trecem trimestru, a mene, kao i tebe, treci trimestar ceka bas u periodu kada ce biti najaktivniji.
    Da bih ti olaksala odluku kopiracu ti deo teksta o trimezoralu sa sajta FDA (amaricka agencija koja odobrava upotrebu lekova i aditiva, Food and Drug Administration). Tu ces naci i spisak vakcina koje ne sadrze ovo jedinjenje, ali i o njegovoj stetnosti i vice versa.

    Kopiram ti deo sa vakcinama:

    Much progress has been made to date in removing or reducing thimerosal in vaccines. New pediatric formulations of hepatitis B vaccines have been licensed by the FDA, Recombivax-HB (Merck, thimerosal free) in August 1999 and Engerix-B (Glaxo SmithKline, trace thimerosal) in March 2000. In March 2001 the FDA approved a second DTaP vaccine formulated without thimerosal as a preservative ((kršitelj koda)is Pasteur's Tripedia, trace thimerosal). (kršitelj koda)is Pasteur, Ltd was also approved to manufacture a thimerosal-free DTaP vaccine, Daptacel, in 2002. In September 2001 Chiron/Evans was approved for manufacturing a preservative-free formulation of their influenza vaccine, Fluvirin, that contained trace thimerosal. In September of 2002, (kršitelj koda)is Pasteur, Inc was approved to manufacture a preservative-free formulation of their influenza vaccine, Fluzone that contained trace thimerosal, and in December 2004, a thimerosal-free formulation of Fluzone was approved. Two Td vaccines are also available in preservative-free formulations, (kršitelj koda)is Pasteur Inc's Decavac, and (kršitelj koda)is Pasteur, Ltd's Td vaccine. Also, (kršitelj koda)is Pasteur Inc's DT vaccine is now available only in a preservative-free formulation. These changes have been accomplished by reformulating products in single dose vials that do not contain a preservative. At present, all routinely recommended vaccines for U.S. infants are available only as thimerosal-free formulations or contain only trace amounts of thimerosal (<1 than micrograms mercury per dose), with the exception of inactivated influenza vaccine. Inactivated influenza vaccine for pediatric use is available in a thimerosal-preservative containing formulation and in formulations that contain either no thimerosal or only a trace of thimerosal, but the latter is in more limited supply; see Table 1. A more extensive tabulation of vaccines and thimerosal content may be found in Table 3.
    Link do tamo je: http://www.fda.gov/cber/vaccine/thimerosal.htm#tox

    Link do tabele sa vakcinama koje su bez trimezorala ili ga imaju u tragovima i koje se preporucuju za decu od 6 i manje godina: http://www.fda.gov/cber/vaccine/thimerosal.htm#t1

    Link do tabele sa vakcinama kojesu registrovane na amarickom trzistu gde ces takodje lepo videti koje ga imaju, a koje ne: http://www.fda.gov/cber/vaccine/thimerosal.htm#t3

    Takodje ces videti i kod kojih vakcina virus nije inaktiviran i njeh treba izbeci.
    Nadam se da sam ti olaksala odluku.
    Moras uzeti u obzir da je uvrezeno misljenje da trudnicama sve moze da steti i da sve izbegavaju. Ja mislim da vise steti bolest nego dobro odabran lek.
    [/url]

  17. #17
    mango

    Početno

    Samo jos ovo da dodam. Sve lose price o vakcini protiv gripa koje mozes cuti imaju osnova u onim ranijim vakcinama. Naime, starije vakcine su sadrzale ziv virus gripa i nakon vakcinisanja je uvek moglo da se desi da se virus aktivira u organizmu. Tako razvijena bolest je bila znatno slabija. Posebno je bilo opasno ukoliko se periodu od dve do tri nedelje dodje u kontakt sa virusom gripa jer je u tom periodu organizam bio osetljiviji na ovaj virus nego u normalnim situacijama.
    Takodje su sve price o zivi opravdane, ali opet samo u slucaju vakcina koje ih sadrze.

  18. #18
    plavi aneo avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    162

    Početno

    koliko je meni poznato NIKAKVA CIJEPIVA U TRUDNOĆI , NAROČITO NE ONA SA ŽIVIM ALI OSLABLJENIM UZROĆNICIMA
    nažalost govorim iz iskustva, zabunom me besežirali, ali sve dobro prošlo Bogu hvala

  19. #19
    plavi aneo avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    162

    Početno

    No da i inače nije baš dobro kada trudnica dobije gripu, pa ako razmislimo da se nakon cijepljenja može razviti blaži oblik bolesti kao reakcija mislim da to ne bi bilo pametno

  20. #20

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Ne radi se o cjepivu protiv gripe, ali da ne otvaram novi topic...

    Zna li netko od vas, ako je trudnica u vrlo vrlo ranoj trudnoći cjepljena antitetanusom (nije znala za trudnoću, prva sumnja na trudnoću javila se nakon tjedan dana), da li je to cjepivo moglo izazvati rani pobačaj?

    Davor je više puta pisao, antitetanus nije pravo cjepivo protiv tetanusa, već je to nekakv protuotrov za tetanus.

  21. #21
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Provjerio sam malo po netu i našao par indikativnih stvari.
    http://www.inchem.org/documents/pims/pharm/tetatox.htm opisuje viđenje antitetanus toksoida kako ga vidi struka. Treba obratiti pažnju na poglavlje 7.4 kojim se preporučuje početak "cijepljenja" ili "docjepljivanje" u drugom ili trećem trimestru. Hmmm... NE u prvom.
    Uzgred, u poglavlju 3.4.5 kaže da sadrži thiomersal (što je isto što i thimerosal = živa).

    http://thinktwice.com/birthcon.htm je članak koji zvuči pomalo tendenciozno, ali u svakom slučaju potvrđuje da se ne bi trebalo "cijepiti" u prvom trimestru.

    Ima ponešto tekstova koji prozivaju UNICEF i WHO kao firme koje po svijetu propagiraju antitetanus cjepivo "oplemenjeno" antiHCG-om u svrhu "kontrole populacije", ali ne vjerujem da to "cjepivo" ima ikakve veze sa svima ovima kod nas.

  22. #22

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Davore, puno hvala.

  23. #23
    plavi aneo avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    162

    Početno

    inače ja sam konzultirala i neonatologe na rebru, bili su ful susretljivi, a jednako i moja frendica kad se polila lavaseptom, tak da nije ni to naodmet,
    znam da su mi rekli da u prvom trimestru nije dobro cijepit se, no kad je šteta već napravljena svakako pratiti dalje što se dešava, naročito naći nekog ko dobro barata uzv. :/

  24. #24
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    meni su rekli u petrovoj da se mogu, da nije stetan jer ne sadrzi zivi virus. no rekao mi je da nije potrebno s obzirom koliko ce se ljudi cijepiti i ako cu manje-vise vremena provoditi doma (a po njemu bi trebala biti doma). reko je da se vise trebam plasiti one druge gripe i sljedece trudnoce (aludirao je na pticju)

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •