Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 91 od 91

Tema: Prehlada kod bebe

  1. #51
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Vidim, ovdje su neki klanovi kapanje vs nekapanje.

    Nego, čovjek ima zanimljive slikovite primjere, iako mene nisu uvjerili. Onaj s bocom - po toj logici šmrklji bi ostali u nosu dovijeka, drugi s ribom potpuno promašen. Ne treba ribi provjetravanje škrga, kao što sluznici nosa treba vlaženje, bilo prirodnim putem ili ovako kapima. I treći, navodnjavanje površine, a tko je govorio o sustavnom nalijevanju? Kap dvije su dovoljne.

    Onda moj i nos moje curice nije nikad zdrav. Ima dana kada se šmrkljić tako zalijepi da ga ni Isus ne bi skinuo, a otežava disanje značajno. Zar bih trebala čekati danima da se nekako sam odvoji i izađe, a imam kapi i ručni aspirator?
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 22.10.2015. at 00:17

  2. #52
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Moj nos, odnosno njegova sluznica, su apsolutno ozdravili kad sam bacila Sterimar i slicne bocice u smece. A to sam napravila kad sam prestala slusati savjete doktorice opce prakse, raznoraznih reklama, farmaceuta i tko zna koga koji su mi po Zagrebu nudili super-uber stvari za vlazenje i ciscenje nosa. E, i usne su mi se izlijecile u roku keks cim sam pobacala sva moguca labela.

    Otkako sam se rijesila tih cudesa, nista vise ne treba ni ovlazivati ni navodnjavati, osim zraka u grijanoj kuci, ali to nije do mojeg nosa nego do lokalne klime - ugradili smo ovlazivac koji radi u paru s centralnim grijanjem, a onda odvlazivac koji radi u paru s klimom ljeti. Suhe smrklje izlaze, stvarno, kihanjem ili pod tusem, ako ih ima, a obicno ih nema. Kad smo bolesni, nos ili curi, ili je zacepljen. Ako curi, brisemo ga, a ako je zacepljen patimo dok se ne odcepi jer nitko u obitelji ne voli kapi (ponekad pomaze tusiranje/kupanje, a nekad ne). Imam negdje nose fridu i onu arianu za usisavac, ali obje naprave vodim kao promasenu investiciju, zajedno s jos brdom stvari za koje je netko negdje rekao da treba kupiti za bebu.
    Posljednje uređivanje od Kaae : 22.10.2015. at 06:57

  3. #53
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    A dobro, ja imam drugačije iskustvo.
    No, ja i ne koristim preskupe preparate već najobičniju fiziološku iz apoteke. Za svoje potrebe ni to. Smućkam tek malo vode iz pipe s običnom kuhinjskom solju.

  4. #54
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

    Početno

    Ne znam, ja razlikujem povremeno ukapavanje 1-2 kapi fizioloske ili spric morske vode po potrebi i ispiranje fizioloskom na dnevnoj bazi.
    Puno pedijatara po defaultu daje uputu "obilno ispirati fizioloskom" i to onda neki roditelji rade i kad iz nosa curi vodopad sline i kad je sve ok jer se, eto, vidi neki smrkljic...

    Sustavno navodnjavanje je meni, koristenje fizioloske i aspiratora svakodnevno, bilo kap-dvije ili 5 ml.
    Ako kod male bebe postoji tolika potreba za vlazenjem sluznice nosa onda je ili zrak presuh, ili pretoplo, ili je beba previse u kuci, ili je potreba ipak samo u glavi roditelja.

    A nos se divno ocisti kad dijete izvedes vani na hladno pa kad kihne par puta zbog temperaturne razlike.
    Cisti se on i sam redovno.

  5. #55
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Moj kise cim pogleda u sunce.

  6. #56
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Ja ovako radim: fiziolosku spricam pumpicom i usisavam samo ako djetetu smeta za disanje dok spava ili doji. Inace samo brisem nos ako curi.
    Zaista se nekad ti smrklji osuse i zalijepe da smetaju za ventilaciju. O dojenju da ne pricam, prakticki je nemoguce ako je nos pun ili zacepljen.
    Inace, zacepljen nos je nemoguce rijesiti fizioloskom, meni je zadnje vrlo uspjesno pomogla svinjska mast!

  7. #57
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Zaboravila sam zašto sam jučer ovo komentirala.
    Dakle, koja je razlika između špricanja i kapanja? Zašto je špricanje bolje?

    Nego, mi smo uspješno pregurali našu prvu prehladu s 4.5 mj. Imala je temp. visokih 38.1 mjereno rektalno, pa sam joj tutnula pola jednog lupocet baby, od tada se nastavilo smirivati. Danas ni traga ni glasa prehlade. Čak niti ne kašljuca ni šmrče. Čudan neki virus.

  8. #58
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Najgore je prošlo. Sada je problem to što dok dojim, mala zaspi, a ja ne mogu suspregnuti kašalj i onda se ona probudi. Danas je zbog toga preskočila podnevnu dremku. Već sam iscrpljena od kašlja, a dobro bi mi došlo 15-ak minuta mira.

  9. #59
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    Bas vas citam pa mi nije najjasnije za fizolosku...

    Moja bebica ima 2.5tj...prije koji dan joj se nosek poceo stopati...iz iskustva sa ostale dvije uzela sam fizolosku...ali onu malu iz koje ne spricam vec kapam (zao mi je da spricam u tako maleni nosek)...
    Dovoljno je jednom dnevno dvije-tri kapi a onda izvucem pumpicom van...

    Pa sam sad zbunjena zar krivo radim???...

  10. #60
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Kaj bi krivo radila. Pa kaj bi beba trebala patit se dok se šmrkalj ne sjeti sam izać, a do tad će se mučit s dojenjem, s nosom, i plakanjem.
    A nit spavat ne mogu sa začepljenim nosom lako.

  11. #61
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Naravno da ces cistiti nos ako smeta. Pa i ti sebi ispuses nos ako ti smeta, zar ne?

    A zasto mi je bolje spricanje od kapanja (za malo vece bebe): jer ce dublje doci ta fizioloska i moze se raditi u uspravnom polozaju, tj pumpica i radi iskljucivo u uspravnom polozaju.

  12. #62
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Hvala bella na pojašnjenju.
    Nisam koristila špricu jer sam računala da bi pritisak možda mogao biti prejak za bebin nos.
    Nastavit ću kapati.

  13. #63
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj lidać2 prvotno napisa Vidi poruku
    Bas vas citam pa mi nije najjasnije za fizolosku...

    Moja bebica ima 2.5tj...prije koji dan joj se nosek poceo stopati...iz iskustva sa ostale dvije uzela sam fizolosku...ali onu malu iz koje ne spricam vec kapam (zao mi je da spricam u tako maleni nosek)...
    Dovoljno je jednom dnevno dvije-tri kapi a onda izvucem pumpicom van...

    Pa sam sad zbunjena zar krivo radim???...
    Sve dobro radiš. Ako je kap dovoljna, stvarno ne treba više.

  14. #64
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    Od uvijek koristim fiziolosku...s prve dvije curke sam se ispraksala pa strcala i vece kolicine a onda je nos bio odlicno cist po cijeli dan...

    Sada mi se bebica jos cini ipak premalenom za strcanje zato sam uzela malu pa samo kapam no cim poraste i njoj cu strcat...

    No slucajno pocela ovu temu citati i ovo pisanje kako nije fizioloska nije dobra pa sam se prepala na prvu...

    ps-jucer suprug bio u ljekarni nesto i dosli nekako na temu kapi pa mu ljekarnica ponudila fiziolosku u spreju...nije je uzeo ...

    Zna li tko kakva je ta?...jel smijem taj sprej za bebu koristit?...

    Ipak jace je od kapanja a slabije od strcanja spricom...

  15. #65
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ako sprej radi samo na potisak, a bez plinova, onda je ok tj. nema razlike. Ako je boca s nekim plinom, onda ne bih ni sebi, a kamoli bebi.

  16. #66
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Ako sprej radi samo na potisak, a bez plinova, onda je ok tj. nema razlike. Ako je boca s nekim plinom, onda ne bih ni sebi, a kamoli bebi.
    To nazalost neznam...jer neznam kakv mu je tocno sprej nudila...

  17. #67
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Ako sprej radi samo na potisak, a bez plinova, onda je ok tj. nema razlike. Ako je boca s nekim plinom, onda ne bih ni sebi, a kamoli bebi.
    Osim sterimara ne mogu se sjetiti ni jednog koji koristi potisni plin, svi su na pumpicu. Nisam sigurna, ali mislim da i sterimar ima baby varijantu bez plina. Nisam sigurna. Aqua Maris (JGL) je bez plina, samo pumpica, isto imaju i Zagrebačke ljekarne, ima i varijanta s propolisom (to su moja djeca koristila od druge-treće godine - propol salt).

    Ne treba joj za bebicu čak nikakva špricalica, to treba kasnije za veću djecu.

  18. #68
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    znaci najbolje je da ostanem na kapima?...

  19. #69
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj lidać2 prvotno napisa Vidi poruku
    znaci najbolje je da ostanem na kapima?...
    Pa sama vidi - ako je kapanje (fiziološke ili iscrpine bijelog sljeza) dovoljno da djetetu oslobodi nosić, čemu uopće misliti dalje? Ako ne (kao što kod mog mlađeg nije bilo dovoljno, ali on je alergičar i astmatičar - to se kasnije pokazalo) tek tada smišljaš što ćeš dalje. Ne trebaš topom pucati na komarca.

  20. #70
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    Cure koliko smijem puta dnevno kapati?...danas joj je bas jako zastopan...
    Cak razmisljam da ipak uzmem spricu jer bas osjecam otpor u noseku dok pumpicom izvlacim...

    Jedino kada je na cici onda nekako oslobodi nosek pa normalno dise a cim ne cica cuje se iz nosa...

  21. #71
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Kada otprilike bebe/djeca nauče ispuhivati nos?

  22. #72
    angel 1 avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    899

    Početno

    To ti je individualno.. Moja mala je naučila nešto prije 1,5g , mali oko 2.g . A evo dječak od frendova -sad ce 5.g jos ne zna..
    Mi smo svojima 'usisavali ' s arianom i to naravno nisu voljeli (iako nije nis neugodno) pa su bili motivirani da pušu . Jer je bilo puši ili ide usisivač.
    Možes za početak probat kupit onaj sterimar za bebe/djecu ( morska voda) i to joj špricnut u nos pa bi onda refleksno ona trebala puhat van..

  23. #73
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Bilo je lako usisavat joj prije par mjeseci, ali sad se grčevito bori, a ne može cicat i disat istovremeno pa se muči.
    Sva sreća, prošlo je preko noći.

  24. #74
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    svakak usisavaj i kad negoduje, da ne bu nekaj gorega

  25. #75
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Kaj gorega?

  26. #76
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    sljevanje na pluča

  27. #77
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Kaj ne ide u jednjak?

  28. #78
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    kaj cjepidlačiš

  29. #79
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Kaj ne ide u jednjak?
    Sad ide.

    ALi dok su mali može i u pluća. Mala djeca mogu sisati i disati istovremeno, veća ne mogu. AKo tvoja negoduje, mislim da je već prerasla tu fazu da može istovremeno.

  30. #80
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Pa i odraslima se slijeva u pluca. Ako ne gutas.

    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

  31. #81
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    Šta nije i uho potencijalni problem ako se nos ne čisti?

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk

  32. #82
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    naravno da je

  33. #83
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    kaj cjepidlačiš
    Zašto to misliš?

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Sad ide.

    ALi dok su mali može i u pluća. Mala djeca mogu sisati i disati istovremeno, veća ne mogu. AKo tvoja negoduje, mislim da je već prerasla tu fazu da može istovremeno.
    Vidiš, to uopće nisam znala.

  34. #84
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku

    Vidiš, to uopće nisam znala.
    Pokušavam se sjetiti cijele priče o disanju i sisanju - ima veze s glasnicama i razvojem govora. Čovjek dozna svašta kad ima dijete sa smetnjama (moj stariji je kasnio u govornom razvoju), ali ne mogu se sad sjetiti gdje sam to pokupila - na ORL ili kod logopeda... pojma nemam. Pokušat ću naći na internetu, ako mi uspije i ako te zanima.

  35. #85
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Evo - našla nešto o istovremenom disanju i sisanju kod beba: http://www.madsci.org/posts/archives...9096.Dv.r.html

    Sorry, nisam našla na hrvatskom.

  36. #86
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj eryngium prvotno napisa Vidi poruku
    Šta nije i uho potencijalni problem ako se nos ne čisti?
    itekako
    nastane gadna i jako bolna upala uha i onda ide antibiotik

  37. #87
    angel 1 avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    899

    Početno

    Da nama je naša prva stara pedijatrica stalno ponavljala usisavat i držati nos prohodnim jer se inače tak malima to slijeva u uho i začas upala uha..
    Moja kuma je imala sistem kad je bila sama i nije mogla klince držat i usisavat istovremeno..zamotala bi malog u plahtu da ne maše rukama , stavila ga na jastuk-vrecu na pod, koljenom pridržavala tijelo, i tak imala dvije ruke za usisavanje

  38. #88
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Evo - našla nešto o istovremenom disanju i sisanju kod beba: http://www.madsci.org/posts/archives...9096.Dv.r.html
    Hvala. Ona se meni čini kao da diše i jede još uvijek istovremeno. Osim eto, kada joj nos nije začepljen.
    Citiraj angel 1 prvotno napisa Vidi poruku
    Moja kuma je imala sistem kad je bila sama i nije mogla klince držat i usisavat istovremeno..zamotala bi malog u plahtu da ne maše rukama , stavila ga na jastuk-vrecu na pod, koljenom pridržavala tijelo, i tak imala dvije ruke za usisavanje
    Ha, to je opako.

  39. #89
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Vecina upala uha se ne bi trebala lijeciti antibiotikom, kaze nas pedijatar. Tim vise sto vecina upala uha, pogotovo kod male djece, nije upala uha nego problem onoga koji uho pregledava i ne zna namjestiti otoskop kako treba pa vidi zamucene bubnjice koji to zapravo nisu.

    Inace je kod nas preporuka da se ne gura svastanesto u noseve i ne usisava nicim, osim ako beba/dijete stvarno ne moze disati. Nitko ne plasi upalama uha, pluca... propuhom.

    Ovo mi je prestrasno, sa zamatanjem djeteta i usisavanjem. Mislim, ok, da je to neki zahvat kojim mu se spasava zivot. Ali zbog balavog nosa, nema sansi.

  40. #90
    Christine avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2015
    Postovi
    422

    Početno

    Ok, ovo je malo radikalno rjesenje Meni je bas smisleno drzati nos prohodnim da se moze kvalitetno disati, ako se moze. Ne samo kod beba. Da sad ne nabrajam zasto je bolje disati na nos nego na usta, kad svi znamo. Ekstremno rijetko posegnem za pumpicom, al fizioloskom mu isperem nos bar dvaput mjesecno.

  41. #91
    angel 1 avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    899

    Početno

    Pa nije da im je svaki dan 'usisavala' nos vec kad su bili bolesni i nisu mogli disati/spavati.. A često je sama jer je muž prof.vojnik pa se snalazi kako zna i umije.. Mislim nemožes ni špricat fiziološku ako ti se dijete koprca, okreće glavu i bori se rukama i nogama ,a nema ga nitko drugi pridržat,a da mu ne ozlijedis nos, oko.. Nije to bilo kad su bili bebe skroz..vec kasnije bliže godini dana ne možeš im puno objasniti, a vec su veliki da se bore ..

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •